okkertjes obieltjes nvoordelig Geen afsluiting A4 door bijzetting van Bernhard Kamer: Moskeeën moeten harder worden aangepakt Verdeelde reacties op fusie in krantenwereld REG S O Crisis voorbij in Oekraïne Mijnwerkers na explosie vermist ant verleid tot te duur pakket Omstreden kersttafereel Automobilisten massaal hp de rem voor pitspoezen Ere-escorte repeteert voor rouwstoet Ajax stelt plek in UEFA-Cup veilig 'Medicijn tegen borstkanker' DE ANDERE JUWELIER Kerstmarkt in Ter Aar trekt bussen vol publiek den haag - De kans dat kanker opnieuw de kop opsteekt bij vrouwen met een speciaal soort borstkanker kan met 26 procent worden verkleind als het ge neesmiddel anastrozol wordt gebruikt. Dit blijkt uit het inter nationale ATAC-onderzoek, dat gisteren is gepubliceerd in het medische tijdschrift The Lan cet. Aan het onderzoek namen ook Nederlandse vrouwen deel. Het gaat om vrouwen met een hormoongevoelige borstkanker. Kiev - Het parlement van Oe kraïne heeft met grote meerder heid ingestemd met een wijzi ging van de grondwet en de kieswet, zodat de presidents verkiezingen op 26 december kunnen worden overgedaan. De toekomstige president zal minder macht krijgen, de pre mier en het parlement daaren tegen juist meer. De verkiezin gen van vorige maand - gewon nen door de zittende premier Janoekovitsj - zijn wegens frau de ongeldig verklaard door het hooggerechtshof. Pagina Buitenland Kiev - In het oosten van Oekra- ine heeft zich gisteravond een hevige explosie voorgedaan in een kolenmijn. Volgens de Oe kraïense autoriteiten konden vijftien mijnwerkers direct na de ontploffing een veilig heen komen zoeken, maar zeker der tien kompels gelden als ver mist. Het ging vrijwel zeker om een gasexplosie. Mijnongeluk ken komen in Oekraïne gere geld voor, veelal als gevolg van verouderde infrastructuur en het niet naleven van veilig heidsmaatregelen. De ochtendkrant die weet of jouw zieken huis wel gezond is. Lees nu Leidscli Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! 0 ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang J de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel j Johnson Bros. ontbijtservies! I Ik betaal: I automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) I M/V I Naam: j Adres: I Postcode J Plaats I Telefoon: Geboortedatum: I Bank/giro" Handtekening. I Uitsluitend bij automatische Incasso I Stuur de bon In een onoefrankeerde envelop naar Leldsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB 1 Alkmaar Gratis tel 0800 - 1711 I E-mall: lezersservlce®hdc nl of surf I naar www.leldschdagblad.nl. WIJ gaan zorgvuldig om met persoons I gegevens Inde colofon van de krant I vindt u nadere Informatie. donderdag 9 DECEMBER 2004 Zonnig en fris OPGERICHT 1 MAART 1860 ien/anp - Autobestuurders m gistermiddag op de Al •n Amsterdam en Amers- [tvoor de tweede avond op maken met flinke vertra- •n. De oorzaak troffen ze iogte van Muiden aan bij !P-tankstation Honswyck, vrouwen van een Red •promotieteam veel bekijks In. ens een woordvoerder van NWB trapten bestuurders Isaal op de rem om een ip op te vangen van de pits- ;en die in opdracht van de giedrankjesproducent uit lilt op de parkeerplaats iden. Dinsdagavond veroorzaakte dat een lange file die niet voor ze ven uur was verdwenen. Gister avond was de file op een gege ven moment negen kilometer lang. Om half acht stond het verkeer nog muurvast ter hoog te van het tankstation. Pas na de afslag naar de A6 richting Al- mere kon er worden doorgere den. Ook het verkeer op de A9 liep als gevolg van de actie vast. Er stond daar ongeveer tien ki lometer file. Initiatiefnemer Red Bull is niet van plan met de ac ties te stoppen. Tot de kerst doet het promotieteam nog tankstations aan langs de AIO, A13, A12 en A2. haag/gpd - Consumenten ich laten verleiden door iculaire aanbiedingen van ile telefoonpakketten, zit- iarmee vaak vast aan veel ire abonnementen of belmi- in. Dat blijkt uit een vergelij- van telecom-aanbiedingen cadeaus en zonder. iddels bezit 83 procent van lederlanders een mobiele ion, dus kunnen telecom- rijven alleen nog groeien als lanten bij de concurrent ipen. Om nieuwe abon- binnen te hengelen, wordt lokaas steeds rianter, it hevige gevecht om nieu- klanten strooien de tele- concems met gratis elek- ische apparatuur en andere iets. Breedbeeld tv's, digita- amera's, dvd's, vliegtickets omputers zijn heel gebrui- ke cadeaus bij de aanschaf een nieuw abonnement. Consumentenbond waar- iwt voor de lokkertjes. „De )iedingen zelf zijn heel dui- jk en de klant krijgt ook wat wordt beloofd", zegt Pau- van den Brandhof van de isumentenbond. „Maar k betaalt de klant wel meer zijn belminuten en abon- lent dan nodig is." punt is dat mensen veel 6r belminuten kopen dan ze werkelijk nodig hebben. Ook zijn het vaak belpakketten waar de kosten voor sms-berichten nog bij komen. Voor de klant die een zoge naamd T Mobile Relax 300 abonnement neemt, staat gratis de Sendai Minibike met benzi nemotor van Aikido klaar. „De ze aanbieding betekend dat je voor een vaste abonnements prijs van 36,50 euro elke maand 300 minuten mag bellen", zegt telecomkenner Ben Woldring, die al eerder succesvol was met zijn prijsvergelijkingen op www.bellen.com. „Het gros van de mensen belt hooguit 100 mi nuten per maand. Toch maken veel mensen gebruik van derge lijke aanbiedingen. Ze betalen dus voor overbodige minuten." Volgens een berekening op bel- len.com had de klant met een ander abonnement al gauw een paar honderd euro per jaar goedkoper uit kunnen zijn. Volgens Woldring zijn de spec taculaire aanbiedingen redelijk succesvol omdat veel mensen impulsief kopen en niet weten wat ze eigenlijk nodig hebben. „Wie het slim doet, betaalt niet te veel voor abonnement en belminuten, krijgt een toptoe- stel gratis, plus een bonus van honderd euro cash in het hand je", zegt Woldring. „Dan kun je zelf je cadeautje uitzoeken." COMMENTAAR KOOPKRACHT s er toch mis met Neder- Het lang verwachte econo- ch herstel blijft uit. Op de rs is het al jaren kwakkelen, koopkracht van de gemiddel- Nederlander holt achteruit; lekostenverzekering, pensi- ipremie, energierekening, valt bijna niet meer op te ngen. De regering blijft on- iks alles hardnekkig vasthou- aan loonmati- als middel te- i alle kwalen. ■iet de overheid de economie sti leren door zelf er geld uit te ge- i en de werking van de econo- aan de markt over te laten? moeten we op de huidige verdergaan? Hopen dat de laise vanzelf overwaait aas leggen de sociale part- weinig creativiteit aan de I In het bedenken van iets an- dan bezuinigingen. Met de bonden valt best over loon- j te praten, als daar ar iets in de sfeer van de soci- zekerheid tegenover staat, or let wei - het minder rigide kken in WAO en prepensioen, ft Lodewijk de Waal zijn be- ■grijkste troef uit handen, onverwachte hoek is echter lelijk een afwijkend geluid te ten. De Rabobank die dankzij coöperatieve structuur oog heeft voor niet alleen de belan gen van multinationals maar ook voor die van de gewone spaarder en midden- en klein bedrijf, opent de aanval op de boekhoudersmentaliteit in Den Haag. 'Stemmingmakerij', zo be titelt de bank alle sombere ge luiden. De heiligverklaring van loonma tiging en de daarmee gepaard gaande daling van de koopkracht leiden vol gens de bank tot een gebrek aan consumen ten- en producenten- vertrouwen waardoor het lastiger wordt uit het dal te klimmen. Die kritiek snijdt zeker hout. Veel meer dan hoge lonen bedreigt de sterke euro de concurrentiepositie van Europa ten opzichte van de VS, waar de regering-Bush door to renhoge uitgaven en belasting verlichting de economie stimu- leert. In de VS lijken ze te ver te zijn doorgeschoten met een record overheidstekort. Wellicht ligt de waarheid ergens in het midden. Den Haag zou er goed aan doen naar de Rabobank te luisteren. Met het huidige beleid presteert Nederland, zelfs in vergelijking met onze Europese partners, ver onder de maat Bill Meyer leiderdorp - De geplande afsluiting van de rijksweg A4 tussen knooppunt Bur gerveen en de aansluiting met de Nil gaat komend weekeinde niet door. Rijkswaterstaat heeft de werkzaamhe den een week uitgesteld in verband met de bijzetting van prins Bernhard zater dag in de Nieuwe Kerk in Delft. Door het werk uit te stellen wil Rijkswa terstaat voorkomen dat mensen die za terdag voor de plechtigheid naar Delft gaan, vast komen te zitten in het ver keer. Bij de vorige afsluiting anderhalve week geleden ontstonden lange files op de diverse omleidingsroutes. De afsluitingen van de A4 zijn nodig om bij de afrit Leiderdorp/Hoogmade de weg een stukje te verleggen. Anderhalve week geleden werd de rijbaan in de rich ting van Amsterdam al verlegd, dit weekeinde zou de andere rijbaan aan de beurt zijn. Het werk is een week opge schoven. Dat betekent dat de A4 tussen Burgerveen en de aansluiting met de Nl 1 in de richting van Den Haag afge sloten is van vrijdag 17 december 21.00 uur tot maandag 20 december 5.00 uur. Het weekeinde van 17 tot 20 december stond van het begin af aan al in de plan ning als uitwijkmogelijkheid voor het ge val dat de werkzaamheden door slecht weer niet hadden kunnen doorgaan. londen - Bezoekers van Madame Tussaud in Londen laten zich fotograferen voor een omstreden wassenbeelden-kersttafereel. Voetbalster David Beckham en zijn vrouw Victoria zijn Jozef en Maria, popster Kylie Minogue 'zweeft' als engel boven de kribbe en de herders zijn filmsterren Samuel L. Jackson en Hugh Grant en de Ierse komiek Gra ham Norton. Rechts op de foto staan de drie wijzen: premier Tony Blair, prins-gemaal Philip en de Amerikaanse president George Bush jr. Vanuit religieuze hoek is woedend gereageerd op de kerstvoorstelling. Een woordvoerder van de Anglicaanse Kerk, de grootste geloofsgemeenschap in Groot-Brittannië, ziet het omstreden kersttafereel als een veeg teken dat mensen denken dat ze 'maar wat kunnen aanrotzooien' met religi euze zaken. Madame Tussaud heeft excuses aangeboden aan iedereen die beledigd is door de kerststal. Maar het wassenbeeldenmuseum benadrukt dat het publiek het leuk vindt, en dat de hele zaak blijft staan tot 3 januari. Foto: Reuters den haag/anp - Nederland telt tien tot 25 moskeeën waar extremistische preken worden gehouden. Het kabinet is van plan daartegen op te treden, ook als dat niet langs strafrechtelijke weg mogelijk is. In dat geval moeten bestaande mogelijkheden beter worden benut, zoals het intrekken van subsidies of van ver blijfsvergunningen van imams. Minister Remkes (binnenlandse zaken) heeft dat giste ren gezegd tijdens een debat in de Tweede Kamer over terrorisme. De Tweede Kamer dringt al lange tijd aan op actie tegen radicale imams en moskeeën om broed plaatsen van radicalisme tegen te gaan. Remkes heeft het vooral gemunt op moskeeën waar haat wordt gezaaid en waar imams anti-westerse en vrouwonvriendelijke preken afsteken. Het gaat volgens de bewindsman om 'koerscorrecties' en 'bewerkstelli gen dat de toon gematigd wordt' en niet om censuur. Minister Donner (justitie) zegde toe dat er wordt ge werkt aan het ontregelen van haatzaaiende internetsi tes. De Kamer had hier unaniem op aangedrongen. Het ontregelen moet gebeuren met scans die aanslaan op bepaalde woorden, zoals nu ook al in zwang is bij be dreigingen op het internet. Het onderzoek richt zich nu op het lokaliseren van dergelijke sites. Verder blijkt dat het dreigingsbeeld dat de overheid heeft van terrorisme de afgelopen maanden 'complex er' is geworden. Ging men sinds het terreuralarm op 9 juli nog uit van aanslagen op objecten en doelen met veel slachtoffers, nu blijkt de dreiging vooral gericht op personen. De moord op Theo van Gogh heeft die wijzi ging van het dreigingsbeeld pijnlijk blootgelegd, aldus Remkes. De partijen drongen gisteren opnieuw aan op meer tempo bij de uitvoering van de maatregelen die het kabinet steeds aankondigt. „Veel woorden, weinig daden. Het is niet zichtbaar", zei Griffith (WD). den haag - Het zijn spannende dagen voor de mannen en vrouwen die zaterdag te paard de rouwstoet voor prins Bernhard escorteren. Gisteren oefenden het Cavalerie Ere-escorte en het Korps Rijdende Artil lerie, beter bekend als de Gele Rijders, op een inderhaast ingericht manegeterrein op de Waalsdorper- vlakte in de duinen bij Den Haag. Zaterdag rijden namens het ministerie van defensie 34 paarden en rui ters mee. Foto: ANP/Inge van Mill Rijswijk/anp - Het plan van uit- geefconcerns PCM en Wegener om de randstedelijke dagbla den van beide bedrijven te la ten fuseren, heeft geleid tot ver deelde reacties in de kranten wereld. Vele betrokkenen en bestuurders zien kansen, maar er wordt ook gevreesd voor de pluriformiteit van de Neder landse media en voor het ver lies van werkgelegenheid. De uitgevers maakten gisteren officieel bekend dat ze vanaf augustus volgend jaar één lan delijke krant, het Algemeen Dagblad (AD), willen uitgeven. De redacties van de huidige Wegener-kranten gaan binnen die krant regio-edities produce ren. Naast het AD zijn het Rot terdams Dagblad, De Dordte- naar, dagblad Rijn en Gouwe, het Utrechts Nieuwsblad, de Haagsche Courant, de Goud- sche Courant en de Amerfoort- se Courant bij de plannen be trokken. Die dagbladen hebben nu een gezamenlijke oplage van circa 630.000 exemplaren. AD-hoofdredacteur J. Bonjer ziet perspectieven in het plan. Hoewel de leidinggevenden van beide concerns gisteren nog veel vragen openlieten, zei Bon jer dat wat hem betreft de nieu we krant AD gaat heten met daarachter een schuine streep. Daarna komt de naam van de vroegere Wegener-titel, dus bij voorbeeld: AD/Haagsche Cou rant. Buiten de Randstad blijft de krant gewoon Algemeen Dag blad heten en landelijk georiën teerd nieuws brengen. De Telegraaf zegt de plannen van de krantenuitgevers Wege ner en PCM met belangstelling te volgen. De grootste krant in Nederland, die zelf een belang heeft van 32,9 procent in Wege ner voelt niet de hete adem in de nek met de komst van een krant die naar oplagecijfer de tweede krant in Nederland zou worden. Pagina Media: Journalistiek vreest verlies banen amsterdjlm - Ajax is ook na de winterstop actief in Europees verband. Dankzij een 2-2 gelijk spel tegen Bayern München verzekerden de Amsterdam mers zich gisteren van de derde plaats in groep C van de Cham pions League, die recht geeft op een plaats in het toernooi om de UEFA-beker. Concurrent Maccabi Tel Aviv kwam tegen Juventus niet verder dan 1-1. Pagina Sport Logo moet geluk alleenstaande een zetje geven KNVB houdt bij blessures arbiter achter de hand 1 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Alphense beeldend kunstenaar is bezeten van engelen

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1