REGIO Voorhoutse timmerman is te goed van vertrouwer 'De boel ontploft hier nog eens' Aantrekkelijke kakofonie van kerst en kitsch GERECHT Vruchtbare kinderactie Touroperators rijden af en aan naar Ter Aars tuincentruj^ NAVRAAG Het Rotterdamse echtpaar Clara en Sjaak Sies is sinds twee jaar de drij vende kracht achter de Stichting Voedselbank. Dat is een Rotterdamse vrijwilligersorganisatie die voedsel inzamelt bij bedrijven, winkels en 'Voor elk voedselpakket moet voofdepL*- ook een kaart naar overheid' seliJI!e ™ini" ma. In hun woonplaats steeg het aantal benodigde pakketten explosief van 400 naar 870, voornamelijk door ouderen. Het ligt voor de hand dat er in een middelgrote stad als Leiden ook een vraag naar voedselhulp ontstaat. Predikant ANNEMIEK KELDER van Diaconaal Centrum De Bakkerij beves tigt dat. „De armoede stijgt schrikbarend. Mensen die bij ons komen, geven het beeld dat het sociale gezicht van Leiden onder druk staat. Overi gens moet De Bakkerij niet worden verward met het dienstencentrum Binnenvest voor dak- en thuislozen dat in hetzelfde pand een ruimte huurt." Moet er in Leiden niet ook een instantie komen die voedselhulp regelt? „Er is al een klein initiatief daartoe opgezet door reve rend Abraham van de Glo bal Harvest Hour Church. Dat is een bescheiden Leid- se migrantenkerk. Abraham haalt pakketten op in Den Haag en brengt die in Lei den rond. Hij kan niet meer vervoeren dan zijn eigen personenauto aankan. Daarom heeft hij met ons contact opgenomen om te zien of er wat vanuit De Bakkerij aan de Oude Vest valt te organiseren. Daar is ons pand niet geschikt voor en dat betreuren we. Je hebt een hele hal nodig voor het verdelen en inpakken van de pakketten." Hoe moet dat nu verder? „We moeten op zoek naar een pand in Leiden dat wel geschikt is." Dus het initiatief komt van de grond? „Als wij er bij betrokken worden, dan vind ik dat er ook een soort pro test van moet uitgaan. Voor ieder pakket gaat er een kaart naar de overheid dat dit het gevolg is van het beleid, of zoiets. Je vult een gat dat je eigenlijk in zo een rijk land eigenlijk niet zou moeten hoeven vullen," donderdag 9 DECEMBER 20( tekst: Lorna n Leef mans archieffoto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Donderdag 9 December LEIDEN - Groot en bijzonder hartelijk was de belangstelling, welke gisteren bestond voor het gouden ambtsjubileum van ds. Joh. Jansen, die ruim 35 jaar de Christelijk Gerefomeerde Kerk te dezer stede als predikant diende. Ds. Jansen, die 11 December 1904 de evangeliebe diening te Oud-Beijerland aanvaardde en 1 december 1952 eervol emeritaat verkreeg, gaat nog regelmatig in de dienst des woords voor. Tijdens een in middag- en avonduren te zijnen huize (De Laat de Kan terstraat 5) gehouden receptie hebben zeer velen ds. en mevr. Jansen, die in deze dagen ook hun gouden huwelijksfeest vieren, de geluks wensen aangeboden. Namens het gemeentebestuur bracht wethouder D. van der Kwaak de felicitaties over. In tegenwoordigheid van enkele kerkeraadsleden, haalde de scriba, de heer H. Buurman, enige herinneringen op uit de langdurige Leidse ambstperiode van ds. Jansen. Een prachtig bloem stuk'en een luxe uitgave van de nieuwe Bijbelvertaling vormden de stoffelijke blijken van belangstelling van deze kerkeraad. ANNO 1979, maandag 10 december LEIDEN - Vanaf 17 december rijdt de Sterbus in Leiden. Het busje vervoert op telefonisch verzoek bejaarden en gehandicapten binnen de grenzen van Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Het lidmaatschap van de Sterbus gaat 20 gulden per kwartaal kosten. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bil 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 t.n.v. UDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO (Ld(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres- Postbus 54.2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356415 Advertentie fax 071-5356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/J €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800 ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Je hebt mensen die bij bin nenkomst direct een goede indruk maken. De stoere, knappe timmerman uit Voor hout is zo iemand. Hij is breedgebouwd en komt vriendelijk maar zelfverzekerd over. Zijn lange, golvende haar draagt hij losjes in een staart. Typisch een man die op straat door vrouwen wordt nagekeken. Toch is een aan trekkelijk uiterlijk ook niet al les, blijkt vandaag maar weer eens in de rechtszaal. Het kan zelfs tegen je werken. Uit de mond van deze man van de wereld is namelijk ex tra moeilijk te geloven dat hij van tijd tot tijd vreselijk naïef kan zijn en op het domme af goedgelovig. Want wie ruikt er nu geen onraad als je aan ie mand die verklaart wiet te wil len 'drogen' een schuur ver huurt? De Voorhouter zag er in elk geval geen moment kwaad in, zo houdt hij de rechter voor. „Het zou om drogen gaan, niet om teelt." De man had nu waarschijnlijk nog best met zijn oude huur der door één deur gekund, als een uitslaande brand in de schuur de verborgen wiet- plantage niet had blootgelegd. „Ik wist van die plantage hele maal niets af', stamelt hij met grote onschuldige hon denogen, „honestly". De man is geboren in Engeland en heeft, hoewel hij al jaren in het bloembollendorp woont, nog een zwaar accent. Tel kens als hij nerveus wordt, grijpt hij terug naar zijn moe dertaal. In de rechtszaal dreigt de tim merman die zo overdreven goed van vertrouwen is in zijn uppie op te draaien voor het illegale bezit van 400 hennep planten. De huurder is name lijk gevlogen. Die was wel zo snugger om de schuur en zijn oogst als verloren te beschou wen. Hij heeft zich sindsdien niet meer in Voorhout ver toond. „Na de brand is die man nooit meer langsge komen", zegt de verdachte een tikkeltje te leurgesteld. Helemaal al leen heeft hij zijn verkoolde schuur weer moeten op bouwen. Maar wie was die gewiekste huurder nu toch? Het ant woord op die vraag wil de rechter vandaag dolgraag we ten. Ze is namelijk niet over tuigd van de onschuld van de Voorhouter. Ze twijfelt er zelfs openlijk aan of de huurder überhaupt wel heeft bestaan. Had de verdachte die voor haar staat niet een eigen plan tage om zo aan wat extra in komsten te komen? „Het was de Witte", her innert de ver dachte zich. „Ja, zo stelde de man zich aan mij voor." „De Witte?", klinkt het verbaasd. Dat is meer een bijnaam dan een achter naam, vindt de rechter „Waar om heette die man eigenlijk zo?" De Voor houter haalt zijn schouders op. „Ik weet het niet." De rechter is sceptisch: „Het valt me wel op dat u dingen niet meer weet als het net in teressant begint te worden." De brandweer trof 400 hen nepplanten en bijbehorende lampen in uw schuur aan, houdt ze hem voor. „Dat is een goedingerichte wietplan- tage.Daar lijkt het wel op, geeft de man toe. „Nee, daar lijkt het niet alleen op", ver klaart de rechter bits. „Dat is ook zo." De Voorhouter voelt zich klemgezet. „Whatever" mompelt hij gelaten. Volgens de rechter wordt het tijd dat de man ontwaakt uit zijn droomwereldje waarin ie dereen slechts de beste be doelingen heeft. Langzaam aan begint ook het besef bij de vriendelijke timmerman te dagen dat hij er ingeluisd is. „Ik zit hier nu, dus ik krijg alle rottigheid aan boord", stelt hij gedesillusioneerd vast. In de veertien jaar dat de Voorhouter in Nederland woont, heeft hij geen straf blad opgebouwd. Maar is hij in Groot-Brittannië wel eens veroordeeld voor een soortge lijk strafbaar feit, vraagt de rechter hem op de man af. De timmerman reageert ge schokt: „Nee, natuurlijk niet. Dit is allemaal so alien to me\" De man wordt desondanks veroordeeld voor het help bij het kweken van henne zijn schuur. „U wist er we gelijk wat van af', is de ovf tuiging van de rechter, drogen van de oogst stom namelijk toe. Dat beschot j"; wen we in het recht als m|„r< plegen." De Voorhouter krijgt van 60 uur werkstraf opgelegd twee weken voorwaardelij ji' gevangenisstraf. Daarnaai moet hij de mogelijke win g die hij met de kweek heeft r' haald, zo'n 1500 euro, aan staat terugbetalen. Zou de knappe timmemii zich volgende keer weer e jnr oor laten aannaaien door handige wietkweker? „Ma u zich daarover geen zorg 1 roept de man na afloop te de rechter.Als ik straks a a netjes heb afgehandeld, g< het anders aanpakken." Floor Ligtvoet de lhi Ja's ter aar - De drukte in het tuincentrum komt ze goed uit. Romeo, Cynthia en Monica, tien, elf en elf jaar oud, hebben een strategische positie in genomen bij de in- en uitgang en de verkoop van sinaasappels loopt gesmeerd. Het trio offert de vrije woensdagmiddag op voor het kinderte huis Magurele in de Roemeense hoofdstad Boe karest. Dat krijgt de opbrengst van de verkoop. Ze worden door het winkelende publiek alom geprezen. „Ik hoef geen sinaasappels, maar als je mijn winkelwagentje wegzet, mag je het muntje houden", zo laat een vrouw haar waar dering blijken. Een volwassen begeleider volgt de verkoop op een afstand en voert af en toe nieuwe kratten vol vruchten aan. „Dit is het vijfde jaar van de actie waarvoor we kinderen uit de hoogste klas sen van het basisonderwijs uit Ter Aar en Nieuwveen vragen", zegt hij. De coördinerende stichting heet Kinderen voor Kinderen, niet te verwarren met het landelijke bekende muziek programma. Nog voor sluitingstijd van het tuin centrum zijn ze 'los'. „Weer goed verdiend voor het weeshuis", zegt Romeo glimmend van trots. Foto: Leidsch Dagblad Mevrouw C. Hoogeveen uit Ter Aan „Elk jaar krijg ik voor mijn verjaardag een abonnement op het Leidsch Dagblad. Een leuk cadeau toch? Dat hoor je niet vaak." De heer D.J. de Ridder uit Leiderdorp: „Ik zou de krant niet willen missen. Ik lees hem al dertig jaar. Mijn broer heeft hem niet me et en die weet soms dingen niet. Ja, zeg ik dai1'v Moet je het Leidsch Dagblad maar lezen." Mevrouw C.J. Vreeswijk uit Alphen aan dl Rijn: ;i „Ik zie de laatste tijd te vaak dubbele beridy ten in de krant. Daar moeten jullie beter O] gaan letten. Zo kan ik ook een dikke krant maken." 7 Te Raar of Nieuw te Koop? De nakende samenvoeging van de dorpen Ter Aar, Nieuwkoop en Liemeer houdt de gemoede ren bezig in Ter Aar, zo blijkt uit een rondgang langs diverse klan ten van Intratuin aan de Kerk- weg. Sommige mensen zijn boos, andere berusten in de we tenschap dat het niet tegen te houden is. Maar wat zou een goede naam zijn voor de nieuwe gemeente? P. Esveld uit Ter Aar: „Ter Aar moet Ter Aar blijven. Het is hier een puinhoop. De ene crimineel is nog niet weg of de volgende komt., En dan heb ik het over de wethouders. Ik ben al jaren niet tevreden. Er wordt met geld gesmeten. Alle drie de dorpen zijn armlastig. Het is allemaal niks. De boel ontploft hier nog eens." Mevrouw M. van Rijnsoever uit Woerdense Verlaat: „Ik zou het niet zo snel weten. Misschien moeten ze maar een prijsvraag organiseren." Het echtpaar Verbeek uit Ter Aar: „Wij hebben het enquêtefor mulier over de gemeentelijke herindeling nog niet in de bus gehad en maken ons daar een beetje zorgen over." Het stel wil meedenken over de toekomst van hun woonplaats, hoewel ze zich 'gevluchte Leiderdorpers' noemen. „De herrie van de A4 werd ons te veel", zegt zij. „Wethouder Victor Molkenboer was ons buurjongetje, zo lief nog", aldus de vrouw die als nieuwe naam 'Aarlanden' voor stelt. Haar man kan zich daarin vinden: „En zet de prijs maar op mijn rekening." Annie Bos uit Langeraar: „Het is best moeilijk, want ie dereen komt natuurlijk voor zijn eigen belangen op. Wat dachten jullie van Te Raar? En anders Nieuw te Koop." Mike Verwayen uit Nieuwveen: „Laten we het maar eenvoudig houden. Veendorp is een mooie. Geen Veenstad. Dat klinkt veel te pretentieus." Ria van der Jagt uit Langeraar: „Je hebt het water, De Aar, en dat moet in de naam blijven. Verder heb ik er geen mening over. Ze beslissen hier toch wel buiten ons om." Meneer Verkley uit Ter Aar: „Ik moet het nog maar zien of de dorpen samengaan. Ter Aar houdt het steeds tegen. We wil len hier zelfstandig blijven. Het moet allemaal niet anders wor den dan nu. Het gaat toch goed zo?" Gertjan van Geen en Loman Leefmans De Ter Aarse Intratuin: een kerstmarkt ter grootte van twee voetbalvelden. Foto: Hielco Kuipers e: ter aar - Het is een onwerkelijk gezicht; bezoekers die elkaar fotograferen tijdens een rondgang door een tuin centrum. Maar de Intratuin-vestiging in Ter Aar is dan ook een bezienswaardigheid geworden die tot ver bui ten de regio bekendheid geniet, zeker in de aanloop naar kerstmis. „Touroperators vragen of ze langs mogen komen", vertelt eigenaar Leen Kroon. „Vijfjaar geleden keek ik ervan op als iemand 'helemaal' uit Leiderdorp kwam, nu zie ik bussen uit Amstelveen en Dordrecht voor de deur." Het complex aan de Kerkweg gaat offi cieel door voor een tuincentrum, maar zoeken naar een eenvoudige hark, sim pele bloempot of ambachtelijke spade is deze tijd van het jaar niet eens mak kelijk. En daar komen de klanten nu ook niet voor. Het centrum is omgeto verd tot een kerstmarkt van 15.000 vierkante meter, twee voetbalvelden groot. Enorme hoeveelheden zingende poppen, bewegende hertjes, glimmen de bomen en lichtgevende kerststalle tjes vormen voorgrond en decor. „De meeste tuincentra hebben een hoek met kerstartikelen, wij proberen er een feest van te maken. We hebben er spe ciale etaleurs voor in dienst. Op 1 no vember beginnen we en de jaarlijkse verbouwing duurt daarna ongeveer zes weken", aldus Kroon. Sommige geïmporteerde typische kerstproducten zijn zo kitscherig dat ze normaal gesproken pijn zouden doen aan de ogen. Eén meter hoge poppen bijvoorbeeld die zijn aangekleed in 19de-eeuwse Engelse, geruiten kledij, met nepsneeuw besprenkeld. Toch, als er twintig als een soort familie door el kaar zijn opgesteld, heeft het toch weer iets grappigs. En dat gevoel komt door de omvang vaker terug. Kerstballen of kaarsen zijn immers overal te koop, maar de aanbl eli van een complete muur vol van deze producten is kr; posant. i r Kroon en zijn medewerkers hebben daar handig 0 an ingespeeld, zoals het ook een meesterzet is om eei m kleine kinderboerderij in te richten en een immen an schaal nagemaakt Hollands landschap een plaats 1 l.i geven. v Het totaal levert een combinatie op van tentoonsti :a 1 ling, tuincentrum en attractieparkje. Een bus van: niorenoord Groot Hoogwaak uit Noordwijk was ni U. niet uitgeladen of er stond alweer een van het Lek dorpse Leythenrode bij de ingang. Zelfs buslading Japanners met de Nikon-camera in de aanslag fre quenteren de kersttuin. Een aparte verkeersregels; ;ri was gisteren nodig om te zorgen dat de verkeers- ut stroom, op sommige dagen 3000 voertuigen groot iu niet vast kwam te zitten. Vergunningsaanvragen zi ee al tijden de deur uit om het terrein achter het cent et in te richten als extra parkeerterrein. e 1 „Het is een gigantisch karwei om het allemaal in trie richten", zegt Kroon. De reden om er jaarlijks veel et werk van te maken, is volgens hem simpel. „Niem elf gaat een halfuur in de auto zitten naar ons toe om i i: volgens in tien minuten weer buiten te staan." iit; rar Loman Leefmans en Gertjan van Geen iei Zi:

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16