Extra geld nodig voor brandweer REGIO Van sommige klanten had je gewoon de sleutel Voorlopig geen acties bij cateraars Heineken loeren Papenwegsepolder bang )or teloorgang landbouwgrond R3 Gratis checklist belastingbesparing. Uitwaaien op eenzame hoogte Twijfels bij D66 over nut bezuiniging muziekschool Vreugdevuur Stompwijk gaat ook dit jaar niet door Overgebleven geld afscheidsfeest Oude Rijnstromen naar Mali donderdag 9 DECEMBER 2004 tiecomité ^oprichting ipwijk - De Stompwijkers Wijnhoven en Arnold Jan- willen een actiecomité nden van Stompwijk' op en. Door de krachten te delen hopen de Wijnho- het plan van de gemeente burg-Leidschendam tegen te iuden voor de bouw van I woningen in de Westein- teri older. Tot nu toe hebben ho rroot aantal Stompwijkers et ridueel bezwaar gemaakt, oc zoeterwoude - De acties die voor eind deze week gepland stonden bij de cateraars van bierbrouwer Heineken gaan niet door. Vakbond FNV Bond genoten heeft de acties afgebla zen op basis van nieuwe in zichten in de arbeidsrechtelijke gevolgen van het afstoten van de cateraars naar cateringbe drijf Albron. Volgens de juristen van de bond komt het uitbesteden van de catering in feite neer op de overname van een bedrijfson derdeel. Dat zou zijn omdat Al- bron niet alleen mensen maar ook spullen overneemt van de bierbrouwer. Wanneer het verhaal van de bondsjuristen klopt, heeft dat verstrekkende gevolgen voor de voorgenomen uitbesteding van de catering. De betrokken werknemers behouden in dat geval namelijk al hun opge bouwde rechten. Dat betekent dat Albron niet zijn eigen ar beidsvoorwaarden op kan leg gen. De kans is groot dat het af stoten van de catering onder die voorwaarden voor zowel Al bron als Heineken niet interes sant meer is. Daarnaast speelt nog mee dat de vakbond inder tijd alleen zijn medewerking aan de uitbesteding van de ca tering heeft toegezegd op voor waarde dat deze ingreep Hei neken een forse besparing op zou leveren. Die besparing, die er aanvankelijk wel leek te zijn, zou onder de nieuwe construc tie wel eens volledig verloren kunnen gaan. De directie van de Zoeterwoud- se bierbrouwer heeft nog niet op de ideeën van de FNV ge reageerd. Een woordvoerder laat weten dat de eigen juristen op dit moment het standpunt van de bond in onderzoek heb ben. De uitbesteding van de catering is slechts één van de ingrepen die bij de bierbrouwer op sta pel staan. Heineken is druk be zig met een reorganisatie waar bij in totaal 450 banen verdwij nen. 11 Afscheid valt Zoeterwoudse poelier 'aan huis' zwaar Judy Nihof mmwvw» - Met zachte 1.1 legt poelier Kees Ammer- een scharrelkippetje op de schaal. „Mooi hè. Het is lollandse Blauwe. Wat er r jzonder aan is? De struc- ?van het vlees, de gezonde Hij heeft veel meer ik dan een gewone kip. In mstelhotel serveren ze al- qdeze." Vorige week ging de irige poelier uit Zoeterwou- lor de laatste keer met en eieren langs de deuren, heeft hij het vak niet hele- vaarwel gezegd. Tot maart i .hij nog leveren aan de el van zijn broer in Den J?Maar dan houdt het op. achterij aan de Dr. Kort- nstraat is al verkocht, lerlaan was 45 jaar lang er aan huis. Aanvankelijk e fiets, later met de brom- jj en nog later met de auto it hij vlees en eieren aan an in Voorschoten, Wasse- en Den Haag. Vorige week hij afscheid van zijn 450 klanten. Hij werd overla- iej]met cadeaus, brieven en V sn wijn. Er had zelfs ie- va d een schilderij voor hem lakt. Tot zijn verbazing trof ol jeterwoudenaar briefjes vijftig en zelfs honderd eu- n in de vele kaarten die hij Zoveel blijken van waar- ig had de bescheiden poe- iet verwacht. Het afscheid jm zwaar gevallen. „Ik heb el veel moeite mee. Met nige klanten had je zo'n contact. Van verschillende sen had je gewoon de sleu- nerlaan werkte drie dagen slachterij aan de Dr. Kort straat en hij zat drie da- op de weg'. Hij had het vak if dat werkweken van 80, ur voor hem geen pro- n waren. Alleen op zondag ij vrij. Dan deed hij zijn ïistratie. „In al die 45 jaar ik geen dag ziek geweest. Ik vel een operatie aan mijn iscus gehad, maar die heb mijn vakantie laten doen." lerlaan begon in 1959 voor :elf nadat hij anderhalf jaar neef had gewerkt die loeliersbedrijf had aan de nkelweg. „Voor mezelf be en was altijd mijn ideaal." n gehuurde garage slachtte Drie dagen per week werkte Kees Ammerlaan in de slachterij (links op de foto), drie dagen zat hij 'op de weg'. Foto: Dick Hogewoning hij zijn kippen, plukte ze en maakte ze panklaar. Ammer laan week uit naar Voorscho ten, Wassenaar en Den Haag om het vlees te slijten. „In Zoe terwoude viel voor mij niet veel te verdienen. Er waren hier des tijds wel vijftien boeren die kip verkochten." Met een hengselmand met vlees met daaroverheen een theedoek belde Ammerlaan bij de mensen aan. De eerste week verkocht hij slechts twintig kip pen. Elke week kwamen er door mond-tot-mondreclame klan ten bij. De poelier had er op het laatst zoveel dat hij een klan tenstop moest instellen. .An ders kon ik het niet meer aan. In 1970 breidde het bedrijf uit met een winkel in de Aert van der Goesstraat in Den Haag. „Daar is mijn broer in gaan zit ten. De winkel heeft mij nooit getrokken. Ik zat liever op de weg. Lekker vrij." De afgelopen jaren kreeg Am merlaan in de slachterij te ma ken met steeds strengere eisen. Dan moest hij dit aanschaffen, dan weer dat. „Je bent tegen woordig aan zo veel regels ge bonden. Je moet ook steeds meer aan administratie doen. Voor de kleine man is het ge woon een ramp." Van sommige regels zag Am merlaan het nut niet in, zoals de eis om een douche aan te brengen in de slachterij. Am merlaan voldeed er op geheel eigen wijze aari. Hij hing in het halletje bij de wc een douche kop op, zonder een aansluiting te maken op de waterleiding. „Toen was het goed. Contro leurs hebben nooit gekeken of er wel water uit de liaan kwam." hi I leurstelling over peilbesluit De Oude Rijnstromen Marieta Kroft schoten/wassenaar - rei en in de Papenwegsepol- vcfijn teleurgesteld in het be- van het waterschap De Rijnstromen om het pol- eil te verhogen. Volgens de o ouders N. Alkemade en F. Ie^ Vliet betekent dit besluit delen van de in Leiden, schoten en Wassenaar ge- polder over vijftien jaar uikbaar zijn als landbouw- Jci d. ei vaststelling van de hoogte c( het slootwaterpeil in de Pa- lai vegsepolder heeft veel voe- >el Q de aarde. Het college van k j raaf en heemraden wilden de dijk drie maanden geleden iai n besluit nemen. Maar een 0 'derheid van de verenigde ïdering koos de kant van dejegentien boeren en stemde 1 l De heemraden Lange- ijz en Straathof zeiden toen n 'et geen zin heeft om tegen et emmen omdat het water kop aan regels van de provin- gebonden, wi indanks zijn de heemraden >bi huiswerk opnieuw gaan dafen. Gisteravond kwamen ze toestemming van de pro- 1 c ie toch met een nieuw stel dat voor een deel de 2 en tegemoetkwam. De ver- ie vergadering ging nu 2 liem akkoord. pi boeren van de Papenweg- n.pder vonden dat het voor niet ver genoeg ging. Vooral behouders in de veengebie- ;en het in de toekomst moeilijk, voorspellen Alkemade en Van Vliet. Werken op het land wordt vrijwel onmogelijk omdat het een soort moeras wordt. Ze hadden liever gezien dat er voor de hoogte van het peil onderscheid was gemaakt tussen de veen- en de zandge bieden. Nu wordt er van gemid delden uitgegaan, waardoor de boeren die toch al op de natte veengronden zitten, kopje on der dreigen te gaan. De boeren hebben ook geen goed woord over voor de com municatie bij het waterschap. „In een verslag staat zwart op wit dat de Papenwegsepolder tijdens de vergadering van 22 december zou worden behan deld", zegt Alkemade. „Tot on ze verbazing lazen we maandag in de krant dat het vanavond al zou zijn. We hebben daardoor niet de tijd gehad om de leden van de verenigde vergadering te waarschuwen voor het besluit dat ze moesten nemen. Ik weet zeker dat de meeste hoofdinge landen amper de gevolgen van hun besluit overzien." Alkema de betreurt het ook dat het be sluit is genomen, zonder dat hij een reactie op zijn bezwaar schrift heeft gekregen. Heemraad Langeveld zegt in een reactie dat ze 'veel tijd en energie in de Papenwegsepol der heeft gestoken'. „Ons nieu we voorstel was op tijd klaar voor de vergadering van van avond." Ze beseft dat het voor de boeren rauw op het dak kan zijn gekomen. „Toch zitten hier hoofdingelanden uit het gebied die de boeren wel hadden mo gen waarschuwen." Volgens Langeveld was het onmogelijk om de boeren nog verder tege moet te komen omdat de pro vincie Zuid-Holland al tot het uiterste is gegaan. (advertentie) Niet de jaarwinst drukken met de aankoop van 1 miljoen paperclips, maar echt nuttige tips. Lees over hoe en wat op de site van Arenthals Grant Thornton, www.agt.nl Arenthals Grant Thornton accountants en adviseurs leiderdorp - Net een visje opgedoken uit de Dwarswatering, nu even uitwaaien om de vleugels weer lekker te drogen. Boven in de wieken van de Zijllaanmolen, da's een mooie plek om je als aal scholver door de wind te laten kietelen. Komt die molen, die aan drie kanten is ingebouwd door de Leiderdorpse wijk Buitenhof en alleen nog af en toe voor de sier draait, toch nog een keer goed van pas. Foto: Hielco Kuipeis oegstgeest/warmond - Minder brandweerwagens en meer per soneel. Dat is nodig om de vei ligheid van de Oegstgeestena- ren, Warmonders, Sassenhei- mers en Voorhouters te waar borgen. De vier gemeentebestu ren moeten de komende jaren meer geld voor de brandweer zorg uittrekken. Dat loopt op in 2008 tot 295.000 euro meer dan in 2004. De brandweerkorpsen van de vier gemeenten werken sinds kort samen. Weliswaar houdt elk dorp de eigen brandweerka zerne en minstens een auto spuit, gezamenlijk is inmiddels een brandweercommandant aangetrokken en zeven perso neelsleden. Die beroepsforma tie moet volgens het beleids plan brandveiligheid en hulp verlening 2005 - 2008 in 2008 zijn opgelopen tot dertien. De ze beroepskrachten houden zich niet bezig met het blussen van branden maar met alle an dere taken van de brandweer. Zo wordt advies gegeven bij bouwplannen of de aanleg van wegen en verkeersdrempels, worden gebruiksvergunningen afgegeven en gecontroleerd en ontruimingsoefeningen gehou den. Brandweerlieden moeten ook kunnen oefenen en het materi eel moet worden onderhouden. „Het echte blussen gebeurt nog steeds door de vrijwillige brandweer. Maar die krijgt zo veel extra werk door allerlei wettelijke regelingen dat onder steuning nodig is. Dan hoeft die brandweerman bijvoorbeeld niet meer op zaterdag aan de autospuit te sleutelen", aldus brandweercommandant H. Kleintjens. Ook ontstaat door het aantrek ken van extra personeel tijd om bijvoorbeeld een ontruimings oefening op scholen te houden. Allemaal taken waar de korpsen nu te weinig aan toe komen. Volgens Kleintjens ontkomen de vier gemeenten niet aan uit breiding van de brandweerzorg. Gemeenten dreigen namelijk in toenemende mate verantwoor delijk te worden gesteld als de brandweerzorg niet voldoende is geregeld. „In Hilversum is de gemeente door de rechter aan sprakelijk gesteld voor de scha de die is ontstaan door het te laat komen van de brandweer. Dat opent de weg voor claims van verzekeringsmaatschappij en. Je moet als gemeente de brandweerzorg gewoon op otde hebben." Om dat voor elkaar te krijgen, is extra geld van de vier gemeen ten nodig. In 2005 gaat het om 92.000 euro extra. Dat bedrag is inmiddels toegekend door de vier raden. In de jaren daarna komt er iedere keer zo'n 70.000 euro bij. Daarbij gaat Kleintjens er vanuit dat de gemeenten hun vrijwillige korpsen in stand kunnen houden. „Want als je een beroepskorps wilt, ben je veel duurder uit. Het beman nen van een autospuit kost 1 miljoen euro. Het eerstkomen de decennium is dat niet aan de orde. En mocht het dan echt niet meer lukken dan kun je nog denken aan een beroeps- team tijdens kantooruren en vrijwilligers 's avonds en in het weekeinde." Om de voor de gemeenten stij gende kosten in de hand te houden en zo efficiënt mogelijk te werken, leveren de; vier sa menwerkende korpsen twee autospuiten in. Alleen hét Sas- senheimse korps houdt twee brandweerwagens, de andere drie gemeenten houden er een. Voorhout en Oegstgeest leveren een brandweerwagen in. De ge meenteraden moeten de ko mende maanden akkoord gaan met het beleidsplan. leiderdorp - D66 in Leiderdorp vraagt zich ernstig af of de ge meente geld overhoudt nu de muziekschool met ingang van het nieuwe seizoen wordt ge sloten. De gemeenteraad be sloot dat eind oktober. D66 ver moedt dat Leiderdorp de ko mende jaren nog flink wat geld kwijt is omdat de gemeente ver plicht is de ontslagen leerkrach ten wachtgeld te betalen. De partij wil van burgemeester en wethouders weten hoeveel mensen recht hebben op wachtgeld en hoeveel dat Lei derdorp gaat kosten. De ge dachte van D66 dat Leiderdorp niet binnen drie jaar van deze vaste lasten af is, klopt in elk geval. Na afloop van de begro tingsvergadering in oktober be vestigden wethouder MacGilla- vry en interim-directeur Huis man van de muziekschoöl' al dat het nog wel eens elf jëat kan duren voordat de laatste mu ziekleerkracht met pensioen gaat. Als zo iemand voor dié'tijd geen andere baan vindt, moet Leiderdorp het salaris óf een deel daarvan al die tijcf doorbe talen. D66 wil verder weten of herbe- stuur van de muziekschool van plan is een sociaal plan op te stellen voor de muziekdocen ten. Leiderdorp wil mensen die op wachtgeld zitten, inzetten voor lessen algemene muzikale vorming op de basisscholen. D66 vraagt zich af of de ge meente hierover al heeft over legd met de muziekleraren. Burgemeester en wethouders beantwoorden de vragen van D66 tijdens de raadsvergade ring op 20 december. stompwijk - Voor het tweede achtereenvolgende jaar moeten de Stompwijkers het nieuwe jaar inluiden zonder dat zij hun traditionele vreugdevuur bij de kerk aan de Dr. van Noortstraat mogen ontsteken. Het college van Leidschendam-Voorburg heeft dat besloten. Op zich had het gemeentebe stuur wel willen instemmen met een vreugdevuur. Vanwege onveilige situaties kon dit ech ter niet bij de kerk. De Dorps raad Stompwijk liet de gemeen te weten dat er volgens de Stompwijkers maar één plek in trek is voor het vreugdevuur, namelijk bij de kerk. De dorpsraad was er bovendien niet in geslaagd om vrijwilligers te vinden voor de organisatie. .Aangezien zonder organisatie op een afgekeurde locatie de veiligheid in het goiing is, komt er dit jaar geen vreugdevuur in Stompwijk", meldt de gemeen te Leidschendam-Voorburg. leiderdorp - Het afscheidsfeest van bestuurders en personeels leden van het fuserende water schap De Oude Rijnstromen is toch minder duur geweest dan begroot. Op het geraamde be drag van 55.000 euro, hebben de feestvierders 10.400 euro kunnen besparen. Dat deelde dijkgraaf Panman gisteravond mee. De dijkgraaf stelde voor het bedrag te besteden aan een waterproject in Mali. Echter, om het hele dorp van water te kunnen voorzien, is 15.000 euro nodig. Het reste rende bedrag hoopt de dijk graaf binnen te krijgen via een collectebus die tijdens de laat ste verenigde vergadering in het waterschapshuis in Leiderdorp op 22 december, op een promi nente plek wordt neergezet. Panman verwacht gulle giften van de hoofdingelanden. „Iede re schenker kan een bewijs krij gen, zodat het bedrag aftrek baar is van de belasting." Som mige hoofdingelanden stelden nog voor hun decembervergoe- ding in te leveren. Maar de uit voering daarvan is ingewikkeld, dus hield Panman het toch bij de 'spontane giften'.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15