Witte en zwarte scholen: mixen is zo makkelijk nie LEIDEN REGIO Titel komt als verrassing voor Jan Azier Wat kan, wat mag en werkt het? Zeven gemeenten onder de loep genomen 'Herstelde' predikante blijven zitten in pasto H'öC 972 donderdag 9 DECEMBER door Silvan Schoonhoven katwijk aan zee - Ze moesten de pastorie op 30 oktober 'veeg- en bezemschoon' ople veren, had de centrale kerken raad hen te kennen gegeven. De dominees Van Vlastuin en Vlietstra wonen echter nog on gehinderd in hun ambtswonin gen aan de Boulevard en de Hogeweg. „Ze zijn halsstarrig", zegt dominee B. Weegink van de CK. De twee predikanten moeten hun pastorie verlaten omdat ze niet zijn meegegaan in de Pro testantse Kerk in Nederland (PKN), die sinds 1 mei een feit is. De 'bezwaarden' hebben zich inmiddels verenigd in de Hersteld Hervormde Kerk. Als predikanten niet meegaan in de kerkfusie, betekent dat volgens de PKN dat ze uit hun ambt tre den. Daarom krijgen Vlietstra en Van Vlastuin geen salaris meer en moesten ze een maand geleden al uit hun ambtswo ning. In mei hebben de domi nees de rechter gevraagd een stokje te steken voor de maatre gelen. Dat kort geding hebben ze verloren. De predikanten stellen dat de uitspraak alleen ging over het gebruik van kerk gebouwen, niet over het ge bruik van de ambtswoning. Volgens predikant Weegink hadden zijn voormalige colle ga's beter de eer aan zichzelf kunnen houden. „Zonder recht of titel een pastorie bewonen en van het vruchtgebruik profi teren, dat kan niet. Ze nemen daardoor ook een positie in die anderen binnen de Hersteld Hervormde Kerk óók niet inne men. Ze hopen op de slachtof ferrol en weigeren het ge- sprekscircuit in te gaan dat hiervoor staat. Ondertussen denk ik dat er voldoend) tensonrust bij hen aanv waardoor ze toch niet zitten. Ik hoop ook dat 1 r. moed niet al te gerust is. J Dominee Van Vlastuin s oktober nog zijn boosht de kwestie uit in de Her Nieuwsbrief, het orgaan hersteld hervormden. H de zich 'opgejaagd als e N wild' en verwijt de centi kenraad dat die hem enig invoelingsvermogen opgedragen de ambtswo ij ontruimen. Hij noemde 'verschrikkelijk onrecl 5 voelde 'een geestelijke ei waardiging dat men zo oi met de kerk die de Heq land heeft gegeven'. De centrale kerkenraad I nog geen maatregelen v de twee predikanten rui dwang te laten vertrekki i Weegink. „Zoals iedereeR voelt, zijn daar geen c< he plannen voor. De lai re kerk zal daarover moet n slissen. Dwang kan ook ra zijn in brieven die duide di taal zijn. Ze hebben waaitn lijk geen zand in de ojtd kunnen lezen wat er Volgens hem moeten de eg nees contact zoeken i commissie voor bijz zorg. Dat is het orgaan 'ei PKN dat afspraken moet er met de dominees en k< P gers die niet meewilleirig kerkfusie. „Maar dat wi IDi ze halsstarrig. Ze hebto 1 hoge dunk en denken da en enige voortzetting zijn hervormde kerk, terwijl ie voortzetting gelegen is sti hervormde gemeente. 2 eri den ook de eer aan ie kunnen houden, maar 1 de ben blijkbaar principf bo voor ons niet helder zijn 'ld pd tc door Rody van der Pols leiden - Witte en zwarte scholen: ie dereen wil er graag vanaf. Maar hoe? Onderwijswethouder Hessing over weegt een fusie van een aantal basis scholen in Leiden om zo allochtone en autochtone leerlingen te kunnen spreiden. Wat hebben andere ge meenten al voor oplossingen gepro beerd? En waren ze succesvol? Juridisch gezien is het helema.al niet zo eenvoudig om leerlingen n aar ei gen inzicht over scholen te spreiden. In de grondwet is namelijk va stge legd dat ouders zelf een basis school voor hun kind mogen kiezen. Dit is de zogenoemde 'vrije keuze v an on derwijs'. Ouders kunnen nien wor den gedwongen hun kind na. ar een andere school te sturen dan de school die zij zelf hebben uitgeko zen. Daarnaast mogen scholen leerlingen niet weigeren op basis van iliun etni citeit, aangezien dit in strijd is met artikel 1 uit de Grondwet, clie discri minatie verbiedt. Wel is het zo dat bijzondere scholen - zoals protes tants-christelijke of kathol ieke - leer lingen kunnen weigeren als zij de 'grondslag van de school iiiet onder schrijven'. Dit geldt niet voor open bare basisscholen, die in de praktijk dan ook vaker 'verzwartein' dan bij zondere scholen. Dit alles maakt het uiterst moeilijk om de vorming van zwar te en witte scholen tegen te gaan. A'lleen maat regelen op basis van vrij willige me dewerking van zowel de ouders óls de scholen zijn mogelijl.c Dat er nog wel eens tegengestelde belangen zijn, maakt het er niet makkelijker op. Een inventaris van de uitgepro beerde oplossingen én de resultaten. Gouda: Betaald busvervoer Aanpak: Waarschijnlijk de eerste Nederlandse gemeen te die een spreidingsbeleid invoerde. Vanaf 1981 werden afsprak en gemaakt met basisscholen over de percentages op te nemen allochtone: leerlingen: 15 procent voor het bijzonder onder wijs en 25 procent voor het open baar onderwijs. Zodra een school het afgesproken percentage had be reikt, mocht worden doorverwezen naaf een andere. Vervoer naar scho len buiten de wijk en overblijven, werden door de gemeente vergoed. Resultaat: Het aantal zwarte scholen bleef beperkt tot twee. Toch werd het spreidingsbeleid in 1997 afge schaft. Vooral dedlochtone bevol kingsgroep voelde zich gediscrimi neerd, omdat zij vaker een school buiten de wijk moesten kiezen dan autochtone oude rs. Als oplossing werd een verhog ing van het percen tage op te nemen allochtone leerlin een afspiegeling van de wijk. niet wil zeggen dat de zwarte 11 len zijn verdwenen, aangeziei percentage allochtone tónden i sommige wijken bijzonder ho c Wel leidt deze aanpak tot het| I mei met adressen door autocl ouders die op die manier hun toch naar de school van hun 1 willen doen. Onder meer de V pleit voor het investeren in be derwijs, in plaats van het stre\ naar spreiding. Rotterdam: Twee wachtlijsten Aanpak: Rotterdam heeft een riment aangekondigd met tw< wachtlijsten, één voor allochti leerlingen, één voor autochto j lingen. De bedoeling is dat scl een afspiegeling van de wijk 1 Resultaat: Niet bekend, het e: j ment moet nog van start gaan Tweede Kamer heeft positief j geerd op het initiatief. Zolang gels voor groepen gelden en n voor individuele gevallen is ei1 sprake van discriminatie, oor< ai- En Leiden... Een fusie? Aanpak: Een van de oplossinj onderwijswethouder Hessing (f weegt, is het koppelen van wil zwarte basisscholen. Daarmef het mogelijk om kinderen te sn den over verschillende vestigi Uitgangspunt daarbij is dat di menstelling van de schoolpofB een afspiegeling vormt van de f Zodoende moet de 'witte vluc voorbeeld vanuit Leiden-Zuid naar scholen in Voorschoten i Burgemeester- en Professorei worden tegengegaan. Daarna Leiden een consulent inzettei11 ouders voorlicht over de onde keuze. Dit experiment gaat va zodra de Brede School in Leidl' Noord klaar. Als het succesvo 5' wordt het ook in de rest van dkl ingevoerd. Resultaat: Dat staat nog te be j" Het voordeel van een fusie va len is dat het een juridische b biedt om kinderen te spreidei verschillende vestigingen, zoiB dat er een conflict met de vriji. van onderwijs ontstaat. Wel is medewerking van de scholen En het is nog maar de vraag o len hun zelfstandigheid willei ven. De gemeenteraad buigt zich ii commissievergadering van 21 cember over deze kwestie. u] Gebruikte bronnen j" 'Het basisonderwijs zwartwit l ken' van het wetenschappelijk reau van GroenLinks. SP-nota: 'Gemeentelijk inschri voor integratie op basisscholei 2004). J jze Een consulent moet in Leiden- Noord ouders gaan adviseren over de school keuze. Daar door zou de Viersprong meer allochto ne leerlingen moeten krijgen. Archieffoto: Mark Lamers informatie voorzien over de verschil lende scholen. Daarbij wordt bena drukt dat een zwarte school zeker geen slechte school is. Citaat uit een brochure: 'Op een kleurrijke school kan uw kind veel leren'. Resultaat: Moeizame start. Zo wil den twee van de vier zwarte scholen aanvankelijk niet meewerken, omdat zij bang waren dat er voor de gewei gerde allochtone leerlingen geen au tochtone leerlingen in de plaats zou den komen. Na drie jaar is een lichte verbetering opgetreden. In enkele wijken hebben scholen inmiddels af spraken gemaakt over het toelaten van leerlingen. zend tegenover ingrijpen door de ge meente uit angst voor identiteitsver lies, maar inmiddels is er een jaar lijks directeurenoverleg waarop af spraken worden gemaakt over toela tingsbeleid. Scholen benadrukken niet langer hun 'kleur', maar concur reren op basis van onderwijskundige inzichten. Resultaat: Succesvol. Het aandeel allochtonen op de aanvankelijk vol ledig zwarte school is zestig procent. Allochtone leerlingen gaan ook naar bijzondere scholen. Een van de suc cesfactoren is het niet-verplichtende karakter van de maatregelen, vol gens de wethouder. Wisch: Amsterdam: Eerlijk concurreren Sjoemelen met adressen Aanpak: Eind jaren tachtig bleek in deze Achterhoekse plattelandsge meente één school volledig 'ver- zwart' te zijn, terwijl alle andere scholen helemaal wit waren. Aan vankelijk stonden de scholen afwij- Aanpak: Sinds 2000 moeten kinde ren in Amsterdam binnen hun eigen postcodegebied een school zoeken, waarmee vooral de 'witte vlucht' tot staan moet worden gebracht. Resultaat: Scholen vormen meer Jan Azier is Nederlands kampioen onderwaterfotografie. „Ik moet eerlijk zeggen: dat had ik niet ver wacht," Foto Taco van der Eb schrijven zich in en krijgen dan een fotorolletje en een wed strijdnummer. Daarna ben je vrij om een eigen duiklocatie in het Grevelingenmeer of de Oosterschelde te zoeken. Om half vijf moet je je rolletje weer inleveren. De eerste foto moet van je wedstrijdnummer zijn. Op die manier kan er geen «F fraude worden gepleegd." Het aardige van deze opzet is dat iedereen zijn foto's onder gelijke weers- en wateromstan digheden maakt. „Dan kun je foto's ook vergelijken. Maar als je naar mijn winnende foto kijkt en die naast foto's legt die bijvoorbeeld onder ideale om standigheden in de Rode Zee zijn gemaakt, heb je eigenlijk geen vergelijk." De opdracht die de fotografen meekrijgen is vierledig: „Je moet een groothoekfoto zon der model, een groothoekfoto met model, een close-up en een visportret maken. Mijn vrouw is al sinds jaar en dag ook mijn vaste duikpartner, m'n buddy. Zij treedt op als model in mijn foto's. Het is be langrijk dat je daar iemand voor neemt die weet hoe de onderwaterfotografie werkt. Mijn vrouw weet precies hoe ze onder water moet kijken." In de categorie visportretten sleepte Azier de eerste prijs in de wacht. „Ik zag een hele mooie donderpad, waar ik een foto van heb gemaakt. Maar dat alleen is natuurlijk niet ge noeg om Nederlands kampi oen mee te worden. Maar over all wist ik ook de meeste pun ten in de wacht te slepen. En dat leverde mij uiteindelijk de titel op." De prijs die hoort bij het kam pioenschap is, hoe kan het ook anders, een duikreis naar Egypte. Voor één persoon. „Maar ik neem m'n vrouw na tuurlijk mee. Geen duik trip zonder m'n vaste buddy." Warenmarkt digitaal De Leidse warenmarkt heeft een nationale primeur. Om het jagen op koopjes te vergemak kelijken, kunnen bezoekers van de markt de aanbiedingen na melijk nalezen op www.markt- vandaag.nL Daarnaast staat er op deze internetsite een platte grond waar deze aanbiedingen te koop zijn en leuke weetjes over de markt. En voor wie geen computer heeft, worden de aanbiedingen ook op een folder gezet die elke zaterdag rond de markt wordt uitge deeld. Timoteus Waarsenburg Eric-Jan Berendsen gen voorgesteld, maar dat stuitte op weerstand van vooral gereformeerde scholen. Tiel: Dreigende rechtszaken Aanpak: In Tiel werd in 1993 een convenant gesloten tussen de ge meente en schoolbesturen waarin per wijk werd vastgesteld hoe hoog het percentage allochtone kinderen per groep mocht zijn. Zodra dat per centage werd overschreden, moch ten allochtone ouders geadviseerd worden hun kind bij een andere school in de wijk aan te melden. Het bleef nadrukkelijk bij een advies. Resultaat: Ook hier maakte een aan tal allochtone ouders bezwaar tegen de grote afstand tot de school die hen geadviseerd werd. Bovendien verweten zij de gemeente niets te doen aan de 'witte vlucht'. Zij dreig den met rechtszaken, waarna de ge meente voor een andere aanpak koos: voorlichting door consulenten. De aanpak leidde tot een evenwich tiger verdeling van allochtone leer lingen over de verschillende scholen. Toch kwamen er ook meer zwarte scholen bij. Zaanstad: Centraal meldpunt Aanpak: Sinds 1996 streeft de ge meente ernaar dat scholen qua leer lingensamenstelling een afspiegeling vormen van de wijk. Daarbij speelt een 'centraal meldpunt' een belang rijke rol, dat onder meer verant woordelijk is voor voorlichting. Ou ders kunnen hun kind pas inschrij ven na het bezoeken van een infor matiebijeenkomst. Ook wordt ge tracht autochtone ouders groepsge wijs 'over te halen' hun kinderen naar een zwarte school te doen, zo dat deze weer 'gemengd' raken. Ook organiseren de scholen open dagen. Het centraal meldpunt controleert of scholen zich aan de afgesproken percentages houden. Resultaat: Het opheffen van de scheiding tussen witte en zwarte scholen is niet waargemaakt. Maar de 'witte vlucht' is tot staan gebracht en de segregatie is niet enorm toege nomen. Ouders lijken een bewustere schoolkeuze te maken als gevolg van de verplichte voorlichtingsbijeen komsten. Amersfoort: 'Kleurrijke school' Aanpak: Gemeente en scholen heb ben hier in 1999 afgesproken dat het percentage allochtone leerlingen per school moét toegroeien naar het percentage'allochtone kinderen in de wijk. Bij zwarte scholen kan dit leiden tot een stop voor allochtone leerlingen. Maar ook het omgekeer de komt vóór: op een witte school die witter is dan haar omgeving wor den geen autochtone leerlingen meer aangenomen. Daarnaast moe ten bijeenkomsten, folders en open dagen ouders van 'genuanceerde' Leiden is een Nederlands kam pioen rijker. Zijn naam: Jan Azier. Zijn discipline: onderwa- terfotografi'c:. „Ik deed dit jaar voor het eerst mee. En meteen Nederlands kampioen. Ik moet eerlijk zeggen: dat had ik niet verwacht.' Tan Azier, in het dagelijks leven ambtenaur bij de gemeente Al kemade, begon zo'n twaalf jaar geleden met duiken. „De kin deren wuren toen wat ouder en mijn vrc-uw en ik wilden graag leren duiiken. We zijn toen lid geworden van een Haagse duikvereniging, Amfibius", ver telt Azinr. En omdat fotografe ren 'op het droge' al een geliefd tijdverdrijf was, schafte hij di rect een waterdicht huis voor zijn camera aan. „Met onderwaterfotografie ben ik ongeveer tien jaar terug be gonnen. Voordat je in die tak van sport een beetje niveau hebt, ben je echt jaren verder. Dit jaar heb ik voor het eerst meegedaan aan het Neder lands kampioenschap. Het fo tograferen onder water is echt niet te vergelijken met fotogra fie boven water." Hoewel deelname aan het Ne derlands kampioenschap voor iedereen met een duikbrevet mogelijk is, doen in de praktijk alleen de beste onderwaterfo tografen van het land mee. „Ik schat dat het er dit jaar zo'n veertig of vijftig waren", zegt Azier. „De wedstrijd was op zondag 26 september. Alle deelnemers Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14