LEIDE i; Nog in vijf winkels vuurwerk te koop auping Levensgevaarlijke marktkramen? REGIO Gemeente overweegt verkoop van Kunstcentrum aan Haagweg regio Rijngeest Groep wordt omgedoopt in 'Rivierduinen' Halvering aantal verkooppunten in Leiden leidse kwesties Kerstmarkt in binnenstad is terug van weggeweest (de stelling! Schouwburg en Theater van het Leven 9 DECEMBER 2004 R1 IHSiM Scholen Ken is zo ikkelijk niet Seen acties cateraars Ineken ilbak en 9 uitgebrand Onbekenden hebben javond op de Leidse Ie- e een afvalbak in brand »n. Het vuur sloeg ver- s over naar een auto die Ie bak stond. Zowel de ik als de auto brandden erprijs voor en Vliet Ouderencentrum Rijn in Leiden-Zuidwest e 'Beverprijs' ontvangen Igemeester Lenferink. wordt jaarlijks uitge- i een instelling of per- ie de sociale verhoudin- betert in de stad of in k. Rijn en Vliet heeft de cheiding gekregen van functie die het zorg- i in de wijk vervult. De ijs is in 1996 ingesteld iningstichting Ons Doel. films over en in Burcht De werkgroep Leids Isueel Archief (LAVA) indag vanaf twee uur imiddag, met uniek lateriaal over Leiden, in zaal van sociëteit De De voorstelling staat in I en van de jaren zestig iJL vorige eeuw die herleven een recente schenking -jH 18 millimeter film uit e beelden zijn nooit eer iet openbaar vertoond. schappelijk wil geld Het Maatschappelijk eiden heeft in een ge let de gemeente ge- om meer geld om het eelstekort op te heffen, jli mber is er een cliënten- irecteur Vlam heeft 'goe- dat de gemeente snel schikbaar stelt. (advertenties) Het oog wil ook wat Van A naar B met het OV? Bel 0900-9292 De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! PT Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang' 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch (€56.20) per acceptgiro 56.70) Naam:M QV i Adres: Postcode/Plaats: Telefoon:Q.v.m. benirpi inUiiiht Geboortedatum emailadres: Bank/girorekeningnummer* Handtekening. Uitsluitend bij automatische incasso bvpk Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 - 1711 E-mail lezersserviceiShdc nl of surf naar www.leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. - Leidsch i» li Dagblad door Ema Straatsma leiden/oegstgeest - De Rijn- geest Groep gaat na 1 januari verder als 'Rivierduinen'. De naamsverandering vloeit voort uit de fusie met de Robert Fleury-stichting. Beide instel lingen voor geestelijke gezond heidszorg gaan volgend jaar samen. De nieuwe naam krijgt vooral een interne functie. „We stap pen ervan af om ons te profile ren onder onze centrale naam", zegt bestuurssecretaris C. Soeterbroek. „Cliënten uit bijvoorbeeld Gouda zitten niet te wachten op zo'n nieuwe naam als Rivierduinen. Zij krij gen vooral te maken met de namen van de zes regio's waar Rivierduinen actief is, zoals 'GGZ Leiden en omstreken', 'GGZ Duin- en Bollenstreek en 'GGZ Alphen aan den Rijn Het werkgebied van Rivierdui nen omvat het noorden en midden van Zuid-Holland: van de Duin- en Bollenstreek tot en met Gouda en Zoetenneer. De basiszorg aan kinderen en vol wassenen is onderverdeeld in zes regio's. Daarnaast telt de nieuwe organisatie vier specia listische centra: voor eetstoor nissen, autisme, specialistische psychotherapie en dovenpsy- chiatrie. Rivierduinen heeft zo'n 2.600 medewerkers in dienst De bestaande rechtspersonen (twee stichtingen) verdwijnen; daarvoor in de plaats komt een nieuwe stichting. Bestuur en ondersteunende faciliteiten vallen onder de nieuwe stich ting Rivierduinen. Soeterbroek: „Op het moment dat de raad van bestuur naar buiten treedt, gebeurt dat onder de naam Ri vierduinen." De verschillende raden van be stuur en raden van toezicht worden samengevoegd. Ze moeten in drie jaar tijd terug naar hun oorspronkelijke om vang. Zowel Rijngeest als Robert Fleury heeft momenteel twee personen tellende raden van bestuur. Beide raden van toe zicht tellen zes personen. De Rijngeest Groep ontstond in 2000, na een fusie tussen de psychiatrische ziekenhuizen Endegeest (Oegstgeest) en Langeveld (Noordwijk/Noord- wijkerhout), de Riagg Zuid- Holland Noord en de Regiona le instelling voor Beschermd Wonen. door Silvan Schoonhoven leiden - Het aantal verkooppun ten van vuurwerk in Leiden is in een paar jaartijd gehalveerd. Er zijn er nu nog vijf. Vorig jaar wa ren er nog acht. De halvering heeft te maken met de strengere regels, die gelden sinds de vuur werkramp in Enschede. Landelijk verdwijnt een nog groter deel van de verkooppun ten: twee van de drie winkels kunnen dit jaar niet aan de re gels voldoen. In Warmond en Voorhout verdwijnt ook een verkooppunt. In Wassenaar is er nog maar één. „De meest ingrijpende investe ring is de sprinklerinstallatie", zegt eigenaar Schulp van de Vliegershop. Zijn zaak aan de Turfmarkt is een van de vijf overgebleven verkooppunten in Leiden. Vorig jaar waren dat er nog acht, en daarvóór tien. „Eerst kon je tot duizend kilo vuurwerk opslaan zonder sprinklerinstallatie. Nu moet ie dereen die verkoopt, een inves tering van vijftien- tot twintig duizend euro doen." 'Als een geintje' was bedrijfslei der Nicolaas van de gelijknami ge verfwinkel in de Morsstraat tien jaar geleden begonnen met de verkoop van vuurwerk. De sprinkler was voor hem dit jaar de druppel. Geen vuurpijl zal nog van eigenaar verwisselen in zijn zaak. „We hadden al een speciale lamp die geen vonken maakt, een speciaal dak op de bunker en een zelfsluitende vei ligheidsdeur. Toen we van de nieuwe eisen hoorden, zeiden we tegen elkaar: ja, dóéóg. We hebben het toch al druk ge noeg. De winst op vuurwerk was al sterk teruggelopen door dat verkopers in Leiden met de prijzen stunten. Bovendien krijg je elk jaar controles van politie en brandweer, die heel vervelend doen." De nieuwe eisen houden nog meer in dan alleen een sprink ler. De overheid eist dat het vuurwerk in twee verschillende ruimtes wordt opgeslagen: een bufferbewaarplaats en een aparte ompakruimte. Geschei den door een dertig centimeter dikke muur. Of de regels werkelijk de veilig heid bevorderen? Schulp be twijfelt dat. „Het effect van de maatregelen zit vooral tussen de oren." Vuurwerkopslag was namelijk al veilig, denkt hij. „Als ik mijn winkel uitstap, is de kans op een ongeluk vele malen groter." „Het heeft iets absurds", zegt ook Nicolaas. „Hier in de zaak ligt het misschien veiliger, maar op straat is het nog steeds het zelfde rotje dat in je gezicht kan ontploffen. En reken maar dat klanten op een gegeven mo ment hun toevlucht tot de zwarte markt gaan zoeken als er steeds minder verkooppunten zijn." Jan Maasdam vindt de regels wel degelijk terecht. Maasdam, van de Cracker Corner in win kelcentrum De Kopermolen, bezit al tien jaar een sprinkler. „Als de temperatuur hier boven de 68 graden komt, helpt de sprinkler het vuurwerk naar de haaien", stelt hij vast. Hij is niet bang dat kopers hun heil zullen zoeken in gevaarlijk Belgisch vuurwerk. „De groep die dui zendklappers of lawinepijlen koopt, doet dat toch al." Maas dam hoopt wel dat de instan ties de branche 'de komende tien jaar met rust laten'. Dat lijkt te gebeuren, laat een woordvoerder van de Milieu dienst West-Holland weten. Scherpere regels zijn komende jaren niet te verwachten. Maasdam: „Weet je wat pas echt nut heeft? De vuilniszak ken die de gemeente uitdeelt voor gebruikt vuurwerk. Wie dat heeft verzonnen, moet een medaille krijgen. Ruim het op, zodat die tienjarige rotjochies de volgende ochtend niet blindgangers gaan rapen. Daór- mee gebeuren de ongelukken." leiden - De gemeente over weegt Kunstcentrum Haagweg 4 te verkopen. Volgens Leiden is het ontwikkelen van een ate liercomplex geen kerntaak van de gemeente. Daarom worden er verkennende gesprekken ge voerd met een organisatie die ervaring heeft met het beheer van een ateliercomplex. Onlangs kregen de gebruikers van het pand een brief van de brandweer waarin gesproken wordt van een levensbedrei gende situatie. Een deel van het pand mag om die reden niet meer worden gebruikt. Ook moeten de kunstenaars die in hun atelier wonen vanwege het brandgevaar op korte termijn verhuizen. De gemeente neemt veiligheidsmaatregelen, zodat het ateliercomplex in ieder ge val beperkt bruikbaar blijft. Daarbij gaat het om zaken als noodverlichting. In grote investeringen zoals het aanbrengen van brandtrappen en -deuren, lijkt Leiden geen trek te hebben. Daarom zijn er nu gesprekken gaande met een koper, die volgens de gemeente serieuze interesse heeft. Naar verwachting zullen de partijen nog deze maand een intentie verklaring tekenen over de ver koop. Wie de potentiële koper is, is niet bekend. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de gemeente zelf het pand zou opknappen. Voorma lig wethouder Pechtold had hiervoor een bedrag van één miljoen gulden uitgetrokken. Onlangs zei wethouder Hessing dat de verbouwing veel duurder uitvalt, minimaal 1,9 miljoen euro. Daardoor moet hij op zoek naar 'creatieve oplossin gen' voor de financiering. Ken nelijk verwacht de gemeente het benodigde geld niet bij el kaar te krijgen, waardoor zij het pand nu wil verkopen. leiden - Een gezicht met een lach en een gezicht met een traan komen tevoorschijn achter een rood gordijn in Theater van het Leven, een schilderij van de Iraanse asielzoeker Kourosh Mahrabi. De Leidse fotograaf Mark Lamers koos er een foto van de verlichte Leidse Schouwburg bij. Het schilderij en de foto staan op een van de vijf wenskaarten die zijn gemaakt in het kader van de campagne Lei den, stad der vluchtelingen zijn gemaakt. De op brengst is bestemd voor verschillende projecten voor vluchtelingen. De Leidse fotografen lieten zich inspireren door de schilderijen die de vluchtelingen maakten, vorm geefster Celine Ostendorf combineerde de kunst werken en foto's tot wenskaarten. De schilderijen zijn gemaakt door bewoners van het asielzoekers centrum in Nieuweroord. De gemeente koos er vijf uit. Van Kourosh Mahrabi, Iranees en bijna 16 jaar, zijn twee werken uitgekozen. In de binnenkant van de kaarten staan de namen van de makers, het land van herkomst en een klein tekstje. „Dit schilderij heb ik gemaakt om te laten zien dat er in het leven meer fijne en vrolijke dan nare momenten zijn. En dat het de moeite waard is", schrijft Kourosh Mahrabi op de kaart met The ater van het Leven. De kaarten zijn verkrijgbaar bij het Leids Gemeen tearchief, het Rijksmuseum voor Volkenkunde, het LAK, het stadhuis, De Lakenhal, Kinderboekhandel Silvester op het Rapenburg en esoterische boek handel Kailash aan de Pieterskerkchoorsteeg. Ze kosten per vijf stuks zes euro. Publiciteitsfoto ^■westies die als een eeu- ^fcgteken boven de stad ■.Is de Leidse bevolking ■"dom? Wie kiest de liedjes carillon uit? Kun je het inwater drinken? De ru- lidse Kwesties biedt een )rd op vragen die elke Lei- zich wel eens stelt. Afle- 47: Zijn er ooit doden of den gevallen door de le- /aarlijke uitsteeksels aan 'amen? id ligt dicht op de loer, Leiden, in het hart van chaafde wereld. Het is de Vismarkt ligt er verla- terwijl je je op de fiets spoedt. Morgen is het de skeletten van de ten doemen al op uit erdonker. En dan, als schiet een metalen op ooghoogte rake- ngs je hoofd. Alleen een lehoedt je voor de ont z ie niet, het metaal is grijs erp en hangt voor fietsers rjcsl op schedelhoogte. Het "sta Schuifbare onderde- marktkramen waaraan II111 doek wordt bevestigd. 2. men staan meestal al de tevoren opgesteld, nog zeildoek, slecht verlicht 1 grauw als de nacht. Het ng kwestie van tijd. Wat 11 er als een hoofd met kilometer per uur tegen 1 talen rand slaat? ng! igenlijk niets voor Ne- art; d, zo'n toestand. In een it van haver tot gort in ïs is vastgelegd, waar elk loor wetjes is ingedamd, i de messcherpe markt- krai i gewoon op straat blij- an. Een vergelijkbaar ge- aut; erde een aantal jaren ge net de uitstekende laad- n van verhuiswagens. Bij daglicht zie je 'm nog wel aankomen. Maar 's nachts zit voor nietsvermoedende fietsers het ongeluk in een klein hoekje. Foto: Hielco Kuipers Toen men tot de ontdekking kwam dat die nietsvermoeden de fietsers konden onthoofden, moesten er direct heioranje waarschuwingsvaandels aan hangen. „Ik woon al jaren in de binnen stad", zegt student Dries Nij- kerk. „Maar elke keer schrik ik me weer het leplazarus van die dingen, vooral 's nachts." Maar is het op de Leidse markt ooit werkelijk fout gegaan met een onfortuinlijke fietser? „Het is in elk geval geen schering en in slag", zegt woordvoerder Ket ting van het LUMC nadat hij de kwestie aan een paar oude rot ten op de Eerste Hulp heeft voorgelegd. „Collega's kunnen zich niet direct concrete geval len herinneren. Maar iedereen die daar wel eens komt, ikzelf incluis, ervaart de toestand daar als érg link. Nee, het ligt niet op onze weg om de ge meente daarover te adviseren." 'Een stommerik', zo noemt Ton Verschoor, verhuurder van de marktkramen, de ongelukkige die de buisconstructies over het hoofd ziet. Het gevaar valt mee, schat hij. Een paar jaar geleden heeft Verschoor de kramen al tien centimeter moeten opho gen. Op last van de gemeente, 'omdat de mensen langer zijn geworden'. Nu hangt het ge wraakte uitsteeksel op 1.98 me ter en is het probleem verhol pen, meent de verhuurder. „Ja, vroeger knalde er wel eens ie mand tegenaan. En fietsers, ja, daar kan ik een hoop over ver tellen. Soms bukken ze, maar zien ze de dwarsligger weer niet en raken ze die. Dat heb ik wel een paar keer meegemaakt." Is het misschien een idee om een felgekleurde markering aan de uitstekende delen te bevesti gen? Verschoor: „Ja, je bent wel mooi jij. Kom jij ze ophangen elke dag? En dan komt Jan de Arbeider langs, die die vlagge tjes wel mooi vindt. Kan ik er elke week weer vijftig bijbestel len zeker?" Silvan Schoonhoven Zelf een kwestie indienen? Mail naar re- dactie.ld@hdc.nl onder vermelding van Leidse kwestie' of bel naar de redactie: 071-5356426. leiden - Leiden krijgt dit jaar een gedeeltelijk overdekte kerstmarkt. De kraampjes staan in de verwarmde Waag en op de Nieuwe Rijn, van woensdag 15 tot en met vrijdag 17 decem ber. Tien jaar geleden was er voor het laatst een kerstmarkt in de binnenstad. Behalve kerstartikelen en cadeaus wor den er ook warme hapjes en drankjes verkocht. Collegium Musicum vertolkt donderdag en vrijdagmiddag Engelse Christmas Carols, donderdag tussen vier en vijf uur treedt het kinderkoor en het orkest van de Haanstraschool op en tijdens koopavond zingt het vocaal en semble Los Torros kerstliede ren. De gemeente wil volgend jaar een nog grotere kerstmarkt. Paleis Soestdijk moet een museum worden. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13