Zwart jurkje altijd goed met kerst GESPREK VAN DE DAG Volop ruzie en ergernis over decembermaand Afleiding Geen animo voor ruilbeurl Sinterklaascadeautjes Zwart cocktailjurkje van Lager- feld voor H&M. Links: De zwarte jurk van Mexx Woman. Foto's: GPD woensdag 8 DECEMBER 200 DAGELIJKS LEVEN "niet 2u mt£w /vv êi-l)<e/v/ i>it oe veruêfu up uie eikel bek<t MENSELIJK De maand december en vooral kerst mag dan staan voor gezelligheid en vredigheid... ruzie en ergernis is er ook vol op. Bijna de helft (47 procent) van alle Nederlanders ergert zich bijvoorbeeld aan de te dure cadeaus op de verlang lijstjes van anderen. Meer dan de helft zegt er ook wat van en weigert het cadeau te kopen. Dit blijkt uit consumentenonderzoek naar bestedingen on der 541 Nederlanders in de leeftijd van 18 tot 65 jaar in op dracht van financieringsonderneming InterBank. Het on derzoek vertelt dat 15 procent van alle Nederlanders wel eens ruzie heeft over de kerstdagen zelf. „Bij een op de tien gaan de ruzies over de uitgaven. Onderwerp van de ruzie zijn dan de 'te dure cadeaus', 'wie betaalt wat', 'te veel ca deaus' en 'hoeveel geld besteden we aan het eten'. Ouders zijn vooral streng voor hun kinderen en de cadeau- wensen. Voor ruim eenderde (36 procent) van alle ouders is het onmogelijk om met kerst hun kinderen te geven wat ze vragen, omdat de verlanglijstjes maar blijven groeien. Vooral mannen zijn hier overduidelijk in naar hun kroost (44 procent, tegenover 27 procent van de vrouwen). Een op de vier mannen zegt dat de kinderen maar een of twee cadeaus krijgen. Een op de vijf (22 procent) geeft de kinde- b; ren dan voornamelijk nuttige cadeaus. n Uit het onderzoek blijkt overigens dat niet alleen de fina °F ciën tot irritaties leiden. Vooral de vragen 'hoe gaan wel 's gaan vieren' (48 procent) en 'bij wie gaan we het vieren' (47 procent) leveren spanningen op binnen het gezin. e Daarnaast maken mannen ook ruzie over 'wat gaan we !rS doen' (54 procent), 'wat voor cadeaus kopen we' (57 pro e cent), 'waar en wat gaan we eten' (42 procent) en 'wie niz; digen we uit' (41 procent). De tijd die men kwijt is aan D' wat bij Sinterklaas en kerst komt kijken, stemt 40 proceif1 van de Nederlanders ontevreden, anp De zangeres CÉLINE DION is ont troond als een van de honderd RIJK STE PERSONEN van Canada. Vorig jaar nam de popster nog de 97ste plaats in, met een geschat vermo gen van 252 miljoen dollar. Volgens de nu gepubliceerde top-100 van het Canadese zakenblad Canadian Business zijn zeker honderd perso nen nog rijker geworden. Dion geldt als de bestverkopende zangeres al ler tijden. Eerder dit jaar verlengde de tweevoudige Oscar-winnares en zesvoudige Grammy-winnares nog haar lucratieve contract in de Ame rikaanse amusementsmetropool Las Vegas. Zij treedt daar voor tientallen miljoenen dollars tweehonderd avonden per jaar op. Idols-zangeres HIND en haar mana gementbureau AT Productions uit Den Haag hebben de samenwerking BEËINDIGD. Dat is in onderling overleg gebeurd, laat AT weten. Het is nog niet bekend wie de nieuwe manager van Hind wordt. Het mana gementbureau en Hind Laroussi werkten vanaf april 2003 samen. Tot het einde van dit jaar behartigt het bureau de zaken van de zange res. De Goudse werd derde bij de eerste editie van het tv-programma Idols. Foto: GPD GWYNETH PALTROW STOPT met acteren. In een vraaggesprek met het tijdschrift Interview zegt ze dat ze op dat vlak alles wel heeft gedaan wat ze wilde. Ooit wilde ze beroeps kok worden, en dat gaat ze nu mis schien wel echt doen. De 32-jarige Paltrow, dochter van producer/regis seur Bruce Paltrow en actrice Blythe Danner, zegt dat ze de filmbusiness niet zou zijn ingegaan als ze had ge weten hoe zwaar het sterrendom weegt. ,,lk begrijp dat je er zelf om vraagt, als je beroemd wilt worden, maar ik wilde eigenlijk alleen maar acteren. Ik vyist niet dat het zo erg zou zijn. Het is niet goed voor een gezin of relaties." De actrice heeft sinds kort een dochtertje, Apple, met haar man Chris Martin, zanger van de Britse band Coldplay. Fliegende Blatter Het zijn alleen de kleine stenen waarover men struikelt; de grote gaat men uit de weg PRINSES MAXIMA is nog met ver lost van haar paaldansende achter- achter-nichtje Laura Vina. De dan seres vertoont nog twee weken haar kunsten voor een WEBCAM op inter net. Volgens de organisatie kunnen bezoekers van de site haar „letter lijk het hemd van het lijf vragen". Laura Vina kwam vorige week naar Nederland vooreen optreden. Haar oma is een zus van de oma van Méxima. Volgens Vina hebben zij en de prinses elkaar als kind meerma len ontmoet. De RVD ontkent dit na mens Maxima. Een gouden SNUIFDOOS met een stempel van de Amsterdamse goud smid Jean Saint uit 1731 heeft maandag tijdens een veiling van Christie's in Amsterdam 65.725 eu ro opgeleverd. Het TOPSTUK van de veiling is maar zeven centimeter lang en weegt ongeveer honderd gram. Op de deksel staat een af beelding van Venus die treurt aan de tombe van haar geliefde Adonis. Bovendien ging het borstbeeld van de heilige Stephanus van gedeelte lijk verguld zilver onder de hamer voor 45.410 euro. Acteur ORLANDO BLOOM heeft zich bekeerd tot het BOEDDHISME. De 27-jarige filmster, van onder meer Lord of the Rings, heeft daar toe in Groot-Brittannië aan een urenlange ceremonie meegedaan. Bij de plechtigheid kreeg Bloom, sa men met zestig anderen, een zoge noemde Gohonzon, een soort rol met Chinese karakters erop. Orlando speelde de rol van de elf Legolas in Lord of the Rings. Ook acteerde hij in Pirates of the Caribbean. De dvd van de uitvaart van de eind september overleden zanger André Hazes komt binnen op de derde plaats van de lijst met BEST VER KOCHTE DVD'S. De opname van een concert van DJ TIËSTO dit jaar ging echter direct naar de eerste plaats met viermaal zoveel verkochte dvd's. De lijst wordt morgen gepubli ceerd. Dat laat muziekwinkel Free Record Shop weten. Verkoopcijfers maakt de keten niet bekend. De dvd 'André Bedankt' is een compilatie van de uitvaartdienst van de zanger in de Amsterdam Arena en ligt sinds vorige week in de winkels. Meerdere artiesten traden daarop, zoals Guus Meeuwis en Trijntje Oosterhuis. De Free Record Shop is goed voor onge veer eenderde van de totale muziek verkoop in Nederland. Foto: EPA Het is oneerbiedig, maar prins Bernhard heeft een goed moment uitgekozen voor de grote reis. Dit land is toe aan afleiding en daarvoor komt meestal een be grafenis als geroepen. Zeker als het een jolig lid van het vorstenhuis betreft en daarbij diens gezegende leeftijd in aanmerking nemende. Nederland was al wekenlang in de war. Zaterdag sprak de voorzitter van dienst bij een internationaal forum over normen en waarden in Rotterdam zelfs de woorden: „Neder land verkeert in shocktoestand". De spreker kwam uit Canada en had in vogelvlucht een aardig overzicht van de situatie hier. Avond aan avond gekakel op de televisie telkens met een vers geopend conseri>enblik deskundigen, politici, voetballers van Marokkaanse afkomst of imams, vaak ondertiteld. Een lid van de Tweede Kamer al wekenlang ondergedoken, een pre mier met een mondvol gesaneerde tanden op een mo ment dat dit gebit zich wijd zou moeten openen. De somberheid alom verspreid, met als schaars lichtpunt Sinterklaas die ditmaal op straat iets minder is gemo lesteerd dat vorig jaar. Maar gelukkig, de dood van de oude prins maakte in eens een nieuw soort elan los. Dat had de natie nodig, ongeacht of er oranjegezind of republikeins bloed door de aderen vloeide. Paleis Soestdijk sluit en er ko men 65 personeelsleden die prins en oude koningin verzorgden, van de ene op de andere dag op het glad geschoren gazon te staan. Waarschijnlijk zou mijn re actie vroeger zijn geweest: 65 personeelsleden? Wat een poppenkast. Moeten we de pendules niet eens ge lijk zetten? Maar met een maand tobben achter de rug sinds die 2de november, reageerde ik heel anders op de mededeling. Jammer, dacht ik, dat die vaderlandse folklore tussen Baarn en Soest nu ook definitief ge schiedenis is. Tot de overbodig geworden hofhouding moeten mensen hebben behoord die nog persoonlijk met kerst door koningin Juliana de warme chocolade melk is ingeschonken. Kunnen we van Soestdijk geen museum voor chocoladekannen maken? Nederland beleeft tussen alle kommer en kwel nu een monter intermezzo. Het is even die enclave van vroe ger met de dingen op een rij, waarvan het paleis bordes op Soestdijk het symbool was, maar dat nie mand toen in de gaten had. De onvermoeibare klom pendansers niet die op koninginnedag hun krenten mikken kwamen brengen en evenmin de meesmui lende lakeien achter de rododendrons. Zeker, er wordt lustig op los geterroriseerd in Saoedi-Arabiè en in Irak gaan de zelfmoordenaars onverminderd de lucht in, samen met het politiebureau van de dag, maar hier is daar even minder interesse voor. Hét nieuws in de polder per radio en televisie zijn deze week de toebe- Een echte dame kan gewoonweg niet zonder. Zeker tijdens de feestdagen. Een zwart jurkje is namelijk al tijd goed. Er bestaat zelfs een term voor: little black dress. Audrey Hepburn droeg hem in allerlei varianten en ook Jackie Kennedy wist er raad mee. Vandaar dat de winkels weer elk jaar vol hangen met zwarte jurk jes. Saai? Welnee. „Zo'n jurkje is net als sla: je kunt er heel wat aan toevoegen om het lekker te maken." Coco Chanel ontwierp de eerste 'robe noir' in 1926. Toen een hele verademing voor al die upper class dames die zich tot dan toe in loodzware baljurken moesten voortslepen. Mainstream werd het zwarte jurkje pas in de jaren vijftig. Denk aan de onweer staanbare Audrey Hepburn en haar little black dress in Breakfast at Tiffany's. Toen daarop ook nog m'o- de-icoon Jackie Kennedy in een mouwloos zwart jurkje verscheen, wist elke vrouw dat ze niet veel meer nodig had dan dat. Sindsdien bedenken ontwerpers elk seizoen wel een variant op de klassieker. Grote modeketens hebben de zwarte jurk standaard in hun feestcollecties. Little hoeft het zwarte jurkje overigens al lang niet meer te zijn. Kort, lang, strak, klokkend, zonder mouw, mét mouw. Voor elke maat, stijl en leeftijd is er zeker in de feestmaand wel een passend modelletje te vin den. Loop nu de stad in en je struikelt over de rekken met zwarte jurken en topjes met rokjes, die dan sa men best voor jurkje kunnen doorgaan. Of het nu bij Miss Etam, Mexx of in wat chiquere winkels is. Elk jaar, zeggen de winkeliers, komen mensen voor de feestdagen vragen: „Zeg, heb je een leuk zwart jurkje voor mij?" Saai? .Absoluut niet," zegt Elle's Schiffelers. „Want de black dress verschijnt steeds weer in al lerlei nieuwe vormen. Karl Lagerfeld maakte voor H&M bijvoorbeeld een goed cocktailjurkje dat luxe uitstraalt. Deze winter zie je ook veel zwarte jurkjes bezaaid met pailletten, kraaltjes en Swa- rovski kristallen." Bang dat je er net als alle an dere dames zult uitzien. „Kwestie van goed sty- len," zegt Schiffelers. „Tuttig met handschoen tjes en een hoedje, op zijn Russisch met de nodi ge boa's of nepbont of oosters met broches en pailletten." Het zwartje jurkje neigt nu sterk naar de jaren twintig en dertig, signaleert Christine Boland van modevakblad Textilia. „Het herdefiniëren van zo'n klassieker past trouwens echt bij de huidige retro- trend. Je ziet rechte modellen met een deelnaad op heuphoogte la Charleston. Leuk met lange hals snoeren of een sjaal. Daarnaast zie je in de jaren vijftig sfeer het zwarte jurkje heel letterlijk a la Audrey Hepburn, met pumps en handschoenen." Zulke simpele modellen vind je onder andere bij Donna Karan, maar als we het dan toch over de ja ren vijftig hebben: het betaalbare Vero Moda heeft ook een feestelijke strapless variant met petticoat in de collectie. Er zijn mensen die vinden dat je met de little black dress niet moet sollen, dat er eigenlijk maar één echt zwart jurkje is: dat van Audrey Hepburn en Jackie Kennedy. Michael Merkelbach van de chique winkel Stylesuite in Maastricht dicteert met een stijlvolle Dolce Gabbana in de hand: „Hét zwarte jurkje is eenvoudig en mouwloos met een diep decolleté. Al tijd gemaakt van mooi materiaal, afgewerkt met kant en satijn." Het is moeilijk om er één te vinden, vindt hij. „Maar als je het perfecte zwarte jurkje eenmaal hebt, is het ook goed. Dan heb je er verder helemaal niets meer bij nodig." Hmm, klinkt aanlokkelijk. Maar wat als je armen net boomstronken zijn en zelfs het 'little black dress-di- eet' -heus, het bestaat- echt niet meer helpt? „Dan moet je zo'n zwart jurkje zeker niet solo dragen, vindt kledingadviseuse Wilma Verhoeven van Wil- mark in Eindhoven. „Iedereen dénkt wel dat een zwarte jurk afkleedt en altijd goed staat, maar dat is niet zo. Zeker met een mouwloos zwart jurkje leg je heel veel accent op je armen, benen en gezicht. Pri ma voor jonge, mooie meisjes, maar minder gemak kelijk als je niet meer zo goed in shape bent. Dan is zo'n zwart jurkje net als sla: je moet er heel wat aan toevoegen om het lekker te maken." Het zwarte jurkje staat of valt juist met accessoires, meent Verhoeven. „Heb je dikke armen, draag er dan een stola of bontje bij in een kleur die je flat teert. Met een grote broche of corsage leid je de aan dacht af van brede heupen en een dikke buik." Wat ook goed werkt, volgens de adviseuse, „laat de kleur van je haren terugkomen in schoenen of accessoires. Zwart jurkje, blond haar, crèmekleurige schoentjes. Ge-wel-dig." Ja, vindt ook Verhoeven: veilig is een zwart jurkje ab soluut, als je de feestkleding-etiquette tenminste in acht wil nemen. .Alleen, het is aan jezelf om er ka rakter aan'te geven." Ingrid Beckers Goedbedoelde maar o zo mis lukte Sinterklaascadeautjes in ruilen tegen het even goedbe doelde maar al net zo mislukte cadeau van een ander. Dat was het even goedbedoelde als mis lukte idee achter de sinterklaas- cadeau-ruilavond die maandag avond in café Het Seizoen in Groningen werd gehouden. Het aantal journalisten van regiona le en landelijke radio, televisie en kranten overtrof het aantal mensen dat een cadeautje kwam ruilen ruimschoots. „Er is nog hoop voor de wereld," pro beerde een fysiotherapiestuden- te aan de bar er de moed in te houden, „Iedereen is tevreden met wat-ie heeft". „Lijkt me niet," riposteerde haar vriendin, die een iets zwartgalli- ger kijk op de zaken bleek te hebben. „De mensen gunnen elkaar zelfs hun rotcadeautjes niet." In de bovenzaal waar d beurs gehouden had moeten worden bleef het griezelig rus Ach, het is best een leuk con i cept," merkte een van de stan gasten goedmoedig op. En als p een concept moesten we heti derdaad maar bekijken. Een concept, uitgedacht door De Nieuwe Garde, een collectief van jonge kunstenaars in de stad. Terwijl de beide studenti hun vriendenkring afbelden („Wil je op tv? Dan moet je nü naar Het Seizoen komen!") somberde een van de stamgas ten: „Hopelijk doen ze het vol gend jaar weer. Dan ruil ik mi schoonmoeder in", gpd reidselen van de prinselijke gang naar Delft. Zijn de dranghekken al geplaatst? Rijden er bussen van het centraal station naar paleis Noordeinde en zijn die gratis? Voortgangscontrole, dat houdt ons bezig en niets anders. Gisteren kreeg ik een zeldzame foto uit Scheve- ningen onder ogen uit Bernhards jonge jaren. Hij gaat daar de Luchtvaarttechnische school openen. Bernhard is 28 en draagt het enigszins carnavaleske uniform van het Nederlandse veldleger van voor de oorlog, cilindervormige 'kepie'op het hoofd. Naast hem een adjudant in het zwart. Zij passeren vijf vissersvrouwen in klederdracht en men wuift en salu eert enthousiast over en weer. Het is een ver verleden, toen alles overzichtelijk leek en op zijn plaats stond en iedereen nog die plaats wist. Hoewel, de foto dateert van 3 mei 1940, een week vóór de Duitsers Nederland binnenvielen. Daarna verdwenen met een eenparig versnelde beweging gaandeweg alle zekerheden van toen. Vandaar dat we zo blij zijn met een mooie begra fenis om naar uit te kijken. Dat lucht even op. Vraag Cara Schiffelers in welke outfit zij de feestda gen doorkomt en het antwoord is luid en duidelijk. „Zwart jurkje, zeker weten." Volgens de chef mode van maandblad Elle komt niet alleen zij, maar elke vrouw er op haar best in naar voren. „Het zwarte jurkje is gewoon dé sensuele hot shot voor elk sei zoen," jubelt ze. „Iedere vrouw voelt zich er goed in. En in al zijn klasse en flair zal-ie ook nóóit uit de vrouwengarderobe verdwijnen." „Een mooi zwart jurkje straalt tijdloze elegantie uit," schrijft de Britse Claudia Piras op bedeesdere toon in Lady, hét handboek van de klassieke damesmode. Net als de trenchcoat en het mannenpak behoort de 'little black dress', zoals het in modejargon heet, tot die klassiekers waar een echte dame gewoonweg niet zonder kan.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2