koopkracht [aalt hard olgend jaar Korte leven van Savanna was een ware hel Nederlander hielp Saddam aan gif voor genocide op Koerden leenstaanden zwaarst getroffen Ouders willen vermoorde dochter herbegraven Slag om Moskou in herhaling Leidsch Dagblad Bus in Ter Aar Herinneringen aan Bernhard Meer treinen tussen Leiden en Dordrecht Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad WOENSDAG 8 DECEMBER 2004 (g0 SPEURDERS Plaats een speurderadvertentie in uw dagblad, mail naar: speurder@hdc.nl Tel.: (072) 519 6868 Fax (072) 519 6869 GESPREK 1 i I Zwart jurkje 1 altijd goed voor V de feestdagen Vrienden schenken glas-in-loodramen aan De Lakenhal Erwin Maarhuis raast over de hockeywereld Ook wat 1zon 7/8° haag/gpd - ledereen gaat er nd jaar nog verder op ach- dan het kabinet tot nu toe if. De grootste klappen val- j alleenstaanden met een nen van op of rond de zie- idsgrens. Zij leveren ge ld 2 procent aan koop- in. al de tweede keer sinds ijesdag op 21 september, iet kabinet de verwachtin- roor de koopkracht in 2005 beneden bijstelt, iter De Geus (sociale za- stuurde de nieuwe bereke- naar de Tweede Kamer, t duidelijk is dat de ziekte- ïpolissen volgend jaar duurder worden dan ge- t. Hoewel het kabinet eer lei te verwachten dat die niet meer dan 4 tot 5 pro zouden stijgen, gaat het iet nu uit van 8 procent, igens lijkt ook die 8 pro- nog aan de lage kant. De les van ziekenfondspati- dreigen volgend jaar 15 0 procent hoger uit te val- ieldde de internetsite In- ^der.nl, die verzekeraars elkaar vergelijkt. ^cijfers zijn dan nog allerlei tKees van der Linden ilem - De ouders van een ïoorde vrouw willen dat dochter wordt herbegra- Het stoffelijk overschot be- t zich in een graf waarop ex-echtgenoot - de man laar in 1999 om het leven ht - de rechten heeft. Voor abestaanden is dat onaan- dbaar. touw werd in de zomer van i op 29-jarige leeftijd dood 'etroffen in haar auto. Ze met messteken om het le- gebracht, naar later bleek haar ex-man. De ouders m gisteren in kort geding de Haarlemse rechtbank ïun ex-schoonzoon instemt het openen van het graf en erbegrafenis van hun doch- COMMENTAAR BONNENREGEN gold jarenlang als dé reme- tegen gladde wegen en ge- shinder van voorbij jakke- le auto's. Maar het zeer asfalt beton dat op hon- len kilometers snelweg in name Zuid-Holland is aan- acht blijkt een groot nadeel ebben: het slijt razendsnel. Ouisterasfalt moet op grote lal worden vervangen en tot tijd mag er op de betreffende vakken maar 70 kilometer uur worden gere- Helaas wordt dat lutomobilist nau- jks verteld, met fikse bonnenre- als gevolg. De YB is woedend, de He gefrustreerd. Maar het euren gaat wel door. Dat is, vervelend ook, wel terecht, r liefst 5433 automobilisten den afgelopen weekeinde apt op te hard rijden op de en de A16, twee van de ttsbare' wegvakken. De vindt dat de bonnen 'ten worden verscheurd, lat de chauffeurs in dit geval fatsoenlijk op de hoogte gebracht van de aangepaste heidslimiet. Eén bordje timaal 70' in plaats van een taalde waarschuwing, dat is etdaad geen ruimhartige 'lichting. De matrixborden te pas en te onpas boven de door Nancy Ubert alphen aan den rijn-den haag - Vanaf haar geboorte is het le ven voor Savanna een ware hel geweest. Het driejarige Alphen- se meisje, dat politieagenten in september dood aantroffen in de kofferbak van de auto van haar moeder en stiefvader, werd zwaar mishandeld en ver waarloosd. Het kind is volgens het openbaar ministerie gestikt omdat haar moeder een lap stof in haar mond had gepropt en haar mond had dichtgeplakt met tape. Dat alles staat te lezen in de dagvaarding tegen de drie ver dachten: Savanna's moeder, Savanna's stiefvader en een 34- jarig familielid uit Nieuwkoop. Maandag moet het drietal in Den Haag voorkomen tijdens een zogenoemde pro forma-zit- ting. Hoofdverdachte is de moeder, een 32-jarige Alphen- se. Haar wordt straks minimaal doodslag ten laste gelegd. De 27-jarige stiefvader wordt 'zwa re mishandeling met dood tot gevolg' aangerekend. De derde verdachte, een volle neef van de moeder die geregeld bij het ge zin te gast was, heeft zich vol gens het openbaar ministerie (OM) ook schuldig gemaakt aan mishandeling. Daarnaast wordt de drie verwe ten dat zij het kind schandelijk hebben verwaarloosd. Savanna kreeg bijvoorbeeld veel te wei nig te eten. Als ze iets kreeg, was dat meestal geen gezonde peutervoeding. Ze kon het doen met een paar droge rijstwafels. Ook werd het kind veel te wei nig drinken aangeboden. Maandagochtend wordt de zaak tegen de drie verdachten bij de Haagse rechtbank pro forma behandeld. Omdat het OM nog niet over alle onder zoeksresultaten beschikt, is het nog te vroeg om de zaak inhou delijk te behandelen, geeft de woordvoerder aan. Justitie heeft meer tijd voor het onder zoek nodig. De psychologische en de psychiatrische onderzoe ken zijn nog niet afgerond. Pagina R3: Savanna kreeg vaak straf andere kostenstijgingen niet meegeteld, zoals de hogere prij zen voor gas en elektriciteit, die de energiebedrijven al hebben aangekondigd. Vandaag verga dert de Tweede Kamer over de cijfers. AOW'ers zonder aanvullend pensioen gaan er in 2005 een half procent op achteruit. Dat is twee keer zo veel als voorspeld. Hetzelfde geldt voor een echt paar met kinderen dat in de bij stand zit. AOWers met aanvul lend pensioen leveren drie kwart tot één procent in, alleen staanden in de bijstand 1,75 procent en bijstandsmoeders een half procent. Een gezin met één kostwinner levert gemiddeld 0,75 procent in en wanneer de kostwinner twee keer modaal verdient 1,5 procent. Tweeverdieners zon der kinderen gaan er 1,25 tot 1,75 procent op achteruit. De achteruitgang in koopkracht voor tweeverdieners die wel kinderen hebben, ligt daar zo'n 0,25 procent onder. Pagina Economie: Koopkracht lijdt onder bezuiniging ter. De gedachte dat hun doch ter ooit het graf zal moeten de len met de man die haar dood stak, is voor hen ondraaglijk. Voor de herbegrafenis hebben zij inmiddels een plek op het oog. De ex-man, die ter zitting zelf zijn verdediging voerde, toonde weinig begrip voor het stand punt van zijn ex-schoonouders. ,,Ik wil later gecremeerd wor den, ik hoeflater niet in dat graf." Desondanks bood hij aan de rechten van het graf te ver kopen aan zijn ex-schoonou ders voor 1500 euro. „Dat lijkt mij niet meer dan bil lijk." Maar de ouders, bij wie de pijn van het drama nog van de gezichten is af te lezen, weige ren hem ook maar één euro te betalen. moskou - Op 7 december 1941 wist het Rode Leger de opmars van de nazi-troepen tot staan te brengen. Voor de poorten van Moskou, dus maar net op tijd. Het betekende de omslag voor de Duitse aanval op het Sovjet-rijk. De Russen herdachten dat gisteren met een groots opgezette show, bijgewoond door president Poetin, die de perikelen in de Oe kraïne even liet voor wat ze waren. Foto: EPA snelwegen aanflitsen, stonden uit. Dat er sprake is van een misverstand bij de automobilis ten, leidt de ANWB af uit het feit dat driekwart een bon kreeg. Dat duidt er inderdaad niet op dat de regels moedwillig zijn overtreden. Ook de politie is licht gefrus treerd over de bonnenregen, omdat daar het gevoel leeft dat men misbruikt wordt door mi nister Peijs van verkeer. Die zou benauwd zijn voor schadeclaims, wanneer het op de versleten weg tot ongelukken komt. Desondanks gaat de po litie door met de con troles tot de kerst, wan neer de gladde wegen zijn her steld. Er is veel voor te zeggen de eer ste lichting bonnen gewoon te verscheuren. Wanneer de over heid de weggebruiker niet terde ge waarschuwt dat de verkeers regels zijn aangepast, is het kin derachtig meteen het opschrijf boekje te trekken. Maar de auto mobilist kan na dit weekeinde wel geacht worden te weten dat er op de gladde wegen geen 100 gereden kén worden. Dat is in het belang van de verkeersvei ligheid, en daarmee in ieders belang. Peter de Vries Klager bezorgt ambtenaar hele dagtaak zutphen/gpd - Een man uit Winterswijk klaagt zo veel bij de gemeente, dat de stort vloed aan bezwaren één ambtenaar een volledige dagtaak bezorgt. Winterswijk weigert daarom verzoeken van de man nog in behande ling te nemen. Bij de recht bank in Zutphen is gister middag om een 'juridisch straatverbod' gevraagd. In de ruim vier jaar dat de man in Winterswijk woont heeft hij 250 zaken aange spannen. Het merendeel heeft te maken met de wei gering van de gemeente om bijvoorbeeld reis-, telefoon- en advocaatkosten te ver goeden uit de bijzondere bij stand. Tegen elke weigering maakt de man bezwaar en na afwijzing door de rechter gaat hij steevast in beroep. Gemeentesecretaris Scheinck schat de ambtelijke belasting op een volledige arbeidsplaats. „Het legt een onevenredig beslag op de mensen bij de Sociale Dienst." Volgens de advocaat van de gemeente is er sprak van het 'hinderlijk aandoen van pro cessen'. Rechter Duyvendijk: „U vraagt eigenlijk om een juridisch straatverbod." De advocaat: „Ja." De Winterswijker zelf vindt zijn juridische strijd 'zinvol'. „Ik vind mijn uitkering op minimumniveau dermate onder de norm, dat ik recht heb op vergoeding van de kosten." Een medewerkster van het Bureau voor Rechts hulp achtte het overigens 'niet zinvol' om bij behande ling door de bestuursrechter aanwezig te zijn. Rotterdam/ANP - De Nationale Recherche heeft maandag in Amsterdam de 62-jarige F. van Anraat aangehouden die wordt verdacht van betrokkenheid bij de door Saddam Hussein ge pleegde oorlogsmisdrijven en genocide. Het landelijk parket van het openbaar ministerie vermoedt dat de Nederlander duizenden tonnen grondstoffen voor che mische wapens tussen 1984 en 1988 aan het voormalige regime in Bagdad heeft geleverd. De toenmalige Iraakse regering heeft de chemische wapens in gezet in de oorlog met Iran (1980 tot 1988) en tegen de Koerdische bevolking in Noord- Irak. Volgens een woordvoerder van het landelijk parket van het OM stond de man op het punt het land te verlaten. Bij zijn aanhouding is een inge pakte koffer gevonden. Niet lang geleden wist de man op le gale manier een paspoort te krijgen, hoewel er een onder zoek tegen hem'liep. De Nationale Recherche voert dit strafrechtelijk onderzoek in samenwerking met de FIOD- ECD uit op basis van de Wet Oorlogsstrafrechten de Uitvoe ringswet Genocideverdrag. Het onderzoek heeft volgens het landelijk parket aan het licht gebracht dat de man vermoe delijk rechtstreeks zaken deed met de toenmalige autoriteiten in Irak. Hij maakte daarbij ge bruik van financiële schijncon structies om de betrokkenheid van zichzelf en Irak buiten het zicht te houden. De Nederlan der bediende zich van een Pa namese onderneming die in het Zwitserse Lugano was geves tigd, aldus het landelijk parket. De grondstoffen voor mosterd gas en zenuwgassen waren af komstig uit Japan en de Ver enigde Staten. Het onderzoek richt zich op 36 leveringen, waaronder een tweetal zendin gen fabrieksmaterialen voor Irak. Volgens de Verenigde Na ties is de Nederlander een van de grootste tussenhandelaren in het verkrijgen van chemische materialen door Irak. Uit verschillende bronnen valt af te leiden dat de Nederlander op de hoogte was van de be stemming en het uiteindelijke doel van de door hem geleverde grondstoffen, stelt het OM. Een van de bekendste aanvallen met chemische wapens is de vernietiging van het Koerdische stadje Halabja op 16 maart 1988. Tijdens deze aanval wer den naar schatting 5000 men sen gedood. De man wordt later deze week voorgeleid aan de rechter-com- missaris in Arnhem. De LD Bus staats vandaag in Ter Aar. Wie vra gen of op merkin gen heeft, dan wel een op merkelijk verhaal aan een van de twee aanwezige redacteuren kwijt wil, kan terecht op de par keerplaats van Intratuin aan de Kerkweg. Daar staat de Citroën van het Leidsch Dagblad vanaf 10.00 uur prominent gepar keerd. Het Leidsch Dagblad is op zoek naar verhalen of foto's over herinneringen van lezers aan prins Bemhard. Wie uit de Leidse regio komt en de prins persoonlijk heeft ontmoet of gefotografeerd, of een andere herinnering wil delen, kan zijn verhaal of foto kwijt bij: Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB, Leiden. E-mailen kan naar re- dactie.ld@hdc.nl. Bijdrages moeten uiterlijk vrijdagochtend binnen zijn. Ernstig ongeval op Rijnsburgerweg leiden - Een 62-jarige snorfiet ser uit Oegstgeest is gisteravond op de kruising van de Rijnsbur gerweg en de Bargelaan levens gevaarlijk gewond geraakt bij een aanrijding met een lijnbus. De man reed op de Rijnsbur gerweg richting Leiden en werd op de kruising gegrepen door de bus, die vanaf de Bargelaan de Rijnsburgerweg op reed. Het slachtoffer is naar het LUMC vervoerd. De politie sloot voor het onderzoek naar de oorzaak van het ongeval de Rijnsburger weg af. Op de kruising staan verkeerslichten. 1000 Amerikanen gesneuveld in Irak bagdad - In Irak is gisteren de duizendste Amerikaanse mili tair in actie omgekomen sinds het begin van de invasie op 20 maart 2003. De militair kwam om toen zijn patrouille in Bag dad onder vuur werd genomen door opstandelingen. De teller van het Pentagon stond voor het incident op 999 doden door gevechtshandelingen. In totaal zijn volgens de officiële cijfers 1275 Amerikaanse militairen in Irak gedood. Alleen nog Frans in de moskee parijs - De Franse minister van binnenlandse zaken Domini que de Villepin eist van de imams die in Frankrijk actief zijn dat ze Frans spreken. Van de 1200 imams spreekt eender de geen Frans. De minister wil dat imams een inburgerings- cursus volgen, waarin ze niet alleen de taal leren, maar ook dat in Frankrijk kerk en staat strikt gescheiden zijn en dat er geen plaats is voor radicalisme. Veiligheidsraad achter Kofi Annan new vork - De leden van de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties hebben vannacht unaniem hun vertrouwen uit gesproken in secretaris-gene raal Kofi Annan. Dat heeft de Duitse VN-ambassadeur Gün- ter Pleuger gezegd. Zij verwier pen oproepen van Amerikaanse parlementsleden die willen dat hij aftreedt in verband met het schandaal rond het olie-voor voedselprogramma. Pagina Buitenland den haag/gpd - Vanaf decem ber 2006 laten de NS vaker trei nen rijden tussen Leiden en Dordrecht. Om het kwartier vertrekt dan een stoptrein vanaf elk station op die route. Dat maakt het 'Platform Zuid- vleugel' bekend, een samen- werkingscïub van de provincie met onder meer de Leidse, Haagse, Goudse, en Rotterdam se regio, die de economie in Zuid-Holland wil opkrikken. Volgens het Platform zijn met de NS ook al afspraken gemaakt over invoering in 2007 van zo'n kwartierdienst op de trajecten Den Haag-Utrecht en Gouda- Rotterdam. Maar de NS ontken nen dat. „Wel zullen we daarnaar kijken als de woningbouw langs het spoor toeneemt, maar de ko mende jaren is daar op deze twee trajecten absoluut nog geen markt voor. Dat is wel het geval op het traject Leiden-Dor- drecht", zegt een NS-woord- voerder. „Daarom hebben we zelfstandig besloten op een kwartierdienst over te gaan. Dat er bij Delft nu nog maar twee sporen zijn, is geen belemme ring. Je krijgt hier wel een toe name aan stoptreinen, maar de goederentreinen op deze lijn verdwijnen op het moment dat de Betuwelijn klaar is." Het Platform Zuidvleugel houdt vanmiddag een congres in het Circustheater in Scheveningen, waarvoor minister Dekker (vrom) en 350 politieke kop stukken uit de provincie zijn uitgenodigd. Er worden diverse grote toekomstplannen voor Zuid-Holland besproken. Eén daarvan is de 'Stedenbaan': de voorgenomen bouw in de jaren 2010-2020 van 40.000 tot 55.000 huizen, allemaal in de buurt van spoorstations. Volgend jaar wordt begonnen met onderzoe ken naar de woningbouwmoge- lijkheden bij zes nieuwe sta tions, waaronder het eventuele station Sassenheim. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochteiv' 4 weken voor t j,75 65 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam:DM DV Adres: Postcode/Plaats: Telefoon: (Lv.m. beaocgmnuole) Geboortedatum Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwnr 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel. 0800 -1711 E-mail lezersservice^hdc.nl of surf naar www leidsehdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens in de colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1