REGIO De beeldhouwers van de lach 'Slachtoffer van een misdrijf moet worden beschermd, niet de dader' 'Wie een misdrijf pleegt, moet aan de schandpaal worden genageld' 'Als het inzicht er is, komen de goede cijfers vanzelf Rijnsburgs bedrijf actief van Efteling tot China WOENSDAG 8 DECEMBER 2004 NAVRAAG lederlandse scholieren doen het niet slecht. Zij behoren tot de ersop het gebied van wiskunde, wetenschap, problemen oplos sen en Ie- zen. Dat wijst het laatste onder van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont- .|ing (OESO) in Parijs uit. Het Nederlands onderwijs staat nu in- tionaal gezien op een vierde plaats. Toch is WYTSE BAKKER (25), nt Natuurkunde aan het Da Vinei College in Leiden, hiermee niet den. Met de hulp van zijn science-brugklas wil hij over een paar op nummer 1 staan. „Wij werken daar keihard aan." aast het u niet dat we het zo goed doen? uurlijk wel. Jarenlang horen we nu al dat het bèta-onderwijs einig voorstelt en dat we te weinig leerlingen trekken. Dat ttzo demotiverend, dat ik stug ben doorgegaan. Ik heb tegen jrdrukking in technische natuurkunde gestudeerd aan de uni- teit van Twente, maar voel me nu ongelofelijk gelukkig dat ik veldenkende hoog- sn les heb gekregen at ik aan slimme jngen les mag ge- naakt u slimme ingen? il eenvoudig. Dit oljaar zijn we met ience-klas begon- Heel veel nieuws- ige kinderen, abso- geen bollebozen hebben zich hier- aangemeld. We jen een prachtig, breed programma waardoor biologie, schei- de, wiskunde, natuurkunde, techniek en filosofie met elkaar in ■nhang wordt onderwezen. Dat betekent dat de leerlingen veel noeten ontdekken. Dat koppelen en ontdekken is heel belang- roor het inzicht. De uitdaging vinden ze in de projecten: door lis voortdurend op een spannende manier te toetsen. We ma- zelf een sterrenkijker, bestuderen het heelal en bewijzen stel- ■n. Als het inzicht er is, komen de goede cijfers en het fraaie iaal vanzelf, is onze ervaring reeds." ens het OESO-onderzoek springt het Nederlands onderivijs tals één van de meest kosten-effectieve systemen. Klopt dat? moet ik hard lachen. Natuurlijk klopt dat. Wij als docenten ;en hard aan het ontwikkelen van deze brede methode voor de ice-klas. We doen dat op het Da Vinei allemaal zelf. We vinden interessant, dat we er als docenten ook veel vrije tijd in ste- Door die inzet blijft het onderwijs goedkoop. Het is de bedoe- dat straks ook andere klassen de vruchten gaan plukken van methode. Op het literatuurff ont zijn we ook al taalbreed be- Dat wordt vast en zeker volgend jaar een belangrijke ontdek- t: Saskia Stoelinga archieffoto: Henk Bouwman UIT DE ARCHIEVEN 01954, Woensdag 8 December )EN - Teneinde een positieve bijdrage te leveren om uit de vele ersmoeilijkheden te komen, doet de fractieleider van de P.v.d.A., eer Meester, de suggestie tot het dempen of overkluizen van de tussen de Turfmarktbrug en het Galgewater. Volgens spreker en hier onder meer de volgende consequenties uit voort: de om- ngvan het scheepvaartverkeer naar en van de richting Katwijk. :oukunnen geschieden via het Rijn- en Schiekanaal en de Trek- Het verkeer vanaf de richting de Zijl kan rechtdoor varen en be ft de stad niet door. Vanaf de richting Voorschoten slaat men bij de merbrug links af en behoeft ook de stad niet door. Het verkeer van laar de stad moet omvaren, in tegengestelde richting geschiedt elfde. Tegenover die consequenties staat de mogelijkheid dat er nieuwe Turfmarkt brug hoeft te worden gebouwd. )RSCHOTEN - Voorschoten denkt er voorlopig niet aan om de ilstraat autovrij te maken. De winkeliers van de winkelstraat er namelijk niet aan, omdat de meeste klanten volgens hen de auto tot aan de winkeldeur willen kunnen. archief Leidsch Dagblad o's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na atsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer Hi tn.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van sch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan E balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, 'I Adrlaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl OKANTOOR reltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 d'es: Postbus 54,2300 AB Leiden tie fax 071-5 356415 itentie fax 071-5 356 325 ieberichten fax 023-515° 567 rtentieverkoop tenties m.b.t.: 072-6813661 "end goed: 023-5 '5° 543 neeL 075-6813677 •je detailhandel: 071-5 356 300 mebureaus kunnen contact opnemen 075-6813636 bservice '-17" (gratis) tl: 072 - 5196800 Cementen •oruitbetaling (acceptgiro) "0,20 (alleen aut ine.) $6,70 p/j €216,90 l(|tes die ons een machtiging verstrekken ^automatisch afschrijven van het Wnientsgeld ontvangen €0,50 korting staling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13 00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. ;K Naam: Joravision Gevestigd: Floralaan 2H10 Rijns Kernactiviteit: Joravision bedenkt en maakt inrichting van speejmi nen, attractieparken, dierentur- nen, musea en winkels. Markt: Attractieparken en winkels door heel Nederland. Werknemers: vijfentwintig man personeel, waaronder tekenaars, schilders, timmerlieden. Globale indicatie bedrt)fsomzet. 2,5 miljoen euro per jaar. Toekomstverwachting: de eerste palen van het nieuwe bedn)^ pand in het Rijnsburgse Hei-Oost zitten in de grond. Het bedrijf heeft onlangs contacten gelegd met bedrijven in China. Ze begonnen zeventien jaar geleden met een klein kantoortje in de Flora hallen in Rijnsburg. Hun oorspronke lijke handelswaar - kunstplanten - stond elegant opgesteld in de 'show room'; de gang achter hun kantoor. Die tijden zijn voorbij. Nu zijn de schuimsculpturen en speeltoestellen van het Rijnsburgse bedrijf Joravision in heel Nederland te zien, van Duinrell tot de winkels van Perry Sport. Met zijn ogen tot nauwe spleetjes dichtgeknepen zet schuimshaper Jordi van Veldhoven (25) zijn gieren de kettingzaag in een geel blok pir- schuim. De stofdeeltjes spuiten van het zachte materiaal. Het is nu nog moeilijk te zien, maar het vormeloze brok wordt uiteindelijk een openge sperde haaienbek van drie bij drie meter. Van Veldhoven klopt zo goed en zo kwaad als het kan de stofdeel tjes van zijn trui. De geboren Brabander, die ooit stu deerde voor docent handvaardig heid, is inmiddels volleerd schuim- beeldhouwer. Hij ontwerpt zelfs zijn eigen gereedschap. Trots houdt hij een soort grote kaasschaaf omhoog. Aanvankelijk bewerkten we het Joravision-medewerker Eline van Berkum legt de laatste hand aan het hoofd van Benny de Schildpad, mascotte van de nieuwe Leiderdorpse speeltuin de Bubbeljungle. „Dit is geen normale kantoorbaan." Foto: Dick Hogewoning schuim vooral met beitels en zagen, maar dat was niet zo handig. Toen heb ik een stuk zaagblad om een houten heft gespannen en ziedaar: de schuimschaaf is geboren", grijnst hij. Vlot raspt hij dunne slierten schuim van de haai, netjes werkend langs de potloodlijnen die op het blok staan uitgetekend. De haai, die nu nog in grove blokken in het schuimhok ligt, is bestemd voor de Bubbeljungle, de nieuwe kinderspeelplaats aan de Leider- dorpse Baanderij. Joravision levert speeltoestellen en verzorgt het inte rieur van de overdekte speeltuin, die 'onderwaterwereld' als thema heeft. Joravision-directeur Hans Imanse slaat een map met kleurige schetsen open. Het Rijnsburgse bedrijf heeft flink uitgepakt; in de Leiderdorpse speeltuin komt een compleet wrak van een piratenschip te liggen, een hindernisbaan, een fietsparcours en kleine ruimtes waar een jarige Job zich met zijn vrienden en vriendin nen kan terugtrekken om taart te eten. Voordat een schuimsculptuur de speelplaats of de dierentuin in kan, moet er nog heel wat gebeuren. Eerst spuiten de medewerkers van Joravision, uitgedost als astronauten in maanpak, een paar lagen bescher mende coating over het figuur heen. Het schuim, waar je aanvankelijk zo met je vinger een gat in kon maken, wordt daardoor keihard. KLANKBORD Dan is het tijd om te verven, een klusje voor de 25-jarige Noordwijkse Eline van Berkum. In het verfhok hangt de geur van terpentine, lijm en lak. De verfschilfers knarsen on der je voeten. De Noordwijkse is de enige vrouw in het team van schil ders, haar broek en trui zitten onder de verfvlekken. Van Berkum legt de laatste hand aan de rode tong van Benny de Schild pad, de mascotte van het Leider dorpse speelparadijs. De grote kop van de vrolijk lachende schildpad staat voor de Noordwijkse op een ta feltje, even verderop in de hoek staat zijn manshoge, onthoofde lichaam. „Het is erg leuk om elke dag creatief bezig te zijn", zegt Van Berkum. „Het is zeker geen kantoorbaan. Vo rig jaar maart was ik op Duinrell om ons kasteel van spuitbeton kunstma tig met verf te verouderen. Het was midden maart, koud. In weer en wind stonden we op de steigers." Joravision zit al bijna zeventien jaar in bedrijvencentrum Flora, op de hoek van de Oude Rijnsburgerweg en de Oegstgeesterweg. Desondanks is het bedrijf in de regio niet echt be kend, zegt directeur Imanse. „Onze klanten zijn verspreid door heel het land." Toch is de kans groot dat Lei- denaars, Katwijkers of Sassenhei- mers ongemerkt langs Joravision- creaties zijn gelopen, of erin hebben gezeten. Het Rijnsburgse bedrijf heeft bijvoorbeeld het leeuwendeel van de nieuwste Efteling-attractie De Pandadroom gebouwd. Ook levert de onderneming de kunstmatige rotspartijen die in de winkels van de Perry Sport-keten te vinden zijn. De Rijnsburgse onderneming pro beert ook het lot te verzachten van kinderen die in enge wacht- of ope ratiekamers van een ziekenhuis een behandeling afwachten. Imanse: „In het Amsterdamse Emma Ziekenhuis hebben we de oncologiewachtruim- tes opgevrolijkt met een leuke speel plek. En de deur naar de behandel kamer hebben we de vorm van een walvis gegeven." Het bedrijf speelt volgens de directeur op dit moment met de gedachte kinderen ook in de behandelkamers enige afleiding te geven. „Met behulp van een projec tie op het plafond kunnen patiëntjes die op de behandeltafel liggen, straks naar een schaduwspel kij ken", voorspelt de directeur. Founding father van Joravision, Jan Maarten de Raad, kijkt tevreden te rug op de ontwikkeling van zijn be drijf. Het begon allemaal tijdens zijn studie aan de Heao. Toen zette hij samen met een compagnon een handel in kunstplanten op. Inmid dels knoopt hij contacten aan met bedrijven en gemeentes in China om ook daar attractieparken op te vrolij ken met zijn creaties en zitten de eerste palen van een nieuw bedrijfs pand op het bedrijventerrein Klei- Oost in de grond. „Tja, da's niet ver keerd voor iets dat begon als een leuk bijbaantje." Bas de Rue De stelling 'Wie zich schuldig maakt aan een ernstig misdrijf verspeelt zijn recht op privacy' - ge poneerd naar aanleiding van het tonen van een fo to van Mohammed B., de moordenaar van Theo van Gogh - heeft veel aan hang. Niet minder dan 92 procent van de deelne mers aan onze mini-en quête op de LD-website is het met de stelling eens. Een selectie uit de reac ties. MAH. Stolwijk, Leiden: „Dit lijkt mij duidelijk. En wel om de maatschappij te verdedigen tegen tuig." Kees Kuyt, Katwijk: „Oneens. Want wie be paalt de grens wat priva cy dan inhoudt? Of wat is de overtreding waarop deze straf staat: kinderen die een snoepje pikken? Of iemand die een euro voor de belasting ver zwijgt? Nee dus; privacy is heilig. Overigens, we zijn als Nederlanders met sofinummers, trajectcon trole op de weg, gsm, identificatieplicht en al lerlei winkel-cards al aar dig op weg zelf onze pri vacy op te geven. Door Wie zich schuldig maakt aan een ernstig misdrijf verspeelt zijn recht op privacy. de gegevens van voor noemde voorbeelden te combineren, kan men exact zien wie op welke tijd waar reed, waar tele foneerde met wie, welke artikelen werden gekocht en hoe de woonvorm er uit ziet. En dan hebben we het niet eens over in ternet gehad." P.S. Rhijnsburger, Ha- zerswoude-Rijndijk: „Het spreekt vanzelf dat zodra men een ernstig misdrijf begaat er geen beroep op privacy meer gedaan kan worden. De huidige wetgeving gaat daarin veel te ver, waar door daders regelmatig hun terechte straf ontlo pen en voor herhaling kan worden gevreesd." Aad Langelaan, Voor hout: „Wie is er schuldig aan het feit dat iemand een misdrijf pleegt? Ik niet. Dus als je de verant woording durft te nemen de wet te overtreden, moetje ook de gevolgen ervan aanvaarden. An ders: bezint eer ge be gint. Helaas is het in dit ld... land onderhand zo dat de misdadigers beter beschermd worden dan de slachtoffers. Mis schien helpt het de mis daad te verminderen als de privacy minder be schermd wordt." J.M. van Wetering, Hille- gom: „Eens! Bij élke vorm van geweld tegen personen." Bert Stam, Alphen aan den Rijn: „Helemaal mee eens, want iemand die een misdrijf pleegt, heeft het slachtoffer en de eventuele nabestaanden in hun privacy aange tast." Dirk Zaagman, Zoeter- wöude: „Moeilijke vraag. Als de bestraffing vertra ging oploopt, dan wel onmogelijk wordt door dat de verdediging zich kan beroepen op be scherming van privacy, wordt het slachtoffer be nadeeld. Maar na de straf moet de dader toch weer een plek in de maat schappij terugvinden. Toch maar kiezen voor het slachtoffer." Nanda Landers-van Ro- ijen, Maynard MA, USA: „Mee eens. Als een ver dachte toch onschuldig blijkt, moet dat uiteraard gerectificeerd worden." Arnold Perdok, Katwijk: „Het slachtoffer van een misdrijf moet beschermd worden, niet de dader." Th J. Valk, Leiden: „Het noemen van een naam of het laten zien van een fo to van iemand, ten be hoeve van juiste informa tievoorziening voor een eerlijke berechting lijkt mij niet onwettig. Zeker in het geval, wanneer be trokkene als dader voor 100 procent is geïdentifi ceerd, met andere woor den op heterdaad is be trapt. Advocaten zijn er voor om de straf tot een minimum te beperken. Dat zij in dit soort geval len met privacybescher ming komen, vind ik ver gezocht." Bram Pater, Leiden: „Helemaal mee eens. Echter er moet wel wor den bepaald wat de grens van 'ernstig' is. Moord of doodslag - of wat voor juridische term dan ook, waarbij iemand overlijdt - is per definitie ernstig. Iemand dusdanig letsel toebrengen, zodat diege ne niet meer normaal kan functioneren, idem dito. Verder standaard: altijd schade verhalen. Dat regelmatig in de pu bliciteit brengen moet het publiek van tevoren doen beseffen dat ze er niet zo makkelijk vanaf komen. Verder ook niet zeuren na de straf: 'ik ben nu zo zielig'. Dat moeten ze beseffen vóór de daad." William Driessen, Lei den: „In het belang van het onderzoek kan het zeker nodig zijn om de privacy van een verdach te op te heffen. Uiteraard geheel afhankelijk van het soort misdrijf en al tijd vooraf te toetsen door een aantal perso nen. Rechercheurs kun nen alleen alles boven ta fel halen als elke getuige gehoord kan worden. Als hierbij de privacyrechten in de weg staan, dan moet het rechercheren prioriteit hebben boven de privacy. Vergeet niet dat dit ook in het voor deel van de verdachte kan werken." Pieter Siere, Leiden: „Helemaal mee eens. En ze verspelen ook het recht om in de maat schappij terug te keren." P. Radix, Gouda: „Onbe grijpelijk. Ontneem ie mand het leven en je krijgt een gratis advocaat om je straf zo laag moge lijk te houden." Eric Verboon, Wasaga- beach, Canada: „Natuur lijk. Als een persoon zich schuldig maakt aan een misdaad, ook als het een klein vergrijp is, dan heeft die persoon geen recht op privacy. Het is in veel landen heel ge woon dat dan je volledige naam wordt vermeld en in sommige gevallen ook een foto van dat persoon. Dat is ook een waarschu wing. Als je een misdaad pleegt, kom je te kijk te staan ten aanschouwen van je medemens." E. van Dijk, Leiden: „He lemaal mee eens. Dan staat zo'n advocaat nog te zeuren over het grond recht van leven. Nou vol gens mij had zijn cliënt daar ook géén bood schap aan. Ik ben wel blij dat Mohammed B. de moord heeft gepleegd op een waarschijnlijk gesto len fiets, want dan kan hij daar in ieder geval voor berecht worden mocht er ergens tijdens het proces nog een foutje woorden gemaakt." Marijke Vos, Voorhout: „Geen woorden meer aan vuil maken. Gewoon doen!" De nieuwe stelling gaat over Paleis Soestdijk dat met het overlijden van prins Bernhard geen be woner meer heeft. Wat moet er met het gebouw gebeuren? Afbreken? Niets aan doen en het volk een kijkje binnen gunnen? Verbouwen tot appartementen? Moet er misschien een andere Oranje-telg gaan wonen, of is een museum in het gebouw op zijn plek? De stelling luidt: Paleis Soestdijk moet een museum worden. Reageren kan tot en met maandag via www.leid- schdagblad.nl of postbus 54, 2300 AB Leiden. Cees van Duijn (43) uit Warmond, vastgoedconsultant: „De stelling wordt door mij onderschreven. Ne derlanders roepen te pas en te onpas dat ze ergens recht op hebben. Iden tificatieplicht is ook lang tegenge houden door groeperingen en poli tieke partijen die meenden dat ze daar 'recht' op hadden. Privacy voor autobezitters is toch ook geen pro bleem indien ze te hard of door rood licht rijden? Justitie komt dan ook 'zomaar' aan je privé-adres. Het is dus al publiekelijk geaccepteerd. Karin Castelijn (42) uit Rijpwete- ring, boerin: „Met deze stelling ben ik het eens. Maar juristen zullen dit zeker weer aangrijpen door te ver kondigen dat hun cliënt al door de publieke opinie veroordeeld was, voordat justitie ter sprake kwam. Mensen die frauderen met een pin pas mogen zo in beeld verschijnen, maar de mensen waar we echt voor gewaarschuwd moeten worden krij gen een protectie. Daar word ik niet goed van." Dennis Salman (32) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse woning stichting: „Eens! Ik vind dat je als misdadiger geen recht moet hebben op onvoorwaardelijke privacy. Ie mand die een misdrijf pleegt, moet publiekelijk aan de schandpaal wor den genageld. Dit dient dan ook ter bescherming van eventuele nieuwe slachtoffers. Ik snap de discussie in dit land dan ook niet over het ge bruik van de foto van Mohammed B„ of de ophef rondom het camera toezicht van Volkert van der G„ wiens achternaam wat mij betreft voluit zou moeten worden gepubli ceerd. Misdadigers mogen wel de privacy van slachtoffers aantasten, maar misdadi gers zelf krijgen alle mogelijke privacybescher ming. De omge keerde we reld." Renee Simons (36) uit Leiden, mar- ketingmedewerkster Universiteit Leiden: „Het ligt eraan wat voor soort misdrijf en in hoeverre er kans op herhaling is. In principe heeft elk mens recht op privacy, ook degene die iets ernstigs gedaan heeft. Mis schien drijf je sommige mensen ook over de grens door ze hun privacy te ontnemen. Maar hoe kan je de ou ders van een ontvoerd en vermoord kind uitleggen dat dat is gebeurd omdat de dader, ondanks eerdere vergrijpen, ook recht had op priva cy? Dus in principe niet, maar uit zonderingen zullen zeker nodig zijn om onschuldigen te beschermen." Jjty Berend Stolk (50) uit Leiderdorp, intensivist actief WD'er: „We moeten eens afstand nemen van dat geitenwollensokkenbeleid waarbij iedere schuldige eigenlijk zielig is en vooral bescherming behrcft in plaats van straf. BovendMi is de rechtsgang er een van een openbaar aanklager en daarbij is privacy een intrinsiek wonderlijk begrip. Voor de goede orde: ik vind niet dat het schandblok in ere moeten worden hersteld. Maar een schuldige is iets anders dan een verdachte. En een ernstig misdrijf is iets anders dan een overtreding. Het soepeler om gaan met privacy bij een ernstig misdrijf ad betekent dus niet dat men bij ieder vergrijp het risi co loopt met naam en num mer op de voor pagina van het Leidsch Dagblad te prij ken."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17