REGIO ijleebetalen aan Wijk en Wouden niet populair rijwilligers onderscheiden met Gouden Hart Savanna kreeg vaak straf andelroute of niet, de -ijken zijn niet openbaar Pool voor rechter na zwaar ongeval op A4 en plattelanders hebben veel waardering voor het landschap Gratis checklist belastingbesparing. Tweede leven voor café De Landbouw R3 omgeving hoger met een 7,9. Een minder aantrekkelijke kant van Wijk en Wouden is het drukke verkeer. Om het gebied nog aantrekkelijker te maken, zouden er meer wandel- en fietsroutes en bankjes bij moe ten komen. Ondanks de hoge waardering voor het landschap, lopen nog niet veel mensen warm voor het idee om de beurs ervoor te trekken. Boeren werken momenteel geza menlijk aan een 'overlevingsplan'. Ze wil len hun streekproducten onder de naam van Wijk en Wouden in de supermarkten in de omliggende steden verkopen. Ook zou den ze een vergoeding willen krijgen voor het leveren van groene diensten, zoals het organiseren van excursies of het aanbieden van wandel- en vaarroutes. Alleen dan kan worden voorkomen dat steeds meer boeren ermee stoppen omdat ze het hoofd niet bo ven water kunnen houden. Uit het onderzoek blijkt dat 13 procent be reid is mee te betalen aan de algemene diensten van boeren en 52 procent mis schien. De meerderheid vindt dat dit geld via be lastingen moet worden geïnd. Hoewel de bewoners van Wijk en Wouden niet graag betalen, realiseren ze zich wel dat het behoud van boeren in het gebied een voorwaarde is voor het intact houden van het landschap. Stel dat ze 1000 euro zouden moeten verdelen, dan zouden ze dat liever willen besteden aan inkomens steun voor de boeren, dan dat het ten goe de komt aan de parken, plantsoenen en re creatiegebieden als de Noord-Aa en De Vlietlanden. Bestuurslid van de agrarische natuurver- eniging Wijk en Wouden Jan Bregman vindt het ook opvallend dat veel burgers het Land van Wijk en Wouden waarderen. „Maar dat ze er niet veel voor willen beta len, is typisch Nederlands. Er ligt hier een zware verantwoordelijkheid voor de poli tiek. Komt er geen geld vrij voor de dien sten die boeren aanbieden, dan zullen er in de toekomst velen stoppen simpelweg om dat ze het hoofd niet boven water kunnen houden. Zo'n boer gaat dan wel met de hoogstbiedende projectontwikkelaar om de tafel over de verkoop van zijn bedrijf. Die zal echt niet denken, het moet een boeren bedrijf blijven want de burgers willen dat." Bregman is positief over de aanleg van meer wandel- en fietsroutes, zolang het de bedrijfsvoering van de boeren niet te veel hindert. „We moeten voorkomen dat hon den van burgers achter de schapen aanvlie gen." briinRoos {EEST - De 224 vrijwilligers /jRijngeest Groep werden jvond, op de Internationa- van Vrijwilligers, in het ge gezet. Vooral voor Nel na en Hennie van Scha- Igwas de bijeenkomst ge- «ardig. Ze kregen een p Hart in de theaterzaal rchiatrisch ziekenhuis Jest. ir was alles anders, zelfs IgMligersland. Toen deed rfdadigheidswerk, om- als je burgerplicht voel- in deze moderne tij netwerken en flexwer- iet de onbetaalde arbeid 'oegen. Je moet er iets n zodat het iets toe- lan je cv. itateert Fred Besemer. irdinator vrijwilligers- de Rijngeest Groep :h er helemaal aan aan. loort bij de jeugd. Ik vind dat steeds meer jonge- hier aanmelden naast ^ïdie en hun bijbaantje, let zo heel lang geleden n vrijwilliger per definitie jftijd." Van zulke nieuwe vrijwilli- jn Claudia Lambregtse Patty Zoet (21). Ze zitten ;1 en wachten, terwijl ze aan een glaasje jus d'o- ip de volgende speech, hier werkervaring op zegt Patty resoluut. „Ik als een soort stage. Tij- ïijn opleiding maat- lelijk werk lees ik alleen iver psychiatrische ziek- len. Hier maak ik ze echt |het echter niet als een ikelijk kwaad. „Ik vind It leuk. Mijn ouders doen Ijwilligerswerk naast hun ldus ik denk dat ik het ze il volhouden. Het is trou- frel lastig. Ik werk op de Jnafdeling en daar zijn femente mensen. Elke Ts ik langskom, moet ik (bretellen. Pas kwam trou wen patiënt naar me toe Ji zelf voorstelde. Hij zei: I ik ben Peter. Ik ben pa- kvond dat zo vreemd, (oor mij is hij gewoon Pe- Vrijwilligers Nel Mandema en Hennie van Scharenburg kregen op de Internationale Vrijwilligers Dag een Gouden Hart. Foto: Mark Lamers ter. Een mens." Claudia lijkt meer op een ou derwetse vrijwilliger. De stu dente Sociale Pedagogische Hulpverlening werkt sinds haar elfde als vrijwilliger in een zwembad. „Daar gaf ik zwemles aan langdurig psychiatrische patiënten. En nu doe ik dit in het kader van mijn opleiding. Als het me bevalt, zie ik geen reden om te stoppen. Ik vind het heel erg leuk en de bewo ners van Rijngeest vinden het met mij ook erg gezellig. Ook omdat ik nog jong ben. Dat waarderen ze." Misschien komt ze ooit nog eens zo ver als Nel Mandema (72). De Oegstgeestse bezoekt al 25 jaar bewoners van het psy chiatrische ziekenhuis in haar woonplaats. Dat is de reden dat ze samen met Hennie van Scharenburg, die een museum van de psychiatrie in Haarlem heeft opgezet, is onderscheiden met een Gouden Hart. Tegen woordig komt ze nog bij één bewoner over de vloer. De twee andere die ze onder haai' hoede had zijn overleden. Mandema beschouwt 'haar' cli ënt als een vriendin. „Ik kom al 25 jaar bij die vrouw." Voor de vrijwilliger oude stijl is het wel duidelijk dat zij nodig is. „Zon der vrijwilligers zouden vele be woners vereenzamen. Ze kun nen aan ons hun zorgen, ver driet en blijdschap kwijt. Vaak zijn wij de enige contacten die zij hebben met de buitenwe reld." Maatschappelijk werker Gert van Spengen valt haar bij. „Zonder mensen als Nel zou den de mensen hier verpieteren en vereenzamen. De vrijwilli gers vervangen in feite de fami lie." Het doet Van Spengen deugd dat er steeds meer jon geren belangeloos in Endegeest te vinden zijn. „Dat is goed voor hun levenswijsheid. Ik hoop dat er nog veel meer ko men." Aan Besemer zal het niet liggen. Hij is fulltime bezig met het re kruteren van vrijwilligers. Voor al op de universiteit en de ho geschool in Leiden laat hij re gelmatig zijn gezicht zien. „Daar zijn veel studenten die in het kader van hun studie wel een tijdje bij ons willen meelo pen. Neem bijvoorbeeld toe komstige huisartsen. Die krij gen in hun praktijk steeds meer te maken met psychiatrische patiënten, omdat die volgens overheidsbeleid steeds meer thuis moeten blijven wonen." Hij erkent dat het moeilijk is jongeren te houden. „Die wil len shoppen van ons naar Vluchtelingenwerk en andere organisaties. Als ze maar kun nen leren. Maar bij ons is veel te doen. Ons motto is dan ook 'bij de Rijngeest Groep kun je alle kanten op'." Ze kunnen het in ieder geval op hun cv zetten. vervolg van voorpagina den haac/alphen - Het open baar ministerie gaat ervan uit dat Savanna na een leven van mishandeling op 20 september 's ochtends in het appartement van haar moeder aan de Cas- torstraat in Alphen is gestikt. De stiefvader van het 3-jarige Al- phense meisje, een 27-jarige Al- phenaar die zware mishande ling met dood tot gevolg ten laste wordt gelegd, ontkent ove rigens dat hij daarbij aanwezig was. Volgens de dagvaarding is Sa vanna om het leven gekomen doordat een stoffen lap (of sok, of washandje) diep in haar keel zat gepropt. De mond van het meisje was met tape dichtge plakt. Een touw zorgde ervoor dat Savanna niet uit haar bed kon komen en dat het kind zich amper kon bewegen. De deur van haar kamertje ging op het hangslot. Zo werd ze achterge laten en liet het meisje het le ven. Nadat de peuter was overleden, wikkelden de moeder en stief vader Savanna in een deken en een stuk plastic. Alsof ze een pakketje wegbrachten, reden ze het stoffelijk overschot op een karretje over de galerij van de Castorflat. Even later lag het dode kind in de achterbak van de auto. In de nacht die volgde (van 20 op 21 september) werden moe der en stiefvader in de Overijs selse plaats Holten aangehou den toen ze daar met hun auto een bos in wilden rijden. De Te gruwelijk voor snelle conclusies (advertentie) Niet de jaarwinst drukken met de aankoop van 1 miljoen paperclips, maar echt nuttige tips. Lees over hoe en wat op de site van Arenthals Grant Thornton, www.agt.nl Arenthals Grant Thornton S5 accountants en adviseurs 1 "T ï|uud Sep i Iade/warmond - Alkema- toeren die wandelaars van nd weren, staan in hun te Dat stelt chef bestuursza- di erlemans in een reactie 'n schriftelijke vragen aan ok uteerde staten naar aan- :usvan de wandeling van 1 gfe statenleden in het Ade- le „Als ze mij van tevoren aai ladden gebeld met de lijk welke paden in de polder Ie laar zijn, had ik het ze tal jn kunnen uitleggen: met en dering van de verharde en 1 is er niets openbaar in ?n ade." he elegatie statenleden wan- ïte een paar weken geleden zo de Kaagsociëteit door de ijk :s van Warmond en Al le le. De wandelaars stuit- zu arbij eerst op een bordje /et en werden even later een boerin aangesproken t feit dat ze onaangekon- ver haar land liepen. De heeft inmiddels ge- eerd in vragen aan gede- Öde staten. is PvdA-statenlid Van den is het een probleem dat eibers openbare paden af- X. P' I, de zaak ligt dus genuan- ieiBr- Dat bleek ook een paar tei 'leden, toen de Leidse inj 'eens een wandelroute s Ie dijk van de Kagerplas- m de Kaagsociëteit naar de Boekhorsterweg ging pro moten. „Toen bleken er ook in eens. mensen te worden wegge stuurd", zegt Oerlemans. „De route liep over privé-terrein en de grondeigenaren waren niet ingelicht." Ook voorzitter Van der Heden van de agrarische natuurvereni- ging Vanade is stellig als het gaat om wandelroutes door de polder. „Er lopen hier in de polder geen openbare routes. Het is wel geregeld dat buren, medewerkers van het water schap en mensen die in de pol der op bezoek komen recht van overpad hebben. Maar wanneer je een openbaar wandelpad wilt, dan moet je dat van tevo ren regelen met de grondeige naren", aldus de Vanade-voor- zitter. Van der Heden is overigens geen tegenstander van openba re wandelroutes over boeren land. „Sterker nog: toen de pro vincie vier jaar geleden met een plan kwam voor een netwerk van wandelpaden, waren wij enthousiast. Wij zeggen: stuur een makelaar op pad die gaat onderhandelen over een ver goeding voor het gebruik van het land. Maar we hebben de afgelopen jaren niets meer ge hoord. Kijk, als we geen vergoe ding krijgen, hebben we alleen de ellende. Met wandelaars krijg je ook honden op je land. Iemand moet de rommel oprui men en iemand moet het hek dichtdoen. Om het hoofd bo ven water te houden willen we best onze groene ruimte aan bieden. Maar daar moet dan wel voor betaald worden." De Warmondse wethouder Van Klinken vindt dat de opstelling van Van der Heden niet getuigt van veel ondernemerszin. „Ik denk dat de betrokken agrariërs beter gebruik kunnen maken van het feit dat er toeristen ko men. Zet een cola-automaat neer, en je verdient 60 cent per blikje. Dat levert veel meer op. Want je moet niet denken dat een boer zo maar 5000 euro kan vangen voor het openstellen van een wandelroute. Daar hebben we het geld niet voor." Van Klinken is minder uitge sproken over de vraag naar het al dan niet openbaar zijn van wandelroutes door de polder. „Ik weet niet hoe dat zit. Er zijn ook wandelpaden die nu betre den worden terwijl ze al heel lang in gebruik zijn. Alleen lie pen er vroeger 200 mensen per jaar en komen er nu misschien 1500. Om niet verzeild te raken in allerlei procedures, zijn we bezig met tussenoplossingen. Zo willen we een pontje om de Kaagsociëteit heen laten varen om wandelaars en fietsers die vanaf de Zijldijk komen wat verder de polder in te brengen. Die mensen zouden dan door het weiland naar het 'Oorlogs pad' kunnen lopen en zo verder het gebied in." wassenaar - Het Wassenaarse café De Landbouw begon eind vorige week een tweede leven. Burge meester Herman van den Muijsenberg gaf het startsein voor de herbouw van de karakteristieke voormalige boerderij op zestig meter van de oor spronkelijke plek langs de Rijksstraatweg. Het 136 jaar oude pand, op de foto te zien voordat het werd afgebroken, werd begin vorig jaar ontman teld om plaats te maken voor de aanleg van de noordelijke randweg van Den Haag, die onder meer dwars door Wassenaar loopt. Het café is steen voor steen afgebroken en wordt binnenkort ook weer steen voor steen opgebouwd. Onderde len die door de sloop verloren zijn gegaan, worden door een speciale restauratiearchitect nagemaakt. Die herbouw is naar verwachting eind 2005 klaar. De gemeente Wassenaar heeft een openbare in schrijving gehouden waaruit een nieuwe eigenaar annex uitbater naar voren kwam. Dat werd Co de Jong, een 40-jarige Haagse horeca-exploitant die in zijn woonplaats twee andere zaken bestiert. Archieffoto: Henk Bouwman De Inspectie Jeugdzorg kan nog niet aangeven waar het is misgegaan met de begeleiding die Savanna en haar moeder van de officiële hulpverleners kregen. Volgens een woord voerder is Savanna's verhaal te gruwelijk om snel met con clusies te komen. „Je moet heel goed weten waarvan je mensen beschuldigt. Daarom gaan we voorzichtig te werk." Het openbaar ministerie gaat ervan uit dat Savanna vaak werd mishandeld, zo blijkt uit de dagvaarding die is opge steld. De peuter moet niet al leen op de dag van haar dood maar veel vaker een prop in haar mond hebben gekregen. Opsluiten in haar kamer of in een kast was ook 'normaal' in het gezin. Justitie heeft deze vermoedens naar buiten gebracht, maar Bureau Jeugdzorg Noord-Hol land, dat Savanna onder toe zicht had, heeft de drama's politie trof in de kofferbak het ingepakte lijkje en een schep aan. De moeder ontkent dat zij Sa vanna om het leven heeft ge bracht. Maar net als haar echt genoot heeft ze wel verklaard dat Savanna 'erg lastig' kon zijn. Dan sloegen ze de peuter, zetten ze het kind onder een ijs koude douche, of bedachten ze een andere straf. die in de dagvaarding worden beschreven, niet ontdekt of herkend. De vragen of en waarom Bureau Jeugdzorg niet heeft gezien dat Savanna zo ernstig mishandeld werd, zijn nog steeds onbeant woord. „Dit onderzoek luistert heel nauw", geeft de woord voeder van de Inspectie Jeugdzorg aan. De inspectie onderzoekt de rol van elke hulpverlener en dat kost veel tijd. „Verschillende instanties hebben zich met het gezin be ziggehouden. Dag na dag wordt nu in kaart gebracht wanneer wie wat waar deed." Inmiddels heeft de Inspectie voor de Gezondheidszorg zich ook over de kwestie gebogen. Aanvankelijk was het de be doeling dat Jeugdzorg volgen de week openheid van zaken zou geven. Nu blijkt dat het onderzoeksrapport op zijn vroegst eind december is afge rond. De derde verdachte zou tijdens verschillende bezoeken hebben meegedaan aan dergelijke mis handelingen. „Maar wel in mindere mate en minder vaak dan de andere twee verdachten. Hij woonde er immers niet", al dus een woordvoerder van het OM. Daarom zit de man - in te genstelling tot de moeder en haar echtgenoot - niet in voor arrest. door Loman Leefmans den haag/oud ade - „Roeke- loos, onoplettend en onverant woordelijk." Zo typeerde officier van justitie Knobbout gisteren de 26-jarige Pool die in september een zwaar verkeers ongeval op de A4 zou hebben veroorzaakt. „Oppervlakkig, eenzijdig, onzorgvuldig en ten dentieus", zo omschreef advo caat Albertz op zijn beurt de rapporten van de technische recherche waarop Knobbout zich baseerde. Officier en advo caat gaven de aanwezige tolk een snelcursus 'stevige taal in de rechtszaal' in de verder tries te affaire die twee slachtoffers zware verwondingen bezorgde. De Pool had in die bewuste nacht zijn vracht, werknemers uit zijn geboorteland, in Schie dam afgeleverd. Op de terug weg passeerde hij even na mid dernacht Hoogmade waar aan de weg en het nieuwe spoor werd gewerkt. Door een woud aan verlichte verkeersborden en -aanwijzingen langs en bo ven de A4 raakte hij het over zicht kwijt. Daarbij mistte het die vroege morgen en had de bestuurder van het bestelbusje er een lange trip vanuit Oost- Europa opzitten. Die combina tie van factoren had verstrek kende gevolgen. De Pool merk te te laat het ontstaan van een file op en ramde de auto voor hem. Beide voertuigen vlogen in brand, waarbij twee inzitten den behoorlijk verwond raak ten. Een jonge vrouw hield er derdegraads brandwonden aan over en de man naast haar nek- klachten, interne kneuzingen en hij lijdt aan geheugenverlies door een zware hersenschud- ding. De verdachte werd direct.aan gehouden, maar toen bleek dat hij was verzekerd mocht hij na drie dagen voorarrest op borg tocht terug naar huis. Gisteren bij zijn terugkeer hadden offi cier en advocaat twee verschil lende visies op de werkelijkheid van toen. Volgens officier van justitie Knobbout viel het met de mist wel mee, had de Pool harder gereden dan de toege stane 50 kilometer per uur en had hij sowieso te lang achter het stuur gezeten. Raadsman Albertz pareerde met een weersrapport waarin wel melding van dichte nevel werd gemaakt. Daarnaast wa ren volgens hem enkele zoge heten matrixborden uitgere kend op het tijdstip van het on geval buiten werking. Daardoor reden andere weggebruikers ongeveer 70 kilometer per uur, net als de verdachte. En dat het Poolse vervoersbedrijf de boete voor te lang achter het stuur zitten van het personeelslid al had betaald aan de Nederland se justitie, kwam volgens de ad vocaat door een reeks misver standen en taalproblemen. Het bedrag zou eigenlijk moeten worden teruggestort. De Pool had wel degelijk gerust. „Hij heeft de slachtoffers nog gehol pen uit hun voertuig te komen en een vermoeid of versuft ie mand heeft niet die tegenwoor digheid van geest", zo stelde Al bertz. Officier Knobbout eiste deson danks een weinig milde straf: een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee maanden, een Pools jaarloon van 4000 euro boete en een ontzegging van de rijbevoegdheid van twee jaar. „Buitensporig vond Albertz. „Een willekeurige andere auto mobilist zou op tijdstip op die plaats ook eernkgeval niet hebben kunnen voorkomen", zei hij om daar 'vrijspraak op alle punten' aan toe te voegen. De Pool liet via de vertaalster weten dat hij behoorlijk met het voorval in zijn maag zit en dat de sfeer op zijn werk eronder heeft geleden, hoewel er geen ontslag voor hem dreigt. De twee aanwezige slachtoffers reageerden daarop met de vraag waarom hij dan geen contact met hen heeft gezocht. Op aandringen van rechter Hensen kwam het op de gang van het paleis van justitie als nog tot een informele en wat geforceerde ontmoeting tussen alle betrokkenen. Over twee weken wordt duidelijk of de rechtbank oordeelt dat er spra ke is van strafbare onachtzaam heid of een ongelukkige samen loop van omstandigheden. woensdag 8 DECEMBER 2004 ber heeft gehouden onder 4000 leden die in of om het Land van Wijk en Wouden wo nen. De respons was 16 procent. „Menig onderzoeker zou een glas champagne drin ken op zo'n respons", merkt projectleider Henk Wïjkhuisen tevreden op. De onder zoekers realiseren zich wel dat mensen die het gebied kennen of er belang bij hebben, de vragenlijsten als eerste terugsturen. Het eindrapport gaat naar de provincie Zuid- Holland. Opvallend is de hoge waardering van de burgers voor het landschap. Het Land van Wijk en Wouden krijgt gemiddeld een 7,7. Alleen het strand en de duinen scoren in de Kroft - Bewoners die in Land van Wijk en Wouden wonen, het landschap intact wordt ge- waarderen het groene gebied in van Zoetermeer, Leidschen- en Alphen vanwege de rust, de de landelijke uitstraling. Toch meerderheid nog niet warm voor m mee te betalen aan de instand- an het landschap. uit een schriftelijke enquête die van de ANWB in septem-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15