Zuidwest mag geen probleemwijk worden vti| -i- LEIDEN REGIO uwU'-M ui5 Vallende brokstukken aan de Vliet r# BU»||?33 liljb1 m "-rVif §*- Katwijkse krijgt werkstr voor oplichten Achmea HDC 972 woensdag 8 DECEMBER 20 leiden - Een probleemwijk is Leiden-Zuidwest nog niet, een aandachtsbuurt is het wel. Belangrijkste zorg voor de gemeente: voorkomen dat meer gezinnen met kinderen en mensen met middeninkomens vertrekken. Om hen te behouden en om ervoor te zorgen dat het gebied niet afglijdt, is door een speciale projectgroep een wijkontwikkelingsplan gemaakt. Twaalf locaties worden mogelijk opgeknapt om de omgeving aantrekkelijker te maken. Er moeten vooral meer woningen komen aan beide zijden van de Churchilllaan waar ook de winkelgebieden, de sporthal, de zwembaden en de Teldersschool dienen te worden opgeknapt. De bewoners zelf willen graag beter openbaar vervoer. Bestaande voorzienin gen moeten beter worden benut en er zou meer aandacht moeten komen voor het dage lijks beheer. Verder moet het groene karakter van de wijk worden versterkt, aldus de be woners, die vinden dat ze deels zelf best verantwoordelijk mogen worden gehouden voor de leefbaarheid in de wijk. Allochtone bewoners hebben daarnaast een aantal specifieke wensen. Zij zien vooral graag een moskee in de wijk, een goedkope supermarkt, een bibliotheek, meer zaalruimte voor feesten of andere activiteiten, meer bejaardenvoorzieningen en aparte zwemuren voor vrouwen. Zuidwest wordt door de projectgroep omschreven als 'een gemiddelde Leidse wijk die re latief gezien wat meer ouderen telt en waar in bepaalde buurten het inkomen wat lager is dan gemiddeld'. Omdat er relatief veel allochtonen wonen, staat het basisonderwijs on der druk door de verhouding zwart-wit. Veel ouders sturen hun kinderen naar witte scholen buiten de wijk. Daarnaast is er in Zuidwest gebrek aan goede en betaalbare woningen voor ouderen en invaliden. Er zijn relatief veel koopwoningen en portiekwoningen met een trap. In het Haagwegkwartier zijn er daarom plannen voor woningvemieuwing. Huizen moeten wor den bestemd voor gezinnen met kinderen en ouderen. Daarnaast moeten er meer wo ningen komen die 'levensloopbestendig' zijn en dus makkelijk kunnen worden aangepast aan mensen die ouder worden of invalide. Alleen met deze maatregelen kan worden voorkomen dat Zuidwest een probleemwijk wordt. tekst: Eric-Jan Berendsen foto's: Hielco Kuipers De winkelstrip langs de Aaltje Noordewierlaan is toe aan verandering. De projectgroep Zuidwest wil er nieuwe winkels laten bouwen met daarboven woningen. Op een van de velden van FC Boshuizen aan de Boshuizerkade komt mogelijk een moskee. De projectgroep Zuidwest wil vier voetbalvel den opknappen. Op de resterende drie velden kunnen dan 50 appar tementen met ouderenvoorzieningen komen, een park, een school of een moskee. Die moskee kan ook worden gebouwd op het parkeer terrein achter de Vijf Meihal. De Vijf Meihal kan wel een opknapbeurt gebr Sn UNS»» U Sloop het ROC aan de Vijf Meilaan en bouw daar 150 woningen van 125 appartementen. Dat voorstel doet de projectgroep Zui Gemeente Leiden Dienst bouwen en Wonen Afdeling Stedenbouw De voorstellen van de projectgroep 1: Bouw na de sloop van het ROC aan de Ter Haarkade en het sociaal pension op de vrijgekomen plek zo'n 100 appartementen en een ruimte voor sociale voor zieningen. Denk Üaarbij aan een opvanghuis, parkeerruimte en kantoren. 2: Zet 10 huizen neer op de plek die vrijkomt als de Praktijkschool aan de Ter Haarka de wordt gesloopt. 3: Handhaaf vier sportvelden aan de Boshuizerkade en knap die op. Gebruik de overi ge drie velden half om een park aan te leggen en bouw op de andere helft 50 apparte menten met ouderenvoorzieningen. Kijk ook of er ruimte is voor een school of een moskee. 4: Kijk of er rond de Telderskade voorzieningen kunnen komen en blijven die samen met winkelcentrum De Luifelbaan het centrum van de wijk vormen. Onderzoek de toekomstmogelijkheden van de zwembaden De Vliet en het Vijf Meibad en bekijk of de Vijf Meihal en de bowlingbaan kunnen worden opgeknapt en uitgebreid. Gebruik het parkeerterrein achter de sporthal om te bouwen en kijk of de Teldersschool kan worden gesloopt. Onderzoek de bouw van 150 woningen en een moskee. 5: Bekijk of de winkelstrip aan de Aaltje Noordewierlaan kan worden vervangen door nieuwe winkels met daarboven woningen. 6: Kijk of het benzinestation van Shell aan de Vijf Meilaan de wijk uit kan en bouw dan appartementen terug. Kijk ook of de bedrijfjes achter het pompstation moeten worden gehandhaafd op die plek. 7: Bouw na de sloop van het ID-College op de hoek van de Vijf Meilaan en de Chur chilllaan 150 woningen op die locatie waarvan zo'n 125 appartementen. 8: Bekijk of er huismeesters moeten komen in de woningen die aan de Rooseveltstraat grenzen, de flats aan de Titus Brandsmalaan en Van 's Gravensandestraat en omge ving. Onderzoek of de relatie tussen woningen en bedrijfsgebouwen kan worden ver beterd. Kijk ook of de huizen op de lange termijn moeten blijven staan of niet. 9: Doe nader onderzoek naar mogelijke invulling van de Vlietrand. 10: Overleg met de ondernemers over het verbeteren van het winkelcentrum Wagner- plein. Kijk of er woningen en ouderenvoorzieningen moeten komen. Investeer in de Fortuinwijk Noord, Beethovenlaan en Brahmslaan en omgeving, in huismeesters. 11: Knap fiets- en voetpaden langs de Korte Vliet zo snel mogelijk op. Bouw bij even tueel verdwijnen van schoolvoorzieningen zo'n 65 woningen terug. Het Wagnerplein moet worden opgeknapt. De gemeente zou daarover moeten overleggen met de ondernemers in h winkelcentrum. Portaal sluit overeenkomst met VC 1 leiden - Woningcorporatie Por taal heeft een overeenkomst ge sloten met Vastgoed Combina tie Rijnland (VCR). VCR is een samenwerkingsverband van vijf verschillende onderhoudsbe drijven. VCR verzorgt voortaan al het onderhoud aan de 2.750 woningen van Portaal Lei Bij VCR zijn aangesloten: pere (installatiebureau), bouw/Sieval (aannemei drijf), Barendse (loodgietei drijf), Springer (verwarmini Ton de Gunst (glas- en dersbedrijf). actie wordt ondernomen. Als er aan een van mijn huizen iets mankeert, krijg ik meteen dreigbrieven van de gemeente, staat er iemand van de ge meente bij mij op de stoep en wordt er met boetes gezwaaid. Het is op zich terecht dat er wordt gecontroleerd, maar die controlerende functie schijnt de gemeente te vergeten als het om een van haar eigen panden gaat. De situatie van de afbrok kelende gevel aan de Vliet be staat al maanden en je zou toch mogen verwachten dat er al iets aan gedaan zou zijn." Volgens een woordvoerder van de gemeente valt het allemaal nog wel mee met de gevaarlijke situatie aan de Vliet. „We ho pen dat er met de reparatie voor 15 januari volgend jaar kan worden begonnen. De op dracht is de deur uit. Er is ab soluut geen sprake van gevaar want op beide hoeken is de af brokkeling minimaal en in het midden is er al helemaal geen kans dat daar steen naar bene den komt. Mensen kunnen dus met een gerust hart op dat bankje gaan zitten." Eric-Jan Berendsen KORT EN ZAKELIJK P naar beneden zijn gevallen. Dat is niet alleen ontsierend voor het gebouw maar ook nog eens gevaarlijk voor voorbij gangers. Door de gemeente zijn hekken geplaatst met roodwitte linten en aan een van die hekken is een nauwelijks leesbaar waar- NooRDWijk/den haag - Een 50- jarige Katwijkse heeft van de Haagse rechtbank 240 uur werkstraf en een half jaar voor waardelijk opgelegd gekregen omdat ze haar werkgever Ach mea voor 165.000 euro oplicht te. De vrouw klom bij verzeke raar Zilveren Kruis Achmea in Noordwijk schijnbaar moeite loos op van uitzendkracht tot senior medewerkster van de af deling Declaratieverwerking. In juli 2002 ontdekte haar baas dat zij als leidinggevene door de ja ren heen forse bedragen ach terover had gedrukt. De vrouw zou haar zus financi eel hebben geholpen. De Kat wijkse verduisterde het aan zienlijke bedrag in kleine beet jes per keer door valse declara ties in de administratie te 1 werken. Ze liet Achmea diie dragen overmaken op eenis ning van haar zus, die ook 1 Achmea werkte. Haar zus volgens haar niet hebben g e ten dat het geld van de 1 werd gepikt. Het openbaai 1 nisterie stelde aanvankelijk v vervolging in tegen de 1 maar seponeerde die zaal ji zus en haar man hebben 11 eindelijk hun huis moeten 1 kopen nadat Achmea een van het gestolen geld bij he e rug claimde: de verdachte e had niks meer. De zus zo c niets meer met de Katwijk 3 maken willen hebben. De 1 wijkse moet aan haar zu aan Achmea in totaal twe< terugbetalen. Het is een aantal omwonenden al een paar maanden een doom in het oog. De kapotte gevel van het Gemeentearchief aan de Boisotkade op de hoek met de Vliet. Want aan de Vlietkant van het archief is op beide hoeken de daklijst kapot omdat natuurstenen strips In 1995 is de nieuwbouw van het Gemeentearchief opgeleverd, maar nu vallen de steenstrips al van de gevel. Foto: Hielco Kuipers schuwingskaartje gehangen: 'Niet betreden achter de hek ken in verband met vallend gootmateriaal'. Toch is er vol gens buurtbewoner Joop Turk sprake van een zeer gevaarlijke situatie aan de Vliet. „Want tussen de hekken staat een bankje waar je nog gewoon bij kunt komen en kunt gaan zit ten. Stel dat je op dat bankje zit en er komt een brok steen naar beneden. Dan ben je mors dood en wie is er dan verant woordelijk?" Turk is eigenaar van kamerver huurbedrijf Buro Hogeland aan de Molensteeg en heeft naar ei gen zeggen 'aardig wat pandjes in Leiden'. „Ik erger me kapot aan die gevel van het gemeen tearchief. Die nieuwbouw is er in 1995 neergezet en nu valt de boel al uit elkaar, zonder dat er Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14