DSM sluit Delftse penicillinefabriek ECONOMIE 2005 wordt een slecht jaar voor beleggers Vervuiler betaalt lang niet altijd Tennet wil stroomnetten voor 2,5 miljard kopen Reorganisatie kost weer 400 banen Twee nieuwe zeereuzen Grote fusie in Italiaanse telecomsector ophanden Moeders blijven werken maar wel minder uren Buitenlandse Zaken moet Tulip 5 miljoen betalen 'Reclame over gezonde lolly is misleidend' Armstrong in maart dicht telboeren over i kweek tilapia phoven - Het aantal veeboe- in De Peel dat de veeteelt 'el zegt en overschakelt op kweken van tilapiavis, groeit id jaar fors. Nu houden boeren zich daarmee be lt een jaarlijkse productie 300 ton. Volgend jaar zijn it zeker vijftien met een ge- ïenlijke productie van 4000 Tilapia komt oorspronke- onder meer uit het Victoria- er in Afrika. De vis gedijt ook d in een modern kweeksys- m. De boeren verzorgen de keten, van het uitzetten pootgoed, via kweek en J werking tot de afeet. Het eet kwam tot stand met 3,2 oen euro subsidie van de vincie en 'Brussel'. oede in België ver pinpasstoring ssel - De Belgische onder- nersunie heeft met de ban- gesproken over schadever- ding voor een enorme pin storing zaterdag, de dag r sinterklaas. Door de sto- duurden de betalingen lang of mislukten ze. Veel iten verlieten de winkels, dat ze niet anders konden ilen. Winkelende mensen en volle winkelkarretjes ach- beveiligers moesten caissiè- beschermen tegen boze iten. De unie schat dat ze 20 cent minder inkomsten kre- Banksys dat de pinbetalin- verzorgt spreekt van een inische storing en zeker n overbelasting. !gon mag in king verkopen haag - Het gezamenlijke tekeringsbedrijf van Aegon )NOOC in China, Aegon- OOC Life Insurance Compa- tieeft van de Chinese autori- •n een vergunning gekregen levensverzekeringsproduc- te verkopen in Peking. Pe- wordt de eerste vestiging Aegon-CNOOC naast het ifdkantoor in Shanghai, dat Is mei 2003 operationeel is. kantoor gaat mei 2005 1 n. Aegon is al enkele jaren ef in China en werkt er ook ten met Agricultural Bank of een van de vier grote ken in het land. msung breidt foductie fors uit ul - De Zuid-Koreaanse geleiderproducent Sams- steekt de komende zes jaar niljard euro in de uitbrei- »van zijn productievestigin- Top Kun-Hee maakte dit eren bekend bij de viering Samsung 30 jaar geleden on met de fabricage van is. Samsung denkt dit jaar recordomzet te behalen die eveer 60 procent groter is in 2003. De investeringen :ten 10.000 banen creëren. eeproductie reikt record li - De theeproductie heeft g jaar door gunstige kli- itomstandigheden een re- 1 bereik van 3,15 miljoen 75.000 ton meer dan in 2. Dat blijkt uit cijfers van de organisatie FAO. Er werd ider thee geëxporteerd door emende vraag in Rusland en ot-Brittannië. De meeste e komt uit India: ruim 27 cent. China volgt met bijna kwart. De export van Chi- e thee ging vorig jaar om- ig, maar die van India gaf fikse daling te zien. Sri ka levert bijna 10 procent Kenia ruim 9 procent. Vol- s ontwikkelingsorganisatie h Ends dronken Nederlan- s gemiddeld 101 liter thee, el 2,2 kopjes per dag. lilips levert meer lartcards aan VS sterdam - Na de Amerikaan- uimtevaartorganisatie NASA ïrt Philips zijn geavanceerde )s voor toegangssystemen aan het Amerikaanse mi- :erie van Binnenlandse Za- Het technologieconcern cht de overeenkomst giste- naar buiten, maar wilde n bedrag noemen. Het mi- erie van Binnenlandse Za- wil nog eind dit jaar 20.000 30.000 zogenoemde smart- ds (geavanceerde toegangs- jes) hebben uitgereikt, die hiptechniek van Philips be iden. In 2005 volgen er nog s 70.000 kaarten voor het soneel, die op twintig loca- werken. >pman Hommen apt op bij Philips sterdam - Het technologie- [cern Philips raakt zijn fï- iciële topman Jan Hommen jt. De 61-jarige bestuurder zijn functie in maart 2005 r. Hommen is acht jaar lang hoogste financiële man ge- st bij de onderneming. Hij bieert geen derde termijn vier jaar. Philips liet giste- weten nog geen opvolger te >ben gevonden. dinsdag 7 DECEMBER 2004 voorburg/anp - Het principe 'de vervuiler be taalt' gaat vaak niet op. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren laten weten. „De consument levert niet de grootste bijdrage aan de C02-uitstoot, maar betaalt wel het meest aan energiebelastingen.'' Volgens het CBS betaalt de industrie relatief weinig energiebelasting. De sector veroorzaakt 32 procent van de C02-uit- stoot tegen 27 procent door consumenten. Toch neemt de industrie slechts 13 procent van de energiebelastingen voor haar rekening terwijl consumenten de helft betalen. „De belastingtarieven voor grootgebruikers zijn over het algemeen lager dan die voor de huis houdens. Per ton C02-uitstoot betalen huishou dens 75 euro aan energiebelastingen, de indu strie betaalt slechts 16 euro," aldus het CBS. De brandstofaccijnzen en de belasting op motor voertuigen zijn van 1990 tot 2003 met respectie velijk 89 en 113 procent gestegen. Toch is de C02-uitstoot door auto's van consumenten in die tijd met slechts met 16 procent gestegen. Het CBS is ook kritisch over de verdeling van de lasten binnen de transportsector. De luchtvaart, het watervervoer en het wegtransport stoten on geveer evenveel broeikasgas uit. Toch betaalt het wegtransport vrijwel alle energiebelastingen bin nen de sector. „De reden hiervan is de geringe accijns op stookolie, gasolie voor schepen en ke rosine voor vliegtuigen", aldus het CBS. arnhem/anp - De beheerder van het hoogspanningsnet Ten- net wil voor ongeveer 2,5 mil jard euro de transportnetten kopen die het nog niet in bezit heeft. Tennet zou dan de eige naar worden van alle netten van 50 kilovolt of hoger. Tennet heeft nu ongeveer eenderde in handen (220 en 380 kilovolt). De rest is eigendom van de energiebedrijven Nuon, Essent, Eneco en Delta. Tennet wil voorkomen dat Ne derland te maken krijgt met grootschalige energie-uitval door versnipperd beheer, aldus directeur Kroon in het Finan- cieele Dagblad van gisteren. Ad viesbureau Kema heeft in op dracht van Tennet onderzoek gedaan naar het stroomtrans- port in Nederland. De conclu sie luidt dat „de leveringszeker heid het meest gebaat is bij centraal beheer van de netten". Kema adviseert alle netten van 50 kilovolt en hoger bij Tennet onder te brengen. Minister Brinkhorst (economi sche zaken) wil voor 2007 de huidige energiebedrijven op splitsen in een productie- en een netwerkbedrijf. De 'snelwe gen' van 380, 220 en 110 kilo volt zouden volgens hem in ie der geval in handen van Tennet moeten komen. Het CDA pleit er echter voor ook de netten van 50 kilovolt bij de beheerder onder te brengen. De energiebedrijven zien niks in een splitsing. De netten zijn het waardevoste bezit van de voormalige nutsbedrijven, waarvan gemeenten en provin cies nu nog aandeelhouders zijn. Ze staan voor ongeveer 20 miljard euro in de boeken en vormen een stabiele bron van inkomsten. De grote partijen in de Kamer staan achter de voor stellen van Brinkhorst. Nuon stelt in een reactie dat het niet nodig is om de energiebe drijven te splitsen. Het is niet noodzakelijk dat Tennet de transportnetten in handen heeft om ze te kunnen beheren, aldus een woordvoerder. fort lauderdale/turku - Voor z'n eerste cruise naar de Caraïbische eilanden verlaat de nieuwe aanwinst van de Holland America Line, de MS Westerdam, de haven 'Everglades' van Fort Lauderdale in Flo rida. Het in Italië gebouwde schip is 307 meter lang en kan 1848 pas sagiers een ruime accommodatie bieden. De in Seattle gevestigde cruisemaatschappij HAL heeft met de nieuwe aanwinst nu in totaal een vloot van 12 schepen. Op de foto onder: de nieuwe cruiseliner MS Color Fantasy op de Kverner Masa-werf in het Finse Turku voordat het schip wordt overhandigd aan de eigenaar de Noorse maatschap pij Color Line. Dit 224 meter lange schip heeft accommodatie voor 2790 passagiers en een speciaal autodek met een capaciteit van 750 auto's. Het cruiseschip gaat pendelen tussen het Duitse Kiel en het Noorse Oslo. Foto's EPA/Andy Newman/Ulrich Perrey heerlen/delft/anp - Chemie concern DSM gaat ingrijpend re organiseren bij de divisie die on der meer penicilline produceert. De fabriek in Delft sluit begin volgend jaar de deuren. Dan stopt ook de productie van een tussenproduct in Geleen. Dat kost ongeveer 250 banen. In het buitenland verdwijnen nog eens 130 arbeidsplaatsen. Volgens FNV Bondgenoten ver dwijnen er in ons land geen 250, maar 300 banen. Volgens bestuurder Van Rees komt ook laboratoriumpersoneel op straat te staan. Hij maakt zich zorgen over de toekomst van de andere DSM-activiteiten in Delft. Het concern moet eerst duidelijkheid over de locatie in de stad geven, voordat er kan worden onderhandeld over een sociaal plan. De divisie anti-infectives van DSM is verliesgevend. De acti viteiten lijden onder lage marktprijzen en stevige concur rentie uit de groeimarkten Chi na en India. DSM is daarom van plan werk vanuit Neder land naar deze landen te ver huizen zodat de productiekos ten dalen. DSM beëindigt ver der een samenwerkingsverband met GlaxoSmithKline in het Verenigd Koninkrijk. Het con cern overweegt strategische ac ties voor een joint venture in Mexico. De organisatie van an- ti-infectives moet efficiënter worden, aldus DSM. De gisteren aangekondigde maatregelen maken de divisie binnen twee jaar weer winstge vend, stelt het concern. De kos tenbesparing bedraagt enkele tientallen miljoenen euro's. Bij anti-infectives werken wereld wijd 3000 mensen. De reorgani satie bij het onderdeel komt niet als een verrassing. Topman Elverding zei al eerder dat er drastische maatregelen op komst waren. Bij andere onder delen reorganiseert DSM ook. Zo verdwijnen er ruim 1000 ba nen bij de van Roche overgeno men vitaminedivisie. Vakbond De Unie noemt de re organisatie bij anti-infectives 'nog rigoureuzer dan gedacht'. Bestuurder Willms had niet ver wacht dat DSM locaties zou sluiten. Hij pleit voor een gefa seerde sluiting. DSM boekte over de eerste negen maanden van dit jaar een nettowinst van 279 miljoen euro, een toename van 343 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. De omzet kwam uit op 5.7 miljard euro (2003:4,1 miljard euro). milaan/anp - Het Italiaanse te- lecombedrijf Telecom Italia staat op het punt een grote slag te slaan in de mobiele telefonie. Het wil de aandelen van zijn mobiele divisie die het nog niet in bezit heeft, overnemen. Daarmee is 20 miljard euro ge moeid. Telecom Italia aast op de reste rende 44 procent van de aande len van Telecom Italia Mobile (TIM). De overname wordt ver moedelijk vandaag aangekon digd. In afwachting daarvan is op de beurs in Milaan de han del in aandelen van TIM en an dere betrokken ondernemingen opgeschort. Telecom zou de overname wil len betalen met aandelen en met contant geld. De fusie be tekent dat de schuld van het Italiaanse telecombedrijf op loopt van 30 naar 40 miljard eu ro. Telecom Italia heeft de afge lopen tijd zijn schulden weten te verminderen. Een woord voerder van het bedrijf wil niets kwijt over de overname. De besturen van een reeks an dere Italiaanse ondernemingen zullen zich vandaag over de fu sie buigen. Dat zijn onder meer bandenfabrikant Pirelli, dat een belang heeft van 50 procent in investeringsmaatschappij Olimpia. Dat laatste bedrijf heeft op zijn beurt een belang van 17 procent in Telecom Ita lia. Onder de aandeelhouders van Olimpia bevinden zich de familie Benetton, de investe ringsmaatschappij Hopa en en kele banken. Met het inlijven van TIM volgt Telecom Italia het voorbeeld van andere telecomgiganten in Europa, die flink investeren in divisies die harder groeien dan de vaste telefonie. In april kocht France Telecom voor 6,6 mil jard de euro de aandelen van Orange die het nog niet had. Deutsche Telekom heeft 2,9 miljard euro geboden voor het resterende belang van intemet- divisie T-Online International. Telecom Italia Mobile boekte in het derde kwartaal een winst van 643 miljoen euro, bij een omzet van 3,4 miljard. Het be drijf heeft een marktwaarde van 44,3 miljard euro. Op de beurs is het aandeel TIM dit jaar 20 procent gestegen. De koers van Telecom Italia is 26 procent omhoog gegaan. voorburg/anp - Steeds meer vrouwen blijven werken na de geboorte van hun eerste kind. In 2003 bleef 90 procent aan de slag. In 1997 was dat nog 75 procent. Wel kiezen veel moe ders ervoor minder uren te gaan werken, zo blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren heeft gepubliceerd. In 2003 werkten acht van de tien jonge moeders voordat hun eerste kind werd geboren. Na de geboorte stopte 10 pro cent van hen met werken. Ruim de helft (56 procent) ging min der uren werken. In 1997 koos 44 procent voor een kortere werkweek. Wel stopten toen meer vrouwen he lemaal met werken. Kersverse vaders blijven over het alge meen even lang werken wan neer er kinderen komen. Wat dat betreft is er sinds 1997 niet veel veranderd. Toen ging 10 procent van de vaders na de ge boorte van hun eerste kind minder werken of stopte hele maal met werken. In 2003 was dat 13 procent. In bijna de helft (45 procent) van de gezinnen met minderja rige kinderen had in 2003 de ene ouder een volledige baan en de andere een deeltijdbaan. In 1997 was dat 35 procent. Het is meestal de man die voltijds werkt. In 6 procent van de gezinnen werken beide ouders in deel tijd. Dat is twee maal zoveel als in 1997. den haag/amersfoort/anp - Het ministerie van buitenland se zaken moet Tulip Computers circa 5 miljoen euro betalen. De onderneming liet in oktober beslag leggen op gelden voor Ontwikkelingssamenwerking om zo een schuld van de staat Bangladesh te kunnen innen. Buitenlandse Zaken, waar Ont wikkelingssamenwerking onder valt, eiste vorige maand in een kort geding dat Tulip het beslag zou opheffen. De rechtbank in Den Haag stelde de overheid afgelopen vrijdag echter niet in het gelijk. Hoewel het ministe rie beroep aantekent, moet het het geld nu wel uitbetalen. „We gaan met Tulip praten over een regeling aldus een woord voerder. „We willen voorkomen dat de lopende projecten in Bangladesh worden geschaad door deze claim." De juridische procedure draait om ontwikkelingshulp aan Bangladesh. In 2000 zou Tulip het land 11.000 computers leve ren en er 7700 leraren trainen. Het project had een totale waarde van 20 miljoen euro, waarvan de Nederlandse over heid de helft zou betalen. Na een regeringswisseling in 2001 beëindigden de autoriteiten in Bangladesh het project. Vervol gens wilde Tulip 4,2 miljoen eu ro aan gemaakte kosten ver goed hebben. Inclusief onder meer rente is dat bedrag inmid dels opgelopen tot 5 miljoen. In mei vorig jaar veroordeelde de Nederlandse rechter de re gering van Bangladesh tot beta ling. Die betaling bleef echter uit, waarna Tulip beslag liet leg gen. De zegsman van Buiten landse Zaken toonde zich giste ren verrast en zeer teleurgesteld over de uitspraak van de voor- zieningenrechter. „Wij blijven van mening dat Buitenlandse Zaken geen partij is in het con flict tussen Tulip en Bangla desh." Buitenlandse Zaken geeft investeringssubsidies aan Nederlandse bedrijven die bij dragen aan ontwikkelingssa menwerking. Vorig jaar gaf het ministerie daaraan 74,7 miljoen euro uit. Dit jaar komt dat be drag waarschijnlijk op 80 mil joen uit. Daphne Deckers. Foto: GPD den haag/anp - De Reclame Code Commissie vindt de tv-re- clame voor 'gezonde' lolly's van Chupa Chups misleidend. Dit heeft de Consumentenbond, die een klacht had ingediend over het tv-spotje, gisteren la ten weten. In het tv-spotje vertelt schrijf ster Daphne Deckers dat de lol ly's vruchtvlees bevatten en daarom te vergelijken zijn met fruit. De commissie plaatst ook kanttekeningen bij het optre den van Deckers in het spotje. De reclamecode verbiedt ad verteerders om mensen die ge zag genieten bij bepaalde pu blieksgroepen, op te laten tre den in spotjes op radio en tv. De Consumentenbond had er in de ingediende klacht op ge wezen dat veel mensen Daphne Deckers zien als voorbeeldmoe der. Zij heeft artikelen en boe ken over opvoeding geschre ven. In zijn campagne pleit de bond voor een verbod van re clame voor ongezonde produc ten gericht op kinderen. Ook strijdt de bond voor een verbod op gezondheidsclaims op onge zonde producten. In de nabije toekomst zegt de bond vaker zijn vizier richten op radio en tv-reclames waarin bekende Nederlanders misbruik maken van het vertrouwen dat een groot deel van het publiek in hen stelt. Amstrong serieus zou worden bestudeerd. Een rapport van PricewaterhouseCoopers (PWC), dat als onafhankelijk ar biter optrad, pakte echter nega tief uit. „In het rapport is een aantal voor het personeel be langrijke punten niet meegeno men. Van een onafhankelijke rapporteur hadden we anders verwacht", aldus bestuurder Smedes van CNV Bedrijven- bond „Maar onze juridische middelen zijn uitgeput." Veer tien verkoopmedewerkers be houden hun baan. hoogezand/anp - Armstrong in Hoogezand sluit in maart de deuren. De 135 werknemers die op straat komen te staan, zijn afgelopen weekeinde ingelicht. De fabrikant van plafondsyste men wil de productie naar het Duitse Münster verplaatsen. Een drie weken durende sta king in september heeft de lei ding van het Amerikaanse con cern niet van dit plan kunnen afhouden. Stakers eisten dat een alterna tief plan om een deel van het bedrijf open te houden door amsterdam/gpd - Het komende jaar wordt een mager jaar voor beleggers. Dat is de heersende visie van professionele beleggers op de effectenmarkt in 2005. Met een dalende dollar, hoge olie- en hui zenprijzen, overheidstekorten en afwach tende consumenten, zijn zelfs alle ingre diënten aanwezig voor een beurskrach. Ook al is er volgens de grote banken nog geen reden voor paniek, ze lopen geen van alle warm voor het komende beleg gingsjaar. William de Vijlder, topeconoom van Fortis, verwacht voor volgend jaar een rendement op aandelen van maximaal 10 en minimaal 0 procent. Kortom, geen reden voor beleggers om de vlag uit te hangen. Volgens Fortis schuilt het groot ste gevaar in de dalende dollar. „De dol larkoers kan stijgen als de rest van de wereld sneller groeit dan de VS. Maar de rest van de wereld heeft de VS juist no dig om die groei te bewerkstelligen." Ook bankverzekeraar ING heeft beschei den verwachtingen voor de aandelen markten: 0 tot 5 procent koersstijging. „Een aantal weken geleden voorspelden we nog 5 h 10 procent, maar nu hebben we alweer een stijging van 5 procent achter de rug en dat trekken wij af van het potentieel voor het komende jaar." Iwan Peeters, strateeg bij Iris - het on derzoeksbureau van Robeco en Rabo bank - ziet iets meer lichtpuntjes. Dat de werkgelegenheid in de VS groeit en de Amerikaanse export is gestegen, noemt hij positief. Voor de komende maanden hoopt hij op een 'seizoenseffect'. „De aandelenmarkt heeft het in het verleden in de wintermaanden vaak beter gedaan dan in de zomer," zegt hij. Somberheid is troef bij de twee échte beleggingsgoeroes die Nederland rijk is: Rienk Kamer en Royce Tostrams. Kamer voorspelde drie weken geleden nog de 'Perfect Storm': een langgerekte periode in de economie van grondige reorgani satie, elimineren van overcapaciteit en 'schrobben van vervuilde balansen'. Dit gaat volgens hem gepaard met een aan tal crises, een trend van deflatie en en kele recessies. Tostrams deed er afgelopen weekeinde nog een schepje bovenop. Hij ziet in de huidige aandelenmarkt parallellen met de koersbewegingen in aanloop naar 'Black Monday'. Op die beruchte 'zwar te' maandag 19 oktober 1987 liet de Amerikaanse beurs een recorddaling zien van ruim 22 procent. Institutionele beleggers, zoals de pensi oenfondsen, raken ook van de donkerste scenario's niet in de stress. PGGM, pen sioenfonds voor de zorgsector, zegt dat dalende koersen aanleiding zijn om aan delen bij te kopen. „Dat hebben we de afgelopen jaren ook gedaan en dat heeft goed uitgepakt," zegt een woordvoer ster. Maar volgens Jeroen Steenvoorden, di recteur van de stichting Ondernemings pensioenfondsen, zorgen lage beleg gingsresultaten wel voor een vertraagde afronding van de herstelplannen. „De fondsen zijn nog steeds bezig met het verhogen van de dekkingsgraad. Dat doen ze onder meer door premies te verhogen, over te gaan naar middel- loonregelingen of indexering af te schaf fen. Maar een goed renderende beleg gingsportefeuille helpt natuurlijk ook. Als 2005 een slecht beleggingsjaar wordt, dan duurt het herstel gewoon een jaartje langer.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9