Nederland wereldwijd aan top met onderwijs BINNENLAND 'Man die ademde met z'n hart' Massaal afscheid prins verwacht Chauffeurs vervoersmaatschappij geschorst ChristenUnie: Uitgezette asielzoekers volgen ;e. OESO-onderzoek: Scholieren in ons land sterk in wiskunde, lezen, wetenschap en problemen oplossen Eerste bijdragen voor natuur stromen binnen Woonlasten soms dertig procent van het inkomen Geert Mak historicus van het jaar 2004 °4r verdachte aan opgepakt AM - De Nationale Re- heeft een tweede Af- verdachte voor oor- iden aangehouden, je Habibullah J. was van de afdeling on- van de voormalige "chtingendienst fezami. Hij woonde :t zijn gezin in Ben- werd hij vorige iderdag aangehouden, hield het OM de 56-ja- uddin H., voormalig de KhAD e-Nezami, Boskoop woonde. iiaar cel irdiaak L - Tegen de 37-jarige MApeldoorn die heeft <gyen dat hij in maart zijn echtgenote heeft ^whoten voor het Blijf- j-lijfhuis in Koog aan is gisteren voor de ik in Haarlem negen traf en tbs geëist. De ;t in een opwelling op iw te hebben gescho- ir volgens het OM is er ran moord. Het Turkse nh, fer werd op klaarlichte lt rzeefd met kogels. te vlinder ingesteld De tweeslachtige pa- uit Dierenpark Em- weekeinde doodge- ^t diertje is een week rorden en wordt nu ge- dinsdag 7 december 2004 log ;rd en in de Vlindertuin "park tentoongesteld. dierentuin-directeur H. h was de vlinder een y°f peling van de natuur, dood van het dier de directeur geen ver bit soort vlinders wordt 7a I gesproken hooguit ren oud. Met deze half jke, half vrouwelijke was volgens hem van al- Zo waren onder meer isseling en de even- ganen niet in orde. rwerkcontrole e in burger cht - De politie in Zuid- I voert eind dit jaar in ontroles uit tegen vuur- riast. Op die manier politie de pakkans te Kruin. De controles worden 1 de 8 en 31 december uit- Vaif, stu- ïke mobieltjes meer taboe ind jpe jke helling ht donker son t zeker of de gemeente «lantaarns dooft. nel onder inzeker Iicht - Het is opnieuw of de A2 in Maastricht inneld wordt. Begin dit k de ondertunneling in 1 en kruiken, maar de rs van verkeer en water- iVROM willen nieuw oek naar alternatieven tunnel. Dat bleek giste- ens een presentatie in dit. ardetector verboden dam - De radardetector, paraat dat radarsnel- Ontroles meldt aan de te dende automobilist en boete voorkomt, blijft en in Nederland. Dat isteren uit een uitspraak rechtbank in Amster- 'ie oordeelde in een ijttoces dat een redacteur |t autoblad Autovisie 33 far is en een boete van Ho moet betalen omdat ^radarverklikker in zijn brussel-parijs/anp - Het Nederlandse onder wijs boekt internationaal gezien goede resulta ten. Uit een vergelijkend onderzoek tussen 250.000 scholieren onder de vijftien jaar uit 41 landen, uitgevoerd door de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in Parijs, komt Nederland als vierde naar voren. Hongkong voert de ranglijst aan. Van de westerse landen is Finland de absolute koploper. Voor het onderzoek bekeek de OESO de re sultaten op vier terreinen. Vooral op het gebied van wiskunde scoren Nederlandse leerlingen uitstekend. Verder doen scholieren uit Nederland het goed als het gaat om lezen en kennis van de weten schap. Op dat laatste gebied springt Japan er wel ver uit. Voorts hebben Nederlandse leerlingen ook resultaten die ver boven het gemiddelde uitkomen als het gaat om het vermogen pro blemen op te lossen. Het Nederlandse onderwijs springt er verder uit als één van de meestkosteneffectieve sys temen. Nederland hoort tot de acht best pres terende landen als het gaat om het rende ment dat is behaald uit de investeringen in onderwijs. Daar staat tegenover dat de ver schillen tussen scholen in Nederland veel groter zijn dan in andere landen. Samen met onder meer Duitsland, Italië en Japan hoort Nederland tot de zeven landen waar de ver schillen zijn toegenomen. In het zogeheten PISA-onderzoek van de OE SO is Brazilië overduidelijk hekkensluiter van de 41 onderzochte landen. Verder is de mid delmatige positie van Duitsland opmerkelijk. De Duitsers staan op plaats negentien, het geen nauwelijks een verbetering is in vergelij king met afgelopen jaren, toen er bij de oos terburen al forse kritiek los kwam op de rela tief lage positie. België bekleedt een achtste plaats op de rang lijst. Als er echter een uitsplitsing gemaald wordt per regio, komt Vlaanderen veruit als beste uit de bus. Het verschil tussen het Vlaamse en Franstalige onderwijs lijkt de af gelopen jaren ook alleen maar toegenomen. De Verenigde Staten bekleden positie num mer 28 op de OESO-lijst. Staten-Generaal herdenkt prins Bernhard den haag/gpd-anp - In de Haagse Rid derzaal zit een oud-premier naast een oorlogsveteraan, een minister van staat naast een natuurbeschermer en een lid van de Raad van State naast een sport - bobo. Want het zijn niet alleen Kamerle den en hoogwaardigheidsbekleders die gisteren in ingetogen zwart en grijs voor de herdenking van prins Bernhard in de statige zaal verschijnen. Ook afgevaar digden van tientallen organisaties, waar mee de prins een nauwe band had, zijn uitgenodigd. Het is de tweede keer in één jaar dat de leden van Eerste- en Tweede Kamer bij een zijn om een overleden lid van het koninklijk huis te herdenken. In maart kwam de Staten-Generaal ter gelegen heid van het overlijden van koningin Ju liana bijeen. Nu, amper acht maanden later, is er het politieke afscheid van haar echtgenoot, muzikaal begeleid door het Residentie Blazerensemble. Achter het kabinet staat, groot en leeg in het felle licht, de troon op een verho ging. Bernhard had er decennialang op Prinsjesdag zijn eigen plaats, nédst zijn vrouw, niet achter haar, beklemtoonde senaatsvoorzitter Yvonne Timmerman- Buck in haar toespraak. „Prins Bern- hard: geen prins-gemaal, geen afgeleide, maar - aan de zijde van koningin Juliana - dé Prins der Nederlanden. Met ruimte voor wat hij kon en voor wie hij was: een getalenteerde, eigenzinnige man die ademde met zijn hart." Premier Jan Peter Balkenende hoorde van de prins zelf hoe innig de band met zijn echtgenote was. „Tijdens het laatste gesprek dat ik met de prins voerde, vroeg ik hem naar de mooiste dag in zijn leven. Zonder aarzeling antwoordde hij toen: 'de dag van ons huwelijk'. Hij stond naast koningin Juliana in tijden van voorspoed en in de moeilijke perio den, die er ook waren." Balkenende noemt het 'de onschatbare verdienste' van Bernhard dat hij tijdens de Tweede Wereldoorlog de eenheid binnen de Nederlandse gelederen wist te bewaren. „Niet alleen smeedde hij een eenheid uit het veelkleurige Neder landse verzet, hij groeide ook uit tot een symbool, een inspiratiebron voor al de genen die hun leven in de waagschaal stelden om onze vrijheid te herwinnen." De premier roemt ook zijn trouw. „Prins Bernhard liet zijn mensen nooit in de steek." En met een moment van stilte, direct ge volgd door de klanken van het volkslied, wordt weer een Bijzondere Verenigde Vergadering afgesloten. Vice-voorzitter van de Raad van State Herman Tjeenk Willink herdacht prins Bernhard gisteren in een bijzondere zit ting van het adviesorgaan „Hij kon er slecht tegen als mensen die hij waar deerde boos op hem waren", aldus Tjeenk Willink. Boos was Tjeenk Willink in 1976 zelf een beetje, althans teleurge steld in de prins door de Lockheed-affai re. Echter net als bij zovelen heersen toch de gevoelens van sympathie. „Mis schien komt dat breed gedeelde gevoel van sympathie voort uit het feit dat prins Bernhard in vele opzichten was wat wij soms willen zijn: gul in plaats van kren terig; onverschrokken in plaats van risi comijdend; een doener in plaats van een overlegger; kosmopolitisch in plaats van kleinsteeds; een jongen in plaats van een ouderling; eerlijk ten opzichte van zichzelf." Quote-teller staat op 11.000 euro Bellen met mobiele s is sinds begin novem- langer taboe in het itair Medisch Centrum in Utrecht. Het UMC is 3 B< e mogelijk het eerste op, uis in Nederland waar om uik van gsm's is toege- ot voor kort was mobiel 1 ziekenhuizen verho lens de mogelijke scha- i ie 'ffecten op de medische uur en daarmee op de :ere ïeid van patiënten. Vol- wejjt UMC is het inmiddels cdat er geen technische deven aan het mobiel 1 ziekenhuizen. met iling - Terschelling is be Ie nacht mogelijk volle- et duister gehuld. Op ïeeljfvan PvdA-raadslid Schellenberg heeft de zo'ijWerkgroep Terschelling bewoners van het ei- rzocht de lichten buiten )en. Ook moeten de gor- ;esloten blijven. Schei- kwam op het idee voor na een oproep van het neli levisieprogramma ind. Het programma •urtjen donkere plek in Ne- I voor opnames van ind. Het raadslid meldde illing aan, maar het is Oud-premier Kok neemt afscheid van prins Bernhard in de rouwkapel, waar de prinsen Willem-Alexander, Maurits en Pieter-Christiaan met Pieter van Vollenhoven gistermiddag de eerste dodenwake hielden. Foto: WFA den haag/gpd - De hekken van paleis Noordeinde zijn vanmorgen vanaf negen uur open om belangstellen den de kans te geven afscheid te nemen van prins Bernhard. De verwachting is dat tienduizenden men sen van die mogelijkheid gebruik zullen maken. De kist met het stoffelijk overschot, bedekt met de Ne derlandse vlag en een enkele witte anjer, staat in de middenvestibule van het werkpaleis van koningin Bea trix. Gisteren hebben tal van hoogwaardigheidsbekle ders al langs de baar gedefileerd. Bij de kist van Bernhard staan bloemstukken namens de dochters en schoonzoon van de prins, de veertien kleinkinderen en namens de achterkleinkinderen. Op draagkussens liggen de persoonlijke standaard van prins - met karakteristieke roos van Lippe -, zijn ver sierselen als commandeur in de Militaire Willems-Or de en dertien andere onderscheidingen. Bernhard heeft zelf bepaald welke dat moesten zijn. De ministers van staat en oud-premiers De Jong en Van Agt openden gistermiddag na afloop van de bij eenkomst in de Ridderzaal het défilé langs de baar. Ze werden onder andere gevolgd door het diplomaten- corps, leden van de Hoge Raad, Raad van State, het parlement en het kabinet. Ook de burgemeester van Baam was uitgenodigd - voor het laatst, nu er in deze gemeente geen koninklijke inwoners meer zijn. In Delft en Den Haag wordt ondertussen koortsachtig gewerkt aan het gereedmaken van de route die de rouwstoet zaterdag moet afleggen om het lichaam van de prins naar de Nieuwe Kerk te brengen. Den Haag bouwt op het Spui een speciale tribune die alleen toe gankelijk is voor oud-strijders. In Delft gebeurt dat op de Markt, voor de kerk. Amsterdam - De eerste euro's na de oproep van prins Bern hard om de natuur te bescher men, zijn binnen. Nadat de overleden prins in zijn laatste televisie-interview vermogende Nederlanders had opgeroepen geld te storten voor het natuur behoud, is het maandblad Quo te een inzamelingsactie begon nen. De teller staat inmiddels op 11.000 euro. De redactie van het zakenblad zegt iedereen op de Quote 500- lijst persoonlijk te benaderen met het verzoek geld over te maken naar het Wereld Natuur Fonds (WNF). Op quotenet.nl wordt precies bijgehouden wie wat geeft. In het Netwerk-inter view stelde Bernhard:Als we de natuur niet behouden dan is die weg. Het is onvoorstelbaar." Hij deed vooral een beroep op vermogende Nederlanders. De prins zou zo een aantal kleine orang-oetangs naar Nederland halen om hen te laten zien aan de mensen die in de Quote 500 staan. „En zeggen: waar is je geld", aldus Bernhard. Quote: „Laat Bernhard (postuum) niet voor aap staan." De thuiswedstrijden van de voetbalclubs in Delft en Noot dorp gaan zaterdag niet door in verband met de uitvaart van de prins. De terreinen van de clubs in de twee gemeenten zijn za terdag slecht of helemaal niet bereikbaar als gevolg van de route van de rouwstoet. De voetbalwedstrijden voor ama teurs in Den Haag gaan gewoon door. De KNVB gelast wedstrij den alleen af als een club uit Den Haag hard kan maken dat er problemen ontstaan als ge volg van de koninklijke uitvaart. Het kan dan gaan om de be reikbaarheid van het sportter rein, maar ook om een drei gend spelerstekort. Dat laatste probleem speelt om voor de hand liggende redenen bij HPSV, de Haaglandse Politie Sportvereniging. De wedstrij den van het eerste en het twee de elftal van deze club zijn afge last. Het relatief kort na elkaar over lijden van leden van het ko ninklijk huis leidt ertoe dat de koninklijke uitvaarten steeds goedkoper worden. Alleen al de gemeente Delft gaf aan de uit vaart van koningin Juliana 200.000 euro minder uit dan aan de uitvaart van prins Claus in oktober 2002. De bijzetting van Claus kostte de gemeente Delft 750.000 euro. Volgens een woordvoerster komt de kosten besparing vooral omdat de ge meente dit voorjaar bij de uit vaart van Juliana precies wist wat er moest gebeuren. Vlak voordat koningin Juliana in maart dit jaar naar haar laatste rustplaats werd gebracht, werd bekend dat de kosten voor de uitvaart van prins Claus nog niet waren betaald door het rijk. Deze problemen zijn intus sen opgelost: het rijk heeft alle kosten betaald. Ook de kosten voor de uitvaart van Juliana heeft Delft inmiddels van het rijk vergoed gekregen. Hoeveel de uitvaart van prins Bernhard kost is nog niet bekend. Nelson Mandela heeft geschokt en met verdriet gereageerd op het overlijden van de prins. De oud-president van Zuid-Afrika liet gisteren via zijn woordvoer ster weten „zeer verdrietig" te zijn. Mandela zei dat het leven van de prins in het teken stond van geven en dat zijn liefde voor natuurbehoud diep zal worden gemist. Mandela prees de prins en zijn persoonlijke in zet voor met name de bescher ming van wildparken in Zuid- Afrika. De Nederlandse ambas sade in Pretoria en het consu laat in Kaapstad openen woensdag en donderdag een condoleanceregister. In Zuid- Afrika wonen naar schatting 45.000 Nederlanders. Er is grote belangstelling voor archiefstukken die pas open baar mochten worden na het overlijden van zowel koningin Juliana als prins Bernhard. Bij het Nationaal Archief in Den Haag komen dagelijks verzoe ken binnen van historici en journalisten die het materiaal willen inzien. Het betreft vooral stukken die verspreid ritten in (persoonlij ke) archieven van politici en die met name gaan over de Greet Hofmansaffaire. Greet Hof- mans was een gebedsgenezeres die het huwelijk van koningin Juliana en prins Bernhard in de jaren vijftig in grote problemen bracht. Het Nationaal Archief heeft zo'n 'stormloop' op ar chieven direct na het overlijden van een persoon niet eerder meegemaakt, zegt archivaris S. Plantinga. „Na de dood van Ju liana heeft niemand zich hier voor stukken gemeld", aldus de woordvoerster, die nu de lijst met 'wensen' van journalisten en historici beheert. Volgende week dinsdag gaat het archief open. Het gaat volgens het Na tionaal Archief slechts om een 'handjevol' papieren, maar kenners verwachten dat daar nog aardige details in staan. Huurders en kopers in zelfde schuitje den haag/gpd - De woonlas- ten voor huurders en kopers zijn tussen 1998 en 2002 even hard gestegen als hun inko men. De mensen die in die pe riode een huis kochten zitten gemiddeld met de hoogste uit gaven. Een vijfde van hen is meer dan 30 procent van het inkomen kwijt aan woonlas ten. Dat blijkt uit een onder zoek naar de betaalbaarheid van huur- en koopwoningen in opdracht van het ministerie van volkshuisvesting. De huren stegen tussen 1990 en 2002, gecorrigeerd voor de inflatie, met 26 procent. Een huishouden met huursubsidie is gemiddeld 24 procent van het inkomen kwijt aan hun huis. In 1990 was dat even veel. Huishoudens zonder huursubsidie verwonen ge middeld 18,6 procent van hun inkomen. Minister Dekker van volks huisvesting riet in deze cijfers haar gelijk bevestigd dat er te weinig (middel)dure huurwo ningen zijn. Mensen met een goed inkomen kunnen en wil len meer betalen voor een goed huurhuis, aldus de minister. Dekker wil daarom dat particu liere verhuurders en woning corporaties de komende jaren meer dure woningen gaan bou wen voor deze groep. Om ze te stimuleren wil de minister de huren voor de duurdere wonin gen meer verhogen dan voor de sociale huurwoningen. De koopsector is lang niet altijd een alternatief voor deze groep. Uit het onderzoek blijkt dat de gemiddelde koopwoning veel harder in prijs is gestegen dan de huurwoning. Starters op de woningmarkt, en mensen die een ander huis hebben ge kocht, zitten met hoge woon lasten. Twintig procent van de ze groep is zelfs meer dan der tig procent van het inkomen kwijt aan wonen. Deel opbrengst kaartverkoop in eigen zak gestoken Geert Mak. Archieffoto: GPD amsterdam/anp - Het HiStO- risch Nieuwsblad heeft schrij ver Geert Mak tot historicus van het jaar 2004 uitgeroepen. De jury verkoos de schrijver 'omdat hij ons dit jaar onge kend historisch leesplezier schonk'. Maarten van Rossem, histori cus van 2003, zakte in de lijst naar de tweede plaats. Mak won met rijn boek In Europa eerder dit jaar de NS Publieks prijs. rotterdam/gpd - De Rotter damse vervoersmaatschappij RET heeft gisterochtend negen tien chauffeurs van het nacht- net met onmiddellijke ingang geschorst. Ze worden verdacht van verduistering van een deel van de kaartopbrengst. In totaal gaat het om enkele tienduizen den euro's. Het nachtnet telt acht verschil lende lijnen. In de nachten van vrijdag op zaterdag en van za terdag op zondag rijden de bus sen voornamelijk vanuit het centrum van Rotterdam naar de buitenwijken en diverse randgemeenten. Normale ver voersbewijzen rijn niet geldig in de nachtbussen. De chauffeur verkoopt reizigers aparte kaart jes voor vier euro, die recht ge ven op anderhalf uur reizen op het nachtnet. De chauffeurs hebben volgens de RET een aantal mensen he lemaal geen kaartje gegeven, maar ze wel laten betalen. In andere gevallen hebben de RET-medewerkers gebruikte kaartjes opgeraapt, om ze ver volgens opnieuw te verkopen. Volgens de RET-directie staat nog niet vast of de chauffeurs met elkaar hebben overlegd over de fraude, maa# gezien de enorme omvang ligt dat wel voor de hand. De RET kwam de fraude op het spoor na tips van passagiers. den haag/anp - De Nederlandse Staat moet asielzoekers die ze uitzet gaan vol gen. Te vaak komen er namelijk berichten terug over uitgezette asielzoekers die 'ver dwijnen' of zelfs worden vermoord, aldus de Tweede-Kamerfractie van de Christen- Unie. Kamerlid Huizinga-Heringa komt van daag tijdens een debat met het voorstel om onderzoek te laten doen naar „hoe het teruggekeerden in de praktijk ver gaat". Ze krijgt daarbij steun van verschillende organisaties zoals Vluchtelingenwerk Ne derland, ICCO, Novib en Vluchtelingenor ganisaties Nederland (VON). Toenmalig voorzitter van VON, Pronk, deed eerder dit jaar ook al een oproep om een systeem van monitors op poten te zetten. De organisaties en de ChristenUnie vin den dat de overheid verantwoordelijk is voor het lot van de uitgezette asielzoekers. Uitzetting gebeurt namelijk pas als de mi nister meent dat het land van herkomst veilig is. „Vooral nu er duidelijke signalen rijn dat in een aantal gevallen die veilig heid er niet was, is het van groot belang dat de Tweede Kamer zelf onderzoekt of de minister terecht en juist handelt en heeft gehandeld." In een verklaring noemt Huizinga-Herin ga het voorbeeld van de Somaliër Abdin- assir Adilatif Ali, die in Nederland asiel had aangevraagd, werd afgewezen en uit gezet en vervolgens in Somalië werd ver moord.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3