Exclusiviteit is kracht van schapenkaas GESPREK VAN DE DAG Miss Peru mooiste ter wereld Laatste groet van karton in duur omhulse Doe de Tokkie-test 'Ideaal voor mensen met koemelkallergie' Toen ze zes jaar geleden schapen gingen melken, werden ze bijna voor gek versleten. Inmiddels is het een succes. Exclusieve Waterlandse schapenkaasjes gaan in Amerika en Duitsland over de toonbank. En er is ruimte voor meer melkers. Schoorvoetend begonnen vee houders in 1996 met de Water landse Schapenmelkers Coöpera tie. Eerst in het klein om te kijken of er wel 'toekomst' in het schaap zit. De biologische melk ging naar kaasmaker Henri Willig in Kat- woude. En die neemt nog steeds de schapenmelk af. Inmiddels zo'n 600.000 liter per jaar en Wil lig kan nog wel een slokje melk meer gebruiken. „Er is nu al ruim te voor een stuk of drie bedrijven met elk 100.000 liter melk", zegt hij. „De schapenkaas is ideaal voor mensen die een koemelkal lergie hebben. Maar het is ook ge woon een lekkere zachte zoetige kaas, zachter dan geitenkaas. In Amerika en Duitsland is er echt een markt voor. Maar ook in Ne derland komt er steeds meer be langstelling voor schapenkaas. De vraag neemt jaarlijks toe en het is bij Albert Heijn en in delicates- senwinkels te krijgen." De schapenhouderscoöperatie is inmiddels uitgewaaierd over heel het middenstuk van Noord-Hol land. Willem Kuiper heeft in het Waterlandse Ransdorp een scha penhouderij met 400 dieren. „Vroeger hadden we dertig koei en. Eerst hebben we dat er nog naast gedaan, maar dat is dubbel werk. We concentreren ons nu helemaal op de schapen." De kudde Friese en Zeeuwse melkschapen staat nu binnen, want ze zijn allemaal drachtig. Rond Kerstmis worden de eerste lammeren geboren. Daama kan weer worden gemolken. Een beet je schaap geeft 500 liter melk per jaar. Heel wat anders dan koeien die wel 10.000 liter geven. Maar die melk bevat ook minder droge stof zodat er veel meer melk nodig is om kaas van te maken. Voor deel van het melken van schapen is dat er geen quotering is. De prijs van rond de euro per liter is ook heel wat beter dan de melk prijs van dertig cent voor koe melk. En de mest is ook al geen probleem. „We hebben een pot stal met stro op de vloer. Dan krijg je ruige mest. Dat lijkt wel een to- De Amerikaanse popster MICHAEL JACKSON heeft zaterdag erfelijk materiaal afgestaan voor een proces tegen hem wegens kindermisbruik. Onderzoekers van justitie namen wat WANGSLIJM weg. Jacksons ad vocaat was daarbij aanwezig. Dat gebeurde een dag nadat de politie Jacksons ranch Neverland opnieuw had doorzocht. Michaels drie kinde ren (7, 6 en 2 jaar) waren erbij en zouden flink zijn geschrokken, aldus een familiebron. De 46-jarige King of Pop wordt er onder meer van be schuldigd begin vorig jaar een toen 12-jarige jongen seksueel te hebben misbruikt in zijn ranch. Hij ontkent dat en is op vrije voeten na het beta len van 3 miljoen dollar borg. Het proces begint op 31 januari met het uitkiezen van de jury. STEVIE WONDER heeft uitgehaald naar rapper EMINEM, omdat die Mi chael Jackson belachelijk heeft ge maakt in een videoclip. Jackson had zelf ook bij Eminem geklaagd over de videoclip van de song 'Just Lose It'. Daarin drijft Eminem de spot met de aanklacht van seksueel mis bruik van een kind tegen de 'King of Pop'. Wonder heeft zich in de twist gemengd. ,,Het is niet goed iemand d ie op de grond I igt te schoppenI k heb veel respect voor zijn werk, al vind ik 'm niet zo goed als 2Pac. Maar ik ben teleurgesteld dat hij zich tot zo'n niveau heeft verlaagd", zei Wonder over Eminem. Na bijna tien jaar verschijnt komend voorjaar een nieuw studioalbum van Stevie Wonder. De extatische kreet van acteur Leo nardo DiCaprio op de boeg van de TI TANIC is uitgeroepen tot 'PRULLIG- STE' TEKST uit de filmgeschiede nis. Britse bioscoopbezoekers be stempelden de zin ,,1'm the king of the world!" als volstrekt waardeloos. De beroemde zin van Patrick Swayze in Dirty Dancing („Nobody puts Ba by in the corner") kwam op de twee de plaats. De enquête onder 2000 personen vond plaats in-opdracht van de voedselfabrikant Warburtons. Tiende werd een zin van Kevin Cost- ner in het geflopte The Postman. Als een blinde vrouw tegen hém zegt dat hij door god is gezonden, dat hij een redder is, antwoordt hij: „Nee, ik ben een postbode". Foto: Archief Shakespeare 't Is de waan van veiligheid die steeds de mens verderf bereidt DAGELIJKS LEVEN IK 2--IL- Mi T AlF/ET kuMT NüüiT MeER GOED MENSELIJK Opera zorgt voor prima schapenwol Schapen in Australië die naar Italiaanse opera's luisteren, hebben voor een topkwaliteit wol gezorgd en een recordprijs opgeleverd, aldus hun eigenaars. De Italiaanse modeontwerper Loro Piana kocht een baal wol voor 136.000 euro. Hij gaat er vijftig pakken van maken die hij hoopt te verkopen voor 9000 euro per stuk. Volgens schapenfokker Barry Walker uit New South Wales is de baal van de beste kwaliteit schapenwol ooit. Hij werkt met andere boeren aan een project om wol van goede kwaliteit te leveren. De schapen die daarvoor zorgen, blijven doorgaans binnen om de vacht te bescher men tegen extreem weer. Ze krijgen een speciaal dieet en luisteren sinds kort naar Italiaanse opera en platen van de Italiaan Andrea Bocelli. „De dieren moeten zich goed in hun vel voelen en geen stress hebben", aldus Walker, anp/rtr verwoord, ruige mest. Goed voor de natuur en de weidevogels. Geen mestproblemen dus." Inmiddels zijn de schapenmelkers zo succesvol dat er meer melk moet komen. „Er is ruimte voor meer schapenmelkers, maar het moeten er ook weer niet te veel Willem Kuiper heeft in het Watf landse Ransdorp een schapenh# derij met vierhonderd dieren. Foto: GPD/Ella Tilgenkamp worden. Anders krijg je hetzeliL n. Dan is er te v als bij de koeien, melk en moet de zaak worden dumpt op de wereldmarkt.f Zelf verkazen de schapenhoud jt ook melk tot een soort Waterlr se feta en camembert (skeaps- rond). En ze maken standyogh „Dat rijpt in de pot. We makei het gewoon als er vraag is. Er men steeds meer toeristen in 1 dorp die een kaasje en wat yoj hurt meenemen van de boerdf" En we verkopen wat door aan klant die er mee op een biolog sche markt staat. De kracht va de schapenkaas is de exclusivi teit." Rien Floris Het vrijgegeven portret van MOHAMMED B., verdacht van de moord op Theo van Gogh, heeft vele creatieve geesten gemo tiveerd. Internetters drij ven spot met de foto van de verdachte. Op veilingsite eBay staat zelfs zijn verdwe nen balkje te koop. Onmid dellijk na publicatie van het portret van Mohammed B. kro pen honderden mensen achter de computer om te gaan 'PHOTO- SHOPPEN'. Dat resulteerde al snel in honderden parodieën. De vernieuwde opname van de sin gle DO THEY KNOW IT'S CHRIST MAS door een groep bekende arties ten heeft vanuit het niets de TOP POSITIE van de Britse hitlijsten be reikt. De opbrengst van de single, die sinds vorige week maandag in de Britse winkels ligt, is bestemd voor hulp in landen als Ethiopië en de re gio Darfur in Sudan. Het liedje werd voor het eerst uitgebracht in 1984 op initiatief van Bob Geldof. Topar- testen uit die tijd hielpen toen mee om miljoenen in te zamelen voor hongerend Afrika. Nu is het de beurt aan de huidige generatie. Robbie Williams, Dido en Will Young zijn enkele artiesten die meezingen op de versie van 2004. Alleen U2-zan- ger Bono was twintig jaar geleden ook te horen. De meeste getrouwde stellen in Sin gapore zijn TE MOE voor seks. Zij be drijven dan ook maximaal een keer per week de liefde. Dit schrijft de krant Sunday Times op basis van een opiniepeiling. Singapore lijdt onder een gebrek aan GEBOORTES. Er worden per jaar slechts 35.000 ba by's geboren. Om de bevolking van 3,4 miljoen op peil te houden, zou den 50.000 geboortes nodig zijn. De Hamburgse ROCKBAND Kansas City heeft een nieuw WERELDRE CORD gevestigd voor het Guinness Book of Records. De Duitse musici gaven zaterdag binnen twaalf uur 26 concerten in 26 verschillende uitgaansgelegenheden. Daarmee versloegen zij de Britse band The Bus Station Loonies die drie jaar ge leden 25 keer was opgetreden bin nen een half etmaal. De vijf musici van Kansas City hadden zaterdag nog een 27ste optreden gepland. Dat moest echter worden afgelast vanwege tijdnood en technische problemen. Kurt S. Adler van het in Amerika be kende SANTA'S WORLD is vorige week op 83-jarige leeftijd OVERLE DEN, aldus The New York Times. Adler heeft volgens de krant met het importeren van kerstdecoraties en kunstbomen het naoorlogse beeld van Kerstmis in de Verenigde Staten vormgegeven. Adler was een jood die op 13-jarige leeftijd de naziter- reur in Duitsland wist te ontvluchten en in New York terecht kwam. Daar begon hij na de oorlog met het im porteren van handgemaakte houten kerstengeltjes uit Beieren, zijn ge boortestreek. Momenteel hebben Adlers kinderen de leiding over San ta's World. Het concern biedt in de VS meer dan 20.000 artikelen aan voor Kerstmis, Pasen, Halloween en Thanksgiving. Onlangs heeft het daar spullen voor het joodse feest Hanukka (Lichtfeest) aan toege voegd. De 20-jarige Maria Julia Mantilla Garcia uit Peru is zaterdag ge kroond tot Miss World 2004. Gar cia werd uit 107 kandidaten tot mooiste vrouw van de wereld ge kozen. De verkiezing op het Zuid-Chi- nese eiland Hainan was in 160 landen op televisie te zien. Het was de 54ste editie van de miss verkiezing. Voor Nederland deed de 24-jarige Zeeuwse Miranda Slabber mee. Zij werd in okto ber tot Miss Nederland geko zen. Miranda haalde de eerste vijftien niet. Het was voor het eerst dat kij kers ook konden meestem men, via telefoon, sms en in ternet. Uiteindelijk belandde Miss Peru samen met de mooisten van de Domini caanse Republiek en de Ver enigde Staten in de finale. België kreeg een speciale modeprijs. De Peruviaanse kreeg de kroon van haar voorgang ster, de Ierse Rosanna Da vison, dochter van muzikant Chris de Burgh. De winnares zei in haar dankwoord bij zonder vereerd te zijn dat ze de eerste Miss World is die door een wereldwijde stemming is gekozen. „Nu ik een echte ambas sadeur van de wereld ben geworden, zal ik er alles aan doen om de goede zaken te pro- moten waar Miss World al meer dan een halve eeuw voor staat." De 20-jarige studente wil on derwijzeres wor den, maar ziet haar toekomst ook in het toerisme lig gen. Twee jaar geleden moest de wed- De 54ste editie van de befaamde missverkiezing op het Zuid-Chinese eiland Hainan was in 160 landen op televisie te zien. Foto's: EPA strijd naarstig worden verplaatst van Nigeria naar Londen. In Ni geria laaide destijds het geweld op door opmerkingen in de me dia over de missverkiezing en de profeet Mohammed. Het was dit jaar de tweede keer dat het Chi nese eiland Hainan gastheer was. Dat is de organisatie zo goed bevallen, dat de locatie ook voor volgend jaar al is geboekt. „Dit is ons thuis", aldus Julia Morley, voorzitter van de Miss World Organization. Foto's van de nieuwe Miss World zijn te bewonderen op de officiële website van de organi satie, www.missworld.tv. De schoonheidskoningen vertelt daarop ook over haar hobby's: schilderen, bioskoopbezoek, sport en dansen, anp De Belgische meubelontwerp ster Ellen Vanmeel (24) uit Kruin beke probeert de markt van de 8 houten doodskisten open te breken door er een kartonnen voor in de plaats te zetten. Var|, meel ontwikkelde in een afstu deerproject aan de Katholieke Hogeschool in Mechelen de kartonnen kist met een her bruikbaar stevig omhulsel. 'Een laatste groet', zoals haar project heette, moet natuur vriendelijk begraven mogelijk maken. Het ontwerp van de B( e gische is niet alleen goedkoop, u maar ook milieuvriendelijk on u dat karton snel afbreekbaar is. Tijdens een dienst wordt rond de golfkartonnen kist een om hulsel geplaatst zodat het in iejjfl der geval een duur uiterlijk heeft. Aan het eind van de een k monie wordt het omhulsel wej t gehaald en kan de kartonnen kist de grond in of de oven. „Een kist moet in België altijd een duur uiterlijk hebben, wat het eerste wat de mensen zich| afvragen al ze er een moeten pen: wat zullen de anderen er van zeggen. Een rouwceremo- nie is bij ons te vergelijken mt een modeshow. Je wordt er bi keken en moet er dus op zn paasbest uitzien, zegt Vanmeel Om toch wat aan de prijs te doen, „omdat het zonde is zo' dure kist in de grond te stoppel t of in de oven, is karton een goedkope oplossing. Haar kist kan maximaal 150 kilo dragen. Het omhulsel is herbruikbaar, jjk hygiënisch, milieuvriendelijk goedkoper dan een traditioneW standaarddoodskist. Het ont- an werp van Vanmeel kost 25 euraei een traditionele doodskist ongl\ veer 500 euro. „Maar via-via kn hoorde ik dat ik in België wordell tegengewerkt. De begrafenisonr dernemers zijn te behoudend ktl en willen er niet aan. Ze wil I daarom nu proberen de NederL landse uitvaartmarkt te interes? seren voor haar idee. anp m Negen cameramensen zijn er mee bezig vier regis seurs en tivee technici. In ploegendienst. Hun taak: het intense leven van het gezin Ruimgaart-Tokkie re gistreren. Er zijn over deze randfiguren al twee tv-se- ries gemaakt. Het gezin heeft geacteerd in een com mercial en komt vooreen fijn bedrag graag buurten op uw party. Mensen die normaal het feest zouden verlaten bij het waarnemen van moddervette Hanna (meer kilo's dan IQ-punten) laten zich nu gierend van de lach met haar op de foto zetten. Gerry, die vroeger de kop verbouwde van iedereen die tegen hem aan ademde, lacht gul als iemand bier op zijn schoenen morst. En binnenkort zijn onze volkse hel den dus ook te bewonderen via het internet. Even in loggen en u bent binnen in een huis waar tot voor kort zelfs de politie met enige angst naar binnen ging. Gerry en Hanna waren, in een vorig leven, namelijk in staat tot moord en doodslag. Dat er bij hun buren- oorloggeen dodelijke slachtoffers zijn gevallen is meer geluk dan wijsheid. Maar als je ze dan ziet. Toch anders. Merkivaardige mensen, zeker, maar slecht? Ze hebben emoties, net als andere mensen. Minder gepolijst, dat is waar. Maar op zich is het ook góed dat iemand zo eerlijk en open durft te zijn. Bovendien, Gerry en Hanna heb ben het heus niet makkelijk gehad, 't Is geen feest aan de onderkant. En de Tokkies, en al hun exploitanten, komen er mee weg. Niemand die écht boos wordt. Ja, hun voormalige buren misschien, maar dat waren ook geen lieverdjes. Vast niet, anders woon je niet in zo'n buurt. In gans het land heeft de mildheid toege slagen. Want zo werkt het. Geef Dutroux een talk show, laat hem vertellen over zijn leven, en hij wordt er sympathieker op. Een beetje, maar wel degelijk. Zien is geloven, en geloven wint van weten. Als we de dader kennen gaan we anders denken over zijn daad. Als u liever niet gelooft dat het Tokkie-effect ook bij Dutroux zal werken, herinner u dan Eichmann, de nazi-moordenaar, die in 1961 eindelijk voor zijn rechters verscheen. Waar iedereen de duivel had ver wacht, verscheen een beleefde, dorre ambtenaar. Machteloos in zijn beklaagdenbankje. Iemand die net zogoed op een kantoor bij jou om de hoek had kunnen werken. Het Tokkie-effect. Wat we later ook probeerden, zo totaal duivels als Eichmann vóór zijn proces was zou hij daarna nooit meer worden. Kort om, zet 24 uur per dag een camera in de cel van Mare Dutroux, laat hem zijn treurige levensverhaal vertel len: nooit meer zal hij precies dezelfde rillingen op roepen als eerst. Zo is de mens. Zelf als je je die verlei ding tevoren heel goed realiseert, je kunt je er niet tegen verzetten. Test zelfde buigzaamheid van uw normen en waarden nog eens via Tokkie-tv. Op internet, iedere middag vanaf 16.00 uur: dan gaan de mensen op hun werk alvast kijken, aldus een woordvoerder. Lekker stiekem. Wie pas na 20.00 uur inlogt, heeft pech. In dat geval dient 1,30 euro betaald te wor den. Ook hopen de initiatiefnemers op ad vertenties: tussen de scheten en vloeken kan een commercial worden ge plaatst. Ik stel voor dat het kabinet Bal kenende per direct een flinke som doneert aan de diverse slachtoffers van de Tokkies. Deze arme mensen mogen, op staatskos ten, via commercials in Tokkie-tv laten weten met wie wij hier werkelijk te ma ken hebben. Na afloop wordt, uiteraard, hun uiterlijk met plastische chirurgie aangepast en krijgen ze een nieuwe naam en identiteit.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2