Roelant Oltmans telt af SPORT De grootste trainer van België is niet meer Clubs oneens met FIFA en politiek Den Haag ta Galung verrast op Masters Hiddink spaart André Ooijer voor treffen met Feyenoord Bondscoach Pakistan kijkt uit naar laatste werkdag as heeft fck boven dinsdag 7 december 2004 I - Adidas heeft het I De Duitse fabrikant rtikelen heeft ontdekt n van een bepaald ty- II ontploffen. Bij het proces van de serie is >erd soort verf ge- irdoor de naden kun- ten. Dat gaf het veel- u knaleffect bij een I van Jong Ajax tegen :en en enkele dagen |in de Belgische com- Koord denkt Ter Djedda - De leiding van j beslist vandaag of feiet van de geplande Djedda in Saoedi-Ara- 1s de winterstop. In de jats vielen gisteren bij jristische aanslag idelijke slachtoffers. i zou op 5 januari bda vliegen voor een Btage van een week. Hen de Rotterdammers lari een vriendschap- edstrijd spelen in de s aan de Rode Zee te- kli Sportsclub. enbroucke i werkstraf de - De Belgische ci Frank Vanden- door de rechtbank in nde veroordeeld tot itraf van 200 uur. Van- (30) stond terecht •t in bezit hebben van hormoon- en doping- Die waren in febru- getroffen bij een v jing. De renner, wiens de laatste jaren voor- wordt door diepe da- zijn straf uitvoeren in eidszorg. :ek geeft :en kans i - Toernooidirecteur ^Arajicek geeft opnieuw JP rlandse tennistalenten en wildcard te verdie- de kwalificaties van "^stoemooi van Rotter- Huta Galung, Nick ileer, Steven Korteling, ng en Antal van der in van hen valt nog af is om op 16 decern- plaatsen. Dat ge- jf$l Amsterdam waar twee jsj des en een finale wor- ield. athene/anp - André Ooijer ont breekt vanavond waarschijnlijk in de basisopstelling van PSV voor de laatste wedstrijd in de eerste groepsronde van de Champions League bij Panathi- naikos. De rechtsback onder vindt nog steeds hinder van een enkelblessure en wordt ver moedelijk ontzien. Trainer Hiddink wil met het oog op de eerstvolgende com petitiewedstrijd tegen Feyen oord geen risico met Ooijer ne men. PSV is namelijk al verze kerd van deelname aan de vol gende ronde van de Champions League. Bij een gelijkspel of ze ge tegen de Grieken zijn de Eindhovenaren groepswinnaar. „Dat is leuk", vond Hiddink. „Maar eigenlijk maakt het niet zoveel uit of je eerste of tweede wordt." Bij een zege zondag op Feyenoord vergroot PSV het verschil met de Rotterdammers tot veertien punten. Jefferson Farfan mag het tegen Panathinaikos waarschijnlijk als centrumspits proberen. De Pe ruviaan, gestart als vleugelspits, krijgt waarschijnlijk de voor keur boven Gerald Sibon. Cza- ba Feher is de logische vervan ger van Ooijer rechts in de de fensie. Vermoedelijke opstelling PSV: Go- mes: Feher, Alex, Bouma en Lee; Van Bommel, Cocu en Vogel; Park, Farfan en Beasley. zeist/anp - De clubs in het be taalde voetbal namen gisteren in Zeist stelling tegen de we reldvoetbalbond FIFA en tegen politiek Den Haag. Zowel in een automatische schorsing voor ten minste één wedstrijd na een directe rode kaart als in door berekening van de kosten van de politie-inzet aan de clubs zag de algemene vergadering niets. Volgens de reglementen van de FIFA dient een speler die we gens ernstig wangedrag van het veld wordt gestuurd, automa tisch voor de eerstvolgende wedstrijd te worden uitgeslo ten. De KNVB is een van de weinige lidstaten die deze straf maatregel nog niet hebben overgenomen. De aanklager kan in het Nederlandse betaal de voetbal een zaak tegen een (onterecht) uit het veld gestuur de speler seponeren en de tuchtcommissie kan een speler nog vrij spreken. „De clubs willen dat graag zo houden", gaf KNVB-directeur Kesler aan. „Daarom moeten wij bij de FIFA deze zaak op nieuw aankaarten. De vergadering keerde zich op nieuw fel tegen de doorbereke ning van de politiekosten aan de clubs. Daar is al geruime tijd sprake van, maar de KNVB heeft over dat onderwerp de laatste maanden niets meer ge hoord vanuit Den Haag. Het Nederlands elftal is een wa re geldmachine voor de KNVB. In het boekjaar 2003-2004, dat afliep op 30 juni, was Oranje goed voor ruim 25 miljoen eu ro. Alleen al het Europees kam pioenschap in Portugal, waar Nederland in de halve finales werd uitgeschakeld door het gastland, leverde 11,3 miljoen euro aan inkomsten op. Kesler sprak van een historisch resultaat. „Je mag wel zeggen dat het Nederlands elftal de melkkoe van de KNVB is", er kende hij. „Oranje vormt 80 procent van ons budget." De KNVB gaf in het boekjaar 15 miljoen euro uit aan Oranje. Aan premies voor de spelers van Oranje keerde de voetbal bond 3,3 miljoen euro uit. Aan wedstrijdkosten was de KNVB ruim 7 miljoen kwijt, exclusief het EK dat in totaal, met inbe grip van de wedstrijdpremies, 7,8 miljoen euro kostte. Dankzij Oranje en de relatief langdurige deelname aan het EK sloot de KNVB het boekjaar af met een exploitatieoverschot van 8,1 miljoen euro voor be lastingen. Het gecorrigeerde re sultaat bedroeg 5,4 miljoen eu ro, waarvan 2,9 miljoen wordt uitgekeerd aan de 37 clubs in het betaalde voetbal. r Klein - Jesse Huta Galung heeft op de eer- Bftlag van de nationale Tennis Masters in voor een verrassing gezorgd. De net H Hillegommer versloeg in zijn eerste jtij van het slotevenement van het Ne- tennisseizoen de als vierde geplaatste |ok in twee sets: 7-6 (7-4) en 6-3. iet de laatste maanden rond Huta Gal- januari van dit jaar zo'n opvallend de- trofspeler maakte en die in de eerste zes van zijn profbestaan al een Future- !op zijn naam schreef. In juli stuntte de mer zelfs met een plaats in de kwartfi- het 125.000 dollar Challenger-toemooi ;um. Dat opmerkelijke optreden werd wapenfeit van Huta Gaiung, die een Roelant Oltmans te midden van zijn spelers. Foto: ANP/Koen Suyk lastige polsblessure kreeg. Pas vier weken gele den hervatte de 'rookie' in het ATP-circuit de trainingen. Huta Galung had het duel met Bok rapper in zijn voordeel kunnen beslissen. De inmiddels al nummer 485 van de wereld (op een totaal van meer dan 1500 spelers op de ranglijst) brak zijn geroutineerde tegenstander al vroeg in de eerste doorgang, maar kon vooral door nervositeit en gebrek aan ritme niet naar een 4-1 voorsprong doordrukken. In de tiebreak was het spel van de Hillegommer echter overtuigend. Een vroege break in de tweede reeks kon Bok niet meer on gedaan maken. Met een ace maakte Huta Galung (hij sloeg er in totaal 9) het karwei af. Morgen avond kan de neoprof zich met een overwinning op Bart Beks plaatsen voor de halve finales. door Martijn Krullaars lahore - Roelant Oltmans wordt in Pakistan van de ene in de an dere emotie geslingerd. Onver getelijke belevenissen wisselen af met absurde verbazing. Maar één ding is zeker: als hij zondag zijn laatste werkdag als hockey- coach van Pakistan achter de rug heeft, zal hij een diepe zucht sla ken. Terug naar het normale Ne derland, terug naar Oegstgeest. Gisteren beleefde Oltmans weer zo'n mooie dag. Op de eerste rustdag van de Champions Tro phy trok hij met zijn assistent- coach Ronald Jansen en vier landgenoten het oude centrum van Lahore in. Even weg van het hockey, even terug in de tijd. Want in Lahore is tijdrei zen echt mogelijk. Een kwar tiertje uitlaatgassen happen met de riksja en je belandt van een decadent vijfsterrenhotel plotseling in de Middeleeuwen. Fort Lahore, het oude centrum van de miljoenenstad, is een surrealistisch, levend schilderij. Denk even de stinkende riks- ja's, toeterende brommers en elektriciteit weg en je waant je in een leefwereld die honder den jaren geleden ook in Euro pa moet hebben bestaan. Vee loopt los op straat, karren wor den getrokken door uitgemer gelde ezels, paarden en koeien, ratten kruipen weg in open rio len, hier en daar een vuilnisbelt en ontelbare kraampjes. En, niet te vergeten, de ongelooflijk vriendelijke Pakistanen. Een dagje oud-Lahore wordt uit veiligheidsredenen eigenlijk af geraden. Maar waarom eigen lijk? Oltmans zou het niet we ten. „Wij gaan hier altijd alleen de stad in", vertelt de Pakis taanse bondscoach na één jaar ervaring. „Lahore is gewoon een geweldige stad. Zo mooi. En de mensen? Die zijn alleen maar aardig." Wat heet. Vriendelijkheid alom. Handjes schudden, lachen, zwaaien; een westerling is hier een bezienswaardigheid en ze ker de bondscoach van het Pa kistaanse hockeyteam. Als Olt mans ontdekt wordt door Ismir, laat deze hem niet meer gaan. „Ik wil heel lang met u praten", zegt de man, gekleed in een oud shirtje van de Duitse voet balbond. „Waarom gaat u terug, naar Nederland, meneer? Ze hebben u daar niet nodig. Wij wel. Laat ons niet alleen." Ismir neemt de groep op sleep touw door de fraaie steegjes van Lahore, maar zijn smeek bede komt te laat. Oltmans heeft zijn keuze allang gemaakt. Zondag is het afgelopen in Pa kistan, ongeacht hoe de uit komst van de Champions Tro phy ook uitvalt. Hij wil lekker bijkomen in Oegstgeest en daarna met frisse zin aan de Van den Heuvel bondscoach hockeyers Jong Oranje Michel van den Heuvel, hoc- keycoach van de mannen van Bloemendaal, krijgt de jongens van Jong Oranje onder zijn hoede. De Eindhovenaar gaat op 20 december aan de slag. De 40-jarige oefenmeester, die Sonja Thomann opvolgt, bege leidt Jong Oranje tot en met het WK dat komende zomer in Rotterdam zal plaatshebben. Het is niet voor het eerst dat Michel van den Heuvel door slag als bondscoach van Neder land. Oltmans heeft het namelijk wel gehad met de Pakistanen. Ten minste, met een deel van hen, want over zijn spelers niets dan lof. Het gaat om de bobo's, de onmogelijke mannen in de groene blazers. Een dikke week Pakistan en Oltmans weet weer waarom hij weg wil. „Het sys teem hier is niet bepaald het mijne", zegt hij. „Komen we in het hotel, zijn er niet genoeg kamers. Moeten er spelers op de grond slapen. Of heb je een trainingsveld gereserveerd, staat er een ander team op het veld. Heeft een official het weg gegeven aan de Duitsers. Dat kan toch niet als gastland? de KNHB is aangesteld als bondstrainer van Jong Oranje. Zo werd de Brabander twee jaar geleden al eens Europees kampioen met de Nederlandse talenten. Momenteel is Van den Heuvel in Pakistan, waar hij als assis tent van bondscoach Terry Walsh met Nederland deel neemt aan de Champions Tro phy. Walsh en Van den Heuvel vervullen hun taken in Lahore Waarom die dingen gebeuren? Ik denk het wel te weten, maar laat ik dat nog maar even voor me houden." Aan alles blijkt dat Oltmans aan het aftellen is. Zijn kribbige rer actie op een zinloze vraag op een persconferentie, zijn hoofdschudden als er weer eens geen auto is geregeld, ga zo maar door. „Juist voor Pakis tan is alles het slechtste gere geld, ik snap er niets van. Ik probeer mijn spelers er maar bij te houden, niet te veel laten afleiden door randzaken. We constateren het, we balen er van, maar gaan wel door." Vanochtend om half negen be gint Pakistan aan het duel met Nederland, de favoriet voor de op ad-interim-basis. De twee sloten afgelopen zomer hun carrière bij het 'grote' Oranje af met de zilveren medaille op de Olympische Spelen. Omdat Walsh' opvolger Roelant Olt mans echter pas op 1 januari 2005 bij de KNHB in dienst kan treden, vroeg de hockey- bond aan Walsh en Van den Heuvel Oranjes technische leiding te vormen tijdens de Champions Trophy. eindzege. De Pakistaanse media hebben de gouden medaille al toegeschreven aan hun eigen team, maar Oltmans is net even iets realistischer. „Zo werkt het natuurlijk niet. We hebben me daillekansen, maar Nederland is op dit moment gewoon beter. We zijn dit jaar al een paar keer afgedroogd." Hoe dan ook, Oltmans zal er al les aan doen om toch die gou den plak te pakken. Al is het maar alleen voor zijn spelers, die voor hem door het vuur gaan. „Wat het ook wordt, het is natuurlijk wel een ontzettend mooi jaar geweest. Er zijn niet veel mensen die kunnen zeggen dat ze een kijkje hebben gehad in de Pakistaanse keuken. pudou dreigt Jederland ip - Ze was in Athene esnummer van de remsport. Nu ligt Lau- udou flink overhoop ranse bond. Zo erg dat lisch kampioene op de ir vrij dreigt voor Ne- e gaan zwemmen. De Manaudou heeft een [se moeder. iche-sur-Yoq zwom twee weken geleden [drecord op de 1500 ij. Volgens voorzitter iuquet van de Franse ld deed ze dat in een zonder tegenstand. accepteerde die niet. Ze weigert nu ijk naar de Europe- ijd kortebaan te gaan lerdag in Wenen be- ben voor de helft Ne en kan dus ook on- lerlandse vlag zwem- ze voor de Franse te- SLAGEN ■blazers - Phoenix Suns 99-121, lings - Boston Celtics 119-105. Irijsvragen p73, 6 december 2004. I, 20, 30, 32, 35, 42, 47, 49, |1, 62, 65, 71,76,77 ■houd van typefouten) £=j tennis SI Masters. lp C: Huta Galung - Bok 7-6 6-3; feling - Marzolla 6-3 6-4. Hp A: Trik - Mekel 6-1 6-1; groep Vetermgs 6-3 6-2. SU VOETBAL League. - Manchester City 3-2 (1-1). 9 39 Fowler 1-1, 54. Viduka 2-1, 'nk 3-1,80. Wright-Phillips 3-2. door Wim Vos Antwerpen - Om het in zijn ei gen taal te zeggen: 'Raymond was de gruutste.' Een kleine Belg aan de top van het inter nationale voetbal. Alleen al dat palmares: veertig jaar trainer, zeven Europese finales! Maar bovenal was Goethals een feno meen. God in Frankrijk, groot meester in Anderlecht, hij was het allemaal. De grootste trai ner die België ooit gekend heeft, is niet meer. Gisteren overleed hij op 83-jarige leef tijd. Zijn carrière is onvergelijkbaar: zeven Europese finales waarvan twee overwinningen, twee keer de Supercup, tien jaar bonds coach, vijf keer landskampioen, zes nationale bekers, twee Bel gische Supercups en zes keer vice-kampioen. En altijd bleef Goethals dezelfde bezetenheid tonen. Hij had het reeds als speler. Pardon, als doelman. Op zijn achttiende debuteerde hij in de eerste klasse met Daring Club Brussel. Een keer zou hij zowaar de bank van de natio nale ploeg halen. En dat terwijl hij als keeper lang geen wonder was. Maar, zou hij later zelf onthullen: „Ik had dan al oog voor tactiek, veldbezetting, spelfases, combinaties. Het zat mij duidelijk in de genen." Die fascinatie leidde hem als vanzelf naar de trainersbank. Eerst nog heel bescheiden, hij het kleine Hannuit, later - via een advertentie - bij Borgworm. En toen daar de successen volg den, kwam Sint-Truiden. Zeven jaar zou Goethals er blijven. Ze ven vette jaren. Onder zijn im puls ontpopte de slapende pro vincieclub zich tot een 'giantkil- Raymond Goethals in januari 2001. Ier', vice-kampioen in 1966! Het was daar ook dat Constant Vanden Stock hem opmerkte. De latere voorzitter van Ander lecht was selectieverantwoor- delijke van de nationale ploeg, hij zocht iemand voor het veld- Foto: EPA/Benoit Doppagne werk. Dat werd Goethals. En toen Vanden Stock twee jaar la ter definitief naar Anderlecht trok, was het duidelijk: tot april 1976 zou Goethals de enige baas van de nationale ploeg zijn. En weer ging het snel. Nog in de nadagen van zijn carrière zou Goethals ermee pronken: hoe hij het nietige België in 1970 voor het eerst in zestien jaar naar het WK loodste. Eerste in een kwalificatiepoule met Spanje, Joegoslavië en Finland. Of hoe hij de eindronde van het EK - toen nog met amper vier landen - bereikte in 1972. En eindeloos kon hij doorbomen over de aanloop naar het WK in 1974. Niet Oranje maar België had in Duitsland de revelatie moeten worden. Niet één goal geïncasseerd in de hele kwalifi catie maar wel uitgeschakeld. Had de scheidsrechter die ene goal van Jan Verheyen in de cruciale wedstrijd tegen Neder land maar niet onterecht afge keurd voor buitenspel- Later zouden die spraakmaken de internationale resultaten on dergesneeuwd raken door de succesjaren van Thys, maar toen baarden ze wel ophef. Niet in het minst bij, alweer, Con stant Vanden Stock. In 1976 haalde hij Goethals naar Ander lecht. Voor het eerst, maar niet voor het laatst. De opdracht: Anderlecht internationaal aan zien bezorgen. En Goethals deed wat hem gevraagd werd. Hij won twee keer de Europese Supercup, één keer de beker der bekerwinnaars. Zijn naam was definitief ge maakt. Een tovenaar-trainer, internationaal vermaard. Hij ging naar Bordeaux, vervolgens naar Sao Paulo in Brazilië, om toch weer terug te keren naar Standard. Maar hemel en hel liggen soms akelig dichtbij me kaar. En mocht het levensver haal van Goethals ooit de opera halen, dan zou nu de duisternis over de scène vallen. Na twee titels en een nieuwe Europese finale belandt Goethals plots in het oog van een omkoopstorm. Standard - Waterschei, de affai re zet het Belgisch voetbal op zijn kop. Met medeweten van Goethals hadden de spelers van Standard in mei 1982, net voor hun Europese finale, Water schei gevraagd het wat kalmer aan te doen. Nooit zou Goe thals alle ophef erover ook maar enigszins begrijpen. Het zijn zijn donkerste dagen. Hij wordt geschorst, kwijnt even weg bij het Portugese Guimaraes. In een onverkwik kelijke echtscheidingszaak krijgt hij zeven maanden voor waardelijk - onder meer voor slagen en verwondingen aan zijn echtgenote. Goethals is dan 63. Zijn carrière lijkt voorbij. In 1988 is het opnieuw Con stant Vanden Stock die hem in naam van de hele natie vergiffe nis schenkt. Wat dan volgt, is een verhaal naar de beste Griekse tragedie. Held wordt antiheld word opnieuw held. Van Anderlecht - tweemaal be kerwinst - gaat het naar Bor deaux - vice-kampioen - om tot slot bij Olympic Marseille te be landen. Daar, de 70 voorbij, in het hete Zuid-Frankrijk, zou Goethals nog één keer zijn kunstjes laten zien. Drie jaar Marseille leidden naar drie landstitels en twee Europese finales - waarbij één keer AC Milan werd verslagen. Het was zijn laatste kunstje. Nog één keer zou hij heel even naar Anderlecht terugkeren maar voortaan zou Goethals zijn nadagen in de coulissen van menig Belgisch voetbalsta dion slijten. TJ ijna zes jaar geleden stond Ij op deze plek, rechtsonder op de sportpagina van dins dag, het volgende: ,,Op zater dagochtend 2 oktober 1998 droegen de spelers van Veere Dominique Diroux naar z'n graf. De 20-jarige speler van NAC 2 was op 28 september tijdens het voetballen overle den. Vijf spelers van Veere hadden nog met Diroux sa- mengespeeld in de jeugd van Middelburg, ze waren vrien den van hem. Na de begrafenis waren zij zo kapot, dat zij zich niet in staat achtten om die middag te voetballen. Trainer Hans de Nooijer, die Diroux nog trainde toen hij jeugdspe ler was, belde met tegenstan der Dinteloord om te zeggen dat zij niet konden komen. Het medeleven van de KNVB en van Dinteloord was hartver warmend. Veere kon drie pun ten inleveren, de tegenstander stuurde een rekening van 1400 gidden voor gemaakte kosten. Als het om gebrek aan inle vingsvermogen gaat, dan heeft de KNVB een naam hoog te houden. Twee weken geleden overleed Frank Hermsen, een voetballer van Quick 1890 uit Amersfoort, 19 jaar oud en slachtoffer van zinloos geweld. Bij het verlaten van een dsico- theek in Nijkerkerveen werd hij doodgeslagen, zomaar, om niets, tijdens een avondje stap pen. Deze gebeurtenis had de mensen bij Quick zo aangegre pen dat zij de zaterdag daarop met geen enkel elftal wilden voetballen. Hé, daar voorzien de reglementen niet in, conclu deerde een voetbalbond-amb tenaar en stelde Quick alvast een boete in het vooruitzicht. Deze koele, kille reactie steekt schril af tegen het handelen van de voetbalbond als er een lid van het koningshuis over lijdt. Als serviele onderdanen schoten de KNVB-bestuurders in de houding na het overlij den van prins Bernhard, bang voor de toorn van het konings huis. De bobo's hadden niet veel tijd nodig om op te leggen hoe de miljoen KNVB-leden de prins zouden herdenken: de profs zouden rouwbanden dragen en voetballers en pu bliek in amateur- en profvoet bal zouden een minuut stilte in acht nemen. Ook ik stond op toe^cheids- rechter Van Beek biföuick Boys - Katwijk afgelopen zater dag voor een minuut stilte floot ter nagedachtenis aan de prins. Maar mijn gedachten gingen naar een 19-jarige jon gen die zo graag voetbalde, die hoopte dat zijn naam ooit op de sportpagina van de Tele graaf zou staan en die zonder enige reden een verder leven werd ontnomen. Wat zou het mooi zijn geweest als de voetbalbond had beslo ten om met die honderddui zenden mede-voetballiefheb bers dddr, één minuutje maar. bij stil te staan. Willem Spierdijk PS. De KNVB bezint zich mo menteel over de vraag hoe een menselijker gezicht te krijgen. Hulde.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21