Leidse college zwaar onder vuur eel militair vertoon j begrafenis prins Hillegomse school na benzine-alarm ontruimd 'Explosieve stijging ziekenfondspremies' Prinses Amalia 1 jaar commentaar Megaorder voor ambachtelijke hartjeskaas Gemeenteraad eist opheldering van wethouders over aanbestedingen Roelant Oltmans telt de dagen tot laatste werkdag af OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 7 DECEMBER 2004 (gQ SPEURDERS Plaats een speurderadvertentie in uw dagblad, mail naar: speurder@hdc.nl Tel.: (072) 519 6868 Fa* (072) 519 6869 Maximaal 300 huizen op terrein Groenoordhallen m Zangeres Ruth Jacott: We doen voortaan alles zelf enaar/anp - Prinses Ca- -Amalia wordt vandaag r. De dochter van prins m-Alexander en prinses ma werd vorig jaar gebo- het Bronovo-ziekenhuis in Haag. Ze komt na haar als eerste in aanmerking de troon en is dus vrijwel de volgende regerende ngin der Nederlanden, vandaag niet voor het e worden gevlagd. De in hangen immers nog halfstok voor haar over- vader Bemhard. »rste verjaardag van het insesje gaat ondanks de re dagen voor het Huis van je ook voor derden niet naai ongemerkt voorbij, inee Carel ter Linden doet ia een gedichtje cadeau, een kan het horen op de chtenlijn (0909 4334248). inee Ter Linden gaat zater- 10k voor in de uitvaart- voor prins Bemhard. Prinses Amalia. Foto: ANP Geen enkel ogenblik is overwo gen van het gedicht voor Ama lia af te zien in verband met het overlijden van de prins. Zowel de predikant als de Gedichten- lijn vindt dat onnodig. Beide zaken kunnen goed naast el kaar bestaan. oot ceremonieel' voor Bernhard /gpd - De krijgsmacht pakt dag flink uit voor de begra- van prins Bernhard. Daar zijn echtgenote Juliana in t zo min mogelijk militair on wenste, krijgt de prins extra veel toeters en bel- Groot ceremonieel', zoals vaamemer het omschrijft, Bernhard die tot 1976 in- eur-generaal was van de krachten. Koninklijke Luchtmacht voorop in het eerbetoon de generaal-vlieger buiten De prins wordt bijgezet ijn grijze luchtmachtuni- en op het moment dat de fan de prins op de Markt in naar de kerk wordt gedra- brengen vier toestellen een duut. F-16 jachtvliegtuigen en Spitfire - die een halve militaire luchtvaart sym- eren - vliegen dan in de ling Man' formatie over de kt. Bij deze in de Eerste We- lorlog bij de Royal Air For- Ktstane traditie maakt één e vliegtuigen - in dit geval pitfire - zich los uit de for- e en vliegt naar boven, ten n dat een kameraad wordt gemist. Prins Bernhard, die tot hoge leeftijd bleef vliegen, heeft in de oorlogsjaren zelf in een Spitfire gevlogen. Eerder werd al bekend dat de laatste tocht van de prins niet plaatsvindt in de koninklijke lijkkoets, maar op een affuit, het onderstel van een kanon. Het gaat in dit geval om een snelvuurkanon (7-Veld geheten) dat in 1906 is gemaakt bij Krupp in Duitsland. Dit ge- schutstuk, dat thuishoort in 01- debroek, is in mei 1940 na de Duitse inval in Nederland nog ingezet op de Grebbeberg. Op de loop staan twee teksten: 'Je Maintiendrai ('ik zal handha ven') en 'Het Vaderlandt Ghe- trouwe Blijf lek tot den Doot'. De kist van de prins wordt op een katafalk geplaatst, boven het kanon. Zes paarden trekken het geheel. Huzaren, en niet Grenadiers zoals bij de uitvaart van prins Claus en koningin Juliana, zul len de kist de kerk binnendra gen. De vader van prins Bern hard diende in de vorige eeuw bij de Huzaren. Pagina Binnenland i: Meer over afscheid Bernhard rochelen met agenda's i Londen tot Madrid, van Stockholm tot Brussel wordt in paleizen druk overlegd over een passende afvaardiging ar de uitvaart van prins Bemhard. De agenda's geven in een ntal gevallen wel problemen. jdag bijvoorbeeld worden in Oslo en Stockholm de Nobel- ijzen uitgereikt. De Noorse en Zweedse koninklijke families élen daarbij een hoofdrol. Vanwege het noodzakelijke ge- ichel met eerdere afspraken, wordt de gastenlijst pas eind ze week bekendgemaakt KERNREACTOR PETTEN terrein van de kernreactor etten is een 'nucleaire vrij- n'. Dat zeggen medewer- van het openbaar ministe- 0M). Volgens hen is er in de erlandse vestiging van Eura- sprake van 'Oost-Europese tanden'. Milieuregels zou- van alle kanten worden treden. Een poging om de eudelicten aan te ken, is gestrand op veto van het kabi- Volgens het kabi- zijn de medewer- van de kemreac- in Nederland niet (rechtelijk te vervolgen. Ze net als ambassadeurs, on- fndbaar. Ben het OM en het kabinet een flinke rel te zijn uitge- ken. September vorig jaar een controle van de mi- poiitle op het terrein van atom in Petten ernstige mis ken vastgesteld. Die hadden betrekking op de kernreac- zelf, maar wel op de gebrek opslag van gasflessen in de ttt van de installatie. Daar- ontstond ontploffingsge in overleg met minister iner van justitie besloot het Euratom te vervolgen voor rtreding van de milieuregels. Volgens Euratom heeft de Ne derlandse justitie helemaal niet het recht om de medewerkers in Petten te vervolgen. Een over eenkomst uit 1961 zou bepalen dat alleen het Europese Hof van Justitie hiertoe gemachtigd is. Op grond hiervan heeft minister Bot van buitenlandse zaken het kabinet zover gekregen om de strafvervolging tegen Euratom te staken. In een brief heeft hij de Europese Commissie laten weten dat de zaak van de baan is. Kamerleden hebben dit weekeinde terecht vraagte kens gezet bij de interventie van minister Bot. Het lijkt er op dat het kabinet aan de vooravond van het Nederlands voorzitter schap een diplomatieke rel met Brussel wilde voorkomen. Poli tieke overwegingen zouden daarbij zwaarder hebben gewo gen dan de milieueisen aan de kernreactor. Het kabinet moet hierover snel opening van zaken geven. Want, of de medewerkers van Euratom onschendbaar zijn of niet, de veiligheid van de om wonenden gaat voor alles. Hugo Schneider zoeterwoude - Het begon als een experimentje. Sjaak van Veen van de Zoeterwoudse kaasboerderij 'Altijd Zorg' ontwierp bijna driejaar geleden een kaasmal in de vorm van een hart. 'Eén waaraan, in tegenstelling tot het Groene Hart, wel mag worden ge schaafd', grapte de eigenaar bij de introductie. Mandje eronder, boerenzakdoek erom, rood kleurtje erop met Valentijnsdag; de hartenkaas vond gretig aftrek in de Weipoort en omstreken. Zelfs de gemeente nam een aantal af als relatiegeschenk. De gekte rond het 'hartige' zuivelproduct kent een nieuw hoogtepunt. Voor de kerstpakketten van een niet nader genoemd bedrijf werd de familie Van Veen gevraagd 1200 stuks tegelijk te maken, waardoor het traditionele ronde 'broertje' genoegen moest nemen met een plaats op de achtergrond. Foto: Mark Lamers Meerlaan en aangrenzende straten in wijk Meer en Dorp afgezet voor verkeer (advertentie) door Coen Polack hillegom - Leerlingen van de Hillegomse vrije school De Toermalijn zijn gisteroch tend geëvacueerd nadat er een penetrante benzinelucht te ruiken was. Snel daarna zette de politie ook de Meer laan en enkele aangrenzende straten in de wijk Meer en Dorp af voor het verkeer. Vooralsnog gaan politie en brandweer er van uit dat benzine bij het Gulf tanksta tion op de hoek van de Meerlaan en de Marconistraat in het riool gelekt is, waar na benzinedamp via afvoerputjes in het schoolgebouw terecht gekomen is. Nader onderzoek moet uitwijzen of dit ook daadwerkelijk het geval is. Nadat de buurt was afgezet, deed de brandweer metingen. Rond 12.00 uur werd er besloten om het riool bij het tank station grondig door te spoelen. Van de inmiddels lege school stonden alle ramen en deuren open om de lucht uit het gebouw te krijgen. Burgemeester Mans van Hillegom was zelf bij het tank station aanwezig om het werk van politie en brandweer te kunnen overzien. Om 14.00 uur werd de buurt weer vrijge geven voor verkeer. Er werd toen nergens meer benzinedamp gemeten of geroken. Bewoners mochten de hele ochtend in hun huizen blijven, behalve de bewoners van huizen direct naast het tankstation. Zij werden geëvacueerd en net als de on geveer honderd leerlingen van De Toer malijn naar de brandweerkazerne en sportpark De Vossen even verderop ge bracht. Volgens woordvoerder Yvette Verboon van politie Hollands Midden is er geen ex plosiegevaar geweest. „We hebben de leerlingen en enkele buurtbewoners ge- evacueerd omdat je van zulke dampen flinke hoofdpijn kunt krijgen." Kijk voor meer informatie op www.leidschdaqblad.nl djedda - Bij een aanval op het zwaarbewaakte Amerikaanse consulaat in de Saudische ha venstad Djedda, zijn gisteren zeker twaalf mensen gedood. De aanvallers wisten het com plex binnen te dringen en kon den pas na drie uur door een speciale antiterreureenheid worden uitgeschakeld. Onder de slachtoffers waren politie agenten, niet-Amerikaanse me dewerkers van het consulaat en drie van de aanvallers. Pagina Buitenland Foute uitslagen van Staatsloterij den haag - De Staatsloterij heeft gisteren in verschillende kranten de uitslagen van een trekking uit november gepubli ceerd, onder de kop; uitslagen 5 december 2004. Op teletekst en de website van de Staatsloterij staan inmiddels de juiste uitsla gen, die van de trekking van 5 december. Pagina R5 De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 75 Sl Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9.75. Dat is nog geen 2 €0,41 per dag! Naam: M V door Timoteus Waarsenburg leiden - De Leidse wethouders Van der Sande en Hillebrand liggen zwaar onder vuur. De ge meenteraad wil van het duo opheldering over de gemeente lijke aanbestedingsprocedures. De raadsleden willen onder meer weten of het college on juiste of onvolledige informatie heeft verstrekt. Binnen de poli tiek geldt dat als een doodzon de. Drie partijen, de collegepart ners D66 en PvdA en opposi tiepartij CDA, hebben in totaal zestig vragen opgesteld. De overige partijen zeggen zich hierbij aan te sluiten en wach ten de reactie van het college met spanning af. „Pas als we de antwoorden hebben, kijken we of we ook politieke conclu sies willen trekken", zegt WD- voorman Leendert de Lange. De vragen aan het college zijn opgesteld naar aanleiding van klachten van het Leidse aan nemingsbedrijf F.JA van der Velde Bestratingen over de aanbestedingsprocedures van de gemeente en de uitkomsten van interne onderzoeken van de diensten bouwen en wonen en milieu en beheer die in op dracht van het college zijn ge daan. Van der Velde uitte vorige maand in een dikke brief drie beschuldigingen. Hij beticht de gemeente van te innige sa menwerking met een beperkt aantal 'huisaannemers', die bovendien slecht werk afleve ren. Zijn tweede klacht betreft de ondoorzichtige en fraude gevoelige aanbestedingsregels die de gemeente hanteert. En tot slot beklaagt hij zich over het feit dat hij, naar zijn idee ten onrechte, geen opdrachten van de gemeente krijgt. De verantwoordelijke wethou ders hebben al deze aantijgin gen altijd tegengesproken en deden de beschuldigingen van Van der Velde af als 'kift'. Vori ge week schreven Hillebrand (PvdA) en Van der Sande (WD) zelfs nog aan de gemeenteraad dat er 'geen aanwijzingen' zijn gevonden voor 'misstanden rond het aanbestedingsbeleid'. Maar uit de interne onderzoe ken blijkt dat er wel degelijk sprake is van misstanden. De wethouders willen niet rea geren voordat zij de gemeente raad geantwoord hebben. Pagina Ri: Gemeenteraad wil onafhankelijk onderzoek Rijk geeft pas geld als tram rijdt den haag - Het geld van het Rijk voor de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn komt pas beschik baar als de sneltram rijdt. De provincie Zuid-Holland moet het bedrag van 140 miljoen eu ro voorschieten. Dat geld komt bovenop de eigen provinciale bijdrage van 40 miljoen. Waar de provincie dat geld vandaan haalt, is nog niet bekend. De sneltram tussen Gouda, Alphen aan den Rijn en Leiden moet in 2010 rijden. De rijksbijdrage komt pas beschikbaar na 2011. De betrokken gemeenten beta len samen ongeveer 50 miljoen. Pagina R1 Inbrekers vluchten met politiewagen den haag/(gpd - De premies voor ziekenfondsverzekerden stijgen volgend jaar explosief. Internetsite Independer.nl, die verzekeraars met elkaar verge lijkt, verwacht dat verzekerden vijftien tot twintig procent meer moeten betalen. Dat is vier keer meer dan waarop minister Hoogervorst van volksgezond heid rekent. Hoeveel de verho ging is in euro's, is sterk afhan kelijk van de persoonlijke situa tie. De FNV wil het geld terughalen via de CAO-onderhandelingen. De vergelijkingssite heeft in middels van eenderde van alle 25 aanbieders van ziekenfonds verzekeringen de premiestijgin gen binnen. Volgende week verwacht directeur Edmond Hilhorst definitieve uitspraken te kunnen doen. „Er kan nog een verschuiving optreden, al lijkt de trend dui delijk", zegt hij. Verzekeraars die de gegevens nog niet heb ben aangeleverd, doen volgens hem erg krampachtig. „Wat meestal betekent dat de pre mies ook bij hen flink stijgen." Minister Hoogervorst van volksgezondheid gaat uit van een veel lagere premiestijging: tussen de vier en vijf procent. Ook bij particulier verzekerden ging hij daarvan uit. Vorige week bleek uit onderzoeken van Independer.nl en de verze- keringssite.nl dat de premiever hogingen ook bij die groep, met gemiddeld acht procent, veel hoger uitpakken. Omdat steeds meer zorg uit het basispakket wordt geschrapt (tandarts, fysiotherapeut), slui ten steeds meer ziekenfonds verzekerden aanvullende polis sen af. Meer dan negentig procent van de ziekenfondsverzekerden is aanvullend verzekerd. De FNV die samenwerkt met Independer.nl, verwacht dat ook bij dat gedeelte een flinke premiestijging te zien is. Brancheorganisatie Zorgverze keraars Nederland wijst erop dat verzekerden een deel van de premieverhoging weer kun nen terug verdienen. In de nieuwe no-claim regeling krij gen werknemers die geen ge bruik maken van de zorg tot 250 euro teruggestort. Wie veel gebruikt maakt van zorg, krijgt weinig of niets terug. 1 Postcode/Plaats: I Telefoon: I Geboortedatum: I I e-mailadres: Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antw nr 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 -1711 E-mail lezersservice@hdc nl of surf naar www leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch tCb Dagblad hoofddorp - Inbrekers hebben gisteravond laat een gestolen politieauto in de prak gereden op de A4 bij Nieuw-Vennep. Hun vlucht leek eerst te stran den in de winkel van het Shell- station van het brugrestaurant, waar ze met volle vaart waren binnengereden. Maar al snel wisten twee van de drie inbre kers er vandoor te gaan in een van de achtervolgende politie auto's. Rond middernacht wer den nog een helikopter en speurhonden ingezet om naar de inbrekers te zoeken. Bij het sluiten van deze krant waren ze nog niet gepakt. Uitspraken Cruijff op Delfts Blauw Amsterdam - De bekende Jo- han Cruijff-uitspraak 'Maar dat is logisch' is vastgelegd op Delfts Blauwe tegeltjes. De op brengst van de tegeltjes gaat naar sportprojecten van de Cruijf Foundation, meldt de stichting. Via de website www.wordsupporter.nl zijn ook de bestaande tegels met de uit spraken 'Je moet schieten, an ders kun je niet scoren' en 'Elk nadeel heb zijn voordeel' te be stellen. Doden bij aanval op consulaat VS

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1