Zoek, vind, en print! REGIO Simpel DINSDAG 7 DECEMBER 2004 NAVRAAG taatsloterij heeft met de uitslagen van de Sinterklaasloterij van ageen blunder van de eerste orde gemaakt: in diverse kranten jen gisteren namelijk de lijsten met de winnende loten van no- .7 vember. Dat levert on- AlS JC 66H gVOtC pVIJS willekeurig beelden op nt, blijf ie controleren' van teleurgestelde io- tenbezitters die hun lot heuren omdat ze denken niets gewonnen te hebben of mensen ven ten onrechte denken dat ze miljonair zijn geworden. JOHN c RUIN van Sigarenmagazijn De Bruin op 't Vierkant in Lisse heeft soorten gisteren niet in zijn zaak gehad: „De Staatsloterij heeft out goed aangepakt en heeft meteen openheid van zaken gege- u veel mensen moeten teleurstellen vandaag? dat viel wel mee. Er is niemand geweest die huilend de zaak verlaten. Iedereen die denkt een prijs gewonnen te hebben toch op teletekst en als het een grote prijs is, blijven ze con- i.i ren. Dan kom je vanzelf de fout tegen." rdie metisen die al- op de krant vertrou- die niet, denk ik. Kijk naar de lijst met win- D.ctie loten: er staan prij- 3j ip met Frans Bauer. reen weet dat die prij- 31 >ij november horen. 3( >een grote prijs hebt, u spel je de krant. Er zal D^n echt niets ontgaan." 1 u ooit eerder zoiets temaak t? nog nooit heeft de Staatsloterij zo'n fout gemaakt. Er was wel een krant die een verkeerde lijst had afgedrukt, maar dat maar één keer. Ik weet niet meer welke krant." er mensen die hun nieuwe lot uitzoeken aan de hand van de lende loten van de vorige maand? 11 zijn er niet. Klanten hebben wel de keuze voor bepaalde i mers, maar dan alleen voor de laatste twee cijfers. Dus hele immers kunnen ze niet kiezen. Gelukkig niet. Stel je voor, dan 21 er twee te vechten omdat ze hetzelfde lot willen hebben." 3.0 00 u een gelukskantoor? ve zijn een absoluut gelukskantoor. Ik krijg heel regelmatig 01 lanten te horen dat ze bij mij hun winnende lot hebben ge- 1.11. Dat krijg ik ook te horen van de Staatsloterij. Daarbij valt q j p dat niet elke klant mij komt bedanken voor zijn prijs. Het j natuurlijk niet, maar het zou wel leuk zijn." oj sijn trouwens de geluksgetallen? Welke eindcijfers zijn het o Udrst? 0ïummer één staat de zeven, een echte klassieker onder de ge- etallen. Maar nummer vier zie je ook steeds vaker. Dat is een igetal in opkomst." Gerard Baas publiciteitsfoto UIT DE ARCHIEVEN COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B M Essenberg E-mail: directie hdcuz@hdc.nl loofdredactie: Jan Geert Majoor. Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl 10. CANTOOR [ltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 5 B Postbus 54,2300 AB Leiden, fax 071-5356 415 ntie fax 071-5 356 325 berichten fax 023-5150 567 :NT1 EVERKOOP ities m.b.t.-. 172-6813661 1:023-5150 543 ►C*el; °75-68i 3677 detailhandel: 071-5 356 300 ebureaus kunnen contact opnemen 56813636 00BERVICE 1 Til (gratis) 072-5196800 ïie' 501 EMENTEN uitbetaling (acceptgiro) fo (alleen aut. ine) 70 p/j €216,90 di die ons een machtiging verstrekken latisch afschrijven van het nentsgeld ontvangen €0.50 korting Jing VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging 0800-1711 (gratis) Mobiel 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur, za: 08 00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13 00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV. Afdeling Lezersservice, postbus 2.1800 AA Alkmaar. 'Collega's en vrienden' Labruyère en De Vries schrijven 'Handboek kantoorspelletjes' In deze economisch magere tijden ei sen werkgevers honderd procent in zet. Toch kan de boog niet altijd ge spannen zijn, vinden juristen Wouter Labruyère en Mare de Vries. Van te hard en te lang werken raken perso neelsleden overspannen of krijgen rsi. De meeste mensen vinden het echter moeilijk om te ontspannen op het werk. Veel verder dan een wan delingetje naar het rookhok of de koffieautomaat komen ze niet. Speci aal voor hen schreef het duo het Handboek kantoorspelletjes met Friko De Wit. Leidenaar Wouter Labruyère (32) en Utrechter Mare de Vries (42) deelden vanaf 1997 een kamer op het juridi sche adviesbureau PriceWaterhou- seCoopers. Ze erkennen dat zij de verdenking van lijntrekken en lui heid op zich laden, nu het Handboek kantoorspelletjes is gepubliceerd. Geven zij zichzelf daarmee niet bloot? Het duo verzekert om het hardst dat hun werkgever nooit iets tekort is gekomen. „Je moet natuur lijk toch gewoon je uren schrijven", zegt Labruyère. De Vries voegt eraan toe dat hun spelletjes 'zeker in het begin' nooit langer dan vijf minuten duurden. „Na verloop van tijd werd dat wel eens een half uurtje, ja", zegt hij. „Maar dat haalden we 's avonds en in het weekeinde altijd in." Bovendien ligt een deel van de inspi ratie voor het Handboek kantoor spelletjes bij PriceWaterhouseCoo- pers zelf, verzekeren de twee. „De directie wilde voorkomen dat de me dewerkers rsi kregen", herinnert La bruyère zich. „We hadden een pro gramma op onze computers dat ons dwong tot 'micropauzes'. Het scherm sprong op geel en dan kon je vijf minuten niets doen. Als je in die tijd je muis aanraakte, duurde de pauze nog langer. Het idee was dat je tijdens zo'n micropauze oefenin gen deed. Wij losten dat op door een balletje naar elkaar over te gooien." Bij een balletje bleef het niet. Al snel kwamen Labruyère en De Vries op het idee 'muis 'm eraf. „We pro beerden met de bal eikaars muis van het bureau af te mikken." Daarna ging het hard. Er kwam een basket balnetje aan de deur en spelletjes als 'gangbal' deden hun intrede. Idee: zet een parcours uit, bijvoorbeeld van de zevende naar de derde etage, spreek een 'hole' af - de tas van de secretaresse, waarom niet? Geef de bal om de beurt een mep. „Daar ko men belangrijke beslissingen bij kij ken", lacht De Vries. „Neem je de lift of de trap? De trap is natuurlijk leu ker, maar van de andere kant is het best moeilijk om een bal goed in een lift te meppen." Eind jaren negentig raakten de colle ga's gescheiden. De Vries begon een eigen bedrijf, Zenc geheten, dat juri- Wouter Labruyère (links) en Mare de Vries. „De directie wilde voorkomen dat we rsi kregen." Publiciteitsfoto dische adviezen geeft over internet gebruik. Labruyère stapte over naar de Joho Company, het Leidse bedrijf dat bekend werd met zijn tentamen- bank, maar dat nu ook een uitzend bureau is. De collega's waren inmid dels hechte vrienden. Om toch op een leuke manier contact te houden, besloten ze hun spelletjes uit te wer ken. Het plan voor een boekje raakte in een stroomversnelling toen zij re clametekenaar Maarten Klep vroe gen om illustraties te maken. Hij kwam met de loyale medewerker Friko en zijn gemene collega De Wit. „Friko wil wel een spelletje spelen, maar hij wil het eerlijk doen", zegt De Vries. „De Wit wil vooral winnen. Hij schuwt vals spel niet. Daarom hebben wij bij elk spelletje een pes terige variant bedacht, zoals De Wit het zou spelen. Bij 'zoek, vind en print' bijvoorbeeld kun je de printer saboteren. Je kunt bijvoorbeeld de standaardlade leeg maken en ervoor zorgen dat jóuw plaatje uit een an dere la komt." En Labruyère: „On dertussen kun je onnozel rondkijken en zeggen: 'Hé, is er iets met de printer?' Labruyère weer: „Denk bij het spelletje 'mobiel zoeken' ook eens aan een plek boven op het sys teemplafond." Vij'f spelletjes van Friko en De Wit Zoek, vind en print Doel van het spel: Zo snel mogelijk, althans eerder dan je collega, een bepaald voorwerp, merk, persoon of dier uit de printer laten rol len. Wat heb ik in mijn mond? Doel van het spel is raden wat de collega met de lunch heeft gegeten. Degene die drie van de vijf onderdelen van de lunch goed geraden heeft, is de wmnaar. Missen Raden welk voorwerp door de collega is weg genomen. De collega krijgt één minuut de tijd om de inhoud van een kamer in zich op te ne men. Daarna moet hij de kamer verlaten. De andere collega mag nu één (zichtbaar) voor werp weghalen en roept daarna zijn collega te rug in de kamer. Deze moet nu zo snel moge lijk erachter zien te komen welk voorwerp is verwijderd. Hierna worden de rollen omge draaid. De collega met de snelste tijd wint. Mobiel zoeken Doel van het spel is zo snel mogelijk een in het zoekdomein verstopte mobiele telefoon te vin den. Degen die het snelt best of three' heeft, wint. De maximumzoektijd bedraagt vijf minu ten. Indien de collega na vier minuten en der tig seconden nog steeds aan het zoeken is, stuurt de tijdwaarnemer een sms-je. De vier piepjes zullen leiden tot een waanzinnige eind spurt waarbij tal van objecten door de kamer kunnen vliegen. Wie kan het langst zijn mond dichthouden? Doel van het spel is zo lang mogelijk je mond dichthouden. Dit spel kan je met zijn tweeën spelen, maar het wordt alleen maar leuker als er meer collega's meedoen. Spreek af met de collega('s) vanaf een afgesproken ogenblik zo lang mogelijk te zwijgen. Aan de ene kant kan dit de productiviteit nu eens eindelijk flink doen stijgen, aan de andere kant kan het voor lachwekkende situaties zorgen. Je baas kan binnenkomen, de telefoon kan gaan en om twaalf uur is het toch echt de tijd om te gaan lunchen. Toen het plan voor een boekje vaste vormen aannam, kreeg snoepfabri kant RedBand er lucht van. Het vroeg Labruyère en De Vries om een speciale variant te maken, om op NS-stations gratis weg te geven aan mensen die een rolletje drop koch ten. Speciaal daarvoor bedacht het duo 'treinspelletjes', zoals Teer je medepassagiers kennen' en 'con ducteur voorspellen'. Labruyère en De Vries verwachten niet dat zij rijk worden van Friko en De Wit, maar ze willen er natuurlijk graag iets aan overhouden. Daarom hebben ze een website gebouwd, waar het Handboek kantoorspelletjes kan worden besteld. Ook hebben ze kantoorgadgets laten maken, zoals een Friko De Wït-kantoorklok, een koffiemok en een lunchblad. Critici kunnen opmerken dat het Handboek kantoorspelletjes melig is en de dufheid van het kantoorleven accentueert. Zuinigjes willen La bruyère en De Vries dat wel toege ven, maar zij brengen daar tegenin dat blije werknemers productief en tevreden zijn. Werknemers die spel letjes met elkaar spelen, presteren beter als team en dragen bij aan een betere sfeer op kantoor. „Dat is toch óók iets waar werkgevers op moeten letten", vindt De Vries. Wilfred Simons LEIDEN, 16.30 UUR We houden het simpel deze keer." f r De vrouw met design-boodschappenwagentje en roodleren jack wiebelt op hoge hakken. Ze is net een ken nis tegengekomen in de Haarlemmerstraat en doet verslag van alle decemberperikelen. „We doen geen dure cadeaus met Kerstmis. We houden het klein. Niet meer dan vijftien euro per kleinkind." Haar familie is groot, dus 'simpel' is niet eenvoudig. „Ik heb inmiddels acht kleinkinderen. Het wordt me alle maal veel te veel. Ik ben blij dat we sinterklaas hebben overgeslagen." Ze kijkt met vermoeide blik naar de feestverlichting in de straat. „En dan nog het eten natuurlijk." Een diepe zucht en een meelevende blik van de kennis. „Nou, weet je wat ik doe: ik bestel gewoon een koude schotel bij de slager. Hoef ik tenminste niet zelf te koken. Beetje soep erbij, wat losse hapjes. Klaar is Kees. ja toch? Ik doe nou 'es niet van die ingewikkelde dingen. Daar heb ik nou echt geen zin in." In de loop der jaren heeft Kerstmis zijn glans verloren. „Vroeger stond ik uren in de keuken. Toen vond ik het leuk om uitgebreid te koken. Ik heb jarenlang veel werk gemaakt van Kerstmis, maar van mij hoeft 't allemaal niet meer zo. De familie is ook zo groot geworden. Je hebt enorme hoeveelheden nodig. Dan is kant-en-klaar toch een stuk makkelijker." De kennis knikt instemmend. Ach ja joh. M'n dochters hebben ook geen tijd om te ko ken. En m'n kleinkinderen zie ik eigenlijk heel weinig. Dat speelt ook mee. Dan heb ik geen zin om in mijn eentje heel luxe voor de hele familie te doen. Begrijp je?" De andere vrouw snapt het. „Nou goed, ik ga maar weer es op huis an. Michael komt langs met een verlanglijstje. Heb ik nodig, want ik weet bij god niet wat ik voor die jongen moet kopen. En als ik je niet meer zie: prettige feestdagen." Ze geeft een ruk aan het volle boodschappenwagentje en vervolgt haar weg door de Haarlemmerstraat. Op naar het nieuwe jaar. Ema Straatsma 10.1 0 1954, Dinsdag 7 December I0,( !N - Het waren gisteravond films uit eigen kring, die de Leidse I0J film Liga in een der bovenzalen van café-restaurant ,,ln den Ver- nTurk" op het projectie-scherm bracht. Het grootste gedeelte io. eze avond was gewijd aan enige vacantiefilms, die door diverse l0( met zorg in het afgelopen zomerseizoen zijn opgenomen. erst werd een filmpje vertoond van de heer Jongkind, die het oog 101 bcamera op Zuid-Limburg had gericht, waarna de heer De Kier e beurt kwam met tww van zijn vacantiefilmpjes, waarvan vooral 10 itste, een kleurenfilmpje over Oostenrijk, bijzonder aardige opna- 50 e zien gaf en die ons inziens beter geslaagd mag heten als zijn -wit-film over Parijs. De heer Crama heeft wel knap werk geleverd 10 ijn „Impressions de Paris", een filmpje, waarvan de titel reeds igzegt. 10. i°-j) 1979, vrijdag 7 december 10.1 N - Op dit braakliggende terrein op de hoek van de Lange- 10 ten de Pelikaanstraat staat de bouw van 57 nieuwe woningen 50 nd. Hiervoor wordt de aanliggende bebouwing aan de Oost- sgracht gesloopt. Foto: archief Leidsch Dagblad 5 in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ing 2,50 (afdruk van L3 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van h Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aar balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. j I

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17