7/7 Kiev voel je echt de volkswilGrotere installatie Rijnland van de baai LEIDEN REGIO VA/Y verkoopt Leiden als gezinsbestemming Leefbaar Zuid-West niet tevredei over inspraakprocedure gemeent Regeling getroffen met Delfland Northgo College krijgt eige monument voor Stephan dinsdag 7 DECEMBER 2004 Slavist Hendriks van Universiteit Leiden was verkiezingswaarnemer in Oekraïne door Maarten van Wijk oegstgeest - Oegstgeestenaar Peter Hendriks (61) kwam vorige week terug uit Oekraïne. Het was zijn 23ste missie als waarne mer bij verkiezingen: in Albanië sprak hij de president, in Tsje tsjenië was zijn lijfwacht een voormalig gijzelnemer van hon derden mensen in een Russisch ziekenhuis. Deze week eindigde zijn lange carrière als slavist bij de Universiteit Leiden, maar ver kiezingswaarnemingen in zijn geliefde Oost-Europa blijft hij doen. Ook al is dat soms gevaar lijk. „Voor die landen neem ik graag een risico. Dan liever on der de trein, in Rusland of Mace donië." Wat hebt u allemaal aan verkie zingsfraude gezien in Oekraïne? „Niet zoveel! Vergeleken met mijn andere missies was Oekra- ine nogal saai. (Lacht). Ik heb gecontroleerd in het zuiden en oosten van het land, waar de zittende premier Janoekovitsj al zeker was van de overwinning. Hij heeft vooral geprobeerd de boel te manipuleren in de stre ken waar Joesjenko een kans maakte. Eigenlijk is de echte 'fraude' in Oekraïne al voor de verkiezingen gepleegd. Door de eenzijdige berichtgeving op tv en in de kranten, door de inti midatie van kiezers." Komt het alleen door de propa ganda dat in het oosten iedereen op Janoekovitsj stemt? „Het is een reden. Maar anti westerse gedachten spreken veel mensen sowieso aan. Er heerst nog een oude sovjet-re flex: 'het grootkapitaal komt ons overnemen', denken ze. Dat hebben ze geleerd op school. 'Pakken de Amenkanen ons toch nog, via die verrader Joesjenko.' Het gaat allemaal snel voor de bevolking: Oekra- ine bestaat pas tien jaar, het vertrouwde communisme is verdwenen. Oost-Oekraïne was een van de grootste industrie gebieden van de Sovjet-Unie. Vliegtuigmotoren, ruimtevaart industrie, mijnbouw. Janoeko vitsj zegt tegen de mensen daar: 'Als Joesjenko wint, raken jullie je baan kwijt.' Wat niet per se waar is natuurlijk, maar het is wel om bang van te worden." Zag de lokale bevolking u niet als een Westerse bemoeial die Joesjenko kwam laten winnen? „Dat zou je zeggen, maar dat heb ik helemaal niet gemerkt. In veel dorpen werd ik als een bezienswaardigheid onthaald. Batjoesjka riepen ze tegen me, 'vadertje', oude vrouwtjes om helsden me. Ze zijn vereerd dat een waarnemer als ik langs - Slavist Peter Hendriks werkte als waarnemer tijdens de verkiezingen in Oekraïne. „In veel dorpen werd ik als een bezienswaardigheid onthaald." Foto: Mark Lamers komt. Ik was voor sommigen de eerste westerling die ze zagen. Het zijn volgens mij vooral de Amerikanen waar ze bang voor zijn. Nederland vinden ze wel interessant. Ik sprak een Oekra- iense geschiedenisleraar die zijn leerlingen juist aan het ver tellen was over Alva en Den Briel. Het onderwijs is nog ou derwets gedegen daar." Is het gevaar reëel dat het oosten zich afscheidt? „Er zal eerder een federale staat komen dan twee onafhankelijke landen, denk ik. Iedereen voelt zich namelijk Oekraïner, ook in het oosten en ook degenen die Russisch spreken. Veel Rus- sischtalige ouders leren hun kinderen ook Oekraïens: ze wil len ze zoveel mogelijk kansen bieden binnen Oekraïne." Het hooggerechtshof heeft in middels besloten dat de laatste verkiezingsronde over moet. Gaat u weer naar Oekraïne als het zover is? „Dat ben ik wel van plan. An ders zou het voelen alsof ik het werk niet had afgemaakt. Ik voel me meer dan andere keren betrokken bij deze verkiezin gen. Op de laatste dag was ik nog even op het Onafhankelijk heidsplein in Kiev. Joesjenko stond zo'n dertig meter van mij af op het podium. Ik kreeg een brok in mijn keel toen 300.000 man op dat plein als uit een mond begon te zingen. Dan voel je echt de volkswil." „Ook na Oekraïne wil ik nog wel op missie gaan. Maar wel naar gebieden waar ik iets mee heb. Niet naar een land als Al gerije, ik heb geen zin om daar een mes in mijn rug te krijgen van een of andere fundamenta list. Dan liever onder de trein in Rusland of Macedonië. Dat zijn landen waar ik een groot deel van mijn leven heb doorge bracht." U was 23 maal op missie in de hele Kaukasus en de Balkan. Welke missie heugt u het meest? „Die in Tsjetsjenië was wel het extreemst. Dat was in 1997. De Tsjetsjenen organiseerden die verkiezingen tegen de zin van Rusland. Mijn persoonlijke lijf wacht was een Tsjetsjeen die een jaar daarvoor nog duizend mensen had gegijzeld in Rus sisch ziekenhuis. Bij hun bevrij ding vielen 120 doden. Die ke rel had een vrije aftocht gekre gen en was politiecommissaris in Tsjetsjenië geworden. Als ik even op de wc zat, stond hij voor de deur op wacht met zijn kalasjnikov." „We sliepen in een totaal ka potgeschoten hotel zonder ver warming, licht of water. Ik heb dagen in dezelfde kleren rond gelopen. Een rat heeft op een nacht ook zijn tanden gezet in het kale hoofd van een Zweedse waarnemer. Die had een heel gat in zijn hoofd. Gelukkig was hij arts, hij heeft onmiddellijk een tetanusspuit in zijn eigen arm gezet." Kunt 11 op uw leeftijd al die ge varen nog wel aan? „Ik ben nog heel fit hoor. Ik heb net mijn zwarte band aikido ge haald! Bij die vechtsport heb ik geleerd om niet te botsen met mensen. Zowel lichamelijk als geestelijk. In sommige landen hebben ze nogal snel de nei ging om tegen vreemdelingen te gaan schreeuwen. Ik kan ze meestal snel kalmeren door zelf rustig te blijven." „Het is erg belangrijk om le venservaring te hebben op zo'n missie. Je praat met mensen van wie de familie zojuist is ver moord of van wie het huis ka pot is geschoten. Sommige lan den, vooral Italië, hebben er een handje van om jongetjes van 20 te sturen. Hun vader is een hoge ome ergens bij de overheid, die regelt even zo'n missié voor zijn zoontje. Leuk voor zijn CV. Dat kan echt niet." door Erna Straatsma leiden - De voorgenomen capa citeitsverdubbeling van de afval waterzuiveringsinstallatie Zuid- West lijkt van de baan. De hoog heemraadschappen van Rijnland en Delfland hebben alsnog een regeling getroffen over het schoonmaken van afvalwater uit Wassenaar en Leidschendam- /Voorburg. Over de aard van de regeling wil Rijnland nog geen mededelin gen doen. „Woensdag wordt een mededeling gedaan in het algemeen bestuur, daama kan ik meer vertellen", aldus een woordvoerder van het hoog heemraadschap. „Waarschijn lijk gaat de uitbreiding van de zuiveringsinstallatie in Zuid- West niet door. Dat zou beteke nen dat er een regeling is ge troffen tussen Delfland en Rijn land." Volgens ingewijden is er over eenstemming tussen Delfland en Rijnland over een jaarlijkse vaste vergoeding van drie mil joen euro, die Rijnland aan Del fland gaat betalen. Dat bedrag zou Ifijnland anders jaarlijks kwijt zijn aan de exploitatie van een grotere afvalwaterzuivering in Leiden-Zuidwest. Rijnland hoeft Delfland geen 'vuillast' te betalen. Dat is een extra kos tenpost die te maken heeft met de hoeveelheid en de mate van vervuiling van afvalwater. Beide hoogheemraadschappen zijn eind oktober door gedepu teerde Dwarshuis bijeenge bracht om alsnog te zoeken naar oplossing voor een conflict over afvalwater uit Wassenaar en Leidschendam/Voorburg. Delfland neemt de zuivering van dat water op zich, tegen een vergoeding van drie mil joen euro per jaar. Dat vindt Rijnland te duur. Zelf zuiveren in Leiden-Zuidwest zou een stuk goedkoper zijn, zei Rijn land in oktober. Een capaci teitsverdubbeling van de afval waterzuiveringsinstallatie dan wel noodzakelijk. Ing den schatten dat een dergt uitbreiding zo'n 35 tot mi euro kost. Dwarshuis zette vraagtekei de kostenberekening van land. Ze droeg het hooghi raadschap op om een nieu nancieel onderzoek te hoi Beide partijen kregen de dracht te kiezen voor het 'n schappelijk en qua kosten aanvaardbare alternatief. Dat Delfland een deel van Rijnlands afvalwater reinij historisch gegroeid. Het r water uit Wassenaar en schendam stroomt sinds d ren zeventig naar de zuiveri installatie Houtrust in Haag. Die installatie is iri heer bij Delfland. Rijnland was altijd tevri over de regeling met Delf] totdat het naburige watersi begon met de bouw van nieuwe, duurdere zuiverin{ stallatie. 'College zou antwoordplicht moeten hebben' door Eric-Jan Berendsen leiden - Wijkvereniging Leef baar Zuid-West pleit voor een antwoordplicht van het college van burgemeester en wethou ders op inspraak van de bur gers. Die antwoordplicht zou moeten gelden voor door bur gers ingediende voorstellen, zienswijzen of bezwaren. Ook zou er verplicht antwoord moe ten komen op mondelinge in spraak. Alleen zo kan het gat tussen burger en politiek wor den verkleind, meent het be stuur van de wijkvereniging. Leefbaar Zuid-West heeft zelf nare ervaringen met inspraak. Zo zijn er door 175 mensen in totaal 47 bezwaarschriften in gediend tegen het bouwplan De- Lepelaar; de voorgenomen bouw van een zeventien verdie pingen tellende woontoren aan de Apollolaan. Omwonenden vinden zo'n hoge flat niet in de omgeving passen. „Die bezwa ren worden door de gemeente tot een aantal punten gecom primeerd en in vier kantjes for meel beantwoord", zo schrijven de bestuursleden A. van Dant- zich en H. Prudhomme van Reine-De Jager in een brief aan het college van burgemeester en wethouders. „Maar een in houdelijke beantwoording blijft achterwege. Met een beroep op het algemeen belang van de so ciale woningbouw wordt het belang van alle bezwaarden ter zijde geschoven. Inmiddels is de bouwvergunning verstrekt en rest ons slechts de gang naar de Raad van State om werkelijk te worden gehoord." Een eer dere brief in september met hetzelfde verzoek, is nog niet beantwoord. Ook het voornemen van de ge meente de Brahmslaan richting Voorschoterweg af te sluiten, om zo het Hooghkamerpark te vergroten, kan in Zuidwest op weinig enthousiasme rekenen. Uit een enquête in de wijk bleek dat 95 procent van de on dervraagden tegen was. „Dit is de gemeente verteld die vervol gens verklaarde tot eind 2005 geen beslissing te nemen. Des ondanks is het voornemen tot afsluiting weer opgenomen in het voorontwerp bestemmings plan Zuidwest", aldus de brief. Volgens de wijkvereniging is de theorie mooi, maar de praktijk weerbarstig. „Het is ongetwij feld allemaal goed bedoeld, maar als inspraak alleen het recht om in te spreken blijft, stelt het niets voor en leidt het alleen maar tot teleurstelling. Inspraak heeft alleen maar zin als er een antwoordplicht te genover staat." Volgens Fons Delemarre, woordvoerder van de gemi te, is de manier waarop je n deling kunt inspreken en procedure daarvoor door d( meenteraad vastgesteld, dat kan op twee manieren pakken. Bij hele grote proje is er een aparte avond met insprekers waarop raadslf kunnen luisteren en vr stellen. Vervolgens wordt grote project op een au avond besproken. Bij klei projecten gebeurt alles op avond." Volgens Delemarre beteken spraak dus niet letterlijk nemen aan een discussie 0 lijk krijgen. „Het is je menij ven aan raadsleden en ds het vervolgens aan diezi raadsleden om te oordelen de gemeenteraad iets an zou willen is dat aan de om daarover te beslissen niet aan het college." Delemarre is het ook niet met het verwijt van de wijl eniging, dat de gemeente antwoord van 'maar' vier 1 jes geeft op bezwaren t< bouwplan De Lepelaar. „H wel degelijk een gemotive reactie die inderdaad vier 1 jes beslaat. Dan lijkt mij dat je het college moeilijk verwijten zich er met een tje-van-leiden van af te ken." De VW Holland Rijnland heeft het eerste nummer van het nieuwe ANWB maandblad Fa- milia gehaald, dat vorige maand verscheen. Het thema van dit stadsportret is Leiden op z'n leukst voor kinderen van 4-12 jaar. Er staan stukjes in over een bezoek aan Naturalis, Rijksmuseum van Oudheden, Rijksmuseum voor Volkenkun de, Museum Boerhaave en de Hortus Botanicus. Ook wordt er aandacht besteed aan de Grimmige Gruwelloop, Leiden vanaf het water, pannenkoeken eten en winkelen. VW Holland Rijnland had een uitgebreide lijst met tips aange leverd voor een bezoek aan Leiden met kinderen. 'Familia' heeft hier dankbaar gebruik van gemaakt en zodoende is het een erg wervend artikel over Leiden geworden. Dit in troductienummer van 'Familia' heeft een oplage van 70.000 stuks en richt zich primair op gezinnen met kinderen. Daarnaast komt de VW begin volgend jaar met een nieuwe brochure voor groepsarrange- menten. Hierin komen de dagarrangementen in Leiden en Holland Rijnland uitgebreid aan bod. De arrangementen zijn gericht op groepen van 6 tot 500 personen of zelfs meer. Voor iedereen is er een pas send arrangement; een culinair uitje, een actief avontuur, een culturele wandeling of een cre- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 atieve workshop. Het Leids avontuur, het Stadsarrange- ment, Survival in de polder, een Schilderworkshop en Over de golven naar het golfen zijn hier slechts enkele voorbeelden van. Maar Leiden en omgeving richt zijn pijlen ook op het buiten land. Zo sluit de VW zich aan bij een campagne waarin Ne derland in Duitsland wordt ge promoot als vriendelijke fami lie-vakantiebestemming voor een (korte) vakantie dichtbij huis. Nederland is een gastvrije en ontspannen bestemming, waar ouders kunnen 'onthaas ten' en kinderen zich kunnen vermaken in een veilige omge ving. Holland Rijnland doet aan deze campagne mee met een presentatie op internet www. niederlande. de Naast de presentatie op inter net verschijnt er een adverten tie van Holland Rijnland in de HollandkranL De oplage van deze krant is 1,5 miljoen exem plaren en wordt verspreid in heel Duitsland met nadruk op de regio Nordrhein-Westfalen. De krant verschijnt in full co lour en wordt huis-aan-huis verspreid. Ten slotte was Leiden vorige maand ook op een grote toeris tische vakbeurs in Londen om contacten te leggen met reis agenten, touroperators en or ganisatoren van congressen. Tevens werd daar begonnen met de promotie van Rem brandt 400. De Levende Nacht wacht, een tableau vivant, was voor die gelegenheid speciaal naar Londen gevlogen. De WV Holland Rijnland wil meer aandacht voor de mooie plekjes in Leiden en de regio. Archieffoto: Frans Roomer Leiden op webcam? Van diverse kanten is gesugge reerd een webcam 'ergens' in Leiden neer te zetten waarmee de stad zich door heel Europa kan promoten. U weet wel, die beelden van fraaie plekjes in Hongarije, Oostenrijk, België maar ook Friesland, Utrecht en IJmuiden. Frank van Leeuwen van de VW vindt het 'eigenlijk niet zo'n goed idee'. „Want vooral als het slecht weer is, zijn de beel den eerder een anti-reclame voor de stad dan wervend. Maar als mensen het per se willen, wil ik best gaan inventa riseren wat het kost." Eric-Jan Berendsen katwijk - „Het gaat nooit meer over", zei L. Jongeling, rector van het Northgo College, gister middag over de dood van Stephan Hendriksen, die ruim drie jaar geleden op 21 septem ber 2001 overleed. Hendriksen werd toen op 16-jarige leeftijd tijdens het uitgaan neergesto ken op De Grent in Noordwijk. Gistermiddag werd in de hal van het Northgo College een re productie onthuld van kunstwerk dat sinds vorig ligt op de plek waar Step Hendriksen het leven liet reproductie van het werk i school aangeboden door ouders. „Hoewel al zijn kla noten van toen de schol hebben verlaten, blijven we Stephan herinneren", Jongeling. „Dat gevoel nooit meerweg." AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 en 12. - uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc Vijftigplussers kunnen woens dagmiddag 8 december voor een bingo terecht in buurthuis de Pancrat. De zaal gaat open om 12.30 uur en de bingo be gint om 13.30 uur. Informatie bij buurthuis de Pancrat aan de Middelstegracht in Leiden, tel. 071-5126243. Sportief wandelen voor 55- plussers kan woensdagochtend 8 december van 10.00 tot 11.00 uur. Stichting Dienstverlening Leiden organiseert deze wande ling, die begint bij buurthuis Op Eigen Wieken aan Valken pad 2 in Leiden. Donderdag middag van 16.00 tot 17.00 uur is er ook een wandeling voor sportieve 55-plussers. Deze ver trekt bij buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan in Lei den. Tel. 071-5123744 voor meer informatie. De Take Care Living Posithiv week sluit donderdagavond 9 december af met een forum avond 'Confrontatie en Ont moeting' in COC Leiden aan de Langegracht in Leiden. Tobias Dörfler (Homo Lesbisch Ge zond), Willemien Dorama (LUMC) en Rob Vermeer (vi zitter Hiv-Vereniging Haagli1 den/Leiden e.o.) geven die e avond presentaties. De zaal gaat open om 20.00 uur, hel rum begint om 20.30 uur en a duurt tot 22.30 uur. Informsi bij R. Stoop van COC Leidei ï1 tel. 071-5225042. Kaarten en sjoelen kan vrijll dagavond 10 december in h clubgebouw van wijkverenij11 Aktief aan de Berlagestraati b Leiden. De kaart en sjoelav begint om 20.00 uur en de 1 0 gaat een half uur eerder ope w Voorinformatie: 071-57652! Burgemeester Lenferink spreekt vrijdagavond 10 dec v ber tijdens het Symposium met elkaar zij aan zij' over Leiden, ruimte voor iederee Daama volgt een debat mei stellingen over de multiculti le samenleving, media en vi heid van meningsuiting. Hei1 symposium vindt plaats in d ni Waag aan de Leidse Aalmarl v van 20.00 uur tot 22.30 uur. zaal gaat open om 19.30 uui

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14