LEIDE Test om studieresultaten te voorspellen Raad wil onafhankelijk onderzoek REGIO Provincie moet 140 miljoen euro voorschieten Kun je nog worden begraven in de Pieterskerk? Provincies: zes ton voor feest Beatrix JMaximaal 300 huizen op terrein Groenoordhallen' Twee Vrienden hrijven boek n intoorspelletjes dinsdag 7 DECEMBER 2004 R1 okpartij na ie in station N - Een 17-jarige Leidenaar >n man uit Zoeterwoude ijn in de nacht van zater- ip zondag door de politie liden Centraal opgepakt. Drden verdacht van het andelen van een 19-jarige erdammer. Het drietal trof r in het centraal station de Amsterdammer de irwoudenaar tegen een zag trappen en hier wat ei. Volgens de verklaring le Leidenaar was dit zijn en had hij zijn vriend uit irwoude gevraagd tegen de te trappen wegens proble- met de fietsketting. Hierop ond een vechtpartij waar- Amsterdammer naar het C moest. in verdacht van uld aan brand - Een 37-jarige bewoner en flat aan de Jan Luyken- s zaterdagavond aange- en als verdachte van het :en van brand in zijn ig. Vermoed wordt dat de iet een sigaret aan in lis gevallen waaroor er in op de vierde etage brand rad. Op last van de brand- loest een aantal bewo- twege rookoverlast hun igen verlaten. Zij werden ter anderhalf uur opge- in zorgcentrum Schou- re. De verdachte werd trschijnselen van rook- iging overgebracht naar ijnland Ziekenhuis. Een kreeg bij het evacueren x' e bewoners te veel rook binnen en ging voor on tlek naar het LUMC. itiewagen in nd gestoken - De politie is een onder- legonnen naar brand ing in een politieauto in tvenshof. Gisterochtend ^oor half vijf werd het vuur kt in de politieauto die geparkeerd bij het bu- fcian het Ina Boudier-Bak- lein. De auto brandde gro- tels uit. De politie denkt j randstichting. (advertentie) Rijksbijdrage sneltram pas na 2011 door Erna Straatsma den haag - Zuid-Holland moet de rijks bijdrage aan de Rijn Gouwe Lijn Oost voorschieten. De beloofde 140 miljoen euro komt pas beschikbaar na 2011, als de sneltram tussen Gouda en Leiden een jaar rijdt. De provincie heeft nog geen dekking voor de voorfinanciering, die bovenop de eigen bijdrage van 40 miljoen euro komt. Waar dat bedrag vandaan komt, is ook nog niet bepaald. „In onderhandelingen met minister Peijs (verkeer) is er wel op aangedron gen dat we die 140 miljoen euro eerder krijgen", zegt een provinciewoordvoer ster. „Maar dat is niet gelukt." Peijs neemt de 140 miljoen euro op in het Meerjarenprogramma Infrastructuur en Transport 2011-2014. „Bij de sluiting van het akkoord was dat bekend. Het is dus geen verrassing, maar het betekent wel dat we moeten voorfinancieren." Gedeputeerde staten kunnen de kosten voor de Rijn Gouwe Lijn waarschijnlijk over een aantal jaren uitsmeren. „Het gaat om een fors bedrag. Gelukkig is het wel zo dat niet alles tegelijk komt. We hoeven de kosten voor de Rijn Gouwe Lijn niet in één keer te betalen." Rijk, provincie en gemeenten sloten in augustus een financieel akkoord, waar mee de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn- Oost zeker is gesteld. Peijs heeft toen een maximale bijdrage van 140 miljoen euro beloofd en de provincie 40 miljoen. „Het zal niet makkelijk zijn om die 40 miljoen euro bij elkaar te sprokkelen", zei provinciebestuurder Norder na on dertekening van het akkoord. Norder is nu wethouder in Den Haag en onlangs opgevolgd door oud-kamerlid Van Nieu- wenhoven. De gezamenlijke gemeenten financieren de resterende 50 miljoen euro voor de lightrailverbinding. Een verdeelsleutel hiervoor is nog niet gemaakt. Leiden zal waarschijnlijk zo'n 10 miljoen bijdragen in de kosten en denkt dit terug te verdie nen met herstructureringsplannen, zo als die onder meer bestaan voor het ge bied rondom de Lammenschansweg. door Silvan Schoonhoven leiden - Op het terrein rond de Groenoordhallen is ruimte voor niet meer dan 300 extra wonin gen. Dat schrijven bewoners van de wijk in een advies aan de gemeente. Die wil er 570 huizen neerzetten. De 'klankbordgroep' van bewo ners van Groenoord-Noord heeft nagedacht over het herin- richten van de wijk rond de hal len. Hun idee: een kleinschalig bedrijventerrein in het noorde lijk deel, beperkte woningbouw in het terrein daaronder. „Er is gewoon geen ruimte voor én meer dan 300 woningen én een prettig woonklimaat schrijven Paul Vos en Jord Na gel van de groep meedenkende Groenoord-bewoners. Nieuw bouw van meerdere verdiepin gen op het nieuwe terrein - om meer woningen kwijt te kunnen - zou tot 'hevig verzet van de buurtbewoners' van de Floris Versterlaan kunnen leiden. Ook elders in de wijk is hoogbouw onmogelijk: in de buurt van de Slaaghmolen mogen geen hoge gebouwen staan en bij de Groenoordtoren(s) zou hoog bouw 'de architectuur niet tot zijn recht laten komen'. De scheidslijn tussen een be drijventerrein en de nieuw bouwwijk vormt de Hallenweg, die opnieuw moet worden aan gelegd als het aan de klank bordgroep ligt. De weg moet lo pen langs de 'geurcontour', dat is de lijn waarbinnen bewoners last kunnen hebben van de stank van de afvalwater-zuive ringsinstallatie. Binnen die con tour moeten bedrijven komen, Het bestaande wijkje langs de Floris Versterlaan, gezien vanuit het Groenoordcomplex. Foto: Hielco Kuipers ingebed in groen, zodat omwo nenden er ook kunnen wande len. Ten zuiden van de te reconstru eren Hallenweg komt vier a vijf hectare vrij voor woningbouw. De klankbordgroep denkt aan 'goedkope en middensector woningen'. Ook op het terrein van het gesloopte bedrijf van automaterialen Rijsbergen mo gen van de groep woningen verrijzen. De buurt heeft eerder aangegeven dat ze daar liever een speeltuin of parkje wil. De klankbordgroep gaat uit van de sloop van de Groenoordhal len. Tot juni van dit jaar was er nog sprake van dat er een me- gasupermarkt in de hal zou ko men, maar de gemeente heeft daar een stokje voor gestoken. Ook horecaondernemers heb ben nog een lans gebroken voor de hallen, maar de ondergang van het complex lijkt onaf wendbaar. Alleen het congrescentrum blijft staan. Naast de Esscherto- ren (aan de voorkant van het complex) staat nog een tweede kantoorreus gepland. Rond het terrein moet een singel met plantsoen komen, schrijft de klankbordgroep. De Floris Ver sterlaan wordt eenrichtingsver keer voor verkeer dat de wijk inrijdt. De groene geluidswal langs de Floris Versterlaan wil de groep laten staan. Universiteit Leiden experimenteert met 'selectie aan de poort' door Rody van der Pols leiden - De Universiteit begint met een proef om 'goede' stu denten te kunnen selecteren. Het is de bedoeling om een test te ontwikkelen waarmee het studiesucces van studenten kan worden voorspeld. Het experi ment wordt gedaan bij de stu dies rechten, psychologie, Duits, Frans en Italiaans. Als de resultaten goed zijn, wil de uni versiteit de 'selectie aan de poort' in 2006 invoeren. De universiteit krijgt voor vijf van de zes experimenten een subsidie van in totaal 613.000 euro van het ministerie van on derwijs, cultuur en wetenschap. Alleen het 'rechtenproject' komt niet in aanmerking voor financiële ondersteuning. Vol gens een adviescommissie on der leiding van oud-minister Korthals ontbreekt bij deze stu die de koppeling tussen onder wijs en onderzoek; het terrein waarop de Leidse universiteit zich wil profileren. Toch gaat de universiteit ook bij de rechtenfaculteit experi menteren met selectie aan de poort. Maar dan op eigen kos ten. Volgens woordvoerder Wim van Amerongen zegt het negatieve subsidieadvies niets over de kwaliteit van het onder wijs bij rechten. „De commissie heeft uitsluitend geconstateerd dat de verwevenheid van on derwijs en onderzoek bij deze faculteit nog niet voldoende is. Daar gaan we dus aan werken." De universiteit beproeft de ko mende tijd verschillende me thoden om het studiesucces van studenten te voorspellen. Daartoe krijgen eerstejaars van de uitgekozen studierichtingen vragenlijsten en interviews. Vervolgens worden zij mini maal twee jaar gevolgd, zodat de voorspellende waarde van de tests kan worden nagegaan. Voor de 'proefpersonen' heeft de uitslag van deze test geen gevolgen. In de toekomst kun nen aankomende eerstejaars echter wel geweigerd worden voor de studie van hun keuze als de proef uitwijst dat zij hier voor ongeschikt zijn. Maar of 'selectie aan de poort' ook daadwerkelijk wordt ingevoerd, hangt helemaal af van de uit komsten van de experiment, benadrukt woordvoerder Wim LEIDSE KWESTIES kwesties die als een eeu- raagteken boven de stad in. Is de Leidse bevolking to dom? Wie kiest de liedjes iet Carillon uit? Kun je het tenwater drinken? De ru- Leidse Kwesties biedt een iord op vragen die elke Lei- ar zich weieens stelt. Afle- §46: Wie liggen begraven Pieterskerk en de Hoog- e kerk en kun je daar nu legraven worden? stinkerds', zo werden de edenen genoemd die ge- geld hadden om een laat- ïstplaats in de kerk te rege- tolgens koster Arnold Vro- svan de Hooglandse kerk tond deze term doordat die O behoorlijk stonken als Jienstonden. De armere >en werden vroeger rond- le kerk begraven. Bij de sa- t(e) igvan een tankstation aan ieuwstraat, eind vorige 'rolden de schedels over lein', aldus Vromans. Hij I r)a ter wel aan toe dat deze re( flijke resten 'met piëteit' 5> pi egraven zijn. Alleen de rijke Leidenaars konden vroeger in de Pieterskerk worden begraven. De armen kregen buiten 'onder de heg' een laatste rustplaats. Archieffoto: pr Er zijn in de loop der eeuwen veel overledenen bijgezet in de Hooglandse kerk. Voor veel Lei denaars is de belangrijkste waarschijnlijk burgemeester Van der Werf. Maar wie denkt het graf van deze volksheld te kunnen bezoeken, heeft het mis. Alle graven, op één na, zijn tijdens de restauratie leegge ruimd en de resten zijn herbe graven op begraafplaats Rhijn- hof. Het enige echte graf dat nog bestaat, is dat van Justinus van Nassau en zijn vrouw Anna de Merode. Van Nassau was een buitenechtelijk kind van Willem van Oranje. Zijn graf is nog steeds te vinden in het koor van de kerk. Sinds de wet op lijkbezorging uit 1829 is het niet meer moge lijk binnen de bebouwde kom overledenen te begraven. Als al ternatief zijn daarvoor begraaf plaatsen als Groenesteeg en la ter Rhijnhof opgericht. Alleen in de Pieterskerk werd nog een halve eeuw oogluikend toege staan dat overledenen bijgezet werden in hun familiegraf. Ook in deze kerk hebben veel histo rische figuren en geleerden ge legen. Zo heeft schilder Jan Steen zijn rustplaats in de grote Leidse kerk gehad, net als Her man Boerhaave, beroemd Leids medicus en hoogleraar uit de achttiende eeuw. Voor Amerikanen belangrijk is dominee John Robinson van de 'pilgrims'. Deze leider van de uit Engeland gevluchte puritei nen woonde tegenover de Pie terskerk en werd daar in 1625 vervolg van voorpagina leiden - Als het aan de gemeen teraad ligt, schakelt het college van burgemeester en wethou ders de Nederlandse Mededin- gingsauthoriteit (NMa) in om onderzoek te doen naar het tot stand komen van de prijzen van diverse bestratingswerken in de stad. Ook wil de raad dat de Stichting Erkenning Bestratings- bedrijven de prijs-kwaiiteitver- houdingen van het geleverde werk onderzoekt. De gemeenteraad vraagt dit naar aanleiding van de slechte kwaliteit die is geleverd bij een aantal projecten van Binnenste Beter die grotendeels zijn uitge voerd door 'huisleveranciers' van de gemeente. Volgens de gemeente was het straatwerk rond bijvoorbeeld de Pieters kerk erg moeilijk van aard, waardoor het eindresultaat te genviel. Ook kabels en leidin gen die de aannemers tegen kwamen tijdens het werk zou den een negatief effect op de kwaliteit van het werk hebben gehad. Maar daar neemt de raad geen genoegen mee. 'Het verleggen van leidingen is toch geen ex cuus voor een slecht eindresul taat', stelt het CDA. Ook is de moeilijkheidsgraad van het werk voor de raad geen reden om ondermaats werk af te leve ren. Een goede aannemer re kent moeilijk werk namelijk van tevoren door in de offerte die hij uitbrengt, zo stelt de raad. Voorts wil de gemeenteraad weten of grote opdrachten, die vanwege hun omvang open baar aanbesteed hadden moe ten worden, zijn onderverdeeld in meerdere kleine opdrachten, waardoor ze onderhands aan huisleveranciers konden wor den gegund. En daarbij moeten de verantwoordelijk wethou ders aangeven hoeveel extra is afgerekend met de aannemers voor 'meerwerk'. De wantoestanden met betrek king tot het gemeentelijk aan bestedingsbeleid zijn aan het licht gekomen nadat de Leidse aannemer F. van der Velde vo rige maand aan de bel trok. In mei deed Van der Velde ook al zijn beklag bij de gemeente. Toen verklaarde de directeur van de dienst milieu en beheer dat al zijn klachten ongegrond waren. Nog geen half jaar later wijst een onderzoek van die zelfde dienst het tegendeel uit. Zo zijn de aanbestedingsproce dures inderdaad fraudegevoelig en bovendien ondoorzichtig. Volgens Van der Velde zouden offertes bijvoorbeeld in het bij zijn van de meedingende aan nemers geopend moeten wor den. Dat is echter niet de prak tijk en daarmee handelt de ge meente in strijd met de eigen regels die zijn vastgelegd door de gemeenteraad in de nota In koop- en Aanbestedingsbeleid. 'Na het verschijnen van de nota in 2001 zijn de aanbestedingen eigenlijk op de oude voet door gegaan', schrijft de dienst mi lieu en beheer. Over de innige samenwerking met drie huisleveranciers stelt het rapport dat slechts één ambtenaar zich 'geheel zelf standig' bezighield 'met de daadwerkelijke aanbestedin gen'. In de praktijk betekent dit, dat er slechts drie aannemers 'voor de enkelvoudig onder handse aanbesteding in aan merking komen'. Tot slot zegt de dienst milieu en beheer over Van der Velde dat het lijkt dat hij 'ten opzichte van andere aannemingsbedrijven minder kansen en mogelijkheden' heeft gekregen. Vanavond gaat het college in de gemeenteraad in op alle vragen. 1 Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch £5 Dagblad 1 van Amerongen. ,,Als de tests nauwelijks een voorspellende waarde blijken te hebben, dan gaan we er natuurlijk niet mee werken." Selectie aan de poort ligt poli tiek gevoelig. In april ging de Tweede Kamer akkoord met de plannen van toenmalig staats secretaris Nijs, dankzij steun van oppositiepartij PvdA. Het CDA eiste als tegenstander dat een faculteit die wil selecteren, beschikt over 'erkende evidente meerwaarde'. Leiden zet daar toe in op de koppeling tussen onderzoek en onderwijs. den haag - Voor de viering van Beatrix' 25-jarige ambtsjubile um trekken de provincies Zuid en Noord-Holland gezamenlijk 1,2 miljoen euro uit. Ze organi seren in november 2005 een Holland-maand Thema van de festiviteiten is 'In Holland staat een huis'. De pro vincies willen een publieksacti viteit organiseren (kosten: 600.000 euro) en denken daar naast aan een speciale staten- zitting (kosten 150.000 euro). Ter afsluiting van de feest maand staat een concert op het programma (300.000 euro). Voor reclamedoeleinden trek ken Noord- en Zuid-Holland 150.000 euro uit. Noord-Holland heeft al een be sluit genomen over de bijdrage. De provinciale staten van Zuid- Holland moeten deze maand akkoord gaan met het voorstel om zes ton bij te dragen. begraven. In de doopkapel be vindt zich een gedenkplaat voor hem. Volgens directeur A. Boon van de Pieterskerk zijn er veel gedenkplaten, zelfs van geleer den die niet in de kerk zelf be graven zijn, maar die zijn over gebracht uit bijvoorbeeld de Vrouwenkerk. Er ligt nu helemaal niemand meer begraven in de Pieters kerk. Boon zegt dat in 1868 de laatste graven zijn 'geschud', waarbij de laatste stoffelijke overschotten in een 'schudkist je' werden gedaan om verder te vergaan. Dit schudden was in die tijd heel gewoon. Door het ruimtegebrek in de Leidse ker ken moesten de menselijke res ten al na een paar jaar hun plekje afstaan. Hoe rijker de overledene of diens familie, hoe langer deze ongestoord mocht blijven liggen. In het Leidse ge meentearchief liggen grafboe ken van zowel de Hooglandse als de Pieterskerk. Hierin staan de namen van de meeste over ledenen. Dafne Dubois Zelf een kwestie indienen? Mail naar redactie.ld@hde.nl onder vermelding van 'Leidse kwestie' of bel naar de re dactie: 071-5356426. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! I Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste i 1 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makelij k (en i J snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! I Ik betaal: automatisch (€56.20) per acceptgiro 56.70) I I I Naam:M DV 1 Adres: 2 Postcode/Plaats: J 2 Telefoon: (l.v.m. bezorgcontrole) J 2 Geboortedatum: J e-mailadres J Bank-/girorekeningnummer* l Handtekening I Uitsluitend bij automaUsche Incasso J E mail lezersservice@hdc nl of surf naar www leldschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch O Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13