'j Nederlanders Klaas Wilting kan nu doen wat hij wil massaal aan snel internet MEDIA Medea: het mooie testament van Theo van Gogh Kranten verliezen slag om lezer TB Advocatenserie bij KRO en NCRV Debatprogramma ove Europa zondag bij RT AlgemeenDagblad j Utrechts Nieuwsblac Haacsciie Courant t dinsdag 7 december 2004 Theo Reitsma. Foto: United Photos de Boer bv Canal+ strikt Theo Reitsma Hilversum - Theo Reitsma (62) geeft zondag commentaar bij de Britse topper Arsenal-Chel- sea, die live wordt uitgezonden op CANAL+ vanaf 17.05 uur. Reitsma nam afscheid bij de NOS, waar hij nog wel op free lance-basis wedstrijden becom mentarieert. Ook geeft hij op CANAL+ commentaar bij het Amerikaanse honkbal en is hij jurylid van het BNN-program- ma Komt dat Schot!. Kinderen voor Kinderen op net Hilversum - Vanwege het 25-ja- rige bestaan van VARA's Kinde ren voor Kinderen zijn er zater dag in Carré twee jubileums hows, die vrijwel meteen waren uitverkocht. Voor teleurgestelde fans, worden de shows, met on der anderen Jim en Jam ai en een groot Kinderen voor Kinde ren-koor, op internet uitgezon den. Wie om 12.00 uur of 14.30 uur naar http://kvk.vara.nl gaat, kan zowel via smalband als breedband meekijken. brussel/anp - Nederland is in Europa bijna koploper met het aantal breedband-internetaan- sluitingen. Alleen Oenemarken had op i juli meer aansluitingen. Dat heeft eurocommissaris Re ding (Informatica en Media) gis teren in Brussel gemeld. Op elke honderd inwoners heeft Nederland 14,7 aanslui tingen en Denemarken 15,6. Dat is ruim twee maal zoveel als het Europees gemiddelde van 6,5 aansluitingen per hon derd inwoners. Minister Brink horst van economische zaken heeft de ambitie dat Nederland Europees koploper wordt met breedband. Het platform Ne derland Breedbandland moet daaraan meehelpen. Dat lijkt te lukken. Een halfjaar eerdei stond Nederland nog op de derde plaats, na België en Denemarken. Toen waren hier nog bijna twaalf aansluitingen, per honderd inwoners. Breed band is in heel Europa sterk in opmars. Er zijn nu zo'n 54 mil joen aansluitingen. Begin dit jaar waren dat er nog 34 mil joen. Dit blijkt uit een onder zoek van Nielsen/NetRatings. De populariteit van (snel) inter net heeft er wel voor gezorgd dat mensen steeds minder tele visie kijken. Volgens onder zoeksbureau Jupiter Research zit een kwart van de Europea nen vaak voor de buis door de komst van het internet. Het bu reau stelt echter ook vast dat dat effect vaak tijdelijk is. Zodra het nieuwtje van internet af is, keren mensen terug naar de tv. Reding presenteerde gisteren ook cijfers over het aantal mo bieltjes in Europa. Daaruit blijkt dat nog slechts 13 procent van de Europeanen geen gsm heeft. De omslag lag medio 2000: toen raakten de gsm-lozen in de minderheid. In 1998 had nog 82 procent geen mobiele telefoon. In de vijfden 'oude' EU-lidsta- ten waren er op 1 juli 329 mil joen mobiele abonnees, in de uitgebreide EU 379 miljoen. Re ding merkte verheugd op dat de concurrentie toeneemt. De marktleiders zagen hun gemid delde marktaandeel zakken van 46,6 procent vorig jaar tot 43,2 procent nu. Dat leidt tot lagere prijzen voor de consument. hilversum/anp - De KRO en de NCRV komen met een nieuwe Nederlandse advocatenserie. Keyzer De Boer Advocaten is volgend najaar te zien. In 22 af leveringen krijgt de kijker het wel en wee van zes advocaten van een klein advocatenkantoor in Amsterdam-Zuid voorge schoteld. De nestor van het ad vocatenkantoor Marius de Boer wordt gespeeld door Bram van der Vlugt. De andere advocaten komen voor rekening van Hen- riëtte Tol, Porgy Franssen, Roos Ouwehand, Daan Schuurmans en Daphne Bunskoek. De AVRO ging IQtO en NCRV voor met de advocatenserie Pleidooi van Maria Goos. De KRO/NCRV-se- rie wordt geschreven door een team: Karin van der Meer, Henk Apotheker, Maarten Lebens, Barbara Jurgens, Pieter Bart Korthuis, Frank Ketelaar en Ruud van Megen. Ze laten zich adviseren door Nico Meijering en Leon van Kleef van het Am sterdamse kantoor Seegers, Meijering, Ficq en Van Kleef. almere - De Amsterdamse oud- politievoorlichter Klaas Wilting (61) is, naast veel meer, presen tator van het wekelijks tv-pro gramma De 12de provincie bij Omroep Flevoland. Vanavond is hij te zien in het RKK-pro- gramma Soeterbeeck. U bent journalist geworden. Be grijpt u nu ook wat u ons al die jaren hebt aangedaan als voor lichter? „Echt, ik was toch een andere voorlichter dan de meesten. Het allerbelangrijkste is 24 uur per dag bereikbaar zijn en doen wat je belooft." Stuit u als journalist/presentator nu ook op afwimpelende voor lichters? „Veel voorlichters zijn inder daad tussensluis. Heeft hij wel zin mijn vraag door te sluizen? Je moet altijd de persoon in kwestie zelf te pakken zien te krijgen. Het spanningsveld tus sen de journalisten en mij was alleen maar goed. Als er wat aan de hand was, stelde ik me op als verdachte, en waren zij officier van justitie. Prachtig! Ik heb nooit gevonden dat ze mij moesten sparen." Lekken naar de pers, dat deed u natuurlijk wel. Mag u nu vertel len. „Kan ik een boek over schrij ven. Mijn antwoord is altijd: als je onderin de organisatie lekt, dan is het crimineel gedrag. Lek je bovenin, dan is het politiek verantwoord. Kijk, ik lekte al tijd. Maar ik mócht lekken." U bent ook bedrijfsadviseur. „De hoofdmoot is mediatrai ning geven. Met name crisis communicatie. Kan in deze tijd geen kwaad. Je hoort trainers plechtig beweren: 'De bood schap moet over het voetlicht worden gebracht'. Gelul. Een journalist wil alleen weten hoe het zit. Wees dus ook bij slecht nieuws transparant. Publiceren doen ze toch. Daarnaast geef ik veel lezingen. Over communi- Klaas Wilting: „Ik had toestemming om te lekken." Foto: GPD/Merlijn Doomernik catie, het motiveren van men sen." Als voorlichter van DSB, waar onder financieringsmaatschap pij Becam valt, mocht u het ver bod van de al te realistische re clame door Frits Bom recht brei en. „Ja, ik vind het onzin dat hij van de Reclame Code Commis sie dit spotje niet meer mocht maken. Zijn betrouwbaarheid was te groot, zeiden ze! Alsof die producten niet betrouwbaar waren. Bovendien viel het keu rig in het Ster-blok." U maakt zelf ook reclame. Voor een beveiligingsproduct. „Dat was alweer twee jaar gele den. Daar stond ik achter." U mag nu weer meedoen in tv- spelletjes. „Wat een commotie destijds hè? Op alle voorpagina's stond het: 'Klaas Wilting mag niet meer in tv-spelletjes'. Ik zei te gen mijn Gerda: 'Moet je kijken, nu heb ik het echt gemaakt in Nederland'. Ik werd nog beken der dan ik al was. Ik zat in spel letjes omdat het mijn werk naar de burger toe versterkte. Ik moest even dimmen nadat ik een boekje van een junk over fietsen jatten had aangenomen. Dat deed ik trouwens om de keurige burger erop te wijze dat hij, met z'n grote mond over die vieze junk, wel die van die junk kocht." En nu wilt u nog een keer bi gemeester worden. „Mijn vrouw kielhaalt me. I zou ook lijsttrekker worden Leefbaar Nederland. Bij een etentje zei Gerda: 'Klaas, ik! me twintig jaar voor jou we| cijferd, nu ben ik aan de bei Maar ik sta achter je als je h doet'. Toen heb ik zelf nee g zegd. En wat dat burgemees schap betreft: je moet nooit nooit zeggen. Het is een rest voir om dat kliekje uit Den Haag aan een jobje te helpe Ik wil de gekozen burgemee ter. Maar Klaas Wilting kan doen wat hij wil, als Annem Jorritsma het hier in Almere goed doet, dan wordt zij gel zen." We kunnen het uw vrouw zi vragen. Mevrouw Wilting? „Ik wil geen burgemeesters vrouw worden. Gauw klaar. Hoe lang bent i alweer journalist? „Ik maak nu de zesde serie t De 12de provincie. We hebb er zo'n tachtig gemaakt de a lopen drie jaar. De omroep I reidt alles voor, ik zoek zelf t gasten uit. Peter R. de Vries, therine Keyl, Moszkowicz ei de laatste van deze serie, Ha van Breukelen." En nu dreigt het te moeten sl pen. ,,Als de bezuinigingen op de gionale omroep doorgaan, moet mijn relatief dure pro gramma ook weg. We hebbe gesprekken over een nieuw programma, omdat ze graag willen dat ik blijf. Nee, daar: ik nog niets over. Niets is nd zeker." GPD Soeterbeeck, Nederland 1,17 uur door Berrit de Lange Amsterdam - Column Producties, het productiebedrijf van Theo van Gogh, werkt aan een afscheidsfilm over de vermoorde filmmaker en columnist. „Theodor Holman schrijft momenteel het scenario. De bedoeling is dat de film over enkele maanden klaar is", zegt Gijs van de Westelaken, produ cent en zakelijk partner van Van Gogh. Van de Westelaken wil nog niets kwijt over de inhoud, maar de productie wordt gemaakt door het vaste team van filmmakers en acteurs dat Van Gogh de afgelopen jaren om zich heen had verzameld. Die waren gisteren ook vrijwel alle maal aanwezig bij de presentatie van de dramaserie Medea, die de AVRO vanaf 8 januari uitzendt. In de zesdeli ge reeks vertolken Van Goghs 'muzen' Katja Schuurman en Tara Elders weer hoofdrollen. Verder zijn onder ande ren de acteurs Thijs Römer, Krijn ter Braak, Maarten Wansink, Cas Enklaar, Monique Hendrikx, Eric van Sauers, Marcel Hensema en Jochem ten Haaf te zien in de tv-reeks. „Een van de mooiste dingen die Theo gemaakt heeft", aldus Van de Westela ken. „Het had niet zijn testament mo gen worden, maar is, samen met de speelfilm 06/05, wel het mooiste testa ment dat hij kon achterlaten." Deze maand gaat ook 06/05, een film over de moord op Pim Fortuyn, in premiè re. In Medea, net als voorganger Najib en Julia een klassieke liefdesgeschiedenis in een modern jasje, verplaatsen de schrijvers de Griekse tragedie van Eu ripides naar de '(bijna) hedendaagse' politieke situatie. Hoofdpersonen zijn Medea (Katja Schuurman) en Jason (Thijs Römer), die niet alleen een pas sie voor elkaar delen, maar ook een grote ambitie: vernieuwing van de po litiek. Hun politieke plannen stuiten echter op groot verzet van zowel de oude politieke elite als vrienden en fa milie, waardoor hun liefde steeds zwaarder onder druk komt te staan. Schrijver en columnist Theodor Hol man schreef het scenario voor Medea, samen met Van de Westelaken. De goede vriend van Van Gogh was liever niet uit zijn bed gekomen voor de pre sentatie: „Deze première markeert het einde van een geweldige samenwer king. Bij dit project viel alles op z'n plek, we waren met z'n allen enorm op dreef." Onder de overige aanwezigen, onder wie ook de ouders van Theo van Gogh, was de stemming minder zwaarmoedig. „De zaal is halfleeg, ty pisch een Van Gogh-première", grapte iemand. Maar toen de titel Medea met daaron der de tekst 'regie: Theo van Gogh' in beeld verscheen, werd het toch even muisstil. „Het is nog steeds heel on werkelijk dat Theo er niet meer is", al dus Thijs Römer na afloop. „De vaste ploeg mensen die met hem werkte, is vastbesloten zijn mooie werk voort te zetten. Voor ons is deze serie geen af sluiting." Tara Elders: „Mensen spre ken over een testament omdat deze serie het laatste is wat Theo gemaakt heeft. Maar je kunt ook zeggen: we wa ren net op dreef." Römer en Schuurman vielen tijdens de opnamen van Medea voor elkaar, maar die ontwikkeling was niet door Van Gogh geregisseerd, verzekert het paar: „Hij heeft ons zelfs gewaar schuwd dat het niet goed voor de serie zou zijn. Maar later zei hij: 'waar een goede film gemaakt wordt, ontstaat al tijd een liefdesrelatie'." Tara Elders en Katja Schuurman zou den in januari met Van Gogh de film Bad gaan maken, een roadmovie naar een scenario van Ronald Giphart. Die film is gaat voorlopig niet door, vertelt Van de Westelaken. Met het bestaande team als basis worden wel andere pro jecten van Van Gogh voortgezet en nieywe initiatieven, zoals de af scheidsfilm, ontplooid. „Ik sluit niet uit dat de moord op Theo en de in vloed daarvan op de samenleving wor den verwerkt in de derde moderne liefdesklassieker die we voor de AVRO Van links naar rechts: producent Gijs van de Westelaken, actrice Tara Elders, acteur Thijs Römer, actrice Katja Schuurman en scenarioschrijver Theodoor Holman, giste ren bij de presentatie van Medea. Foto: ANP/KIPPA/Freek van Asperen gaan maken." Volgens Van de Wes telaken is Column Producties niet be trokken bij Submission II, ëen vervolg op de omstreden film die Van Gogh maakte met Ayaan Hirsi Ali. „Theo heeft gezegd dat hij Submission erg zwaarmoedig vond, en dat hij alleen wat zag in een tweede deel als er wat te lachen zou vallen. Onderling had den we het gekscherend wel eens over deel twee, onder de titel Submission Impossible." hilversum/gpd - Hoe veilig is het op straat in Europa? Hoe hard is de euro? Kunnen we gaan onderhandelen met Tur kije over toetreding van dat land tot de EU? Het zijn onder werpen die op de agenda staan van de aanstaande top van de Europese Unie op 17 en 18 de cember. Komende zondag staan deze zaken ook centraal tijdens in het RTL4-programma Hoe Europees Ben Jij? Het debatprogramma is gefi nancierd door het ministerie van buitenlandse zaken, en het moet Europa dichterbij de bur ger brengen. In oktober werd bekend dat producent Endemol de opdracht had vergaard om dit programma te maken. Het bedrijf heeft hier 300.000 euro voor gekregen. In de verschillende debatten die tijdens het programma wor den gevoerd, nemen steeds twee bekende Europeanen te genover elkaar plaats. Aan het einde van de discussie kiest het publiek met wie men het eens is. In de zaal zitten ongeveer tweehonderd Europeanen uit de verschillende lidstaten van de Unie. De uitzending is idee van staatssecretaris Nic van Europese zaken. Aanleii voor het idee was de laa; komst ooit bij de Europese kiezingen van half juni. Het oorspronkelijk de bedoeling het programma behalve in derland nog in minimaal andere lidstaten van de I zou worden uitgezonden, geris het ministerie van Bui landse Zaken hebben tot nu Vlaanderen, Slowakije en kije belangstelling getoi maar het lijkt vooralsnog storm te lopen. De twee daarop volgende dagen, 19 en 26 decern wordt de Europese Achi Kennisquiz uitgezonden, deren tussen de twaalf en tien jaar uit de verschille lidstaten beantwoorden vra van Chazia Mourali over pa op het gebied van bijvi beeld geschiedenis, aardr kunde, kunst, cultuur en sj De finale op 26 december tussen de drie laatste dee mers. De uiteindelijke wini wint een stedentrip door pa. Huybreiht* V. f xlSportwereld WjF A YürivanGeéer - voeltmeemet WckyKruysvelt i, J Superscorevoor Studio Spórt^g^j zijn vader: 1-0 SonTs spierbundel 'Mensen lezen niet minder, maar gebruiken media anders' Mysterieus rrnodiouolt -~ vanier: sluipwegen openstellen ware kritiek uit regio op aanpak fileprobleem snelwegen Krimpenervvaard de mooiste plek Er is veel onrust in krantenland. Er móet iets gebeuren, is de conclusie. Alles wat tot voor kort onmogelijk leek, is nu denkbaar. Dag bladuitgevers PCM en Wegener willen in de Randstad samenwerken om een antwoord te verzinnen op teruglopende oplages en slech te rendementen. Een optie: het Algemeen Dagblad met daaraan toegevoegd stadsbijla- gen voor Utrecht, Den Haag en Rotterdam. door Kirsten van Santen Wat doet een krantenuitgever als hij zijn le zers - en in het kielzog daarvan zijn adver teerders - ziet wegrennen? Hij gaat op zoek naar een manier om het oplageverlies te keren: reorganiseren en saneren. Besparen op arbeidsplaatsen dus. Dat is de afgelopen drie jaar in heel Nederland gebeurd. En die ontwikkeling zet zich voort. Uitgevers gaan over tot schaalvergroting, waardoor de krant alleen maar verder van de lezer af komt te staan. In drie jaar tijd verdwenen er bij Nederlandse kranten zo'n vijfhonderd arbeidsplaatsen, maar er kwam meestal geen lezer bij. „En zo bijt de hond in zijn eigen staart", aldus een bezorgde Hans Verploeg, secretaris van de journalis tenvakbond NVJ. Regionale kranten zou den volgens hem juist tot in de haarvaten van hun verspreidingsgebied - hun 'com munity' - moeten doordringen. De PCM- en Wegener-titels die samen zou den kunnen gaan. Foto: ANP/Tjapko de Heus Vorige week werd duidelijk dat PCM (eige naar van onder meer het Algemeen Dag blad en Rotterdams Dagblad) en Wegener (eigenaar van onder meer Utrechts Nieuwsblad en Haagsche Courant) de strijd tegen het afkalvende abonneebestand in de Randstad op een onconventionele manier aan willen gaan. Een van de varianten die worden besproken is om de vier noodlij dende kranten te laten samensmelten tot een nieuwe, landelijke krant met stadsbijla- gen. Een dagblad met 'randstedelijke allu re'. Het is een zoveelste poging in de slag om de lezer. „Iedereen is aan het koffiedik kijken", zegt Frank van Vree, pershistoricus en hoogle raar aan de Universiteit van Amsterdam. „Er móet iets gebeuren. Dat is duidelijk. Het is alleen de vraag of dit een verstandige oplossing is." Hij wijst er op dat kranten - en dan vooral die in de Randstad - moeten proberen jongeren en allochtonen aan zich te binnen. Dat zijn twee groepen die bijna geen betaald dagblad meer tot zich nemen, maar het nieuws uit gratis kranten en van internet halen. „Redacties hebben zeven jaar geleden een kapitale blunder gemaakt door zo negatief over Metro en Spits te doen. Men heeft de boot gemist." Hans Verploeg is 'bijzonder bezorgd' over het Zuid-Hollandse initiatief. „De neergang van krantentitels en arbeidsplaatsen gaat nu wel erg hard, zeker in de Randstad." Hij vreest dat de 'samensmelting' slechts als kostenbesparing is bedoeld, en dat er op nieuw vele journalistieke banen zullen ver dwijnen. Hij hoopt dat PCM en Wegener voldoende oog hebben voor het belang van pluriforme regionale verslaggeving. „Daar zouden garanties voor moeten komen." Er is nog ontzettend veel behoefte aan re gionaal nieuws, zegt Verploeg. Er komen immers steeds meer verantwoordelijkhe den bij de gemeentelijke en provinciale overheden te liggen. De besluitvorming dient op de voet gevolgd te worden door voldoende en goedopgeleide verslaggevers. Wat dat betreft zou er juist in de regionale journalistiek geïnvesteerd moeten worden. Dat is overigens ook een taak van de over heid, vindt Verploeg. „Het goed functione ren van de media is in het belang van ie dereen. Als de onafhankelijke duiding ver dwijnt, is er echt iets mis in een land." Zo zou de overheid btw-tarieven kunnen schrappen of - net als in Frankrijk - jonge ren en nieuwkomers een jaar lang een krant kunnen aanbieden. Een andere stra tegie in de 'slag om de lezer' is het samen werken van regionale media. Alleen met zijn allen - radio, televisie en kranten sa men - kunnen 'de regionalen' de concur rentie met de landelijke media aan. Dat is volgens pershistoricus Van Vree de juiste opstelling. „Kranten hoeven niet per se in allerlei grote verbanden op te gaan, maar wel moeten zij hun blik verruimen. Mensen zijn niet minder gaan lezen, maar zijn media totaal anders gaan gebruiken." Hij adviseert uitgevers zich met hun dag blad diep in de regio te nestelen, maar ook de markt te splitsen. Mikken op zater dagabonnementen dus, en daarnaast klei ne, compacte kranten uitgeven. Want klein, gratis en in het weekeinde, dat zijn de afge lopen jaren succesformules gebleken. KI JKCI JFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. Journaal extra (wo 21.30u) NOS 2.898 2. Studio Sport (zo, 19u) NOS 2.756 3. Feyenoord-Schalke '04 NOS 2.684 4. Kopspijkers VARA 2.528 5. Goede tijden slechte tijden RTL4 2.143 6. Journaal (zo, 20u) NOS 2.138 7. Opsporing verzocht AVRO 2.075 8. Baantjer RTL4 2.067 9. Vermist TROS 2.054 10. AZ-Glasgow Rangers NOS 1.886 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Sinterklaasjournaal PO 370 2. Club van Sinterklaas Fox Kids 358 3. Zoop Nickelodeon 299 4. Sesamstraat NPS 256 5. Compilatie Sint.journaal PO 238 6. Sint in Sesamstraat NPS 236 7. Sints super swing star NCRV 235 8. Jeugdjournaal NOS 230 9. Feest van Sinterklaas Fox Kids 224 10. Bij pap en map op de thee VPRO 223 Marktaandelen in Nederland 1 12,3 (11,4) Nederland 2 15,8 (19,3) Nederland 3 10,0 (7,8) RTL 4 18,2 (17,6) RTL 5 4,2 (4.5) - Yorin 5,4 (4,8) SBS 6 10,3 (9,7) NET 5 6,0 (7,0) Veronica 3,3 (3.4) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luistf onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 10( De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit k kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de mail aandelen van vorige week. 1

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10