'Rekenfoutje Oegstgeest kost peuterjuf haar baan' 't Koetje wil naar de stad REGIO Zonde hè, dat ze de huizen na 54 jaar al slopen' R3 nokpartij in discobus van oordwijk naar Haarlem ekort Ter Aar neemt weer af Smitsloo-letters mogen toch blijven hangen in Oegstgeest Sierafor gaat weg uit Oegstgeest Alkemade kiest toekomst zuidelijk Roelofarendsveen ig parkeren in twijk: 5 euro N - Katwijk wil voor het :eren een dagkaart introdu in voor 5 euro. Dat is goed- r dan de 7,20 euro die be iers nu moeten betalen (8 ceer 0,90 euro per uur), rdwijk kent alleen een dag- f op de parkeerplaats itveld, van 6 euro. Op de jngin Wilhelminaboulevard een dag parkeren in de zo- maanden (11 uur keer 1,80 ei|) 19,80 euro. ie n der Vlis bij ifdenking prins au burg/voorhout - Tijdens :h erdenkingsbijeenkomst aipisdag ter nagedachtenis it prins Bernbard houdt A. m der Vlis, voormalig chef De- ie Staf en adjudant in bui lt ewone dienst van koningin trix een korte toespraak. De )t inkomst wordt om 19.30 [t gehouden in de Laurentius- de te Rijnsburg. Ha maandag 6 DECEMBER 2004 Geldzorgen voor Stichting Peuterspeelzalen Oegstgeest door Maarten van Wijk oegstgeest - Bij peuterspeelzaal Juliana in Oegstgeest wordt één van de twee vaste leidsters ontslagen. De subsidie die de ge meente de Stichting Peuterspeelzalen Oegstgeest geeft is ontoereikend, zegt voorzitter Arjan Korevaar. Het ontslag is daarvan een direct gevolg, geeft hij aan. Het aantal aanmeldingen voor speelzaal Juliana aan de Deutz- straat is voor het eerst gedaald. Er ko men dus minder ouderbijdragen bin nen. De SPO kampt met financiële pro blemen. Begin november maakte de Stichting Peuterspeelzalen Oegstgeest (SPO) be zwaar tegen de toekenning van 50.000 euro subsidie, 5.000 minder dan vorig jaar. De gemeente kent een bedrag toe op basis van het aantal 'kindplaatsen', de totale capaciteit van alle zalen op één dag. Korevaar: „We krijgen per kind plaats een te laag bedrag: 460 euro ter wijl het 550 had moeten zijn. Die 460 euro heeft de gemeente in 2004 bere kend door het totale subsidiebedrag te delen door het aantal kindplaatsen. Er is toen een te hoog aantal kindplaatsen ge bruikt: wij hadden 103 opgegeven, de gemeente nam 121." De gemeente erkent de fout ook, maar het in 2004 door de raad vastgestelde bedrag wordt toch gebruikt in 2005. „Ie dereen maakt wel eens fouten", zegt Ko revaar, „maar in plaats van deze recht te zetten, maakt de gemeente er misbruik van." Terwijl de subsidie daalt, stijgen de kos ten voor Juliana. Een belangrijke kosten post is de huur. Daarnaast zijn de CAO- lonen gestegen en kosten extra wettelij ke veiligheidsmaatregelen geld, zet Ko revaar uiteen. De raad heeft de subsidiebedragen in middels goedgekeurd, zonder op de te genwerpingen in te gaan. Daarom heeft de SPO een bezwaarschrift ingediend, in de hoop dat de vergissing wordt recht gezet. Het ontslag van de peuterleidster is één maatregel die Juliana noodgedwongen neemt. De SPO snijdt verder in de uitga ven door de vrijwilligers, die een vergoe ding krijgen, minder in te zetten. Daar naast worden budgetten voor de speel zalen gekort. Het gaat daarbij om de be dragen waarvan de leidsters zelfstandig spullen kopen. Bijvoorbeeld sinterklaas cadeautjes voor de kleintjes, voor algemeen gebruik, of koffie voor de juffen. „Bezuinigen is moeilijk, want we werken al heel efficiënt", zegt Korevaar. „Al on ze werknemers zijn leidster, er is maar één coördinator, voor vier uur per week. We werken veel met vrijwilligers en ver huren onze ruimtes in de uren dat ze leegstaan. Ondanks dat draaien we al ja ren verlies. Onze reserves zijn bijna op." De SPO wil de ouderbijdrage liever niet verhogen. Korevaar: „Wij zijn al duur vergeleken met omliggende gemeenten. Onze laatste verhoging kostte ons klan ten." In veel andere vergelijkbare gemeenten, zoals Voorschoten, krijgen de peuter speelzalen twee keer zo veel geld per kindplaats. id-bewoonster nog een laatste keer terug in de Resedastraat Janneke Dijke rdorp - Met haar fotoal- uit 1950 in de hand staat de Koning (80) op de stoep haar oude huis, Reseda- it 51 in Leiderdorp. De k t-wit foto's van een jong, :hl etrouwd echtpaar voor een su iplinternieuw rijtjeshuis re in schril contrast met de 8e ;esloopte woning waarvan uiten zijn ingegooid en de overwoekerd is. De Koning naar het huis dat binnen- tegen de vlakte gaat. „Als ik ïu zo zie, dan doet het me wel wat." S11! [oning woont al jaren niet in Leiderdorp. Haar man werkte destijds in de Ver- 1111 briek aan de Zijldijk. Het in de Resedastraat was ei- .1 lom van de fabriek. In 1967 J' I haar man overgeplaatst de vestiging van de touw- itJ^ek in het Brabantse Vlij- Evenals in Leiderdorp de de fabriek in Vlijmen een passend huis. ie' oeval reed de jongste doch- 101 ran De Koning, Annemieke wijt (42), een paar weken den langs het woonwijkje. lerste vier jaar van haar le- groeide ze op in de straat nu moet wijken voor de ver- ling van rijksweg A4. Samen haar 14-jarige dochter mi besloot ze een kijkje te en in haar ouderlijk huis. wijt woont inmiddels in ireien aan den Rijn. Ze had lens gehoord dat de huizen oopt zouden worden. 'e ar ik wist niet wanneer." cwijt en haar dochter hou- wel van een avontuurtje. zijn gewoon achter het hek bes gelopen en hebben bin- een kijkje genomen", grin- n ze. De dames negeerden ordjes 'verboden toegang', ten over het kapotte luik Annemieke en Naomi Boekwijt flankeren Joke de Koning, die even terug is in haar oude huis voordat het gesloopt wordt. „Het doet me toch wel wat. Ik ben hier begonnen en heb hier mijn vier kinderen gekregen." Foto: Henk Bouwman achter de voordeur, wierpen een blik in de woonkamer en beklommen de trap naar bo ven. Boven op zolder was het zeiknat, herinnert Naomi zich. Haar moeder: ,Alle nutsvoor zieningen zijn er alvast uitge haald, als voorbereiding op de sloop. Daardoor is er lekkage ontstaan." De foto's die de twee maakten en aan De Koning lieten zien, ontroerden de 80-jarige. „Ik kreeg tranen in mijn ogen. Ik ben hier begonnen en heb hier mijn vier kinderen gekregen. Voor die tijd zat ik er hier heel goed bij. Veel mensen vroegen of het een duplexwoning was, maar wij hadden het hele huis. We betaalden 25 gulden huur per maand." De foto's maakten haar nieuwsgierig. „Ik wilde mijn oude huis eigenlijk nog wel een keer in het echt zien." Daarom haalde haar dochter haar op in Vlijmen om een laat ste keer naar de Resedastraat te rijden. Als mevrouw De Koning daar aankomt is het duidelijk van wie dochter en kleindochter hun bravoure hebben. Zonder zich te bedenken klemt ze haar arm in de kruk en loopt ze het opgeschoten gras in. Bij het ka potte luik achter de voordeur is het even spannend, maar het lukt haar om er langs te komen. „Best dapper van mijn oma", vindt Naomi. „Maar het bete kent zoveel voor haar dat het met niet verbaast. In de woonkamer haalt haar oma herinneringen op. „Daar zat de schouw met de kolenka- chel", wijst De Koning. „Je stookte dertig mud kolen per seizoen. En bij die muur zat mijn moeder altijd in een stoel met de kleinkinderen. In de zo mer zaten we hier koffie te drinken in de tuin", zegt ze ter wijl ze naar de uitbouw loopt, die latere bewoners lieten bou wen en waardoor de ruime tuin een stukje kleiner werd. Naar boven durft ze niet, maar ze weet nog wel hoe het eruit ziet. „Hierboven was jouw kamer", zegt ze tegen dochter Annemie ke. Die becijfert dat haar hok zo'n twee bij twee meter was. „Dat is toch een behoorlijke ka mer?", vindt haar moeder. Haar dochter trekt een veelbeteke nend gezicht en Naomi trekt de conclusie: Als ma hier tot haar veertiende had gewoond, dan had u wel protest gehoord." Na het eerste bezoekje verwerk te Naomi haar indrukken in een gedicht. Verboden onbevoegden nie mand toegang het ouderlijk huis de traan op de wang. Boor in de grond als allang overle den alles slechts om een snel weg te verbreden. „Prachtig toch", zegt haar oma. „Ze heeft precies in dat ge dichtje beschreven hoe ik me voel. Ik ben blij dat ik het nu nog zelf gezien heb. Zonde hè, dat ze ze na 54 jaar al slopen. Het zijn toch mooie huizen." )r< Otf 'e rdwijk/sassenheim - In de obus van Noordwijk naar is zaterdagnacht een ij uitgebroken. Onder tussen Noordwijk en Sas- Rjeim ontstond onenigheid ^en twee groepen, waarbij in zijn gevallen, meldt de In de Hoofdstraat in ienheim stapte één van bei roepen uit. De politie heeft aanhoudingen kunnen ichten, maar wel twee aan- sn van mishandeling opge ien. Meer informatie kon de tie dit weekeinde niet ver eken. ansen, een vader uit Voge- ang, vertelt namens zijn 16- dochter die in de bus zat, een vervelende sfeer ont- 131 id toen een groep allochto- IC( ongens instapte. De bus zat dat moment half vol en zijn hter zat met haar vrienden terin. „Maar die jongens die ïenkwamen, eisten ineens op achterin de bus. Na wat fJ i en weer getrek maakten meeste jongeren plaats, ®ar mijn dochter en een an- 'cje jongen raakten in een gedrukt en konden er niet Toen mijn dochter daar ka- ni n baal over maakte, kreeg ze drie klappen. Ondertussen was ver derop in de bus een handge meen ontstaan, onduidelijk is waarover, dat zich uitstrekte door de hele bus. Aanvankelijk waren het twee groepen, maar op zeker moment ging iedereen zich ermee bemoeien en vielen er rake klappen. Er was wel een bewaker in de bus aanwezig, maar die stond machteloos en kreeg zelf ook op zijn flikker. De chauffeuse heeft de bus in Sas- senheim aan de kant gezet en de politie gebeld. Maar tegen de tijd dat die er was, waren de raddraaiers al met de noorder zon vertrokken." Volgens Jansen heeft de politie vervolgens van alle inzittenden verklaringen opgenomen. Zijn dochter en haar vriendin kwa men om half vier - na een reis van tweeënhalf uur - thuis. „Helemaal lamgeslagen, als bibberende vogeltjes. Daar werd ik zo kwaad van: je doet als ouder je best om het alle maal veilig te regelen - je brengt ze met de auto naar Noordwijk en laat ze beloven dat ze met de bus terugkomen - en dan gebeurt zoiets." aar - De gemeente Ter Aar ,„,Jt er financieel weer wat jider slecht voor dan eerder ''jaar. Op dit moment stevent gemeente af op een tekort 287.000 euro aan het eind het jaar. Een paar maanden den was dat nog meer dan dubbele. begrotingsoverschrijdingen van Ter Aar waren een paar maanden geleden voor het bu reau Cebeon nog reden voor een serieuze waarschuwing. Omdat ook de beoogde fusie partners Nieuwkoop en Lie- meer in de rode cijfers zaten, zou de nieuw te vormen ge meente er vanaf 2007 erg slecht voor komen te staan. door Judy Nihof zoete rwou de-rijn dijk - „Zijn jullie failliet? Wat erg!" De op heffingsuitverkoop bij 't Koetje Lifestylemeubelen - voorheen 't Koetje Antiek - in Zoeterwou de-Rijndijk heeft bij de klanten al tot menig misverstand geleid, 't Koetje is niet bankroet, maar gaat verhuizen. „Misschien hadden we op de borden het woord opheffing niet moeten gebruiken", zegt eigenaar God fried Koevoets. „Maar om het over verhuizing te hebben, ter wijl we nog geen nieuwe locatie hebben, Malden we ook niet." Zeker is dat Koevoets het na zestien jaar voor gezien houdt in het huidige onderkomen achter Brugman Keukens aan de Hoge Rijndijk. Het is de be doeling om in april te verhuizen naar een meer bruisende om geving. De huidige zaak ligt te veel uit het zicht. Koevoets maakt regelmatig mee dat men sen een poos lopen te zoeken voordat ze de zaak hebben ge vonden. „Het verbaast veel mensen dat we het op deze plek zo lang hebben uitgehou den. Maar we hebben dertien geweldige jaren gehad. Sinds drie jaar gaat het economisch minder en dan merk je dat je de consument moet opzoeken; hoe goed de naam ook is die je hebt opgebouwd." Al twee keer dacht Koevoets een geschikt pand gevonden te hebben. Maar de verhuizing ketste af 'door gedoe met de overheid'. De ondernemer blijft optimistisch. „Er zijn panden zat. Ik heb nu weer twee hore- ca-panden op het oog die aar dig kunnen zijn." Helemaal stoppen met 't Koetje is niet Winkel weg uit Zoeterwoude-Rijndijk Godfried Koevoets wil met zijn winkel 't Koetje Lifestylemeubelen weg uit Zoeterwoude-Rijndijk. Foto: Mark Lamers aan de orde. „De zaak is mijn kindje. Bovendien ben ik een jonge vent van vijftig jaar." Godfried Koevoets en zijn vrouw Marlies maakten 21 jaar geleden van hun hobby - het afstruinen van markten in Frankrijk op zoek naar meubels - hun beroep. Ze begonnen een zaak in Oegstgeest. „Het was een sprong in het diepe. Ik was rayonchef bij de Hema en zijn vrouw werkte bij een bank. Ze hebben nooit spijt gehad van hun beslissing om het roer om te gooien. „We waren bezeten van meubels. En dat is nooit over gegaan." Wat wel veran derde, was de smaak van de consument. In de begintijd wa ren de antieke grenen meubels niet aan te slepen. Tegenwoor dig zijn blank teak en white wash populair en verkoopt 't Koetje zowel nieuwe als antieke meubels. Wethouder: Subsidiebedrag is billijk Wethouder Eegdeman geeft toe dat de gemeente Oegstgeest in 2004 een verkeerd aantal kindplaatsen als uitgangspunt heeft gebruikt. De gemeente is door 'toeval' uitgekomen op een subsidieverlaging naar 460 euro per kindplaats, geeft hij aan. Dit bedrag noemt Eegdeman 'redelijk1. De Stichting Kin deropvang Oegstgeest deed het tot 2004 met slechts 363 euro en krijgt nu dus meer subsidie dan voorheen. De SKO exploi teert de peuterspeelzaal als extraatje, kinderopvang is de be langrijkste dienst. Eegdeman weet niet of de SKO en de SPO met elkaar te verge lijken zijn. In het gemeentehuis heeft men zich ook niet ver diept in de werkelijke kosten die de organisaties moeten ma ken. Niemand die zich er nog druk over maakt. „De fout is door het raadsbesluit in 2004 politiek gelegitimeerd", stelt de wethouder. oegstgeest - Projectontwikke laar Menno Smitsloo ligt niet langer in de clinch met ge meente Oegstgeest over de messing doosletters die de woorden Smitsloo Group vor men op de muur van zijn 'hof bij de Haarlemmertrekvaart. De letters mogen blijven hangen. Burgemeester en wethouders laten de zaak op advies van de commissie bezwaarschriften rusten. De messing letters bij het Tol- huysch aan het Jaagpad hielden de gemoederen in Oegstgeest lang bezig. De welstandscom missie oordeelde dat de letters veel te groot zijn. Smitsloo kocht het Tolhuysch met bijbe horende grond een paar jaar geleden en maakte er een para dijselijk monument van. Zo mooi dat de welstandscommis sie oordeelde dat de letters 'een' schreeuwend contrast' vorm den met de landelijke omge ving. De letters moesten klei ner. Smitsloo pikte dat niet en te kende protest aan. Die landelij ke omgeving had hij immers zelf gecreëerd Vormgever Ge rard Schilder van bureau 2D3D maakte duidelijk dat de letters niet zomaar zijn 'opgeplakt'. Ze staan los op de muur; die con structie draagt bij aan het transparante karakter van de omgeving. En de materiaalsoort harmonieert met het materiaal van de muur. De messing woorden 'verouderen' uiteinde lijk duurzaam waardoor ze vrij wel dezelfde kleur als de muur krijgen. oegstgeest/rijnsburg - Bloe mengroothandel Sierafor ver huist waarschijnlijk van Oegst geest naar Rijnsburg. Op de plek waar het bedrijf nu geves tigd is, de Oude Rijnsburger- weg, wil Oegstgeest huizen bouwen. Daarom maakt Siera for plannen voor nieuwe huis vesting op Florapark, bij het veilingterrein in Rijnsburg. Daar wordt het de grootste on derneming na FloraHolland zelf. „De bouwplannen zijn nog niet klaar", vertelt algemeen direc teur B. Rip van Sierafor. „We zijn nog aan het onderhandelen met Oegstgeest over een ver goeding, omdat we weg moeten vanwege de ontwikkeling van Rijnfront. De gesprekken gaan weliswaar in goede harmonie, maar we zijn er nog niet uit. Vooruitiopend daarop willen we vast de vrijstellingsprocedu re in Rijnsburg starten." Volgens het huidige bestem mingsplan kan een bedrijf als Sierafor namelijk niet op de be oogde locatie terecht. Rijnsburg bereidt wel een nieuw bestem mingsplan voor waarin het per ceel wel bestemd is voor onder andere verwerkingsbedrijven voor bloemen die aan de veiling gebonden zijn. Maar omdat Sierafor waarschijnlijk al in 2006 moet verhuizen, is het niet mogelijk om te wachten tot het bestemmingsplan klaar is. Het college van Rijnsburg is be reid om mee te werken aan een vrijstellingsprocedure. Rip vindt dat heel logisch, vanwege de werkgelegenheid die Sierafor biedt. „Wij hebben 250 mensen op de payrol staan. Bovendien heeft FloraHolland belang bij ons als afnemer." De algemene raadscommissie van Rijnsburg moet op 7 december nog goed keuring geven voor de vrijstel ling. Als ook Oegstgeest mee werkt, verwacht Rip eind 2006 te kunnen verhuizen. Het liefst zou de ondernemer zijn zaak voortzetten in de drukke Leidse binnenstad. „Ik hou van Leiden, ondanks al zijn gebreken. Leiden heeft sfeer. De Nieuwe Rijn, de Breestraat zijn geweldige plekken. Maar iets verder buiten het centrum mag ook: het Levendaal, de Lammenschansweg." Maar Koevoets staat ook open voor een andere gemeente.Als het dan maar een zichtlocatie is." door Joris Rietbroek roelofarendsveen - El komt langzaam meer duidelijkheid over de toekomst van het zui delijk deel van Roelofarends veen. Vanavond moet de ge meenteraad een grove indeling maken van het gebied waar in de komende decennia zo'n 2500 woningen worden ge bouwd. Na de structuurvisie voor de hele gemeente Alkemade ligt er nu een gebiedsvisie voor dit zo geheten transformatiegebied klaar. Dit rapport geeft de ge meenteraad de keuze tussen drie toekomstige indelingen van het gebied: in 'stroken,' 'blokken' of'eilanden.' De gemeenteraad maakt van avond een keuze uit die drie modellen. Alkemade kan het gekozen model dan verder uit werken, rekening houdend met onder meer water, milieu en nieuwe ontsluitingswegen. De raad bepaalt ook in hoeverre Alkemade actief moet overgaan tot het verwerven van gronden in het gebied om de regie van de ontwikkeling van het gebied zoveel mogelijk zelf in de hand te houden. De gemeente heeft hiertoe al een stap onderno men door afgelopen voorjaar het voorkeursrecht in te stellen. Hierdoor moeten grondeigena ren die willen verkopen hun be zit als eerste aan de gemeente aanbieden. Op basis van het voorkeursrecht heeft de ge meente de afgelopen tijd ten minste één aankoop gedaan, waardoor de gemeente in het bezit kwam van een stuk grond aan de Galgekade. Zo worden voorzichtig de eer ste stappen gezet van een me- gaondememing: het in onge veer 25 jaar tijd omvormen van een 200 hectare groot tuin bouwgebied in een woonwijk met naar schatting 2500 nieuwe huizen. Het gebied is vorig jaar door de provincie officieel aan gewezen als 'transformatiege bied' waar de onrendabele tuinbouw langzaam maar zeker plaats moet maken voor wo ningbouw. De gemeente Al kemade werkt graag mee met die opdracht, onder meer om dat het de mogelijkheid schept om de tuinbouwbedrijven zo veel mogelijk te concentreren rond de Floraweg en de Geest- weg. Over de structuur van de nieu we wijk hebben burgemeester en wethouders én de klank bordgroep van bewoners en andere belanghebbenden al een duidelijk standpunt inge nomen. Zij kiezen er eendrach tig voor om het bestaande pa troon van lange soylle kavels te behouden. B en W en de leden van de klankbordgroep kiezen voor het model 'eilanden' omdat deze kleinschalige bebouwing het best zou passen bij het dorpse karakter van Roelofarendsveen. De alternatieven gaan beiden uit van een grootschaliger aan pak van de nieuwe wijk. In het stroken-model worden door het dempen van bestaande slo ten en het graven van nieuwe, bredere vaarten, langere en bredere kavels gecreëerd. In het model 'blokken' worden grote, min of meer vierkante gebieden gemaakt die in één keer be bouwd kunnen worden. De gemeenteraad en de com- missiespreken vanavond hun voorkeur uit.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9