REGIO Kerkganger houdt niet van kicks Ook groenteman in Damascus debatteert over islam navraag uit d archieven ier boven" colofon aangenaam Nicolaas maandag 6 DECEMBER 2 Sinterklaas heeft zijn taak erop zitten. In deze economisch sombere tijden, zo was de verwachting, zou de gulle goedheilig man zijn hand )(7 i -1 wel eens op de knip ZCKCY tllCt minder kunnen houden. Na- verkocht dan vorig jaar' uraa& b'i monioue J PRIVÉ van de Leidse online speelgoedwinkel Selintoys, sinds kort ook gevestigd aan het Bevrijdingsplein. Wat was de allerlaatste sinterklaasbestelling die u kreeg? „Die kwam op zaterdag 4 december. Inderdaad, op de valreep. Het ging om een grote speelgoedtrein. Via de post zou dat niet meer te regelen zijn geweest, maar gelukkig hebben we nu dus een echt winkeltje." Welk speelgoed valt dit jaar bij sint in de smaak? „Het valt mij op dat speelgoed van goede kwaliteit in trek is. Liever één mooi stuk houten speelgoed dan allerlei prulletjes. Maar ik kan alleen over mijn stiel spreken. Ik verkoop nu eenmaal niet al les wat de grote speelgoedketens met containers aanslepen." Heeft u nog in de rij moeten staan om elders speelgoed te kopen? „Nee, want ik koop alle cadeaus ruim van tevoren in. Dat moet ook wel, want ik heb het in deze maanden veel te druk met mijn eigen zaak. Mijn dochter moet dan zelfs bij oma logeren." Heeft u nog wel tijd om 5 december te vieren? „Dat wel. Ik heb het nu zelfs dubbel gevierd. Want mijn dochter is op 1 december vier jaar geworden. Zij kreeg vandaag twee keer pakjes, één keer voor haar verjaardag en één keer uit de zak die sinterklaas had neergezet. Toch wil ik haar met speelgoed niet te veel verwennen, omdat haar moeder toevallig een speelgoedwin kel heeft. Grote cadeaus krijgt zij alleen op hele bijzondere dagen." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: ANP/Robert Vos ANNO 1954, Maandag 6 December LEIDEN - Wij ontvingen nog een groot aantal reacties op de vraag of gezien de grote belangstelling, welke er in de afgelopen dagen voor het winkelen in de avonduren bleek te bestaan, het geen aanbeveling zou verdienen de kwestie van het instellen van een koopavond nogmaals aan de orde te stellen. Deze reacties waren vrijwel zonder uitzondering afkomstig van het winkelpersoneel, dat zich unaniem tegen de instel ling van een koopavond verzet. De motieven zijn nagenoeg gelijkluidend: lange arbeidstijden, veelal staand werk, parasiteren op de vrije tijd van het winkelpersoneel, de attractie van Leiden-Lichtstad is niet van blijvende aard, koopkracht wordt er geenszins door bevorderd. Een vrouwelijke winkelbediende schrijft ons, dat in sommige zaken de oververmoeidheid onder het per soneel zo groot was, dat de bedrijfsleiding het wenselijk oordeelde vi tamine-tabletten uit te delen. Tegenover deze eensgezinde afwijzing door het winkelpersoneel staat het oordeel van vele particulieren, die de mogelijkheid tot het doen van Sinterklaasaankopen in de avond uren zeer op prijs hebben gesteld en die ook de instelling van een we kelijkse koopavond zouden toejuichen. Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. leiden - De Arabische satel lietzenders hebben het de bat over de islam en de mo derne wereld in miljoenen Arabische huiskamers ge bracht. Mede daardoor de len steeds meer mensen de opvatting dat de toekomst van de Arabische landen ligt in democratie, eerbiediging van de mensenrechten, scheiding van kerk en staat en onafhankelijke recht spraak. Dat zei de vooraanstaande Syrische filosoof Sadik al- Azm vrijdag in een lezing aan de Universiteit Leiden. Vooral de satellietzender al- Jazeera heeft volgens hem het debat over de islam en de seculiere staat gestimu leerd. In een debatprogram ma op al-Jazeera is de libe rale denker zelf enkele ma len in het strijdperk getreden tegen conservatieve oppo nenten als moefti al-Qarada- wi van Qatar en de voorma lige ideoloog van het islami tische Sudanese bewind al- Turabi. Sindsdien discussieert zijn groenteman in zijn woon plaats Damascus met hem over dit soort zaken, zei al- Azm. De filosoof kreeg vori ge maand in Amsterdam sa men met twee andere isla mitische vrijdenkers de pres tigieuze Erasmusprijs uitge reikt. Het is volgens al-Azm vooral de druk van het volk die de verstarde Arabische regimes richting meer democratie drijft. Ook traditioneel links en zelfs de fundamentalisti sche Moslim Broeders heb ben zich daar, soms aarze lend, toe bekeerd. In een re cent programma reppen de Moslim Broeders in Egypte niet meer van invoering van de sjaria (islamitische wet) maar zijn ze voorstander van verkiezingen, onafhankelijke rechtspraak en godsdienst vrijheid. Niemand in de Arabische wereld roept nog de leuzen van de islamisten (funda mentalisten), aldus al-Azm. „Dat waren nooit meer dan slogans. Er zat geen pro gramma achter. Waar de is lamisten aan de macht geko men zijn, zoals in Sudan, zijn de resultaten desas treus." Bisschop Punt van Haarlem toont op het circuit van Zandvoort trots een racewagen van het bisdom. Een marketingsstunt, maar één waarmee hij zich op de ver keerde 'doelgroep' lijkt te richten. Trouwe kerkgangers moet hij vooral zoeken in het 'traditionele' segment. Foto: Marco de Swart/United Photos de Boer LEIDEN-Is Lei den nog steeds in verval? Bewoners van de wijk Noordvest zien hun buurt steeds verder verloede ren. Het verval is hier duidelijk in eeld, diverse ver pauperde panden aan de Oost- dwarsgracht zijn dichtgetimmerd. De door de ge meente beloofde 'stadsvernieu wing' vordert slechts lang zaam. Foto: archief Leidsch Dagblad leeuwarden/gpd - Onder trouwe kerkgangers bevinden zich drie keer zoveel traditionele burgers als onder de Nederlandse bevolking als geheel. Deze kerkmensen passen zich moeilijk aan nieuwe situaties aan, hechten aan nuchter en gezond leven - in het gezin - en hebben een hekel aan mo derne kicks. Dit blijkt uit een waarde- en leef- stijlonderzoek dat is uitgevoerd in opdracht van de Protestantse Kerk in Nederland (PKN) door bureau Moti vation in Amsterdam, dat de bevol king in acht groepen heeft verdeeld. Uit de meest orthodoxe groep, de 'traditionele burgerij'en in mindere mate de zogenoemde 'nieuwe con servatieven', is de kernachterban van de kerken opgebouwd. 'Nieuwe conservatieven vormen een liberaal- conservatieve bovenlaag, die zich verzet tegen sociale en culturele ver nieuwing. Naast de kemachterban, onder scheidt het onderzoek ook een ach terban van mensen die minder dan één keer per week naar de kerk gaan. Onder hen bevinden zich veel maat schappijkritische idealisten die stel ling nemen tegen sociaal onrecht en opkomen voor het milieu. Motivaction schetst een somber toe komstbeeld voor de kerken. De groe pen waaruit de nu min of meer trou we achterban is opgebouwd, zullen 'sterk in omvang afnemen, zo niet uitsterven'. Er is wel een nieuw po tentieel, namelijk de grote groep mensen die openstaan voor zinge ving, in 'iets' geloven, maar zelden of nooit naar religieuze samenkomsten gaan. Tot die groep behoren vooral de 'op waarts mobielen', carrièregerichte individualisten met een fascinatie voor sociale status, risico en span ning. Daarnaast is er ook een groei markt onder de 'kosmopolieten': open, kritische wereldburgers die postmoderne waarden als ontplooi en en beleven, combineren met mo derne waarden als maatschappelijk succes en genieten. Velen in dit potentieel voor de ker ken verlangen naar meer balans in het leven en onthaasting, zegt on derzoeker en theoloog Otto Grevink in Kerkinformatie, het officiële or gaan van de PKN. „En ze zijn gefas- cineerd door het onmogelijke in hun zoektocht naar inspiratie. De kerk vindt bij hen aansluiting door hen op dit gevoel aan te spreken en hen niet het geloof te leren, maar te laten ervaren." Met jongeren tot 25 jaar valt voor de kerken weinig te beginnen. Onder hen zijn veel 'gemaksgeoriënteer- den': impulsieve en passieve consu menten die allereerst streven naar een onbezorgd, plezierig en comfor tabel leven. Grevink: „Ze willen alles meemaken en kennen geen rust, zijn uit op genieten en gek op kicks en gadgets." Die 'gemaksgeoriënteerden' bevin den zich ook onder de kerkverlaters. En ook de zogenaamde 'moderne burgerij' is onder hen sterk vertegen woordigd: conformistische, status- gevoelige mensen, die het evenwicht zoeken tussen traditie en moderne waarden als genieten. Katwijk: tekort aan inkomsten na kerkscheuring katwijk aan zee - Na een jaar waarin de hervormde gemeente Katwijk aan Zee is gescheurd, he de kerk te maken met een tekort op de begroting. Dat meldt het kerkblad Om de Oude Kerk. Twei predikanten hebben geweigerd o f( mee te gaan in de verenigde kerk de PKN. Een aanzienlijk deel van de gelovigen in Katwijk staat ach er ter hen en weigert ook op te gaaifns in de verenigde kerk. „Dat geeft vermindering van inkomsten en draagvlak", schrijft dominee B. Weegink -die wel deel uitmaakt van de PKN- in het kerkblad. De 'bezwaarden' behoorden tot pn het deel van de kerkgangers dat fee traditioneel veel bijdraagt aan de!tf collectes. Nu zij doorgaan als 'H< steld Hervormde Kerk', mist de PKN in Katwijk veel inkomsten. De hervormde gemeente in Kat wijk had voor de kerkscheuring tien dominees. Er bestaat twijfel! al die tien predikantsplaatsen ni wel te handhaven zijn nu een d( van de kerkgangers losstaat van PKN-gemeen te. Alphacursus bij De Doortocht alkemade/jacobswoude - Na heL( succes van dit jaar organiseert d< t. kerkelijke federatie De Doortoch e, in 2005 opnieuw een Alphacursu__ De cursus is bedoeld voor iedere in Alkemade en Jacobswoude, ge ,e lovig of niet, die meer van het christendom wil weten. Iedere avond vormt een vraag het centr le thema, zoals 'wat is bidden en hoe doe je dat?', 'hoe leidt God o leven?' of 'waarom stierf Jezus aa het kruis?' De cursusavonden zijl op dinsdagen in januari, februari en maart en beginnen om 18.45 uur. Er wordt dan ook gezamenli gegeten. De cursus zelf is gratis, j voor de maaltijden wordt een bij drage gevraagd. Op dinsdag 11 j&j nuari is er een informatieavond i de pastorie van Maria Presentatii f Pastoor Onelplein 1 in Roelof- arendsveen. Die bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Aanmelden voor de cursus is mogelijk bij hel secretariaat van federatie De Doi tocht, telefoon 071-3310691. Herdenking prins Bernhard in Rijnsburg rijnsburg - In de Grote- of Laure tiuskerk in Rijnsburg houdt de Oranjevereniging woensdag een herdenkingsdienst voor prins Be hard. Burgemeester Van der Lee de voorzitter van de Oranjeveren ging spreken een kort in memori am uit. Organist Dick Durieux beJ geleidt de samenzang. De dienst begint om 19.30 uur. Journalist krijgt onderscheiding 1 haarlem - Schrijver en journalist Michel van der Plas heeft vrijdag het commandeurschap in de Ord van de heilige Gregorius de Grote gekregen. Hij ontving deze hoge pauselijke onderscheiding voor zijn religieuze poëzie en zijn bio grafieën van Guido Gezelle, Josef Alberdingk Thijm en Anton van Duinkerken. Van der Plas, pseudoniem van Bf nardus Brinke, kreeg de onder scheiding in Haarlem uit handei van de oud-bisschop Bar van Rol terdam. Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg E-mall: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t. Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met- 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0.50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0.60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur ©HDCMedia BV,2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Vandaag, zes december, is het de feestdag van de heilige Nicolaas, ook wel bekend als Sinterklaas. Een van de verwarrende dingen rond Sinterklaas is dat zijn feestdag op zes december valt, terwijl wij het Sinterklaasfeest (pak jesavond) op de vijfde vieren. Dat komt doordat bij rooms-katholieke feestdagen de avond voorafgaand aan de feestdag zelf ook belang rijk was en vaak gevierd werd met een speciale mis. Zes december werd vroeger ook sint-nico- laasdag genoemd en de avond van vijf december heette dan sint-nicolaas- avond. Met de kerst is dat precies zo, daar noe men we de avond van 24 december kerstavond, terwijl het de volgende dag (eerste) kerstdag is. De heilige Nicolaas, die leefde in de vierde eeuw, was bisschop van Myra in Klein-Azië. Al in de vroege Middeleeuwen deden er legendarische verhalen over hem de ronde en zijn roem ver spreidde zich vanuit Klein-Azië via Italië naar West-Europa. Vanaf de tiende eeuw werden er vele kerken in onze stre ken aan hem gewijd en zijn naam werd in deze periode zeer populair. Nicolaas is de Neder landse vorm van de Griekse naam Nikolaos, die uit de woorden nike 'overwinning' en laos 'volk' bestaat. In de laat ste twintig jaar is Nico laas als roepnaam steeds minder populair gewor den en ook de varianten Nicholas, Nickolas, Nico las en Nikolaos komen maar zelden voor. Van een meisjesnaam als Ni- colasina zou je geneigd zijn te denken dat het een eenmalig bedenksel is, maar hij blijkt toch ge middeld eenmaal per jaar gegeven te worden. Als achternaam komt Ni colaas in Leiden en om streken regelmatig voor. Ook zijn er verschillende varianten van deze naam te vinden, bijvoorbeeld Nicolaes met de oude ae- spelling, de gelatiniseer de vorm Nicolai, en de waarschijnlijk uit het Frans afkomstige vorm Nicola, waarin de s aan het eind niet werd uitge sproken. De naam Nico- lasen komt hier in de buurt niet voor. Wel is hij te vinden in het oosten van het land, vooral in de omgeving van Nijmegen. Klaas is waarschijnlijk wel de bekendste Neder landse verkorting van Ni colaas. Deze naam komt hier al sinds de Middel eeuwen voor en is de bron geweest voor ach ternamen als Klaasen, Klaassen en Klasen, Klaassens en Klasens. In middels worden er niet zo heel veel jongens meer Klaas genoemd, net zo min als er nog veel meisjes Klasina, Klaasje of Klaaske heten. Omdat bij Nicolaas de klemtoon ook op co kon liggen, zoals nog steeds in het Italiaans, ontstond er ook een Middeleeuwse verkorting Cole met aflei dingen als Colekin, Cole man en Colin. Deze voornamen werden ook weer als achternaam ge bruikt en namen als Co- lijn of Kolijn, Colman of Kolman, Coolen of Koo ien en Cools of Kools kunnen dus bijna altijd verklaard worden als pa- troniemen bij de voor naam Nicolaas. Ook de Engelse jongensnamen Colin en Collin, die de laatste jaren steeds vaker in Nederland voorko men, kunnen zijn afge leid van Nicolaas, al is het ook mogelijk dat ze bij de Schotse naam Cai- lean horen. In de loop van de twin tigste eeuw werd de ver korting Nico populair, maar inmiddels heeft de ze naam alweer plaatsge maakt voor het Engelse Nick en het Scandinavi sche Niels. Gerekend over de afgelopen twintig jaar staat Nick namelijk op de zestiende plaats van populaire namen in Nederland, terwijl Niels op de negende plaats te vinden is. Naast Nick ko men Mc en Nik duidelijk minder vaak voor. Niet razend populair, maar wel al jaren stabiel is ver der de Nederlandse vorm Niek. De namen Nickey, Nicky, Niki, Nikki en Nikky komen als jon gensnaam en als meisjes naam voor, maar van al deze namen loopt de po pulariteit de laatste jaren terug. Ook de populariteit van de meisjesnamen Nicole, Nicotine en Nicolette neemt langzamerhand af en het aantal malen dat een van de bij deze men bestaande vari. als Nicol, Nicola, NU Nicolien, Nicolina, Nikolina, Nicolet of letta wordt gekozen, neemt ook af. Over het algemeen isl in Nederland dus nii meer zo goed gesteld de populariteit van di heilige Nicolaas. De cj deaus die hij brengt mooi meegenomen, maar op een paar uil deringen na mag hij naam kennelijk zelf den. Reacties en tips voor A rubriek kunt u sturen., naar de redactie van krant, Postbus 54, 23(\ AB Leiden, onder ven ding van de rubrieks-JtJ naam 'Aangenaam', mailen naar de auteu{ kan ook: schoonheim@inl.nl Tanneke Schoonhei Wat is uw indruk van de sinterklaasinkopen dit jaar? „Het is mij meegevallen. Ook ik had aanvankelijk niet zulke hoog gespannen verwachtingen. Maar ik heb zeker niet minder verkocht dan vorig jaar." Welk patroon zat er in de speelgoed- aanschaf? Aan de ene kant waren veel mensen er dit jaar vroeg bij. De kinderbijslag was nog niet binnen of ik had begin oktober al een groot aantal bestellingen. Aan de andere kant wachtten veel mensen tot het laatste ogenblik. Maar als ze dan wat bestelden, waren het vaak grote ca deaus."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8