H LEI DE zetten rem op 'witte vlucht' Churchill hoefde geen te deer palen op Middelweg en Moriaansteeg' T~' 8c REGIO Gemeente en horeca blijven ruziën over terrassen Scholenflisies 'Risico van relationele banden met bedrijven' Iterenliga' van versiteiten - De Letterenfaculteit as «Universiteit Leiden gaat 3 ief samenwerken met de ~i lieke Universiteit Leuven, j-1 University, Ruprecht- 1 Jniversitat Heidelberg en 0 iooI of Oriental and Afri- udies in Londen. Hier- fil de faculteit een groot unieke, maar kleine en L( oor kwetsbare opleidin- 1 ior Leiden behouden. De |eD iwerking krijgt de naam lc eau League for Non-Wes- ie udies. Om elkaar te leren ,_0 n, houden universiteits- 2 ïrders en docenten een es van woensdag 8 tot en ie ijdag 10 december. On- 1 o »1 daarvan is de onderte- i ovan een samenwer- 1 onvenant met staatsse- 1 s van onderwijs Rutte. i.o ütig kilometer Eijlsingel i - De Zijlsingel wordt tus- 0 Evertsenstraat en de jstraat een dertig-kilome- ).o e. Dat staat in het ver- 2 lesluit Zijlsingel van de ).o inte. De zone is nodig 2 op die plek een over- laats met extra veilig- ).o naatregelen staat ge- 1 Het weggedeelte tussen lijgel- en Schrijversbrug lieu we fietsstroken. Ter jvan de vele scherpe 1 >n tussen de fietsstrook 3 0 rijbaan komen glasbolre- 1 en. Verder wil de ge- i .5 e duidelijker maken wie ng heeft vanaf de zijstra at e Zijlsingel wordt volgens 1 voerder H. van Wijen van 3ïst Bouwen en Wonen in d.< ral gedeeltelijk afgesloten, J de bovenste laag van het vordt vernieuwd. In- 3 is tot en met 24 decem- 31 igelijk. De gemeente 1 voor de zomer van 2005 3 j inrichting te voltooien. nsnip tot eind ember 2004 Q- Bewoners van woon- en huurders van kamers 0 5 n nog tot 31 december e Zalmsnip aanvragen. 0.0 dt voor Leidenaars die bij 0 üiere kamerverhuurders itudentenhuisvester SLS 71 huren en die op 1 janu- 18 4 in de gemeente woon- 0. ndere bewoners van Lei- 0 ^rbben de korting al ont- :ie 1 op de aanslag gemeen- heffingen 2004. Het kabi- 3 eft de Zalmsnip a 46 euro o"< gang van 2005 afgeschaft. Q j ers van Leiden die recht 1 op de Zalmsnip moe- o.i f een aanvraagformulier Servies- ;paar actie 1 wereld, mijn krant. I -eidschö Dagblad 1 maandag 6 december 2004 R1 door Eric-Jan Berendsen leiden - Burgemeester en wethouders willen het tarief voor de terrassen in Lei den voor volgend jaar definitief vaststel len op 29,50 euro per vierkante meter. Dat is volgens B en W gelijk aan het lan delijk gemiddelde. De Leidse horeca is fel tegen het voorstel. Ruud Witteman, eigenaar van café-res taurant Einstein aan de Nieuwe Rijn, zegt dat de gemeente de verkeerde tarie ven hanteert. De afdeling Leiden van Koninklijke Horeca Nederland is met een eigen voorstel gekomen. Morgen avond beslist de gemeenteraad. Volgens Witteman, die namens de afde ling Leiden spreekt, is het huidige tarief voor een terras in Leiden 14,50 euro voor de eerste 20 vierkante meter. Daar boven kost elke vierkante meter 7 euro. Een gemiddeld terras van 50 vierkante meter kost de eigenaar 11 euro per vier kante meter aan precarioheffing. „Daar bij komt dat het landelijk gemiddelde geen 29,50, maar 24.50 euro is. Het tarief dat Leiden hanteert van 29.50 euro is het gemiddelde van de duurste terrassen in de 22 meest betalende grootste gemeen ten." Volgens Witteman heeft de horeca de gemeenteraad schriftelijk geïnformeerd over een eigen voorstel. „Wij willen ge faseerd, in drie jaar, doorgroeien naar het tarief van 24.50 euro. De horeca in Leiden denkt daarbij aan een tarief van 15 euro volgend jaar, 20 euro in 2006 en 25 euro in 2007. Dat tarief zou dan, be houdens de jaarlijkse indexatie, voor drie jaar moeten gelden. Daarnaast wil len wij dat de gemeente de totale lasten druk van de Leidse horeca onderzoekt en dat afzet tegen het landelijk gemid delde." Het huidige voorstel van het college is het derde voorstel in korte tijd. Eerst zouden de tarieven met ongeveer 600 procent worden verhoogd maar dat werd later na een storm van kritiek te ruggedraaid tot ruim 250 procent. Na de eerste twee voorstellen kwam verant woordelijk wethouder wethouder Alexander Geertsema (economische Za ken/WD) zwaar onder vuur te liggen in een commissievergadering. Daarin ver weten zowel horeca als commissieleden hem gegoochel met cijfers, ongeloof waardigheid en werden er vraagtekens geplaatst bij zijn communicatieve vaar digheden. Mocht de gemeenteraad morgenavond instemmen met het voorstel van B en W dan bedragen de extra inkomsten uit die verhoging ongeveer 135.000 euro voor 2005. Probleem is echter dat er op de begroting 2005 een bedrag is gereser veerd van 160.000 euro uit de verhoging precariorechten voor terrassen. B en W stellen voor het ontbrekende be drag van 25.000 aan te vullen uit de te verwachten opbrengsten van een 'extra' dag (zondag) bij de viering van 3 okto ber in 2005. Voor de volgende jaren wordt voorgesteld het bedrag aan te vul len vanuit het evenementenfonds van de gemeente. Nog altijd is het 'Lippetafeltje' bij de Minervanen in dagelijks gebruik. Bestuursleden Marieke de Vries (met rode bloes), Michael Rots en Floortje Groendijk laten zien hoe dat gaat. Foto: Jaap Groot 'Mores' strenger voor Bernhard dan voor Britse staatsman vervolg van voorpagina leiden - Leden van Sociëteit Minerva moeten nog altijd hun zonden op de leestafel opbiechten, zegt assessor extern Floortje Groendijk, net als Bernhard destijds. „Niet alleen als iemand zijn schoenen op tafel legt, maar ook bijvoorbeeld als iemand heeft overgegeven omdat hij teveel heeft gedronken. Nieuwe bestuursle den en commissievoorzitters stellen zichzelf op de leestafel aan de leden voor. Een beetje pesten is het wel, maar wij zien het niet als straf. Je moet je toe spraakje mooi brengen." Prins Bernhard was niet de enige hoogwaardigheidsbe kleder die tegen de onwrikbare mores' van Minerva aanliep. De Engelse staatsman Winston Churchill kreeg er in 1946 ook mee te maken. In dat jaar kwam hij naar Leiden om een eredoctoraat van de universi teit in ontvangst te nemen en hij zette toen ook zijn naam in het zweetkamertje van het Academiegebouw. Na afloop kreeg hij de gelegenheid zich te ontspannen op Minerva. Bij binnenkomst in de conversatiezaal zei hij: 'I feel tremendous forces in this room', waarmee hij de Minervanen natuurlijk voor zich innam. Ook hij zou zijn voeten op een tafeltje hebben gelegd, maar hij hoefde zijn zonde niet op de leestafel op te biechten en ook geen 'poepel te schieten'. De preses vroeg hem al leen uiterst vriendelijk of hij zijn voeten van tafel wilde halen. Bernhard, die dat verhaal kende, zou een beetje gepi keerd zijn geweest omdat hij, als 'oorlogsleider' toch niet minder in rang, niet op dezelfde clementie kon re kenen. Tot de bijzetting van Bernhard hangt bij Minerva de vlag halfstok en sluit de sociëteit 's avonds om 22.30 uur. Om piëteitsredenen zijn muziek en uitbundig ge drag in de conversatiezaal niet toegestaan. Zieric-Jan Berendsen - Wijkvereniging Pancras ziêWil meer hardstenen pa- de wijk om de veiligheid Zie ewoners te garanderen. o.( ijkt uit een brief van het i0 r van de wijkvereniging wethouder Hillebrand i0J elijke Ordening/PvdA). schrijven pleit voorzitter an Meijgaarden voor het artig toepassen van hard- palen op plaatsen waar Ddzakelijk is. Zifl s Van Meijgaarden blijkt uitgewerkte plannen voor inrichting van de Hoog- Icerkgracht en omgeving palen er maar mondjes- imen. „Die palen moe- ;omen op plaatsen waar Izakelijk is, in verband 'aar bij het verlaten van ig, of het ongewenst blokkeren van uitgan- lijgaarden denkt daarbij aan Middelweg en de Insteeg. „Daar dienen pj>alen te komen. De deu- i beide stegen komen di- de weg uit en de Mid- kent tal van achteruit van de huizen aan de acht, die geblokkeerd i worden door foutge- :de auto's. Voorts heb- een scooterwinkel aan jHldelweg, waardoor daar Foutparkeerders en het gebrek aan betonnen paaltjes leiden volgens de wijkvereniging tot gevaarlijke verkeerssituaties in Pancras West, zoals hier op de Middelweg. Foto Mark Lamers rijden. Dat kan tot gevaarlijke situaties voor omwonenden lei den. Daarom vinden wij dat er meer hardstenen palen neerge zet moeten worden, zowel aan de huizenkant als aan de zijde van de achteruitgangen van de Hooigracht." Volgens de voorzitter hebben elders in de wijk, in de Be schuitsteeg, bewoners het ont breken van palen inmiddels on dervangen door zelf bloembak ken neer te gaan zetten. „Dat oogt best aardig, maar maakt het tekortschieten van het ge meentelijk beleid direct zicht baar. En ook buiten de wijk, aan de Langebrug, is al geble ken dat niet overal palen kun nen worden gemist." Een tweede punt dat Van Meij gaarden in zijn brief aanstipt, is dat door de herinrichting van de wijk, toch weer één of twee parkeerplaatsen op de Middel weg verloren gaan. „Volgens ons is dat niet nodig en kan dichtbij de Kaasmarkt compen satie worden geboden. Langs de achtermuur van de tuin van het pand Hooigracht 76 kunnen ook twee parkeerplaatsen wor den gerealiseerd, die er mo menteel niet zijn. Wij stellen voor het plan op dit punt aan te passen." De gemeente laat weten dat zo dra er antwoord is op de brief van Pancras West de wijkver eniging daarover wordt inge licht. „Tot die tijd doen wij hierover geen mededelingen aan derden", aldus een woord voerster. Pancras West wil parkeerplekken en geen laad- en losplaatsen Er heerst in de wijk Pancras West sinds enige tijd onrust. De gemeente heeft namelijk twee laad- en losplaatsen aangelegd op de Nieuwstraat ter hoogte van het veilinghuis Onder de Boompjes. En de wijkvereniging heeft liever parkeerplaatsen omdat die er toch al zo weinig zijn in de wijk. Bovendien is de aanleg niet, zoals was afgesproken, in overleg met de wijkver eniging gegaan. De laad- en losplaatsen waren twee parkeerplaatsen die vrij wel dag en nacht in gebruik waren. Nu constateert de wijkver eniging dat diezelfde plekken als gevolg van deze wijziging vrijwel ongebruikt blijven. Er is op die plaats namelijk nauwe lijks behoefte aan laden en lossen. Ook wijken de twee laad- en losplekken af van het herinrichtingsplan waarover tussen wijkvereniging en gemeente overeenstemming was bereikt en dat nog maar een jaar oud is. Daarom heeft het bestuur van de wijkvereniging uit een brief aan het gemeentebestuur geschreven. „Het gevolg van de aanleg van de laad- en losplaatsen is dat het aantal parkeer plaatsen praktisch weer met twee is afgenomen. Over deze maatregel is met ons op geen enkele wijze overleg gevoerd. Volgens het in 1995 met ons gesloten convenant bent u hier wel toe verplicht. Helaas is het niet de eerste keer dat wij con stateren dat u in strijd met dit convenant handelt." De wijkvereniging vraag burgemeester en wethouders dan ook de maatregel ongedaan te maken en alsnog overleg te gaan voeren met de buurt. „Als u van mening bent dat er toch laad- en losplaatsen moeten zijn op die plek, zien wij moge lijkheden voor compensatie van die plaatsen elders in onze wijk. Maar wij stellen wel voor het laden en lossen te beper ken tot overdag want 's avonds is daaraan geen behoefte." „De brief is in behandeling laat een woordvoerster van de gemeente weten. „En tot dat de wijkvereniging antwoord op haar brief heeft gehad doen wij geen mededelingen aan de pers." Hessing slaat twee vliegen in één klap door Marijn Kramp leiden - Onderwijswethouder Hessing overweegt een fusie van basisscholen om de 'witte vlucht' tegen te gaan. Hessing hoopt met dit plan van voorgan ger Pechtold twee vliegen in een klap te slaan. Kinderen gaan weer in de eigen wijk naar school en zwarte scholen ver schieten van kleur aangezien Lei den geen zwarte wijken heeft. Hessing heeft op verzoek van de raadsleden de mogelijkhe den onderzocht om segregatie in het onderwijs te bestrijden. Een van de mogelijkheden die hij aan de raadsleden voorlegt is een scholenfusie. Door zwar te en witte basisscholen aan el kaar te koppelen is het juridisch mogelijk om kinderen te sprei den over de verschillende vesti gingen. Op die manier wordt de 'witte vlucht' van autochtone ouders die hun kinderen in een andere wijk op school doen te gengegaan en worden zwarte scholen weer een afspiegeling van de wijk waarin zij liggen. Deze witte vlucht is in Leiden het duidelijkst zichtbaar in Zuidwest. Volgens gemeentelij ke cijfers gaan 172 kinderen uit deze wijk in Voorschoten naar school en bijna 250 leerlingen rijden voor hun basisschool naar andere stadsdelen als de Mors en de Burgemeester- en Professorenwijk. Het gevolg is dat de verhouding autochtone en allochtone leer lingen op de openbare Telders- school in Zuidwest sterk afwijkt van de verhoudingen in de wijk. Terwijl op de openbare Tel- dersschool bijna alle leerlingen van allochtone afkomst zijn is de verhouding in de omliggen de wijk eerder fiftyfifty. En dat vindt Hessing een foute zaak. Scholen moeten een afspiege ling van de wijk zijn en kinde ren moeten in hun eigen wijk naar school gaan. Voor de Teldersschool kan dit bereikt worden door deze school te koppelen aan de openbare Lorentzschool waar veel autochtone kinderen uit Zuidwest naar school gaan. Door een fusie kan het school bestuur leerlingen over de twee vestigingen spreiden en de Tel dersschool van kleur laten ver schieten. En zo kan Woutertje Pieterse gekoppeld worden aan de zwarte openbare basisschool in Slaaghwijk. Voorwaarde is echter wel dat het bijzonder onderwijs mee doet, stelt Hessing „Als de ka tholieke en de christelijke schoolbesturen deze aanpak niet steunen ondermijnen we de concurrentiepositie van het openbaar onderwijs en dat is natuurlijk niet de bedoeling. Ook voelt Hessing veel voor de vorming van een brede school in Zuidwest. Door de Telders school uit te breiden met kin deropvang en buitenschoolse opvang kan de school aantrek kelijker worden voor autochto ne tweeverdieners. Deze oplos sing wordt al in Leiden-Noord toegepast. vervolg van voorpagina leiden - Een intern onderzoek van de dienst milieu en beheer naar de gemeentelijke werkwij ze op het gebied van aanbeste dingen, lijkt de Leidse aanne mer F. van der Velde van het gelijknamige bestratingsbedrijf gelijk te geven. De aannemer betichtte de gemeente vorige maand in een brief, die onder alle raadsleden werd verspreid, onder meer van vriendjespoli tiek. „Deze minimale bezetting zou kunnen leiden tot het kiezen voor de gemakkelijkste oplos singen in het aanbestedingstra ject. Dit heeft geresulteerd in een groep van drie aannemers die voor de enkelvoudige on derhandse aanbesteding in aanmerking komen. Het gevaar bestaat dat de transparantie in aanbestedingen verloren gaat indien de groep aannemers voor enkelvoudige aanbeste dingen erg klein is. Tevens ont staan er risico's inzake afhanke lijkheden en relationele ban den", aldus milieu en beheer. Dat een aantal opdrachten die nooit enkelvoudig aanbesteed hadden mogen worden, negen in totaal, toch rechtstreeks naar 'huisleveranciers' zijn gegaan, lijkt die vrees te rechtvaardigen. De gemeente heeft inmiddels laten weten per 1 januari geen opdrachten meer enkelvoudig aan te willen besteden. Voor opdrachten die de gemeente in de toekomst heeft, worden in elk geval meerdere aannemers gevraagd om een offerte te ma ken: de zogeheten meervoudig onderhandse aanbestedingen. En het streven is om alle aanbe stedingen openbaar te doen. Dan kan iedereen zich dus in schrijven. De gangbare werk wijze is dan dat de goedkoopste aannemer de klus krijgt. Maar in een zelfde soort rap port van de dienst bouwen en wonen, dat onderhandse aan bestedingen zelfs 'niet van deze tijd' noemt, staat hoe de nieu we regels toch nog omzeild kunnen worden. Als er in de toekomst aanwijzingen zijn 'dat het laagste bod te laag is om de gewenste kwaliteit te realise ren', zo valt in het rapport te le zen, moet de gemeente 'de op dracht alsnog aan een andere aannemer kunnen gunnen'. Van der Velde is blij met de uit komsten van het rapport, maar wil niet te vroeg juichen. „Die laatste aanbeveling baart mij wel zorgen." De gemeente wil niet reageren, zolang de vragen uit de raad nog niet beantwoord zijn. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! I da, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvana^r eerste 1 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee maflwlijk (en I J snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! J I Ik betaal: automatisch (€56.20) per acceptgiro 56.70) I I I I Naam: DM V i I I I Adres: Postcode/Plaats J Telefoon: I Geboortedatum: J e mailadres: J Bank-Zgirorekehingnummer* I Handtekening: I Uitsluitend bij automatische incasso (I v.m bezorgcontrole) Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 -1711 F mail lezersservice^hdc nl of surf naar www leldschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7