Betuwelijn blijft open zenuw FOR LIFE! BINNENLAND M Kerst Margriet randstad mm. XEjlSS rccfieproblemeii? nftnn nnnfi wmu,e<dm>n||,nne''ike Voedselbank in trek Duizenden hardrijders geflitst op glad wegdek Waardendebat premier waart door heel Europa Per jaar 200 vervolgingen van jongens voor groepsverkrachting PvdA en SP willen uitleg over immuniteit Euratom Mis 'm niet! gp? Snel naar de JjSÊê, fc* w4i< winkel voor een heel bijzondere je wilt morgen aan kom vandaag de slag als nog bij secretaresse ons langs Veel advocaten vaker bedreigd red Resultaat! (ölectits één consult vüstaat) Rapport CPB: Personenvervoer niet rendabel Woensdag debat in Kamer Hoe leit dit kindeke hier in de kou "jen (17) meldt na steekpartij id - Een 17-jarige jongen pmburgse Meijel heeft jtermorgen gemeld bij He in Helmond na een eekpartij in die stad. lie ochtend ontstond in ling aan de Beelstraat in ld een steekpartij. Daar- 1 de 52-jarige bewoner pand doodgestoken. nepijl roest auto |jeriand - Een lawinepijl "agavond in Oud-Beijer- I een auto afgeschoten p wagen ontploft terwijl ivee mensen inzaten, k is verwoest, de inzit- jzijn met de schrik vrij- De politie heeft de jog niet aangehouden, ;gt wel een vermoeden len wie het is. Wat de betreft, zal hem poging dslag ten laste worden De lawinepijl is illegaal jrland. id in loods chemicaliën cht - Vier woningen in pht zijn zaterdagochtend g'ejht uur ontruimd wegens Ie maandag 6 DECEMBER 2OO4 ledig verwoest. Een oor schadebedrag is nog epkend. Niemand raakte SlsE as 1 pDkkanen in ven partij - Er is een politieke J^or Marokkaanse mos- '^Joprichting. De initiatief- hM willen zich voorlopig (eend maken. Ze worden Jd*fcierd door enkele isla- ïenié ondernemers. De partij wil om te begin- ief worden in de vier eden in de Randstad en Jere stad met een groot onge Marokkanen, zoals ven of Tilburg. cetje legt iverkeer lam dam - De politie heeft gochtend korte tijd het rkeer tussen Amsterdam ijk en Schiphol stilge- de sneltrein Den Haag- dam was op station Am- n Lelylaan een verdacht ie aangetroffen dat na oek een waterpijp bleek tten. imelder blijkt indbaar dam - Het openbaar mi- heeft niemand kunnen die verantwoordelijk is bommelding die lagavond vanuit een i Rotterdam werd ge- |en woordvoerder van zei zaterdag dat het on- k naar de beller niets pgeleverd. In het trein- ir Den Haag zou volgens ïr een man met een anaat in een rolstoel 1 gezeten. Justitie houdt een valse bommelding. tie helpt ters in nood idam - De politie heeft igochtend vroeg elf vech ten opgepakt toen die op indige wijze een stel kra- t een pand aan de Ro- tat in Amsterdam wilden leren. De knokploeg ging 2nd met honkbalknup- tid 06.30 uur het huis l. De politie hield zeven p vast, onder wie de ei- sse van het pand. leoloog komt in België Is - Een Nederlandse loog is gisteren omgeko- Ij de onderzoeking van 2t water gevulde grot in tische Ardennen. De pssen de 30 en 40 jaar lakte met zijn hoofd klem Spleet. Hulpdiensten n te laat om hem te red- in tweede Nederlander net de schrik vrij. Het it gebeurde in een grot bijnaam vossenhol, 20 ter ten oosten van Luik. ■dweer in te en bij aanslag - Zes brandweerkorp- Nederland zijn aangewe- I regionaal steunpunt bij oristische aanslag met |re, biologische of che- middelen. Ze krijgen neer extra beschermen- g, filtermaskers en Ie douches om mensen pen ontsmetten. Het gaat I korpsen van Groningen, kom, Eindhoven, Rotter- pen Haag en Amsterdam, i korpsen beschikken ook iavanceerde apparatuur Pt te stellen in welke om- ihemische middelen zich p verspreid. Schuttersveld 9 of kijk op www.randstad.nl hoogst persoonlijk amsterdam/anp - Advocaten zijn steeds vaker het slachtoffer van geweld en bedreigingen. Vooral strafpleiters, familie rechtspecialisten en curators hebben hier last van. De be dreigingen zijn meestal afkom stig van de wederpartij en ko men het vaakst voor in Utrecht en Den Haag. Dat blijkt uit een onderzoek van Interview-NSS in opdracht van het Financieele Dagblad en te levisieprogramma NOVA onder 3000 van de 13.000 advocaten in ons land. De response op het onderzoek was 47 procent. De afgelopen zes jaar is 3,6 pro cent van de advocaten per soonlijk met fysiek geweld ge confronteerd. Afgelopen jaar was dat 1 procent. 35 Procent is de laatste zes jaar verbaal of schriftelijk bedreigd. Belangrijke mededeling Vorige week heeft een keuringsinstantie in de landelijke pers geconstateerd dat een artikel uit onze uitgebreide collectie kerstverlichting niet aan de veiligheidseisen voldoet. Het betreft een transparant snoer met 35 witte kunststof opzetbloemetjes a 3,95 (artikelnummer 453.160). Na overleg met de Keuringsdienst van Waren is er besloten dit artikel uit de verkoop te halen. Mocht u in het bezit zijn van dit product, dan adviseren wij u dit te retourneren bij één van onze winkels, waarbij u uiteraard uw geld terugkrijgt. Bij vragen kunt u contact opnemen met de afdeling inkoop kerstartikelen, telefoonnummer 0416-674747. Speciaal getrainde, gekwalificeerde artsen Vooral van belang voor mannen met voortijdige ejaculatieproblemen Aparte wachtkamers om uw pnvacy te waarborgen 103 klinieken wereldwijd Wij zijn gespecialiseerd in het behandelen van erectieproblemen bij diabetes, hoge bloeddruck, roken, stress-gerelateerde klachten, enz BEL GRATIS 8«ton«eia( Grande BOSTEN vUvv VVWw gezondheidszorg, z|n nu in Nederland! www.bostonmedicalgroup.com den haag/anp - De fracties van de PvdA en de SP in de Tweede Kamer willen ophel dering van het kabinet over de mogelijke immuniteit voor strafvervolging van het bedrijf GCO (Gemeenschappelijk Centrum voor Onderzoek). Het GCO is de eigenaar van de kernreactor bij Petten en kan mogelijk niet voor overtredin gen van de Milieuwet worden vervolgd, omdat het bedrijf als Europees onderzoeksinstituut valt onder de Europese Ge meenschap voor Atoomener gie (Euratom) en niet onder de Nederlandse rechtsmacht. PvdA-Kamerlid Samsom wil morgen de ministers Bot (Bui tenlandse Zaken) en Donner (Justitie) en staatssecretaris Van Geel (Milieu) naar de Ka mer roepen voor uitleg. De SP wil een spoeddebat. In september vorig jaar wer den op het terrein bij Petten milieuovertredingen geconsta teerd. De bedrijven NRG (Nu clear Research and consultan cy Group), ECN en Mallink- crodt kregen een dagvaarding en werden door de gemeente Zijpe gemaand orde op zaken te stellen. Volgens wethouder B. Blonk heeft een 'verbeter traject' tot bevredigende resul taten geleid. De overtredingen bestonden uit gasflessen die niet verze kerd stonden, los afval in con tainers en „iets licht radioac tiefs" dat in een laatje lag. Ook stonden spullen niet in brand werende ruimtes, maar in schuren. Toch was er volgens Blonk „nimmer een gevaar voor de omgeving of de kernreactor". Buitenlandse Zaken laat in een reactie weten dat minister Bot nooit het OM heeft gezegd wat het wel of niet moet doen. Wel heeft de minister, toen de vraag over de rechtsmacht op kwam, het OM gewezen op de zetelovereenkomst tussen Ne derland en Euratom, waarbij artikel 18 meldt dat geschillen tussen Euratom en het gast land moeten worden voorge legd aan het Europees Hof van Justitie. Volgens Samsom heeft Buiten landse Zaken GCO in een brief beloofd dat het bedrijf niet zou worden vervolgd. Daarmee maakte Bot vervol ging voor het OM onmogelijk, stelt Samsom. Hij wil verder van Donner als politiek verant woordelijke voor het OM we ten waarom niet tot vervolging van GCO is overgegaan. De NRG laat in een reactie we ten dat „van een nucleaire vrij haven of van Oost-Europese toestanden absoluut geen sprake is". De NRG wijst verder op de grote maatschappelijke onrust die „ten onrechte door deze discussie kan ontstaan". rotterdam/anp - Steeds meer mensen maken gebruik van de wekelijkse gratis voedselpakket ten van de Stichting Voedsel bank Nederland. De stichting begon twee jaar geleden met hulp aan dertig ge zinnen. Begin dit jaar voorzag de organisatie duizend tot 1200 huishoudens van een doos vol levensmiddelen en inmiddels is dat uitgegroeid tot 2500. Mede oprichtster Clara Sies wijt deze enorme stijging ook aan de pu bliciteit die de Voedselbank de afgelopen jaren kreeg. „Maar de economische malaise is natuur lijk de grootste boosdoener", aldus Sies, die twee jaar geleden samen met haar man vanuit een leegstaande kas in Berkel en Rodenrijs begon met de voedselvoorziening. Het initia tief kwam voort uit hun eigen ervaring als uitkeringsgerech tigden. De inhoud van de gratis voedselpakketten is afkomstig van grote bedrijven. „De le vensmiddelen zijn nooit over de datum", aldus Sies, „maar hebben een verkeerde code ring, een tekstfout in het etiket of is een partij met verpakking van een actie die verlopen is." (advertenties) (advertentie) den haag/gpd-anp - Personen vervoer over de Betuwelijn is niet rendabel. Het vergt te veel aan nieuwe investeringen en heeft een negatief effect op de rentabiliteit van het goederen vervoer. Dat is de conclusie van een onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB) in opdracht van minister Peijs (Verkeer). Peijs liet het onderzoek, dat af gelopen weekend uitlekte, uit voeren op verzoek van de Tweede Kamer, die woensdag over het onderwerp debat teert. Groenlinks leest in het onderzoek het tegengestelde van minister Peijs: personen vervoer over de Betuwelijn is juist wel rendabel, mits er voor enkele honderden miljoenen euro's technische aanpassin gen worden uitgevoerd. De fractie wil er woensdag met de minister verder over praten. De Betuwlijn blijft een open zenuw in vooral de politiek. Het CPB constateert dat de he le Betuwelijn niet nodig is ge weest omdat het goederenver voer ook goed mogelijk is over de spoorlijn die er al ligt. Het personenvervoer over de lijn zal Nederland volgens het CPB geen geld opleveren, maar de kosten worden vermoedelijk wel terugverdiend. Tot gerust stelling van het CDA, „want dat is het belangrijkste doel dat wij ons als Kamer hebben gesteld. De spoorlijn mag niet nóg meer geld gaan kosten." Woordvoerder Eddy van Hij- um vindt het vooral „triest vast te moeten stellen dat de aanlegkosten van 4,8 miljard euro niet kunnen worden te rugverdiend". Personenver voer vergt aanpassingen aan de veiligheid van het spoor en rijdt bovendien over een ander stroomnet, hield Peijs de Ka mer eerder al voor. Het onderzoek is verricht on der leiding van professor En tire Horvat. De minister sluit zich aan bij de conclusies van het rapport, heeft ze de Twee de Kamer geschreven. In opdracht van een Tweede- Kamercommissie, de commis- sie-Duivesteijn, heeft het Cen traal Planbureau (CPB) nieuw onderzoek gedaan naar de kosten van de Betuwelijn. Eer der wezen studies van het CPB er al op dat de lijn economisch niet rendabel is te maken en ook maatschappelijk weinig nut heeft. Het instituut ziet echter wel mogelijkheden voor een sluitende exploitatie. „Nu de lijn er eenmaal ligt, wordt bij gebruikmaking ervan geen verder verlies geleden. Het is zelfs mogelijk een klein stukje van de aanleg terug te verdie nen", aldus een woordvoer ster. den haag/gpd - Duizenden au tomobilisten dreigen hun rijbe wijs te verliezen, omdat ze het afgelopen weekeinde veel te hard hebben gereden op ge vaarlijke wegen. Vooral tussen Dordrecht en Rotterdam gingen zeer veel mensen in de fout. Een kleine drieduizend be stuurders werden daar betrapt. Op het gedeelte waar slechts zeventig kilometer per uur mag worden gereden reed vrijwel ie dereen harder dan honderd en velen zelfs harder dan 120. Eén keer werd een snelheid van 154 kilometer geconstateerd. Ieder een die vijftig kilometer harder rijdt dan toegestaan, raakt over het algemeen het rijbewijs kwijt. Bij een controle in de buurt van Vianen werden aan zienlijk minder overtredingen geconstateerd. De politie controleerde op de len van snelwegen waar het wegdek zodanig is versleten, dat er een groot risico bestaat op ongelukken. Op die plekken mag niet harder worden gere den dan 70 kilometer per uur. De politie constateerde de afge lopen tijd dat vrijwel niemand zich daaraan houdt. Ook klaag den diverse automobilisten, die zich wel aan de voorschriften hielden, dat de hardrijders voor levensgevaarlijke situaties zorg den. Daarna besloot de politie op die plaatsen te gaan flitsen. Ze heeft dat twee dagen tevoren aangekondigd via de media. Niettemin klaagden veel be trapte automobilisten dat de snelheidsbeperkingen niet goed waren aangegeven. Volgens de politie zijn dat smoezen, omdat er nooit wordt gecontroleerd als de waarschuwingen niet voldoen aan de wettelijke eisen. „Anders heeft het geen zin", zegt de woordvoerder van het Korps Landelijke Politiedien sten (KLPD). Borden langs de kant kondigen deze extra con troles aan. Ook staat de snel heid aangegeven op de zogehe ten matrixborden boven de weg. Dat was zaterdag welis waar niet het geval, maar dat doet volgens de woordvoerder van de KLPD niets af aan de strafbaarheid. „Veel mensen denken nog steeds dat op die borden adviessnelheden staan, maar dat is al sinds 1991 niet meer zo. Je moet je er gewoon aan houden." (advertentie) eindhoven - Bezoekers bekeken gisteren de tentoonstelling van ijssculpturen in Eindhoven, die als the ma de geboorte van Jezus heeft. Kunstenaars hebben in de ruim 70 figuren in totaal 250.000 kilo ijs en 400.000 kilo sneeuw verwerkt. Foto: ANP/Bert Jansen leiden/anp - In Nederland ver volgt justitie per jaar ongeveer tweehonderd minderjarige jon gens voor groepsverkrachtin gen. Ze misbruiken de meisjes, omdat het hen leuk lijkt. Het geeft ze iets extra's. Vaalt willen de jongens niet onderdoen voor de rest van de groep. Na het de lict scheppen ze onderling op over het voorval en soms spelen de daders erna voetbal of eten ze een patatje, zei criminoloog en jurist C. Bijleveld van het Nederlands Studiecentrum Cri minaliteit vrijdag. Uit onder zoek blijkt dat de jongens van tevoren bespreken dat zij die avond seks willen hebben met een bepaald meisje. Vaak vra gen ze het slachtoffer of zij daar ook zin in heeft. In de onder zochte gevallen antwoordde ze ontkennend, toch doen de jon gens wat zij willen. De onderzoekers hebben ne gentig daders onderzocht, die in 24 groepen opereerden. Ge middeld bestaan de groepen uit vier willekeurige daders. De verkrachtingen vonden plaats tussen 1993 en 2001. Als het de lict geregisseerd werd, mocht de een na de ander het meisje misbruiken. Samen zijn ze sterk waardoor een verkrachting al tijd lukt. Veelal bedreigen de verkrach ters het meisje achteraf zodat het slachtoffer niet naar de po litie stapt. Ook verzinnen ze met zijn allen een verhaal, voor het geval het meisje moeilijk gaat doen. rotte rdam/g pd - De discussie in ons land over waarden en normen in de samenleving lijkt ook in Europa wortel te schie ten. Na afloop van het Nederlands voorzitterschap van de Europe se Unie over enkele weken, ne men anderen het waardende bat over. Dat stelde premier Balkenende zaterdag met tevre denheid vast op de slotconfe- rentie 'Europa, een prachtig idee?'. Oostenrijk heeft reeds beloofd dat het ook discussies gaat or ganiseren over hoe mensen in Europa met elkaar dienen om te gaan. De inspanningen van Balkenende hebben er ook toe geleid dat er een leerstoel Euro pese Waarden komt aan de uni versiteit in Brugge. In een reactie herinnerde de premier eraan dat hij werd weggehoond toen hij twee jaar geleden het waardendebat aan- slingerde. De Nederlandse pre mier kreeg volop steun van Jose Manuel Barroso, de voorzitter van de Europese Commissie. (advertentie) Deze hamerde erop dat - in een tijd van terroristische dreiging - het van immens belang is dat de EU positieve waarden als de mocratie, vrijheid van menings uiting, tolerantie en gelijkheid van man en vrouw sterk blijft benadrukken. „Maar ook de negatieve, slechte dingen als ra cisme, vreemdelingenhaat en intolerantie behoeven aan dacht. Want die zijn ontoelaat baar", betoogde Barroso. Premier Balkenende zal er alles aan doen om het waardendebat in Nederland en Europa draai ende te houden, zei hij. Hij kreeg steun van oud-premier Ruud Lubbers, tegenwoordig Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties. „Er is veel angst en onzekerheid onder mensen", stelde Lubbers vast. „Dus moeten er inspan ningen worden geleverd, zodat we weer zelfvertrouwen krijgen in Europa. Dat we onze manier van met elkaar in vrijheid leven - met respect voor anderen - zullen hervinden."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3