Nog één keer met z'n allen GESPREK VAN DE DAG Randstedeling spreekt 5,42 lettergreep per seconde Slaapkamerdoden Ontslag dreigt voor personeel Soestdijk na overlijden prins Bernhard Driekleur bij jarige Amalia hangt halfstok Lieke en Michon winnen tv-programma Het Blok maandag 6 DECEMBER 20L DAGELIJKS LEVEN "OEll- ZO'AJ Mpjo p MENSELIJK Bewoners van de Randstad spre ken sneller dan mensen elders in Nederland. Sprekers uit de Rand stad produceren gemiddeld 5,42 lettergrepen per seconde. In ande re regio's gaat het een stuk langza mer. In Groningen /Drenthe be draagt het aantal lettergrepen per seconde 4,96, in Zuid-Gelderland 4,96 en in Limburg 4,89. Dat hebben taalwetenschappers van de Universiteit van Antwerpen vastgesteld. Hun bevindingen staan in de jongste editie van het maandblad Onze Taal. De weten schappers onderzochten de ge sprekken van 160 leraren uit Ne derland en Vlaanderen. In het ge zelschap bevonden zich evenveel vrouwen als mannen. De helft van de sprekers was jonger dan 40 jaar, de andere helft ouder dan 45. De spreeksnelheden, verschillen niet alleen in Nederland. Zo spre ken de inwoners van Oost-Vlaan- deren met 4,43 lettergrepen het Marnix Gijsen Men kondigt nooit verhogingen van belastingen aan, wel aanpassingen snelst, terwijl de Belgisch Limbur gers niet verder komen dan 4,14 lettergrepen per seconde. Het onderzoek wees ook uit dat sekse en leeftijd eveneens van in vloed zijn op de snelheid waarmee mensen spreken. Zo zijn mannen rapper van tong (gemiddeld 4,79 lettergrepen) dan vrouwen (4,50). Ook is gemeten dat de jonge gene ratie sneller spreekt dan de oudere: 4,78 lettergrepen per seconden te gen 4,52. Een duidelijke verklaring voor de regionale verschillen in spreek- snelheid hebben de wetenschap pers niet. Het zou kunnen liggen aan het drukkere levensritme van de Randstedeling of aan een betere beheersing van het Standaardne derlands bij de snelle sprekers, die niet worden gehinderd door dia lect. Dialect zou de snelheid van spreken kunnen verlagen. Zo spreekt een Groninger de eind-n van bijvoorbeeld nemen nadruk kelijk uit, maar laat hij de laatste klinker onuitgesproken, aldus de onderzoekers. Het verschil in spreeksnelheid in leeftijdsklassen is makkelijker te verklaren, zeggen de wetenschap pers. Ouderen hebben een 'minde re neurologische controle over hun spraakorganen, waardoor ze trager gaan spreken'. Voor het verschil bij de seksen is voorlopig geen andere verklaring voorhanden dan dat bij andere onderzoeken het verschil ook is gebleken, anp De Amerikaanse actrice LAURA DERN (37) en haar man, de 35-jari- ge muzikant Ben Harper, hebben een dochter gekregen. Het meisje is geboren in Los Angeles. Het Ameri kaanse tijdschrift People heeft dat gemeld, op gezag van een woord voerster van Dern. Hoe het meisje heet is nog niet bekend. Het stel heeft al een zoon, Ellery Walker. Het gaat prima met het hele gezin, aldus de woordvoerster. Laura Dern is de dochter van het acteursechtpaar Diane Ladd en Bruce Dern. Ze werd in de jaren '90 vooral bekend door de films Wild at Heart, Blue Velvet en Perfect World. Ook speelde ze in Jurassic Park. De ouders van een tienermeisje heb ben de Amerikaanse acteur NICK NOLTE voor het gerecht gedaagd. Volgens hen werd hun dochter twee jaar geleden gedrogeerd en seksueel misbruikt op een feestje in zijn huis in Malibu. Dat meldden Amerikaan se media. Nolte was zelf niet op het feestje. Hem wordt echter nalatig heid verweten, omdat zijn huis meester zich aan het meisje zou hebben vergrepen. Nolte wist vol gens de beschuldiging dat die de neiging had minderjarigen drugs te geven met de bedoeling ze seksueel te misbruiken. Deze man werd in maart veroordeeld voor seks met het toen 15-jarige meisje. Toen bekend werd dat ze de jaarlijk se, internationale modellenwed- strijd van ELITE MODELS had ge wonnen, kon ze alleen maar huilen. Een dag later is de 15-jarige SOFIE OOSTERWAAL uit Harderwijk al weer nuchter over haar nieuw ver worven modellenstatus. In die Chi nese stad vond de finale plaats van de zoektocht naar nieuw talent door het modellenbureau. In oktober won Sofie de Nederlandse finale van de internationale Elite Model Look 2004, die dit jaar voor de elfde keer werd gehouden. Tijdens de wereldfi nale in Shanghai streden tachtig meiden uit vijftig verschillende lan den om de eerste plaats. Uiteinde lijk koos de jury, onder wie Victoria Beckham, Sofie uit als Elite's aan komend topmodel. Of haar leven daardoor heel erg zal veranderen? ,,lk denk het niet", zegt Sofie. ,,lk voel wel een beetje druk op me, maar in feite ben ik nog dezelfde Sofie als voor de wed strijd. Ik ga gewoon mijn school afmaken, in de vakanties en weekenden kan ik dan als model werken. De catwalk vind ik het allerleukst." Foto: ANP De dood door onderkoeling schijnt een hele milde te zijn. Als de temperatuur van je lichaam daalt tot een graad of 33, stopt het rillen vanzelf en glijd je weg in een sluimerige toestand. Nog weer een paar graden lager verlies je het bewustzijn, zodat je niet meer merkt dat er nóg vijf graden lager har tritmestoornissen optreden en dat je motortje er bij een graad of 20 hele maal mee stopt. Het vredige gevoel dat drenkelingen van de Titanic in de Noordelijke IJszee aan deze weten schap hebben ontleend, probeer ik op te wekken als ik in bed de steenkoude voeten van mijn vrouw tegen me krijg aangeduwd. Ik voel hoe langzaam alle warmte uit mijn lijf wordt gezogen. De slaapkamer is de gevaarlijkste plek in het huis. Ik wist dat al, maar afge lopen week stond het ook nog eens in de krant. Alleen de reden verbaasde me een beetje. Niet onderkoeling blijkt jaarlijks honderden doden te veroor zaken, maar ongezonde lucht. Door dat de meeste slaapkamers slecht wor den geventileerd en te warm zijn, ont staat gedurende de nacht een bijna gif tige atmosfeer. Ene Evert Hasselaar i door Willemien Schenkeveld soESTDiJK - Met z'n allen stonden ze voor Paleis Soestdijk in een lange rij opgesteld: de koks, de tuinlieden, de telefonis tes en de onderhoudsmannen. Even kon heel Nederland zien wie er de afgelopen jaren zorg hebben gedragen voor Bern hard, Juliana en het paleis. Tegelijk werd dit weekeinde be kend dat de personeelsleden hun baan dreigen te verliezen. „Prins Bernhard was iemand voor wie je honderd procent werkte. Natuurlijk grijpt zijn overlijden je aan", zegt kok René Griffioen, die vijfjaar geleden op Soestdijk kwam werken en met zijn gezin in een van de witte huisjes tegen over het paleis woont. Hij en zijn collega's hebben de afge lopen dagen vele overuren gedraaid en tegelijk afscheid moeten nemen van de man voor wie sommigen van hen al dertig, veertig jaar werkten. Een enkeling is zelfs nog bij Bemhards moeder Armgard in Overijssel in dienst ge weest, alvorens na haar overlijden bij haar zoon in Baam te komen. In maart deed het personeel Juliana aan de achterzijde van het paleis uitgeleide. Maar op verzoek van de koninklijke familie waren zij dit keer aanwezig bij de plechtige cere monie in de voortuin. Zaterdag hadden de personeelsle den al persoonlijk afscheid kunnen nemen. Iedereen kon dat individueel doen. Wie wilde, kon een avondwake hou den. Ook was er een informeel samenzijn met de konink lijke familie. Griffioen:Je drinkt een sapje, je praat wat. Normaal heb je natuurlijk de afstand tot de familie, maar dan valt dat eventjes weg." Ongeveer zestig mensen werken nog op Soestdijk. De meesten zijn rijksambtenaren, een enkeling was persoon lijk in dienst van Bernhard of Juliana. Na het overlijden van koningin Juliana is al een paar- mensen vertrokken. Van de personeelsleden zijn sommigen zo oud dat zij geen ander werk meer zullen zoeken, anderen zijn niet in vaste dienst of gedetacheerd. Volgens de rijksvoorlichtingsdienst blijven er ongeveer dertig personeelsleden over voor wie een sociaal beleL plan geldt. Dat is in mei vastgesteld na overleg van ve^ genwoordigers van de hofhouding en de vakbond. Mq krijgt maximaal achttien maanden de tijd om ander v\je te vinden en krijgt zo lang doorbetaald. Ook wordt hqe, geboden bij het vinden van ander werk. S( Na de bijzetting van prins Bernhard zal het personeel^ der worden ingelicht over de toekomst van het paleis^ Staat - sinds 1974 eigenaar van Paleis Soestdijk - was i verantwoordelijk voor het groot onderhoud. Maar vet^ mensen vragen zich af wat er over de tuinen is afgespP ken. y. De rijksvoorlichtingsdienst kon hier gisteren niets ove zeggen. „Vanzelfsprekend blijven er mensen nodig vo0i tuin en ook voor het paleis. Het is heus niet zo dat m(kt de sleutel aan de Staat kan worden overhandigd. Allee0, omdat er vele persoonlijke bezittingen van de konink} v familie in het paleis staan.Cg De marechaussee blijft voorlopig nog de wacht houd^cj Soestdijk. Vermoedelijk duurt dat in elk geval nog een,e IP je van de TU Delft heeft tijdens zijn pro- motie-onderzoek vastgesteld dat dit met name voor astmapatiënten fataal kan zijn. Bij slechte ventilatie kan ik me wel wat voorstellen. In onze slaapkamer zijn geen ramen die open kunnen, al leen de deur naar het balkon laat de frisse lucht met kubieke meters tegelijk naar binnen. Als die niet stevig op slot zou zijn, tenminste. De roosters boven de ramen draait mijn echtgenote her metisch dicht, op het moment dat zij de rolgordijnen laat zakken, 's Zomers doet ze dat bij het naar bed gaan. In de wintermaanden al om een uur of zes in de avond. Een gebrek aan venti latie - gecombineerd met de fijne stof van huismijt uit de matrassen en door langdurig in- en uitademen van kool dioxide door twee echtelieden die de slaap der rechtvaardigen slapen - cre- eert het klimaat dat volgens Hasselaar uiteindelijk tot chronische ziekten lijdt. Onder de lakens schijnt het allemaal nog erger gesteld. Daar neemt de ver vuilingsgraad - al naargelang water die avond op tafel heeft gestaan - vol gens Hasselaar toe tot het vijftigvoudi- ge van de luchtverontreiniging in de rest van de ruimte. Bij een te warme slaapkamer kan ik me niks voorstellen. Net als de Grotten van Han hebben de lichaamsuitein den van mijn eega 's zomers en 's win ters een constante temperatuur van een graad of acht. Voorde weten schappers onder u die - met verwijzing naar de hierboven weergegeven feiten over de dood door onderkoeling - wil len opmerken dat dit niet kan, wil ik benadrukken dat het hier gaat om ge voelstemperatuur. Mijn gevoelstempe ratuur. 's Zomers is in de slaapkamer goed te leven meteen aangetrouwde neus, twee handen en twee voeten die aanvoelen als colablikjes die net uit de vriezer komen. Maar 's winters - als mijn eigen doorbloeding net voldoen de is om mijn 1.95 meter lange lijf tot in alle uithoeken te verwarmen - kan de langdurige confrontatie met mense lijke koelelementen ernstige gevolgen hebben. Voor huismijt - die optimaal gedijt bij temperaturen van 17 tot 25 graden - is zij in elk geval dodelijk. Bij het voorlezen van het huwelijksreg ie ei li d IC De personeelsleden van Paleis Soestdijk doen prins Bernhard uitgeleide. Foto: GPD/Marc van der Kort De vlaginstructie voor de eer ste verjaardag van prinses Amalia, morgen, was nog nau welijks uitgevaardigd of pre mier Balkenende moest hem alweer intrekken. De driekleur gaat niet in top, maar blijft vanwege het overlijden van prins Bernhard halfstok han gen. De verjaardag wordt al leen in familiekring gevierd. Het was de bedoeling om nieuwe beelden van Amalia vrij te geven of een fotosessie te organiseren, zoals dat afge lopen zomer bij haar eerste va kantie in het Italiaanse Taver- nelle. Ook dat gaat niet door, al was Amalia gisteren wel te zien op het bordes van paleis Soestdijk. Op de arm van va der Willem-Alexander zwaaide ze naar de rouwstoet voor haar overgrootvader. Het was meteen een van de weinige keren dat Amalia in het openbaar kwam. lement door de ambtenaar van de bur gerlijke stand moet ik éénentwintig jaar geleden even zijn weggesuft. Want mijn eega is de enige die zich alles kan herinneren van de mij bij die gelegenheid opgeleg de plicht om haar bevroren li chaamsdelen tegen mijn blote lijf te ontdooien. Alleen bij temperaturen ver onder nul is zij bereid bedsokken aan te trekken, maar tot handschoe nen en neuswarmers heb ik haar nog niet weten te bewe gen. Hasselaar benadrukt dat het een beetje nattevingerwerk is, maar hij schat in zijn promotie onderzoek het aantal doden in slecht geventileerde en te warme slaapkamers op vier honderd tot zevenhonderd per jaar. Ik vraag me af of hij ge trouwd is. Reageren? column@dickvan- derplas.nl Prinses Amalia op de arm van vader Willem-Alexander. Foto: EPA Het paar Lieke en Michon heeft gisteren het televisieprogramma Het Blok gewonnen en daarmee ruim 96.000 euro. Het door hen verbouwde appartement in Am sterdam bracht tijdens een veiling gisteren 45.000 euro meer op dan de taxatie van 220.000 euro. Daar bovenop ontvingen ze de hoofd prijs van vijftig mille. Voor het paar Nanet en Elmer wa ren de druiven zuur. Het door hen opgeknapte appartement werd niet verkocht, waardoor zij na we ken van hard klussen met niets achterbleven. Het duo Brett en Tobias zag zijn appartement gis teren voor 235.000 euro van de hand gaan (taxatie 225.000) en Wina en Jochem voor 249.000 eu ro (taxatie 235.000). Het gezamen lijk opgeknapte appartement werd voor negentigduizend euro verkocht (taxatie 85.000). De vijf duizend euro winst werd onder de vier stellen verdeeld, zodat Na net en Elmer toch nog 1250 euro wonnen. In het tv-programma Het Blok (Net 5) was de afgelopen weken te zien hoe vier stellen elk een ruw opgeleverd appartement in Am sterdam opknapten plus geza menlijk een vijfde appartement met als doel de woningen na af loop te veilen. Voor elke verbou wing was een budget van 35.000 euro beschikbaar. Voorafgaand aan de start van het programma zijn de woningen ge taxeerd door een makelaar. De meeropbrengst tijdens de veiling zou voor de deelnemers zijn. Voer degenen met de hoogste winst lag nog eens vijftig mille klaar. Dat lukte dus niet bij Nanet en El mer. Hun woning was getaxeerd op 235.000 euro. Nadat zij er voor 35.000 euro plus vele eigen uren aan vertimmerd hadden, werd er gisteren niet meer dan 235.000 euro voor geboden. Daarop is het appartement van de veiling geno men en wordt nu in de vrije ver koop gebracht. Gisteren boden per woning ongeveer vijftien mensen. gpd De winnende klussers Lieke en Michon. Foto: Jean Pierre Heijmans

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2