Quick opent zoals altijd op links SPORT 8 Sinterklaas Goldrust? 'Heerlijk, zo'n schram op de achillespees' Voetballen met tien tegen tien, ter nagedachtenis aan Frank Hermsen maandag 6 DECEMBER 2G In de tijd dat bij mij op school in Amsterdam de pepernoten snoeihard naar de Sint werden teruggegooid, vierden wij ook het feest bij onze voetbalclub in stijl. De Goedheiligman heeft zich op mijn 'Nova College' nooit meer laten zien en na die bewuste avond eind zeventiger jaren ook niet meer bij de vv Noordwijk. Wat was het geval? We hadden het plan opgevat het eens groots aan te pakken. De kantine werd voor de eerste selectie afgehuurd en stokouwe 'Dirk-de-doordouwer-Vieveen' (niet te verwarren met 'Ouwe Dirk' Dortmundt) zorgde voor een versierde stoel en wat De zeventigjarige koningin van de kantine, tante Dien (die nadat ik naar FC Lisse was vertrokken nog geen kopje thee meer voor me wenste in te schenken) was bereid gevonden de heren te bedienen en een selecte groep dubieuze dichters zou de avond wat kleur pro beren te geven. Topamateurtoneelspeler 'in-je-doel-Dirk-daar-komt-ie' had tab berd en baard in de kast hangen en stond te popelen om een ieder glansrijk onderuit te schoffelen. Ook een Zwarte Piet van het type Pluk van de Petteflet was snel gevonden, dus zou het ons aan niets ontbreken. Toen de hele groep (kom daar nu eens om) braaf Sin terklaasliedjes zat te zingen (als Johan Derksen dit maar niet leest, want ddt zou een trainer toch niet mogen toestaan?) werden de klapdeuren van de kantine opengezwaaid en hoorden we een bul derend geluid. Piet 'Keessie-kliekebel' Karstens had de Sint zover gekregen in vol ornaat achterop zijn pas aangeschafte crossmotor plaats te nemen. 'Shit Kassie, rij je rustig?', had de Sint nog geroepen, waarop Piet de gashendel vol opendraaide. Hij reed eerst nog een rondje van 27X) om het tiveede veld, liet nog wheely zien op de door de regen knap baggerige grasmat voor de deur en kwam binnenscheuren met een inmiddels groen (Sints gelaatskleur) - zwarte (Sint's mod derige outfit) bisschop. Toen kneep hij in de voorrem en gaf nog eens plankgas, waarop de motor op de plaats in de rondte tolde. Tante Dien viel met een doffe klap achter de toog neer. de modder zat tot in de aangrenzende bestuurskamer op het plafond en Sint kon pas na vijf cognacjes het grote rode boek ter hand nemen. Eén cadeau kan ik me nog herinneren. Ouwe Dirk, die regelmatig een lekke band had omdat hij deze tot op de velg versleet, kreeg twee 'gloednieuwe' exemplaren van de Sint. Aan het eind van de avond bij zijn auto aangekomen, stond deze op twee kratjes en moest hij nog even zijn eigen wielen onder de auto schroeven. De zaterdag erna werd één of andere Rotterdamse ploeg, Kozakken Boys of zoiets, fluitend aan de zegekar gebonden. Tijden zijn ver anderd, helaas! Ruud Bröring De Enschedese tweede klasser De Tubanters trad gisteren bij koploper Heino aan met een oud-international in de gelede ren. Youri Mulder deed als mid denvelder zijn uiterste best en behaalde met zijn ploeg een eervol gelijkspel (1-1). Hoe was jouw rentree op de groene mat? Mulder. „Leuk, heel erg leuk, hoewel ik nog niet weet hoe ik morgenvroeg uit mijn bed stap." Op welke positie speelde je? „Met Mourad Lemsidi op het middenveld. Mourad is een goede voetballer. We speelden naast elkaar. Ik moest veel lo pen. Er moest behoorlijk gebuf feld worden." Waarom ben je na een afwe zigheid van anderhalf jaar weer begonnen? „Ik trainde al een tijdje mee op dinsdagavond en speelde zo nu en dan met oud-FC Twente. Twee weken geleden had ik al eens een oefenwedstrijd mee- fedaan. Onze trainer André aus zit slecht in de spelers en vroeg mij. Maar ik wil verder niemand in de weg staan. Al lien lekker trainen vind ik ook prima. André doet alles met de bal, positiespelletjes en partij tjes, heerlijk." Ben je ongeschonden uit de strijd gekomen? „Ik hoop het. Ik heb wel een heerlijke schram op mijn achil lespees, maar als het moet deel ik zelf een beuk uit." DE KWESTIE ■NM6B9I Ul v - vV De spelers en begeleiders van Quick 1890 nemen een minuut stilte in acht. Foto: CPD/Ronald Kersten Amersfoort - Voetbal is niet altijd een spel van elf tegen elf. Ouick speelde gisteren met tien man, ter nagedachtenis aan een doodgeslagen medespeler. „Het zinloze geweld was opeens erg dichtbij." De stilte wordt alleen lichtjes verstoord door de voorbijzoevende auto's op de A28. Maar niemand geeft deze zondagmiddag een kik op sportpark Dorrestein in Amersfoort. Iedereen op de zittribu- ne staat, de vlaggen hangen halfstok. Zo hoort het bij een minuut stilte. Zoals bij alle sportwedstrijden in Nederland werd dit weekeinde prins Bemhard herdacht. Maar bij Quick 1890 - Sporting Martinus is niemand met zijn gedachten bij hem. De Amersfoortse voetbal club worstelt met een eigen rouwproces. Twee weken geleden werd linksbuiten Frank Hermsen bij het verlaten van een discotheek in Nijkerker- veen doodgeslagen. Deze minuut stilte is voor Hermsen, deze wed strijd is een eerbetoon aan de Amersfoorter die de dag voor kerst twintig jaar zou worden. Daarom staan aan de ene kant van de middencirkel elf spelers van Sporting Martinus arm in arm. Recht tegenover de Amsterdamse ploeg zijn de spelers, reserves en begeleiders van Quick innig verstren geld. Er klinkt applaus nadat het scheidsrechters- fluitje snerpt. Als Quick-trainer Eric Vreekamp naar zijn dug-out loopt, omhelst Martinus-coach Jannis van der Lijcke hem even stevig. „Sterkte." Tussen de twee kan het toch moeilijk misgaan. Een paar dagen na de dood van Hermsen beslo ten zijn teamgenoten de eerstvolgende wedstrijd met tien man te spelen. Als statement tegen zin loos geweld, ter nagedachtenis aan hun linksbui ten. Van der Lijcke besloot ook met slechts tien man te voetballen. „Chapeau voor Martinus, wij zijn erg blij met die morele steun", zegt Quick- voorzitter Piet Hoek. Aftrap Quick, bal naar achter, naar Ronald Smee- le. Die opent op links, naar de plek waar geen me despeler staat. Afgesproken werk. „Zo trapten we altijd af', zegt Smeele na afloop. „Dat moesten we nu ook doen." Quick is beter met tien tegen tien. Al snel maakt Kevin Engelman 1-0. Hij loopt naar de linkerhoek, juicht door zijn vinger loodrecht omhoog te ste ken. Medespelers doen hem na; hun topscorer Frank Hermsen vierde zijn treffers dit seizoen ook zo. Engelman kijkt indringend naar de hemel. Uiteindelijk wordt het 4-1, maar daar gaat het vandaag niet om. Quick wil de twee beroerdste weken uit de 114-jarige historie afsluiten, voor zo ver je een traumatische gebeurtenis kunt afslui ten. Smeele; „Zo'n drama als de dood van Frank gun je niemand. Dit vergeet ik nooit. Maar je moet toch door met alles. Ek heb met twee ver schillende gevoelens in het veld gestaan." Vreekamp, met zachte stem; „In de afgelopen twee weken hebben we gezien hoe belangrijk een vereniging is in het maatschappelijke leven. Ik ben er trots op hoe Quick de zaken heeft aange pakt, dit was het laatste dat we voor Frank konden doen. Laten we hopen dat zijn ouders nu de rust krijgen om alles te verwerken." De dood van Frank Hermsen sloeg een diepe wond in de Amersfoortse voetbalwereld. Hij speelde net een paar maanden bij Quick, was overgekomen van Hoogland. De student Cesar - therapie liet zich er nog veel zien, bijvoorbeeld om te vlaggen bij de jeugd. Hij verliet vierdeklas ser Hoogland voor Quick omdat hij ambitie had hogerop te komen. „Frank zei tegen mij dat hij De Telegraaf wilde halen", sprak zijn voormalige trai ner Jan van Bekkum vorige week op een herden kingsbijeenkomst. „Dat is gelukt, wij hadden ech ter beiden iets anders in gedachten." Op de dag van zijn begrafenis hingen de vlaggen in Amersfoort halfstok. Jeugdspelers van alle clubs vormden in hun voetbalshirts een erehaag voor de rouwstoet. Een dag werd er bij Hoogland en Quick niet gevoetbald; in plaats daarvan werd Hermsen herdacht op de beide sportparken. Jeugdleden lieten ballonnen op, lazen gedichtjes voor. Bij Quick werd een tegel geplaatst met daar op een lieveheersbeestje, het landelijke symbool tegen zinloos geweld. Al de hele week zijn er bloe men neergelegd. „De dood van Frank heeft mensen in Amersfoort diep geraakt", weet Hoek. „Dat zinloze geweld was opeens heel erg dichtbij. Vooral mensen met kinderen beseffen dat op zo'n moment. Er is veel meegevoeld met de ouders van Frank." In ieder geval meer dan bij de KNVB. De voetbal bond bleek beter in het uitpluizen van de regle menten dan in het begrip hebben voor ander mans situatie en meldde dat Quick en Hoogland door hun categorische weigering te spelen een boete zouden kunnen krijgen. Na een stroom van verontwaardigde reacties kwam de bezinning bij de KNVB; niks boetes. In de bestuurskamer herinnert een ingelijste foto aan Hermsen. Zijn shirt met nummer 11 hing in de weken na zijn dood in de kantine. Uit respect voor de linksbuiten zal het nummer dit seizoen door niemand van Quick 1 gedragen worden. Roy Hammink De internationale concurrentie in het schaatsen is enorm toegenomen. Zelfs op de tien kilometer, jarenlang het do mein van de Nederlanders, is een zege niet meer zeker. 0ystein Gr0dum deed Gianni Romme vorig weekeinde zwe ten. De 1500 meter is een grote loterij geworden. Wat belooft dat voor de Olympische Spelen van Turijn in fe bruari 2006? Komt de Nederlandse goldrush in gevaar en wordt het een goldrust? Oud-schaatser Jeroen Straathof: „Jullie zijn vroeg. De Olympische Spelen zijn pas over veertien maan den. Er kan nog zoveel gebeuren. Het klopt wel dat in de breedte de con currentie toeneemt en dat die schaatsers steeds beter worden. Toch verwacht ik niet dat de gold rush van de Nederlanders manco's vertoont. Er zijn weer nieuwe jonge jongens, in de personen van Beorn Nijenhuis en Simon Kuipers, die zich ertussen kunnen rijden." Televisiecommentator en oud schaatser Martin Hersman: „Het publiek denkt dat gouden me dailles vanzelfsprekend zijn, maar zo denken sporters nooit. Neem nou de afgelopen Spelen in Salt Lake City. Daar was Jochem Uytdehaage toch een redelijke surprise. Het wordt voor schaatsers wel steeds moeilijker om de top te halen. De tien kilometer is sinds de Olympische Spelen van 1992 nadrukkelijk het domein van de Nederlanders, met zeges van Bart Veldkamp, Gianni Romme en Uytde haage, maar je ziet nu opeens dat de Noren het goed doen. De Italianen rijden ook sterk, maar de Russen val len me tegen. Ik heb daar geen ver klaring voor. Misschien was de plan ning van de Russen niet goed of zien we ze pas echt bij de WK allround in Moskou. Rusland heeft in ieder geval de jongste ploeg. Voor elke afstand in Turijn kun je wel een buitenlandse favoriet voor goud noemen, maar dat geldt ook voor de Nederlanders. Het dubbeltje kan nu alleen eerder de andere kant opvallen. Ik ben er al leen maar blij om dat de buitenlan ders het nu ook eens in het pre- olympische seizoen laten zien. Dat maakt de sport er interessanter op." Schaatsster Helen van Goozen: „Het is een beetje de vraag of de Ne derlanders op tijd wakker zijn ge schud. Gianni Romme heeft in ieder geval weer de overhand op de vijf en tien kilometer. Daarnaast komen de Italianen en Russen opzetten. Op alle afstanden zijn er specialisten bijge komen. In Nederland richten de schaatsers zich dit jaar nog op het allrounden, maar volgens jaar zal ie dereen zich specialiseren op zijn beste afstanden. De internationale concurrentie is nu erg groot, maar dat maakt de sport des te leuker. Bij de vrouwen zie je ook een verschui ving. Ik denk dat de Duitse meiden het moeilijk krijgen. Ze vallen nu te gen, misschien omdat ze verzadigd zijn, of omdat ze in het pre-olympi- sche jaar dingen aan het uitproberen zijn. Het is moeilijk te peilen. Renate Groenewold en Gretha Smit hebben op de langere afstanden, en in het geval van Renate ook nog de 1500 meter, zeker kansen. Je zag in het verleden wel dat de Amerikanen en Duitsers op de Spelen altijd iets ex tra's konden geven. Dat moet bij de Nederlanders nog verbeteren." Gewestelijk trainer Arnold van der Poel: „Ik denk dat de Nederlanders min der medailles halen dan in de vorige Olympische Spelen. De buitenlandse concurrentie is fors toegenomen en ik hoop dat er nog een paar schaat sers komen bovendrijven. Dat maakt het alleen maar mooier. Het is dus geen zekerheid dat de Nederlandse mannen goud halen. Bij de vrouwen zie je een omgekeerde tendens. De investeringen van de laatste jaren be ginnen vruchten af te werpen. Het is alleen de vraag of Turijn voor die jonge rijdsters niet te vroeg komt. De Duitse hegemonie brokkelt langzaam af. Het is nu eenmaal moeilijker om een voorsprong te verdedigen dan een achterstand in te halen." Schaatser Dennis Kalker: „Ik denk dat we wel op moeten pas sen, maar ben er toch wel van over tuigd dat we onze plakken pakken. Natuurlijk zit Grodum dicht bij een Gianni Romme in vorm, toch denk ik dat het met de concurrentie wel meevalt. Er zijn enkele buitenlanders die eruit springen, wij hebben op el ke afstand wel verschillende jongens die het podium kunnen halen. In Tu rijn zal er van alles uitrollen voor de Nederlanders, ook goud." UIT CESPROKI éFC Groningt trainer Roni in Voetbal I ternationa „Een mensA stromend water zijn etu stilstaand beekje. Bennie Hofs, oud-voi Ier en oom van Vitess^ speler Nicky Hofs, verfe over zijn neef. In Spoife week: „Hij is nog steeds voor groot deel kind. Als er ri een jongen voor zijn def staat met een bal, dan k hij alles in de steek, des noods de visite. NAC-aanvaller Ali B01 boun, geboren in Mi ko, in Voetbal Interni nal: ,Als ik in Marokko op markt een appel steel, ik eerst een pak slaag de marktkraamhoudei Daarna haalt hij de p< erbij en die trappen een keer in elkaar. lei die hiér in een café een weghaalt zit een uur weer op dezelfde stoel, is Nederland, veel te ti rant.fr f Berna Kruys over de Mg nende treffer van zooil Ricky (FC Utrecht) tegi de club van haar echtgi noot Gert (De GraafscJ In AD Sportwereld: e Gert heeft de punten Ito nodig. Toen hij ging vefo zen door die treffer dach Ricky deed het, jeetje rfh kan gewoon niet', ja, af] hij een misdaad begint heb hem nog een paar pen gegeven, haha. I Henk Kesler, directeuü taald voetbal van de m KNVB, in Nieuwe Revijs „Waar ik mij een beetje gen om maak, is dat Vd Basten zich nu al een keer heeft laten ontvall dat hij de spelers wel ei weinig ziet. Dan denk gaan hem toch niet vei zen aan een club? Ik w ze bondscoach echt nie, kwijt. Clarence Seedorf in Trouw: Racisme wordt nooit gesproken, door niema Niemand zegt: Ik ben e racist'. Racisme zit one huids. Dat het bestaat i je pas als je op een raci sche manier behandela wordt. Tenniscoach Michiel Jy- pers in De Telegraaf: Het probleem in Nedq land is echter dat we n\ al op de korte termijn <h ken. Wat 's ochtends im krant staat, wordt 's m\( dags al behandeld in e Tweede Kamer. Roeicoach Mark Emk^ hij leidde de Holland |j naar zilver in Athene -g constateert in de Volkf krant dat het roeien r% Spelen volledig uit bef raakte: c „We kwamen uitAtheri rug na een fantastische* prestatie en iedereen vK te naar het werk om thl de rekeningen weer te /F len.-F Michael Zijlaard, echo. noot van Leontien vail Moorsel, in Margriet: „Waarom zou je kritisi zijn tegenover iemand alles wint? Dat durffè toch niet? Maar er mot L tijd iemand zijn die da is. En dat ben ik. KI-vechter Ernesto H j in Veronica Magazine „Als ik het idee zou hel dat ik er misschien nie vend uitkom, zou ik di stoppen. Die angst kui jezelf niet toestaan: hel afleiden en je dus het zq ten onmogelijk maken Schaatscoach Bart Scl ten over zijn pupil, wi reldkampioen Chad I drick in Trouw: „Hij gaat graag stappe kan enorm veel bier dr ken. Hij is vannacht ot niet in het hotel teriigg keerd. Anderlecht-coach Hu t Broos in Humo: j „Ik ben een mens, dus maak fouten. Ik zeg je welke fouten, nee, zo g ben ik niet. André Ooijer karaktei seert het huidige PSV Sportweek: t „...mondje houden. Ni, hoog van de toren blazen, gewoon j lekker ballen. Dan pas hebben woor- T den kracht." 1

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20