Clanten in de knel loor elektranota's Minervanen koesteren het 'Lippetafeltje' van Bernhard Franse politie stopt explosief in vliegbagage Jroblemen energiebranche met verhuizingen ïiden sluit vriendjespolitiek niet uit Moeder met zeven kinderen in bushokje aangetroffen Emotioneel afscheid van Soestdijk MAANDAG 6 december 2004 Jubileumshow Wipneus en Pim één groot feest Meer zon Quick Boys laat zege bijna nog glippen nzïïa \dtWt zw 00 3/4 OPGERICHT 1 MAART 1860 (g0 SPEURDERS Plaats een speurderadvertentie in uw dagblad, mail naar: speurder@hdc.nl Tel.: (072) 519 5868 Fax (072) 519 6869 Leidsch Dagblad Koetje Antiek de wil naar stad grote Lieke Miction en de beste zijn klussers tv !*SSS De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor f9,75 i 81 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen J €0,41 per dag! J Naam:M DY J Adres: Postcode/Plaats: I Telefoon: (l v.m. bezorgcontrole) I I Geboortedatum: Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antw.nr. 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 -1711 E-mail lezersservice@hdc nl of surf naar www letdschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 ln Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs/gpd - De Franse gendar merie op het internationale vliegveld van Parijs blijkt al ge ruime tijd explosieven in de bagage van vliegpassagiers te stoppen zonder dat zij daarvan op de hoogte zijn. De handel wijze is onderdeel van de trai ning van honden die explosie ven moeten opsporen. De oe fenmethode is alleen bij de gendarmerie bekend. Zelfs premier Raffarin blijkt er niet van op de hoogte te zijn ge weest. Frankrijks eerste minis ter liet gisteren weten bezorgd te zijn over de trainingsmetho de. Hij wil dat de oefeningen voortaan zodanig worden uit gevoerd dat de privacy van de passagiers strikt wordt geres pecteerd. De affaire is aan het rollen ge komen toen vrijdagavond een van de tassen die door de gen darmes was volgepropt met explosief materiaal plotseling was verdwenen. Een kruier had de bewuste tas op een transportband gezet op een moment dat de gendarmes be zig waren met het wisselen van de honden. „Een kwestie van een, hooguit twee minuten. Het is nooit eer der gebeurd", aldus het hoofd van de gendarmerie die is be last met de veiligheid op de Franse luchthavens. Maar de paniek was groot, zeker toen duidelijk werd dat de bewuste tas niet meer kon worden ach terhaald. Hij was aan boord gegaan van een van de tachtig vliegtuigen die vrijdagavond vertrokken van Charles de Gaulle. Tot gisteravond was het be wuste bagagestuk nog niet bo ven water. Prins wilde op de sociëteit 'zijn voeten kwijt kunnen' Wilfred Simons i - Zo op het oog is het maar ^krakkemikkig tafeltje. Het is rtgeblakerd en er komt een :oeilucht vanaf, het gevolg van V jaren te dicht bij de open haard bn. Toch koestert Sociëteit Miner- het 'Lippetafeltje' als geen ander Wjelstuk in het imposante vereni- jsgebouw aan de Leidse Bree- straat. Het tafeltje is een geschenk van prins Bernhard, verzekert vice- president Michael Rots van Sociëteit Minerva trots. Het exacte jaar waarin hij het schonk, is in de nevelen van de geschiedenis verdwenen, maar 'eind jaren zestig' moet het toch zijn geweest. Aan het tafeltje is een anekdote ver bonden die de Minervanen elkaar nog altijd graag doorvertellen. Bern hard had, na een drukke dag, met enkele vrienden besloten om op de sociëteit een glaasje port te gaan drinken, ongetwijfeld met blokjes kaas en borrelnootjes. De Minerva nen gaven hem de beste plek in hun conversatiezaal, vlak bij de immense open haard. Het werd gezellig en na verloop van tijd besloot de vermoei de prins zijn voeten op tafel te leg gen, niet wetend dat dit tegen de 'mores' is, het stelsel van ongeschre ven gedragsregels dat de Minerva nen er op na houden. De preses moest eraan te pas komen om uit te leggen dat dit geen pas gaf en dat hij zijn gerechte straf niet zou ontgaan. Hij moest 'poepel schieten' (een fles champagne aanbieden) en op de leestafel gaan staan om daar in een 'lullepot' (toespraakje over niets) zijn schanddaad op te biechten. Bernhard besloot dat dit hem geen tweede keer zou overkomen. Hij zei tegen de preses dat hij bij een vol gend bezoek 'zijn voeten kwijt wou kunnen'. Dat waren geen loze woor den. Hij liet een meubelmaker in Soest een salontafeltje maken met aan vier zijden uitschuifbare 'lip pen'. De steuntjes zijn van ijzer met een randje koperbeslag. Daarop, zo was het idee, mocht een vermoeide bezoeker voortaan wél zijn voeten leggen. Hij bracht het zelf naar Mi nerva en demonstreerde de verbaas de studenten hoe het moest worden gebruikt. Nog altijd is het tafeltje voor dit doel in gebruik, verzekeren Groendijk en Rots. Pagina Ri: 'Churchill hoefde geen poepel te schieten' Dode na ongeval in Katwijk katwijk - Bij een ongeval met een lijndienstbus en een perso nenauto is op de Wassenaarse weg in Katwijk een automobilist om het leven gekomen. De toe dracht van het ongeval is nog onduidelijk. Het ongeluk ge beurde gisteravond rond acht uur, enkele honderden meters voorbij de ingang van het Pan- bos. De inzittenden van de lijn bus van Connexion zijn opge vangen in het pannenkoeken restaurant ter plekke. De zwaar gewonde tweede inzittende van de auto is naar het ziekenhuis gebracht. Over de toestand van die persoon was gisteravond nog geen duidelijkheid. Toekomst van Soestdijk onzeker soESTDiJK - Een besluit over de toekomstige bestemming van Paleis Soestdijk kan nog wel maanden op zich laten wach ten. Het kabinet zal daarover beslissen in overleg met de Rijksgebouwendienst. De kans dat er weer een Oranje komt wonen in Baarn, wordt door alle deskundigen erg klein geacht. De nationale vlag die gisteren werd gehesen, geeft aan dat Soestdijk geen woonpa leis van de koninklijke familie meer is, maar een van de vele rijksgebouwen in Nederland. Jager door eigen kogel getroffen Marseille - Een Franse jager die in een bos in Zuid-Frankrijk te gen een boom stond te plassen, is getroffen door een kogel uit zijn eigen geweer. Het geweer leunde tegen zijn auto, maar viel om, waardoor een schot werd gelost. De man raakte slechts licht gewond. Het heeft echter maar 'een centimeter ge scheeld' of de man had 'ernstig letsel' opgelopen, aldus hulp verleners. Roltrap gestolen door overvallers ien - Energiebedrijven heb- momenteel grote admini- tieve problemen. Vooral bij verwerken van verhuizingen n ze massaal in de fout. Vele duizenden klanten hebben rdoor tot enkele maanden ipende achterstanden in hun ilingen, of soms ook maan- lang te veel betaald. De ge- tenlijke bedrijven zeggen al- ip alles te zetten om de pro- len op te lossen. jon-woordvoerder Bart Sik- erkent: „Er is een stuw- van vele duizenden ver- ngen die wij administratief gniet hebben verwerkt. Alle Ergiebedrijven hebben daar Ik last van. Wij zijn dan ook I de hele sector naarstig op naar een andere, eenvou- procedure. Maar we zul- i zorgen voor goede eindno- i, en de stroomlevering blijft irandeerd." 1 juli kan iedereen zijn ei gen energieleverancier kiezen, en is het betalen voor elektrici teitslevering losgekoppeld van het betalen voor het beheer van het net. Contracten met het energiebedrijf zijn daarom ook niet meer aan de woning ge koppeld, maar aan de consu ment die bij een verhuizing zijn contract dan ook dient mee te nemen. De energiebedrijven stelden tot voor kort dat de li beralisering van de markt zon der al te veel problemen ver loopt, maar dat blijkt dus niet waar. Minister Brinkhorst van economische zaken zei eerder dit jaar nog alle vertrouwen in de operatie te hebben en be loofde zelfs af te treden als er een chaos zou ontstaan. Ook de koepel van energiebe drijven EnergieNed realiseert zich dat het zo niet langer kan. „We willen zo snel mogelijk zorgen voor een andere ver- huisprocedure", meldt woord voerder Sjoerd Marbus van EnergieNed. Hij geeft toe dat vele tienduizenden klanten momenteel de dupe zijn. „Per maand gaat het om 15.000 tot 20.000 consumenten van wie we de gegevens niet goed kun nen verwerken." Marbus wijst erop dat alle pro cedures in overleg met onder meer de Consumentenbond tot stand zijn gekomen. Hij noemt als een van de oorzaken dat klanten hun verhuizing niet tijdig doorgeven. „Dat moeten we uiterlijk twee we ken van tevoren weten, anders kan het fout gaan. Maar blijk baar werkt dit dus niet goed. In januari hopen we een oplos sing te hebben", aldus de woordvoerder, die erkent dat er ook bij het switchen van energiebedrijf veel fout gaat. Hoe vaak dit gebeurt, zegt hij niet te weten. „Maar als" de procedure is verbeterd, ver wachten we een snelle afname van alle klachten." ragen in raad over aanbestedingen straatwerk #r Timoteus Waarsenburg ien - De klacht van het Leidse bedrijf F.JA der Velde Bestratingen dat de gemeente te en te makkelijk opdrachten op het gebied straatwerkzaamheden toespeelt aan enkele iende 'huisaannemers', lijkt te kloppen. Dat jkt uit een intern onderzoek van de dienst mi- en beheer, uitgevoerd in opdracht van het lege van burgemeester en wethouders. Vanuit gemeenteraad zijn inmiddels ruim zestig vra- over deze kwestie gesteld, overgrote deel van het straatwerk in Leiden, :ntig procent zo blijkt uit het rapport, wordt ilvoudig onderhands aanbesteed. Bij dit type aanbestedingen krijgt één aannemer de opdracht, zonder dat anderen daaraan te pas komen. Die opdrachten gingen slechts naar drie aannemers, door de gemeente zelf 'huisleveranciers' ge noemd. „De afdeling waar de inkoop- en aanbestedings werkzaamheden inzake wegonderhoud worden gedaan was minimaal bezet", concludeert het rapport. „Degene die zich bezighield met de daadwerkelijke aanbestedingen deed dit zelfstan dig en alleen." Het rapport sluit 'vriendjespolitiek' dan ook niet uit. Pagina Ri: Gemeente: Risico van relationele banden COMMENTAAR BETUWELIJN EN HSL i Centraal Planbureau (CPB) eft vastgesteld dat we net zo ed zonder Betuwelijn kun- rHet goederenvervoer tus- de Maasvlakte en Duitsland n over bestaand spoor. Vele 4ljarden voor niks uitgegeven, fc conclusie is niet echt verras- üid. Al sinds de eerste plannen or de lijn op tafel liggen, •rdt getwijfeld aan de spoor- rbinding. En nu wordt op- buw geconcludeerd dat de Be- welijn feitelijk een erbodige luxe is. :t CPB komt bin- nkort met een pport dat is opge ld in opdracht n de commissie- livesteijn. In die commissie Td enige tijd geleden al pijn- c blootgelegd hoe de mega- ojecten de afgelopen jaren tot and zijn gekomen en waarbij t niet zelden aan politieke oed ontbrak om naar kriti- be geluiden te luisteren. Re- Jtaat: een serie prestigeobjec- n waarvan nut en noodzaak wwelijks zijn aan te tonen, oor de Betuwelijn komt het er op aan een list te bedenken munt te slaan uit de aan- Verkeersminister Peijs is j-iter dit weekeinde ai te ken- len gegeven dat personenver voer nauwelijks lucratief is en vele nieuwe investeringen vergt. Tel uit je winst Is de Betuwelijn een voorloper van meer spoorleed? Het lijkt erop. Er wordt nog volop ge bouwd aan de HSL-Zuid. En ook hier zijn de signalen verre van geruststellend. Het is nog maar de vraag of er straks vol doende animo is voor de snelle trein van Amsterdam naar Pa rijs. Vaststaat dat het trein kaartje een prijs kent dat slechts voor een beperkt gezelschap is op te brengen. Daar bij worden grote vraagtekens gezet bij de becijferde tijd winst Een vergelijking van Betuwelijn en HSL met de bekende fruit automaten dringt zich steeds meer op. Zolang de jackpot niet valt, zijn het eenarmige bandie ten die wel veel geld opslokken maar niets uitkeren. Wat rest is daarom de opdracht aan Peijs al haar creativiteit aan te wen den om te voorkomen dat de spoorlijnen nóg meer geld kos ten. Het bij elkaar schrapen van wat magere inkomsten lijkt de realiteit, de jackpot een utopie. Adriaan Brandenburg leek/gpd - Een moeder met ze ven kleine kinderen is zater dagavond door de politie aan getroffen in een bushokje langs de A7 bij Leek (15 kilometer van de stad Groningen). De kinderen lagen onder deken tjes op de grond. De vrouw komt uit Libanon en heeft eer der asiel aangevraagd in Duits land. „Onze grootste zorg betrof de kinderen want sommigen wa ren bijna onderkoeld", aldus een politiewoordvoerder. Be woners van het nabijgelegen asielzoekerscentrum in Tolbert hebben zich over de moeder en de zeven kinderen ont fermd en ze meegenomen naar hun caravans. Het asielzoe kerscentrum heeft ze niet offi cieel opgenomen. De vreem delingenpolitie is inmiddels in geschakeld. Afgelopen week dook de vrouw ook al op in Groningen. Ze was zonder treinkaartje aangeko men op het station. Tegenover de spoorwegpolitie verklaarde ze toen geen onderdak te heb ben en dat ze onderweg was naar een kerk in Rotterdam waar ze opvang kon krijgen. (advertentie) hongkong - Een bende van 24 gewapende mannen heeft een Chinees metrostation in aan bouw overvallen en onder meer een hele roltrap gestolen. Dit heeft de krant South China Morning Post gemeld. De ben de hield de bouwvakkers onder schot terwijl de roltrap werd meegenomen. De geplande opening van het nieuwe metro station Gouwugongyuan in de stad Shenzhen zal door de roof vertraging oplopen. Willem Duyn (67) overleden roswinkel - Zanger Willem Duyn is in de nacht van vrijdag op zaterdag op 67-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie zaterdag bekendgemaakt. Duyn kreeg een hartstilstand. Hij overleed op weg naar een zie kenhuis. De zanger werd be kend als Big Mouth van het duo Mouth MacNeal. Pagina Kunst Cultuur Van boven naar beneden: Gadegeslagen door zijn familie wordt het stoffelijk overschot van prins Bern hard van Soestdijk, via de A12 overgebracht naar Paleis Noordeinde in Den Haag. Foto's: EPA/ANP baarn-den haag/gpd - De jacht is ten einde. Hoornblazers geven in de tuin voor Paleis Soest dijk het signaal. Voor het laatst staat de bijna vol tallige koninklijke familie op het bordes. Prinsen laten hun tranen de vrije loop, neven en nichten zoeken steun bij elkaar. Eloise en Amalia zwaaien naar grootmoeder Beatrix en naar de auto die het stoffelijk overschot van hun overgrootvader Bern hard naar Den Haag brengt. De overbrenging van de woensdag overleden prins is een emotionele gebeurtenis. Voor de hek ken staan duizenden mensen, veel meer dan bij de overbrenging van koningin Juliana. Stramme veteranen vechten vergeefs tegen hun tranen wanneer het lichaam van Bernhard zijn geliefde woonhuis van de afgelopen 67 jaar definitief ver laat. Daarmee komt een einde aan een tijdperk, blijkt uit het strijken van de koninklijke standaard en het hijsen van de nationale driekleur. Het mar kante witte paleis staat leeg. Het buiten opgestel de personeel moet op zoek naar ander werk. Zijn kleinzoons dragen grote witte anjers, zoals de prins dat zijn leven lang heeft gedaan. Prinses Margarita zoekt een plekje vooraan. Twee jaar ge leden was ze niet welkom bij de begrafenis van prins Claus, dit voorjaar voegde ze zich pas in Delft bij de rouwende familie, maar vandaag kijkt ze naast haar broer Carlos naar de rouwstoet. Ook tweelingbroer Jaime is present, overgevlo gen uit Afghanistan waar hij als diplomaat werk zaam is bij de Nederlandse troepen. Alleen de in Amerika wonende zonen van prinses Christina zijn er niet bij. Het hoorngeschal luidt het vertrek in. Prinsen Maurits en Pieter-Christiaan huilen nu openlijk, Floris, Willem-Alexander, Marilène en Carlos ver bijten zich. 'Zwaai maar', fluistert Willem- Alexander tegen Amalia, die met grote ogen rondkijkt. De koningin en haar zussen Irene, Margriet en Christina stappen met Pieter van Vollenhoven in de volgauto. Samen brengen ze het lichaam van de prins naar Paleis Noordeinde, waar de Koninklijke Mare chaussee anderhalf uur later de met de nationale driekleur én een enkele witte anjer bedekte kist naar binnen draagt. Vandaag kunnen de autori teiten daar hun respect betuigen, vanaf morgen kan ook het publiek afscheid nemen van prins Bernhard. De uitvaart is zaterdag. Pagina Gesprek van de Dag: Nog één keer met z'n allen

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1