Feyenoord heeft geluk hard nodig 'Winnen belangrijker dan onderscheidend voetbal' SPORT 3 Guus Hiddink ziet geen hanglipjes meer bij PSV NEC brengt Rotterdammers in de problemen Vitesse strompelt langs Utrecht enhakkergeen ndidaat bij Ajax rdam - Zelf wilde hij wel, ir Ajax ziet in Leo Beenhak- niet de ideale kandidaat om svan Gaal op te volgen als nisch directeur van Ajax. msterdammers maakten ag op de aandeelhouders- idering bekend dat de I we technische man een di- efunctie krijgt. Volgens al- een directeur Arie van Eij- hoeft Beenhakker, die in verleden de functie al be- jde, niet te rekenen op een lc bontje uit Amsterdam. 1 nny de Groot "jent bij RBC [endaal - Donny de Groot It vanaf 1 januari voor RBC >ndaal. De aanvaller te- in de West-Brabantse stad contract voor anderhalf sei- De 25-jarige spits liep in een zware knieblessure waarna hij deze zomer geen 3e: ractverlenging kreeg bij vorige club FC Utrecht, icht leende hem in de pe- daarvoor uit aan FC Vo- am en Emmen. va diek spandoek ;en KNVB maar - Supporters van ADO Haag hebben gisteren op zSeke wijze geprotesteerd te- 'n de boete van 25.000 euro Ie KNVB had opgelegd aan j.? ub. Ze hingen voor de uit- itrijd tegen AZ een gigan- spandoek op met de tekst: te 25.000, wij zijn toch ze- linterklaas niet!' ADO Den kreeg de boete naar aan- ig van de spreekkoren tij de thuiswedstrijd tegen a op 12 september. nol woensdag tegen Ajax 1 2 chen - Willy Sagnol speelt niet met Bayern jchen tegen Ajax in de npions League. De inter- r®. inal uit Frankrijk liep giste- I lij de training van de Duit- cordkampioen een enkel- e op. Hij is vier weken roulatie. Zeker is daar- 9" maandag 6 december 2004 ip, 7) dat coach Felix Magath in terdam vijf spelers mist. .ouvière "u rliest protest sel - De voetbalwedstrijd irlecht-La Louvière in de ;te Belgische klasse wordt Dver gespeeld. Dat heeft de rale Scheidsrechtercom- ie (CSC) zaterdag beslist, luvière verloor de wed- 1 met 2-1, maar diende een it in omdat bij de gelijkma- ran Baseggio de bal onder- naar het doel ontplofte. De er ontging het incident, e omdat de kapotte bal na loelpunt door een La Lou- -speler buiten de lijnen elpl gewerkt, vei [ordschuld voor d< etico Madrid >p ve rid - De Spaanse voetbal- 2-1 Atletico Madrid heeft een kv dschuld van 385,7 miljoen Dat meldde het gezag- t lende economisch tijd- ior ift Cinco Diaz. Alleen al het inr open seizoen zou de twee- n d ub van Madrid een verlies r Ji 53,2 miljoen euro hebben hiien. door Hans Leber Rotterdam - Lucky Feyenoord. De term wordt altijd gebruikt voor Ajax, maar gold dit week einde voor de Rotterdammers die in een slechte wedstrijd te gen NEC op het laatste moment geluk hadden. Vijf minuten voor tijd besliste Salomon Kalou, wéér hij, de wedstrijd: 2-1. Het betekent dat Feyenoord niet in mineur naar de topper tegen PSV aanstaande zondag hoeft toe te leven. Veel reden voor zelfvertrouwen is er in Rotter dam daarentegen ook niet na de eerste competitiewinst sinds een maand. NEC-coach Johan Neeskens vond dat zijn ploeg had kunnen winnen. En gezien enkele zeer goede reddingen van Feyen oord-doelman en uitblinker Pa trick Lodewijks, zat daar wat in. Zeker de eerste helft leek het alsof Feyenoord de wedstrijd tegen Schalke 04 van afgelopen woensdag nog in de benen had zitten. De Rotterdammers kwa men nog wel op voorsprong toen Dirk Kuijt na bijna twintig minuten de bal kon binnen schuiven nadat Romeo Caste- len had gemist na een voorzet van voorstopper Karim Saidi vanaf de (let wel) cornervlag. Het mooiste moment van de wedstrijd, vlak voor rust, bracht Feyenoord echter in de proble men. De Paraguayaan Edgar Barreto van NEC liet zien waar om hij bekend staat als een man met een mooie trap: hij knalde de bal van 30 tot 35 me ter afstand loeihard binnen achter de verbouwereerde Lo dewijks die er daarbij niet eens slecht uitzag. Een wonderlijk mooi doelpunt van de zilveren- medaillewinnaar op de Olympi sche Spelen van Athene die tot gisteren vier wedstrijden was geschorst. Wat zich vervolgens van Feyen oord meester maakte is de vraag waar de trainer mee zal worstelen. De ploeg probeerde NEC nog wel onder druk te zet ten, maar leek niet bij machte de eigen lijnen aan te houden. Een man als Shinji Ono, afgelo pen woensdag nog ijzersterk te gen Schalke, viel weg. Niets luk te hem nog. Op Feyenoords middenveld leek soms een wedstrijdje gaande waarbij het de bedoeling was de bal zo snel mogelijk bij de tegenstander in te leveren. Gullit had door rechtsback Christian Gyan uit de ploeg te laten geprobeerd een overwicht op het middenveld te creëren, met Hossam Ghaly rechts in de verdedigingszone, maar de he ren liepen elkaar haast in de weg. Een poging laat in de wed strijd om met Gerson Magrao (voor Ono) meer breedte in het spel te krijgen, strandde op het eigengereide zoeken naar per soonlijk succes door de Brazili aan. Spijtig genoeg voor NEC waren het twee grote persoonlijke fou ten die Feyenoord in de kaart speelden. Bij het eerste doel punt maaide Patrick Pothuizen over de bal, nota bene een man met een Feyenoord-tatoeage op zijn rug die nog uit zijn jeugdja ren stamt. De verdediger moest even later (opnieuw) met een hamstring-blessure het veld verlaten voor Jeffrey Leiwaka- bessy. Bij Feyenoords tweede doelpunt was het Romano Denneboom, eerder dit jaar nog verkozen bij het Neder lands elftal, die een bal vanaf de middenlijn terug wilde schui ven op een van zijn geschrok ken verdedigers. Kalou pikte 'm op en soleerde behendig door de op één lijn staande NEC-ver- dediging. De opluchting was voelbaar in de Kuip, waar de arme aanvoer der Patrick Paauwe gisteren af en toe zelfs een persoonlijk fluitconcertje te verwerken kreeg. De man die na Heeren- veen-Feyenoord wegens zijn overtredingen door zijn trainer tot zondebok werd gemaakt, kan zich blijkbaar weinig meer veroorloven. Ook gisteren wei gerde Gullit de druk bij Paauwe - zeker niet de slechtste Feye- noorder - weg te nemen. Op de vraag wat hij van de fluitcon certen vond, zei de coach: „Ik heb ze niet gehoord, maar het is vervelend voor een speler." Paauwe zelf verbaasde zich achteraf over het fluitconcert. „Er waren na de wedstrijd ook jongens die tegen me zeiden dat ze het gek vonden omdat ik een van de beteren was." Paau we kijkt tóch uit naar aanstaan de zondag als PSV. „Dit was een slechte wedstrijd. Misschien komt PSV voor ons op het goe de moment. We willen boven dien hun recordperiode zonder tegengoals stoppen." Ruud Gullit was verder alleen maar opgelucht: „We hebben wel eens goed gespeeld en ver loren, nu hebben we slecht ge speeld en gewonnen. Dat mag ook wel een keer." FEYENOORD: Lodewijks; Ghaly, Saïdi, Paauwe en Mtiliga; Castelen (72. Buf fel), Ono (89. Gyan), Bosschaart (53. Magrao) en Goor; Kuijt en Kalou. NEC: Gentenaar; Nalbantoglu, Wiel- aert, Pothuizen (34. Leiwakabessy), Wisgerhof en Valencia; Van der Doe len (87. Demouge), Barreto, Boutahar en Tininho; Niedzielan (70. Denne boom). Dirk Kuijt neemt Salomon Kalou op de schouders, nadat hij het winnende doelpunt heeft gescoord in de wedstrijd tegen NEC. Foto: ANP/Gerrit de Heus door Frans van den Nieuwenhof doetinchem - Een week geleden deed FC Twente helemaal niks om het PSV moeilijk te maken en de spelers in rood-wit von den het best. Zaterdag zocht De Graafschap naar de grenzen van mannelijk spel en de spe lers in rood-wit vonden het ook goed. PSV laat zich niet meer intimideren of afschrikken, het rolde de staartploeg vakkundig op (0-4). Gert Kruys was niet ontevreden, omdat De Graafschap leeuwen moed had getoond en Guus Hiddink stelde zich simpelweg op het standpunt: ,,Als jullie strijd willen, prima, dan krijgen jullie strijd." De trainer van PSV haalde in één zin een oude frustratie van tafel. In vorige seizoenen wilde zijn ploeg nog wel eens een pootje terugtrekken als het er op aankwam. Of waren er spe lers die verongelijkt gebaarden dat de scheidsrechter hen bij duels onrechtvaardig behandel de. „Nu zie ik geen hanglipjes meer", constateerde Hiddink tevreden. Na de rust (0-1) ging het tempo snel omhoog en bekroonde Farfan een uitstekende wed strijd. De jonge, sterke Peruaan was bij alle drie de doelpunten betrokken. Na twintig minuten leverde een goede passeeractie hem een strafschop op (Van Bommel, 0-2). Vervolgens lanceerde hij Beas- ley met een perfect getimede doorkopbal, waarna hij de bal zelf binnen mocht lopen en kort daarna rondde Farfén een prachtige combinatie tussen Bouma en Lee af. DE GRAAFSCHAP: Van Dijk; Bot, Van der Kruis, Bus en Berck Beelenkamp; Magno (66. Loval), Vandenbroeck, Zongo (73. Haklander), Van Leerdam en Ax; Van Beukering. PSV: Gomes; Ooijer (78. Feher), Alex. Bouma en Lee; Van Bommel, Cocu en Vogel; Park. Sibon (76. Beasley) en Farfan (83. Vonlanthen). erl Arie van Eijden: 'Clubcultuur wordt zeker niet verwaarloosd' Dick Sintenie en van Kempen riRDAM - - Arie van Eijden ey< Ronald Koeman alle ruim- n 1 elfs als Ajax naast deelna- skfcan het Uefa-Cuptoemooi >1 v t, zal Ajax' algemeen direc tie trainer blijven steunen, isistijd heeft Van Eijden eens gedacht aan de terug van Louis van Gaal als trai- „Maar dan moest Koeman Dat is niet aan de orde." is de laatste tijd niet zo gegaan met de prestaties Ajax. Waar lag dat aan gens de buitenwacht was aan het begin van het sei- )de kampioen voor de ko- de vijf jaar. Maar dan gaan [ijj isultaten tegenvallen. En s moeilijk om die neer- tse spiraal plotseling te breken. Het probleem is intbreken van een goede jtj, ös tussen routine en jeugd [ay !t team. Dat kan pas in ja- ■a i worden hersteld, want c] gaat de spelersmarkt le erd ie zomerstop was de balans goed, want jullie hebben pogingen ondernomen om actfre" spelers te contracteren. z0 in de zomer hoefden we lau land erbij te halen, vonden de trainer en de technisch di recteur. Dat vond ik toen ook. Ik was overtuigd van de mening van de technische mensen. Voortschrijdend inzicht heet dat." - In oktober 2003 begon Louis van Gaal als technisch directeur bij Ajax. Zijn benoeming past niet in de lijn van de Cruijff- adepten die Ajax onder uw be wind heeft aangesteld. Waarom is Van Gaal aangesteld? „Hij is een ongelofelijke vak man. En ik had er een goed ge voel over. Het is voor een deel idealisme van mijn kant ge weest om die twee stromingen bij Ajax bij elkaar te willen brengen. Als je vindt dat je van die club houdt, en als je vindt dat je iets te danken hebt aan die club, dan moet je soms je eigen 'ik' wegschuiven. Dat geldt voor Johan Cruijff, voor Van Gaal en ook voor mij. Hoe wel ik het mezelf aanreken dat het plan is mislukt, vind ik het ontslag van Van Gaal geen re den om zelfbij Ajax weg te gaan." - Was een botsing tussen Van Gaal en Koeman niet te voor zien? „Ruim een jaar geleden hebben we dat wel als een gevaar inge zien. Maar we dachten dat Van Arie van Eijden in de bus van Ajax. Foto: Archieffoto ANP/Olaf Kraak Gaal een bepaalde periode had afgesloten." - Wilde Van Gaal liever op het trainingsveld staan? „Soms had ik de indruk van wel. En hij wilde te veel invloed uitoefenen op de werkwijze van Koeman. Zo vond Van Gaal dat hij beslissend zou moeten zijn over de spelers met wie de hoofdcoach ging werken. Dat kan niet. Als een hoofdcoach het niet ziet zitten in bepaalde spelers, kun je hem niet dwin gen met zulke spelers te wer ken." - Heeft Koeman ter discussie ge staan? „Nee. De resultaten vielen wel tegen, maar dan moet je kijken hoe je dat moet oplossen. In tern is wel eens gesuggereerd dat Van Gaal weer als trainer zou gaan werken. Maar als je dat plan in de praktijk brengt, moet Koeman weg. En dat is niet aan de orde geweest. - Was u verbaasd over de ma nier waarop Koeman zich na de 4-0 nederlaag tegen Bayern Miinchen uitte? Hij sprak via de media indirect met Van Gaal. „Er zijn door Koeman in de pu bliciteit toen geen verstandige opmerkingen geplaatst. De vraag is echter hoe het tot dat heikele moment heeft kunnen komen. Er blijkt een proces van een aantal maanden aan vooraf te zijn gegaan. Ikzelf was niet op de hoogte van dat proces. Ik zat namelijk niet bij de gesprek ken die Koeman en Van Gaal voerden. En Koeman noch Van Gaal heeft aan mij ooit aange geven dat er spanningen waren. Achteraf gezien was de manier waarop Van Gaal zijn beleids plan presenteerde een eerste aanleiding tot frictie. En als ge volg van de wedstrijd tegen Bayern is de Europese doelstel ling naar beneden bijgesteld. Dat kan, want in het Uefa-Cup- toernooi spelen ook grote ploe gen." - Als Koeman volgende week door een tweede nederlaag tegen Bayern Miinchen naast een ver BETAALDVOETBAL De Graafschap - PSV 0-4 (0-1). 20. Alex 0-1, 66. Van Bommel 0-2 (straf schop), 77. Farfan 0-3, 82. Farfan 0-4. Scheidsrechter: Wegereef. Toeschou-, wers: 11.000. Gele kaart: Van Bommel. (PSV). Roda JC - FC Groningen 5-1 (3-0). 15. Cristiano 1-0, 25. Van Dijk 2-0 (straf schop). 38. Bodnar 3-0, 51. Bodnar 4- 0. 59. Col met 5-0, 79. Van Gessel 5-J. Scheidsrechter: Van Egmond. Rode kaart: 23. Roorda (FC Groningen) Gele kaart: Sergio (Roda JC). Toeschouwers- 12.200. RBC Roosendaal - NAC Breda 0-0. Scheidsrechter: Jol. Toeschouwers: 5000. Gele kaart: Farouk, Hakansson, Viedma (RBC Roosendaal), Collen (NAC Breda). FC Twente - FC Den Bosch 4-0 (2-0). 15. Culina 1-0, 29. N'Kufo 2-0. 54. Sjoekov 3-0, 61. Touzani 4-0. Scheids rechter: Koopman. Toeschouwers-. 13.000. Gele kaart: Culina (FC Twente) Verhaegh, Uneken (FC Den Bosch). AZ - ADO Den Haag 2-0 (1-0). 18. Meerdink 1-0, 73. Elkhattabi 2-0. Scheidsrechter Van Sichem. Toe schouwers: 7744. Gele kaart: Huyse- gems, Opdam (AZ), Rijaard, Van der Leegte (ADO). Feyenoord - NEC 2-1 (1-1). 19. Kuijt 1- 0, 43. Barreto 1-1, 85. Kalou 2-1. Scheidsrechter: Wiedemeijer Toe schouwers: 36.000. Gele kaart: Mtiliga, Magrao (Feyenoord), Wisgerhof. Valen cia (NEC). Vitesse - FC Utrecht 2-1 (1-0). 18. Hofs 1-0, 85. Douglas 1-1, 90. Jansen 2-1. Scheidsrechter: Luinge. Toeschou wers: 16.389. Gele kaart: Janssen (Vi tesse), Douglas, Cornelisse (FC Utrecht). Willem II - SC Heerenveen 2-2 (1-1). 6. Sikora 0-1, 30. Caluwé 1-1, 67. Hunte- laar 1-2, 90. Van Nieuwstadt 2-2. Scheidsrechter: Blom. Toeschouwers: 11.400. Rode kaart: 90 Haarala (SC Heerenveen/2x geel). Gele kaart: Bakka- ti, Sikora (SC Heerenveen), Kreek (Wil lem II). Topscorers: 1. Kuijt (Feyenoord) 13, 2. Kalou (Feyenoord), Huntelaar (SC Hee renveen) 10, 4. Perez (AZ), Boussaboun (NAC) 8, 6. Vennegoor of Hesselink (PSV) 7, 7. Van de Haar (FC Utrecht), Hofs (Vitesse), Janssen (Vitesse), Reu- ser (Willem II). Landzaat (AZ), Den Ou den (ADO Den Haag), Amoah (Vitesse), Cristiano (Roda JC) 6. PSV 15 13 2 0 41 39- 5 AZ 15 11 3 1 36 37-12 Ajax 15 9 4 2 31 36-17 Feyenoord 15 9 3 3 30 39-18 Heerenveen 15 7 4 4 25 27-25 Vitesse 15 7 3 5 24 25-21 FC Utrecht 15 7 3 5 24 22-19 NAC 15 7 3 5 24 26-32 Willem II 15 6 3 6 21 22-24 Roda JC 15 5 5 5 20 27-25 Groningen 15 5 4 6 19 24-26 FC Twente 15 5 2 8 17 19-20 RKC 15 3 6 6 15 18-23 NEC 15 3 5 7 14 15-19 AD0 15 3 2 10 11 18-27 Den Bosch 15 2 3 10 9 10-40 RBC 15 2 2 11 8 16-40 Graafschap 15 0 5 10 5 13-38 volg in het Uefa-Cuptoernooi grijpt, moet hij dan weg? „Nee. Je kunt niet elke keer ie mand ontslaan als er een doel stelling niet wordt gehaald. Dan heb je geen rust." - Hoe belangrijk is onderschei dend voetbal? „Heel belangrijk. Maar winnen is belangrijker. Als je alleen maar onderscheidend voetbal speelt en niet wint, komt er nie mand meer kijken. Ajax speelt nog steeds 4-3-3, met de uit zondering dat de trainer in gro te wedstrijden aanpassingen mag doen aan die speelstijl." De clubcultuur wordt zeker niet verwaarloosd, ook niet na het vertrek van Van Gaal. En als we in de winter een goede spits kopen, krijgen we weer wat ge zelliger voetbal te zien." - Binnenkort is er weer een nieuwjaarstoespraak. Freek de Jonge maakte vorig jaar een aantal grappen oi-er het beleid van Ajax. Koeman vond dat toen niet zo leuk. Het afgelopen jaar biedt voor een cabaretier opnieuw een schat aan materi aal. Hebben jullie De Jonge al geboekt? „Nee, we hebben nog niemand geboekt." Programma, 10 december: Heerenveen - FC Groningen, 11 december: FC Den Bosch- RKC Waalwijk, Roda JC - RBC Roosendaal, Willem II - FC Utrecht. AZ - FC Twente. 12 december: Feyenoord PSV, Ajax - Vitesse. De Graafschap - NEC, NAC Breda - ADO Den Haag. EERSTE DIVISIE Topscorers: 1. Van den Bergh (Sparta) 14, 2. Derksen (Fortuna Sittard) 13. 3V El Hamdaoui (Excelsior) 11, 4. Musta- pha (Sparta) 9, 5. Hamming (Veendam), Hofstede (VW Venlo) 8, 7. Koevermans (Sparta), Van Loenhout (VW Venlo), Lo pes Monteiro (AG0W), Kantelberg (Stormvogels/Telstar) 7. Programma, 10 december: AG0W Apel doorn - Stormvogels Telstar, Emmen - Cambuur Leeuwarden, Excelsior - MW, Fortuna Sittard - BV Veendam, Go AheaiJ Eagles - VW-Venlo, Haarlem - TOP Oss, Helmond Sport - FC Eindhoven, Heracles Almelo - Sparta Rotterdam, FC Volendam - FC Dordrecht. arnhem/anp - Trekkend mét een been, strompelend of hin kend kwamen de spelers van Vitesse gisteren van het veld. Op het tandvlees voetballen de Arnhemmers naar het einde van de eerste competitiehelft. De club, gestraft met een smah le selectie, werd beloond met een niet geheel verdiende over winning op FC Utrecht (2-1). Trainer Sturing maakte zijrï manschappen direct na afloop van het duel een aompliment Zijn collega Booyrnad Vitesse de gelukkige winnaar genoemd, nadat hij zijn eigen ploeg uit tien kansen slechts één treffer had zien halen. De Utrechtse kansen werden soms door pech of onnauwkeu righeid, maar meestal door doelman Jevric onschadelijk ge maakt. „Hij heeft punten voor Vitesse gepakt", zei Booy te recht over de uitblinker. Sturing, die op de bank vrijwel alleen jonge onervaren spelers had, moest het al snel in de wedstrijd doen zonder aanval ler Gluscevic, die voorheen voor Utrecht speelde. Die viel uit met een liesblessure. Na rust verliet ook doelpuntenma ker Hofs (1-0) mank het veld, hij werd gelijktijdig getroffen door kramp en een knieblessu-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15