Carlos Moya zet vergissing recht SPORT 2 Volle schaatskalender is keurslijf voor Wennemars Gekwelde spitsen op zoek naar zichzelf Spanjaard mag vier jaar na gemiste finale Davis Cup optillen Nys heeft in het 'koppeke alles op een i Ibrahimovl zet Juventu op winst Advocaat ii verdrukkin Nominatie Glas in tweemansbob altenberg - Arend Glas heeft met Sybren Jansma in de twee mansbob voldaan aan de nomi natie-eis voor de Olympische Spelen van Turijn. De 36-jarige Groninger werd zaterdag in Al tenberg bij de strijd om de Eu ropese titel zevende, op de 'ge schoonde' lijst zelfs zesde. Een plaats bij de eerste tien was de eis van NOC'NSF. Een dag later slaagde Glas er niet in die pres tatie in de viermansbob te eve- Sauerbreij vijfde bij reuzenslalom krönplatz - Nicolien Sauerbreij is zaterdag bij een parallelreu zenslalom voor de wereldbeker in de Italiaanse wintersport plaats Krönplatz als vijfde ge ëindigd. De Nederlandse snow- boardster werd door de Ameri kaanse Michelle Gorgone uit de halve eindstrijd gehouden. Met het resultaat voldeed Sauerbreij voor de eerste keer aan de no minatie-eis voor de Winterspe len van Turijn 2006. Met nog een topklassering in een we reldbeker heeft ze de nominatie binnen. Shorttrackster Van Doorn zevende saguenay - Shorttrackster An- nita van Doorn is tijdens we reldbekerwedstrijden in Sa guenay (Canada) als zevende geëindigd op de 1500 meter. De 2,1-jarige rijdster, die in de halve finale zegevierde, was bijna vier seconden langzamer dan de Chinese winnares Wang Wei. Van Doorn was op de eerste dag van de WB-wedstrijden de enige Nederlandse deelnemer in de finale. Maureen de Lange en Liesbeth Mau-Asam werden in de series uitgeschakeld. Omstreden Junren stopt als trainer peking - Ma Junren stopt er mee. De omstreden Chinese at- letiektrainer baarde midden ja ren negentig opzien met zijn onnavolgbare 'vrouwenleger'. De atletes die Ma destijds bege leidde, verbeterden aan de lo pende band wereldrecords op de midden- en lange afstand. 'Doping' loeiden de concurren ten. Gedacht werd vooral aan het toen niet opspoorbare epo. Ma verklaarde zijn succes ech ter door het gebruik van won- dercocktails met onder meer plantenextracten, schildpad- denbloed en rupsen gecombi neerd met hoogtestages en ma rathontraining. Berlijn krijgt WK atletiek 2009 helsinki - De wereldkampioen schappen atletiek van 2009 worden gehouden in Berlijn. Dat heeft de wereldatletiek- bond IAAF zaterdag in Helsinki bekendgemaakt. De Duitse hoofdstad versloeg in de race om het WK te mogen organise ren Valencia en Split. In 2005 worden de kampioenschappen in Helsinki gehouden. Derksen twaalfde in Hongkong hongkong - Golfer Robert-Jan Derksen bewaarde in Hong kong het beste spel tot het weekeinde. De Nederlander eindigde na vier dagen op de twaalfde plaats in het toernooi van de Aziatische Tour, dat echter meetelt voor de Europe se ranglijst van 2005. Derksen ging gisteren rond in 67 slagen en kwam daardoor uit op 274 (zes onder par). Maarten Lafe- ber werkte zich via een rondje van eveneens 67 slagen op naar de negentiende plaats (vier on der par). De winst in Hongkong was voor de Spanjaard Miguel Angel Jimenez. Handbalsters zonder winst parijs - De Nederlandse hand balsters zijn er bij het vierlan- dentoemooi in Parijs niet in ge slaagd een overwinning te be halen. De jonge ploeg van bondscoach Sjors Röttger ver loor gisteren de derde wedstrijd tegen Spanje met 23-29. Bij rust was het 13-10 voor de Spaanse opponent. Eerder was Oranje niet opgewassen tegen Noor wegen (25-36) en wereldkampi oen Frankrijk (18-29). Mark Allen wint WK snooker veldhoven - Mark Allen is za terdagavond in Veldhoven we reldkampioen snooker gewor den. De pas 18-jarige Noord- Ier, die eerder ook de Europese titel opeiste, won in de finale (best-of-21 frames) met 11-6 van de Australiër Steve Mifsud. Hij verdiende met zijn zege 6200 euro. Aliens Engelse vrien din Reanne Evans werd vrijdag wereldkampioene bij de vrou wen. maandag 6 DECEMBER 2O0f door Martijn van Beeten sevilla - Met een zege op Andy Roddick, die Spanje voor de tweede keer in de historie de Da- vis Cup opleverde, heeft tennis ser Carlos Moya een historische vergissing recht gezet. De 28-ja- rige, afkomstig van het eiland Mallorca, won met 6-2 7-6 en 7-6 van Roddick en zette Spanje daarmee op 3-1 tegen de Ver enigde Staten. Moya viel na het vierde match point, dat hem eindelijk de zege bracht, achterover op de dikke laag gravel in olympisch stadi on La Cartuja in Sevilla. Ruim 27.000 uitzinnige Spanjaarden scandeerden zijn naam, de nieuwe held zocht met tranen in zijn ogen zijn familie op en toen Moya werd ondervraagd door de Spaanse televisie, over goten zijn ploeggenoten hem met champagne. De blijdschap, de adrenaline, de trots, de emo tie. Die had hij eigenlijk vier jaar terug al moeten voelen. In het jaar 2000, toen Spanje voor het eerst de Davis Cup won, maakte Moya een fout die hij sindsdien betreurde. De ten nisser was eind 1999 gebles seerd geraakt, een stressfrac tuur in de onderrug. Pas in de loop van het jaar 2000 maakte de Roland Garros-winnaar van 1998 zijn rentree. In de aanloop naar de finale van de Davis Cup was teamcap tain Javier Duarte niet over tuigd van de fitheid en vorm van Moya. De coach vroeg hem om extra indoortoemooien te spelen, maar dat weigerde de tennisser. Waarop hij niet werd geselecteerd voor de finale. Moya was wel aanwezig in het Palau Sant Jordi in Barcelona, waar Juan Carlos Ferrero de grote held werd door de Austra liërs Lleyton Hewitt en Mark Philippoussis te verslaan. Moya zat op de tribunes en klapte, maar baalde enorm. Nooit gaf Moya toe spijt te heb ben gehad van zijn beslissing. Maar sindsdien was het winnen Carlos Moya wordt gejonast door zijn teamgenoten, nadat hij voor Spanje de beslissende wedstrijd heeft gewonnen in de finale van de Davis Cup tegen de Verenigde Staten. Moya versloeg Andy Roddick met 6-2,7-6 en 7-6. Foto: Reuters/Marcelo Del Pozo van de Davis Cup een obsessie. Moya won op Roland Garros een Grand Slam-toemooi, was in maart 1999 twee weken lang de nummer één van de wereld. Sinds het volksfeest van Barce lona wist Moya dat slecht één prijs ontbrak op zijn erelijst. ,,Ik heb vanaf toen het winnen van de Davis Cup als mijn hoogste doel gezien", vertelde Moya. „Het was mijn droom. Sinds we ons twee maanden te rug plaatsten voor de finale, heb ik aan niets anders meer gedacht. Volgens sommigen was ik er obsessief mee bezig." Vorig jaar was Moya er ook al heel dicht bij. In de Rod Laver Arena in Melbourne, notabene op gras, klopte hij in de finale tegen Australië Philippoussis. En dat was de verliezend Wim- bledon-finalist. Het was overi gens het enige punt dat Spanje won. Nu, in eigen land tegen de Ver enigde Staten, waren de kansen op succes veel groter. Spanje legde een trage gravelbaan neer en wist zich verzekerd van de steun van ruim 27.000 harts tochtelijke fans. Moya had Spanje vrijdag al op het juiste spoor gezet, door Mardy Fish te kloppen. Zijn ei- landgenoot Rafael Nadal zorgde daarna voor een stunt door An dy Roddick te verslaan. Op za terdag kwam Amerika terug tot 2-1, toen de tweelingbroers Bob en Mike Bryan in het dubbel spel eenvoudig in drie sets afre kenden met het gelegenheids koppel Juan Carlos Ferrero en Tommy Robredo. De kans lag er voor Moya. Win nen van Roddick, de nummer twee van de wereld, en uitgroei en tot een Spaanse held. Alleen had Moya de statistieken tegen. Nog nooit had hij Roddick ver slagen. Maar de twee hadden ook nog nooit op gravel, de fa voriete ondergrond van Moya, tegenover elkaar gestaan. Moya gaf Roddick geen kans. Net als tegen Nadal bleef de Amerikaan zwoegen, bleef hij proberen het tij te keren. Maar opnieuw was het tevergeefs. Het podium was voor Moya, die zich zelfs niet van de wijs liet brengen door een mafkees die op 4-4 in de derde set de baan op rende. In Sevilla moest elke toeschouwer door een me taaldetector, maar op krankzin nigheid valt helaas niet te scan nen. Deze fan droeg een shirt met als opschrift 'Salta, Salta, Jimmy Jump'. Het is een man die in Spanje re gelmatig sportwedstrijden ver stoort door het veld op te ren nen. Hij deed het al eens eerder in het olympisch stadion in Se villa, tijdens de UEFA Cup-fina le in 2003 tussen FC Porto en Celtic, maar verstoorde ook en kele andere evenementen. Met een beachballracket en een balletje rende hij ditmaal rich ting Moya en zette hem een zwart/rode muts op. Waarna 'Jimmy Jump' werd weggetrok ken door beveiligingsmensen. Moya bleef kalm, zoals hij de hele wedstrijd kalm was ge weest in het kolkende Spaanse stadion. Vier jaar terug had de Man van Mallorca iets geweldigs laten glippen en dat zou hem niet nog een keer gebeuren. En zo geschiedde. door Peter van der Hulst den haag - De emoties vochten om voorrang. Het ene moment baalden de Nederlandse tops- printers tijdens de wereldbeker van Nagano en soms enkele uren later was daar een glim lach. Erben Wennemars, Ge rard van Velde en Marianne Timmer streden in Japan om de prijs wie de slechtste prestatie kon afleveren, maar ze namen ook revanche. Wennemars won zaterdag de 1000 meter, Van Velde werd gisteren op die afstand derde en Timmer zelfs tweede. Alleen Beorn Nijenhuis leverde twee degelijke kilometers (vijfde en tweede) af. Uij leidt op die af stand in de stand om de we reldbeker. Wennemars mocht zich vorig jaar nog de koning van het voorseizoen noemen. Hij pakte de eerste wereldbekerzege op de 1500 meter en zette enkele weken later zijn strafexpeditie voort op de 1000 meter met drie keer goud in Calgary en Salt Lake City. Dit jaar is het al lemaal wat minder. In Ham ar leverde hij met een tweede plek tot nu toe zijn beste prestatie op de mijl en in Nagano besefte Wennemars dat hij op de sprint nog veel werk te verrichten heeft, ondanks zijn overwin ning van zaterdag. De regerend wereldkampioen klaagde vorige week over ver moeidheid en de lange reis naar Azië deed hem ongetwij feld ook geen goed. Voor Wen nemars voelt de internationale schaatskalender aan als een strak keurslijf. In maart tijdens de WK afstanden in Inzeil valt een nominatie te verdienen voor 1500 meter op de Olympi sche Spelen, maar dan moet hij er wel voor zorgen dat hij zich voor dat toernooi kwalificeert. Wennemars ging daarom vorige week in Heerenveen, voor het derde weekeinde op rij, op jacht naar een plek bij de top- zes in het wereldbekerklasse ment op de 1500 meter. Die verzekert hem automatisch van deelname aan het circuit in het tweede deel van het seizoen. Een weekje rust zat er voor hem niet in, want dan zou hij moge lijk overgeleverd zijn aan een skate-off (gelijktijdig met de WK sprint) die niet in zijn agenda paste. Plaatsing voor Inzeil en het zicht op een nominatie zou den daardoor in het gedrang kunnen komen. Wennemars, die ook nog twee ploegenachtervolgingen reed, verscheen daardoor niet ok selfris aan de start. Na zijn ach terhoedegevecht op de eerste 500 meter (veertiende) vroeg hij zich in arren moede af wat hij in Nagano deed, „Ik zag het he lemaal niet meer zitten." In de catacomben van de M-wave liet hij zijn tranen de vrije loop. Met een plekje bij de beste vijf op de 1000 meter zou de gouddelver van vorig seizoen al tevreden zijn geweest, maar hij verbaas de zichzelf met een winnende race in een tijd van 1.09.45 mi nuten, om vervolgens op de tweede wedstrijddag weer diep weg te zinken. Van Velde volgde de omgekeer de weg. Zaterdag had hij vooral ruzie met zijn materiaal en de vorm. „Soms moet je als schaatser door het kreupelbos en voor mij is die tijd nu geko men. Maar vaak heb je het op de raarste momenten opeens weer." Van Velde hoefde niet lang te wachten. Hij finishte derde op de 1000 meter, achter zilveren medaillewinnaar Beorn Nijen huis die éénhonderdste van een seconde tekort schoot (1.09.40) om de tijd van de Koreaan Kyou-Hyuk Lee te evernaren. Op de 500 meter speelden de Nederlandse mannen een bij rol. Hiroyasu Shimizu en Jere my Wotherspoon vechten een verbeten strijd uit om het totaal aantal wereldbekeroverwinnin gen op die afstand. Uwe-Jens Mey pakte tussen 1985 en 1992 Erben Wennemars tijdens zijn winnende race op de 1000 meter tijdens de wedstrijden om de World Cup in Nagano. Foto: Reuters/Kimimasa Mayama 36 keer goud. Wotherspoon, die zaterdag de winst deelde met Shimizu, evenaarde dat record, maar Shimizu die gisteren de zege alleen opeiste, volgt met een totaal van 34. Wotherspoon, die ook op de dubbele afstand verdienstelijk reed, is daarmee meteen de voornaamste kandidaat om ja nuari op de snelle baan van Salt Lake City Wennemars als we reldkampioen sprint op te vol gen. De laatste tien jaren wijzen uit dat de beste schaatser op de World Cups in december, ex celleert op het mondiale toer nooi een maand later. In een fictief WK-klassement van de vierkamp in Nagano, prijkt Wotherspoon (139.945) bovenaan, gevolgd door Fitz- randolph (140.815) en Beorn Nijenhuis (141.335). Erben Wennemars volgt als zevende. door Peter van Duyl londen/den haag - Zo'n ne gentig minuten lang zat Chel- sea-coach José Mourinho tij dens het duel van zijn elftal met Newcastle United (4-0) stoïcijns aan de kant, bijna stuurs zelfs. Maar toen de Engelse koploper in de slotminuut een penalty kreeg, veerde de Portugees op en maakte met wilde armgeba ren duidelijk dat Mateja Kez- man het karwei voor zijn reke ning moest nemen. De Serviër greep het buitenkansje met bei de handen aan en scoorde ein delijk zijn eerste doelpunt in de Engelse competitie. De intense vreugde waarmee Kezman en zijn ploeggenoten de rake kalktrap vierden, maak te het psychologisch belang van Mourinho's aanwijzing duide lijk. Natuurlijk benadrukte de ex-PSV'er de afgelopen weken steeds weer dat het uitblijven van doelpunten hem niet dwars zat, dat de goals vanzelf zouden volgen. Maar nu de nul achter zijn naam is verdwenen, voelt het leven toch opeens een stuk lichter. Ongetwijfeld rekent de coach erop dat Kezman zijn be lofte vanaf nu gaat inlossen. Want daar is het de eerste vier maanden van dit seizoen nog niet van gekomen. In vier jaar PSV scoorde Kezman meer dan honderd competitiegoals, bij zijn overgang naar Chelsea be loofde hij ook in Londen re cords te gaan breken. Maar bij de start van december, traditio neel een belangrijke maand in het Engelse voetbal, bevatten de geloofsbrieven van Kezman angstig weinig tekst. Tot aan za terdag was hij slechts driemaal basisspeler, negen keer mocht hij invallen. Zijn veelgeprezen doelgerichtheid leek bij de ver huizing naar Londen achterge bleven in Eindhoven: nul goals in 450 minuten voetbal. Bij zijn tiende invalbeurt van het seizoen was het zaterdag dus eindelijk raak, maar de pro blemen voor Kezman zijn daar mee nog niet voorbij. Sinds de spectaculaire entree van Arjen Robben speelt Chelsea met bui tenspelers en slechts één cen trumspits. In de hiërarchie van de miljoenenclub moet de Ser viër vooralsnog Gudjohnsen en Drogba voor zich dulden. Als Kezman Engeland wil verove ren kunnen alleen meer doel punten hem verder helpen. Niet alleen bij Chelsea was za terdag een gekwelde spits te be wonderen, ook in het zwart-wit van Newcastle United speelde een aanvaller op zoek naar zichzelf en de onbezorgdheid van het verleden. Tussen ren nende en vliegende ploeggeno ten oogde Patrick Kluivert als een raspaard in een wei vol Friese knollen, maar onder scheiden kon de Nederlander zich niet. Chelsea was eenvou dig te sterk. Het kalenderjaar 2004 was niet het jaar van Kluivert. Tijdens het EK in Portugal speelde hij geen minuut, bij Barcelona moest hij vertrekken en Kluivert moest zich tevreden stellen met Newcastle United. En sinds Marco van Basten de baas is in Zeist, wordt Oranjes topscorer aller tijden zelfs niet meer gese lecteerd. Als het de bedoeling van de bondscoach is Kluivert op die manier te prikkelen, sorteert dat overigens wel effect. De oud-Ajacied kende een moeilij ke start in Newcastle, maar de jongste weken vertoont Kluivert iets van de vorm waarmee hij wereldfaam verwierf, zit er weer jeugdige ambitie in zijn spel. Vorige week in het duel met Everton speelde hij zelfs gewel dig. Op de Engelse televisie werd Kluivert geroemd als een speler 'die alles heeft om een wetzikon/anp/belga - yc week in Gieten had Ric Groenendaal nog weinig g( woorden over voor zijn pl genoot Sven Nys. Maar in 1 zikon hielp de Raborenne Belg gisteren aan zijn tw wereldbekerzege van het zoen. In de slotfase hielt Nederlands kampioen de dicht voor Erwin Verve waardoor de renner uit een beslissend gat kon sl Groenendaal finishte uitei lijk als vierde. In Gieten mopperde Groei daal nog omdat Nys halven de koers weg reed vanuit wiel en zijn teamgenoot meenam naar een goede sering. Hij vond dat hij in zikon geen andere keus „Op dit snelle parkoers wa onmogelijk het verschil te j ken", lichtte Groenendaal) actie toe. „Ik wist dat ik in de sprint k loos was. Het kwam nu zt dat ik het gaatje kon laten len. Als ik zelf niet kan win heb ik liever dat Nys dat do plaats van Vervecken. Hij in de wedstrijd ook geen initiatief getoond. Ik ga uit dat Nys mij volgende kei laat winnen." De Belg had grote waardi voor het gebaar van Groe daal. „Een grote geste Groenendaal. Eindelijk hel we een keer als ploeg kui rijden, omdat we er alle sterk genoeg voor warei mag er op rekenen dat van de komende weken 2( iets voor hem terugdoe." Nys behaalde in Zwitserlan weer zijn elfde overwinning het seizoen. Met zijn vijfde in Wetzikon evenaarde hij vendien het record van de 2 serse legende Albert Zw Het was bovendien zijn vijf de wereldbekerzege. Alles gint grote proporties aan t< t' men en dat doet me ook er deugd. De regelmaat van seizoen 1999-2000 toen i wedstrijden won is er opni Omdat in het 'koppeke' netjes op een rij zit." rome/anp - Door een doelpl van Ibrahimovic heeft Juvei gisteren gewonnen van Lazij 2-1. De koploper in de Itali; se competitie houdt daardo vier punten voorsprong op Milan. De nummer twee ve 1 sloeg zaterdag al Parma, 2-, Ibrahimovic scoorde een k\|ri tier voor tijd het winnende doelpunt in Delle Alpi. Na minuten was Lazio op voor if sprong gekomen door Pan< c De gelijkmaker kwam van c 1 Uruguyaan Oliveira. Voor Ji K was het de elfde zege van h^d< seizoen. Met Clarence Seedorf, die ti tig minuten voor tijd werd j wisseld, leek AC Milan tot 82ste rriinuut op een nederl af te stevenen. Late goals va Kaka en Pirlo wendden op euze wijze puntverlies af. Ir won na zeven gelijke spelen eindelijk weer eens. Messin was het slachtoffer: 5-0. Bij was het al 3-0 door een hatt van Adriano. In de tweede 1 werkte Eleftheropoulos een zet van Mihajlovic in eigen doel, waarna Vieri ook nog goaltje meepakte. Bij Inter deed Van der Mey<1 de volle negentig minuten 1B Davids draafde pas in de sIcf se op bij de applauswissel v Adriano. nieuwe Nederlandse sensatie in de Premiership te worden'. Kluivert lijkt zich inmiddels te hebben verzoend met zijn nieu we situatie. In de eerste weken van het seizoen waaiden er nog wel eens mokkende geluiden over uit Engeland. Dat hij een plekje in de Oranje-selectie ver diende, dat hij goed speelde en dat hij zich afvroeg wat hij nog meer moest doen. Inmiddels is het stil, alsof Kluivert besloten heeft alleen nog zijn voeten te laten spreken. Dat laatste doet Arjen Robben al weken. Naast Kezman be hoorde de Groningse oud-PSV- 'er zaterdag met international Frank Lampard en Drogba tot de doelpuntenmakers van Chelsea. Berlijn/ANP - Aan de lijden: van Borussia Dortmund en ner Bert van Marwijk komt maar geen einde. De oud-tir ner van Feyenoord zag zijn ploeg zondag de beladen th Jj wedstrijd tegen Schalke 04 liezen (0-1). Schalke 04 profiteerde optiln van het gelijke spel van Bay München tegen Niimberg 11 en nestelde zich naast de d|j>; uit Beieren aan kop van de ranglijst. Het felbekritiseerc Borussia Dortmund is naar veertiende plaats afgezakt. Dick Advocaat verloor met Borussia Mönchengladbacl f van Hertha BSC: 6-0. Hij zo momenteel op de Nederlan markt naar versterkingen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14