Artistiek AZ kan ook lelijk winnen Quick Boys laat zege nog bijna glippen aekema haakt moeiteloos aan Alkmaarders volgens trainer Adriaanse titelkandidaat ngenent leert lar zege Stuy: 'Ik ben nog steeds recordhouder' SPORT maandag 6 december 2004 panje pakt lavis Cup an Amerika eyenoord eeft geluk ard nodig iem/gpd - Het gebeurt zei maar Henk Angenent de zaterdagavond weer voor het sterkste staaltje in narathonschaatsen. Ange- dubbelde in zijn eentje het ton en reed vervolgens solo de fraaie winst. Miel Ro- aal loste ploeggenoot And- ndman af als klasse ileider. lent voelt zich al weken maar van een zege was it nu nog niet gekomen. In lem constateerde de man taubrugge dat de strijd tactisch was. „Bij elke ont- 1 ling zat wel een rijder uit isementsploegen, en die n steeds teruggehaald, im besloot ik het eens al le proberen." nent, die vijf jaar terug in lingen voor het laatst zon stukje uithaalde, had al loor dat zijn poging suc- 1 zou zijn. „Er werd achter liet gereden. Blijkbaar werd Ie winst gegund." at is wel eens anders ge- t, want Angenent was met v echt-door-zee-karakter altijd even populair bij zijn ga's. leb me de laatste tijd erg zet voor het peloton. Kom nieuwe sponsors, maak uit van de rijdersraad. Vo- ar tijdens de Zesdaagse ;te ik al dat er iets anders Dat andere rijders zich ook voor mij wilden inspan- Dat deed me echt onge- ijk goed, zoals ook deze ze enorm veel voldoening aldus de winnaar. door Ruud Ramler alkmaar - Geplaagd door ver moeidheid en zonder scherpte volgt AZ het spoor van PSV. Het thuisduel tegen ADO Den Haag was gisteren het aanzien nauwe lijks waard. Maar de Alkmaarse nummer twee van de eredivisie won wel (2-0). Zoals het een ti telkandidaat betaamt. Het artistieke elftal dat zo leuk en goed kan voetballen had gis teren een lelijke dag. Want de succesvolle Europese campag ne zonder puntverlies begint fy siek en geestelijk zijn tol te ei sen. Spelers zeiden na de vijfde wedstrijd in twee weken dat ze de krachten voelden afnemen. En keken reikhalzend uit naar een 'rustige' week van trainen en vooral herstellen. Het was dus even wennen. Want wie niet beter weet dat de maaltijden doorgaans haute cuisine zijn haalt de neus op voor een keertje McDonald's. Kansen, de laatste weken vaak niet te tellen, waren nu hooguit mogelijkheden. En de door hun positiewisselingen zo onna volgbare aanvallers maakten nu vooral buitelingen en uitglij ders. ADO Den Haag rook kan sen tegen dit andere AZ. Maar de enige overeenkomst met de laatste weken bleef met de ne gende competitiezege op rij on aangetast in Alkmaar. Het was zo'n echte wedstrijd voor Martijn Meerdink. Een voetballer die het liefst in shirts met een kraag speelt omdat hij dat stuk textiel dan overeind kan zetten. Zodat zijn voorko men nóg meer onverzettelijk heid uitstraalt. De shirts van AZ mogen dan geen kraag meer hebben, de agressie van Meer dink laat zich nooit blussen. Doorgaans is hij de aangever maar gisteren ook weer eens een afmaker. Met een schot dat over de Haagse-doelman Dorus de Vries leek te dwarrelen. Maar Meerdink noemde zijn 1-0 een bewuste uithaal en geen ver keerd geraakte bal. Dat de Winterswijker de opval lendste speler van AZ was, zegt veel over het niveau. Maar de Alkmaarse stilisten konden hun gevoel even niet kwijt in de bal. En de tekenaars van fijnzinnig geschetste aanvallen wisten de lijnen niet te vinden. De onvermoeibare Meerdink leeft niet van artisticiteit, al ko men zijn passes vaak genoeg aan en zijn de voorzetten Nadat ADO-keeper Dorus de Vries de bal heeft losgelaten na een schot van AZ, is Ali Elkhattabi er als de kippen bij om de 2-0 binnen te schieten. Foto: GPD/Joop Boek Henk Timmer: succes verdooft de pijn van 'gebroken voet' doorgescheurd. De pijn is soms moeilijk te ver dragen. Daarom slik ik voor de wedstrijd meest al iets. Dan is het iets beter uit te houden." Vóór de wedstrijd slikt hij een pijnstiller. En na afloop wordt de herinnering aan een gebroken voet doorgaans verdoofd door weer een nieuw succes. Henk Timmer staat, naar nu blijkt, al weken lang met een breuk in zijn rechter voet In de winterstop moet het euvel worden verhol pen. „Al over drie wedstrijden. Dat is nog wel onder de lat van AZ. „Ik heb geleerd de pijn niet uit te houden. Dan kijken we verder. Ik zit niet te voelen", zei hij na de 2-0 zege op Den Haag. te wachten op een ingreep. Maar het kén met „In wezen gaat het om een botje dat bijna is rust genezen, heeft de dokter gezegd." meestal op maat. De vleugel aanvaller van AZ voetbalt voor al op karakter. Die kwaliteit bracht hem ook precies op tijd voor De Vries die het stiftje ech ter kon afweren. En de Haagse doelman lag ook in de weg toen Meerdink eindelijk afdrukte na langdurig gepriegel om hem heen. Het was een van de punten van kritiek die Co Adriaanse na af loop had. De trainer had te veel zaalvoetbal gezien. En nauwe lijks een resolute uithaal die zo passend was geweest bij de in zijn ogen soms briljante aan- valsopzetten. Waardoor het duel met Den Haag lang een moeizame aangelegenheid bleef. Een herhaling van vorig jaar bleef echter uit. Toen zorgde Jan Kromkamp met een eigen doelpunt voor een Haagse stunt. Die werd nu verijdeld omdat Henk Timmer bij pogin gen van Sjaak Polak en Jamie Smith zeer attent keepte. En de opvallend onopvallende Ken neth Perez met een verdedigen de actie - hij kopte een inzet van Saeijs van de lijn - zijn bes te bijdrage leverde. Ali Elkhattabi gooide de klappe rende deur alsnog in het slot. Door alert te reageren toen De Vries een schot van Robin Ne- lisse niet klem kreeg. Adriaanse was blij met de winst en opgetogen dat AZ daardoor in de buurt van PSV kan blijven. De trainer die nog niet zo lang geleden AZ alleen theoretische kampioenskansen toedichtte, ziet in zijn ploeg inmiddels een titelkandidaat. ,,Als je bijna op de helft van de competitie naar de stand kijkt, mag je daar wel van spreken." Het grote ver schil met PSV is echter dat de koploper zijn overwinningen veel makkelijker binnenhaalt. „Het duurt té lang voor AZ ze ker is van de winst." Toch geeft Adriaanse de moed niet op. „In elke competitie is er sprake van een kentering. Wie weet gaan wij het ons dus wel makkelijker maken en krijgt PSV het lastiger. Bovendien, de voorsprong van vijf punten zegt niet zoveel. Als PSV één misstap maakt en wij winnen vanaf nu alles, is AZ in mei met een punt meer kampioen van Neder land." AZ: Timmer; Kromkamp, Mathijsen, Opdam en De Cler, Landzaat, Van Ga len (64. Elkhattabi) en Lindenbergh; Meerdink, Huysegems (83. Sektioui) en Perez (71. Nelisse). ADO DEN HAAG: De Vries; Rijaard. Saeijs, Gnijic en El Akchaoui; Smith, Van der Leegte, Swerts en Polak; Den Ouden (71. Stroeve) en Van der Gun. driehuis/gpd/anp - In de keu ken van zijn restaurant in Drie huis vernam Heinz Stuy in het bijzijn van maar liefst twee ca meraploegen dat PSV ook tegen De Graafschap het doel schoon had gehouden. Weg record van 1082 minuten zonder tegen doelpunt. Of toch niet? „Nee hoor, ik blijf recordhouder." Eigenlijk was het zaterdag avond de bedoeling dat Heinz Stuy in de woning boven zijn zaak De Graafschap-PSV via Canal+ zou bekijken. Maar juist vlak voor deze memorabele dag heeft zijn echtgenote het abon nement opgezegd. Dat hij de betaalzender niet meer kan ontvangen ontdekte Stuy afge lopen woensdag na zijn werk. „Ik wilde nog even porno bekij ken, maar zag alleen maar een hoop ruis." Er zit voor Heinz Stuy niks an ders op dan in de keuken van zijn bistro naar de krakende ra dio naast de vaatwasmachine te luisteren naar het voetbalver slag. Een beetje ouderwets in dit tv-tijdperk, maar 't past wel bij een 33 jaar oud record. Al leen nog in gedachten het stemgeluid van wijlen Dick van Rijn erbij en 't is weer 1971. Het is Ron de Rijk die in Langs de Lijn verslag doet. Het staat al een tijdje 0-1 in Doetinchem. Stuy verdeelt zijn aandacht tus sen de tonijnsalade en de radio. De Rijk noemt in z'n reportage ook Stuys bijnaam: Heinz Kro ket. Dat vindt de recordhouder niet leuk. „Destijds liet ik de bal soms vallen alsof hij gloeiend heet was. Maar ik deed dat be wust om 't effect eruit te ha len." Rond tien voor negen telt De Rijk in Doetinchem de laatste seconden af tot aan de 63ste minuut. Dan is Stuy zijn record kwijt. Na afloop van het duel weet hij dat PSV in de competi tie inmiddels 1110 minuten zonder tegentreffer is. Dat is 28 minuten langer dan hij namens Ajax presteerde. „Maar dat zegt me niet zoveel. Ze hebben twee doelmannen gebniikt. Zoete- bier verdedigde 239 minuten het doel van PSV. Daarna hield Gomes pas de nul. Het is nog maar de vraag of die Gomes in zijn eentje 1082 minuten zon der tegentreffer blijft. Dat moet ik nog zien." Mocht dat toch lukken, dan is Stuy naar eigen zeggen nog geen recordhouder af. „Ik heb met Ajax driemaal een finale van de Europa Cup 1 gewonnen. Drie keer hield ik de nul. Nu, dat zie ik geen doel man van een Nederlandse club snel presteren." 'ijl Oranje naar het Wilhelmus luistert, let de politie op de veiligheid. Foto: ANP/Koen Suyk mo^i' Martijn Krullaars re - Taeke Taekema is on- )aar voor het Nederlands keyteam. Dat had hij ook nen onderschrijven door de mpions Trophy in Pakistan zich voorbij te laten gaan, ir het strafcornerkanon van je onderbrak zijn rondreis t Australië. „Dit is een ge- je ervaring. Misschien ik wel nooit meer in Pa- '1 rdk< w<jm. trainen, wel scoren. Taeke cema komt er fluitend mee in Lahore. Na twee dagen ,g mpions Trophy heeft hij al zeges op zak, drie treffers er zijn naam en werd hij eroepen tot man of the 0 ch tegen India (5-4). cema is een verhaal apart. 1 bijna alle internationals vast voor de veiligheid van loofdklasse kiezen, pakte de lediger van Klein Zwitser- 1 in september zijn koffers ocht het avontuur in Zeeland. Negen weken ceyen met de Canterbury Pubers (goed voor de tweede uuni iw-Z keye plaats), daarna een poosje met de rugzak door het land, om vervolgens nog een tijdje va kantie te vieren in Australië. De laatste etappe van zijn rond reis werd vorige week abrupt onderbroken. Op uitdrukkelijk verzoek van bondscoach Terry Walsh, maar ook uit eigen wil, besloot Taekema tussentijds naar Lahore te vliegen en zijn plicht voor Oranje te vervullen. Met in het achterhoofd de we tenschap dat hij volgende week weer terug gaat naar Australië om zijn rondreis af te ronden. „Want de terugreis naar Neder land is pas eind januari ge pland." Taekema geniet tot nu toe met volle teugen van zijn wereldreis. Eerst de fraaie natuur in het re laxte Nieuw-Zeeland en Austra lië, nu de hectiek en chaos van het Pakistaanse Lahore. „Kijk naar de hele situatie in de we reld. Je weet nooit zeker of je nog een keer in zo'n land te recht komt. In Pakistan is het hockey groot geworden, hier ligt zo veel historie." Toch had hij wel degelijk twij fels. Want wat had een onge trainde toerist te zoeken op een prestigieus en zwaar toernooi als de Champions Trophy? Het is weliswaar een post-olym pisch seizoen, maar het toer nooi in Lahore wordt zeer seri eus genomen. „Toen Terry Walsh me vroeg, moest ik goed nadenken. In Australië ben ik ook een paar dagen bij hem thuis geweest en toen hebben we lange gesprekken gehad. Ik twijfelde of ik het wel op kon brengen en of ik wel fit genoeg was." Als laatste man moest Taekema met zijn verdediging zes tegen treffers slikken, maar daar ston den ook drie doelpunten uit strafcorners tegenover; Taeke ma is het pushen duidelijk nog niet verleerd, tot zijn eigen vreugde: „Ja, het ging wel lek ker, ik voelde me goed", con cludeerde hij al na de eerste wedstrijd. Hij legt de lat maar meteen hoog. Voordat hij weer teruggaat naar Australië, droomt Taekema hardop van een finale tegen Pakistan, dat ook nog ongeslagen is. door Willem Spierdijk katwijk - Heel even leek de derby Katwijk - Quick Boys een verrassende wending te nemen. De thuisploeg was een kwartier voor tijd van 1-3 op 2-3 geko men en nu, vier minuten later, verscheen Karim Hajji, invaller en rechterspits van Katwijk, al leen voor doelman Kromhout. Hajji deed wat hij anders nooit doet. De Amsterdammer, be kend om het overleg in zijn ac ties, haalde blind uit, terwijl een bekeken schot op zijn plaats was. De kans op 3-3 was verke ken. Na een mooie voetbalmid dag restte er maar één conclu sie: Quick Boys won verdiend (uiteindelijk met 2-4), maar had de overwinning nog bijna uit handen gegeven. Vaak gaat het na een Katwijkse derby over de entourage, het medeleven van de supporters en de inzet van de spelers. Meestal geeft het vertoonde spel weinig reden tot nakaar ten. Maar de editie van afgelo pen zaterdag bracht bij vlagen wel aardig voetbal, kende kan sen en doelpunten. Het was al leen spijtig dat de 5000 toe schouwers vooral de tweede helft in het schemerduister naar de wedstrijd zaten te kij ken omdat sportpark De Krom geen lichtinstallatie heeft. In de eerste helft was nog dui delijk te zien dat beide ploegen zich in verschillende zones van de ranglijst bevinden. Quick Boys moest winnen om in het spoor van koploper IJsselmeer- vogels te blijven, Katwijk moet zien om boven de rode streep te komen en te blijven. Quick Boys had meer balbezit, was dreigender, maar kreeg pas in de tweede helft meer kansen. Katwijk hield zich staande, meestal niet meer dan dat, maai- toonde wel aan gezien de kwaliteiten te laag op de rang lijst te staan. Na afloop van het duel werd de inzet van Katwijk geroemd. Maar daar had de trainer Ri- De Katwijkse defensie werkt de bal weg voor het versierde doel van keeper Dave de Heiden. Foto: Dick Hogewoning chard Grootscholten een ande re mening over. Hij had vooral rond het veld een derbysfeer geproefd. Bij zijn eigen elftal had-ie er eigenlijk maar weinig van gemerkt. „De laatste wed strijden vond ik dat mijn elftal veel te veel kaarten 'pakte'. En juist bij zo'n wedstrijd niet een tje. Het had allemaal best wat scherper gekund." Een opmerkelijke conclusie van de trainer van Katwijk, omdat hij na afloop van velen de com plimenten kreeg voor de strijd lust van zijn ploeg. Ook van zijn collega van Quick Boys, Gert Aandewiel. Hij herinnerde zich hoe hij als speler een paar keer op dezelfde manier de punten aan w Katwijk had moeten la ten. „Je moet dan proberen met vechtlust en agressie toch een goed resultaat te halen." Of met een verrassende tactiek en daar had Katwijk wel een poging toe gedaan. De ploeg opereerde niet met drie, maar met twee spitsen en de snelle linksbuiten Chris de Bie moest nu niet vanaf de linkerflank maar vanaf het middenveld voor gevaar zorgen. Deze strijd wijze verraste Quick Boys een kwartier en het was meteen de meest aantrekkelijke fase van de wedstrijd. Al na vier minuten was Quick Quick Boys op gewone tijd tegen Usselmeervogels Het duel tussen Quick Boys en IJsselmeervogels wordt op 11 december gewoon om 15.00 uur gespeeld. De Kat wijkse ploeg had IJsselmeer vogels verzocht de wedstrijd om 18.00 uur aan te vangen. Quick Boys verwacht op dat tijdstip meer toeschouwers. „Het is jammer", zegt Quick - Boyswoordvoerder Dirk van Duijn. „We hadden wel eens willen zien wat het effect is als we om zes uur spelen." Boys op 0-1 gekomen toen zes Katwijk-verdedigers twee spe lers van de tegenpartij niet kon den tegenhouden. Martin Bekx bediende Brian Mussche op maat en die schoot via een been langs doelman Dave de Heiden. Maar Katwijk sloeg binnen vijf minuten terug. Quick Boys had nog geen vat op de snelle De Bie en die ver scheen alleen voor het doel van Kromhout. De bal werd nog wel afgeslagen maar met een fraaie lob zorgde Marcel Vondeling voor de 1-1. Quick Boys stond nog te kijken hoe die speelwijze van Katwijk nu precies in elkaar stak toen Sander Molenaar vrij voor de keeper verscheen, maar de bal ketste op de doelman af. Toen Quick Boys de defensie op orde had, ontstond een veel rustiger wedstrijdbeeld. Quick Boys gaf niets meer weg, maar ook Katwijk had niet veel te duchten van de aanvallers van de tegenpartij. Op Hendrik van Beelen na. De ex-prof was re gelmatig niet te stuiten door di recte tegenstander Ronald Pronk. Van Beelen had in de eerste helft al een penalty moe ten krijgen toen hij in kansrijke positie werd vastgehouden, maar kreeg 'm pas na rust toen hij weer naar de grond werd ge trokken. Bak bracht de stand op 1-3, nadat Kenselaar eerder uit een corner voor de 1 -2 had ge zorgd. De wedstrijd leek beslist, Quick Boys ging steeds gemak kelijker voetballen, maar ver zuimde wel de score op te voe ren. Katwijk maakte het nog een kwartiertje spannend. Von deling bracht met een laag af standschot de stand op 2-3. En Hajji miste zijn kans op 3-3. De Invaller had geen verklaring voor zijn misser. „Misschien kwam het omdat de teleurstel ling dat ik niet in de basis mocht beginnen, nog een rol speelde", kon de aanvaller als enige reden bedenken. Het was intussen bijna donker geworden. Daar profiteerde Maarten Bak van. Hij schoot van afstand en het kan niet an ders of Katwijk-doelman Dave de Heiden zag de bal te laat aankomen: 2-4. Katwijk gaat door in de strijd aan de verkeerde ifent van de ranglijst. Quick Boys maakt zich op voor de thuiswedstrijd tegen de nummer één op de ranglijst IJsselmeervogels. Trainer Aandewiel heeft zijn ploeg deze week nog wel het een en ander te melden. „Na tuurlijk ben ik trots op wat de ploeg hier vandaag heb gepres teerd. Maar we hadden hier niet in de problemen mogen komen toen we met 3-1 voor stonden. Misschien dat we het te gemakkelijk opnamen, maar een marge van twee is geen vei lige voorsprong." Katwijk: De Heiden; Buijs, Van Won deren. l'Ami (90. De Vreugd), Eder- veen; Pronk, Vondeling, Verkade (67 Hajji). De Bie (78. Verkuijlen); Jonker, Molenaar. Quick Boys: Kromhout; Van Dam, Schoneveld. Flaton. Kenselaar. Van der Plas. Van Beelen, Mussche; Bekx. Van Fruchten (90. Guyt). Bak (93. Furf- aro).

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13