Nieuwe pachtwet nekt boeren ECONOMIE 5* Bejaard in Roemenië: verpauperd, verkleumd, vergeten Jongeren, schulden en valkuilen Cultuurverschillen LTO: Mogelijk honderden agrarische bedrijven gaan op de fles Nieuw type consument: prosumer Doekle Terpstra stapt op bij CNV Recordaantal betalingen met pin voor Sinterklaas maandag 6 DECEMBER 2004 iijaldauf. Foto: EPA r i vrouw van le|tia stapt op n - Nokia's topvrouw, Sa- 3auf, hoofd van de divisie Networks stapt op. Zij :h meer inzetten voor de iational Youth' Founda- en stichting die misdeel- deren helpt. De Britse za- er int Financial Times riep t0 n oktober nog uit tot in- ijkste zakenvrouw van a. „Ik zie het leven als a ontuur en werk als een j titdagingen", citeert de x 2 cial Times zaterdag de ïge Finse. Baldauf had ral opzien gebaard door yj linggevende bij het tele- incem een half jaar ver- u ïemen voor een studie iche geschiedenis en veel skiën. Baldauf werd ge- i mogelijk opvolger van s bestuursvoorzitter Jor- cl :se topman: mr werken vit ie ien - In Duitsland moet ;0jis topman Manfred Wen- van Continental een 43- verkweek worden inge- Hij zei niet te begrijpen in zijn land korter wordt n dan in bijvoorbeeld rland, waar volgens hem er -urige werkweek regel is. tsland pleiten tal van on- ners en politici voor een oering van de 40-urige eek met gelijkblijvend m de economie te stimu- ditcard werkt op sabbat lem - De Israëlische ,eumi komt met een cre- 1 die niet werkt op de de joodse wekelijkse t De koosjere kaart is d voor joden die in die niets willen kopen. De rordt gelanceerd op ran de joodse gemeen- Door de kaart hoeft de niet te weerstaan aan leiding om iets te kopen nistdag, die vrijdagavond en zaterdagavond een zonsondergang eindigt. is religieuze leiders bezit- iderdduizenden ultra- oxe joden geen credit- jlij weigerden op de sab- to te rijden, ze verbrui- lts en elektriciteit en telefo- hu™'' li atriëring je topman V er( ork - Flet Amerikaanse 11 ïrgerconcern McDo- trekt 300.000 dollar uit e repatriëring van z'n ;s teruggetreden be- voorzitter Charlie Bell 'n thuisland Australië. De ge McDonald's-topman )p 23 november z'n neer nadat bij hem kan- s geconstateerd. Een het geld gaat op aan ïrvan een privé-vliegtuig in boord speciale medi- oorzieningen. Charlie maar enkele maanden jlti ïrsvoorzitter van McDo- geweest. Hij volgde in im Cantalupo op, die ieIJed aan een hartaanval. [e j itraliërwas de eerste m merikaan die het voor la jgen kreeg bij het ham- Tconcern. Pensioenlasten niet meer op te hoesten; bevolking vergrijst razendsnel door onze correspondent Cees van Zweeden clui - De gestage vergrijzing van de bevolking geldt in West- Europa als een tijdbom onder het pensioenstelsel. In 2050 zul len er bij de huidige trend nog maar twee werkenden zijn op iedere gepensioneerde. Dat is echter een cijfer waar de Roe menen een moord voor zouden doen. In hun land is er nog maar 0,75 werkende per gepensio neerde. Laszlo Ferenc is bejaard, heeft een houten been en een ge deeltelijk verlamde vrouw die hulpbehoevend is. Maar elke morgen vertrekt deze 75-jarige Roemeen nog gewoon naar zijn werk. Hij moet wel; hun pensioen is 175 euro per maand. Dat is ook in Roeme nië niet veel. Ferenc is 45 euro kwijt aan huur, elektriciteit en gas en nog eens 20 euro aan medicijnen voor zijn invalide vrouw. Wat overblijft, 110 eu ro, is amper genoeg om van te leven. En dan is Ferenc, die in Cluj woont, nog goed af. „Ik had veertig jaar gewerkt toen ik in 1990 met pensioen ging," zegt hij in zijn benepen, nauwelijks verwarmde flatje. „Daardoor kreeg ik het maximale pensi oen. Niettemin was ik gedwon gen te blijven werken." Ferenc, die zijn hele leven sportjournalist was geweest, nam een baan aan bij een lo kale krant in Brasov. Op een mistige ochtend, toen hij met de trein naar zijn werk wilde, sloeg het noodlot toe. „De deuren van de trein sloten ter wijl ik nog niet binnen was. Ik raakte belaield, en kwam met mijn onderlichaam tussen de rijdende trein en het perron. De datum staat voor altijd in mijn geheugen gegrift: 15 okto ber 1992." Beide benen waren zwaar ge wond, en een ervan moest worden geamputeerd. Hij lag vijf maanden in het zieken huis. Maar hij had geen keuze: na zijn revalidatie moest hij opnieuw gaan werken. Ferenc schrijft nu voor een kleine krant in Cluj, doet sportpro gramma's voor Radio-Cluj en Radio-Boekarest, en is corres pondent voor de Magyar Nem- zet, een krant in Boedapest. „Het levert zo'n honderd euro extra op, net genoeg om ons een televisie te kunnen veroor loven." Met 275 euro per maand is Fe renc een rijk man. Het gemid delde pensioen in Roemenië is 2,83 miljoen lei per maand, 70 euro. „Maar dat is een gemid delde," zegt Dolean Vasile, ad junct-directeur van de sociale dienst in de regio-Cluj. „Er zijn genoeg ouden van dagen die minder krijgen." In 1989 had Roemenië negen 9 miljoen werkenden op 2,5 mil joen gepensioneerden, bijna 4 op 1. Vijfden jaar later zijn er 4,3 miljoen werkenden op 6 miljoen gepensioneerden, een ratio van 0,75 op 1. Elke werk nemer moet nu het pensioen ophoesten van meer dan één 60-plusser. Dat zou misschien nog mogelijk zijn als die werk nemer 2000 euro verdiende, maar in Roemenië is het ge middelde maandloon 150 eu ro. De oorzaken van de pensioen crisis zijn duidelijk. Honderd duizenden Roemenen werken nu buiten hun land en dragen geen premies af. Honderddui zenden anderen werken zwart in eigen land en betalen even min premies. En de bevolking vergrijst razendsnel, omdat huwelijken door geldgebrek steeds later worden afgesloten. Tussen 1992 en 2002 daalde de bevolking van 23 tot 22 miljoen zielen. Laszlo Ferenc moet bijklussen op 75-jarige leeftijd. Foto: GPD eindhoven/gpd - Als minister Cees Veer man (landbouw, CDA) zijn wetsvoorstel voor een nieuwe pachtwet niet intrekt, gaan mogelijk honderden tot duizenden boerenbedrijven op de fles. De pacht dreigt zo duur te worden dat die voor veel boeren niet meer op te brengen is. Eenderde van de landbouwgrond in Ne derland wordt gepacht. Dat stelt bestuurder en portefeuillehou der pachtzaken I. Roemaat van Land- en Tuinbouworganisatie Nederland (LTO). Namens het Nederlands Agrarisch Jon geren Kontakt, de Bond van Landpach- ters en Eigen Grondgebruikers, De Landschappen, de Federatie Particulier Grondbezit, Staatsbosbeheer en de Ver eniging Natuurmonumenten heeft LTO een brief naar Veerman gestuurd. Daar in wordt gevraagd het kabinetsvoorstel in te trekken en in overleg te treden met de maatschappelijke organisaties. Voornaamste knelpunt van het nieuwe wetsvoorstel is volgens Roemaat dat pachters onvoldoende worden be schermd. „Bij het afsluiten van nieuwe contracten moeten pachters en ver pachters onderling een contract over eenkomen. De huidige pachtwet biedt pachters rechtsbescherming. Omdat verpachters in de nieuwe situatie kun nen vragen wat ze willen, zullen de pachtkosten explosief stijgen." Ongeveer eenderde van de twee miljoen hectaren landbouwgrond in Nederland schiphol/anp - Ze weten vaak meer dan de verkopers zelf, volgen de makelaars op de voet en lezen productetiketten alsof het snoepjes zijn. Er is een nieuwe consument geboren: de prosumer. Dit is iemand die als een verslaafde, vaak via de mo dernste technologie, zoekt naar nieuwe producten en ervarin gen, daar met anderen over praat en zo onverwachts een producttrend weet te zetten. Deze vinding doet het reclame marketingbureau Euro RSCG in een wereldwijd onderzoek naar de nieuwe consument die meer dan gemiddeld geïnteresseerd is in wat er speelt in het leven. Het bureau schat in dat zo'n 25 procent van alle consumenten een prosumer is. De naam is een samensmelting van pro-ac tieve consument. „We zien prosumers als men sen die pro-actief zijn in hun consumentrelaties, in plaats van er passief bij te staan ter wijl verkopers, fabrikanten en marketeers vertellen hoe het moet. Prosumers vertellen an deren over hun ervaringen met nieuwe producten, merken en diensten, maar vragen anderen ook naar hun ervaringen", con cluderen de onderzoekers. Het bureau kwam eerder al met een beschrijving van de metro- seksueel als nieuwe, moderne man, die zich graag mag sme ren met huidverzorgingsmid delen en het leuk vindt om te winkelen. den haag - Doekle Terpstra, hier in een vro lijke bui met FNV-voorman Lodewijk de Waal aan de vooravond van het sociaal ak koord met het kabinet in november, ziet zichzelf niet lang meer de vakcentrale CNV leiden. In het televisieprogramma Buitenhof zei hij gisteren dat iemand niet langer dan twee termijnen voorzitter moet zijn. „Boven dien ben ik volgend jaar 25 jaar bij het CNV. Dat lijkt me een mooi moment om iets an ders te gaan doen." In het tv-programma lichtte de vakbondsman zijn onlangs ver schenen boek 'Meer dan geld verdienen' toe en leverde hij kritiek op het functioneren van de christelijke vakcentrale. Volgens Terpstra dient de vakbeweging te veel de belangen van de gevestigde orde en vindt ze onvol doende aansluiting bij mensen en groepen die in benarde posities verkeren. „We moe ten ook meer oog hebben voor fundamente le thema's als respect en verantwoordelijk heid voor elkaar." Foto: WFA/Dirk Hol g rul Michter Santa's ■fid overleden ^r >telt°RK ^urt S- Adler van uis Amerika bekende Santa's ij is op 83-jarige leeftijd 0j den. Adler, van joodse n Iwist op 13-jarige leeftijd i-terreur in Duitsland te wi chten, waarna hij in New v frecht kwam. Daar begon j de oorlog met het imper ii fan handgemaakte hou- stengeltjes uit Beieren, ia boortestreek. Momen- bben Adlers kinderen de over Santa's World. Het m biedt in de VS meer 000 artikelen aan voor •ge lis, Pasen, Halloween en ce, igiving. Onlangs heeft V spullen voor het jood- it Hanukka (Lichtfeest) ïgevoegd. „Ik zwem niet in de poen, dus je moet wat voor me doen. Staat er bank op mijn voorhoofd?" Deze en andere pitti ge teksten staan op de internetsite www.nietmeerlenen.nl. Jongeren die geld uitgeleend hebben, kunnen hier mee hun vrienden nog eens goed dui delijk maken dat ze hun geld toch echt terug willen. De gesproken teksten kun je downloaden en mailen naar degene die jou nog geld schuldig is. De site is onderdeel van een voorlichtingscam pagne van het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid. Want jonge ren hebben te veel problematische schulden. De grote problemen liggen bij jongeren tussen de 18 en ongeveer 25 jaar. De voorlichtingscampagne richt zich op de groep ervoor, op scholieren tussen 13 en 18 jaar. Ook in deze fase kunnen jongeren zich met geld lenen bij ouders of vrienden, mobiele telefoons, kopen op afbetaling en een royale levensstijl toch al flink in de schulden steken. De site www.nietmeerlenen.nl dient als een soort 'portal' die aangeeft waar je informatie over geld en schulden kun nen krijgen: bij www.jongerenloket.nl bijvoorbeeld, eveneens van het ministe rie van SZW. De site maakt duidelijk in welke finan ciële valkuilen jongeren kunnen trappen. Zo heeft een jongen van 14 volgens het Jongerenloket gemid deld 75 euro per maand aan inkomsten en geeft hij bijna honderd euro per maand uit. Dat kan natuurlijk nooit lang goed gaan. Veel jonge ren vinden lenen geen en kel punt. Maar een lening moet je terugbetalen. Leen je duizend euro, dan betaal al snel 100 euro aan rente, zo rekent het Jonge renloket voor. Koop je een scooter op afbetaling? Weet dan dat je aan rente onge veer eenderde scooter extra betaalt! En dat een scooter nog een heleboel andere kosten met zich meebrengt. Het Jonge renloket helpt om je eigen financiële plaatje helder te krijgen. Bezittingen, schulden, inkomsten en uitgaven wor den op jaar- en maandbasis in kaart ge bracht. Blijkt dan dat je tot over je oren in de schuld zit, dan is het zaak om hulp in te roepen. Die hulp vind je bij de gemeente. Veel grote steden hebben een speciale afde ling voor jongeren met schulden. En schede is een van de eerste steden met EIGEN BEURS Brenda van Dam een schuldhulpverlenings project voor jongeren van 18 tot en met 23 jaar. „De jon geren die bij ons komen, hebben gemiddeld een schuld van 10.000 euro," vertelt Els Stout, voor Stads bank Oost-Nederland ver antwoordelijk voor schuld preventie en voorlichting. „We kijken eerst hoe het zo ver heeft kunnen komen. Vaak is dat gewoon heel sim pel: ze kopen wat ze mooi vinden, wat ze willen heb ben. Ze gaan leningen aan zonder over aflossing en rente na te denken. Die mentaliteit proberen we te veranderen. Het verschil tussen sparen en lenen is geduld" aldus Els Stout. Als de schulden, de inkomsten en uitga ven geïnventariseerd zijn, wordt er een plan opgesteld en een voorstel naar de schuldeisers gedaan. Als die meewerken, gaat er een traject van 36 maanden van start waarin de schulden worden afge lost. „We nemen de jongeren helemaal bij het handje" vertelt Els Stout. „Het traject is zeer intensief en eist offers van de jongeren. Ze mogen geen nieuwe schulden maken. Ze moeten een ander Systeem kon drukte goed aan wordt gepacht. Het gaat daarbij hoofd zakelijk om melkveehouders en akker bouwers, maar ook bedrijven in groen te- en bollenteelt. Ze pachten land bouwgrond, en ook gebouwen, van par ticulieren, beleggingsmaatschappijen of het Rijk. LTO heeft niet onderzocht hoeveel boe renbedrijven door het nieuwe wetsvoor stel, dat nog niet door de Kamer is be handeld, worden gedupeerd, maar het gaat zeker om honderden. utrecht/anp - Interpay heeft zaterdag, de laatste zaterdag voor de viering van sinterklaas, een recordaantal van ruim zes miljoen pinbetalingen ver werkt. Vorig jaar ging het op de vergelijkbare zaterdag nog om ruim 5,8 miljoen transacties. Dat meldde een woordvoerder van Interpay Nederland, het bedrijf dat het grootste deel van het elektronisch betalings verkeer regelt. Op het drukste moment van de dag, tussen 14.30 en 15.00 uur, registreerde de onderneming 242 transac ties per seconde. Dat is geen record: vorig jaar was op de laatste zaterdag voor kerst op een bepaald moment sprake van 253 transacties per secon de. Het systeem van Interpay kon de drukte van zaterdag goed aan. Volgens de woordvoerder hebben zich geen problemen voorgedaan. De drukste dag van het jaar moet volgens hem naar verwachting nog komen. Traditiegetrouw is dat de zater dag voor kerst. Een andere topper is de zaterdag nadat mensen hun vakantiegeld (mei) hebben ontvangen. ECONOMIEWIJZER uitgavenpatroon ontwikkelen, waardoor de kans om toch weer in de oude fouten te vervallen, voorkomen wordt." Er wordt een budget beheerrekening ge opend waarop alle inkomsten worden gestort. Van die rekening worden alle vaste lasten en de aflossing van de schulden betaald. Dan blijft er nog maar een heel klein bedragje over om van te leven. Jongeren die zelfstandig wonen, gaan zelfs soms weer terug naar hun ou ders, zodat ze minder vaste lasten heb ben en hun schuld kunnen aflossen. Ook leren jongeren de meest basale din gen, zoals een afschrift opbergen in een mapje. Els Stout adviseert ouders van pubers om vooral goed contact te houden met hun kinderen. „Dat is vaak moeilijk, maar als je niet communiceert, weet je ook niets van de financiële handel en wandel van je kinderen. Een kind dat zich veilig voelt, durft het ook te zeggen als er financiële problemen zijn. Dat kan veel ellende voorkomen." Meer informatie: www.nietmeerlenen.nl www.jongerenloket.nl Gemeente, vraag naar de afdeling schuldhulpverlening Ongeveer acht jaar geleden was ik decaan van de Faculteit der Economische Wetenschap pen en Bedrijfskunde van de Universiteit Maastricht. In die hoedanigheid moest ik onder handelen met vertegenwoordi gers van een Duits instituut over een gezamenlijke oplei- ding. De Duitse delegatie zat strak in het pak, inclusief bijpassende stropdassen. De delegatieleden verwezen naar elkaar met de aanhef 'Herr Doktor'. Vanaf de eerste dag kwamen zij met ge detailleerde voorstellen om de afspraken vast te leggen in een nauwgezet contract, waarin al le denkbare contin genties zouden worden afgedekt. Zij waren uitste kend voorbereid, met gedrukte con cepten in de akte tas. Het Nederlandse 'uniform' bestond uit spijkerbroek en trui. De Nederland se afvaardiging maakte louter ge bruik van voorna men. Binnen vijf minuten onder nam de Nederland se voorzitter ver geefse pogingen het ijs te bre ken met behulp van enkele grapjes. De Nederlandse voor bereiding had bestaan uit een informele bijeenkomst van een half uur, waarin de delegatiele den al babbelend waren bijge praat. Na afloop van mijn decanaat ben ik vertrokken van het Die pe Zuiden (Maastricht) naar het Hoge Noorden (Gronin gen). In Groningen bestaat ook een voorkeur voor spijkerbroe ken en truien. Ook daar wordt binnen een kwartier na kennis making overgegaan tot het ma ken van grappen. In het zuiden werden mijn ge zin en ik snel uitgenodigd voor een kop koffie met (veel) vlaai bij 'echte' Limburgers, terwijl wij in het noorden nog altijd op de eerste uitnodiging van een 'autochtone' noorderling wachten. In het zuiden doken de katholieke kerkgangers op zondagmorgen direct na af loop van de dienst de kroeg in. In het noorden wacht de pro testantse kerkgangers na de zondagse preek een rustige wandeling door het bos. In het zuiden kan een afspraak die voor 11:00 uur staat ge boekt, van start gaan om 11:15 uur, om 11:30 uur, of op elk moment in de middag als dat de betrokkenen beter uitkomt. In het noorden begint een af- Arjen van Witteloostuijn hoogleraar Internationale Economie en Bedrijfskun de aan de Rijks Universi teit Groningen. spraak die staat genoteerd voor 10:00 uur stipt om 10:00 uur. Vier jaar later ben ik in dienst getreden van een Engelse uni versiteit. Een maand na aan komst was mij duidelijk gewor den dat de veelgeroemde An gelsaksische flexibiliteit was vertaald in een indrukwekken de bureaucratie. Van elke actie werd verwacht dat hij een pa pieren spoor naliet, zodat later altijd verantwoording kon wor den afgelegd tegen de boze buiten- of binnenwereld. De bureauladen lagen vol met for mulieren en richtlijnen. Mijn Nederlandse (Limburgse? houding dat veel regelgeving vooral moest worden gene geerd of om zeild, stuitte op onbegrip. Mijn suggestie om bijvoorbeeld de bocht af te snij den bij de tijd rovende proce dures voor het nakijken van opdrachten - waarbij twee correctoren on afhankelijk van elkaar alle ver richtingen van studenten ano niem moesten beoordelen - door simpelweg met mijn ogen dicht akkoord te gaan met de cijfers van mijn collega, werd vol ongeloof van tafel geveegd. Twee regio's binnen hetzelfde kleine landje en drie aangren zende lidstaten van dezelfde Europese Unie - de verschillen kunnen nauwelijks groter zijn. Binnen de Europese Unie wordt dat keer op keer duide lijk zodra regeringsvertegen woordigers het eens moeten zien te worden over djkamen- lijk beleid. In het becmjfsleven moeten veel internationale transacties - en zeker acquisi ties en fusies - met grote om zichtigheid worden afgewik keld, vanwege cultuurverschil len. Wat zich tegenwoordig binnen landsgrenzen afspeelt, hoeft op deze plaats niet te worden her haald. Het lijkt erop alsof de toenemende "Europeanise ring" en "globalisering" alleen maar tot nationalistische en provincialistische afweerreac ties leiden die de verschillen juist weer uitvergroten. Inte greren valt niet mee. Onder druk van de toenemende "Mc- Donaldisering" van de samen leving ontstaat blijkbaar een grote behoefte om de eigen identiteit scherper in de verf te zetten, met alle onbegrip en agressie van dien.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11