Aannemers leggen de laatste hand aan HSL-tunnel tussen Leiderdorp en Hazerswoude-Dorp Voordat de tunnelwand kan worden afgewerkt met een brandwerende laag, moet die helemaal schoon worden opgeleverd. De jonge bewaker bij het toe gangshek heeft naast het note ren van de nummerborden van de af- en aanrijdende vrachtwagens wei nig te doen. Een half jaar geleden stond er nog allemaal dure apparatuur op het bouwterrein. Maar nu valt er niet zo veel meer te bewaken, erkent de bewaker. De tunnelbouwers zijn aan het oprui men. Nog maar een paar maanden en dan zit het werk er helemaal op voor aan nemerscombinatie Bouygues-Koop. Het is alleen nog maar een kwestie van afwer ken, inpakken en wegwezen. Nu het grote werk achter de rug is, ademt het werkterrein in de Leiderdorpse Bos polder een vreemd soort rust uit. Bij de ingang aan de andere kant van het ter rein staat een bescheiden keet waar een paar mensen zitten te werken. Even ver derop biedt een eenvoudig draaihek toe gang tot een steigerconstructie. Een smalle trap leidt de bezoeker naar bene den, naar de noordelijke toerit tot de tun nel. Ook beneden is het rustig. Een smal goe derentreintje staat klaar om de tunnel in gereden te worden en net voor de ingang zijn een paar mensen bezig met de af werking van een laatste stukje schei dingswand. Een open, elektrisch wagen tje met twee lange banken brengt een ploeg bouwvakkers naar buiten. De he ren, allemaal met een gele veiligheids- helm op hun hoofd, zitten strak tegen el kaar aan. Met een beetje fantasie ziet het er uit als een scene uit Comedy Capers. In de tunnel is het verrassend stil. En dat komt niet alleen doordat net de lunch pauze begonnen is. Ook onder de grond zit het meeste werk er op. De betonnen tussenwand en de bakken waarin straks de rails worden gelegd zijn klaar. De laat ste grote klus voordat de rails komen, is het aanbrengen van een brandwerende laag tegen de wand van de tunnel. Die laag moet bij een brand voorkomen dat de tunnelwand te heet wordt omdat er anders spontaan stukken van af zouden kunnen springen. Aan het begin van de tunnel zijn al wat proefstukjes bespoten met een speciaal cementmengsel. De wand ziet er na de bewerking een beetje uit als een grot- wand. Voordat de beschermende laag op de wand wordt gespoten, wordt er eerst zorgvuldig een wapeningsnet aan de wand gemonteerd. Roestvrijstalen netten worden met roestvrijstalen ankers beves tigd. De ankers verdwijnen in gaatjes die stuk voor stuk met de hand moeten wor den geboord. Monnikenwerk, waarvoor een paar weken lang heel veel mensen nodig zijn. De rust in de tunnel is dan ook relatief. Zon 150 bouwvakkers zijn op dit moment bezig met de brandwe rende laag, terwijl aannemerscombinatie Bouygues-Koop zelf met nog zo'n 250 man aan het werk is. Zo arbeidsintensief als het werk aan de wapening is, zo eenvoudig gaat het ei genlijke aanbrengen van de beschermen de laag. Dat werk gaat namelijk helemaal automatisch. Dat wil zeggen: onder het toeziend oog van een kleine ploeg mede werkers wordt door een onvermoeibare robotarm het cement-mengsel tegen de wand gespoten. Alleen in de nok van de tunnel moeten met de hand nog even de laatste stukjes worden bijgewerkt. In één tunnelbuis is de spuitrobot inmid dels in vol bedrijf. In de tweede tunnel buis wordt een zusje van de robot opge bouwd om daar dezelfde klus te gaan kla ren. Als de twee robots eenmaal volledig aan het werk zijn, gaat de afwerking van de tunnel ineens heel snel. En dat is geen overbodige luxe. Want half februari staat de volgende aannemer op de stoep en begint ook in de tunnel de volgende fase van de aanleg van de hogesnelheidslijn: het leggen van de rails en het aanleggen van de bovenleiding en alle veiligheids voorzieningen. Nog iets meer dan twee jaar, en dan kan de trein gaan rijden. De hogesnelheidslijn maakt ook onder de grond een paar flauwe bochten. spuit volautomatisch de brandwerende laag tegen de tunnelwand. Inzet: lunchpauze onder de grond. Bouwvakkers zijn druk bezig met de afwerking van de zuidelijke tunnelingang in Hazerswoude-Dorp De enorme hal van waaruit de duizenden betonnen elementen van de HSL-tunnel naar beneden werden getakeld, is al weer helemaal opgeruimd. En op de plek waar tot voor kort twee grote directieketen stonden, rijden nu vrachtwagens met grond en gemalen asfalt af en aan. De bouw van de HSL-tunnel tussen Leiderdorp en Hazerswoude-Dorp nadert zijn einde. Nog even en de aannemer die de rails, bovenleidingen en andere voorzieningen aanlegt, kan in de tunnel aan de slag. door Ruud Sep foto's: Hielco Kuipers en Ton Borsboom Met een smal 'treintje' wordt het materiaal voor de afwerking van de tunnel in gereden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3