I 'Bernhard was een vrijbuiter' 1 a w C Neef Armin volgde de prins vanuit Detmold 1F*I*E ZATERDAG 4 DECEMBER 2004 IKENDBIJLAGE Dagblad Achtergrond Afwerken en wegwezen: de laatste loodjes van HSL-tunnel Als volle neef volgde dr. Armin, Prinz zur Lippe, vanuit het voorvaderlijke slot in het Westfaalse Detmold het leven van prins Bernhard met interesse. Bernhard en Juliana bezochten hun familie vooral op latere leeftijd ook regelmatig. „Bernhard was een vrijbuiter. Hij wist precies wat hij wilde en hij liet zich niets voorschrijven." door Wierd Duk Voorschotense Bart heeft Asperger, maar zit op een gewone schooi Prins Bernhard als peuter op Recken walde, circa 1913. Archieffoto: ANP De vorst resideert in het centrum van de stad. Dr. Armin, Prinz zur Lippe (80), woont op een sfeer vol slot, gelegen op een schiereiland in Detmold, Westfalen, niet ver van Biele feld. Sinds de 16de eeuw is dit slot de ze tel van het Huis Lippe, waartoe ook prins Bernhard behoorde. Als Prins der Neder landen werd Bernhard de - tot nog toe - bekendste telg uit dit Duitse vorstenge slacht, waarvan de stamboom teruggaat tot de twaalfde eeuw. Prins Bernhard kwam op latere leeftijd re gelmatig op Slot Detmold, samen met zijn echtgenote Juliana. Vooral om er in de wouden van het vorstendom te jagen. Bernhard mag dan dankzij zijn huwelijk met een kroonprinses van Oranje inter nationaal bekend zijn geworden, prins Armin, een bioloog, is de erfprins en daarmee Hoofd van het Huis. Hij waakt sinds zijn 25ste over het erfgoed van de familie. „Al achthonderd jaar is onze familie met Detmold en omgeving verbonden", zegt de prins in een kleine ontvangstkamer van het kasteel. „Ik heb officieel geen functie in het bestuur van de stad, maar onze familie speelt wel degelijk een rol hier. Voor veel inwoners van Detmold be tekent het toch iets dat het slot nog altijd wordt bewoond. Wij zijn de dragers van een 800 jaar oude traditie." Deze regio in Westfalen ademt inderdaad de geschiedenis van het vorstendomme tje. Zo zijn de grenzen van de huidige Landkreis Lippe, waar de auto's met de letters LIP op het kenteken rijden, nog dezelfde als die van het vorstendom. Tus sen de lelijke moderne architectuur van Detmold valt een aantal statige histori sche gebouwen op, waaronder het Fürst- liches Residensschloss. „Daaraan kun je zien dat dit eeuwenlang een residentiestad is geweest", vertelt een medewerkster van Slot Detmold, die voor het publiek rondleidingen verzorgt. Vijf endertigduizend bezoekers trekt het slot jaarlijks. Dat is niets in vergelijking met andere toeristenattracties, maar prins Ar min hoeft niet te leven van de opbrengst van de rondleidingen. „Ze zijn ooit bij wet verplicht gesteld, en ik doe het graag." De prins, slank en fit, grijze haren boven een grijs pak, draagt als teken van rouw een zwarte stropdas. Op sommige mo menten vertoont Armins gezicht overeen komsten met de gelaatstrekken van Bern hard. Prins Bernhard was een volle neef. „Weliswaar was hij dertien jaar ouder en kende ik hem als kind niet zo goed, maar we konden altijd uitstekend met elkaar opschieten. Hoewel Bernhard, toen ik nog klein was, meer interesse had voor mijn oudere zusters dan voor mij." Gouvernante Bovendien verbleef de kleine prins Armin tijdens familiebijeenkomsten voorname lijk in de boven gelegen vertrekken van het slot. „Daar was mijn rijk, bij de gou vernante. Daar at ik ook. Bij haar, niet bij mijn ouders. Soms, als ik weer eens erge honger had, at ik met het personeel." Be neden heerste vader Leopold IV, die als Doorluchtige Hoogheid werd aangespro ken. Een streng man, die volgens de over levering in familiezaken als een potentaat optrad. Armins eerste herinnering aan Bernhard stamt uit 1936. „Hij kwam toen met kroonprinses Juliana op bezoek bij mijn ouders om haar voor te stellen. Ik was 12 en maakte foto's. Ik herin ner me hoe Juliana een jonge poes op haar arm nam. Dat vond ik een mooi tafereel. Ik vergat Juliana's gezicht te fotograferen! Dat vond mijn moeder helemaal niet leuk." Een jaar later zou Armin in Neder ig land als een van de bruidsjonkers bij haar huwelijk de sleep van prin ses Juliana dragen. Omdat er geen geschikt schoeisel voor hem was, ïp moest Armin zich in de kleine witte pumps van zijn tante wurmen. Dat was niet het enige angstige moment. Bij de Nederlands-Duitse grens hield de familie uit Detmold nog even het hart vast. „Vader had een salonwagen ge huurd om naar Nederland te reizen, maar Hitler had ons verboden om bij het huwelijk aanwezig te zijn. Die man was immers een volslagen gek. Geluk kig lieten ze ons toch de grens passe ren." Prins Bernhard werd op 29 juni 1911 in Jena geboren en groeide op in Wojn- owo, in Oost-Pruisen, op het landgoed Reckenwalde in het tegenwoordige Po len. Wojnowo ligt ver weg van het wes telijke Detmold. Dat de jonge Bern hard en diens ouders - prins Bernhard zur Lippe-Biesterfeld en Barones Arm- Het sfeervolle slot in Detmold trekt jaarlijks 35.000 bezoekers. Foto: GPD/Phil Nijhuis gard von Sierstorpff-Cramm - niet regel matiger in Detmold kwamen, had meer redenen dan louter de geografische af stand. Oom Bemi, zoals prins Armin de vader van Bernhard junior noemde, was met een foute vrouw getrouwd. Moeder Arm gard was gescheiden en als barones niet van gelijke stand als de voorname telgen uit het Huis Lippe. Dit vond althans de strenge Leopold: Berni's broer en Armins vader. De geëmancipeerde Armgard, modieuze vrouw van de wereld, had bovendien in haar jeugd in het bruisende Berlijn een reputatie opgebouwd als Tolle Lola. Vol doende argumenten voor de preutse Leo pold om zijn stem als pater familias te verheffen. Hij onthield de kinderen uit het gewraakte huwelijk van Bemi en Arm gard dan ook de titel prins. Bernhard junior, of Bemilo zoals hij werd genoemd, droeg weliswaar een hele reeks namen en titels, maar hij was aanvanke lijk slechts graaf. Pas in 1916 werd de fa milieruzie bijgelegd. Armgard kreeg als nog de titel prinses en Bernhard junior en diens jongere broer Aschwin, in 1914 ge boren, mochten zich vanaf nu prinsen Ziekelijk Bernhard was als kind ziekelijk. Amper twee jaar oud stikte hij bijna omdat ont stoken stembanden hem het ademen on mogelijk maakten. Op een geïmproviseer de operatietafel in de eetvertrekken van Reckenwalde moest een dokter in allerijl een tracheotomie op het kind uitvoeren. Een pijpje in de open gelegde luchtpijp redde de kleine Bernilo het leven. Een jaar lang moest Bernhard door het buisje ademen. De prins zou in zijn leven nog tientallen operaties ondergaan. Niet voor niets droeg hij op zijn linker onderarm de tatoeage van een esculaap. Armin herinnert zich Bernhard, die we gens zijn ziektes werd verwend door zijn aanhankelijke Chinees-Britse kindermeis je, niet als zwak maar als opgewekt en energiek. Met respect praat hij ook over Bernhards oorlogsjaren. „De nazi-pers ging enorm tegen hem te keer. Bernhard was een landverrader, schreven ze. Mijn vader was boos. Wat denken die wel, zei hij: Bernhard heeft de eed op de Neder landse koningin gezworen. Hij kan niet anders." Het nazi-verleden spleet het Huis Lippe. „Mijn boers waren nazi's. Mijn vader wil de niet dat iemand met een belast verle den het erfgoed zou overnemen. Dan lie pen we het risico dat onze bezittingen door de geallieerden zouden worden ge confisqueerd. Daarom viel de keuze op mij, de jongste, en dat terwijl ik weten schapper wilde worden." Bloed Armin had zich als 17-jarige bij de Luft waffe aangemeld. „Daarmee voorkwam ik dat ik op mijn 18de lid van de NSDAP moest worden. Soldaten werden geen partijlid. Ook kon ik leren vliegen. Ja, dat zit ons kennelijk in het bloed. Hoewel, zo goed als Bernhard ben ik nooit geworden, want toen ik in 1944 de vliegcursus volg de, was na een tijdje de brandstof op. Dat heeft trouwens misschien wel mijn leven gered, als je bedenkt wat er daarna in die oorlog allemaal nog is gebeurd." Terwijl de prins vertelt, wordt het buiten langzaam donker. Hier in Detmold wer den ook de ouders van prins Bernhard begraven. „Oom Bemi stierf jong. Hij vroeg mijn vader om hem bij te zetten in de kerk, die door mijn vader was ge bouwd, zolang zijn vrouw Armgard nog leefde. Laat mij niet in een donker graf op mijn vrouw wachten, schijnt hij te heb ben gezegd. Zo is het ook gebeurd. Toen Armgard overleed, zijn de twee gezamen lijk begraven." Vanuit Slot Detmold keek Armin naar het avontuurlijke leven van zijn neef. „Soms kon hij niet komen wegens gezondheids klachten, en dan zag je hem een paar da gen later ineens in Namibië. Ja, zo was neef Bernhard, een vrijbuiter. Hij wist precies wat hij wilde en hij liet zich niets voorschrijven." „Toch heeft hij ook veel voor Nederland betekend, geloof ik. Bernhard heeft het Nederlandse koningshuis dichter bij het volk gebracht." Over de schaduwzijde van het leven van de prins, diens om- Prins Armin Lippe, de neef van prins Bernhard. Foto: GPD/Phil Nijhuis koopbaarheid bijvoorbeeld, wil prins Ar min niets zeggen. „Daar weet ik niets van", lacht hij. Contact De familie uit Detmold wilde zich na de oorlog „als Duitsers niet bij de Oranjes opdringen, na alles wat er was gebeurd." Na de zilveren bruiloft van Bernhard en Juliana, begin jaren '60, werd het contact intensiever. Bernhard werd peetoom van erfprins Stephan Leopold, de enige zoon van Armin en diens echtgenote, prinses Traute. Het eerste kleinkind van de Det- moldse familie werd Bemi genoemd, naar Bernhards vader. Daarmee was de cirkel rond.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1