SPD en CDU maken ruzie over moslims BUITENLAND Moskeeën Syrië ronselen strijders voor Irak Wolk van onrechtvaardigheid hangt nog steeds boven Bhopal Soms zit het tegen: Recordwinnaar loterij opgepakt Nieuwe eisen oppositie Oekraïne Aanleiding moord op Van Gogh 'Operatie Waterloo' om Karadzic/Mladic te pakken Meer dan 500 doden op Filipijnen Europa neemt missie in Bosnië over cp [haatsen op Eiffeltoren rijs - Schaatsliefhebbers kun- d vanaf volgende week te- ^rht op de Eiffeltoren in Parijs. w) de eerste verdieping zal dan 1200 vierkante meter grote ïaatsbaan worden geopend, I e gelijktijdig ruimte biedt aan :htig mensen. Het is niet de ste keer dat er geschaatst i worden op de Eiffeltoren. '<1969 was er ook een baan. ritten kennen jschwitz slecht ^den - Bijna helft van de Brit- e' i heeft nog nooit van het n ïcentratiekamp Auschwitz ïoord. Dat is gebleken uit ij peiling van de Britse zender C, die een reeks documen- i res uitzendt rond de viering s i zestig jaar bevrijding van W schwitz op 27 januari 2005. I ivenslang voor oordenaar Lindh Stockholm - Het Zweeds hoog- t« echtshof heeft gisteren de jordenaar van de gewezen reedse minister van buiten- nfydse zaken, Anna Lindh, ver- errdeeld tot een levenslange f1 vangenisstraf. Het gerechts- f legde de dader eerder al- n dwangverpleging op. ijjslgische kleuter jod in douche d ussel - Een driejarige kleuter het Belgische Lanaken is gis- en overleden toen het jonge- met zijn moeder een douche de nemen. Nadat de moeder kraan opendraaide, kreeg 0tkind een zware stroom - lot. Het kind overleed ter - atse. Mogelijk is een verou- X rde boiler de oorzaak van de ktrocutie. "rans verbod op ezbollah-zender )e#us - De Franse premier n-Pierre Raffarin heeft opge spen tot een verbod van de reifabische tv-zender al-Manar, ent banden heeft met de Liba- se sjiitische groepering Hez- :re Uah- De premier vindt de dij igramma's van al-Manar loi iverenigbaar met onze waar- iroparlement oor gelaatsscan ijt ussel- Het Europees Parle- 0 :nt heeft gisteren positief ge il viseerd om voortaan een ge- 1 tsscan en vingerafdrukken in spoorten op te nemen. De middelen moeten verval- oljig moeilijker maken. De va uigegevens komen op een va ip. die in het paspoort wordt de genomen. Het parlement wil gegevens niet in een centra io database, de i traf registers J uitwisselbaar ussel - EU-landen gaan gege- |- Sis van hun strafregisters be- uitwisselen. Mensen die in in ander land worden veroor- eld, krijgen daardoor toch aantekening in het strafre- ter van hun woonland. Aan- is de strijd tegen het ter- risme en de zaak-Fourniret, Franse kindermoordenaar ondanks een strafblad in ei- n land in België nog onopge- erkt enkele miesjes kon mis- 4juiken en vermoorden. ,9 ,9 ,7 ,7 ,7\ ,7 >'n wanda ontkent flval in Congo cad - Rwanda heeft ontkend t Rwandese militairen buur- ïd Congo zijn binnengetrok- n. De ontkenning volgt op 4 richten dat een groep Rwan- ise militairen de grens met >ngo was overgestoken om 5' lar jacht te maken op rebellen de FDLR-beweging. 1 aakse militairen nden vaten gif vrijdag 3 december 2004 berlijn/anp - De Duitse regering en de grootste oppositiepartij CDU staan lijnrecht tegenover el kaar als het gaat om integratie van immigranten en de multicul turele samenleving. Dat bleek gisteren tijdens een debat in het parlement over het onderwerp. Aanleiding voor de discussie was de moord op Theo van Gogh door een radi cale moslim. Vice-fractievoorzitter Bosbach van de CDU eiste een harder optreden tegen radicale mos lims. Die islamisten willen een islamitische heilstaat vestigen en „daarbij kunnen wij niet wegkijken, maar moeten we in grijpen", zei hij tegen de zender ARD. Hij wil onder meer de in lichtingendiensten versterken om de islamisten beter in de gaten te kunnen houden. In Duitsland leven volgens Bos bach meer dan 30.000 radicale moslims. Van deze groep isla misten steunen ongeveer drie duizend het gebruik van geweld of zijn bereid geweld toe te pas sen, zei hij. „Van hen moeten wij ons scheiden, liever nog vandaag dan morgen", voegde de politicus eraan toe. De mul ticulturele samenleving heeft gefaald is zijn conclusie. Vooral het gebruik van de term 'Leitkultur' door de CDU zette kwaad bloed bij de grootste re geringspartij SPD. Dit doet hen te veel denken aan de ideologie van Hitier. Bosbach zegt dat het begrip daar niets mee te maken heeft. Leitkultur is de „grond wettelijke orde, ons waardesys teem" dat door iedereen geac cepteerd moet worden, aldus de CDU'er. SPD-voorzitter Müntefering he kelde de uitspraken van Bos bach. Integratie en de strijd te gen het islamisme moeten niet gaan samenvallen, waarschuw de hij. Moslims en islamisten moeten volgens hem niet op een grote hoop worden ge gooid. Volgens Müntefering wil de CDU met Leitkultur de bui tenlanders ook allerlei vage cul turele ideeën opleggen. Müntefering stelde dat de CDU campagnepolitiek voert. Maar er bestaat ook nog enige over eenstemming tussen de partij en. Zo dringen alle partijen bij de immigranten aan om de Duitse taal te leren en volledig deel te nemen aan het maat schappelijke leven. door onze correspondent Harald Doornbos beiroet - Een netwerk van moskeeën in Syrië stuurt strijders en geld naar Irak om daar het gewapende verzet tegen de Amerikanen te stimuleren. Dit blijkt uit een onderzoek van de Britse krant The Daily Telegraph. Er zouden al enkele honderden Syriërs geronseld zijn en in Irak zitten. De grens oversteken is geen enkel probleem om dat deze op de meeste plaatsen niet door de Syrische autoriteiten, maar door lokale stammen worden gecontroleerd. Die zijn zeer anti-Amerikaans. De meeste Syrische strijders, allen mos lims, krijgen zo 'n 3000 dollar per maand. Dit geld wordt aan hun familie gegeven vanaf het moment dat zij zich in Irak bevinden om deel te nemen aan de jihad tegen de Amerikanen. Het sala ris van wordt opgebracht door getrou wen van Saddam Hussein uit de Baath- partij. Syrië wordt al decennia geregeerd door de Baath-partij. De partij is een mengeling van Arabisch nationalisme en Europees fascisme. Vanaf het moment dat Saddam's regime in Irak ten val werd gebracht wordt Syrië er door de Verenigde Staten van be schuldigd het gewapende verzet te steu nen. De Amerikanen worden hierin be vestigd door de Iraakse regering die on langs Syrië en Iran verantwoordelijk stelde voor de kracht van het verzet. Sy rië aan de soennitische moslims rond om Bagdad, Iran aan sji'itische in het midden en zuiden van het land. De Syrische autoriteiten zijn onlangs, onder druk van de VS, begonnen met de aanleg van een 600 kilometer lange aar den wal aan hun kant van de grens met Irak. Deze muur is echter slechts een meter hoog en wordt gekscherend 'de molshoop' genoemd. Syrië en Iran hebben volgens analisten alle belang bij een volledige mislukking van de Amerikaanse invasie in Irak. Bei de landen hebben een slechte relatie met de VS. Als het de Amerikanen lukt om Irak rustig te krijgen, zijn wij aan de beurt, zo is redenering in Syrië en Iran. Nu de Amerikanen 15.000 man extra naar Irak sturen, is de kans groot dat de moskeeën in Syrië ook hun activiteiten ten bate van het verzet in dat land zullen opvoeren. Drieduizend dollar is voor een Syriër, waar een maandsalaris op ongeveer 100 dollar ligt, een fortuin. ,7\ X glKRiT - Iraakse veiligheidstroe- in hebben in de stad Tikrit, ,2 fear de verdreven president ïddam Hussein veel aanhang 'usi id, vaten met gif gevonden. jrai aar de vaten was twee maan- ;n gezocht, nadat de Iraakse ilitie een tip had gekregen rer de chemicaliën. Volgens politie waren de chemicaliën sdoeld voor het verstoren van verkiezingen van 30 januari. lechtszaak tegen lictator Pinochet intiago - De Chileense ex-dic- tor Augusto Pinochet moet lor een rechtbank verschijnen Dor zijn vermeende betrok- inheid bij de moord in 1974 ex-legerleider generaal Prats diens vrouw. Een rechtbank Santiago ontnam Pinochet ieel zijn juridische on- lendbaarheid. De moord op its had plaats in de Argen- ise hoofdstad Buenos Aires was de eerste aanslag op te- itanders van Pinochet bui- Ie Chileense grenzen. belgrado/gpd -'Operatie Wa terloo' is de codenaam van een Amerikaans/Brits plan om Ra dovan Karadzic en Ratko Mla dic op te pakken. De politieke en militaire leiders van de Bos nische Serviërs houden zich schuil bij het drielandenpunt van Bosnië Herzegovina, Servië en Montenegro. Het bestaan van het plan is ont huld in de Servische krant Poli- tika door Miroslav Lazansky, militair analist. Karadzic en Mladic worden sinds 1995 ge zocht vanwege oorlogsmisda den, misdaden tegen de men selijkheid en genocide in Sre brenica. Volgens Politika is 'Operatie Waterloo' opgesteld op basis van informatie van de CIA en de Britse inlichtingendienst MI6. Het moet worden uitge voerd door de Amerikaanse Delta force en de 250 man van de Britse SAS-elitetroepen. De Amerikanen krijgen het com mando. De operatie wordt is zes fasen uitgevoerd. Eerst wor den de SAS-militairen, verdeeld in een zestal groepen gedropt op maximaal tien kilometer van de plek waar Karadzic en Mla dic zitten. Om herkenning te voorkomen zullen ze in civiele kleding opereren. Op aanwijzing van de SAS- mensen en met behulp van spi- onagesatellieten zullen Ameri- real/gpd/reuters - Rond de 500 mensen zijn gedood en meer dan 500 anderen worden ver mist na overstromingen en aardverschuivingen op de Fili pijnen. Dat zei een militair woordvoerder gisteren. Het do dental is veel hoger dan eerder werd geschat. Inmiddels is een nieuwe storm op komst. De Filipijnen werd maandag getroffen door een tropische storm. Volgens het rampencen trum zijn in totaal 168.000 mensen getroffen door het he vige noodweer. Met name in het noorden is de schade groot. Honderden inwoners van de stad Real, waar meer dan 100 doden vielen, hebben zich door diepe modder een weg gebaand naar hoger gelegen gebied voordat de nieuwe tropische storm het eiland bereikt. De ty foon, Nanmadol, heeft wind snelheden van 185 kilometer per uur en bereikt waarschijn lijk snel het noordelijke eiland Luzon. Volgens militair woord voerder luitenant-kolonel Bu enaventura Pascual is het moei lijk de slachtoffers hulp te bie den. „Door het noodweer en de onbegaanbaar geworden wegen konden reddingswerkers de duizenden mensen nauwelijks bescherming bieden." De brug gen die de plaatsen General Na kar, Real en Infanta met elkaar verbonden, zijn ingestort waar door de regio vrijwel onbereik- battfis. kaanse en Britse straaljagers een bomaanval uitvoeren op de verblijfplaats van Karadzic en Mladic. In het plan wordt er van uitgegaan dat de twee bij elkaar zitten. De luchtactie wordt ondersteund door tanks en gevechtshelikopters. Vervol gens komen grondtroepen in actie. 'Kamp Omarska moet blijven' Overlevenden van het be ruchte Bosnisch-Servische kamp Omarska vechten voor het behoud van een deel van het complex als herden kingsplaats voor de slachtof fers. Ze hebben zich volgens de Britse krant The Guardian met hun smeekbede gewend tot de Britse staalmagnaat Lakshmi Mittal, die het mijn- complex waar het kamp ge vestigd was, heeft gekocht. „U bezit een plaats met een verleden. We hopen dat u met compassie naar ons ver zoek kijkt zodat het verleden niet vergeten zal worden". De staalmagnaat wil de pro ductie in de Omarska-mijn weer opstarten. Daarvoor zouden allerlei gebouwen moeten wijkenMittal heeft het verzoek in overweging. Sarajevo - De Europese Unie heeft gisteren formeel de vredestaken in Bosnië overge nomen van de NAVO. EU-buitenlandcoördinator Solana en NAVO-baas Jaap de Hoop Scheffer waren aanwezig bij een ceremonie in Sarajevo. De missie, bestaande uit circa 7000 militairen, wordt nu Althéa genoemd en is de grootste Europese vredesmissie tot dusver. Meer dan dertig landen, waaronder 22 EU-naties, doen mee. Nederland be houdt ruim vijfhonderd militairen in Bosnië. Foto: EPA charleston/anp - De loterijwinnaar van een recordbedrag van 315 miljoen dollar is aangehouden omdat hij dron ken achter het stuur zat en een illegaal vuurwapen in zijn bezit had. Dat meld de de nieuwszender CNN gisteren. De man, Jack Whittaker, was met zijn Hummer-terreinwagen tegen een be tonnen wegafzetting geknald. Na zijn arrestatie weigerde hij een blaasproef te doen en stelde hij zich agressief te gen de agenten op. Hij droeg meer dan 100.000 dollar aan contant geld bij zich. De 57-jarige Amerikaan uit de staat West-Virginia won in 2002 de Power- ball-loterij en daarmee het grootste be drag (241 miljoen euro) dat ooit door een loterij is uitgekeerd in de VS. Hij koos ervoor om het bedrag in een keer uitgekeerd te krijgen. Zijn eerste aan koop was een helikopter. Maar de enorme rijkdom heeft Whitta ker geen geluk gebracht. Er is al diverse keren ingebroken in zijn huis, zaak en auto. Afgelopen september werd zelfs het lijk van een 18-jarige jongen in zijn huis gevonden, hoewel .Whittaker niets met zijn dood te maken had. Tegen de multimiljonair lopen ook nog enkele rechtszaken wegens mishandeling en bedreiging. kiev/gpd - Een nieuwe verkie zingsdatum, onmiddellijke wij ziging van de kieswet, geen ver dere vertraging bij het naar huis sturen van de regering-Janoek- ovitsj. Deze eisen heeft de Oe- kraïnse oppositieleider Joesjt- sjenko geformuleerd. Hij deed dat aan de vooravond van een besluit van het hoogge rechtshof over de omstreden presidentsverkiezingen. Het hof zal, zo is de verwachting, van daag de uitslag nietig verklaren omdat er op grote schaal is ge fraudeerd. Het hof behandelde in eerste een klacht van de verliezer bij de verkiezingen, Joesjtsjenko. Later diende de winnaar, pre mier Joekanovitsj, zelf ook een klacht in. Joesjtsjenko beweer de dat de fraude had plaatsge vonden in het oosten, de machtsbasis van zijn rivaal. Joe kanovitsj wees op fraude in het westen waar Joesjtsjenko zijn aanhang heeft. Bij de fraude ging het om valse stembiljetten, het stemmen bij afwezigheid, het uitbrengen van meerdere stemmen en inti midatie van kiezers. Na het sluiten van de stembussen zou den er nog minstens één mil joen stemmen extra in de stem bussen zijn gedropt. Voor nieuwe verkiezingen dient eerst de grondwet van Oekraïne gewijzigd te worden. Dat duurt zeker een maand. Bovendien zijn de betrokkenen het er niet over eens hoe die nieuwe stem busgang er uit moet zien. Moe ten het hele nieuwe verkiezin- De oppositie in Oekraïne weet nog dagelijks in de hoofdstad Kiev massa's mensen op de been te krijgen. Foto: EPA gen worden met twee ronden - waarbij in de eerste iedereen mag meedoen en bij de tweede alleen de twee besten uit de eerste ronde - of moet alleen de tweede ronde worden over gedaan? Vertrekkend president Koetsjma wil hele nieuwe ver kiezingen. Premier Joekanovitsj steunt dat voorstel al is hij on der voorwaarden bereid alleen de tweede ronde over te doen. Joesjtsjenko wil alleen een her haling van de tweede ronde. Joesjtsjenko wil met zijn eisen voorkomen dat er vertraging in het hele proces optreedt. londen/gpd/reuters - Door een lek in een op slagtank bij een pesticidenfabriek in het Indiase stadje Bhopal ontsnapte in de nacht van 2 op 3 december 1984 bijna 25 ton zeer giftig gas. De wolk dreef ongehinderd door de woningen van de onwetende, slapende inwoners. Gevolg: eerst 3000 en na het verstrijken der jaren min stens 15.000 doden. Twintig jaar later zijn de ver antwoordelijken voor de ramp nog steeds niet gestraft en worden overlevenden en nabestaan den aan hun lot overgelaten. De wereld heeft ge faald om de ramp in Bhopal aan te pakken en om slachtoffers te hulp te schieten, meent Amnesty International. Schadevergoeding wordt niet of slecht uitbetaald. Het Amerikaanse chemiebedrijf Union Carbide, die de fabriek had gebouwd, moest vijfjaar later een schadevergoeding aan de Indiase regering betalen van 470 miljoen dollar. Tweederde van dit bedrag, is echter nog steeds niet uitbetaald door de Indiase overheid, schrijft Amnesty in zijn rapport 'Clouds of Injustice' (wolken van onrechtvaardigheid) over de nasleep van de ramp. Op geen enkele wijze is actie on dernomen tegen het bedrijf, ook niet tegen de huidige eigenaar Dow Chemical Co. „De ramp schokte de wereld. Het wierp de vraag op in hoeverre zijn regeringen en bedrijven ver antwoordelijk voor dergelijke grote industriële ongelukken, dat menselijk leven en het milieu ruïneert", staat in het rapport. „Twintig jaar later wachten de overlevenden nog steeds op een schadevergoeding, op adequate medische zorg, en economische en sociale rehabilitatie." De fabriek in Bhopal ging in december 1984 dicht. Het gebouw werd in verwaarloosde staat achtergelaten, zonder grondige schoonmaak beurt of maatregelen tegen de lekkages. Gif uit de pesticidenfabriek kwam in het drinkwater terecht en de lokale, arme bevolking had geen andere keus dan dit water te drinken. „Het is verbazing wekkend dat niemand verantwoordelijk wordt gehouden voor het lek en voor de consequenties van de ramp", aldus Amnesty. Union Carbide en Dow Chemical, dat de fabriek in 2001 overnam, hebben verklaard niet verant woordelijk te zijn voor het lek of het ontsnappen van het giftige gas (methyl isocyanate, een che mische stof die wordt gebruikt bij het maken van bestrijdingsmiddelen). Ook zeggen ze niet ver antwoordelijk te zijn voor de vervuiling van wa terbronnen. Amnesty beschuldigt Union Carbide ervan ver zuimd te hebben de medische autoriteiten op de hoogte te stellen van het drama dat zich die nacht afspeelde. En dat het ook na de ramp niet bekend maakte om welke chemische stof, of stof fen, het eigenlijk ging, nochiüirer hoe ernst van de situatie of om hoeveel gasnet ging. Nog steeds geeft het bedrijf geen openheid over de mix van chemische stoffen die in de fabriek wer den gebruikt, aldus Amnesty. De Indiase overheid heeft het onderzoek naar de medische gevolgen van de ramp bij de bewoners veel te vroeg afgesloten, meent de mensenrech tenorganisatie. Gezondheidseffecten op langere termijn, maar ook het exacte aantal dodelijke slachtoffers zijn daarom niet bekend. Het doden tal kan volgens Amnesty inmiddels zijn opgelo pen tot 20.000 mensen, de Indiase overheid houdt het op 15.000. Maar de doden zouden nog wel eens de gelukki gen kunnen zijn: honderdduizenden overleven den lijden aan ademhalingsproblemen, oogziek ten, een verzwakt immuunsysteem, zenuwbe schadigingen, geheugenverlies en kanker. Vrou wen ki ijgen miskramen en hebben vruchtbaar heidsproblemen. Overlevenden hebben geestelij ke problemen en kampen met sociale uitsluiting. Bovendien zijn veel families diep in de schulden geraakt doordat de kostwinner niet meer in staat was te werken.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7