Kwart TUI-reisbureaus dicht S3 BSFVH ECONOMIE Shoppen voor ziektekosten loont Nog 3 dagen om het ideale sinterklaas cadeau voor het hele gezin te kopen Direct ADSL Computercriminele gevaar voor Schiph Iets meer vacatures Concurrent OAD kiest juist voor winkels in strijd met internet Betuwelijn kan financie duwtje in de rug krijger Buitenlanders roeren zich op markt voor hypotheken Ondernemers willen af van zelfstandige waterschappen Directeuren Air Holland ontkennen 'Legitimatieplicht tabak en alcohol' den haag - Brancheorganisatie van supermarkten CBL wil een legitimatieplicht voor kopers van tabak en alcohol. Dat zou het gemakkelijker maken voor caissières in supermarkten om klanten te vragen hoe oud ze zijn, aldus voorzitter Van den Doel. Per 1 januari 2005 moet iedereen van 14 jaar en ouder een legitimatiebewijs bij zich hebben. Dat biedt mogelijkhe den om zo'n identificatieplicht aan de kassa in te voeren. Ver koop van takak en alcohol aan jongeren onder de 16 jaar is sinds twee jaar verboden. Win keliers die dit verbod overtre den, worden beboet. Directie Belgisch bedrijf gegijzeld brussel/fleurus - Militante vakbondsleden hebben gisteren in het Waalse Fleurus bij Char leroi alle 15 directieleden van autoruitenproductiebedrijf AGC geijzeld. De bonden eisen de herziening van een afslan kingsplan waardoor bijna 300 Vein de 900 werknemers hun baan zullen verliezen. Tot woensdag is al een staking afge kondigd bij het noodlijdende bedrijf. Vorig jaar zat de leiding van verffabriek Sigma in Mana ge vijf dagen vast na de aankon diging van een ontslagronde. De politie greep toen niet in. Ook nu heeft de politie zich niet in het conflict gemengd. Brits gokbedrijf wil vergunning den haag - Het Britse kansspel- bedrijf Betfair heeft gisteren in een kort geding voor de recht bank in Den Haag toegang ge- eist tot de Nederlandse gok- markt. Betfair aast op de ver gunning van De Lotto die op 12 december afloopt en die het ministerie van Justitie wil ver lengen. Het monopolie van De Lotto is volgens Betfair in strijd met het mededingingsrecht. Betfair is een online wedkan toor dat ook bemiddelt in sportweddenschappen Handel in uien is volledig ingestort den haag - Nu Rusland de grenzen sluit voor alle Neder landse groenten en fruit is de uienhandel ingestort. „De uien- prijs was dit jaar al dramatisch slecht door de grote oogst in Europa zegt voorman Haan stra van landbouworganisatie LTO. Het kost akkerbouwers 8 tot 10 eurocent om een kilo ui en te oogsten. Tot begin deze week kregen zij daar slechts ruim 2 eurocent voor terug. Door de importstop is die prijs verder in elkaar gezakt naar 1 eurocent. Vorig jaar ging 20 procent van de exportuien naar Rusland. Meer Chinees geld mag grens over peking - Chinezen die naar het buitenland reizen, mogen vanaf 2005 meer geld meenemen. Tot nu toe zaten ze vast aan een maximumbedrag van 6000 yuan (610 euro). Dat wordt nu 20.000 yuan (2033 euro). Met het besluit komt de centrale bank tegemoet aan de wens van veel Chinezen. Door de snelle economische groei in het land is de reislust flink toegenomen. Vooral Hong Kong is een be langrijke bestemming. Daar kan de yuan in het betalingsverkeer worden gebruikt. De yuan is nu gekoppeld aan de dollar, tot ongenoegen van de Amerika nen. Die pleiten al maanden voor een flexibele wisselkoers. China is bereid stappen in die richting te nemen. C&A opent in Rusland filiaal amsterdam -C&A kleedt bin nenkort ook de Russen. Het concern opent volgend voorjaar de eerste Russische vestiging in het Moskouse winkelcentrum 'Mega KhimkiHet bedrijf werkt in de franchise-winkel van 1400 vierkante meter over twee verdiepingen samen met de Russian Trade Group. C&A telt 800 winkels in 12 Europese landen. Op de markt in Oost- Europa is het bedrijf vertegen woordigd met 30 filialen in Tsjechië, Hongarije en Polen. vrijdag 3 DECEMBER 2OO4 rijswijk/gpd-anp - TUI Neder land wil binnen twee jaar een kwart van de 135 eigen reisbu reaus sluiten. Bestuursvoorzitter Van der Heijden van het reiscon- cern, dat met merken als Hol land International, Arke en Kras de grootste van Nederland is, zei gisteren dat de reisbureaus te veel omzet verliezen door de sterke opkomst van de internet- boekingen. Door de reorganisatie geleide lijk door te voeren, hoopt Van der Heijden de negatieve gevol gen voor het personeel te be perken en gedwongen ontsla gen te voorkomen. Bovendien wijst hij erop dat TUI ernaar streeft in de loop van 2006 met maximaal 100 reisbureaus een goed landelijk netwerk te heb ben, waardoor veel werk be houden blijft. De bestuursvoorzitter vreest dat het totale segment van circa 2000 reisbureaus in Nederland nog hardere klappen te verwer ken krijgt. „We moeten in de branche realistisch zijn", stelde Van der Heijden. De TUI-top- man verwacht dat de komende vier tot vijf jaar eenderde tot de helft van de 2000 reisbureaus verdwijnt door samenvoeging, sluiting en faillissement. TUI kondigde ook aan de for mule van de eigen reisbureaus te veranderen. Ze krijgen de naam Arke aan de gevel. Fran chisenemers kunnen kiezen tussen dit merk en Holland In ternational. Eind 2002 werden nog alle winkels van Arke en Holland International omge bouwd tot 'World of TUI'. Daarvoor werd toen 30 miljoen euro uitgetrokken. De formule wijziging kost nu circa 5 mil joen euro. In 2003 boekte. TUI Nederland met een omzet van 1,2 miljard euro een verlies van 13,5 miljoen euro. Concurrent OAD kiest juist voor reisbureaus. Topman Frankenhuis van het Holtense reisconcern gelooft in dat ver koopkanaal als de winkels zich weten te onderscheiden in per soonlijke service en inspringen op trends als 'funshoppen'. Daarbij wees hij erop „hoe meer keuzemogelijkheden de consument krijgt, hoe ondoor zichtiger het totaalaanbod wordt, hoe groter de neiging om terug te vallen op vertrouw de merken." De omzet van de OAD Groep is het afgelopen boekjaar met ruim 13 procent gestegen naar 733 miljoen euro. Het familie bedrijf zegt na TUI de grootste reisorganisatie van ons land te zijn. De omzetgroei kwam voor 56 miljoen euro uit de overna me van 62 reisbureaus van de Rabobank. Hoeveel winst er is gemaakt wilde Frankenhuis niet zeggen. OAD heeft de ambitie binnen enkele jaren ook TUI voorbij te streven. Deels op eigen kracht, deels door eventuele overna mes. „Er wordt ons veel aange boden, maar alleen als het echt iets toevoegt zijn we geïnteres seerd", aldus Frankenhuis, tot vorig jaar topman bij TUI. Volgens hem verkeren 150 reis bureaus in acute financiële nood. OAD heeft onder de naam Globe 180 eigen reisbu reaus en tot de groep behoren ook SRC Cultuurvakanties en BEX Reizen. Verder heeft OAD een belang van 50 procent in Sindbad Wandelvakanties en Cycletours (fietsvakanties). Intemetboekingen Bijna eenderde van de win- tervakantiegangers is van plan de reis via internet te regelen. Vorig jaar was dat nog iets meer dan een kwart en in 2002 ongeveer eenvijf de. Tegelijkertijd nemen de winterboekingen via het reis bureau gestaag af van 34 procent in 2002, 29 procent vorig jaar en 27 procent dit seizoen. Dat blijkt uit onder zoek van Trendbox onder circa 4000 mensfen in de pe riode 1 september tot 18 no vember. Bij ongeveer een derde van de boekingen via internet worden reisorgani saties geheel omzeild door dat mensen direct hun acco- modatie en vervoer regelen. door Richard Mooyman schiphol - Computercriminelen vormen een toenemende be dreiging voor bedrijven op Schiphol. Daarom gaat de luchtvaartbranche zich beter wapenen tegen bendes die met behulp van computerinforma tie diefstallen organiseren. Dat zegt directeur Radstaak van branche-organisatie Air Cargo Netherlands (ACN). De vereni ging heeft een veiligheidspro gramma opgezet waarmee Schipholbedrijven de criminali teit tegengaan. Veel diefstallen van kostbare luchtvracht worden gepleegd met medewerking van perso neel. ACN sloot al eerder met justitie, politie en marechaus see een convenant waarbij de bedrijven zich verplichten extra beveiligingsmaatregelen te tref fen en aangifte te doen van alle strafbare feiten. Dat kan nu in veqj gevallen via internet. Justi tie en politie hebben beloofd snel actie te ondernemen. ACN en de overheid hebben een kenniscentrum opgezet met als doel de criminele trends en trucs nauwlettend in de gaten te houden. Computer criminaliteit krijgt volgens Rad- staak veel aandacht omdat veel bedrijven daar niet goed op zijn I g< ht st< 19i 'II! voorbereid. De systemen vaak onvoldoende bev( met firewalls en wachtwooi Ontslagen werknemers kui *j soms nog gewoon inloggen Criminelen kunnen door 1 puters te kraken uitvinden en wanneer vracht aank u Volgens Radstaak kunnei,i zelfs vrachtstromen be'ïn 1C( den om zo diefstal te vei 10i voudigen. Ook kunnen zij cessen in de war te stic, waardoor het in de chaos 1 re5 keiijker wordt om toe te sz De vrachtbranche op Schi 5C] heeft hiervan volgens de I directeur nog geen last ge maar andersoortige bet' op de luchthaven wèl. De branche heeft een z\ lijst ingesteld voor perst dat wegens strafbare feite ec ontslagen. Op Schiphol het een crimineel om bii enkele weken als werknemi ,4. drie verschillende bedrijvei rcj te slaan. De maatregelen mede bedoeld om het ir f 1, van Schiphol verbeteren, gens KLM-directeur Wou berg is de criminaliteit Schiphol niet erger dan oj dere luchthavens. De KLM ving deze week samen mi reeks andere ondernemi^jj een speciaal keurmerk goed beveiligde bedrijven. De hoofdkantoren van OAD in Holten (lijks) en van TUI in Hannover. Foto's: GPD/EPA/Dinand Buisman/Rainer Jensen amsterdam/gpd - Hypotheek verstrekkers uit Duitsland, Bel gië, Amerika en het Verenigd Koninkrijk zijn in opmars op de Nederlandse hypotheekmarkt. Het marktaandeel van buiten landse hypotheekverstrekkers schommelt nu nog rond de 5 procent, maar dat percentage belooft de komende maanden snel op te lopen. Naar verwach ting zal binnenkort 10 tot 15 procent van de kersverse huis eigenaren een nieuwe hypo theek afsluiten bij een buiten landse hypotheekverstrekker. Van de in totaal ruim 30.000 verzoeken om informatie over hypotheken, die vergelijkingssi te Independer.nl afgelopen maand binnenkreeg, ging het in het 3778 gevallen om een hypo theek van een buitenlandse hy potheekverstrekker. Dat is 12,6 procent van het totaal aantal aanvragen. Volgens directeur Edmond Hilhorst van Indepen- der.nl geven deze cijfers een ge trouw beeld van de te verwach ten verkoop aan hypotheken in de eerste maanden van 2005. De nieuwkomers concurreren zowel scherp op prijs als op hy- potheekvoorwaarden. Sommige - zoals het Belgische Argenta - bieden hypotheken aan tegen zeer concurrerende rentetarie ven, maar hanteren daarente gen strenge criteria voor accep tatie. Andere buitenlandse aan bieders accepteren juist klanten die elders geen hypotheek (meer) kunnen krijgen. Zo kun nen ondernemers, freelancers en mensen met een registratie bij het BKR in Tiel, bij voor beeld bij het Amerikaanse Gmac en bij het met Ameri kaans geld gefinancierde Elq te gen iets hogere kosten een hy potheek afsluiten. Hilhorst zegt de afgelopen tijd te zijn benaderd door drie par tijen die in ons land ook hun producten willen aanbieden. „Ik zeg niet dat ze het uiteinde lijk alle drie zullen doen, maar door de hoge huizenprijzen en hoge hypotheken, blijft Neder land een interessante markt." den haag/gpd - De zelfstandige waterschappen zijn uit de tijd. De ze oude bestuursvorm moet niet langer voortbestaan, maar onder het gezag van de provincies worden gesteld. Dat vinden de Neder landse ondernemers. De schappen zijn te duur en het democra tisch gehalte laat te wensen over, aldus VNO/NCW-voorzitter Schraven. Ondernemers erkennen dat de waterschappen een belangrijke functie hebben in het waterbeheer. Ze beschikken over kennis, die ook de komende jaren broodnodig is om te zorgen dat Nederland het droog houdt. Maar het bedrijfsleven heeft ernstige kritiek op de manier waarop de schappen functioneren. Door fusies is het aantal verminderd, maar het aantal werknemers is in verhouding gegroeid. Ook bekritiseren de ondernemers de inefficiënte wijze waarop de schappen belastingen innen. De kosten zijn 15 tot 20 procent van de opbrengst, menen zij, terwijl de Belastingdienst maar 2 procent kost van de opbrengst. Fraude en geringe opkomst bij de jongste verkiezingen tonen volgens de ondernemers aan dat het democra tisch gehalte te wensen over laat. De Unie van Waterschappen staat 'diametraal' tegenover de on dernemers', aldus woordvoerder Groothuis. Volgens hem klopt de berekening niet. „Het innen van de belasting kost bij ons ook maar 2 tot 3 procent." De Unie van waterschappen erkent dat het kies stelsel aan herziening toe is. „We willen naar kieslijsten in plaats van het kiezen van personen." De discussie over kiesstelsel, be stuursstructuur en financiering wordt komend voorjaar afgerond. den haag/anp - De twee oud-directieleden van de failliete luchtvaartmaat schappij Air Holland ontken nen elke betrokkenheid bij het witwassen van 25 mil joen euro drugsgeld. Het duo is een maand geleden opgepakt. Uit onderzoek bleek dat in 2001 en 2002 geld vanuit Nederland via Groot-Brittannië en Luxem burg is witgewassen en geïn vesteerd in Air Holland. De financieel-directeur wordt gezien als het brein achter de criminele organi satie. Maar volgens zijn ad vocaat was hij ervan over tuigd dat het geld dat hij toentertijd aannam 'kosjer' was. In zijn poging om geld schieters te vinden voor het bedrijf kwam hij terecht bij een familie, die nu bij de xtc- handel betrokken blijkt te zijn. De voormalige financi eel topman reisde met kof fers vol geld naar het buiten land. Het leek hem de beste manier om het geld op bui tenlandse rekeningen te storten, zodat Air Holland geen dubbele belasting hoef de te betalen. De oud-algemeen directeur is 'een vliegje dat toevallig in het drugsweb is beland', stelt zijn advocaat. Hij kreeg pas door dat er iets niet in de haak was, toen de familie hem onder druk zetten. Toch stapte hij niet naar de politie. Volgens zijn advocaat gaat het niet goed met hem en probeert zijn cliënt vrij te krijgen. In totaal heeft justitie 10 mensen opgepakt, van wie er nog 7 vastzitten. Daartoe be hoort een 51-jarige inwoner van Loosdrecht die betrok ken zou zijn bij de invoer van 633 kilo cocaïne. De drugs zaten in een container vol zakken koffiebonen met een afleveradres in Noot dorp. Een 34-jarige Rotter dammer wordt gezien als de leider van de smokkelgroep. voorburg/anp - In het derde kwartaal is het aantal vacatures licht gestegen. Eind september stonden er 125.000 vacatures open, 3000 meer dan een kwar taal eerder. De stijging is al voor het vierde kwartaal op rij, meld de het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren. In het derde kwartaal van vorig jaar, zat er voor het eerst sinds eind 2000 weer groei in het aantal openstaande banen. De stijging gold voor alle be drijfstakken, behalve voor de niet-commerciële dienstverle ning. Daar daalde het aantal va catures licht, terwijl dat een tijd geleden nog de grote motor van de economie was, aldus Oo- mens van het CBS. „Er werden bijvoorbeeld in de zorg veel ba nen gecreëerd.". Maar langza merhand zakt die tendens weg. Er is minder groei bij de over heid en meer bij het bedrijfsle ven. De overheid heeft budgettaire problemen en de marldsector neemt de rol van banenmotor over, aldus Oomens. En dan met name de zakelijke dienst verlening. In september 2003 stonden daar 16.000 vacatures open; in september 2004 was dat opgelopen tot 26.000. Vooral in de ICT is in een jaar tijd het aantal vacatures fors ge groeid. „In september 2003 wa ren daar nog 1500 vacatures. Dit jaar september waren het er 4700, ruim drie maal zoveel." In diezelfde periode is in de zorg het aantal vacatures gelijk ge bleven. In het onderwijs nam het aantal nog wel iets toe. rotterdam/anp - Het Havenbe drijf Rotterdam en spoorbe- heerder ProRail willen met een financiële injectie van enkele miljoenen euro's de Betuwe route een vliegende start geven. Beide bedrijven willen een ge zamenlijke organisatie opzetten die financieel en operationeel op eigen benen staat. Daarbij willen ze een nog een derde partij betrekken. Het Havenbedrijf en ProRail zeggen geen financiële risico's te lopen. Ze zijn wel bereid een malig enkele miljoenen euro's als startkapitaal in deze organi satie te stoppen, zodat de Betu weroute een duwtje in de rug krijgt. Iin opdracht van minister Peijs (verkeer) hebben onder zoek gedaan naar de exploitatie van de nieuwe goederenspoor lijn. De Betuweroute, van Rot terdam tot aan de Duitse grens, wordt naar verwachting in 2007 in gebruik genomen. De zelfstandige organisatie moet verantwoordelijk worden voor het beheer en onderhoud van de spoorlijn. Ook moet ze ruimte op het traject aan goe derenvervoerders toewijzen. Uitgegaan wordt uit van een concessie voor 16 jaar. De onderzoekers zien toeki in het traject. Voor 2015 v g zo'n 30 miljoen ton grenst schrijdend spoorgoederei 0 voer verwacht, een verdu ling van de huidige hoe#»- heid. Er liggen kansen n goederentransport naar (ÏP Europa en naar energiece ib les in Duitsland. Ook zier|t b drijven mogelijkheden om tainers per trein te vervoere Ik De derde partij die mogelij >g de start van de exploiiv wordt betrokken, is Towi' Dit is een consortium met der meer bouwer Volker seis en Siemens. De groep bedrijvenwil nog dit jaar bod uitbrengen bij mir Peijs. TowRaïl overweegt een beursgang om geld o'ti halen voor de benodigde invi teringen. Het consortium i ts interesseerd in samenweipï met het Havenbedrijf en Rail. Peijs besluit begin vol g jaar over de exploitatie vair Betuweroute. De aanleg va ip spoorlijn pakte veel duurde g' dan verwacht. De tegenva g waren aanleiding voor hoed: tingen in de Kamer over de tenoverschrijdingen bij projecten. I 1 u den haag/gpd - Particulier ver zekerd en nog geen brief gekre gen van de zorgverzekeraar over de premiestijging volgend jaar? Dat is hoogstwaarschijnlijk een slecht teken. „Verzekeraars die het laatst met hun premiestij gingen naar buiten komen, heb ben meestal ook de hoogste stij gingen", zegt Edmond Hilhprst van lndepender.nl, dat op inter net een site onderhoudt die alle verzekeringen en premies met elkaar vergelijkt. Uit onderzoek van het bedrijf blijkt dat particulier verzeker den volgend jaar gemiddeld 8 procent meer moeten betalen voor hun ziektekostenverzeke ring. Voor een gemiddeld gezin komt dat neer op 400 euro ex tra. Die cijfers zijn gebaseerd op de 70 procent van de 44 parti culiere ziektekostenverzeke raars die hun stijgingen inmid dels hebben doorgegeven. De overigen volgen de komende weken. „We sluiten dus niet uit dat de gemiddelde stijging nog iets omhoog wordt getrokken door de laatkomers", zegt Ed- Premiestijging Van de ruim 16 miljoen Ne derlanders zijn er 5,7 miljoen particulier verzekerd. Zo was de afgelopen jaren de gemid delde premiestijging met een standaard dekking: 1997: 1,0% 1998: 5,3% 1999: 11,1% 2000: 8,9% 2001:10,0% 2002:12,7% 2003:11,3% 2004: 7,7% 2005: 8 Bron: Vektis en Independer mond Hilhorst. De tariefstijgingen worden deels veroorzaakt door de stij ging van de verplichte wettelij ke bijdragen. Die nemen toe met vier procent. Daaronder valt bijvoorbeeld een (solidari- teits)hefïïng, waaruit een geld pot wordt gevormd om particu liere verzekeraars die veel men sen met een ziekteverleden toe laten te compenseren. Anders zouden risicopatiënten overal worden geweigerd. Het premie- deel dat puur door de verzeke raars wordt vastgesteld (zoge noemde maatschappijpremie) neemt met gemiddeld 10 pro cent toe. Voor de verzekerden tikken beiden door in hun pre mies en dat pakt uit tot de eer der genoemde 8 procent. Volgens brancheorganisatie Zorgverzekeraars Nederland (ZN) komt een deel van de stij ging van de maatschappijpre mie doordat verzekeraars zich moeten voorbereiden op de in voering van een nieuw zorgstel sel waarin verzekeraars extra ta ken krijgen. Daardoor stijgen de kosten van verzekeringsmaat schappijen tussen de 8 en 13 procent. Een deel daarvan wordt teruggehaald uit premie verhogingen, maar hoeveel zal per verzekeraar verschillen. De een heeft meer reserves dan de ander", aldus woordvoerder Walter Annard. Ook stijgen de premies doordat de zorg duurder wordt door vergrijzing en duurdere medi cijnen. Zo moesten verzeke raars vorig jaar 23,5 miljard eu ro aan zorgschade vergoeden van particulieren. Het jaar daarvoor was dat nog 21,9 mil jard. De grootste kostenpost is steevast de ziekenhuiszorg (113 miljard in 2003). /Maatschappij Stijgir De Goudse 10,4 Azivo 10,4 li ONVZ 8,9 Aegon 8,9 De Amersfoortse 8,7 I Stad Rotterdam 8,7 Anderzorg 8,7 AMEV 8,7 DeltaLloyd 8,4tr Geové 8,5; Avéro 7,5 Amicon 7,5' Turien 8,1', CZ 5,7 j OHRA 5,1 Univé 1,8'f Rijnmond 1.2' Premiestijging inclusi wettelijke bijdra C PD/Bron- Independer (advertentie) Tot er» met 31 december 2004 direct toegang tot internet zonder internetprovider continu on line met ieders eigen pc via het betrouwbare netwerk van KPN eerste halfjaar Direct ADSL Go voor 16,95 i-p.v. 21,95 gratis ethernetmodem t.w.v. 69,95 geen aansluitkosten t.w.v. 74,95 Primafoorr I www.kpn.com j 0900-0244 0,10/min.) altijd dichtbij

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6