t Onveilig voedsel sneller te traceren BINNENLAND Man verdiept zich te weinig in partner Minister wil huren niet overal vrijgeven lijft Algemene Levensmiddelen Verordening op komst 'Hirsi Ali moet weer aan de slag' Honden bijten tientallen schapen dood Moslims eisen verbod op vervolg film Submission Vermeende terrorist vecht uitwijzing aan Hoogervorst praat met huisartsen over acties Dode Almeloërs krijgen extraatje voor feestdagen dium redt irdachte i haag - De getuigenis van [paranormaal medium heeft lid tot de vrijlating van een rige makelaar uit Den De makelaar werd eind jtember aangehouden op ver- van betrokkenheid bij ïtonmoorden' op twee ten die in de muur van een kei in Den Haag waren ge- seld. Reden voor de arresta as onder meer een afgeluis- I telefoongesprek waarin de keiaar aan zijn echtgenote [elde dat de twee vermiste aen 'ergens achter een moesten zitten' en 'waar- Sjnlijk dood waren'. De ma ar verklaarde die informatie ebben gehoord tijdens een sie met een paranormaal me- >tn. Die zou al op 21 augus- j negen dagen na de verdwij- -^van de mannen, hebben atsgehad. dehoekspiegei voor tractors eloord - Een dodehoek- gel op tractors kan veel on- ken voorkomen, stelt de af- ng Noordoostpolder van Kersveiligheidsorganisatie Zij pleit dan ook voor in- ring van een dodehoekspie- op landbouwvoertuigen. De iling heeft de afgelopen drie inden een proef gehouden. ree doden na laalmanoeuvre chede - Door een botsing ;en drie vrachtwagens en een onenauto op de N35 tussen chede en Duitsland zijn gis- chtend twee doden en een -aar ge wonde gevallen. Een 49- Ige vrachtwagenchauffeur uit pcsbergen overleed ter plaat- en een 42-jarige vrachtwa- ichauffeur uit Nijverdal be- feek later in een ziekenhuis jzijn verwondingen. Een 45- gie automobilist uit het Duit- ikMünster is met zwaar licha- n dijk letsel overgebracht naar n"i ziekenhuis in Enschede. De hfymobilist wilde tijdens een ojaalmanoeuvre van een jchtwagen weer achter het tituig komen en raakte daar- de flank van de vrachtwagen. later drinken J piasklachten •TRicHT - Veel water drinken sommige piasklachten bij ire mannen verminderen, itieve gevolgen voor de al- lene gezondheid levert het drinken van een kleine liter water per dag niet op. die conclusie komt Mark in een proefschrift waarop idaag hoopt te promove- aan de Universiteit Maas- it. Oudere mannen hebben eens last van een zwakke het niet volledig kunnen liassen en incontinentie. Tot toe is aangenomen dat die iten veelal werden veroor- door een vergroting van de staat. Volgens Spigt zijn de iten vaak het gevolg van niet helemaal goed functio- ide blaas. vrijdag 3 december 2004 urwerkgooier onbekend lincoupé een bel hangen p fen. Al rukt. 1 ien w£ PvdA: Oproep van WD'er Oplaat schaamteloos den haag/anp - Partijen on deugdelijke kipfrikadellen of veevoer met te veel dioxine moeten in het vervolg sneller te rug te vinden zijn. ledereen die te maken heeft met de productie van voedsel of diervoer is vanaf volgend jaar verplicht bij te hou den van wie hij spullen kocht en aan wie hij producten verkocht. De ministers Veerman van Land bouw en Hoogervorst van Volks gezondheid kondigden gisteren de invoering van de Algemene Levensmiddelen Verordening (ALV) aan. Dit systeem dat voor een snelle re tracering van levensmidde len en diervoer moet zorgen, wordt ingesteld op last van Eu ropa. Bij problemen moeten fa brikanten, veehouders, tuin ders, akkerbouwers en vissers straks binnen vier uur informa tie over de leverancier van grondstoffen en de afnemers kunnen oplepelen. Te veel dioxine in melk, kipbur gers van afgekeurd slachtafval of de vondst van kankerverwek kende stoffen in vitaminencap- sules. Geregeld worden produc ten (tijdelijk) uit de markt ge haald omdat ze gevaarlijk kun nen zijn voor de volksgezond heid. Het duurt vaak enige tijd voordat het netwerk van de ver spreiding van het onveilige voedsel of diervoer is blootge legd. Die tracering moet sneller, vindt Europa. De ALV zal dat voor Nederland regelen. Wanneer voedselpro ducenten hun leveranciers en afnemers nauwgezet bijhou den, moet de overheid volgens de twee ministers in geval van een voedselcrisis „binnen 24 uur" dat netwerk in beeld kun nen hebben. Volgens Hooger vorst kunnen risico's voor de volksgezondheid zo sneller voorkomen worden. Veerman verwacht met de ALV de om vang van een eventuele voed selcrisis te kunnen beperken, omdat „ongeschikte ingrediën ten" van voedsel en diervoer sneller op te sporen zijn. den haag/gpd - WD-Kamerlid Ayaan Hirsi Ali moet onmiddellijk naar de Tweede Kamer komen en haar werk als volksvertegenwoordiger hervat ten. Die oproep doet haar partijgenoot Gert Jan Oplaat. CDA'er Algra is het daar mee eens. De pregnante mening van de beide afgevaardig den vindt weerklank in de Tweede Kamer. Maar vrijwel niemand in het parlement laat zich open lijk ongeremd uit over de kwestie-Hirsi-Ali. Me nigeen zegt dat de terugkeer van Hirsi Ali strikt genomen 'een WD-aangelegenheid' is. Anderen vragen zich af in hoeverre Hirsi Ali geestelijk in staat is zich weer op het kamerwerk te storten. De politica verscheen na de moord op Theo van Gogh, met wie ze de film Submission maakte en die ze een vriend noemde, niet meer op haar werk. Ze wordt sindsdien bedreigd en de klok rond bewaakt. In een interview eerder deze week liet ze weten dat het haar redelijk goed gaat, dat ze werkt aan een boek en aan de film Submission II. Dit laatste is Oplaat in het verkeerde keelgat ge schoten. Hij werd eerder zelf persoonlijk be dreigd, vermoedelijk uit de kring van dierenacti visten. „Wat Ayaan in haar vrije tijd doet, moet ze zelf weten. Ze kan veilig werken in de Tweede Ka mer, zegt Kamervoorzitter Frans Weisglas. En dat blijkt ook wel, want Geert Wilders loopt hier ook zijn werk te doen. Dus vind ik het wenselijk dat ze terugkeert op haar werk als Kamerlid weer op te pakken. Voor die klus hebben de mensen in het land op haar gestemd", aldus Oplaat. CDA-Kamerlid Algra deelt die mening. Op zijn website schrijft hij: „Het is fijn te horen dat Ay aan weer voi energie zit. En dat ze bezig is een boek te schrijven en een tweede film voorbereidt. Maar ik ben het er niet mee eens dat ze wegblijft uit de Kamer. Als je weer fysiek in staat bent te werken, moet je een knoop doorhakken. Zo werkt dat in het CDA, blijkbaar legt de WD ande re normen aan." Bij andere partijen is verbaasd gereageerd op de kritiek. „Schaamteloos en gemakzuchtig", vindt PvdA'er Peter van Heemst. „Mensen als Algra hebben geen idee van de situatie waarin zij ver keert. De druk op haar is zo groot, de beveiliging legt zo'n beslag op haar doen en laten. Weten die critici soms meer dan anderen over de risico's die ze loopt?" LPF'er Mat Herben haalt zijn schouders op bij zoveel 'domheid', zoals hij het noemt. „Ze zou den beter hun mond kunnen opendoen tegen het kabinet, dat Hirsi Ali's veiligheid niet kan ga randeren." Geert Wilders, die net als Hirsi Ali, zwaar wordt beveiligd, wil niet op de kritiek ingaan. „Ik ga er niets over zeggen. Ze heeft het al moeilijk ge noeg." Hirsi Ali. Archieffoto: AP t i iiphol - De Koninklijke Mare- J aussee heeft niet kunnen ach- ,4 halen wie de brandweerman is die tijdens een actie tegen I kabinetsbeleid op Schiphol g ld september, vuurwerk in n prullenbak in een terminal ti de luchthaven heeft ge- oid. De knal die volgde, zorg- - ivoor paniek. De marechaus- jjji b beschikte weliswaar over fo- r-en filmmateriaal, maar het is onmogelijk daarop een da- irte herkennen, zo is te lezen Markering, het informatie- - ad van de marechaussee op hiphol. Ook getuigenverkla- igen hebben niets opgeleverd. is vijf jaar cel boekhouder ksTERDAM - Officier van justitie L Woudman heeft voor de chtbank in Amsterdam vijf ar gevangenisstraf geëist tegen :36-jarige F.W.. Als boekhou- I trvan auto-importeur Subaru jU ïnelux BV, gevestigd in Aals- 4 eer, zou W. in de periode jg 199-2004 23,3 miljoen euro van in werkgever hebben verdon- iremaand. Naar eigen zeggen i ïeft W„ afkomstig uit Alphen I in den Rijn, al het geld vergokt j vestigingen van Holland Casi- y in Amsterdam en Schevenin- in. De man was ernstig gokver- iafd. Noodbel in ilke treincoupé' en haag - De Nederlandse oorwegen moeten in elke oosterblokker - Twee honden hebben gisteren in een weiland in Oosterblokker (Noord-Holland) meer dan veertig, veelal drachtige schapen de dood ingejaagd. Volgens een woordvoerder van de politie is een deel van de schapen doodgebeten en een aantal dieren kwam in de sloot te recht en verdronk. De honden zijn moge lijk woensdagmiddag al het weiland bin nengekomen. Ze hebben vervolgens flink huisgehouden. De politie spreekt van „een massaslachting onder de schapen". Pas donderdag konden de honden wor den gevangen. De eigenaar van de hon den, een man uit Wijdenes, ontdekte rond 07.00 uur dat de dieren niet in hun hokken zaten. Hij heeft een gesprek ge had met de drie benadeelde schapenhou ders over de financiële afdoening van de zaak. Volgens de politie worden de twee honden, herders, niet afgemaakt. „Ze ver huizen met hun eigenaar binnenkort naar een meer stedelijke omgeving." Foto: WFA larmee reizigers in nood de e Dnducteur kunnen waarschu- Als iemand op de bel kan de conducteur gelijk waar in de trein hulp nodig l Zo kan hij snel ter plekke zijn. le aanwezigheid van de bel Qoet de reizigers een veiliger poel geven. Het idee komt van l enANWB-lid. Zou Ozzie Osbourne zich nu wel of niet verdie pen in zijn vrouw Sharon? Of is het ook in huize Osbourne net andersom? Foto: ANP den haag - Mannen mogen zich dan langzaamaan ook richten op de huis houdelijke taken, in psychologische zin emancipeert de man nog steeds niet. Hij laat het afweten wat betreft de softe as pecten van het partnerschap, zoals inle vingsvermogen, emotionele steun en be trokkenheid. Dat concludeert psycholoog Henk Noort in een onderzoek onder 1700 mannen (800) en vrouwen (900) in de leeftijd van 20 tot 45 jaar over hun wensen en be hoeften ten aanzien van hun (potentiële) partner. Noort schreef er het boek Vrou wen willen maar één ding over. De schrijver spreekt van een „ongeloof lijke psychologische ongelijkheid tussen man en vrouw die is veroorzaakt door de emancipatie op de arbeidsmarkt". „De moderne vrouw heeft er de afgelopen ja ren feitelijk een maatschappelijke taak bij gekregen. Traditioneel gezien zijn vrouwen vooral gericht op de behoeften van de partner, in de ondersteunende rol. Nu veel vrouwen ook een carrière hebben, en dat is vaak niet zo maar een bijbaantje, komen ze in conflict met zichzelf. Het onderzoek toont volgens Noort aan dat de emancipatie op psychologisch vlak is verslechterd. De postmoderne vrouw is volgens hem het meest onte vreden over het inlevingsvermogen van haar partner. „Daar blijken mannen nog steeds niet erg goed in te zijn." Kennelijk is ook de postmoderne man nog te veel met zichzelf bezig. Vrouwen willen in de eerste plaats dat hun partner zich meer in hun leven verdiept, zodat hij beter kan inschatten wat voor haar belangrijk is, wat hij voor haar kan betekenen. Het is volgens Noort aan de man om op psychologisch vlak nu meer op te schui ven richting de vrouw en meer empathie te tonen. „De moderne vrouw accep teert gewoonweg niet meer dat haar partner alleen met zichzelf bezig is. Dat is wel wat veel vrouwen ontevreden maakt. Vrouwen worden veel gelukkiger als mannen wel interesse tonen", con cludeert Noort. Dat de man die empathie blijkbaar niet kan opbrengen en vrouwen nu eenmaal anders in elkaar zitten en dus vooral ge richt zijn op hun omgeving, gelooft hij niet. „Evolutionair gezien is bij de man nooit echt een beroep gedaan op zijn in levingsvermogen ten gunste van zijn vrouw, maar dat kan veranderen. Het kost mannen nu alleen wat meer moeite. Ze moeten het leren." Dat mannen denken een hoop goed te doen door praktische taken over te ne men, werkt volgens Noort niet. Uit het onderzoek blijkt wel dat de meeste vrou wen ontevreden zijn over de verdeling van de huishoudelijke taken, „maar daar gaat het in den aard niet om. Vrouwen worden niet gelukkiger als mannen zich bijvoorbeeld meer uitsloven in de keu ken. Ze willen vooral psychologisch in de watten worden gelegd". Om de man te helpen bij de wensvervul ling van de vrouw, heeft Noort in zijn boek ook allerlei versiertips gezet die „echt werken" en laat hij zien hoe man nen kunnen scoren in hun relatie. Eind volgend jaar verschijnt het boek over mannen. haarlem - Een Algerijn (24) die werd verdacht van terroristi sche activiteiten, heeft gisteren voor de Haarlemse Vreemdelin genkamer zijn uitwijzing aange vochten. Als vermeende terro rist zou hij in Algerije niet veilig zijn. De Algerijn is een van de twaalf terreurverdachten die vorig jaar werden opgepakt. Ze kwamen snel weer vrij omdat de recht bank Rotterdam het bewijs te gen hen - vergaard door de vei ligheidsdienst AIVD- niet toe liet. De Algerijn, die de beschul digingen altijd heeft ontkend, had indertijd een asielaanvraag lopen; in augustus kreeg hij te horen dat hij niet mocht blij ven. Gisteren diende zijn be roep tegen die afwijzing. Volgens advocaat Ficq is de kans groot dat de Algerijnse au toriteiten op de hoogte zijn van de verdenkingen die in Neder land tegen haar cliënt beston den. Ze vreest dat hij bij terug keer in zijn vaderland wordt opgepakt en wellicht gemar teld. Volgens advocaat Hoogvliet van de immigratiedienst IND staat allerminst vast dat de Algerijnse autoriteiten op de hoogte zijn van de handel en wandel van de Algerijn. Uitspraak binnen zes weken. rijswijk/anp - Advocaat R. Moszkowicz eist namens een aantal islamitische cliënten een verbod op het uitbrengen van een vervolg op de film Submis sion van WD-Kamerlid Ayaan Hirsi Ali en de vermoorde film maker Theo van Gogh. Ook wil len deze moslims dat de rechter Hirsi Ali verbiedt om zich voortaan nog kwetsend, grie vend of godslasterlijk uit te la ten over de islam. Het kort geding waarin het ver bod wordt gevraagd, wordt naar verwachting bij de recht bank in Den Haag behandeld, zegt Moszkowicz. Dat was vol gens hem de laatste bekende woon- en verblijfplaats van Hirsi Ali. Een datum is nog niet bekend. Producent Gijs van de Westela- ken, de zakenpartner van de vermoorde regisseur, noemt het kort geding „absolute kol der". „Ik ken niet alle wetboe ken uit m'n hoofd, maar het lijkt me zeer ingewikkeld om al bij voorbaat een nog niet be staande uiting van een vrije ge dachte te gaan verbieden." Hij beklemtoont dat hem nog geen concrete plannen voor een tweede Submission-film onder ogen zijn gekomen. „Het oor spronkelijke idee was echter wel meerdere films te maken." den haag/gpd - Minister Dek ker is bereid om de huren niet in het hele land vrij te geven. Regio's waar een groot tekort aan huurwoningen bestaat, kunnen worden uitgezonderd, suggereerde Dekker bij de be handeling van de begroting van Vrom. Onder die voorwaarde wil het CDA het nieuwe huur beleid steunen, liet CDA-Ka- merlid Sterk weten. Het huurbeleid zoals Dekker dat voorstelde, stuitte op veel kritiek in de Tweede Kamer. Dekker wil de huurprijs van een deel van de huurwoningen op termijn vrijgeven Alleen de WD steunt het voorstel van Dekker. Andere partijen zijn bang dat de huurders de dupe worden, omdat er geen alternatieven zijn voor de duurder wordende huurhuizen. „Eerst voldoende huurwoningen bouwen en dan pas de huren vrijlaten", vatte D66-Kamerlid Koser Kaya de kritiek samen. Ook het CDA is bang dat mensen met hogere huren geconfronteerd worden, zonder dat ze de kans hebben een goedkoper huurhuis te vin den. Dekker trekt zich die kritiek aan. „Ik wil wel dat de liberali satie van het huurbeleid door gaat. Maar ik kan me voorstel len dat een uitzondering wordt gemaakt in die regio's waar de huurmarkt erg overspannen is", aldus de minister. Voor het CDA is dat compromis vol doende om in te stemmen met Dekkers plannen, aldus Sterk. den haag/gpd-anp - De huisart sen in Nederland gaan op grote re schaal acties voeren. De Lan delijke Huisartsen Verzekering (LHV) wil de acties die nu al in Twente gevoerd worden naar de rest van het land uitbreiden. Ook willen zij op 20 januari een grote protestdag houden. De LHV sluit niet uit dat regionale afdelingen zelf eerder actie voe ren. De huisartsen hoeven niet te re kenen op extra geld van minister Hoogervorst van volksgezond heid. De minister zal de LHV uitnodigen voor een gesprek om acties van huisartsen een halt toe te roepen. Volgens Hooger vorst valt het allemaal wel mee met de problemen van huisart sen. Huisartsen verdienen in vergelijking met hun Europese collega's goed en de huisartsen zorg is één van de weinige ter reinen van volksgezondheid waarop niet bezuinigd wordt. Eén van de maatregelen waar de huisartsen tegen protesteren is de eis van zorgverzekeraars om praktijken te vergroten van 2350 naar 3000 patiënten per praktijk. Een vergroting van de praktijk betekent automatisch extra inkomsten. Deze extra in komsten kunnen huisartsen ge bruiken om bijvoorbeeld een praktijkverpleegkundige aan te nemen die een deel van de ta ken van de huisarts kan overne men. De LHV is bereid om met de minister te praten. Het ziet er echter niet naar uit dat zij er snel uit komen. „Wij voeren geen actie voor het inkomen van de huisartsen, maar om de kwaliteit van de huisartsenzorg in Nederland. En hoe je het ook wendt of keert, die kwaliteit kost geld," aldus LHV-woord- voerder FuloÉfeeegers. almelo/gpd - De gemeente Al melo heeft enkele honderden overleden ingezetenen dit jaar bedacht met een extraatje van 125 euro. Op hun laatste woon adres is deze week een brief be zorgd met het bericht van het geldbedrag 'voor de feestdagen'. Oorzaak van de misser is waar schijnlijk een fout bij de koppe ling van computerbestanden. „Ik vind het vreselijk, ik schaam me rot", zegt wethouder Kuik (sociale zaken). Het extraatje van 125 euro is be doeld voor mensen van 65 jaar en ouder met alleen AOW, ge handicapten en chronisch zie ken, samen zo'n 3700 inwoners van Almelo. Nadat de postbode was langs geweest, begonnen de telefoontjes bij de gemeente binnen te stromen. Van nabe staanden die een brief hadden ontvangen die was gericht aan hun overleden partner, vader of moeder. Honderden ontvan gers van het gulle gebaar bleken al langer dan een half jaar dood.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5