Privé-archief Bernhard nog gesloten PRINS BERNHARD 'Met paleis Soestdijk, een ogenblikje' Delft maakt zich op voor bijzetting Bernhard stiekem geschilderd in uniform Anjers op Soestdijk Geheimen prins blijven 'Prins dronk dagelijks een goed glas wijn' Roddelbladen komen met extra edities Nog 1 dag! JACKPOT VAN Staatsloterij -♦< 'Bernhard gaf aannemen Lockheed-smeergeld toe' CiBB tra editie aatscourant i haag - De Staatscourant is eren met een extra editie komen in verband met het lijden van prins Bemhard. »xtra editie bestaat uit één ina die slechts aan één kant idrukt. De tekst luidt: Met te droefheid geef ik kennis het overlijden van mijn ge le vader. Hij is gisteren vre- ;estorven. Mijn familie en ik en ons gesterkt door de ge- hte dat velen dit grote ver st met ons delen. Beatrix. rnhard eerste vrijdag 3 DECEMBER 2004 ipper KLM jiPHOL - Prins Bemhard had ij speciale positie bij lucht- «maatschappij KLM. Hij be- ifcrde tot het illustere gezel- app van skipper. Sterker nog, vas in 1956 de eerste die j, rad tot de 'Society of the t ipers of the Flying Dutch- r'. Tot het wereldwijde ge- chap van de skippers beho- ongeveer duizend mensen KLM heeft gekozen op hun a, ing voor de KLM, de lucht- rt of voor Nederland. bins betrokken ai zaak Eric O. haag - Prins Bemhard ft na de vrijspraak van Eric n :ontact gezocht met de ser- nt-majoor der mariniers om n een hart onder de riem te 0 en. Hij deed dat om blijk te en van zijn grote betrokken- l bij het wel en wee van mi- ren die worden uitgezon- op vredesmissies. Dat heeft roorzitter van de militaire VBM/NOV gisteren estigd. Hij werd door Eric O. r het gesprek geïnformeerd. erdenking Eerste Tweede Kamer ra' haag - De Eerste en Twee- (amer zullen prins Bem- maandag tijdens een bij- verenigde vergadering 10 e Ridderzaal herdenken. De kzaamheden van beide Ka- 'u s worden dinsdag hervat. politieke partijen schrap- de komende dagen in hun gramma. Zo heeft de PvdA r partijcongres uitgesteld op zaterdag 11 december in ft zou worden gehouden. i| in Duin maakte lgapjes met prins sterdam - André van Duin mde prins Bemhard 'een /a ce man'. De komiek zei goe- v< ïerinneringen te hebben de prins, die woensdag- nd overleed. „We hebben 1 grapjes met elkaar ge- akt." Van Duin leerde de n is eind jaren tachtig kennen, ,°|n beide mannen zich inzet- voor het Wereld Natuur ids.Als we samen in de entuin waren, herkenden anderen mij wel en hem L Dat was heel komisch." Prins nam afgelopen weken afscheid van vrienden en kennissen soestdijk - Scouts brachten gisteren witte anjers naar paleis Soestdijk om de laatste eer te bewijzen aan de woensdag overleden prins Bernhard. in totaal kwamen honderden mensen naar het paleis om af scheid te nemen van de prins die daar tot zondag ligt opgebaard. Foto: ANP/Olaf Kraak den haag/gpd - In alle rust heeft prins Bemhard de afgelopen weken afscheid ge nomen van het leven. Hij zag vrienden voor de laatste maal en pleegde afrondende tele foontjes. Soms was dat om even zijn grie ven te spuien en kwaad de hoorn op de haak te gooien. Angst voor de dood had hij niet, bleek uit de gesprekken. Het was voor al lachen met de prins. De 93-jarige prins wist dat zijn einde on herroepelijk naderde en verlangde daar ook naar. Toen hij zijn laatste adem uitblies, was hij omringd door zijn dochters. Van zoveel mogelijk vrienden, kennissen en verdere familie nam hij de afgelopen maand al afscheid. 'Met Paleis Soestdijk, een ogenblikje' of 'Hier komt de prins' klonk het de afgelopen weken in menige telefoonhoorn. De mede deling van de persoonlijk secretaris van de prins, kapitein ter zee JA. Broekhuysen, werd gevolgd door een klik en de stem van de prins, met zijn karakteristieke Duitse ac cent. Soms wat vermoeid door zijn ziekte, maar onverminderd strijdbaar. „Hij klonk alsof hij de kerst nog wel zou ha len", zegt Arie Korporaal uit Den Bosch. Hij had dinsdag op zijn 89ste verjaardag de prins nog aan de lijn. Korporaal diende in 1945 in de staf van de prins. Alle oud-stafle den werden vanaf hun 75ste verjaardag jaarlijks door Bemhard gebeld.Aan het einde zei hij dat hij er zelf niet zo best aan toe was, maar dat hij er vrede mee had." Prof. Bob Smalhout, al dertig jaar een ken nis en meermalen zijn behandelend arts, kreeg twee weken geleden een laatste belle tje. Het was geen plezierig onderhoud. Smalhout had in een interview met de EO uitgebreid over Bernhard gesproken. Daar in kwam onder meer een medische misser van collega-artsen ter sprake. „De EO trok dat hele interview uit z'n context, bena drukte alleen die misser", vertelt Smalhout, nog steeds kwaad. „De prins was nogal ver bolgen." Bemhard nam het op voor zijn artsen en beëindigde het laatste gesprek door de hoorn op de haak te gooien. „Het is me niet gelukt hem duidelijk te maken dat zijn artsen weliswaar de beste brandweerlieden waren, maar dat ze een brand blusten die ze eerst zelf aanstaken", concludeert de professor. Historicus Gerard Aalders van het Neder lands Instituut voor Oorlogsdocumentatie kreeg ook een telefoontje, net als Volks krant-columnist Jan Blokker. De prins bel de hem afgelopen zondag. Een jaar eerder had hij dat ook gedaan. Om gezondheids redenen verscheen Blokker toen een tijdje niet in de krant en Bemhard wilde weten hoe het er mee stond. Blokker imiteert het Duitse accent van de prins: „Ja, wat is er toch met u?" Ditmaal waren de rollen om gekeerd. Bemhard was ziek en Blokker stuurde hem de beste wensen. In het tele foongesprek dat daarop volgde, deed Bem hard laconiek over zijn naderende einde. De kerst haal ik niet meer, zei hij. „Het was duidelijk een afscheidstelefoontje", zegt Blokker. „Het was echt een leuk gesprek, we hebben gelachen. Toen ik premier Bal kenende hoorde vertellen over zijn laatste, zeer ernstige gesprek met de prins, had ik de indruk dat hij een totaal andere prins heeft gesproken dan ik." Persoonlijk vriend Jeroen Krabbé was kort voor de dood kwam, te gast op Soestdijk. Hij vond het een vreemde ervaring, vertel de hij in een televisie-interview. Wat zeg je als je iemand voor het laatst ziet? Krabbé koos voor de woorden: „Ik wens u sterkte op de grote reis." win Evers stopt itatie Bernhard irsum - Radio 538-dj Ed- Evers stopt met het imite- van prins Bernhard, nu de- overleden. „Ik vind het chique om er nu nog mee ir te gaan", aldus de presen- ir van het ochtendprogram- Evers staat op. „Toen ik irde dat hij ongeneeslijk ziek had ik al besloten ermee te ipen", verklaarde Evers. De niteerde de prins tien jaar „Het was iemand waar je veel mee kon. Vanwege accent, maar ook vanwege bewogen leven." indoleances p internetsites j isterdam - Op de verschillen- M condoleanceregisters die ^ensdagavond na het overlij- van prins Bernhard op in- met zijn geopend, stonden iterochtend al duizenden funbetuigingen. Op het offici- tinternetregister dat op de femetpagina van het Konink- kHuis (www.koninklijk- iis.nl) werd geopend, zijn in- iddels ongeveer 5000 Neder- ndstalige condoleances bin- )n en zo'n 500 Engelse. den haag/gpd - De geheimen van prins Bernhard blijven voor lopig geheim. De dood van de prins heeft nauwelijks invloed op de openbaarheid van archief materiaal. Het privé-archief van Bernhard is onderdeel van het Koninklijk Huis Archief en kan al leen worden ingezien met toe stemming van de koningin. Wat wel snel openbaar wordt, is een deel van de archieven van andere personen die over Bem hard geschreven hebben. Het Nationaal Archief zoekt nog uit wat precies vrijgegeven kan worden. Het gaat om tien ar- chiefdtels, waaronder een deel van het persoonlijk archief van oorlogspremier Pieter Gerbran- dy. In het Nationaal Archief worden ook de notulen van de ministerraad en stukken van het ministerie van algemene za ken (het departement van de premier) over de koninklijke fa milie bewaard. De dood van de prins heeft geen invloed op de openbaarheid hiervan. Dat is geregeld in de Archiefwet. Het rapport en de notulen van soest/gpd - „Hij kocht geen dure wijntjes", vertelt Joost Mets meteen. „Bernhard dronk dagelijks een goed glas wijn uit een fles van tussen de vijf tien euro." Familiebe drijf Joh. Mets Wijnhandel en Delicatessen in Soest leverde ruim vijftig jaar aan paleis Soestdijk. De laatste jaren brachten zij voornamelijk wijn en soms truffels of een ganzenlever naar het hof, daarvoor zaten er ook koekjes, soep, toast en thee voor de gasten in de be stelling. .Afgelopen zomer belde hij nog op. 'Ja, Bernhard hier', zei hij dan. Hij bedankte ons voor de Zuid-Afrikaanse wijn die wij hem voor zijn verjaardag stuurden", zegt Mets. Ook vo rige week was er nog contact. De prins reageerde op de brief die Mets had gestuurd als dank voor Bemhards jaren lange trouw aan het bedrijf. Wederom wordt duidelijk hoe Bernhard omging met men sen. Hij informeerde naar hoe het ging met de zaak, wist van het bestaan van Mets' twee zoontjes en stuurde elk jaar een kerstkaart. De prins werd dan ook uitge nodigd toen Joost Mets het bedrijf van zijn vader Jan overnam in 1991. Tijdens die feestelijkheid werd prins Bemhard gevraagd erelid te worden van De Nederlandse Wijnbroederschap, dat sinds 1970 bestaat. De foto hiervan hangt achter in de winkel en er tegenover prijkt een groot fotoportret van Bernhard. de ministerraad over de Lock heed- affaire waren al langer openbaar. Het onderzoek naar de Greet Hofmans-affaire is onderdeel van het Koninklijk Huis Archief en zal dus voorlopig niet open baar worden. Wetenschappers die voor hun onderzoek gebruik willen ma ken van het koninklijke archief kunnen hiervoor een verzoek indienen bij de koningin. Zij geeft slechts heel af en toe toe stemming, zoals bijvoorbeeld aan Cees Fasseur voor het schrijven van de biografie over Wilhelmina. PvdA-Kamerlid Kalsbeek wil dat er algemene regels komen over de toegang tot het archief van de koningin. „Het archief wordt betaald door het rijk, dus ieder een moet gelijke rechten heb ben voor het raadplegen er van." Kalsbeek was van plan dit giste ren aan premier Balkenende voor te leggen bij de behande ling van zijn begroting. Dit de bat is in vanwege het overlijden van Bernhard.uitgesteld. delft/gpd-anp - Delft is meteen begonnen met de voorbereidin gen voor de bijzetting van prins Bemhard in de Nieuwe Kerk. Burgemeester Verkerk, de nieu we sleutelbewaarder van de graftombe, zette gistermiddag als eerste zijn handtekening in het condoleanceregister in het Prinsenhof. De Nieuwe Kerk was al vroeg hermetisch afgesloten voor het publiek. De vlaggen op de Nieuwe Kerk en de Oude Kerk, waar het hu welijk tussen prins Friso en Mabel Wisse-Smit werd vol trokken, hangen halfstok, net als aan het monumentale pand van het Hoogheemraadschap aan de Oude Delft en het stad huis aan de Markt. De wekelijkse markt gaat wel gewoon door. Het draaiboek ligt al geruime tijd klaar en verschilt voor de stad niet veel met die van de bijzettingen van prins Claus en koningin Juliana. Toen ging de in mei afgezwaaide burgemees ter Hein van Oorschot de ko ninklijke familie nog voor bij de afdaling in de grafkelder. Deze keer zal Verkerk de familie voorgaan. Hij betreedt daarmee voor het eerst de grafkelder zelf. Verkerk komt oorspronkelijk uit Overijssel. Hij is getrouwd en heeft drie kinderen. Aan de Rijksuniversiteit Gro ningen studeerde hij Publieks- recht en Recht en Planologie. Voordat hij in juli burgemeester van Delft werd, was Verkerk sinds 1996 wethouder in Den Haag. Daarvoor was hij onder meer jurist bij de Raad van Sta te. Maandag beginnen de noodza kelijke werkzaamheden op en rondom de Markt. Enkele lantaarnpalen worden tijdelijk verwijderd, prullenbak ken weggehaald en waar nodig wordt opnieuw bestraat. Op de Markt worden vermoe delijk tribunes neergezet, het plein blijft waarschijnlijk ook toegankelijk voor het publiek. Toeschouwers zullen wel vroeg uit de veren moeten, want de belangstelling voor een plaatsje op de Markt is groot. Vanaf vandaag kan ook het pu bliek in het Prinsenhof het con doléanceregister tekenen. Dit blijft mogelijk van maandag tot en met donderdag van 10.00 tot 17.00 uur, vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. De Nieuwe Kerk te Delft grafmonument Willem van Oranje De uitvaartdienst van prins Bernhard is zaterdag 11 december in de Nieuwe Kerk in Delft, waar de prins wordt bijgezet in de koninklijke grafkelders. De Nieuwe Kerk werd gebouwd tussen 1383 en 1496. Het monumentale bouwwerk werd in de volgende eeuwen herhaalde malen door brand getroffen. De huidige torenspits verrees pas in 1875. De Delftse toren meet 108,75 meter en behoort tot de hoogste kerktorens in Nederland. De kerk heeft verschillende ingrijpende restauraties ondergaan, waarvan de laatste dateert uit de jaren dertig toen de koninklijke grafkelders een nieuwe toegang kregen en werden uitgebreid met een voorportaal. Bij deze verbouwing volgde tevens een herschikking van de kisten Grafmonument In het midden van de kerk staat het grafmonument van Willem j-fV van Oranje. Het - werd gebouwd tussen 1614 en 1623 door de bouw- j meester I en beeld- i consistorie^ l houwer j j kamer i Hendnck de I j—1 Keyser en na diens r~' dood in 1621 door Willem vii ai" ZOOfl Pieter voltooid. Oranie Enige tijd geleden is het praalgraf volledig gerestaureerd. De marmeren en bronzen delen zijn stuk voor stuk gedemonteerd en schoongemaakt. De totale restauratie heeft vier jaar geduurd en werd in april 2001 afgerond. Oorspronkelijk familiegraf Het oorspronkelijke familiegraf van de familie Nassau, waartoe ook prins Willem van Oranje behoorde, bevond zich in Breda. Deze stad was echter nog in Spaanse handen toen de prins in 1584 in het Prinsenhof door Balthazar Gerards werd vermoord. De pnns werd daarop begraven in de Nieuwe Kerk in Delft, de stad die hij kort voor zijn dood tot residentie had gekozen en vanwaar hij de strijd tegen de Spaanse bezetter leidde. Sindsdien is de Nieuwe Kerk de laatste rustplaats voor leden van het Koninklijk Huis. koninklijke grafkelders amsterdam/anp - De belang rijkste roddelbladen brengen de komende tijd extra edities uit in verband met het overlijden van prins Bemhard. De Story is het snelst. De medewerkers van dat blad werkten na de officiële bekend making van het prinselijke sterfgeval de hele avond, nacht en ochtend aan een nummer dat vandaag in de schappen ligt. „Het wordt een regulier num mer met 22 pagina's over prins Bemhard", zei een enigszins uitgeputte woordvoerder van Story. Het meest recente nummer, dat woensdag verscheen, blijft ge woon verkrijgbaar tot komende woensdag. Op die dag ver schijnt weer een 'gewone' Story met uiteraard opnieuw veel aandacht voor het verscheiden van de prins en de aanloop naar de uitvaartplechtigheid, die eind volgende week plaats heeft. Concurrent Weekend wilde vandaag ook een extra nummer uitbrengen, maar het blad kreeg dat niet rond. „We wer ken door tot zaterdag, waarna we maandag een extra editie in de winkels hebben", aldus hoofdredacteur Schaap van Weekend. „We voegen aan dat nummer een speciaal herinne ringsalbum van 32 pagina's toe, helemaal over Bemhard." Privé maakt op korte termijn geen extra editie. „Uiteraard besteden we in ons komende nummer wel veel aandacht aan het overlijden van prins Bernhard", aldus hoofdredacteur Santegoeds. Op de maandag na de bijzetting van het stoffelijk overschot van de prins komt Privé met een ex tra uitgave. Bijzondere band tussen kunstenaar Theo Swagemakers en de prins door Jan Kuys haarlem - Het moeten bijzon dere sessies zijn geweest, toen 'hofschilder' Theo Swagema kers in zijn atelier in Amster dam prins Bemhard vereeuwig de. Het was in de nasleep van de Lockheed-affaire, toen het de prins verboden was een uni form te dragen. Maar het Koninklijk Instituut voor de Marine wilde bij het 150-jarig bestaan een portret van Bernhard in vol ornaat. Al leen door een uniformjasje naar het atelier te smokkelen kon de prins 'marinefahig' poseren. Theo Swagemakers heeft er nachten van wakker gelegen, maar hij deed dit graag voor de prins, met wie hij uitstekend overweg kon. Het voorval illustreert hoezeer de kunstenaar op goede voet stond met de koninklijke fami lie. Hij maakte een tiental por tretten van leden van het ko ninklijk huis en had een zeer warme relatie met Juliana en Bernhard. Juist die speciale band is voor het Swagemakers- museum in Haarlem aanleiding met een deelexpositie het over lijden van de prins te gedenken. In enkele vitrines toont het mu seum een door Bemhard zelf in 1982 vervaardigd schilderijtje van het vakantieverblijf Porto Ercole, portretten van Juliana en Bernhard, brieven, foto's en andere parafernalia. Het schilderijtje heeft Bemhard aan de kunstenaar geschonken toen hij in 1983 de tentoonstel ling Hommage aan Theo Swa gemakers bezocht in het Singer Museum te Laren. Het land schapje was een cadeautje bij de 85ste verjaardag van de kun stenaar. Bekend is ook dat de prins elk jaar op eerste kerstdag de schilder belde om hem te fe liciteren met zijn verjaardag. De prins heeft later met zijn echt genote regelmatig een bezoek gebracht aan het Rosa Spier- huis in Laren, waar Swagema kers vanaf 1988 een atelier/wo ning had en waar hij in 1994 overleed. Het Swagemakersmu- seum is geopend van donder dag tot en met zondag tussen 13 en 17 uur. (advertentie) Trekking zondag 5 december (advertentie) De Groene Amsterdammer publiceert neerslag gesprekken met prins den haag/gpd - Prins Bernhard heeft enkele jaren geleden toe gegeven dat hij een miljoen dollar smeergeld heeft aange nomen van vliegtuigfabrikant Lockheed. Hij deed dat in ge sprekken met de hoofdredac teur van weekblad De Groene Amsterdammer, Martin van Amerongen. Toen Van Amerongen twee jaar geleden aan kanker overleed, liet hij de neerslag van de ge sprekken met Bernhard na, ter publicatie na de dood van de prins. De Groene bracht giste ren fragmenten uit het artikel naar guiten. De prins laat daar in blijken spijt hebben het geld te hebben aangenomen. „Dat miljoen van Lockheed had ik niet nodig, hoe heb ik zo stom kunnen zijn", zei Bernhard te gen Van Amerongen. De uitlatingen van de prins, die zijn gedaan in verscheidene ge sprekken tussen 1995 en 2002, zijn verwerkt tot één groot pos tuum interview dat het blad volgende week publiceert. De uitkomst van het onderzoek in 1976 naar de Lockheed-affai re was officieel dat de prins wel om 'gunsten' van de Ameri kaanse vliegtuigfabriek Lock heed,had gevraagd - eerst één miljoen dollar, later nog eens 100.000 dollar - maar dat Bem hard het geld nooit in ont vangst had genomen. De rege ring Den Uyl besloot uiteinde lijk om de prins niet te vervol gen. Wel werd afgesproken dat de prins zijn functies zou neer leggen en zijn militaire uniform niet meer zou dragen. Volgens Van Amerongen heeft de woensdag overleden Bem hard tegen hem een andere ver sie van het verhaal verteld. „Ik weet ook niet meer wat mij be zielde", aldus Bernhard in het interview, „Ik heb inderdaad geld plenty. Mijn geld is ver deeld over drie landen: Neder land, Amerika en Zwitserland. Alleen in Zwitserland heb ik al ruim zes miljoen op de bank staan. Ik heb altijd veel geld verdiend, dus dat miljoen van Lockheed had ik niet nodig. Hoe heb ik zo stom kunnen zijn? Van dat miljoen heb ik trouwens het grootste deel van mijn leven al niet gezien en de rest heb ik weggegeven. Maar dat maakt voor de geschiedenis allemaal niet meer uit. Ik heb mij verzoend met het feit dat straks jiet woord Lockheed op m'n grafsteen gebeiteld zal staan." Belangrijke mededeling Gisteren heeft een keuringsinstantie in de landelijke pers gesugge reerd dat twee artikelen uit onze uitgebreide collectie kerstverlichting, een snoer "Kaarsverlichting 30 lichts helder", artikelnummer 0731409 en een snoer "Vlamverlichting 10 lichts", artikel 0731432 (beiden buitenverlichting), niet aan de veiligheidseisen zouden voldoen. Ofschoon het volledige Kwantum assortiment vooraf nauwlettend gekeurd wordt door daartoe bevoegde keuringsinstanties, hebben wij reeds eerder actie ondernomen door de betreffende kerstverlichting uit onze winkels te verwijderen. Mocht u in het bezit zijn van één van deze producten, dan adviseren wij u dit te retourneren bij uw Kwantumfiliaal, waarbij u uiteraard uw geld terugkrijgt. Voor overige vragen kunt u contact opnemen met onze Klantenservice: telefoon nummer 013-4626626 of kijk op www.kwantum.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3