GESPREK VAN DE DAG Bernhard kon over Alexia niets zeggen I Afrikaans wildbeheer rouwt om Bernhard DAGELIJKS LEVEN oheer-LukJ je stinkt naak prank MENSELIJK Britse wetenschappers hebben een MOBIELE TELEFOON ontwikkeld die kan uitbloeien tot een ZONNEBLOEM. Het biologische afbreekbare mobieltje hoeft enkel in de grond te worden gestopt en de natuur doet de rest, aldus de Britse krant The Guardian. De nieuwe vondst door wetenschappers van de Universiteit van Warwick kan een oplossing bieden voor de miljoenen telefoons die jaarlijks op de vuilnisbelt terecht komen. In Europa alleen al zijn dat er ongeveer hon derd miljoen per jaar. Het geheim zit in een doorzichtig plastic laagje ingesloten tussen de buiten- en de binnenkant. Hierin zitten kleine zonnebloemzaadjes. Als het mobieltje onder grond wordt gestopt, breekt het plastic aan de buiten kant binnen enkele weken af. Daardoor kunnen de zaadjes wortel schieten en komt er een bloempje tevoorschijn. Anton Rupert: 'Mijn grootste vriend is niet meer' Optelsom E ic Rapper ALI B is benoemd tot AMBASSADEUR van Stichting Bomen Over Le ven. Dat maakte de stichting gisteren bekend. Dj 100 Isis ging Ali B voor. De rapper realiseert zich pas sinds kort dat het belangrijk is om je in te zetten voor een beter milieu. ,,lk ben onlangs naarTanzania geweest. Daar stond ik voor het eerst pas echt stil bij het feit hoe bijzonder onze natuur is. Het ging mij heel erg aan het hart dat wij mensen door onze slechte gewoontes de natuur aan het ka potmaken zijn." Stichting Bomen Over Leven werd in de zomer van 1991 opge richt. Dat gebeurde nadat in het eerste Nationaal Milieubeleidsplan (1989) werd gewaarschuwd dat bij ongewijzigd beleid tachtig procent van de bossen zou sterven. Foto: ANP De Duitse spoorwegen willen lange treinreizen prettiger maken. Van de cember tot mei serveert de DEUT SCHE BAHN in treinen voor de lan ge afstand gerechten naar de recep tuur van jonge Duitse topkoks. In de periode rond Kerstmis staat bij voor beeld gevulde gans op het menu. Met de keuze v.oor culinaire hoog standjes heeft 'die Bahn' het roer omgegooid. Nog maar twee jaar ge leden wilde zij de restauratiewagens afschaffen. Dat leidde tot een storm van protest. De Duitse spoorwegen hebben sinds 1880 restauratiewa gons. Karin Bloemen Als er één schaap over de Dam is, komt hij op het Rokin Zanger RENÉ FROGER moeteen boete van 550 euro betalen omdat hij in oktober werd betrapt op rijden onder invloed. De rechter kwam gis teren tot het oordeel en legde hem verder een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid op voor zes maanden en een proeftijd van twee jaar. Froger bleek een promilla ge van 1,4 te hebben, bijna drie keer zoveel als de maximaal toege stane hoeveelheid. Foto: GPD Prins Bernhard had zijn hart verpand aan Afrika en het wildbeheer, en dat rouwt. „Mijn beste en meest loyale vriend is heen gegaan. Het is een enorme schok. Bernhard was een groot man, die altijd meer gaf dan nam." De woorden zijn van dr. Anton Rupert (88), icoon van Zuid-Afrika's natuurbeheer en de afgelopen 45 jaar Bemhards steun en toeverlaat in Afrika. Rupert is chemicus. Hij wist het kleine tabaksconcern Rembrandt uit te bouwen tot één van Zuid-Afrika's grootste multinationals. Rupert werd door Bernhard in de jaren zes tig benaderd om het toen net opgerichte Wereld Natuur Fonds te helpen. Rupert „Ik zei jij bent de leider, hebt visie, maar zorg voor een gezonde financiële basis. Zo is het concept ontstaan van de 'Club van 1001': mensen uit de hele wereld die allemaal 10.000 dollar konden storten voor het fonds. En het was voor de prins geen enkel probleem om ze te vinden." Er ontstond een hechte vriendschap tussen Rupert en Bernhard. Rupert verbleef vaak op Soestdijk en Bernhard op Ruperts land goed Fleur du Cap bij Kaapstad. Daar komt de gelijknamige wijn vandaan. „Ik zal altijd zijn enorme liefde voor Afrika herinneren en de inzet die hij etaleerde om Afrika's schoonheid en natuur te conserveren", zegt Rupert. Bernhard kwam altijd alleen, zonder zijn vrouw. Hij bleek ook een fervent jager, wat Rupert niet is. Ruperts persoonlijk secreta ris van de afgelopen 25 jaar, Frans Stroebei, meent dat dit geen probleem vormde. „Beiden waren het erover eens dat wild za kelijk moet worden gemanaged en daar hoort afschieten bij." Stroebei wordt onderbroken door een tele foontje van 'Soestdijk Palace' over de be grafenis. Hij vervolgt met de mededeling dat Bernhard en Rupert veel succes hebben geboekt bij de strijd tegen het stropen. Stroebei: „In een door hen georganiseerde conferentie in Zambia begin jaren tachtig werd de basis gelegd voor latere internatio nale verdragen ter bescherming van plan ten en dieren. Later wisten ze Afrikaanse leiders te overtuigen de jacht op olifanten te staken en de handel in ivoor uit te ban nen." Bernhard en Rupert wilden elkaar vaak zien, maar er was een probleem en dat heette: apartheid. Volgens Stroebei had Ru pert een slechte relatie met het racistische regime en was hij degene die Bernhard er van overtuigde in de jaren tachtig niet meer naar Zuid-Afrika te reizen. „Het was in de tijd van de internationale boycot en het leek Rupert beter niet de toorn van de Ne derlandse regering te riskeren." Zo vonden veel ontmoetingen plaats in Swaziland. Stroebei: „Bernhard had hier eerder uit eigen zak grond aangekocht voor 's lands eerste Nationale Park, Mwilwane. Het was het allereerste project op gebied Eén en één is tivee; tot zover was het simpel. Wij twee- en zijn één, dat valt niet te berekenen, hoogstens reke ning houden met elkaar. Tot tien tellen is soms al een hele opgave. In het begin telde ik de dagen, de weken, de maanden: het wonder van ons samenzijn. Nu weet ik dat de tijd niet datgene is wat telt. Roze flarden, restanten van opgezwollen wolken wolli ge euforie. Als strepen van een vliegtuig worden de roze banen dunner, de rechte lijn richting paradijs een on stabiele rafelige sliert en de laatste veeg vervliegt, lost op in een oneindig heldere lucht met vergezichten tot in de eeuwigheid. Het visioen werd waarheid en wordt nu vanzelfsprekend. Een strakblauwe hemel, waarin de zon immer schijnt... kan voor koude nachten zorgen. Ook mijn re latie is gebaat bij een woelig wolkendek dat de warmte vasthoudt en terugstraalt. Geen winterse buien met gure striemen, natte spatten die in het gezicht slaan. Hier en daar een bui, daar ontkom je niet aan. Huilen bestaat bij de gratie van liefde. Mijn tranen zijn zout en schuren langs wonden die het samenzijn maakt te gen wil en dank. Ik kauw op de druppels die langs m'n wangm'n mond inglijden en proef de zilte smaak die bevestigt dat liefde nimmer flauw smaakt. Zuur is de appel waarin ik dreig te stikken. Sneeuw witje, teruggetrokken in het sprookjesbos, kent het ge voel van eenzaamheid tussen zeven dwergen. Een ap pel voor de dorst. De dorst naar aandacht, de honger om liefde, dingen die ik heb, maar nooit genoeg... Sneeuwwitje is bescheiden, ik probeer het ook te zijn. Ook ik verslik me, want ik weiger te schillen, ik wil niet zeuren, ik wil niet vragen naar de bekende weg. Ik slik en ik denk; ik kan wel wachten, hij loopt niet weg. Hij is geen prins op doorreis en hij wil mij en voor al tijd. Wat is dan tijd en even geen tijd voor elkaar? In gedachten verzonken kauw en herkauw ik, slik en de gedachte zinkt weg. Maar de hap blijkt groter en de maag krimpt, verstokt binnenin blijft een brok gevoe lens zitten, die geen uitiveg vindt, want ik hou mijn mond dicht. Hij ziet het, hij voelt het, maar hij krijgt geen informa tie. En toch, er is iets... of ik ben gewoon chagrijnig... Dat iets is geen twijfel, geen grammetje minder liefde, maar een gevoel zoals altijd, dat moeilijk woorden aanvaart. „Hier ben ik, aan je zijde, de plek waar ik wil zijn, maar waar ben jij? Je bent er als ik je nodig heb, ik moet er alleen wel zelf om vragen... Ik weet dat je het weet en ik weet dat je het zo niet wilt, maar ik weet niet wat te zeggen tegen goede bedoelin gen die zich verslapen, tegen onbedachtzaam gestelde vragen en tegen beter weten in... Woorden heb je in overvloed, ze klinken zacht en zal vend. Ze kussen de ruwe plekken, ze maken me voor De grootmeester van de trivialiteiten is gesneuveld. Na 4.757 vragen, 975 categorieën en na het winnen van ruim 2,5 miljoen dollar moest KEN JENNINGS bij de Amerikaanse spelshow Jeopardy het hoofd in de schoot werpen en zijn meerdere er kennen in zijn tegenstandster, meldden Amerikaanse media. Hij bleef in de spelshow, die ooit in Ne derland onder meer onder de titel Waagstuk werd uitgezonden, 74 af leveringen ongeslagen en haalde ge middeld per uitzending 34.000 dol lar binnen. Jennings heeft besloten tien procent van het geld dat hij op streek te doneren aan zijn kerk. Foto: Reuters PRINS CHARLES laat ter herinne ring aan zijn twee jaar geleden over leden grootmoeder, de Queen Mum, een MUZIEKSTUK componeren. Het klassieke werk met de titel 'Ge dachten aan een Schots volkslied' wordt door de Britse musicus Sir Ri chard Rodney Bennett gemaakt, in samenspraak met de prins. Dat meldde de Britse krant The Guardi an. De première is gepland voor be gin 2006. Prins Charles staat be kend als een groot liefhebber van klassieke muziek en heeft een per soonlijke harpist in zijn hofhouding. Met zijn grootmoeder, die in 2002 op 101-jarige leeftijd overleed, had hij een bijzondere band. Vorig jaar verhuisde Charles naar het voormali ge huis van de koningin-moeder, het Clarence House in Londen. 'Dochter' van prins neemt discreet afscheid Prins Bernhard speelt met een cheetah. Foto: GPD een impliciete erkenning, wanti r het niét klopte kon Bernhard d r, natuurlijk wél zeggen. Publicat j over Alexia zijn ook niet nieuw Haar naam en die van haar mo fc der, Bernhards vriendin Hélèn Grinda, worden al genoemd sii s de prins in 1976 verwikkeld raa in de Lockheed-affaire. In ver schillende bladen zijn ook foto verschenen van Bernhard met Hélène en Alexia, voor het laats nog in Weekend in maart 2003. Het waren overigens gedateerd foto's, die volgens hoofdredact Marc van der Linden afkomstig II waren uit de 'directe omgeving van prins Bernhard. In 1999 belde RTL4's Huis van Oranje met Hélène Grinda. „B< 'L u de moeder van de dochter va J de prins?" vroeg de verslaggeve 1( „Pardon?" reageerde ze. „U be Hélène Grinda?" „Ja", zei ze. D verslaggever moest het maar hem vragen" of Alexia zijn doe ter was: „Ik moet u verwijzen n y de secretaris van de prins." Do n' ter Alexia kwam niet aan de lijr want zij was er niet. •Hélène Grinda leerde volgens Franse bronnen de prins in Par kennen bij prinses Elisabeth de^ Cro, afkomstig uit een oud Bel-' gisch vorstelijk geslacht. De fan fie Grinda behoort tot de Frans 'grand bourgeoisie'. Haar grootL vader was minister en de fami" heeft zich verbonden met de Hélène is tweemaal getrouwd. Haar eerste echtgenoot, Stanisl Baron Lejeune (1945-1998) is z< een verre afstammeling van Filif de Schone. Alexia is het oudste kind van H( lène, die ook nog twee zoons heeft: Cyril en William. „Het is een publiek geheim dat Alexia dochter is van prins Bernhard. Maar in Frankrijk wordt daar alj leen in de betere salons over ge^ sproken, maar in de pers nooit E over geschreven," zegt een vool aanstaande Fransman. n De moeder van Hélène is drie ja geleden op 96-jarige leeftijd ove leden. „Ze is in Nice begraven.'® Alexia zou daar ook regelmatig l. verblijven. In de rouwannonce P noemde Hélène zich 'Madame Dial' (naar haar tweede man) jeune. Haar kinderen werden noemd zonder hun achterna; otu altijd van jou, maar ze klinken en verzinken in de da gen dat we haastig langs elkaar heen gaan. De af druk van je handen tintelt na op mijn huid, neem ik mee op mijn reizen langs verplich tingen en bezigheden. Die weg is langer dan het houvast van een aanraking. Als een leeg blad is mijn lichaam, dat smeekt om jouw handschrift. Jouw weg is nog langer en hoe verder je gaat des te moeilijker te reiken. Tot je het punt bereikt datje niet meer ver der kan. De haven in zicht, jij over nacht op zee. Kun je me horen, liefste, ik roep je naam... De zeemeermin zoekt haar rots in de branding, een stem gaat kopje onder in het breken van de gol ven. De woeste baren van de golfbewe gingdie keert en terugkeert om rechts- omkeert te maken. De grillige trekken van een onverstoorbaar tij. Net als jij... Jij bent mijn sinus, mijn golf van liefde in toppen en in dalen; ik cosinus mee en blijf je toch steeds missen. Hoe hard moet ik rennen, voordat jij stil staat?" Het is niet een kwestie van tellen, maar vertellen... van wildbeheer en voorzag in de terugkeer na 100 jaar van de eerste leeuw en de eerste olifant." Rupert benadrukt dat hij en Bern hard het wildbeheer in Zuidelijk Afrika al tijd in een regionaal perspectief hebben ge zien. „Ik heb altijd de regel gevolgd dat als je buurman honger lijdt, jij je zorgen moet maken. Zuid-Afnka heeft veel kennis opge bouwd op het gebied van wildbeheer en moet die delen met buurlanden, vooral die waar door burgeroorlogen helemaal geen dieren meer over zijn." In deze gedachte is in 1997 de Peace Parks Foundation (PPF) ongericht door Bern hard, Rupert en toenmalig president Nel son Mandela. De PPF ijvert stelt zich ten doel wildparken in aan elkaar grenzende Prins Bernhard ontkende nooit glashard een buitenechtelijke dochter te hebben. Foto: WFA Ondenkbaar. Kenners van het hof achten het onmogelijk dat konin gin Beatrix toestaat dat de ver meende buitenechtelijke kinderen van prins Bernhard volgende week zaterdag aanwezig zijn bij de uit vaart in Delft. 'Al kun je natuurlijk nooit helemaal uitsluiten dat ze er gens tussen het publiek een plaats je krijgen. Niemand kent ze immers van gezicht', houdt één kenner nog een slag om de arm. Maar het Nederlandse publiek hoeft niet te rekenen op een soortgelijke verrassing als de Fransen een aantal jaren te ver werken kregen toen bij de uitvaart van president Francois Mitterrand opeens zijn 21-jarige dochter Ma zarine verscheen én een belangrij ke rol speelde. Bemhards dochter Alexia zou wél de kans krijgen pri vé afscheid te nemen van haar va der, zo zeggen bekenden van de overleden prins. Bernhard heeft nooit officieel er kend dat hij buitenechtelijke kin deren heeft. Vrienden hebben er de afgelopen jaren - in het televi sieprogramma 'Hoge bomen' bij voorbeeld - wel vrijmoedig over gesproken, zonder later door Bernhard in de ban te worden ge daan. Het zou gaan om tenminste één dochter - de in 1967 geboren Alexia Lejeune in Frankrijk - en mogelijk een tweede in de Ver enigde Staten. In de meest krachtige bewoordin gen wees Bernhard dit voorjaar van de hand dat hij twee zonen zou hebben. „De hardnekkigheid waarmee het onzinverhaal over twee vermeende 'Londense zoons' recentelijk steeds weer bo venkomt, heeft mij echt verbaasd. Deze 'zoons' zouden door mij in de oorlogsjaren zijn verwekt bij een goede vriendin, Lady Ann Orr Lewis. Kennelijk wordt hier de be wijslast omgedraaid, in die zin, dat ik moet bewijzen wat er niet is. Een onmogelijke opgave," al dus de prins. Over dochter(s) zei hij opmerkelijk genoeg niets. Ge vraagd naar Alexia antwoordde de prins: „Ik heb kennis genomen van alle publicaties over haar, maar juist in deze zaak verkeer ik niet in de positie om hierover iets te zeggen." Volgens ingewijden landen samen te voegen, opdat dieren meer ruimte krijgen en hun oude routes weer kunnen oppakken. De opening in 2001 van het Gaza- Gonarezhou Park - op de grens van Afrika, Mozambique en Zimbabwe Bernhard missen omdat hij op weg Zuid-Afrika last van zijn luchtwegen en terug moest naar Nederland. Het dert voor Rupert niets aan Bernhards drage: „Door zijn ongelooflijke inzet, nanciële en morele steun hebben we basis weten te leggen voor een schappelijke droom: parken in der grenzen." Eelco van der Linden

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2