Skoda Octavia: het zit tussen de oren WEG WIEL 2 'Louwman-collectie heeft recht op prachtige plek' 'Grijs' rijden na de zomer stuk duurde Betrouwbaar opzoekboek Veel korting op laatste Daewoo's hoofddorp - Daewoo probeert vast te houden aan opmerkelij ke publiciteitscampagnes, ook nu de merknaam per 1 januari 2005 verandert in Chevrolet. Tot dan kunnen kopers van een nieuwe Daewoo korting krijgen via een uitrustingspakket en een combinatie van accessoi res, inruilvoordeel en onder houd. Zo zijn een gratis naviga tiesysteem en uitgestelde beta ling tot januari 2006 mogelijk, maar ook gratis metallic lak, een Ipg-installatie voor 1000 euro, gratis onderhoud of extra inruilpremie. Volgens Daewoo Benelux kan de klant kiezen uit één of meerdere onderdelen van het pakket. Aantrekkelijk voordeel dus voor mensen die het niet uitmaakt dat ze vol gend jaar in een auto met een niet meer bestaande merknaam rijden. Ferrari kiest voor runflats Goodyear modena - Ferrari heeft de run flat-band van Goodyear geko zen voor eerste montage onder de nieuwe F430, de opvolger van de Modena. Op die banden kan nog een hele tijd doorgere den worden als ze lek zijn. Al leen de snelheid moet dan om laag. De lekke band heeft enorm stijve wangen waardoor hij niet van de velg loopt. De warmteontwikkeling wordt wel erg groot. Ook BMW en Mase- rati kozen inmiddels voor run flats van Goodyear. Honda verlaagt prijs Jazz 1.2 ridderkerk - De compacte mpv Jazz van Honda is 1000 euro in prijs verlaagd. De eenvoudigste uitvoering 1.2 tenminste, want de andere versies blijven het zelfde kosten. De 1.4 ES bij voorbeeld moet 19.275 euro op brengen. De auto heeft nieuwe bumpers gekregen en een wat opgekalefaterd dashboard. Stoelen Saab 9-3 best in Britse test vianen - Een Brits onderzoek wijst de actieve hoofdsteunen van Saab aan als best mogelijke bescherming bij een achter waartse aanrijding. Het bureau Thatcham testte stoelen en hoofdsteunen van 114 verschil lende type auto's die in Europa op de markt zijn. De zetels in de Saab 9-3 kregen de hoogst haalbare beoordeling. Bij een achterwaartse aanrijding bewe gen de steunen -onder invloed van de druk die de rug van een inzittende uitoefent op een plaat in de rugleuning van de voorstoelen- naar voren en iets omhoog. De hoofdsteunen van gen daarbij het hoofd op, waar door de kans op nekletsel (whiplash) aanzienlijk wordt verkleind. Oldtimermarkt Vehikel Utrecht utrecht - In de Utrechtse Vee markt wordt in het weekeinde van 10-12 december de Vehikel oldtimermarkt gehouden. De entree kost 10 euro en de be zoeker kan zich dan tegoed doen aan 600 stands met on derdelen, auto's, motoren, scooters, fietsen en brommers. Een groot aantal clubs toont zijn paradepaardjes. Wie een zijspan voor zijn Ural zoekt, een Oostenrijkse Puch, een oude le- ger-Harley uit Polen of een slanke Morini uit Italië doet er goed aan de Veemarkt te bezoe ken. De openingstijden: elke dag van 10 tot 17 uur. KALENDER DECEMBER 2004 t/m 5 Motor Show Essen, Messe Essen, Duitsland. 045 5462 066. www.siha.de www. essen - motorshow. de 4-12 Motorshow Bologna. www.motorshow.it 10-12 Vehikel oldtimerbeurs, Veemarkthallen, Utrecht. 030 2258 262. www.vehikel.com 10-12 Miljonair Fair, Rai Amsterdam. www.miljonair.nl 11 Automaxx Indoor Gala The Underground Xperience, Gelredome, Arnhem. www.undergroundxperience.nl www.automaxx.nl 18 Modelspoorbeurs, Euretco, Houten, wyvw.namac.nl 19 Modelaütobeurs, Spaamehal, Haarlem, www.eurospoor.nl 19 Racebaan- en treinenbeurs, stadion voetbalclub Excelsior, Rotterdam. 010 4526 621. 26 Modelautobeurs, Sporthal De Meent, Alkmaar. www.eurospoor.nl Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende Internetadres. vrijdag 3 DECEMBER 2004 den haag/gpd - In de blubber langs de Rijksstraatweg in Den Haag prijst Evert Louwman een fraai blinkende klassieke auto aan. „Kijk naar de spiegels, heel bijzonder. Let op het opklapbare 'fat man steeringwheel', speciaal voor de dikkere bestuurder. En dan heb ik het nog niet over de hellingshoekmeter en de waar- schuwingsfluiten." Het Nationaal Automobiel Mu seum dat op het terrein van landgoed Reigersbergen moet komen, wordt straks omzoomd door volwassen bomen. Die moeten het grote gebouw aan het zicht onttrekken, aldus ini tiatiefnemer Louwman, presi dent van auto-importeur Louw man Parqui. De klassieker is een Dodge Touring uit 1914. De eerste au to van de inmiddels wereldbe roemde Louwman-collectie, die nu nog in Raamsdonksveer te zien is, maar straks in het nieu we museum komt te staan. Noem een auto en Evert Louw man heeft hem, of heeft een re den om hem niet te hebben. Want alleen écht bijzondere au tomobielen worden aan de col lectie toegevoegd. Het terrein was tot enkele jaren geleden nog in gebruik als kwe kerij. Half vergane kassen en bergen tuinafval herinneren daar nu nog aan. De bouw van het museum op het terrein is omstreden. Onder meer milieu- en natuurorganisaties zijn er een fel tegenstander van. De puissant rijke zakenman Louwman kent geen tegenval lers. Ook aan de komst van het Nationaal Automobiel Museum op het Haagse landgoed Rei gersbergen heeft hij ook nog geen seconde getwijfeld. Voor de zekerheid liet hij de Ameri kaanse postmoderne architect Michael Graves het museum ontwerpen en toplandschaps- architect Lodewijk Baljon de in passing in het landschap teke nen. Niet geheel toevallig studeerde Baljon ooit af op dit landschap vol buitens en landgoederen. Hij wil om het museumpand tientallen volwassen en halfvol wassen bomen planten. Louw man heeft deze alvast gereser veerd bij een kwekerij. De voor kant van het automuseum moet associaties oproepen met de landgoederen die tussen Den Haag en Leiden zijn ge bouwd. Twee zijvleugels en een centraal gebouw moeten de suggestie wekken dat er een compact gebouw staat dat in de verte op Paleis Huis ten Bosch of Paleis Noordeinde lijkt. Ach ter dat gebouw komt een tien tallen meter diepe 'doos' die de collectie moet huisvesten. De architect knipte het gebouw in drie delen, zodat het wat min der massaal lijkt dan het in wer kelijkheid is. Ook de beplanting die Baljon voorstelt, moet die coulissenwerking versterken. Hij is ervan overtuigd dat door de komst van het museum de ecologische kwaliteit van het gebied alleen maar verbetert. Lopend over het vervallen ter rein van de kwekerij wordt Louwman steeds lyrischer. „Ik doe dit voor de generaties na mij. Deze collectie heeft recht op een prachtige plaats en ik ben overtuigd dat dit die juiste door Rob van Cinneken Betaalbaar autorijden is anno 2004 een rekbaar begrip. Zelfs populaire gezinsauto's kosten zomaar 20 mille en meer. Bij de nieuwe Skoda Octavia Combi is dat niet anders, maar toch kun je daar een goed gevoel bij krijgen. Er staat immers voor het geld heel veel auto voor de deur. Een volwassen limousine boor devol Duitse techniek en met een prijskaartje 'ten zuiden' van de magische 20.000 eurogrens. Het lijkt een optimistische wens, maar de Skoda Octavia middenklasser heeft het in huis. Sterker nog: met de grote Octa via hatchback kan de zakelijke rijder al ruim onder de achttien mille 'in business' zijn. Maar waarom vliegen ze dan niet als de spreekwoordelijke warme broodjes de winkel uit? Het probleem is haarscherp aan te wijzen. Dat zit tussen de oren van de autokoper. Ook de onze trouwens. Wanneer we ietwat plagerig een testrit aan vragen met het lokkertje in de advertenties -een basisversie met 1.4 litermotor- zijn de ver wachtingen zeker niet hoog ge spannen. Een dik 4,5 meter gro te auto met een 75 pk motortje kan immers niet veel zijn. Toch? Het blijkt in de praktijk erg mee te vallen. Oké, je moet zelf de ramen open draaien. De deur vergrendeling met de sleutel ontsluiten. De kleurkeuze is be perkt tot de voor Nederland wel heel passende kleuren ('corri da') rood, wit en ('dynamic') blauw. En uiteraard hang je niet meteen de vlag uit over pit en prestaties, maar eerlijk is eerlijk: de budget-Octavia rijdt veel vlotter en stabieler dan we op basis van zijn bescheiden pa pieren verwachtten. Voor 17.690 euro staat er een ruime en verrassend fraai afge werkte limousine in je garage. Met een joekel van een bagage ruimte, die goed toegankelijk is via de enorme achterklep. Zijn sedangestalte is namelijk een optische illusie. Je vraagt je af waarom deze Tsjech niet vaker samen met de Astra, Golf, 307 en Mégane op boodschappen lijstjes staat. Het probleem zit als gezegd voornamelijk tussen de oren. Daarom maken de Tsjechen zich nu op voor een volgende stap: dezelfde aanpak, maar nog meer auto. Begin volgend jaar komt er namelijk ook een Octavia Combi. Een 457 centi meter lange auto met de uit- Twee zijvleugels en een centraal gebouw moeten de suggestie wekken dat er een compact gebouw staat dat in de verte op Paleis Huis ten Bosch of Paleis Noordeinde lijkt. Octavia Combi 4x4 Gelijk met de nieuwe Octa via Combi lanceert Skoda ook een nieuwe Combi 4x4 generatie. De eerste indruk ken van die off-road versie vielen niet echt mee, want op zijn wat verhoogde on derstel biedt hij wat bonki- gere rijeigenschappen en bijvoorbeeld de bediening van de versnellingen voelt een tikje weerbarstiger aan. Je mag de Combi 4x4 dus zeker niet indelen tussen luxe suv-modellen van de concurrentie. Hij mikt eer der op rijders die daadwer kelijk wel eens een onver hard bospad moeten nemen of regelmatig de sneeuwge- bieden binnen rijden. Prij zen zijn nog niet bekend ge maakt, maar reken op een meerprijs van ruim 2 mille. 20.000 euro wordt geschoven. Skoda zelf heeft er grote ver wachtingen van. Ze denken twee keer zoveel Combi's te zullen verkopen als hachbacks. Dat is opmerkelijk, want als je naar de objectieve feiten kijkt, is de normale versie met ach terklep verreweg de meest inte ressante en betaalbare keuze. De Skoda Octavia Combi, een dikke stationwagon voor de prijs van rijder krijgt heel veel auto voor relatief weinig geld. Foto's: GPD straling van een luxueus mid denklasse Estate-model. Maar biedt hij ook veel meer? Ja en nee. Zijn rijeigenschappen zijn in hoge mate gelijk aan die van de hatchback, want de twee zijn ongeveer even groot en bij na even zwaar. Een nieuwsgie rige blik in de laadruimte leert dat de Combi daar hoogstens een rugzakje meer kan opslok ken. Met een inhoud van 560 li ter is de hatchback al een gi gant en de Combi brengt het tot 580 liter. Alleen door de hoeki ge vorm van de laadruimte en het uitneembare roldek biedt hij extra mogelijkheden. Daar staat trouwens tegenover dat zijn achterruit bij slecht weer razendsnel vuil wordt. Een sub tiel dakspoilertje lijkt ons een goed idee. De Combi stuurt plezierig, le vert heel redelijke prestaties en is behoorlijk comfortabel. De stoelen en de afstelling van het onderstel zijn aan de stevige kant. Het geeft de auto een on verwacht dynamisch accentje. Je merkt wel dat de auto min der doortastend is geïsoleerd dan Audi- en Volkswagen broers die op dezelfde techni sche basis worden gebouwd. Maar dan kom je al in de 'spij kers op laag water' regionen. Die grote broers zijn immers een aardige VW Golf. De Skoda- veel duurder. Kennelijk wil Skoda dat ge heimzinnige proces tussen on ze oren een beetje de goede kant op masseren door de auto in alle opzichten een 'octaaf hoger in te zetten. De impor teur levert de Combi niet met de 1.4 motor. De basiskracht bron is de 102 pk sterke 1.6 li terversie. Daarboven vind je een hele serie direct ingespoten motoren: 1.6 FSi en 2.0 FSi ben zine of 1.9 TDi en 2.0 TDi die sel. Definitieve prijzen zijn nog niet bekend, maar het ligt voor de hand dat de Octavia Combi 1.6 Classic net onder de grens van Tests^qei den bosch/gpd - Particuliere bezitters van dieselauto's op grijs kenteken hebben tot mid den volgend jaar respijt voordat ze aanzienlijk meer wegenbe lasting moeten gaan betalen. Formeel zou de afschaffing van het grijs kenteken voor privége- bruik op 1 januari ingaan, maar de Senaat moet de wetswijzi ging nog goedkeuren. De wijziging houdt in dat parti culieren straks niet meer het la ge belastingtarief voor bestelau to's maar het normale tarief voor personenauto's moeten betalen. De kosten van een po pulaire gezinsauto als de be stelbus met dubbelcabine, en van een kleine besteller zoals de Opel Combo worden daardoor wel vijf keer zo hoog als nu. Zo'n privé bestelbus op diesel van 1800 kilo kost nu ongeveer 260 euro per jaar aan belasting: midden volgend jaar wordt dat rond de 1500 euro. Ontsnappen kan alleen wan neer de auto aantoonbaar door een bedrijf wordt gebruikt. Het gevolg is dat eigenaren op grote schaal hun auto's op grijs ken teken te koop aanbieden of i ruilen voor dumpprijzen. De»n handel speelt gretig in op de paniek. 1 Een autohandelaar die om b grijpelijke redenen anoniem J( blijven zegt: „Aangezien we al zat hebben staan, bieden K heel laag op zulke wagens. 2er dan gaat de deal tot onze ve 'e| zing vaak gewoon door. Ik h ®1 bijvoorbeeld een Opel Vivar bestelauto van een paar ma: k den oud staan. Ruikt nog nieuw, heeft 38 mille gekost 11 gaat nu voor 22.500 weg", d De eigenaar heeft in die koriF tijd dus zo'n 50 procent af- N schrijving geaccepteerd. OpPj temetsites als marktplaats.if® melden zich vele opkopers <1 de bestellers voor een prikkjf 1 innemen en doorverkopen if1r het buitenland. P Op nieuwe bestelauto's wor vanaf midden volgend jaar t vens de luxebelasting bpm j heven, waardoor die ook in aanschaf een stuk duurder iïc den. Bedrijven kunnen de b taalde bpm terugkrijgen, pa culieren niet. a Heel populair tegenwoordig is het verschijnsel 'top-zoveel'. Het nieuwste AutoVisie Jaar boek staat er vol mee. Zo is het voorwoord in de 27ste editie vervangen door een overzichtje van de 20 beste auto's, gevolgd door 20 pagina's met aandoen lijke, idiote, verrassende, waan zinnige, asociale, onbetaalbare auto's uit heden en verleden die samen de top-100 van 'coolste' auto's aller tijden vor men. Dit alles naar de zeer per soonlijke mening van de redac tieleden van het gelijknamige autoblad. Andere lijstjes, zoals de tien duurste, snelste, sterkste en zwaarste auto's, zijn alle maal afgeleid uit de catalogus gegevens. Leuk om ze zo op een rijtje te zien. Die fullcolour catalogus beslaat als vanouds het grootste deel van dit 490 bladzijden dikke jaaroverzicht. Autovisie kiest er nu ook voor om alle gegevens (dus ook de uit de AutoVisie af komstige rij-indrukken) per merk bij elkaar te zetten en ter inleiding een blik in de autotoe komst te werpen. Een enorme hoeveelheid aan informatie en gegevens brengt het actuele modeljaar in beeld, waarbij 1 toVisie alle merken van de w 4 reld wil behandelen. Dat zal |f niet gelukt zijn, maar het Ja: n, boek komt wel tot bijna 100 [s merken, waarbij interessant namen als Panoz (VS), Traso m (NL), Laraki (Marokko), Edo r (I) en Saleen (VS) opduiken. n Het Autovisie Jaarboek man festeert zich steeds nadrukk ker als degelijk 'opzoekboek ei met achterin de gebruikelijk prijslijst, belastingtabellen e rc kentekenoverzicht. De uitga t van de Telegraaf Tijdschrifte Groep kost dit jaar 15,95 eur n Peter Lodewijks locatie is." Dan houdt hij plots de adem in en kijkt hij licht ver baasd naar de Rijksstraatweg. Silhouetten met rode achter lichtjes verdwijnen in de vallen de duisternis. „Zag je dat? Daar reed een Citroën SM. Prachtige auto, heel bijzonder. Alleen niet voor de eigenaar, want er is wel altijd wat mee." Bladerend door zijn catalogus wijst hij e naar een foto van een Dodg( 1 1912. „Kijk hier. Ook al elek- F trisch. Vooral vrouwen koch J1 hem. Ze hoefden die niet aailc zwengelen. Prachtig toch?" De Haagse gemeenteraad bi:c zich komend voorjaar over h 'f plan voor de vestiging van h museum. IC BOEKEN Nog te zien is dat het terrein ooit Foto's: Louwman Parqui in gebruik was als kwekerij.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24