In het populaire Solden is weinig te dol TOERISME Attractiepark Cape Holland vlees noch vis 'Uit Actief vervangt 'Op Pad' en 'FietsRai' Grote spelers blijven weg op Vakantiebeurs artinair het nieuw 13 jaar heeft Martinair het gn van haar toestellen ver- •rd en gemoderniseerd. Zo traditionele Martinair eeen artistieke vertaling - de paraaf van oprichter tin Schroder, uitvergroot en de gehele staart. Ook het ieur van alle Boeing 767's e komende tijd verande- De bekleding van de stoe- :n de vloer wordt gemoder- erd en de stoelkussens zijn ;epast aan nieuwe ergono- :he inzichten. Dat betekent >r meer een beter zitcom- >n in de Star Class extra Lte. Tot slot introdu- Martinair voor de Europe- ichten een nieuwe maaltij- ios: koud maar gevari- cije overspoeld »r toeristen 'urkije populair is, is ge- :aam bekend. Maar dat er meer bezoekers (toeris- zakenmensen en familieg- irs) komen dan ooit ge it, is nieuw. De eerste tien nden van dit jaar passeer- 15 miljoen mensen met buitenlands paspoort de me, terwijl dat aantal pas )10 was voorzien. Uit Euro- leen al bijna 9 miljoen. Ne- id komt na Duitsland en -Brittannië op de derde en tot en met oktober y d de teller op 1,3 miljoen, toename met maar liefst 30% ten opzichte van Qua vliegvakanties 'e Tur- nmiddels de populairste emming in ons land met marktaandeel van 30 pro- VRIJDAG 3 DECEMBER 2004 i ind l 't-B »ter aanbod Cydetours populair, maar dan bij een ire doelgroep, zijn de fiets- nties. Reden voor marktlei- "ycletours om niet alleen (0 akket uit te breiden - vol- gi I jaar ruim 40 nieuwe fiets- •tj jmmingen - maar ook om \ochures beter af te stem- op de verschillende geïn- niseerde doelgroepen. Zo latenteert de toeroperator e r 50% eigendom van OAD) trots een speciale brochure fietsvakanties met kinde- ,In één gids kun je niet al- wijt, voor een tocht door de se Alpen moet je andere matie geven dan voor een lietocht in Duitsland", mo- ef rt directeur Frits Deben. al Cycletours liggen binnen- derhalve zes verschillende hures in de schappen van ar iisbureaus. Voor meer in- e iade, tel. 020-5218 400 en m ^cycletours. he| Margareta's Mechelen in de vijf jaar heeft de Bei en ie stad Mechelen een the- oe In 2000 was dat '500 jaar ab er Karei', volgend jaar is dat in vrouwenhanden'. Van jptember t/m 18 december ':en twee dames die al eer- lun visitekaartje achterlie- ipnieuw hun stempel op id: Margareta van York en eta van Oostenrijk. :genoemde lady werd in 'anuit Mechelen (toen tad van de Habsburgse erlanden) landvoogdes de Nederlanden. Haar i Margareta van York, hield hof. NS Travel speelt hier op in door met een specia- - rangement te komen waar- vanzelfsprekend veel aan- ït voor beide dames. Inclu- ivandelingen, een bezoek de tentoonstelling 'Dames Klasse' en nog veel meer. af januari liggen de brochu- >p de reisbureaus, r informatie, tel. !977 291 en f.nstravel. ktival boeken puit luie stoel jennen Keith Prowse als het ijf waarbij je vanuit de stoel allerlei kaartjes en elijke kunt regelen voor al- |nde voorstellingen in verre en en vreemde steden: je tniet ter plekke in de rij te 1 of tegen het bordje 'uit- ïcht' aan te lopen. Om nog r tegemoet te komen aan ensen van de cultureel in side toerist, is een nieuwe toegevoegd: IFB, oftewel lational Festivals Bureau. zegt het al: hier kun je it voor het boeken van rei- festivals. Nog dit jaar naar Dresden (Carmen) tg (Fledermaus), begin ri een week naar het Winter Festival, in maart iet lentefestival in Boeda- in juni naar Wenen (Fest- iche) en in juli en augus- »aar festiviteiten in Verona, P® iburgh, Bregenz en Salz- r informatie, tel. I 5302 350, e-mail lotezerman@ifb-tickets- hu' - ilia Solden. Het populaire skioord in Oostenrijk staat niet alleen be kend om de prima skimogelijk heden, maar ook vanwege het vele vertier. Vooral jonge vakan tiegangers voelen zich er wel kom. Dat het dorp als decor diende voor de film 'Snowfever' past helemaal in dit plaatje. door Cerben Kuitert De kerstverlichting brandde dit jaar tot maart in Solden. Dat was op verzoek van filmregis seur Johan Nijenhuis. Toen de dagen begonnen te lengen in het Oostenrijkse ötztal, streek de cast van Snowfever neer in het dorp om er de rolprent op te nemen, die onlangs in de Ne derlandse bioscopen in premiè re ging. Snowfever draait om de lotgevallen van drie vriendin nen -Nicky, Max en Sam- van wie eerstgenoemde valt voor de charmes van snowboardleraar Ryan. De VW van Solden droeg enkele tonnen bij aan de reali satie van Snowfever. Want jon geren ziet men graag komen. Solden afschilderen als de be sneeuwde tegenhanger van het Spaanse Salou, waar Nijenhuis eerder de film Costa opnam, doet echter geen recht aan dit skioord in het ötztal. Solden Arena mag dan in trek zijn bij jongeren die skiën wensen te combineren met feestvieren, de Bergbahn investeerde het afge lopen jaar fors in de bouw van een nieuwe lift en in de aanleg van uitkijkplatforms op de drie 3000-plus toppen. Het uitzicht vanaf die platforms is adembenemend: in het zui den de Dolomieten, in het noorden de Zugspitze. De af stand tussen beide bergketens bedraagt een paar honderd ki lometer, maar zijn in Solden in één blik te vangen. 'Natuurplat- forms' noemen ze in het popu- voor de Big3-Ralley legt op een dag een afstand van 50 kilome ter af, waarvan 35 kilometer af daling. De aanwezigheid van twee gletsjers -de Tiefenbach- gletsjer en de Rettenbach-glet- sjer- biedt sneeuwzekerheid en een langgerekt skiseizoen. Op beide gletsjers kan het hele jaar door worden geskied. Ook door beginners, want de glet sjers kennen vooral blauwe en rode afdalingen. De skimoge lijkheden nemen aanzienlijk toe als de eerste sneeuw is gevallen op de lager gelegen pistes, die sinds 1998 via een tunnel met de gletsjers zijn verbonden. Evenementen Om zich van andere skigebie den te onderscheiden zet Sol den in op evenementen die ex tra publiek moeten trekken. Want als het om marketing gaat is de plaatselijke VW - getuige de sponsoring van Snowfever - weinig te dol. Zo opent de in ternationale skifederatie (FIS) er al enige jaren in het najaar het ski- en snowboardseizoen. En Solden is partner in de over dekte Snowworld-skibanen in Landgraaf en Zoetermeer. In april volgend jaar wordt er voor de zesde keer de 'Gay- Snow Happening', een evene ment voor homo's en lesbien nes, gehouden en wordt het seizoen op 30 april traditiege trouw afgesloten met de Tiroler tegenhanger van 'Ter Land, ter zee en in de lucht': 'Queen of the beach.Volksvermaak op de Rettenbachgletsjer, waarbij deelnemers op ski's een water bassin trachten te doorploegen zonder kopje onder te gaan. Après-skimogelijkheden te kust in te keur in Solden. Nadeel is alleen dat het dorp -in tegen stelling tot veel andere Oosten rijkse skioorden- geen echt cen trum kent. De meeste kroegen, bars en disco's liggen op af stand van elkaar langs de 2,5 ki lometer lange drukke straat die het dorp doorsnijdt. Zeker als het koud is, nodigt dit niet met een uit tot het houden van een ouderwetse kroegentocht. Een bijzondere vorm van après-ski vormt het 'nachtskiën', dat van af 29 december weer wekelijks op de woensdagavond op het programma staat. Nieuw zijn de drie hooggelegen panoramaplatforms voor een mag nifiek uitzicht. Sfeer in Solden. Foto's: VW Solden laire skidorp de drie nieuw ge construeerde uitzichtpunten, waar skiërs met oog voor de na tuur een prachtig uitzicht heb ben op de wit gestoffeerde om geving. Wie last heeft van hoog tevrees kan de panoramaplat- forms overigens beter mijden, want ze zijn zo geconstrueerd dat de bezoeker zich heel be wust is van de grote hoogte waarop hij zich bevindt. Gletsjers De drie platforms worden ge zien als een 'extraatje' voor de bezoekers. Want naar Solden ga je vooral om te skiën. Het heeft zich inmiddels een plek ver worven in de top drie van de meest favoriete skioorden in Oostenrijk. Met 1,8 miljoen overnachtingen per jaar is Sol den, op Wenen na, zelfs de meest geliefde gemeente van heel Oostenrijk waar het om verblijfsrecreatie gaat. Niet zo verwonderlijk want er is geen enkel skigebied in Oosten rijk dat drie met skipistes gepla veide bergtoppen kent die ho ger zijn dan 3000 meter. Solden heeft de Gaislachkogl (3.056 meter), de Tiefenbachkogl (3.307 meter) en de Schwarzen Schneide (3.367 meter). De aanwezigheid van deze drie 3000-meter toppen wordt uit gebuit en komt als Big3 terug in alle reclame-uitingen. Wie kiest FEITEN CIJFERS Ligging: De Oostenrijkse wintersportplaats Solden ligt op een hoogte van 1.350-3.250 meter. In totaal is er 141 kilometer aan pistes: 45 km blauw, 73 km rood, 23 km zwart en 6 km niet ge prepareerde skiroutes. Er zijn 5 cabineliften, 19 stoeltjesliften en 10 sleepliften. Op alle pistes beneden de 2200 meter zijn sneeuwkanonnen aanwezig. Prijsvoorbeeld: Een 6-daagse skipas kost in het hoogseizoen 188 euro (volwassenen), 131 euro (jeugd 14 t/m 18 jaar) en 102 euro (kinderen t/m 13 jaar). In het laagseizoen is alleen de pas voor volwassenen goedkoper: 169 euro. Camping: Solden heeft naast de gebruikelijke accommodaties ook een wintercamping met 99 plaatsen: www.camping-soel- den.com Meer informatie: Tourismusverband Solden, tel. 0043 525 45 10, www.solden.at Algemene informatie: Oostenrijks Toeristenburo, Postbus 94285, 1090 GG Amsterdam, tel. 020 4684 793, www.austria.info/nl door Mirjam van Twisk Vet! Een onderzeeboot, mogen we daar ook in? Hoopvol enthousiast klinkt de vraag tweestemmig vanaf de achterbank zodra dit imposante stuk marinehistorie wordt waargenomen. Zoals wel vaker stelt het antwoord van het ouderlijk gezag te leur. „Nee, jongens. Die onderzeeboot hoort bij het Marinemuseum en wij gaan naar Cape Holland, dat attractiepark ligt hier vlak achter. Ach, het woord attractie park doet wonderen. Dat belooft immers spanning en sensatie. Toch? Nou.als je twee vreselijk coole knullen van negen en elf bent, valt daarop in Cape Holland wel iets af te dingen, zo zullen we snel ontdek ken. 'Het spannendste dagje uit voor het hele gezin', zo prijs dit nieuwste attractiepark van Nederland zich aan. In een voormalig marinecomplex in Den Helder opende Cape Holland dit voorjaar zijn poorten. Een park dat zijn bezoekers meeneemt te rug in de tijd naar de Gouden Eeuw; de tijd van de VOC. Het leven aan boord, zee rovers, kanonnen en een schat. Daarom draait het in Cape Holland, zo wordt ons in de folder voorgehouden. Perfect. Ingre diënten die gemaakt lijken voor boys van rond de tien. Dus op naar Den Helder. Terwijl de entreebewijzen nog maar nau welijks gescoord zijn, is het duo al bezwe ken voor de verleiding van het casino, evenals een bioscoop pal naast de ingang van het complex. Gevangen in de tentakels van eenarmige bandieten en ander gok- spul begint direct het gebedel om geld. Fijn, als je net bij de kassa je portemonnee hebt omgekeerd, 't Zal commercieel wel aantrekkelijk zijn, maar de combinatie ca sino-familieattractiepark is op z'n zachtst gezegd een tikje smakeloos. Na enig aandringen weten de heren zich los te rukken van de verleiding van het 'grote geld'. Op naar het attractiepark, ge vestigd in een aantal gebouwen aan de overzijde van een plein met binnenhaven, waarin een replica van VOC-schip Prins Willem vreselijk mooi ligt te wezen. Nog even een tweede commerciële hindernis voordat we echt binnen zijn, het winkeltje van Cape Holland. Dat passeren we echter zonder al te veel gedraal. Kennelijk zijn de piratenattributen en andere 'scheepsbe- nodigdheden' niet verleidelijk genoeg. Pfff. Kom op, naar binnen! Naar Fisherman's Cove, de Hurricane de Pirate Roots, de VOC Wonder Walk, Treasure Island, De vil's Point, de Zilvervloot en de haaien van Sharky's Bay. Haaien? Wat haaien? In het grote glazen aquarium ontdekken de jon gens wel roggen, die je nog kunt aaien ook. Maar haaien? Wij ontdekken ze niet, en dat is misschien maar goed ook met al die graaiende en aaiende handjes in het water. Verder in Pirate Village, het eerste deel van het 'park' heel veel klim- en klauterwerk. 'Da's voor kleuters' oordelen onze koters meedogenloos en zonder enige aanvech ting tot actie. Alleen de Hurricane, waarin je aan boord van de Prins Willem in een vliegende storm terechtkomt, kan hen be koren. 'Best goed gedaan', zo luidt het oordeel. De attracties in het tweede deel van het park zijn meer toegesneden op 'grote jon gens'. Hier hebben de Pirate Escape en een midgetgolfbaan een plekje gekregen. Die Pirate Escape is absoluut geweldig. Je wordt vanaf grote hoogte in een bootje ge lanceerd en belandt met een enorme plons in het water. Hartstikke cool, maarInderdaad, opnieuw een 'maar'. De Pirate Escape biedt plaats aan slechts één kind per keer waardoor de wachttijd, zelfs op heel rustige dagen, flink kan oplo pen. Dan maar midgetgolfen. Leuk. De fraaie baan is helemaal in stijl aangekleed met kanonnen, kogels, scheepskabels en ander scheepsspul. Die aankleding vormt echter wel de enige link naar de VOC en voor een partijtje midgetgolf hoef je niet helemaal naar Den Helder te rijden. Door naar het derde gebouw. Daar vinden we Treasure Island, zoeken naar de schat van Cape Holland. Ja, gekke Gerrit. Je denkt toch niet echt dat een vent van elf in een veredelde zandbank gaat staan graven naar een prulletje dat voor schat moet doorgaan. „Laat maar zitten, mam. Wij gaan wel in die bootjes." In feite net zo kinderachtig, maar deze botswagentjes te water blijven kennelijk aantrekkelijk, zelfs al ben je negen of elf. 'Behouden vaart, mannen.' Leerzaam In ditzelfde gebouw, de Factory, vinden we ook de VOC Wonder Walk en Devil's Point. Spannende namen, maar geen at tracties. Beide onderdelen leren ons veel over de VOC (Devil's Point) en nog veel meer over de bouw van schepen in de Gouden Eeuw (VOC Wonder Walk). Vooral dat laatste wordt, dankzij de computer en allerlei mechanische effecten, mooi en le vendig uitgebeeld en beslist heel leerzaam. Ook het jongvolk vindt het interessant. Maar als volwassene loop je je af te vragen wat die Wonder Walk in hemelsnaam te zoeken heeft in een attractiepark? Hij lijkt rechtstreeks uit het museum weggelopen. Daar zou het beslist een toppertje zijn. En precies hetzelfde gaat op voor de uit smijter van deze middag Cape Holland, de Prins Willem. Een prachtig nagebouwd VOC-schip, dat een plek heeft gekregen in de binnenhaven bij Cape Holland. Het is de moeite van het bekijken meer dan waard. Hartstikke interessant.voor een scheepvaartmuseum. Het heeft er veel van weg dat de bedenkers van Cape Holland bij de start boordevol leuke ideeën zaten en niet hebben kunnen kiezen. Zo werd het noch een attractie park, noch een museum. Misschien is de aanduiding educatieve overdekte speel tuin nog het meest op z'n plaats. Een heer lijke plek om te spelen,'te klimmen te klau teren voor jonge kinderen en de oudere jeugd steekt er beslist wat van op. Maar noem het geen attractiepark, want daar mee worden verwachtingen gewekt die Cape Holland (nog niet) kan waarmaken. Attractiepark Cape Holland, Willemsoord in Den Helder, tel. 0223-525 225, internet: www.capeholland.nl. Van april toten met oktober dagelijks open van 10.00 tot 17.00 uur, van november toten met maart alleen in het weekend van 10.00 tot 17.00 en tij dens de schoolvakanties. 25 December en 1 januari gesloten. Entreeprijs volwassenen 12,25 euro, kinderen van 3 tot en met 12 jaar 10,50 euro. Het VOC-schip Prins Willem ligt vreselijk mooi te wezen in de binnenhaven bij Cape Holland. Foto: GPD/PR door Gerard Chel Terwijl de Vakantiebeurs min der bezoekers trekt dan jaren geleden en grote toeroperators als Holland International, Arke, Kras en Neckermann er niet meer aan meedoen, ziet vol gend voorjaar een nieuwe toe- rismebeurs het levenslicht: 'Uit Actief. Dit evenement - de organisato ren vermijden angstvallig het woord beurs - komt in plaats van de wandelbeurs 'Op Pad' en de 'FietsRai'. Het vindt alle maal plaats in de Utrechtse Jaarbeurs op 4, 5 en 6 maart. Stagnerend bezoek voor de 'Op Pad/FietsRai' - iets boven de 20.000 - en de wens om andere, vooral meer actieve, ingrediën ten toe te voegen lagen ten grondslag aan dit initiatief om de reiziger die op zoek is naar actieve vakanties in binnen - en buitenland beter te kunnen be dienen. Organisatoren zijn het Nederlands Bureau voor Toe risme en Congressen (NBTC), beursorganisator VNU (ook be kend van de Vakantiebeurs) en de ANWB tijdschriftenuitgeve rij. Bedoeling is uiteindelijk te ko men tot een allesomvattende manifestatie voor (alle) buiten sporten. Zo zou contact worden gezocht met de organisatie van de F^etsvakantiebeurs om ook De Vakantiebeurs begint steeds minder aantrekkelijk te worden voor de 'grote jongens' op de reis- markt. Archieffoto: Ron Pichel dit evenement aan 'Uit en Ac tief toe te voegen. Dat zal ech ter niet voor 2006 zijn, want de Fietsvakantiebeurs staat al ge pland voor 29 en 30 januari aanstaande in de RAI in Am sterdam. Ook van de bestaande beurs voo^e onderwaterliefhebber. Duikvaker, wordt verwacht dat deze toe zal treden. Maar ook dat gebeurt in ieder geval niet voor 2006, want Duikvaker heeft op 18, 19 en 20 februari volgend jaar de Voordorphal in Utrecht al afgehuurd. Daarmee is het nieuwe spekta kel ijj.de Jaarbeurs nog niet wat het beoogt te zijn. „Het is een kwestie van tijd", zegt woord voerder Rien van den Anker, „dat we met deze andere beur zen zullen samenwerken. We gaan rustig beginnen, we heb ben ambities genoeg." Het eer ste jaar worden 40.000 bezoe kers verwacht. Enkele gespecia liseerde toeroperators, zoals marktleider in fietsvakanties Cycletours, hebben al mede werking toegezegd, een grote speler als OAD ziet er daarente gen geen heil in. Beleving „Wij leggen de nadruk op bele ving", omschrijft Van den An ker de achterliggende gedachte van 'Uit Actief. „Het is geen evenement zoals de Vakantiebeurs met straatjes waarlangs exposanten staan. Je komt thuis met blauwe vingers en blaren, kortom je bent bij ons écht bezig geweest." Met wat precies, is nog niet geheel duidelijk. Al kun je er vermoe delijk wel een wand beklimmen en abseilen. Er komen zes thema's, die elk een eigen plein hebben in een van de Jaarbeurshallen: buiten sport, stadsleven (cultuur en uitgaan), plezier &vertier (pret parken en attracties), het pure genieten (onthaasten langs de kust), fietsen en tenslotte wan delen. Daarbij gaat het niet al leen om korte of langere tripjes naar het buitenland, juist ook het eigen land krijgt veel aan dacht. Tot slot worden er lezin gen gegeven en reisverhalen voorgelezen. Meer informatie: zie www.uitenactief nl door Gerard Chel De grootste reisorganisatie van het land, World of TUI Nederland, staat niet op de Vakantiebeurs, medio januari volgend jaar. Dat betekent dat de bezoeker bekende merken als Arke, Holland Internatio nal en Kras moet missen. Voor de organisatoren van de Vakantiebeurs een tegenvaller omdat ook de tweede toer operator van ons land, Tho mas Cook, al enige jaren niet meedoet met een van hun be langrijkste merken Necker mann. Een andere grote spe ler, De Jong Intra Vakanties, tenslotte staat volgend jaar nog wel, zij het na interne dis cussies, op de beurs, maar het hangt van het resultaat af of zij dat blijft doen. Bij de Va kantiebeurs was niemand voor commentaar bereikbaar. Volgens topman Steven van der Heijden van TUI wegen de kosten niet op tegen de baten. TUI pakte vorig jaar nog groot uit met een opzienbarende stand. Van der Heijden: „De beurs beslaat weliswaar slechts 5% van ons marketing budget, maar het legt een gi gantische claim op onze orga nisatie. Als je dan vervolgens ziet wat er uitkomt, denk aan het aantal boekingen, dan is de balans'niet in evenwicht." Van der Heijden was tot me dio dit jaar directievoorzitter van Thomas Cook, dat al ja renlang een grote afwezige is. „Je kunt niet zeggen dat Nec kermann daar slechter van is geworden." Hij vindt ook de uitstraling van de beurs niet geweldig. „Er zijn betere ma nieren om met onfl klanten te communiceren", aldus Van der Heijden, die behalve op de traditionele reisbureaus ook doelt op internet, gerichte campagnes en kleinere, ge specialiseerde beurzen. Overigens wordt eind deze week bekend welke naam - of namen - het huidige merk 'World of TUI' op de gevels van reisbureaus gaat vervan gen. Uit onderzoek is geble ken dat 'World of TUI' in ons land niet aanslaat. Het wordt Arke of Holland International - of wellicht beide. Kras, een van de snelst groeiende mer ken (dit jaar volgens eigen zeggen een plus van 20 pro cent) blijft in ieder geval als ei gen merknaam overeind. 'World of TUI' werd pas twee jaar geleden als algemeen logo ingevoerd.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23