Radar en zachte neus voor trucks Fiat zorgt voor kleur in de winter BMW wil met 535d naam eer aan blijven doen HUISMAN 'Autofabrikanten negere veiligheid voetgangers' PW 'Louwmans auto's hebben recht op prachtige plek' Steun uit China voor MC Rover vianen - MG Rover en de Chi nese Shanghai Automotive In dustry Company willen op kor te termijn een joint-venture sluiten. De Chinezen nemen daarin een aandeel van 70 pro cent en leggen daarvoor een miljard pond op tafel. De nieu we onderneming gaat auto's bouwen in China én in Groot- Brittannië. De Chinese over heid moet de deal nog goed keuren. MG Rover kan zonder een sterke partner niet overle ven, want het heeft geen geld voor de broodnodige ontwikke ling van nieuwe modellen. In China is Shanghai Automotive een van de grootste autoprodu centen met 50 fabrieken, waar behalve trucks, bussen en trac toren ook Buicks gemaakt wor den. Ook de lokaal populaire Volkswagen Santana wordt door Shanghai Automotive ge bouwd. Met een jaarproductie van 600.000 personenauto's heeft SAIC 30 procent van de totale Chinese automarkt in handen. 'Rijbewijs kwijt door complot' den haag - Een inwoner uit Ede probeerde onlangs de Raad van State te overtuigen van een complot van rooms-katholie- ken en socialisten om hem in een auto van Franse makelij te dwingen. De man vocht bij het bestuursrechtscollege een wei gering van het Centraal Bureau Rijvaardigheid (CBR) aan om hem een nieuw rijbewijs te ge ven. Het bureau verklaarde de Edenaar ongeschikt om achter het stuur te zitten, nadat hij had geprobeerd twee tegemoet komende auto's van Franse makelij van de weg te rijden. Die kwamen er zonder kreukels vanaf, maar het CBR vond wel dat de man „ernstig gestoord inzicht of gedrag" vertoonde. (advertentie) Gazelle Pointer Batavus Vespa Loekie Weg Wiel vrijdag 3 DECEMBER 2004 door Peter Lodewijks Met vrolijke kleurstellingen probeert Fiat de grijze winter wat op te fleuren. Ze staan komende week op de Bologna Mo tor Show 2004: de Fiat Panda Bicolore, 'Li mited Editions' van de Fiat Idea, de in 'ra ce-geel' gespoten Idea Sport en Multipla Sport en de opvallend gekleurde Doblö Ja- De Fiat Panda Bicolore is, zoals zijn naam al aangeeft, voorzien van een in twee kleuren gespoten carrosserie. Om het geheel nog aparter te maken zit er op het dak een gevlochten rieten kist. De binnenbekleding is ook in twee materia len uitgevoerd: spijkerstof en een nieuw materiaal genaamd 'starlite'. Trendy dus, deze speciale uitvoering van de Au to van het Jaar 2004. Ook de Limited Editions van de Fiat Idea hebben een aparte binnenbekleding van spijkerstof en alcantara. De buitenkant wordt 'opgesierd' door een soort race nummers, die aangeven in welk jaar de ze versies bedacht zijn. De speciale Ide a's appeleren aan de hippe Fiat kleding lijn. Voor de sportievelingen zijn er twee fel (race)geel gespoten uitvoeringen van de ruimtewagens Idea en Multipla. Niet al leen de kleur, maar ook het exterieur - pakket met diverse spoilers van tuning- specialist Zender geven beide auto's een sportief uiterlijk. De Idea Sport en Multi pla Sport hebben zwart-gele bekleding en bredere 5-spaaks lichtmetalen wie len. De Fiat Doblö Jamaica tenslotte is zowel qua exterieur als interieur overduidelijk herkenbaar aan de 'reggae-kleuren' van de Jamaicaanse vlag. Met deze auto wordt een traditie voortgezet. Al sinds vele jaren namelijk ondersteunt Fiat het bobsleeteam van Jamaica. De showauto die in Bologna wordt getoond, zal dan ook worden overhandigd aan de Jamai caanse bobsleebond. Overigens bevat de Doblö Jamaica enke le styürigdetails die we komend jaar gaan terugzien op de standaard Doblö. Onder andere de strips op de wielkasten voor en achter, beschermstrips op de flanken alsmede de getinte ramen ach ter, zullen in de loop van 2005 op de 'ge wone' besteller worden geleverd. Of de genoemde uitvoeringen in pro ductie gaan-en of ze dan ook in Neder land te koop zullen zijn, is nog niet be kend. 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Sumatrastraat/Hoek Willem de Zwijgerlaan Leiden Tel.: 071 - 588 06 80 brussel/anp - Vrachtwagens met zachte neuzen, dodehoek- spiegels en een radar: het is de toekomst om het aantal ver keersslachtoffers in Europa te helpen verminderen. Brusselse ambtenaren werken er de komende tijd hard aan, bleek onlangs bij een congres in Brussel van de autofabrikanten club ACEA. Een 'soft nose' voorop de truck werkt als stoot kussen bij een botsing: vooral inzittenden van een auto ma ken meer kans om te overleven. „We gaan dit idee van de indu strie de komende maanden be spreken", meldde het hoofd auto-industrie van de Europese Commissie, de Duitser Rein- hard Schulte-Braucks. Een be sluit is nog niet voorzien. Wel verwacht de topambtenaar voor het einde van dit jaar een impuls voor dodehoekspiegels op trucks. Een comité van de Europese Commissie besluit dan dat de spiegels ook op klei nere vrachtwagens (tussen de 3,5 en 7,5 ton) moeten komen. Nieuw voor Europa, maar niet voor Nederland dat al vrijwillig vooruitloopt met deze spiegels. Brussel geeft binnenkort bo vendien toestemming voor een korteafstandsradar in auto's en trucks, verwacht de EU-ambte- naar. Dit snufje waarschuwt als de wagen te weinig afstand houdt tot de voorganger. Zono dig remt het apparaat zelf de wagen af. Nu zit iets dergelijks al op sommige personenauto's. Halverwege 2005 worden de eerste exemplaren op de weg verwacht. De Brusselse ambtenaren ho pen ondertussen op meer ver beteringen aan trucks, zoals de 'Strengere controles en hogere straffen, onder meer op rij- en rusttijden'. Foto: Hans van Weel kantelbeveiliger 'esp' of een alarm dat afgaat als de chauf feur een rijstrook verlaat zonder richting aan te geven. De ideeën moeten bijdragen aan het Europese streven om het aantal verkeersslachtoffers tussen 1990 tot 2010 te halve ren. Dat lukt al aardig, mede doordat trucks al veiliger zijn geworden. In 2003 stierven 46.700 mensen in het Europese verkeer, tegen 70.600 in 1990. De nieuwe eurocommissaris Jacques Barrot wil medio vol gend jaar de voortgang bespre ken. Hij denkt zelf vooral aan strengere controles en hogere straffen, onder meer op rij- en rusttijden. De Nederlandse brancheorga nisatie TLN waarschuwt dat de snufjes niet te kostbaar mogen worden. „Veel transporteurs hebben al moeite om het hoofd boven water te houden. Veiliger verkeer is niet het enige 'waar ze aan moeten denken zei voor zitter Mich van der Harst op het congres. „Dingen als een zach te neus leveren voor onderne mers geen brandstofbesparing op. Een ander voordeeltje, bij voorbeeld belastingkorting, zou dan wel helpen." Belangrijker vindt TLN dat in een bedrijf een veiligheidscultuur heerst: niet alleen de chauffeur, maar ook de planner en directie moeten meewerken. oi den haag/anp - Autofabrikan ten houden bij het ontwerpen voor een nieuwe auto nauwe lijks rekening met de veiligheid van voetgangers. Er is maar een enkele producent die de voor kant van een auto botsvriende- lijker heeft gemaakt. Dat blijkt uit botsproeven met auto's door de samenwerkende Europese consumentenbon den. Bij maar twee van de der tien onderzochte merken, Seat (de Altea) en Citroën (de C4), is in het ontwerp rekening gehou den met het beperken van de kans op letsel bij een botsing met een voetganger, aldus de bonden. Volgens de bonden kan het aantal verkeersdoden in Europa aantal aanzienlijk wor den teruggebracht wanneer fa brikanten meer aandacht aan veiligheid besteden. Ze bewe ren al jarenlang dat het niet mogelijk is om veiligere voor kanten aan auto's te maken. Citroën en Seat laten volgens de bonden zien dat het wel kan. Ze kregen drie van de vier haalbare sterren. De Europese organisa tie testte de auto's door er po ere nti i.'yC dummyledematen en -hoo tegenaan te schieten. De grJa ste risicogroepen zijn: voet gers, fietsers, bromfietsers, geren en ouderen. De bonc op willen dat de Europese Con >se< missie duidelijke eisen gaat stellen aan de fabrikanten geen genoegen neemt met compromis. Studiecamper leusden - Volkswagen heeft 1 nieuw studiemodel, de Cal Cy nia Tramper. Een VW Tran porter voor dagelijks gebru die met enkele simpele han dsf lingen te veranderen is in e aü rijdend kantoor of een com te camper. De basis van de veelzijdigheid zit hem in h( de vloer geïntegreerde vera ringsysteem van de stoelen de banken. Het studiemodfl uitgerust met een uitklapb; tafel, die indien niet gebrui ondergebracht kan wordenie de schuifdeur. De voorstoe fa van de Tramper zijn draaibei (advertentie) AUTOIMECMSKERK Roelofarendsveen 33 JAAR NISSAN DEALER LEIDEN: LAMMENSCHANSWEG 128, 2321 HX TEL.: 071-531 08 11 ROELOFARENDSVEEN: ALKEMADELAAN 1, 2371 EX. TEL.: 071-331 28 66f WWW.AUTOHEEMSKERK.COM BLIK IN HET VERLEDEN door Peter Lodewijks naarden-vesting - Het bekend ste merk van Nederland, BMW, timmert flink aan de weg. Vrij wel alle modellen zijn nu in de nieuwe stijl uitgevoerd, het wachten is nog op de nieuwe 3-serie, die ook al klaar staat. Het gaat zo goed met de fabri kant uit Beieren dat er zelfs ge sproken wordt over de productie van bestelwagens. De Duitse autoproducent zou bestelauto's willen gaan bou wen in de Amerikaanse vesti ging te Spartanburg (South Ca rolina). In die fabriek maakt BMW al zijn sportwagen Z4 en de 'sports utility vehicle' X5. Mogelijk rijden straks dus naast (succesvolle) zakenmensen ook middenstanders BMW. Bij con current Mercedes-Benz gaat het al jaren zo. Vooralsnog doen we het met de bekende personenauto's, waar van de 5-serie wordt uitgebreid met een fraaie nieuwe diesel motor. Niet voor niets staan de letters BMW voor 'Bayerische Motoren Werke', een fabriek die motoren maakt, ooit waren dat zelfs vliegtuigmotoren. Het De BMW 535d Touring: superdiesel. Foto: BMW merk wil nog steeds uitblinken op dit gebied en doet dat nu met genoemde nieuwe diesel- krachtbron. Het nieuwe model heet 535d en achter die aanduiding gaat een 3.0 liter 6-cilinder dieselmotor met twee turbocompressors schuil. Dit 'twin turbo'-systeem op een serieauto betekent een wereldprimeur voor de diesel afdeling van BMW. Het is een zogeheten 2-stappen turbola der die het historische conflict tussen het voorkomen van een turbovertraging bij een laag toerental en het verkrijgen van een maximaal vermogen bij ho ge toeren oplost. Het resultaat: de nieuwe diesel heeft een in drukwekkend vermogen van 272 pk en een maximum kop pel van 560 Nm bij 2000 toeren per minuut. Aan niets is te mer ken dat er een diesel onder de kap zit, zo stil en soepel ge draagt de krachtige 6-pitter zich. Voor de sprint van nul naar honderd heeft de 535d niet eens 7 seconden nodig. Hiermee levert de nieuwe zelf- ontbrander vrijwel dezelfde prestaties als BMWs 4.0 V8 benzinemotor. De topsnelheid is afgeregeld op 250 km/u. Jammer dat zoiets moois ook altijd veel geld kost. De BMW 535d staat bij de dealers voor een instapprijs van 67 mille, de stationwagon Touring kost 3400 euro meer. Inmiddels heeft BMW ook wat meer gegevens van de komende sportversie in de 5-serie, de M5, bekendgemaakt. Spectaculair is het vermogen dat de fabrikant uit de 10 cilinders weet te per sen: 507 paardenkrachten. Om al dit geweld fatsoenlijk op de weg te krijgen, wordt de nieuwe M5 voorzien van een automati sche 7-traps smg-versnellings- bak. Die kan met de hand wor den bediend via een normale pook of met flippers achter het stuurwiel. Volgens BMW scha kelt deze automaat sneller dan de berijder ooit met een hand- bak zal kunnen. Hoe kunnen we 'La dolce vita', ofwel het zoete Italiaanse leven uit de vijftiger en zestiger jaren van de vorige eeuw, mooier voorstellen dan op deze foto? In een zonovergoten Fiat roadster, taxiënd over het grint van de op rijlaan van een tot de verbed ding sprekende buitenplaats in Toscane, met een aantrekkelijke Italiaanse als passagier. Klinkt niet verkeerd. De foto stamt uit 1959 en de zeer fraaie cabriolet is een Fiat uoo TV. De normale Fiat 1100 was in die dagen een voel voorkomende verschijning in het Italiaanse straatbeeld, hetgl niet gold voor de cabrio. Det loze Fiat werd in een oplager. enige honderden exemplare gebouwd op het succesvolleL] chassis, de bodem van het st ste type 1100, dat Fiat in hui| had. Foto: Auto-Moto-ltalia f

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22