Pavarotti gaat met pensioen KUNST CULTUUR En hoe gaat het nu dan verdermet die cabaretprijs op zak? Modderfokkers R5 r Licht en ruimte in meesterlijk Weihnachts-Oratorium Beroemde Italiaanse tenor nog eenmaal op toernee Kersjes: geliefd bij publiek én musici m Hanks in Vinci Code vrijdag 3 DECEMBER 2004 'uziekkrant Oor maandblad angeles - De Amerikaanse Tom Hanks krijgt een rol film naar het boek 'The Vinci Code' van Dan Brown. speelt de rol van Robert gdon, de Harvardprofessor een moderne speurtocht t naar de Heilige Graal, verhaal is een thriller vol eende geheimen over de stelijke kerk. De film wordt egisseerd door Ron Howard, beroemd werd met 'A Beau- 1 Mind'. Het is de bedoeling de film op 19 mei 2006 in ilatie gaat. Het boek The Da ci Code, ook vertaald in het derlands, staat al meer dan jaar op de Amerikaanse tsellerslijsten. In de hele we- zijn inmiddels zo'n twintig noen exemplaren verkocht. Krvan 300.000 in Nederland. s n terdam - Muziekkrant Oor t vanaf januari 2005 verder maandblad. Het nu nog ewekelijks verschijnende wordt dan dubbel zo dik zal meer de diepte in gaan. ifdredacteur Mark van aik geeft aan dat het niet om bezuiniging gaat. Het blad dt veel dikker met zo'n 130 ina's. „Onderzoek wees uit er niet zo'n behoefte was iedere twee weken een d. Met het dikke maandblad ben we bovendien ruimte r grotere verhalen en kun- we meer de diepte in." itheby's veilt izittingen JFK york - Het Amerikaanse inghuis Sotheby's veilt meu- i, kunst, privé-foto's en an- 2 bezittingen uit de nalaten ap van de vermoorde Ame- lanse president John F. Ken- zijn vrouw Jacqueline later trouwde met scheeps- gnaat Onassis. De meer dan voorwerpen worden van 15 17 februari geveild. De op- ngst van naar verwachting er dan 1 miljoen dollar zal goede komen aan de John Kennedy bibliotheek in Bos- Kennedy en zijn vrouw be- ;n vijf compleet gemeubi- de huizen en woningen in Verenigde Staten. >man Truman ipote duikt op v vork - De eerste roman de Amerikaanse schrijver man Capote, die nooit is ge- >liceerd en als verloren werd chouwd, is teruggevonden, ïdaag gaat het boek met de I 'Summer Crossing' onder hamer bij Sotheby's in New k. De roman zat in een oude 3>s met foto's en documenten de schrijver in 1966 weg had laan. De doos werd meege- nen door een man die op toenmalige huis in New Jk paste. Capote vertrok naar itserland om te schrijven aan meesterwerk 'In Cold od' en vergat later zijn eer- al"^ muziek recensie Susanne Lammers Concert: Weihnachts-Oratorium van J.S. Bach door het Amsterdam Baroque Orchestra Choir o.l.v. Ton Koopman. Solisten: Jörg Dürmüller (evangelist), Johanette Zomer, Bogna Bartosz en Klaus Mertens. Gehoord: 2/12, Stadsgehoorzaal, Leiden. In de eerste maten moet er heel even een boze geest verjaagd worden, maar dan vinden het Amsterdam Baroque Orchestra Choir hun vorm, om die de hele avond niet meer te verlie zen. Het koor verrukkelijk warm en helder zingend, met een wervelende dynamiek, fantas tisch articulerend en fraserend; het orkest subliem en genuan ceerd, met groot gevoel voor dramatiek en steeds zo dansant mogelijk. Zij zijn de pijlers waarop Ton Koopman zijn Weihnachts-Oratorium bouwt. Hij beperkt zich tot de eerste drie cantates en de laatste: de geboorte, de verkondiging van de engelen en de aanbidding van de herders en de drie ko ningen. En vooral de tweede cantate zet Koopman meester lijk naar zijn hand. In het eerste deel valt de sa menzang 'Er ist auf Erden kom men arm' van de koor-sopra nen en bas Klaus Mertens op: het ultra-strakke, precieze aan deel van de sopranen wordt doorsneden door de expressie ve, diep en warm contrasteren de basstem. Bij de daaropvol gende bas-aria 'Grosser Herr, o starker König', begint het orkest verbijsterend te swingen. De Sinfonia waarmee de twee de cantate begint, is onover troffen. Heel elegant en wellui dend laat Koopman het kleine orkest bloeien, houdt de strij kers meest klein en strak, laat de kleur komen van de houtbla zers en het effect is overweldi gend mooi. Verrassend is ook de tenor-aria 'Frohe Hirten, eilt ach eilet', waarin Jörg Dürmül ler alle hondsmoeilijke haaltjes tot heuse versieringen weet te transformeren op een bijna hippe begeleiding van traverso, luit en geplukte cello. Heel bij zonder is verder de manier waarop Koopman de choralen verhindert te slepen: het orkest accentueert de ene tel, het koor de andere, en daardoor maakt hij de statigheid lichtvoetig, komt er licht en ruimte in. Na de pauze, in het derde en zesde deel, is er minder plaats voor dit soort interpretatieve verrassingen, maar ontstaat er wel meer ruimte voor het ver haal. Vooral Johanette Zomer raakt dan op dreef, in een reci tatief waarin ze de bas als Hero des hoogst dramatisch uit scheldt, en in de daaropvolgen de aria, waarin haar expressie mooi afsteekt bij de zoetvloei ende tussenspelen. Maar de hoofdrol blijft voor koor en orkest. Zij maken deze uitvoering memorabel. modena - De beroemde Italiaan se tenor Luciano Pavarotti, wiens carrière op de grote podia van de wereld meer dan veertig jaar heeft geduurd, houdt op met op treden na een internationale af- scheidstoernee langs meer dan veertig grote steden. Hij maakte duidelijk dat die toernee veel langer dan een jaar gaat duren en dat die waarschijnlijk nog niet afgelopen is als hij volgend jaar oktober zeventig wordt. „De toemee is lang, maar ik treed niet als een rockster avond na avond op. Ik doe een maximum van twee of drie con certen in de maand." Waar zijn laatste optreden is, weet Pava rotti niet. „Als het afgelopen is, ben ik klaar." Welke aria hij aan het slot van zijn laatste concert zal zingen, weet hij ook nog niet. „Als je eindigt zoals je begonnen bent, zou ik zeggen: La Bohème. Dat is mijn eerste liefde. Maar je hebt ook Nessim Dorma, dat bijna een handelsmerk is. Ik had veel geluk in mijn leven. Ik koos altijd meesterwerken uit." Van de zanger zijn meer dan honderd miljoen albums ver kocht en daarmee is hij de suc cesvolste artiest in de geschie denis van de geluidsopname. Hij wil echter graag dat de mensen zich hem herinneren als een serieuze operazanger. Dat sommige critici zeggen dat zijn stem achteruit is gegaan, kan de zanger niet zo schelen: „Ik vind dat mijn stem net zo fris is als vroeger, met iets meer, iets minder." Het enige waarvan hij echt spijt heeft „is als ik mijzelf in de spiegel bekijk". „Het is geen ge heim dat ik van eten hou. Het is een passie, maar ik was te veel uitgedijd. Nu heb ik het dank zij mijn vrouw Nicoletta meer on der controle." Ook vindt hij het wel jammer dat hij nooit met Maria Callas heeft gezongen. Luciano Pavarotti zet er na veertig jaar een punt achter. Niemand verkocht meer 'geluid' dan de Italiaan se tenor. Foto: Reuters Pavarotti trouwde met Nicolet ta, die dertig jaar jonger is dan hij, na de scheiding van zijn eerste echtgenote, met wie hij 37 jaar getrouwd was. Hun ap partement ligt bezaaid met speelgoed van hun een jaar ou de dochter Alice. De zanger zegt dat hij als stopverf in de handen van het meisje is. „Ik ben haar slaaf." Over het cynische boek dat rijn voormalige manager Herbert Breslin over hem heeft geschre ven en waarin deze Luciano Pa varotti afschildert als een lui aard, een vadsige slokop en een verwend kind met een reeks minnaressen, zegt de tenor: „Ze zeggen dat hij een boek heeft geschreven. Ik weet niet waar om hij een boek heeft geschre ven. Dat moet je aan hem vra gen." vervolg van voorpagina rijswuk/anp - De dirigenten foyer van het Concertgebouw in Amsterdam is aan hem opge dragen, want Anton Kersjes be taalde 0,7 miljoen euro voor de renovatie ervan. Behalve als be langenbehartiger van de kun sten was oud-dirigent Kersjes de laatste jaren actief als bege leider van jong talent In 1991 hield hij het op 67-jarige leeftijd voor gezien als dirigent. Kersjes werd bekend en geliefd maar nooit echt beroemd als dirigent van het Amsterdams Philharmonisch Orkest dat later opging in het Nederlands Phil harmonisch Orkest en dat naast het Concertgebouworkest in het Concertgebouw moest spe len. „Wij moeten tien keer beter spelen dan het Concertge bouworkest, wil men zeggen: goh, wat een aardig strijkje", knorde Kersjes daar eens over. Zijn humeur leed er niet echt onder. Hij werd op handen ge dragen door het publiek én door zijn orkesten, want Kersjes zat ondanks rijn kunnen niet in een ivoren toren. Een celliste: „Hij was niet een dirigent tegen wie je opkeek. Maar hij was wel een man die het orkest door rijn enthousiasme boven zich zelf kon uittillen." De muzikale loopbaan van Kersjes begon al een beetje op 7-jarige leeftijd, toen hij door een oudere broer werd meege sleept naar een concert in rijn geboortestad Arnhem. De klei ne Anton was meteen verkocht. Hij oefende meteen na rijn eer ste concertbezoek thuis voor de spiegel met een breinaald, vond het er prima uitzien en nam om te beginnen vioolles op de plaatselijke muziekschool. Zijn eerste beroepsmatige stappen zette hij als violist bij het Gel ders Orkest. De oorlog stuurde alles in de war en na de bevrijding was Kersjes blij dat hij een goede baan als violist en dirigent bij orkest van Tuschinski in Am sterdam kon krijgen. In '53 volgde een aanbieding om diri gent te worden bij het zoge noemde Kunstmaandorkest, het latere Amsterdams Philhar monisch/Nederlands Philhar monisch. Kersjes dirigeerde verschillende keren ook het Ko ninklijk Concertgebouworkest. Na rijn eigen carrière was hij nauw betrokken bij de ontwik keling van jong muzikaal talent. Samen met zijn vrouw Mar- greet van de Groenekan richtte hij in 1994 een fonds op dat ta lentvolle musici financieel sti muleert. Het Kersjes van de Groenekan Fonds reikt jaarlijks deze geldprijzen uit. Ook na rijn dood zal deze traditie wor den voortgezet. NOODZAKELIJK KWAAD JAN RIJSDAM Ali B is, volgens zijn website, op dit moment zo heet als een chilipeper in een golfplaten schapenhut op het Atlasge bergte rond het middaguur. De rapper van Marokkaanse komaf is bijna niet van de tv af te slaan, stond samen met Marco Borsato in een afgela den Kuip en op de eerste plaats van de hitparade, én heeft sinds kort een eigen theater show waarmee hij, vorige week nog in Leiden, volle zalen trekt. Kortom: Ali B is zo'n beetje de knuf fel-Marokkaan van Nederland. En dat wil wat zeggen in een tijd dat de me dia ook bol staan van het signalement van Moham med B. Maar Ali B is dan ook een aardige Marok kaan. Zo eentje die oude vrouwtjes de straat helpt oversteken, 'en dan mogen ze hun tas gewoon houden'. Ali B is ook een ge weldige entertainer die laat zien dat rappen en stand-up comedy goed samen gaan. Met een stevig portie zelfspot vertelt en rapt hij over het leven van de straat, over de problemen die allochtonen tegenkomen bij het solliciteren, over dat ze geweigerd worden bij discothe ken. Hij gaat ook lastige on derwerpen als de louche prak tijken van Marokkanen of de moord op Theo van Gogh niet uit de weg. Ik heb lange tijd niet zo'n leuke, betrokken ca baretier gezien. Wat ik maar wil zeggen: Ali B is heel anders dan Amerikaan se rappers als 50 Cent en Emi nem die, behangen met dikke gouden kettingen en omringd door hitsige slettenbakken, niet veel verder komen dan 'modderfokker' hier en 'fuck the police' daar. Al is dat na tuurlijk heel normaal tussen de blonde snollenpop en platte reality-soaps op MTV en de andere muziekzenders. Laatst dacht ik: stel je voor dat je een paar kinderen hebt op te voe den. Het zal niet meevallen om ze nog een beetje kennis van fatsoenlijke muziek bij te bren gen. Vechten tegen de bierkaai is dat. Volgens sommigen was Penney de Jager destijds al de duivel in jarretels, maar dat was moeder Teresa vergeleken met de videoclips, zeg maar de mini-softpornofïlmjes, van nu. Gelukkig kun je je kinderen nog naar de muziekschool la ten gaan, zult u denken. Tja, behalve als u in Leiderdorp woont. Want na jaren bakke leien hebben de collegepartijen CDA, PvdA en GroenLinks be sloten de Leiderdorpse mu ziekschool Rijnakkoord op te heffen. GroenLinks-cultuur- wethouder MacGillavry waag de het zelfs zijn bewondering uit te spreken voor zijn fractie omdat die zo'n moeilijke be slissing had durven nemen. Dat is heel andere taal dan de fractievoorzitter van Groen Links, Femke Halsema, vorige week in de Tweede Kamer sprak. Die zei over de kortin gen op de kunstbegroting dat het 'gewoon slecht beleid is, visieloos en wei nig toekomstge richt'. Woorden die mij ook uit stekend van toe passing lijken op het afbraakbe leid van de GroenLinks- wet houder in Lei derdorp. Nog bonter dan de wethouder maakte WD- burgemeester Zonnevylle het na een protest advertentie van medewerkers van de muziekschool Een tekening van een dolk gezet in muziek noten en het woord 'doodsteek' bevielen de burgemeester niet. Dat zou niet passen 'in deze ontivrichte samenleving. Zon nevylle liet de medewerkers van de school weten dat zij 'geen betrokken burgers zijn' en dat een dergelijke tekening en woordgebruik 'niet bijdra gen aan initiatieven om de rust en veiligheid voor de bur gers zeker te stellen Ik vroeg me af of Zonnevylle zo'n brief ook aan zijn partij genoot Zalm in Den Haag heeft geschreven toen die zei dat het oorlog" was. En heel even dacht ik nog dat de brief gericht was aan een zooitje voetbalhooligans. Maar nee, de trap na, van de burgerva der, was echt bedoeld voor de medewerkers van de muziek school en daarmee voor de 550 leerlingen en hun ouders. Je moet maar durven: om docen ten en ouders die zo verant woordelijk omspringen met hun opvoedende taak dat ze kinderen fatsoenlijk muziek onderwijs bijbrengen, toe te voegen dat ze geen betrokken burgers zijn. Het is eigenlijk te schandelijk voor woorden. In deze krant verklaarde een personeelslid van de muziek school nog alleen maar hui lende leerlingen en verontruste ouders aan haar bureau te krijgen met de vraag: „Hoe nu verder? Waar moet mijn kind heen? Niemand die het weet. Nou, burgemeester Zonnevylle weet het vast wel: meer MTV kijken en allemaal rappen op z'n Amerikaans, modderfok kers. Daar krijg je vast heel be trokken burgers van. >r Ruud Buurman iecht - De Utrechtse comedi- 1 Anuar Aoulad Abdelkrim y. n zaterdag in Rotterdam het Hï dste cabaretfestival van Ne- ■I land, Cameretten. Anuar, A 1 26 februari 1976, zag vier err geleden een voorstelling Najib Amhali, net als hij Marokkaanse komaf, en it direct: dót wil ik ook. larom deed je als stand-up nedian mee aan een cabaret- tival? Er zijn toch ook stand ■comedy festivals? wilde meedoen aan een van grootste festivals van Neder- d. Zo'n prijs geeft je toegang de grotere theaters en dót c ik. En het geeft je naamsbe- idheid, dacht ik. Nou, dat pt, ik ben de laatste dagen gebeld door kranten, radio tv, Barend en Van Dorp." 7 bar cabaret vereist andere dis ables dan stand up comedy. dat hebben ze me in de Jrrondes van Cameretten p wel duidelijk gemaakt. Ik mijn stijl moeten aanpas- tijdens workshops en met ilp van een regisseur. Niet :n maar een half uur achter n microfoon de ene na de an- re grap de zaal in roepen, V lar meer theatrale elementen n brengen. En niet zo snel aten, van de hak op de tak, aar rustiger en met een lijn in programma. Dat lukte aar- geloof ik. Anders win je n festival niet. Alleen zal ik loit muzikaal worden." it is je stijl? ben niet zo actueel. Mij zul geen harde grappen horen iken over wat er de laatste Anuar Aoulad Abdelkrim: „Ik heb mijn stijl moeten aanpassen tijdens workshops en met behulp van een regisseur." Foto: GPD tijd aan de hand is in Neder land. Ik ben van Marokkaanse afkomst, maar in Utrecht gebo ren en getogen, ik mag me dan wel Marokkaans voelen, ik bén Nederlander. Mijn programma is eigenlijk meer persoonlijk. Met als thema wel vaak de kloof tussen de eerste, tweede en derde generatie allochtonen. Het grote nieuws is niet echt mijn stijl." Wie zijn je voorbeelden? „Ik heb Culturele Maatschap pelijke Vorming gestudeerd en ik kwam toen een keer terecht bij een voorstelling van Najib Amhali. Prachtig vond ik het... dat iemand dót kon. Ik ben door hem geïnspireerd, maar dat heeft niets te maken met het feit dat hij ook van Marok kaanse afkomst is. Na afloop sprak ik hem en hij zei: als je het ook wilt, moet je zoveel mo gelijk gaan optreden in bijvoor beeld comedyclubs. Vier jaar geleden klom ik doodnerveus op een podium in het Amster damse Toomler. Ik moest en zou het doen. Ik had een paar grappen, maar de mensen ble ven maar keihard lachen. Ik dacht dat het gewoon een open podium was, maar 't bleek een auditie-avond te rijn. Na afloop hoorde ik dat ik was aangeno men." En hoe gaat het nu verder met zo'n prijs op zak? „Ik ben nu bijna drie jaar ver bonden aan het Comedy Café in Amsterdam en toer door het land met A Night Of Comedy, een theaterprogramma vol stand-up comedians. Ik schrijf daarnaast teksten voor het tv- programma Raymann is Laat. Ik moet nu heel hard gaan wer ken aan mijn eigen theater show. Dat half uur van Came retten uitbouwen tot een avondvullend programma. Ik heb materiaal genoeg. Als deze prijs tot gevolg heeft dat thea ters me willen boeken, moet ik er Waar voor rijn." door Herman Joustra leiden - Ted Griffioen (19) won afgelopen weekeinde de pu blieksprijs van het Cameretten- festival. De Zoeterwoudenaar, sinds kort wonend in Leiden, geniet met volle teugen. Hij vindt het schitterend op een podium te staan. Hoe belangrijk is het voor een beginnend cabaretier mee te doen aan dit soort festivals? „Het is een kans om voor een groot publiek op te treden. Je kunt dan zien of je een grote zaal aankan. Het is een heel an der circuit. Toen ik meedeed aan het Leids Cabaretfestival, was het voor mij duidelijk dat de mensen echt voor cabaret kwamen. Terwijl ik soms op plekken sta waarvan ik denk: wat doe ik hier? In een jeugd honk, met achter je graffiti op de muur en voor je mensen die opstaan omdat ze bier gaan ha len. Ik stond een keer gepro grammeerd voor een hardcore avond. Dus eerst ik, daarna techno-muziek. Nou, dan wil je niet weten wat voor een publiek je hebt." Is een publieksprijs mooier dan een juryprijs? „Ik besef nog niet echt dat ik een prijs heb gewonnen. Deze week heb ik gewoon weer op een open podium gestaan, met mijn cabaretbandje. Met muzi kanten. In Rotterdam, en in Leiden ook, ging ik absoluut niet voor de jury. Ik wil het pu bliek een leuke avond bezor gen. Dan heb ik ook een leuke avond. Ik vond het wel verve lend dat een recensent schreef dat ik wel heel veel vrienden bij Ted Griffioen: „Ik ben pas 19 zeg, wie ben ik dan om te zeggen wat er allemaal fout is in de wereld?" Foto: Henk Bouwman me had. Absoluut niet waar. El ke finalist had zes kaartjes ge kregen voor vrienden en fami lie. Zes! Ach, ik wil me er niet te veel van aantrekken. Ik denk maar zo: het is mooi om later op een affiche te zetten dat ik die qrijs heb gewonnen. En die prijs werkt ook mee aan mijn promotie." Jij bent als nieuwkomer een van de weinige cabaretiers die veel muziek in hun optreden stop pen. Waarom? „Muziek hoort erbij. Een liedje is een rustmoment. Maar met alleen liedjes kom je er niet, tenzij ze allemaal grappig zou den zijn. Ik probeer gedichten en muziek te mengen met mijn verhaal, dat wel stand-up-ach- tig is. Al van kinds af aan riep ik dat ik cabaretier wilde worden. En ik speelde al heel jong in een familiebandje, met mijn broers. Ik drumde. Later leerde ik gitaar en piano. Muziek en teksten, het zat er dus allebei al in." Waaruit, haal je je inspiratie? „Uit de dingen om me heen. Ik schrijf alles op in dichtvorm. Of in Ted-vorm: ik ben namelijk de strijd aangegaan met Loesje. Ik schrijf op een zelfde soort manier oneliners op. Tedje-tek- sten: 'Pispaaltjesvoetbal, Cla rence Seedorf is verzekerd van een basisplaats'. Net als Loesje onderhuids maatschappijkri tisch, ik probeer Ittjn mening niet in iemand te stampen. Ik ben pas 19 zeg, wie ben ik dan om te zeggen wat er allemaal fout is in de wereld? Voorlopig wil ik de mensen een half uur iets moois op cabaretgebied la ten zien." Waar sta je als cabaretier over vijf jaar, hoe zie je jouw toe komst? „Mijn doel was ooit in de Leid- se Schouwburg te staan. Dat gebeurde een half jaar geleden. Toen was mijn doel een prijs te winnen. Dat is nu ook gebeurd. Ik vul nu een half uur, mijn doel is een compleet program ma te maken. En dan ook we ten dat het een goed program ma is. Maar hoe het echt is over vijf jaar? Ik ben geen Jomanda. ik ben Tedje. En die vindt het leuk om op een podium te staan."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17