^aL I 'Onze hobby wordt ons afgenomen' REGIO Waar heeft die man het over NAVRAAG Hans van Baaien, Tweede Kamerlid en buitenlandspecialist van de WD, pleit deze week in HP De Tijd voor de herinvoering van de mili taire dienst- meer pncht. De aan sociale dienstplichtZtfïL, vist en ziet ihtegratie en het 'wij-gevoel' als grote voordelen van het soldatenle ven. THEO VAN KAUUWEN uit Leiderdorp (niet op de foto), luitenant kolonel bij de Genie, pleit voor een andere plicht. Gaat u mee met Van Baaien voor herinvoering van de dienst plicht? ,,Ik zou persoonlijk meer voelen voor een slociale dienstplicht dan voor een militaire dienstplicht. Na zijn Opleiding zou iedere scholier of student een jaar moeten 'te rugbetalen' aan de maatschappij door bijvoorbeeld te wer ken in de gezond- eidszorg of in de ou- erenzorg. Dat is niet alleen goed voor de betrokkene, maar ook voor de maatschappij. Want op die terreinen is de nood het hoogst." En die sociale dienstplicht geldt dan voor iedereen „Ja. Voor iedereen en zonder aanzien des persoon. Voor alle ran gen en standen, niemand uitgezonderd. longens en meisjes. Ik ben het met Van Baaien eens dat zoiets de integratie zeker zou be vorderen." Verdient iemand daar ook wat mee? ,|lk denk daarbij aan het minimumloon." Voor een militaire dienstplicht voelt u, als beroepsmilitair, dus piets? ,jNee. Het leger van vandaag de dag stelt hele andere en veel hoge- ije eisen aan de soldaat dan vroeger. Je kunt niet iemand in een half jaar klaarstomen voor een oorlog en dan naar Irak sturen. Het ip allemaal vreselijk geavanceerd en gespecialiseerd geworden bin nen die operationele eenheden. Je kunt wel wat militaire taken la- tpn uitvoeren binnen het kader van de sociale dienstplicht, maar niet meer dan dat." tekst: Ad van Kaam foto ANP/Jan Vrijdag UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Vrijdag 3 December HAZERSWOUDE - Gisteravond was het feest in het huisje van de fa milie Wesselingh-De Jong, Rijndijk 109 te Hazerswoude. Dit feest gold ine eerste plaats de geboorte van Annemarie, het eerste dochter tje van het echtpaar en eerste zusje van de ruim twee en ruim drie jari ge Nicoen Jan. Die feestvreugde werd echter verhoogd (en ook deel achtig aan het groter Hazerswoudse gezin) toen bleek, dat Annemarie door haar geboorte het inwonerstal van Hazerswoude op zesduizend had gebracht. Reeds enige tijd was het bij het bevolkingsregister van de burgerlijke $tand bekend, dat de geboorte van de zesduizendste inwoner spoedig een feit zou zijn. Naar buiten was daarvan echter op geen enkele wijze ruchtbaarheid gegeven, zodat het voor de heer Abr. H. Wesselingh een grote verrassing was, toen de geboorteaangifte iets anders verliep dan gebruikelijk. De middag na de aangifte brachten burgemeester Den Hollander en gemeente-secretaris Den Braver een bezoek aan de wo ning van de familie om Annemarie een spaarbankboekje met f 25,- aan te bieden. ANNO 1979, maandag 3 december LEIDEN - Sinds kort worden honden in ons land bedreigd door een ernstige virusziekte waartegen maar weinig kruid schijnt te zijn ge wassen. Ook alle Leidse dierenartsen geven het advies om honden zo snel mogelijk te laten inenten. Zo ook dierenarts Helder, die op de foto een hondje inent tegen het gevreesde Palvo-virus. F^óto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON iU Leidsch Dagblad Maatschappij heeft Directie: B M Essenberg E-mail: directie.hdcuz^hdcnl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@>hdc nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel 071-5-356 356 Postadres: Postbus 54,2300 Ai) Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t. Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tqt het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betalirg. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afd.eling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 12 tot 22 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. Terwijl ik op de redactie zit vanwege het overlij den van prins Bernhard, duikt Theo zijn eigen ar chief in. Hij denkt altijd mee, hij is de man achter mijn carrière. Een spot tende uitdrukking die op gezette tijden over en weer wordt gebruikt in ons gezin. Bij thuis komst, niet al te vroeg overigens, tref ik hem met de Almanak uit 1978/ 1979 op zijn knie- en aan. Wie heb ik alle maal gesproken over Bemhard Leopold Frede- rik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter, prins van Lippe-Biester- feld? Hij heeft pas nieuws. Die namen ho ren allemaal bij Bern hard. „Kijk, het staat hier keurig in. Hij is van 29 ju ni 1911." Theo bladert driftig in zijn goed bewaarde klei nood. Een oranje stevig gebonden boekje vol met foto's en studentikoze grappen en grollen. Ken de ik deze foto? Nee, ik zie koningin Juliana en prins Bemhard te mid den van gedecoreerde en geüniformeerde mannen in de ontvangstzaal van de Koninklijke Militaire Academie in Breda. Mijn Theo was daarbij. Als jong cadet had hij het genoegen in 1978 het 150-jarig bestaan van 'zijn' instituut mee te maken. Een feestelijke gebeurtenis. Hij zat in de grote kerk, zelfs achter de prins. En toen gebeurde het volgende. Professor Hartman hield een lezing over dikwandig beton. Niet het gemakkelijkste onderwerp voor een feestrede. Theo was al snel de draad kwijt, even als Bernhard. Hij hield zich koest, want voor brallerig gedrag waren de straffen destijds zwaar. De prins pakte echter zijn pen en schreef op een briefje dat al snel rondging: 'Waar heeft die man het over?' Hilariteit alom. Hierover is nog lang gesproken en gela chen binnen de kring van cadetten. Gelukkig is dit goedbe- waarde geheim slechts een aanleiding om mid den in de nacht nog wat aantrekkelijke jongensfo to's uit het Almanakje te bekijken. Ik moet het al lemaal zien. De meeste liederlijke verhalen ko men los. Mijn man was immers geen watje des tijds. Het valt mij tegen drieën zwaar om nog ly risch te doen over een zin als: 'de corps-opa en tevens oudste rugbyer was dan ook zeker de ge paste figuur om de enige 3 punten van de beslis sende wedstrijd KIM- KMA (marine-land macht) te scoren'. Een absoluut hoogtepunt in zijn carrière, zo verzekert Theo mij. Ik beloof hem bij de volgende tafelrede hier kond van te doen. Na heel veel Bernhard en heel veel Theo mag ik eindelijk naar bed. De kinderen hebben het van geen vreemde, is mijn laatste zin. Begin deze week kregen wij van vrienden, kennissen en buren beetje bij beetje te horen dat er zich tijdens onze aangekondigde af wezigheid een soort van bacchanaal heeft afge speeld. Terwijl wij afgelo pen weekeinde naar het feest van een vijftigjarige vriendin waren en een nachtje overbleven bij andere vrienden, is het allemaal gebeurd. Wel veertien fietsen voor on ze deur. De woonkamer schijnt één matras te zijn geweest en om half vier 's nachts werd er nog heftig gestampt op de trap. Toen wij zondagmiddag vanuit Waalre belden - ook bij ons was het niet vroeg geworden moet ik eerlijk bekennen - kregen wij een opgewekte Fleur aan de telefoon. „Niets aan de hand, het is leuk geweest." Ze hebben al les opgeruimd. „Alles is ook heel schoon", wordt er met enige nadruk ge zegd. Olivier is huiswerk aan het maken, net zoals zij. Ik hoor hem door de telefoon gitaar spelen, een kniesoor die daar op let. Verder nog nieuws? „Nee, het gaat goed." De laatste vraag: „Sam is ze ker al naar het Lemun?" Hij deed zaterdag nog mee aan het naspelen van de Verenigde Naties op het Stedelijk Gymna sium en dat ging zondag door. Een foute vraag. Ik voel het meteen. „Eh, nou, dat is het nu. Hij heeft een ongelukje ge had. Hij is vanmorgen •c door Berend opgehaald Zijn oog was dik en blauw en hij had een di zelig hoofd. Een ongelu je, hij struikelde over ee matras, ik bedoel kusse Je weet wel, die kussens bij de tafel. Ik weet en begrijp alles. Wij rijden als een speer naar huis. Onze vriende j? stellen ons gerust. „Hij heeft hier lekker gelegei en geslapen. Een oogka f kneuzing en een lichte hersenschudding, verdf niets ernstigs. Ongeluk- u kig gevallen." Thuis gee |e verdere sporen. Alles is j inderdaad keurig opge- ,g ruimd. We missen ook a niets. We moeten het dl komende tijd hebben Jt( van de overleveringsver a halen. Het wordt vast ei 1 zeker een prachtige anekdote, die niet mis- staat in ons familieboek Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.stoelinga@hdc.nl HDC 970 Communicatiesysteem C2000 helpt scannerluisteren om zeep ALPHEN AAN DEN RIJN - Door nieuwsgierigheid gedreven hangen scannerluisteraars urenlang achter hun bakkie. Wachtend op die ene grote brand, dat catastrofale ver keersongeval of die brute roof overval. Nog even en het kan niet meer. C2000, het nieuwe communicatiesysteem voor hulpdiensten, maakt het af luisteren van een politiescan ner onmogelijk. De gecodeerde boodschappen van het sys teem zijn niet te kraken. „De analoge berichten konden we zo uit de lucht plukken", zegt Alphenaar Dennis (26). „De di gitale berichten van C2000 niet. Onze hobby wordt ons af genomen." De scannerluiste raar is niet meer. C2000 is een nieuw digitaal systeem waarop alle hulp diensten zijn aangesloten. Ambulance, politie, koninklij ke marechaussee en brand weer kunnen direct met el kaar communiceren. De noodhulp is op deze manier, vooral bij grote calamiteiten, beter te coördineren. Verder was het oude analoge netwerk volgens het ministerie van binnenlandse zaken geba seerd op verouderde techno logie. En werd de aanschaf van de apparatuur en het on derhoud van het netwerk te duur. C2000 wordt in Neder land gefaseerd ingevoerd. In de regio Hollands Midden is het sinds een paar weken ge deeltelijk in de lucht. Problemen en tegenslagen kenmerkten de aanloop van het geprezen netwerk. Televi sieprogramma Zembla bracht problemen met de dekkings graad aan het licht. In gebou wen en tunnels zouden de portofoons en mobilofoons onvoldoende bereik hebben. Die problemen zijn inmiddels grotendeels verholpen, maar hebben ertoe bijgedragen dat de invoering van het commu nicatiesysteem ernstig is ver traagd. C2000 stond gepland voor het jaar 2000, zoals de naam al doet vermoeden. De nieuwe deadline - begin 2005 - lijkt nu voor verschillende regio's al te hoog gegrepen. Verder rezen de kosten voor de bouw en de exploitatie van het netwerk de pan uit. Vernieuwing is de basis van vooruitgang en je zou ver wachten dat scannerluiste raars en radiozendamateurs een vernieuwd en verbeterd netwerk met open armen zouden ontvangen. Niets is minder waar. Het probleem voor de hobbyisten is dat de digitale berichten van C2000 beveiligd zijn tegen afluiste ren. Zo complex dat gespro ken kan worden van een mo dem enigma. „De berichten zijn zo zwaar gecodeerd dat de snelste computer ongeveer twee dagen bezig is om ze te decoderen. Daarnaast wordt de codeersleutel elke dag ge wijzigd", zegt Dennis. „Niets is onmogelijk, maar ik zie niet snel gebeuren dat het systeem wordt gekraakt." Zelfs met omgebouwde digi tale scanners uit de Verenigde Staten is dat niet mogelijk. VRIJDAG 3 DECEMBER 2004 TUSSENPENENPAN Die zijn niet geavanceerd ge noeg. Ook afgedankte of ge stolen mobilofoons of portofoons bieden geen soe laas. „Elke ontvanger zendt een uniek sig naal naar de centrale. Het is daar vandaan doodeen voudig om een gestolen of afgedank te scanner uit te scha kelen", al dus de 26- jarige Al phenaar. Met de ge boorte van C2000 gaat dus een hobby ter ziele. In de hoop een politiebood- schap te on derschep pen, begon het voor Dennis alle maal met het draaien aan de knoppen van een doodgewo ne transis torradio. Op vijftienjarige leeftijd kocht hij zijn eerste scanner, maar daar bleef het niet bij. „De afgelopen elf jaar heb ik er duizenden guldens inge- Ook de portofoons veranderen met de intrede van C2000. Links staat het nieuwe, kleinere model. Foto: WFA/Dennis Beek stoken. Die apparatuur kan dus binnenkort allemaal bij het grofvuil." Veelgehoord commentaar op de luisteraars is dat zij vaak eerder ter plaatse zijn dan de hulp diensten en daar het per soneel in de weg lopen. Dat is echter een kleine groep, schat Dennis in. Het is vol gens de Al phenaar geen sensatiebe lustheid, maar dood normale nieuwsgierig heid die de meeste scan nerluisteraars drijft. „Je hoort een si rene en je vraagt je af waar die heen gaat en hoe ernstig het is. Ik heb mijn scan ners altijd aanstaan. Vaak alleen op de achter grond. Door dat ik het al jaren doe, her ken ik de be langrijke oproepen. Ik kruip dan achter mijn ontvangers en draai de volumeknoppen open." De hobby gaat voor de Alphe naar vérder dan alleen het af luisteren vari de scanner. Dennis beheert sinds 1999 een website waar veel te vin den is voor enthousiaste luis teraars. Op scanner.sneeuw- man.nl staat alles over onder meer de hulpdiensten, fre quenties, apparatuur en na tuurlijk over C2000. Daarnaast is op de site een uitgebreid overzicht te vinden van de co des die de politie gebruikt om overtredingen en misdaden aan te duiden. Zo staat 125 voor een auto te water en als de code 221 uit de zendbak klinkt, is er een overval gaan de. „Door C2000 kan ik de site straks ook opdoeken, denk ik." Gloort er dan helemaal geen hoop meer voor de nieuws gierige luistervinken? Dennis: „P2000 is het enige lichtpun tje voor ons." P2000 is het alarmeringssysteem van C2000. Een onderdeel van het nieuwe netwerk waarmee on der meer de berichten wor den verzonden naar de pagers van brandweer- en ambulan cepersoneel. Deze korte boodschappen zijn echter een matig alternatief voor de ge sprekken in de ether. „Via mijn site kun je een overzicht van deze berichten bekijken. Er zijn ook steeds meer men sen die zo'n pager aanschaf- fen, maar spannend is het II niet. Via P2000 is namelijk 3 leen af te lezen waar de hul diensten heen gaan. Niet w; y er aan de hand is. Het kan c net zo goed dat de brandwe n uitrukt voor een grote bran< als voor een kat die niet uit c, boom kan komen.1C De geavanceerde apparatui en metershoge antennes zij 1; binnenkort toch nog niet he lemaal rijp voor de vuilnisbi )g Ze zijn nog te gebruiken om bijvoorbeeld het berichten- |a verkeer van Schiphol te vol- n gen. „Er is een groep die zie hiermee bezighoudt, maar is klein. Ik denk ongeveer 1( jt, procent van de luisteraars. j Het spannende en leuke is voor mij en veruit de meesti anderen af. Erg jammer", al dus de 26-jarige Alphenaar. Tientallen fanatieke hobbyi ten en honderden mensen een handscanner hebben, moeten dus op zoek naar et ander tijdverdrijf. Dennis: „Naast scannerluisteraar be ik ook een radiozendamatei Het doel is om een zo ver m gelijke verbinding op te zett en zelf de apparatuur hier- voor te maken. Ook leuk n tuurlijk, maar hij zal nog va! met weemoed terugdenken j aan de uren achter zijn bak-n kie. „Ik houd de ontwikkelii J5 gen in de gaten, maar ik hel niet veel vertrouwen in een 1 terugkomst van het scannerr Het scantijdperk is voorbij.'1 Ben Zwirs

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16