REGIO Geen Cl000 maar AH in Warmond Wandelende statenleden stuiten op bordjes en een boze boerin Als jezelf binnenkomen bij Brasserie Park Winkelwagen i Hoogmade eej januari open de stelling l üD -Klagers moeten meebetalen aan onderzoek machinefabriek' Touwbaan-debacle Leiderdorp kan geen incident zijn R3 'Onderhandelingen vergevorderd' Nieuwe burgemeester van Zoeterwoude begint al snel ito te water Zoeterwoude terwoude - Een automobi- is gisteren aan het begin van avond met zijn auto te water aakt langs de Weipoortse- bij Zoeterwoude, dicht bij «111. De auto raakte in een dht van de weg en belandde djn kant in het water. De tuurder kon zelf uit de auto nen. Volgens de politie had te veel gedronken. ilitie houdt sjesrover aan irschoten - De politie denkt de aanhouding van een 39- ge man een brute tasjesroof de Voorschotense Admiraal lerRuyterlaan te hebben opge- t. De man, een inwoner van eeibrschoten, wordt ervan ver lat :ht dat hij woensdag tegen 00 avond een 59-jarige plaats- df lote heeft beroofd. Hij zou lin taf de fiets een greep naar de d1 van het slachtoffer hebben an laan. De roof lukte niet in 01 keer waarna de man is af- tpt en hij de vrouw heeft igeduwd. Aan de hémd van signalement en met behulp iet i getuigenverklaringen pakte politie korte tijd later op de nt Iseweg de Voorschotenaar Wie een ernstig lisdrijf pleegt, verspeelt rijn recht op privacy, en f ml C Geefu nfr jdi www.leidschdagblad.nl vrijdag 3 december 2oo4 door Ruud Sep warmond/oud ade - Er moet nog heel wat gebeuren voordat wande laars in de polders tussen de Kaag en Rijpwetering ongestoord kunnen wandelen. Dat ondervond een groep Statenleden onlangs toen ze op uit nodiging van het wandelplatform Zuid-Holland een wandeling maak ten door het gebied. Vlakbij de Kaag sociëteit stuitten de wandelaars mid den in een openbare wandelroute op een bordje 'privé'. En toen ze dan maar via een andere route de polder in waren getrokken, werden ze op de terugweg aangesproken door een bo ze boerin die vond dat de wandelaars hun komst van tevoren best even hadden kunnen melden. De wande ling heeft inmiddels geleid tot officië le vragen aan Gedeputeerde Staten. Wandelaars zijn in alle plannen voor de ontwikkeling van het platteland een ondergeschoven kindje. Dat vindt althans PvdA-statenlid Gerard van den Broek, de initiatiefnemer tot de vragen over de wandeling door het Ade-gebied. „We willen de eenzijdige aandacht voor fietspaden een beetje ombuigen in de richting van wandel paden", vertelt hij. Daarvoor is het belangrijk dat er niet alleen nieuwe wandelpaden worden aangelegd, maar dat de bestaande routes ook bruikbaar blijven. „Maar je ziet dat de openbaarheid van paden nog wel eens een probleem is. Boeren sluiten paden af terwijl ze toch echt verplicht zijn om wandelaars toe te laten. Een rechtszaak over een afsluiting in de buurt van Amsterdam heeft dan on langs nog aangetoond. In de omgeving van de Kaagsociëteit stuitten Van den Broek en andere sta tenleden eerst op een bordje 'privé' op een wandelroute die al decennia lang in gebruik is. En even later werd de groep wandelaars aangesproken op een boerenerf. „De vrouw des huizes vroeg: 'Wat doet u hier? Waar om zijn wij niet op de hoogte gesteld? Ja, dan krijg je een discussie. Dat is op zich niet erg, maar dat moet niet iedere wandelaar krijgen, want dan is de lol er snel af', aldus de PvdA'er. De wandeling kwam net als de schrif telijke vragen niet uit de lucht vallen. Het wandelplatform Zuid-Holland, een belangenorganisatie van wande laars, wil juist in het Ade-gebied de wandelaars onder de aandacht bren gen. De reden daarvoor is dat er juist voor deze regio op dit moment ge werkt wordt aan een 'aanpassingsin richting' waarbij in de polders natuur en recreatie extra impulsen krijgen als compensatie voor de aanleg van de HSL even verderop. Met die herinrichting in het achter hoofd heeft het wandelplatform een paar jaar geleden een compleet wan delpadenplan gemaakt voor het ge bied. „Een klein deel daarvan is over genomen, maar een groot deel niet. Omdat er in de huidige plannen nog maar weinig aandacht is voor wande laars, hebben wij de leden van Pro vinciale Staten uitgenodigd", vertelt Tom Eisenburger van het wandel platform. In de voorlopige ontwerpen voor de herinrichting van het gebied zijn wel veel fietsroutes ingetekend. „Maar die fietspaden gaan in veel gevallen ten koste van prachtige mogelijkhe den voor echt schitterende wandel routes", klaagt Eisenburger, die niet uitgesproken raakt over de schoon heid van de polders ten zuiden van de Kagerplassen. „Het is een gigan tisch mooi gebied, maar het is ontzet tend slecht ontsloten voor wande laars. Die twee dingen hebben we aan de leden van Provinciale Staten willen laten zien. Dat de openbaarheid van wandelpa den onder druk staat, is overigens een oud gegeven. Negen jaar geleden kregen wandelaars die bij een op standige veehouder aan de Wijde Aa over het wandelpad wilden lopen zelfs even politiebegeleiding. Hoewel de boer aan alle kanten in het onge lijk werd gesteld, kreeg hij het toch voor elkaar dat de route werd verlegd zodat wandelaars voortaan niet meer over zijn land hoefden te lopen. De inwoners van Paiogmade kunnen vanaf 4 ja- tri weer boodschappen doen ïun dorp. Versspecialist Van Poel uit Roelofarendsveen !lr t een winkelwagen beschik- ™ir. Vrijwilligers bedienen de tei iten in de wagen die tussen 3re )0 en 14.00 op de Vissersweg 511 ut te staan. Van der Poel s gt ervoor dat de wagen elke weer wordt gevuld met verschillende producten, ls vers brood en vlees, iatiefnemer Job Groven- n, tevens CDA-raadslid, is overeengekomen met Van Poel. Grovenstein: „Liever ren we al voor de feestdagen 'n gegaan, maar dat lukte 1*t der Poel niet." ^moet nog wel aan een paar irwaarden worden voldaan mi irdat de winkelwagen defini- opengaat. „We zoeken nog ad i nachtelijk onderkomen de wagen in de buurt. Elke heen en weer naar Roelof- eil ndsveen is te ver." Ook le kt Grovenstein nog een paar ia< kvilligers. principe blijft de wagen m totdat de nieuwe Coop- da lermarkt medio 2005 zijn en opent in het nieuwe v ikelcentrum van Hoogmade. ivenstein: „Maar bij onvol le ;nde omzet, stoppen we eer- ïw ;in augustus sloot de laatste Derfikel van Hoogmade, de leftnarkt, de deuren wegens weinig omzet. De inwoners t sindsdien voor hun eerste ;ze ensbehoeften aangewezen omringende dorpen. Bob Meijer (links) en Johan Klerks in de zithoek bij de open haard: „Het moet hier aanvoelen als een huiskamer." Foto: Hielco Kuipers Restaurant in Leiderdorpse Houtkamp na metamorfose maandag open door Janneke Dijke leiderdorp - Een oude bakste nen boerderijmuur, een knispe rend haardvuur midden in een zwarte wand, witgeverfde mu ren, plafonds en balken en comfortabele lichte zitmeube len rond donkerbruine tafels. Niets herinnert meer aan de traditionele inrichting van de restaurants In den Houtkamp en Crème Fresh die voorheen gevestigd waren in de oude boerderij in het Leiderdorpse park De Houtkamp. Na een ver bouwing van krap drie maan den is Brasserie Park er klaar voor om maandag open te gaan. Stamgasten kunnen eigenaars Bob Meijer en Johan Klerks nog niet hebben, maar de eerste kandidaten zijn al langs ge weest. Tijdens de verbouwing besloegen de raampjes van de boerderij regelmatig doordat voorbijgangers naar binnen tuurden. Deze laatste week lo pen nieuwsgierigen ongege neerd naar binnen om alvast te kijken hoe het wordt. Precies die sfeer willen Meijer en Klerks creëren: die van een huiskamer. Kort na de overname van het restaurant, in september, be loofden de twee dat ze alle tie relantijnen zouden verwijderen. Ze wilden de karakteristieke sfeer van de boerderij bena drukken door een strakke, mo derne inrichting die in contrast staat met de oude details. Ei genlijk net zoals ze hebben ge daan met de Poortwachterszaal in hun restaurant De Poort van Leyden in de Leidse Zijlpoort. Dat voornemen lijkt te zijn ge lukt. Doordat een deel van het plafond is verwijderd, valt er veel meer licht naar binnen. Op sommige plekken is het nog mooier geworden dan ze had den gedacht. „Bij het opruimen van de zolder stootten we tegen de muur waardoor het gips er van af viel", vertelt Meijer. .Achter drie of vier lagen stuuk- werk bleek deze oude boerde rijmuur te zitten." De muur die het restaurantgedeelte scheidt van de hooiberg is nu een van de pronkstukken in het restau rant. Andere plannen wijzigden ze gaandeweg. De zijkamer is niet het domein voor de kinderen geworden, want het blijkt een leuke plek om achter het raam een kop koffie te drinken of te lunchen. „De kinderhoek staat nu naast de bar, omdat het daar toch al wat rumoerig is", zegt Meijer. In de houten doolhof kunnen kinderen zich verkle den als ridder of jonkvrouw. Als maandag de deuren om elf uur open gaan en de eerste gas ten worden getrakteerd op gra tis koffie met gebak, zijn de gro te zaal en de herenkamer aan de voorkant van het pand klaar. Ook de hooiberg kan worden gehuurd, maar voor de fini shing touch moeten Meijer en Klerks nog even sparen. De naastgelegen ruimte De Blauwe Vogel, in vroeger tijden een scoutinggebouw, gaat in mei open. Deze zaal wordt ver huurd voor feesten, vergaderin gen of andere bijeenkomsten. Hoewel er nog geen kwast te gen de muur gezet is, hebben acht aanstaande bruidsparen de ruimte al geboekt voor hun huwelijksfeest. „Wordt het een beetje zoals de Poort? vragen ze. Dan vinden ze het goed", vertelt Klerks. De opening wordt in mei gevierd met een feestweek. Brasserie Park moet weer een beetje reuring brengen in Lei derdorp, hopen de eigenaars. Zeven dagen per week kunnen mensen er terecht voor koffie, lunch of diner. Een driegangen menu kost 27 euro, een vier gangenmaaltijd drie euro meer. High tea, kinderpartijtjes of een champagnebrunch: het is alle maal mogelijk. Chic gekleed gaan is nergens voor nodig. „Hier kan je in je spijkerbroek met sneakers binnenlopen. Of ik nou oesters ga eten of dim sum, ik wil als mezelf binnen komen", zegt Klerks. Dat ver wacht hij ook van zijn gasten. Judy Nihof bei thu iterwoude - Als omwonenden van ïhinebedrijf Kasteel in Zoeterwou- Rijndijk een nieuw onderzoek wil- naar de trillingen die zij ervaren, 07 1 moeten ze de helft daarvan zelf [alen. Die voorwaarde stelt de WD- ttie in Zoeterwoude. liberalen vinden niet dat de ge- ente volledig hoeft op te draaien laai ir de kosten van het onderzoek, dat op0 euro bedraagt. „We hebben heel cu veel moeite met nóg een onder kot rot ïjvi zoek", aldus fractievoorzitter Sanders gisteravond in een commissievergade ring. Er zijn in Zoeterwoude vele plaatsen aan te wijzen waar mensen overlast ervaren. Wij vinden 3.600 euro een heel bedrag. Zeker gezien het feit dat er al zoveel onderzoeken zijn ge weest." Ook de fractie van Progressief Zoeter woude staat niet te trappelen om 3.600 euro uit te trekken. „Uit eerdere, zeer uitvoerige studies naar de trillings- overlast, is gebleken dat er geen relatie is te leggen tussen de overlast en de activiteiten van Kasteel. Die onderzoe kers zijn echt niet over een nacht ijs gegaan," aldus PZ-fractievoorzitter Ooijendijk. De klachten over trillingen zijn onder meer afkomstig van de familie Kop- penol uit de Rijnstraat. PZ had een aantal bewoners uit de Rijnstraat ge beld, met de vraag of ook zij daar ook last van hebben. „Slechts één persoon had zeer sporadisch last", aldus Ooij endijk. Volgens Leiderdorper Prins, die reageerde vanaf de publieke tribune, moet de overlast van Kasteel niet wor- OPINIE den onderschat. Aan de Leiderdorpse kant van het water zouden de bewo ners geen last hebben van trillingen, maar wel van lawaai van het bedrijf. Burgemeester en wethouders willen het nieuwe onderzoek wel volledig op kosten van de gemeente laten uitvoe ren. Daarvoor is het volgens wethou der Van der Kooi te belangrijk. „Eerde re onderzoeken hebben niet kunnen aantonen dat er verband is tussen de klachten en de activiteiten van Kasteel, maar ze sluiten het ook niet uit. Dat is het zwakke van het verhaal." De wethouder wil uitsluitsel, omdat Kasteel een vergunning heeft aange vraagd om een aantal onderdelen van het bedrijf 'volcontinu' te laten wer ken. Als er wel een relatie blijkt te zijn tussen de klachten en de activiteiten van Kasteel, kunnen we voorwaarden stellen aan de vergunning." De CDA-fractie is als enige in de raad warm voorstander van een nieuw on derzoek. De fractie wil zich de komen de week beraden op het voorstel van de WD om de bewoners de helft te la ten betalen. ijve Der rgemeester Zonnevylle wist ?ns teen jaar geleden zeker. Wat sde reden dat zijn Leider- lp aan een gemeentelijke ie'. lindeling ontsnapte? Dat was 'a0 plaatselijke bestuurskracht, ihij niet zonder trots. Wie iiter de afgelopen twee weken verhoren van de enquête- )0(J omissie op het gemeente- ir0 is heeft gevolgd, kan die con- iuli sie moeilijk delen. speciaal ingestelde raads- Dmissie boog zich over de lag hoe het zover heeft kun- n komen dat de verbouwing van een pand aan de Touwbaan tot schoolgebouw een miljoen euro meer kostte dan geraamd. De antwoorden van de meeste betrokkenen schetsen een ont hutsend beeld van de plaatselij ke overheid. Leidinggevenden weten van elkaar en van hun ondergeschikten niet precies wat ze aan het doen zijn. Afde lingshoofden en wethouders la ten de - inmiddels afgetreden - CDA-wethouder Roest groten deels zijn gang gaan als hij te gen de afspraken in zelf ambte naren aan het werk zet. Daardoor verbouwt een pro jectontwikkelaar het pand ter wijl de gemeente geen contract met hem afsluit en een goed verbouwingsplan ontbreekt. Tijdens de verbouwing wordt geld over de balk gesmeten om dat plafonds keer op keer wor den opengetrokken. En scholen hebben niets te zeggen over de inrichting van hun leslokalen, omdat zij er pas bij worden be trokken als de verbouwing al in volle gang is. Bij de Touwbaan-zaak ging on geveer alles mis wat er mis kon gaan. En dat op alle niveau's. Betrokken ambtenaren uit Lei derdorp en de regio, leidingge venden, wethouders, bouwers en de projectontwikkelaar: alle maal lieten ze steken vallen. Hieruit blijkt dat het Touw- baan-debacle geen kwestie is van slechts een blunderende ambtenaar en een eigengereide wethouder. Een paar hoge ambtenaren en de huidige wethouders haast ten zich de afgelopen dagen te zeggen dat het hier een inci dent betrof. Dat klinkt niet ge loofwaardig. Alleen al door de schaal en omvang van de fou ten wordt niet de geruststellen de indruk gewekt dat de ge meente andere zaken wel tot in de puntjes op orde heeft. Juist bij de alledaagse projecten als het verplaatsen van een buurt huis of het nemen van ver keersmaatregelen is de kans groot dat het vaker misgaat. Het is onmogelijk dat bij dit ene project alles verkeerd ging, ter wijl alle andere activiteiten van de gemeente gesmeerd verlo- pe a. door Judy Nihof warmond - De nieuwe super markt in Warmond wordt geen Ciooo. Het ziet ernaar uit dat er een Albert Heijn komt op de kop van de Dorpsstraat. Een woord voerder van Ahold bevestigt dit. „We willen ons graag in War mond vestigen. Het is niet alleen een kwestie van 'willen'. De on derhandelingen erover zijn al in een vergevorderd stadium", al dus de woordvoerder. Waarom de Ciooo niet langer in beeld is, kon niemand bij de overkoepe lende organisatie Schuitema gis teren vertellen. Voorzitter Van Mameren van woningstichting Warmunda, de ontwikkelaar van de kop van de Dorpsstraat, is verbaasd dat het nieuws over de mogelijke komst van Albert Heijn is uitge lekt. Hij had eigenlijk pas naar buiten willen treden als War munda met Ahold overeen stemming had bereikt. Van Mameren bestrijdt dat Warmunda en de C100Ó er niet samen uit konden komen. „De Cl000 was een hele acceptabele kandidaat. Maar op een gege ven moment zijn Schuitema, dat onderdeel uitmaakt van Ahold, en Ahold samen komen opdraven. Vervolgens is de een weggevallen en de ander ervoor in de plaats gekomen. Dat is ge woon bedrijfspolitiek." Volgens Van Mameren moet een ding duidelijk zijn. „Er kómt een nieuwe supermarkt. Punt uit. We zijn niet op zoek naar een kandidaat. We ver wachten dat we er binnen en kele weken met Ahold definitief uit zijn." Ruim vier jaar geleden stelde de gemeente Warmond als eis dat Warmunda contractbesprekin gen aan zou gaan met Schuite ma, en niet met andere super- marktorganisaties. De gemeen te vond dat zij gezien bepaalde afspraken die in het verleden waren gemaakt, niet om Schui tema heen kon. De Onderne mers Vereniging Warmond (OVW) was destijds niet te spre ken over die keuze. Een consu mentenonderzoek gehouden door de OVW wees uit dat War- monders het liefst hun bood schappen haalden bij Albert Heijn of de Digros, en niet bij de C1000. Inmiddels zijn de voorbereidin gen begonnen voor de bouw van appartementen en een nieuwe supermarkt met een bruto oppervlakte van duizend vierkante meter. Rondom het project is veel te doen geweest. Tegenstanders, met de Vereni ging Betrokken Warmonders voorop, vinden dat het project het karakter van het dorp aan tast. Vorige maand stelde de rechter de bezwaarmakers in het ongelijk. Het bouwproces dreigt nu weer te worden vertraagd door het verzet tegen de kap van 28 bo men in de Dorpsstraat, die moeten wijken voor de nieuw bouw. De Vereniging Betrokken Warmonders doet niet met de ze actie mee. „Je weet hierbij van tevoren wat de uitkomst is. Het levert alleen maar wat ver traging op van de bouwplan nen", zegt voorzitter Jan Se- venster. Hij vindt protesteren alleen zin vol als het uitzicht zou bieden op bijstelling van de bouwplan nen. Sevenster snapt de erger nis van de bezwaarmakers over de bomenkap overigens wel. Hij vindt dat de kapvergunning erg laat is aangevraagd. „Van het begin af aan is de indruk gewekt dat de bomen konden blijven staan." zoeterwoude - Liesbeth Bloe men gaat al op 16 december aan de slag als burgemeester van Zoeterwoude. Het sector- hoofd van de gemeente Haar lemmermeer is deze week door de koningin benoemd tot bur gemeester. Donderdag 16 de cember vindt de installatie plaats op het gemeentehuis tij dens een buitengewone raads vergadering die om 16.00 uur begint. Na de plechtigheid kun nen de inwoners van Zoeter woude met Bloemen kennis maken en haar feliciteren. De receptie is van 17.00 uur tot 18.30 uur. Waarnemend burgemeester Havermans neemt een paar da gen eerder officieel afscheid van Zoeterwoude. Dat gebeurt tijdens een buitengewone Liesbeth Bloemen. Foto: privé-archief raadsvergadering. Afsluitend is er een receptie. Deze duurt van 17.00 tot 18.00 uur. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356475, dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: regioredactie.ld@hdc.nl Afgaande op de verhoren kan het oordeel van de commissie in februari onmogelijk mild zijn. Aan de andere kant heb ben de enquêteleden een reden om de scherpe kantjes van hun conclusies af te vlakken. Want als zwart op wit vast komt te staan dat de bestuurskracht in Leiderdorp ontbreekt, dan her innert de burgemeester zich vast nog wel wat de consequen tie daarvan kan zijn. Janneke Dijke en Lon.in Leef mans Hulp bij het maken van ge dichten, een originele surprise of typische sinterklaassnoep. Die wordt morgenmiddag door verschillende pieten aangebo den in Winkelhof Leiderdorp. Bij de oude dorpskerk aan de Hoofdstraat in Leiderdorp wordt zaterdag 11 december weer een kerstboom geplaatst en versierd. Dat gebeurt door de stichting Vrienden van de Oude Kem. Vorig jaar werd het zelfde initiatief gefrustreerd toen vandalen er vandoor gin gen met de boom en de verlich ting. Voor kinderen van 8 tot 12 jaar wordt zaterdag 11 decem ber een speciale discoavond in elkaar gezet in buurthuis Vliet- wijk in Voorschoten. Kerstmis is het thema. De disco duurt van 19.00 uur tot 22.00 uur. In formatie: 06-55847879. Een kerstbazaar, opgezet door de Unie van Vrijwilligers. Die begint vandaag om 10.00 uur op het Voorschotense Me relhof 7-11.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15