School wil noodlokaleil vervangen LEIDEN REGIO Geertsema hoeft niet te bezuinigen op Rembrandtjaar Internetten niet eenvoudig in ziekenhuizen Hof wil extra onderzoek in dubieuze verkrachtingszaak Hulp bij teruggave belastinggel» :n den haag/leiden - Het Haagse gerechtshof zou uitspraak doen in de verkrachtingszaak tegen een 39-jarige Leidenaar, maar heeft het onderzoek heropend. Het hof wil nog een getuige te horen alvorens tot een eindoor deel te komen, zo besliste het hof bij 'tussenvonnis'. Mogelijk gaat het om het vermeende slachtoffer. Deze vrouw was op 27 septem ber vorig jaar in de gedoogzone van het Leidse Centraal Station naast de Leidenaar komen zit ten toen hij zijn dope aan het roken was. Even later liep hij met haar op naar haar huis. Onderweg werd ze door hem verkracht in een weiland aan de Wassenaarseweg. Althans, dat beweert de vrouw. Haar verhaal lijkt te worden bevestigd door het feit dat zij poedelnaakt en hevig in de war op straat werd opgevangen door volslagen vreemden. De verdachte heeft een ani ir< lezing van wat er die avond t beurde. Volgens hem had i vrouw met de seks ingest» ir in ruil voor cocaïne. Maar I dens die seks in het wei! ni zou zij de drugs uit zijn kle Ic hebben gepikt. Daarom hai tv haar kleren afgepakt en woede in een vuilnisbak ir dumpt, zo luidde zijn verkla ie voor de ontredderde toest ir waarin de vrouw later vuk aangetroffen. iv Begin dit jaar geloofde ;n Haagse rechtbank de vrouw. Leidenaar kreeg toen drie pi cel opgelegd. Hij ging in bei ik bij het Haagse gerechtshof. >e dens de behandeling van w beroep vroeg het openbaar i nisterie het hof om deze :r straf op te leggen als de re» o\ bank had gedaan. De zaak wordt waarschiji pas over enige maanden vo gezet. leiden - De Leidse welzijnsorganisatie houdt maandag 6 decern een informatiebijeenkomst over inkomstenbelastingen. Veel m sen hebben recht op teruggave van belastinggeld, maar weten niet. De LWO helpt deze middag bij het invullen van de formu ren. De bijeenkomst is van 13.00 tot 14.00 uur in Buurtcenö Matilo aan de Zaanstraat 126. De LWO rekent een kleine bijdi voor computerkosten. AGENDA f Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 en 121 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdcJ Zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur houdt de Vereniging voor Natuur en Milieu-educatie een wandeling in het Omme- dijkse bos van Wassenaar. Het is een doe-dag waarbij de ver eniging hakken, zagen en sloot kantbeheer organiseert. Wie wil ervaren dat biologi sche producten niet alleen ver antwoord, maar ook lekker kunnen zijn, kan zaterdag te recht bij de Zaailing op de Hooigracht 41. De Rit Natuur producten verzorgt daar een proeverij, meer informatie bij P. Zaailing, tel. 071-5146917. Op pakjesavond, zaterdag 4 december, kan iedereen met een eigen surprise en gedicht terecht bij Cultureel Centrum de X in het Volkshuis op de Apothekersdijk. Voor muziek en sfeer zorgt de X. Vijftig-plussers kunnen zon dagmiddag om 13.30 uur weer terecht in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 5 om te klaverjassen. Meedoen kost 1,60 euro per persoon. Maandag 6 december is er in buurthuis Op Eigen Wieken een bingo voor 50-plussers. Voor drie euro kunnen de spelers meedoen aan vijf rondes bingo. De zaal gaat om 13.30 uur open en de activiteiten beginnen om 14.00 uur. Ook op zondag 5 decemba om 13.30 uur houdt Buurthii T de Pancrat op de Middelste- ic gracht 85 een bingomiddag. R zaal gaat om 12.00 uur open 11 Voor extra informatie: tel. 0711 5126243. la Meiden tussen de 12 en 15 ct jaar kunnen zich inschrijven I voor een cursus hairstylingi e buurthuis Matilo aan de Zaai ir straat 126. De eerste les is op K) maandag 6 december. De cu sus bestaat uit drie bijeenkoi sten. Meedoen kost 10 euroi de bijeenkomsten duren van 15.30 tot 16.30 uur. Inschrijv bij jongerenwerkster Nastasi Verkade van de IWO, tel. 06- 54731161. Ouderen die fit willen blijvt kunnen dinsdag 7 december weer sporten in de gymzaal! rantijnstraat. Stichting Diens verlening houdt daar van 13, s tot 14.30 uur de Sport-Fit 55 met aandacht voor conditie, [j, sport en spel. Voor informati< p tel. 071-5123744. Dinsdagavond vanaf 20.00 uur, zaal open om 19.00 uur, v er bingo in buurthuis 't Spoc B tje. Meespelen vanaf 10 euro. is Voor informatie bij buurthui s Spoortje, Bemhardkade 40, s 071-5220866. B ia Tegenvallende sponsoropbrengst heeft geen gevolgen voor programmering vrijdag 3 DECEMBER 2004 door Marijn Kramp leiden - De sponsorgelden mo gen dan wat lager uitvallen dan verwacht en het logo mag om streden zijn; het Rembrandtjaar zelf staat nog als een huis. Want op de evenementen die in 2006 ter ere van Rembrandts 400ste geboortejaar worden georgani seerd, hoeft volgens de verant woordelijk wethouder Geertse ma geen cent te worden bezui nigd. De tegenvallende inkom sten worden namelijk gecom penseerd door wegvallende kos ten. De dure internationale pro motiecampagne neemt de lan delijke stichting Rembrandt 400 voor haar rekening. Geertsema heeft zich de afgelo pen weken gestoord aan de - zoals hij het noemt - stem mingmakerij over het Rem brandtjaar. ,,A1 die negatieve re acties die volgden op mijn me dedeling dat de sponsorop brengst lager uitpakt dan ver wacht, vond ik erg vervelend. Dat er dan gelijk wordt gezegd dat het helemaal niet gaat luk ken met het Rembrandtjaar, dat zoiets nooit lukt in Leiden, dat rijdt ons enorm in.de wielen bij het binnenhalen van sponsor gelden." Want op dat laatste heeft Geert sema nog steeds zijn zinnen ge zet. Alleen wordt dat geen 6 miljoen. Dat bedrag was geba seerd op een gezamenlijke sponsorwerving met Amster dam, waar Rembrandt, een maal volwassen, naar toe ver huisde. „Maar het Rijksmuse um en het Rembrandthuis, on ze Amsterdamse partners, vie ren niet zoals Leiden het hele jaar door feest Zij doen het met één of twee tentoonstellingen. Dit verschil maakte het lastig om samen op te trekken in de sponsorwerving. Nu we dat af zonderlijk aanpakken kunnen we niet meer rekenen op één grote sponsor die als een soort 'founding father' van het Rem brandtjaar optreedt." Geertsema heeft zijn begroting daarom moeten aanpassen. In plaats van 6 miljoen rekent de gemeente nu op een budget van 3,5 miljoen. „Maar omdat ik mij niet weer wil laten vast pinnen op een bedrag heb ik het liever over de 1,3 miljoen euro die de gemeenteraad be schikbaar heeft gesteld. Van dat bedrag bouwen wij het feest. Daarbovenop krijgen we nog subsidies, inkomsten uit kaart verkoop en dergelijke en reke nen we op sponsorgelden." Bezuinigen op de programme ring is volgens Geertsema niet nodig. De gemeente heeft na melijk behalve een tegenvaller ook een meevaller. De kosten voor de dure internationale promotiecampagne neemt de landelijke stichting Rembrandt 400 voor rekening. Dat scheelt Leiden miljoenen. De promotiecampagne ging ten in Leiden en Amsterdam in 2006 staan beschreven waren in een mum van tijd weg. Om in de behoefte van de touropera tors te kunnen voorzien werden vervolgens persmappen uitge deeld. De grote internationale belang stelling op de Londense beurs verbaast Geertsema niet. Rem brandt is tenslotte een topmerk dat bekend is in de hele wereld. Ook heeft hij er vertrouwen in dat dit enthousiasme overslaat naar de Leidse bevolking. „Na tuurlijk zal het de viering van Leidens Ontzet niet overtreffen. Maar ik vind de reacties op het Rembrandtjaar uit de stad be moedigend. Ik merk dat steeds meer mensen aan het naden ken zijn over de viering. De mo lenaars, de winkeliers, de kun stenaars, ze komen allemaal met ideeën voor het Rem brandtjaar." Bang dat Amsterdam uiteinde lijk met de eer gaat strijken en alle geïnteresseerden naar het Rijksmuseum en het Rem brandthuis trekt is Geertsema niet. „Leiden heeft genoeg te bieden. Hier kun je nog een stad zien zoals Rembrandt die zag. In Amsterdam kan dat niet. Daar is door de eeuwen heen meer veranderd aan de grach ten en staan in het centrum meer moderne gebouwen dan in Leiden. Amsterdam daaren tegen heeft het prachtige Rem brandthuis en het Rijksmuse um. Maar de renovatie van het Rijksmuseum is dan nog niet afgerond. Zij houden hun Rem- brandttentoonstelling daarom in het Van Gogh-museum en hun capaciteitsprobleem biedt ons ook kansen. Vanwege de goede samenwerking hebben we zelfs over 'lastige' schilderij en bruikleenafspraken kunnen maken." Met de tentoonstellingen in de Lakenhal, het klaslokaal van Rembrandt in de Latijnse school, de ontvangsthal, de RembrandtmusicaJ, de wandel routes en het festival op Rem brandts geboortedag verwacht Geertsema in 2006 300.000 ex tra bezoekers te trekken boven op de 700.000 die Leiden jaar lijks ontvangt. In totaal blijven er in dat jaar 230.000 toeristen in Leiden overnachten. Dat zijn er 30.000 meer dan normaal. Waar die moeten slapen is nog de vraag. Leiden kan nog wel wat meer hotelbedden gebrui ken beseft Geertsema. .Aanvankelijk wilden bijna alle hotels uitbreiden, maar 11 sep tember wijzigde de plannen. Het lijkt er echter op dat het dieptepunt in de recessie voor hen voorbij is. Golden Tulip is begonnen met een uitbreiding van in totaal 100 hotelkamers en van de andere hoteliers ho ren we de laatste tijd ook posi tievere geluiden. Maar we den ken ook aan de regio. Noord- wijk bijvoorbeeld heeft ook wel interesse in het Rembrandtjaar. De Keukenhof trouwens ook. En het grote bloemencorso denkt er eveneens over om in 2006 in het teken van Rem brandt te staan." Gemeente weigert subsidie door Timoteus Waarsenburg leiden - De Anne Frankschool in de Stevenshof luidt de noodklok. De school maakt gebruik van acht noodlokalen die hard aan vervanging toe zijn. De gemeen te wil de school echter geen sub sidie geven, omdat de lokalen nog wel een paar jaar meekun nen en de school bovendien te weinig leerlingen trekt. Volgens O. Cox, die namens de school het woord voerde tij dens de behandeling van de subsidieaanvraag in de com missie onderwijs en cultuur, is de staat van de noodlokalen ronduit slecht. „Bij mooi weer is de hitte in de lokalen bijna ondragelijk, de toiletten veroor zaken stank en er is erg veel ge luidsoverlast in de lokalen", zegt Cox. „Zowel leerlingen als docenten die gebruik maken van de lokalen kampen met ge zondheidsklachten. Ze hebben vaak last van hoofdpijn. Het zou mij niet verbazen als de lo kalen bij een bezoekje van de Arbeidsinspectie zouden wor den afgekeurd." Volgens Cox moeten minimaal vier van de acht lokalen met spoed vervangen worden. De subsidieaanvraag hiervoor is echter afgewezen. Volgens de gemeente kunnen de lokalen nog minimaal drie jaar mee. Bovendien, zo stelt de gemeen- P( g'- d< te, dreigt de school onder Ri opheffingsnorm te komen. i 1 andere woorden: het leei ir genaantal daalt zo sterk dat h voortbestaan van de schooav het geding is. En tot slot di 10 de gemeente dat de leerliina van de Anne Frankschool kunnen worden opgevanjla; door de Stevenshofschool ook met een afnemend leerlingen kampt. Al met al reden genoeg ;si Hessing om de subsidie niei 1 g te kennen. Cox bestrijdt die argument ik „Wij komen niet eens in buurt van de opheffingsno We hebben nu enorm kleutergroepen. Dat bet» dat de school zelfs weer g Die prognose wordt gesti door het Bureau Openbaar derwijs. En wat ons betre het doorverwijzen van leei gen naar de Stevenshofscl geen optie. Ouders kiezen wust voor een bepa school." De gemeenteraad wil van sing weten hoe het kan dat gens de gemeentelijke cijfer t school onder de opheffii r norm dreigt te komen, tei de school zelf van groei spr» )C „Ik zal de andere prognin( nog eens bekijken. En als aanleiding voor is, zal ik k of een heroverweging van q subsidieafwijzing nodig is"™ dus de wethouder. Alexander Geertsema: „Rembrandt is een topmerk dat bekend is in de hele wereld." Foto: Mark Lamers onlangs van start op een grote tors in Londen. Daar liep het de stand van het Nederlands gressen. De 500 Rembrandt- toerismebeurs voor touropera- volgens de wethouder storm bij Bureau voor Toerisme en Con- mappen waarin de evenemen- Wie lang bedlegerig is in het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) en 'online' wil zijn, moet zich behelpen met een simpel telefoonlijntje. Dat kost fervente internetters een hoop geld. Als je als patiënt toch al kort, of veel langer van de buitenwe reld bent afgesloten in deze donkere dagen, dan is dat voor sommigen een hel", zegt een van de 'gedupeerden', die niet met zijn naam in de krant wil. j Hij betaalt 6 euro per uur aan telefoontikken. „Het zieken- huis zoekt naar een oplossing, maar helaas duurt dat voor pa tiënten erg lang." Ondine Gort, hoofd voorlich ting van het LUMC, beaamt dat de situatie niet ideaal is. „De groep patiënten die een laptop meeneemt, groeit met de dag." Ze moeten zich behelpen met een telefoonlijn en betalen 10 cent per tik. „Even je mail op halen kost niet natuurlijk niet veel geld." Maarmsn'en, chat- ten of anderszins internetten loopt al snel in de papieren. „We zijn aan het kijken of we Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - S3 56 424 iets kunnen doen met adsl- aansluitingen aan het bed. Vooralsnog moeten LUMC-pa- tiënten zich nog even behel pen, want het ziekenhuis heeft ook geen gemeenschappelijke internetvoorziening. „Nee, we hebben geen internetcafé, of zoiets. Nou, zo gek is dat niet: in een ziekenhuis moet het vooral om zorg gaan. Het Diaconessenhuis is een stuk verder met de digitale ser vice aan patiënten. Uiterlijk ja nuari krijgen vier verpleegeta- ges elk een eigen 'internetzuil'. Daar zijn twee computers op aangesloten. „Elke etage krijgt een soort internetloimge", zegt directiesecretaris Suzanne Rut- ten. „We staan in de startblok ken om de eerste zuil te instal leren." De afgelopen tijd kon den patiënten al gebruikmaken van twee ziekenhuislaptops. Ze waren te reserveren en voor zien van een internetverbin ding. Wie in het Diaconessenhuis on-line is, kan niet onbegrensd internetten. „Je maakt gebruik van ons ziekenhuisnetwerk. Bepaalde sites zijn afgesloten, zoals pornosites." Eigen lap tops kunnen niet op internet aangesloten worden. „Dat is technisch onmogelijk." De Leiderdorpse vestiging van het Rijnland Ziekenhuis krijgt een internetfaciliteit als de nieuwbouw gereed is. Hoe die er precies uit komt te zien, is nog onbekend. „Op de begane grond is een ruimte gereser- Toepasselijker kan het niet. Op de verjaardag van sinterklaas met gevuld speculaas en chocolade letters op televisie komen. Die eer komt Banket bakkerij Jacobs van de Nieuwe Rijn toe. Zondag avond vanaf 21.00 uur rijn de producten van Ja cobs te zien op RTI5 tijdens het programma Ne derland in Bedrijf. In elke aflevering van dat tv-programma staat een bedrijfstak centraal en dit keer gaat het over brood en banket. Jacobs Is uitgekozen om vooral veerd, maar hoe we het gaan inrichten, weten we nog niet" zegt woordvoerster Jeanine Scnrijnemaekers. Het zieken- te benadrukken hoe interessant het banketbak kersvak is. Vorige week woensdag zijn er al tv- opnames aan de Nieuwe Rijn gemaakt. „Al onze producten worden door banketbakkers gemaakt", aldus René Jacobs. „Deze periode is voor ons de leukste van het jaar. Eerst sinterklaas met een enorme variatie aan lekkernijen en daar na het kerstgebak, voor mij het hoogtepunt van het jaar. Ik hoop dat wij daar op televisie iets van kunnen laten zien." Particuliere foto het zieken huis wil de openbare compu- bed, of elders in ters zelf gebruiken voor patiën- huis, kunnen int teninformatie. „Nu is het nog niet mogelijk dat patiënten in Erna Straatsma De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14