Legers EU te groot en te duur BUITENLAND Britse onderminister zwaar onder vuur na dood rekruten China erkent eindelijk aids-probleem Opvolgers staan in de rij voor baan Ridge Ons land koploper vredesoperaties Tachtig miljoen vredeswensen Overleg in Oekraïne toch hervat Wallonië steunt kroonprins Filip in kritiek op Vlaams Belang Sharon ontslaat ministers na afstemmen begroting Verdachte moord Marleen Konings ontkent Lichaam toch niet Aargaret Hassan onden - Het verminkte li- haam van een westerse vrouw at medio november werd ge- onden in de Irakese stad Fallu- ah, is niet dat van de Britse ulpverleenster Margaret Has an. Dat is gebleken uit tand- rtsgegevens. Groot-Brittannië aat er nog wel vanuit dat Has an door haar ontvoerders is ermoord. De Arabische zender -Jazeera zond op 16 novem- er een videoboodschap uit raarop de executie te zien was an een geblinddoekte westerse :ouw. donderdag 2 december 2004 Systematische mishandeling en terreur door officieren en instructeurs Amerikanen te dik voor scans HiCAGO - Medische behande- ingen zoals röntgenscans en choscopieën zijn steeds moei jker uit te voeren bij dikke merikanen. De apparaten zijn aak ontoereikend om door de iikke vetlaag heen te kijken, al- us een medisch rapport. Vol- ens een van de onderzoekers ooet radiologische apparatuur leter worden ontworpen om de lsmaar toenemende lichaams- imvang van de gemiddelde hnerikaan het hoofd te bieden. Opstandelingen erug in Fallujah' ALiujAH - Irakese rebellen slui- len langzaam maar zeker terug laar delen van de stad Fallujah raaruit de Amerikanen hen de fgelopen weken hebben ver heven. Dat hebben Ameri- aanse mariniers gisteren ge- egd. De mariniers doen dage- ijks huiszoekingen. „De laatste aar dagen hebben we twintig ot 25 personen aangetroffen in luizen die we al eerder hadden mtruimd", aldus een marinier. prinkhanen tereiken Portugal issABON - De sprinkhanen die n de landen in Noord-Afrika nomenteel een plaag vormen, lebben Portugal bereikt en laarmee voor het eerst het Eu- opese vasteland. In de vakan- ieregio Algarve landden zwer- nen van de vraatzuchtige die- en op de stranden. De sprink- lanenplaag op de Canarische iilanden is op zijn retour. Aexicaans uitje: 5,7 miljoen euro os cabos - Een Mexicaans top in Los Cabos probeert iteenrijke klanten te trekken met een speciale 'aanbieding' voor een driedaagse 'mini- 'ireak'. Volgens de Britse zender IBC kost het uitje 6,7 miljoen iro voor een koppel. De lief- ibbers worden waar ook ter reld opgehaald met een pri- jet, die hen de hele vakantie ir beschikking staat. torp India op de lucht voor bijen ïenew delhi - Na een ongeval met een vrachtwagen vol bijenvol ken in het oosten van India zijn van de insecten uit gezwermd, waardoor de bewo ners van een nabijgelegen dorp in paniek raakten. Achttien nnensen moesten door artsen (behandeld worden. Bewoners nvertelden dat de zwerm bijen zon bijna verduisterde en dat het lawaai van de insecten (oorverdovend was. De mensen P vluchtten hun huizen in. Drugssmokkelaars gepakt in Portugal ussabon - De Portugese politie 'heeft drie Nederlanders en een Spanjaard aangehouden en drie ton cocaïne in beslag genomen. Dat gebeurde in de stad Faro in jjde Algarve, waar een deel van rtde cocaïne in een loods lag. De rest vond de politie in een t0(vrachtwagen met Nederlands ukenteken. De cocaïnevangst is Jde grootste in de geschiedenis ltjvan het land. 'Knuffelrobot' voor ouderen jjjj tokyo - In Japan is gisteren een J 'knuffelrobot' op de markt ge- komen voor eenzame bejaar den. De knuffelrobot kan pra ten volgens geprogrammeerde rspatronen. Zegt een bejaarde te gen de robot: „Vandaag ben ik in een slechte gezondheid", antwoordt die: „Misschien u oververmoeid. Waarom rust u vandaag niet uit?" Stress versnelt veroudering Washington - Veel stress ver snelt het verouderingsproces. Dit blijk uit een onderzoek on- der een groep van 58 vrouwen ^waarvan de resultaten vandaag jl in het wetenschappelijke tijd- schrift Science staan. „Chroni- sche stress lijkt het potentieel te hebben het leven van cellen en in het bijzonder cellen van het f immuunsysteem te verkorten. Daardoor versnelt het natuurlij- ke verouderingsproces", aldus een van de onderzoekers. londen/anp - Nabestaanden van vier Britse legerrekruten eisen van de Brit se onderminister van defensie, Adam Ingram, dat hij een volledig openbaar onderzoek instelt naar hun dood op de Deepcut-legerbasis. De soldaten zou den slachtoffer zijn geworden van sys tematische mishandeling en terreur door officieren en instructeurs. Het Britse ministerie van defensie heeft de aantijgingen tot dusver ontkend. Het schandaal rond de legerbasis Deepcut kwam maandag naar buiten toen de politie een gedetailleerd rap port uitbracht, waarin melding werd gemaakt van 173 gevallen van ernstige mishandeling, racisme en verkrachting van rekruten op de kazerne in Surrey in het zuidoosten van Groot-Brittan- nië. De politie begon het onderzoek op de basis naar aanleiding van de dood van vier rekruten tussen 1995 en 2002. Volgens het leger pleegden de militai ren zelfmoord. Lijkschouwers van de politie zeiden echter dat bij zeker drie gevallen zelfmoord niet de doodsoor zaak was. De nabestaanden eisen nu dat Ingram een openbaar onderzoek instelt naar de ware oorzaak van hun overlijden. Zij denken dat het leger de zaak in de doofpot wil stoppen. Ingram zei dinsdag dat de mysterieuze omstandigheden van hun dood en de andere klachten geen aanleiding geven tot een grootschalig onderzoek. „De beschuldigingen zijn serieus, maar anoniem, vaag en niet bewezen. De in cidenten staan op zichzelf', aldus de bewindsman. Familieleden bepleiten vandaag voor een speciale commissie van het Lager huis hun zaak. De Oppositiepartijen, Tories en Liberal Democrats, hebben hun steun voor het openbare onder zoek al uitgesproken. den haag/gpd - De EU-landen hebben te grote en te dure le gers die bovendien niet effectief ingezet kunnen worden. Sinds het einde van de koude oorlog zijn ze nauwelijks gereorgani seerd of gemoderniseerd. Alleen de taken van de krijgsmachten zijn aangepast. De dienstplicht die in veel landen nog van kracht is, belemmert een doelmatig op treden van de legers. Dat blijkt uit een studie van het Instituut Clingendael, denktank van het ministerie van buiten landse zaken. De studie is op gesteld door oud WD-kamerlid en beroepsmilitair T. van den Doel. De EU-landen hebben te zamen 1,5 miljoen man onder de wapenen. De militaire uitga ven belopen 170 miljard euro. Van den Doel stelt dat na de koude oorlog de omvang van een leger of de hoogte van de defensie-uitgaven niet meer van doorslaggevende betekenis zijn. Het gaat erom wat een le ger feitelijk kan. Omdat het ver dedigen van het eigen land niet meer de hoogste prioriteit hoeft te hebben, moet de aandacht gericht worden op de bijdrage aan internationale veiligheid. Van den Doel erkent dat de vor ming van een Europees leger nog ver weg is. Toch moeten EU en NAVO daar naartoe wer ken. Om landen over te halen echt troepen en materieel be schikbaar te stellen voor inter nationale operaties pleit Van den Doel voor de vorming van een fonds. Dat moet gevuld worden door alle EU- en NAVO-landen De hoogte van de bijdrage is afhankelijk van de financiële situatie van het land. Landen die deelnemen aan in ternationale operaties krijgen de kosten uit dat fonds vergoed. Zij hoeven er niet meer zelf voor op te draaien. Van den Doel wil een aantal normen hanteren om vast te stellen hoe effectief een leger van een land is. Daarbij gaat hij uit van vijf criteria: hoe capabel is het leger, hoe is het opgeleid, welke type leger is het, wat wil het land met het leger en hoe veel geeft men er aan uit. Uit eerste tests blijkt dat Oos tenrijk, België, Griekenland en Hongarije het slechtst scoren als gekeken wordt naar hoeveel hun leger presteert in vergelij king met de hoogte van de de fensie-uitgaven. Het Deense le ger levert het beste product voor het minste geld. Bij inter nationale operaties is Neder land koploper. Bangkok - Een officier van de Thaise lucht macht wordt bijna aan het oog onttrokken door zakken vol papieren vogels. De tachtig miljoen origamikunstwerkjes zijn door de bevolking gevouwen ter ere van de verjaar dag van koning Bumibhol, op 5 december. Die dag worden de vogels door de Thaise luchtmacht 'gedropt' boven de drie zuidelijk ste provincies van het land. De vogels sym boliseren het verlangen van koning en be volking naar vrede in de regio. Foto: EPA/Rungroj Yongrit kiev/anp-rtr-afp - De twee aartsrivalen voor het president schap in Oekraïne, premier Janoekovitsj en oppositieleider Joesjtsjenko, ondernamen gis teren, na de mislukte contacten vorige week, onder begeleiding van Europese en Russische be middelaars een tweede poging om het conflict te beëindigen. De pro-westerse oppositie be twist haar nederlaag bij de ver kiezingen en verwijt de Rus- sisch-gezinde machthebbers kiezersbedrog. Het tweetal be sloot het rondetafelgesprek voort te zetten na de uitspraak van het hooggerechtshof over de geldigheid van de verkiezin gen. De strijdende partijen te kenden een verklaring over her vorming van het politieke sys teem en wijziging van kieswet ten. Ook besloten ze de eenheid van Oekraïne te bewaren. Janoeko vitsj had eerder gezegd te stre ven naar afscheiding van de oostelijke regio's als hij niet tot president werd benoemd. Pre sident Koetsjma meldde verder dat Janoekovitsj en Joesjtsjenko waren overeengekomen dat de betogers van de oppositie niet langer regeringsgebouwen blokkeren. Janoekovitsj werd eerder op de dag ontslagen als premier, maar hij accepteert die 'illegale' beslissing niet. Joesjtsjenko liet na de bespreking echter weten dat het nu getekende akkoord neerkomt op een erkenning van zijn rivaal dat hij als premier moet opstappen. Buitenlandco- ordinator van de Europese Unie, Solana, acht het onwaar schijnlijk dat het hooggerechts hof het omstreden resultaat van de presidentsverkiezingen van 21 november zal goedkeuren. Hij en gezant Biegman probe ren het overleg tussen de partij en weer op gang te brengen. brussel/gpd - De Belgische kroonprins Filip (44) ligt onder vuur na omstreden uitspraken over het extreemrechtse Vlaams Belang. Het vroegere Vlaams Blok wil in zijn ogen het land 'kapotmaken'. Niet slim, oorde len commentatoren. Ook de Belgische premier Guy Verhof- stadt vindt dat Filip beter zijn mond had kunnen houden. Volgens Verhofstadt had Filip last van een 'emotioneel mo ment'. „De prins is bijzonder begaan met de uitstraling van België", stelde Verhofstadt. „Ik kan me voorstellen dat hij zich afeet tegen partijen die België willen splitsen, maar dit past niet bij de rol van de prins." In een gesprek met de Belgi sche Story zegt Filip: „Sommige mensen en partijen, zoals het Vlaams Belang, willen ons land kapotmaken. Ik kan u verzeke ren dat ze dan met mij te ma ken krijgen. En vergis u niet: als het moet ben ik een taaie." In de Belgische (en dan vooral de Vlaamse) media rijzen als gevolg van de ondoordachte uitspraken van Filip opnieuw twijfels over de intellectuele vermogens van de prins. „Hij kan het echt niet", citeert de krant De Morgen een uitspraak van oud-hofmaarschalk Her man Liebaers. In Franstalig België is opvallend meer begrip voor de uitspraken van de kroonprins. Volgens de Waalse socialistenleider Elio di Rupo heeft Filip 'de moed ge had te zeggen wat veel demo craten denken'. Ook de Waalse minister-president Jean-Claude van Cauwenberghe is het eens met de prins. De voorzitter van de Franstalige christen-democraten, Joëüe Milquet, is niet te spreken over de reactie van premier Verhof stadt. Ze verwijt hem dat hij heeft gereageerd als een Vlaams politicus en niet als premier. Zij vindt dat Verhofstadt zich ach ter de prins had moeten scha ren, omdat hij 'de democrati sche principes van het land ver dedigt'. -®- washington/anp - Voor de eooide aanvankelijk hoee oeen. tenlandse zaken. Alberto Gc Geïnfecteerden worden gemeden als leprozen door onze correspondent Erwin Tuil peking/gpd - Het is voor Europe anen misschien niets bijzonders, maar een Chinese president die een aids-patiënt een hand geeft is voorpaginanieuws. Veel van zijn landgenoten geloven datje op die manier aids kan krijgen. De onwetendheid over het on derwerp is groot en vaak schrij nend. De Chinees die bezweert dat je besmetting door de buur man kan voorkomen als je de ramen dichtplakt, bestaat echt. In kranten verschenen in de aanloop naar Wereldaidsdag verhalen over onbegrip, discri minatie en onverschilligheid. Zo is er een moeder die van haar schoonouders haar zoon tje niet meer mag aanraken, omdat ze daarmee haar kind aids zal geven. Doet ze dat toch, dan wordt de jongen direct naar het ziekenhuis gebracht voor een aids-test. Moeder en zoon zijn doodongelukkig, maar de schoonouders zijn bik kelhard en geloven echt dat dit het beste is voor het kind. Wereldaidsdag is voor de Chi nese regering een uitstekende gelegenheid om het probleem van onbelemmerde aidsver- spreiding eindelijk aan te pak- In China wordt eindelijk voorlichting over aids gegeven. In de stad Lanzhou stonden mensen in de rij voor gratis condooms. Foto: EPA ken. De regering moet wel: ja renlange ontkenning, onwe tendheid, falend bloeddonor- beleid en halfslachtige maatre gelen in combinatie met een ta boe op het onderwerp hebben geleid tot een tijdbom onder de samenleving. Voorzichtige schattingen gaan uit van 10 miljoen geïnfecteer den in 2010. In 2002 waren er nog 820.000 hiv-geïnfecteerden. Er zijn 60.000 aids-wezen die als leprozen gemeden worden door autoriteiten en bevolking. Mensen die zich sterk maken voor aids-wezen zijn in sommi ge plaatsen gearresteerd omdat hun opvang de openbare orde verstoort. Een van de belangrijkste oorza ken voor de verspreiding van aids is de verkoop van bloed ge weest. Op het platteland werd door bloedbanken tegen beta ling bloed ingezameld onder arme boeren. Er werd niets ge test en er werd geen gebruik ge maakt van schone naalden. Hoewel de inzamelaars van de risico's wisten, gingen ze ge woon door. Nu de voorspellingen desa streus zijn en de economische ontwikkeling bedreigen, komt Peking in actie. Er verschijnen condoomautomaten in de grote steden, condooms liggen bij de kassa van de supermarkt en miljoenen affiches zijn opge hangen waarop wordt opgeroe pen je te beschermen met een rubber. Acteurs lichten met to neelstukjes het volk op het plat teland voor, televisie doet dat in de steden, schoolkinderen krij gen uitgebreid voorlichting. Het taboe lijkt te zijn opgeheven. washington/anp Voor de post van minister van binnen landse veiligheid van de Ver enigde Staten staan de kandi daten in de rij. Amerikaanse media speculeren druk over de opvolger van Tom Ridge op het slechts anderhalf jaar oude su- perdepartement met een slor dige 180.000 medewerkers. To renhoge favorieten lijken er echter zelfs in het roddelcircuit niet te zijn. Voormalig politiecommissaris Bernard Keiik van New York gooide aanvankelijk hoge ogen, maar zijn naam lijkt enigszins naar de achtergrond te zijn ver dwenen, net als die van Frances Townsend, de adviseur binnen landse veiligheid van het Witte Huis, aldus The New York Ti mes. President Bush lijkt zich voor zijn tweede ambtstermijn voor al te richten op loyale aanhan gers die hem al jaren een warm hart toedragen en actief steu nen. De recente voordrachten van Condoleezza Rice op bui tenlandse zaken, Alberto Gon zales op justitie en Margaret Spellings op onderwijs moeten tegen dat licht worden gezien. De namen van zeker zeven an dere kandidaten voor de veelei sende post van minister van binnenlandse veiligheid circu leren ook al, waaronder die van Gordon England, een voormali ge assistent van de vertrekken de Ridge. Ook Asa Hutchinson, die al onderminister is op het departement, wordt gezien als mogelijke opvolger. jeruzalem/anp - De Israëlische premier Sharon heeft gister avond in het parlement (Knes set) een eerste stemming over de begroting voor volgend jaar verloren. Coalitiepartner Shinui stemde zoals verwacht tegen. De premier ontsloeg na de stemming de ministers van Shi nui. Zijn regering steunt nu op nog maar veertig van de 120 ze tels in de Knesset. De begroting van de regering- Sharon kreeg steun van slechts 43 volksvertegenwoordigers. Als het parlement de begroting niet voor 31 maart heeft goedge keurd, valt de regering en vol gen automatisch verkiezingen. Shinui stemde tegen omdat de minister-president 290 miljoen shekel (bijna 50 miljoen euro) heeft toegezegd aan de ultraort hodoxe UTJ in ruil voor steun voor de begroting. Shinui wil juist de staatssteun aan de ul traorthodoxe gemeenschap sterk verminderen. Sharons zal nu proberen de centrumlinkse Arbeidspartij bij zijn coalitie te halen. Hij wil vervroegde verkiezingen voor komen. Sharon zet alles op alles om zijn terugtrekkingsplan uit Gaza te redden. De regering verloor al in juni haar meerderheid. Toen stap ten twee ultaorthodoxe partijen uit de regering uit protest tegen het Gazaplan zijn. De coalitie overleefde de afgelopen maan den dankzij gedoogsteun van de linkse oppositie. Shinui probeerde dinsdag nog een crisis te voorkomen door uitstel van de stemming voor te stellen, maar Sharon wilde daar niet van weten. Israëlische me dia denken dat de premier op een politieke crisis uit was om dat met het vertrek van Shinui de weg vrij maakt voor de Ar beidspartij en de UTJ. Beide partiien steunen het plan voor de Israëlische terugtrekking uit de Gazastrook. Maar op soci aal-economisch gebied zijn er nogal wat tegenstellingen tus sen Sharons Likud en de Ar beidspartij. Sharon gaat er volgens waarne mers van uit dat de Likud-frac- tie in de Knesset niet zal aan sturen op vervroegde verkiezin gen om de Arbeidspartij uit de coalitie te houden. Uit peilin gen blijkt dat een ruime meer derheid van de Israëlische be volking het Gazaplan steunt. Bovendien heeft de bevolking geen zin in nieuwe verkiezin gen., kaapstad/gpd - De man die er van wordt verdacht in januari van dit jaar de Nederlandse stu dente Marleen Konings te heb ben vermoord, heeft gisteren tijdens de eerste procesdag in Kaapstad verklaard onschuldig te zijn. Eerder had de 46-jarige Ferdinand Mostert tegenover de politie en een magistraat de moord bekend. Het proces werd bijgewoond door de ouders van Marleen, haar zus en een vriendin, die ook optrad als getuige. Vader Edwin Konings zei gisteravond dat de confrontatie met Mostert voor de familie 'erg zwaar' is, maar dat 'we het aankunnen'. Mostert, die een beschaafde in druk maakte en met zachte stem sprak, liet gisteren weten zijn eigen verdediging te willen voeren. Hij bekende schuld voor wat betreft fraude, diefstal en verboden wapenbezit. Een moord op een vroegere celge noot ontkende Mostert ook. Aanklager Jan Theron zei na af loop niet verbaasd te zijn over het intrekken van de bekente nis, maar wel over het beken nen van schuld voor de andere aanklachten. „Hij heeft bekend een pistool te hebben gestolen van een echtpaar uit de plaats Brits in 2003. Dit is hetzelfde wapen dat bij hem gevonden werd toen hij werd gearresteerd en waarmee Marleen Konings is vermoord." Het lichaam van de 24-jarige studente uit Winterswijk, die in Zuid-Afrika was in het kader van een uitwisselingsprogram ma, werd op aanwijzing van Mostert op 16 januari gevonden in een kloof nabij Swellendam, De ouders van de vermoorde studente Marleen Konings en haar zus José komen aan bij het gerechtsgebouw in Kaapstad. Foto: EPA/Nic Bothma een plaats 250 kilometer ten oosten van Kaapstad. Zij werd toen al ruim twee weken ver mist. Het lichaam verkeerde in staat van ontbinding en had één schotwond, achter in het hoofd. Volgens het forensisch rapport zou Mostert Konings op haar knieën hebben gedwongen en haar daarna dichtbij van achte ren hebben neergeschoten. Zelf verklaarde Mostert dat hij en Konings op de bewuste dag in de by;ui van de kloof een wan deling maakten. Hij zou op een hert hebben willen schieten, dat Konings juist bezig was te fotograferen. Toen de Neder landse niet ophield met gillen, schoot Mostert haar van af stand in het achterhoofd aldus zijn verklaring. Marleen had de man ontmoet in een pension in het kust- plaatsje Mosselbaai, waar ze ei genlijk naar toe had willen rei zen met een vriendin. Die moest echter onverhoopt terug naar Nederland.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7