Camera's dringen criminaliteit terug cadeau BINNENLAND 2 Sms'je moet spijbelaar in schoolbank houden Nog 4 dagen om je sinterklaas cadeaus op video te zetten 'Bedilzucht overheid soms pervers' D66: Topstudent de dupe van kabinetsplannen KLM-vliegtickets Nee 4101 Privacywaakhond waarschuwt voor wildgroei Spoedappèl in zaak-Kesbir S nog voor einde van het jaaiy Decemberkuiken Limburgse scholiere gepest met naaktfoto's op internet Deens bezoek Primafoon binnen Europa altijd dichtbij KPN MobielPlus bellen, sms'en, foto's versturen en e-maiten uit één bundeltegoed Populair kind presteert beter Groningen - Populaire kinde ren presteren beter op school dan hun minder geliefde klas genootjes. Dat blijkt uit onder zoek van M. Lubbers van de Rijksuniversiteit Groningen. Kinderen die goed in de groep liggen blijven minder vaak zit ten en gaan minder vaak naar een lager schooltype. Lubbers ondervroeg 20.000 leerlingen van het voortgezet onderwijs. Zeldiame vlinder m/v emmen - In de tropische vlin dertuin van Dierenpark Emmen heeft zich een pagevlinder ont popt die aan de linkerkant man en aan de rechterkant vrouw is. Volgens bioloog W. Landman van de dierentuin gaat het om een zeldzame verschijning. Een zogeheten gynandromorf komt bij ongeveer 1 op de 100.000 vlinders voor. De mannelijke linkerkant is helemaal zwart, de vrouwelijke helft heeft enkele kleurtjes meegekregen. Nederland schenkt Jakarta 20 miljoen jakarta - De Nederlandse rege ring schenkt Indonesië 20 mil joen euro ontwikkelingshulp. Het bedrag wordt onderge bracht bij een fonds dat door de Wereldbank in Jakarta wordt beheerd. De gift is gericht op bestuurlijke hervormingen, ver betering van het investerings klimaat, onderwijs, watervoor ziening en de ontwikkeling van oostelijk Indonesië. 'Spotjes postbus 51 zijn infantiel' den haag - De overheid moet stoppen de burger 'als een klein kind te behandelen' in de cam pagnes van Postbus 51. Dat vindt het CDA-Kamerlid Van de Camp. Als voorbeeld noemt hij de televisiespotjes met weer man Peter Timofeeff, die de burger vertelt dat 'Nederland leeft met water'. Van de Camp gaat premier Balkenende in het debat over de begroting van al gemene zaken vragen de cam pagnes te verbeteren. Storing @Home nu bijna voorbij Groningen - Het bedrijf Essent Kabelcom verwacht dat de gro te storing bij het internetbedrijf @Home vandaag volledig ver holpen zal zijn. De storing heeft een week geduurd. Bij het ont staan van de storing, vorige week donderdag, schatte Essent dat het enkele dagen zou kun nen duren, voordat alle klanten weer over kabelinternet konden beschikken. Bij enkele duizen den klanten in heel Nederland was de storing gisteren echter nog niet verholpen. Lijk in Amsfel Joegoslaaf (33) Amsterdam - Het stoffelijk overschot dat bijna een maand geleden in het water in Ouder kerk aan de Amstel werd gevon den, blijkt een 33-jarige man uit het voormalige Joegoslavië te zijn. De politie kon de identiteit achterhalen na een uitzending in het televisieprogramma Op sporing Verzocht vorige week. A'dam schuldig aan illegale lozing Amsterdam - De gemeente Am sterdam en aannemersbedrijf Hollandsche Combinatie Die- merzee (HCD) hebben in de ja ren 1998 tot en met 2000 ille gaal vervuild water geloosd in het IJmeer. De gemeente en HCD gaan akkoord met een schikking van achtereenvolgens 100.000 en 75.000 euro, aldus het openbaar ministerie. Rattenplaag treft wijk in Sittard sittard - De Sittardse wijk Stadswijk gaat gebukt onder een rattenplaag. Volgens de ge meente is de oorzaak het vuil dat onbekenden dumpen op braakliggende terreinen in de 'wijk. De bestrijding van de rat ten die daarop af komen, heeft nog niet geholpen. De overlast is groot. met 1.3 megapixel camera! videocamera vanaf 10,-' www.kpn.com 10800-0105 <„.mi amsterdam/anp - Amsterdamse scholie ren die verzuimen naar school te gaan, vallen voortaan direct door de mand. Het Regionaal Opleidingscentrum (ROC) voor Handel, Verkoop en Admini stratie in stadsdeel Slotervaart is gisteren begonnen met een proef waarbij de school spijbelaars onmiddellijk terecht wijst via een sms. Als dat niet helpt, krij gen ook ouders, de buurtregisseur en uiteindelijk de leerplichtambtenaar een berichtje via de mobiele telefoon. Volgens een woordvoerder van de poli tie werkt het project in Frankrijk al erg goed en zal het sms-systeem bij succes ook op andere scholen worden doorge voerd. Op deze manier zorg je er volgens hem niet alleen voor dat scholieren in de schoolbanken blijven zitten, maar pak je ook de overlast aan die probleem jongeren tijdens hun vrije uurtjes ver oorzaken. Als een scholier spijbelt, krijgt hij een sms'je waarin bijvoorbeeld staat dat hij ongeoorloofd van school is, legt de woordvoerder uit. Mocht de leerling zich daar niets van aantrekken dan volgt een tweede sms, die ook bij de ouders of verzorgers en mogelijk de politie te rechtkomt. Als ook dat niet helpt, stuurt de school een derde bericht waarbij ook de leer plichtambtenaar op de hoogte wordt ge bracht. Die kan vervolgens in het uiter ste geval een proces-verbaal opmaken. De politie denkt dat het systeem preven tief zal werken en snel navolging krijgt bij andere scholen. Het softwarepakket, waarvan het stads deelbestuur en het Rijk de kosten op zich nemen, kan ook worden gebruikt voor andere zaken, zoals leerlingen waarschuwen dat de eerste twee uur van de les uitvallen. den haag/gpd Er dreigt een wildgroei van cameratoezicht in gemeenten. Dat kan ten koste gaan van de privacy van burgers. Het College Bescherming Per soonsgegevens (CBP) vindt dat er daarom snel nieuwe regels moeten komen voor het gebruik van camera's. Dit staat in een rapport dat gisteren is gepubli ceerd en waaruit onder meer blijkt dat het gebruik van came ra's in de helft van de gevallen heeft geleid tot minder crimina liteit. In twee gemeenten groei de het aantal delicten. Van de 489 Nederlandse ge meenten maken er in middels 93 (20 procent) gebruik van be veiligingscamera's. Ze doen dat vooral in uitgaanscentra, sta tions, winkelcentra en rosse buurten, bij haltes van het openbaar vervoer en openbare gebouwen en in bepaalde buurten. Slechts 39 gemeenten hebben het cameratoezicht gemeld bij het CBP. Dit college stelt dat in lang niet alle situaties de priva cy van de burger is gegaran deerd. Het CPB maakt zich er vooral zorgen over dat onbe voegde de beelden kunnen zien en dat de beelden kunnen wor den gemanipuleerd, veranderd en niet volgens afspraak na ver loop van tijd worden vernietigd. Het gebruik van camera's moet volgens het CPB ook noodzake lijk zijn. Zo kan het college in stemmen met gebruik in bij voorbeeld casino's, maar niet op het werk. Daar moeten bur gers er zeker van kunnen zijn dat hun privacy is beschermd. Mede daarom moet het opna- mebereik van camera's worden beperkt, zodat sommige zaken niet per ongeluk toch in beeld komen. In de meeste gemeen ten gebeurt dit overigens al. Het CPB constateert dat bur gers sinds 2000 gemakkelijker zijn gaan denken over camera toezicht, ook in hun leefomge ving. In sommige gevallen vra gen ze daar zelfs om. Het is echter nog niet zo ver als in En geland, waar gemiddeld één ca mera voor veertien mensen is geïnstalleerd. Ook al staan de Nederlanders gemakkelijker tegenover het ge bruik van camera's, dan nog moet volgens het CBP duidelijk zijn of het effectief is en of de burger er ook daadwerkelijk veiliger door is. In het rapport wijst het college er op dat bij de aanhouding van verdachten op basis van camerabeelden nog vaak fouten worden gemaakt. De kosten van het cameratoe zicht worden over het alge meen gedragen door de ge meenten en in een op de tien gevallen door particuliere in stellingen. De kosten variëren van 950 tot 250.000 euro per jaar. Vrijwel alle gemeenten die tot cameratoezicht overgingen, hadden eerst andere maatrege len uitgeprobeerd, zoals sur veillance door politie. De geringe successen daarvan en de ernst van de situatie noopten tot het installeren van camera's. (advertentie) d stein/gpd - Op het internet zijn vorige week naaktfoto's opge doken van een dertienjarige leerlinge van scholengemeen schap Groenewald in Stein. Volgens het meisje waren die foto's bedoeld 'voor privége- bruik' en zijn ze tegen haar zin verspreid. Op een paar foto's staat het meisje met ontbloot bovenlijf. De plaatjes hebben inmiddels op twee verschillende websites gestaan. Een groot aantal leer lingen heeft de foto's boven dien per e mail ontvangen. Een leerling is met een uitge print exemplaar op het school plein betrapt.Een leraar heeft de afbeelding in beslag geno men. Het slachtoffer heeft zich in eerste instantie ziek gemeld, maar gaat inmiddels weer naar school. Wie er achter het ver spreiden van de foto's zit, is on duidelijk. Het meisje heeft zich bij de politie gemeld, maar kon volgens een politiewoordvoer der geen naam noemen van een mogelijke dader. den haag/gpd - Studenten die meer vakken willen volgen dan het programma van hun oplei ding voorschrijft, dreigen de dupe te worden van de plannen voor de studiefinanciering van staatssecretaris Rutte van on derwijs. Dat zegt D66-woord- voerder Bakker. Rutte wil dat studenten die te lang over hun studie doen, meer collegegeld gaan betalen. Bakker vindt het terecht om studenten achter de vodden te zitten „die een losse houding innemen tegenover wat van hen wordt verwacht, namelijk studeren." Maar volgens het kamerlid kan het niet de bedoeling zijn dat studenten die juist meer doen dan van hen wordt verwacht en daardoor langer over hun stu die doen, ook gestraft worden met een hoger collegegeld. Bak ker stelt vandaag tijdens een debat in de Tweede Kamer voor om studenten die meer vakken volgen en sneller dan gemid deld door hun studie gaan, ex tra tijd te geven om te studeren tegen het lage collegegeld. Bakker wil dat de topstudenten extra 'leerrechten' krijgen. Leer rechten zijn een soort studiete goed. Rutte wil ze vanaf 2007 invoeren. Een student krijgt leerrechten voor de duur van zijn opleiding plus anderhalf jaar. In de meeste gevallen komt dat neer op 5,5 jaar. Ge durende die tijd mag hij stude ren tegen het wettelijke college geld, bijna 1.500 euro per jaar. Is het tegoed op en is de stu dent nog niet afgestudeerd, dan moet hij het veel hogere instel lingscollegegeld betalen. Rutte wil verder dat het geld dat universiteiten en hogescholen van het Rijk krijgen, gaat afhan gen van het aantal ingeschre ven studenten. Nu is het aantal uitgereikte diploma's nog bepa lend. Dit dwingt onderwijsin stellingen ertoe zich van elkaar te onderscheiden door hun op leidingen te verbeteren, zegt Rutte, die in elk geval de fractie van zijn eigen VVD achter zich heeft. PvdA-Kamerlid Tichelaar heeft zijn twijfels, onder meer over de toename van de kwaliteit die Rutte voorziet. „Iemand gaat 1 Groningen studeren, omdat hl dat een leuke stad vindt of om dat vrienden er ook naar tot,1 gaan. Na een halfjaar zegt hi niet ineens: de kwaliteit valt ml' tegen, ik ga naar Maastrichtr Bovendien is de kwaliteit val., universiteiten volgens de PvdA I 'er nu door gebrek aan infoc matie nauwelijks te vergelijken' Hij pleit voor een voorlichting! systeem dat precies duidelijk maakt wat de verschillen tussel, opleidingen zijn. te vraag naar de voorwaarden Rijswijk/ANP - Het gerechtshof in Den Haag behandelt nog voor het einde van dit jaar het spoedappèl dat minister Don- ner van justitie heeft ingesteld tegen het verbod om het Koer dische PKK-kopstuk N. Kesbir aan Turkije uit te leveren. Het hof heeft hiervoor op 20 de cember een zitting gepland, liet een de advocaten van Kesbir, Böhler, gisteren weten. De rechter in Den Haag v(a' bood het overdragen van Kesl aan Turkije op 8 november. E f gebeurde in een kort geding c de raadslieden van Kesbir ha den aangespannen tegen de b slissing van Donner om Kesl aan Turkije uit te leveren. lierderholthuis - Het is al bijna winter, maar toch is in het Overijs selse Lierderholthuis deze week een kuiken geboren. Een zeldzaam heid voor deze tijd van het jaar, zeker bij kippen die vrij rond het huis scharrelen, zoals bij de familie Coers. Normaal gesproken worden kippen broeds in het voorjaar. Het kippenkuiken, dat de naam Yel low heeft gekregen, wordt in huize Coers met zorg omringd. De reling is samen met moeder uit voorzorg naar binnen gehaald om haar te beschermen tegen de kou. Foto: GPD/Ab Hakeboom den haag - De Deense minister-president Rasmussen heeft de moord op filmmaker Theo van Cogh erva ren als een 'aanval op alle open en vrije democratieën'. Na een onderhoud met premier Balkenende gaf Rasmussen gisteren aan geschokt te zijn. Hij noemde het onacceptabel dat in Nederland politici zoals WD-Tweede-Kamerlid Hirsi Ali moeten onderduiken vanwege opvattingen over bijvoorbeeld de gelijke rechten van mannen en vrouwen. Balkenende ontving Rasmussen als voorbereiding op de Europese top die half december onder het Nederlands EU-voorzitterschap wordt gehouden. Foto: ANP/Juan Vrijdag den haag/anp - De overheid moet meer vertrouwen hebben in de kracht van maatschappe lijke instellingen als woningcor poraties, ziekenhuizen, scholen en Centra voor Werk en Inko men. De bedilzucht en het wantrouwen van de overheid leiden nu tot een verstikkende stapeling van regeltjes. Dat concludeert de Wetenschappe lijke Raad voor het Regerings beleid (WRR) in het rapport Be wijzen van goede dienstverle ning dat gisteren is gepresen teerd. Het kabinet is wel bezig om re geldruk te verminderen en zo wel de burger als maatschappe lijke organisaties meer ruimte te geven, maar dat gaat volgens prof.dr. Meurs van de WRR nog niet hard genoeg. „Het is nog te weinig aan de orde." Ze noem de als voorbeeld het onderwijs, waar minister Van der Hoeven druk bezig is te kappen in het woud van regels en scholen meer autonomie te geven. Te gelijkertijd blijft het overheids toezicht echter zo streng dat via de achterdeur er weer allerlei regels bij dreigen te komen. Volgens de WRR komen de or ganisaties door alle regels niet toe aan hun eigenlijke werk: be trokken zorg en dienstverlening leveren aan burgers, cliënten en patiënten. Door wederzijds wantrouwen houden overheid en instellingen elkaar in een houdgreep. Instanties zijn al leen maar bezig de hen opge legde doelstellingen te halen, zonder dat ze oog hebben voor de kwaliteit van waar ze mee bezig zijn. De raad adviseert de overheid af te stappen van het wantrou wen en de organisaties, in plaats daarvan, ruimte te geven om hun werk meer naar eigen inzicht uit te voeren. Dat moet volgens de WRR niet gebeuren door de instellingen een 'blan co cheque' te geven, maar door hen aan te sporen om betere kwaliteit te leveren in hun werk. Als ze daarin slagen, moeten ze volgens het adviesorgaan wor den beloond voor hun inspan ningen. Andere instellingen kunnen op deze manier leren van de orga nisaties die voorop lopen in de vernieuwing. Als organisaties achterblijven en slecht werk veren, dient de overheid hen sancties op te leggen. Zieken huizen moeten failliet gaan, scholen die het slecht doen, moeten gesloten kunn< worden, zei Meurs. De overheid heeft, zo schrijfl WRR, in het verleden te veel dacht dat door controle de prestaties van de lijke instellingen vanzelf zou- den verbeteren. Dit is niet het geval gebleken. Meurs had hetL over de 'perverse effecten' vanC toetsing die niet juist wordt totj( gepast, bijvoorbeeld de eis datj(j, het Antoni van Leeuwenhoek- ziekenhuis, dat zich toelegt op^ de behandeling van kanker, eel afdeling spoedeisende hulp L heeft. C

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6