PRINS BERNHARD 'Geen tijd om een bloemetje te kopen' LAST MINUTE SINT E E1 «sss. te( tf! I Q/195 experl Beatrix vergat even haar verdriet is 'Nederland verliest een kleurrijk mens' Hoe zit het nou precies met de sociale zekerheid? 'Gedreven prins Bernhard laat sterk WNF na' Tientallen mensen bewijzen de prins de laatste eer bij paleishekken Prins en Soldaat van Oranje 'vrienden voor het leven' Nog 2 dagen! ^llg|| 'Rots in de branding voor veteranen' MILJOEN Staatsloterij -♦< ndheid Bernha uverzicnt DeiangnjKsre aandoeningen prins Bernhard (29-06-1911) Zeer ernstige longontsteking Schedelbasisfractuur, zware hersenschudding, gebroken ribben en een gebroken nek na een ernstig auto-ongeluk in Diemen. Door een van zijn dochters besmet met de bof. Virale longontsteking Operatie aan urineblaas Kleine operatie aan bloed uitstorting tussen schedel en hersenen. Complicaties aan de longen (shock-long) na een zware darmoperatie (tumor aan de dikke darm) Pacemaker-operatie Staaroperaties aan beide ogen Operatie aan prostaat, ingreep aan netvlies linkeroog, urineblaas-operatie, tweede operatie aan linkeroog. Operatie aan de vernauwing van de luchtpijp. Er wordt een buisje in de luchtpijp geplaatst om het ademen te vergemakkelijken. Aanpassingsoperatie aan buisje in luchtpijp. Neurologische complicaties na zware darmoperatie. Operatie n tumor in borst. Ziekenhuisopname in Nairobi (Kenia) na infectie aan lucht wegen. Staaroperatie aan rechteroog. Operatie wegens galstenen. Poliklinische behandeling kortademigheid door vocht in borstholte. Bij de prins worden cellen gevonden die kunnen wijzen op uitzaaiingen van een tumor. Zeist/ANP - Het Wereld Natuur Fonds (WNF) zegt in een reac tie op het overlijden van prins Bernhard dat hij „in 43 jaar vele successen wist te boeken en een organisatie nalaat die over de hele wereld op een eigentijd se manier werkt aan natuurbe scherming." Prins Bernhard was de grondlegger van het WNF en tot aan zijn dood presi dent van het fonds. „Zonder de prins zou het We reld Natuur Fonds zich nooit die sterke plek in onze samen leving hebben verworven die het nu heeft. Zijn visie, gedre venheid en vastberadenheid hebben ervoor gezorgd dat na tuurbescherming nationaal en internationaal op de kaart staat", aldus Niek van Heijst, al gemeen directeur van het WNF. Volgens Van Heijst behaalde de prins een van zijn eerste suc cessen in India, waar hij pre mier Indira Ghandi zover kreeg om de jacht op de Bengaalse tijger te verbieden. De prins werd het meest bekend met zijn actie voor de Afrikaanse olifant, zijn lievelingsdier. Hij slaagde er in Afrikaanse leiders in 1989 te overtuigen een eind te ma ken aan de jacht op olifanten. Ook speelde de prins een grote rol bij het internationale verbod op de handel in ivoor. Prins Bernhard was de eerste president van de internationale WWF-organisatie vanaf de op richting in 1961 tot 1976. Onder zijn leiding groeide de organi satie uit tot 875.000 donateurs, waarvan 88.000 jeugdleden. Aan de paleishekken hangt een hart van droogbloemen. Ook hebben mensen kaarsjes ontstoken. Foto: Ton Kastermans door Jan Herman Baas soestdijk - Op de Torenlaan vlak bij de gedenknaald lopen Ingrid Mol en Rinette Akhbeis met hun honden. Door het don ker zijn ze op weg naar paleis Soestdijk voor wat ze hun 'laat ste koninklijke tochtje' noemen. Bij de hekken van het paleis blijkt om half tien dat ze niet de enigen zijn die prins Bernhard de laatste eer bewijzen. Direct na het bekend worden van het overlijden zijn er al tientallen mensen samenge stroomd. Sommigen zijn in de auto on derweg naar huis, maar beslui ten na een telefoontje van vrienden of familieleden een omweg via het paleis te ma ken. „Wij reden rond negen uur naar huis in Maartensdijk toen we het hoorden. 'Het is niet waar', dacht ik nog", zegt Lycet van der Pol. Ze staat met haar man Jan dicht tegen het hek aan waar inmiddels vijf kaarsjes zijn op gestoken. Ze zijn doorgewin terde Oranjeklanten, want met de dood van Juliana waren ze ook al present. „We sturen regelmatig kaartjes naar het koninklijk huis als er iemand jarig is. Zaterdag ko men we een bloemstuk bren gen." Helemaal alleen staat H. Rademaker van de Unicefwin- kel in Soest waar Bernhard wel eens kaarten kocht. „Ik had geen tijd meer voor een bloe metje", zegt ze. „De kreeg het koud toen ik het hoorde. Sa men met mijn zoon ben ik hier heen gereden." De kleine vrouw heeft het gezicht naar het paleis gericht. Meer valt er eigenlijk ook niet te doen. Veel is er niet te zien. Eigenlijk schijnt alleen de ver lichte paleisklok door de bo men heen. „De prins zullen we missen", zegt ze weemoedig. Jonnie Vemooy uit Almere zit minder in de put. „We gingen even bij ome Bennie kijken, zo als we wel vaker deden. Eigen lijk was het hier vanaf dinsdag al druk." Vemooy was wel op tijd om de rouwstoet uit het Utrechtse ziekenhuis te zien ar riveren. Een motoragent voorop en daarachter een aantal auto's met familieleden van de prins. „Ik zag Beatrix en Pieter van Vollenhoven." De meeste mensen staan gela ten en kijken een beetje naar el kaar. Het enige rumoer wordt ver oorzaakt door rinkelende mo bieltjes en de media die radio- en televisieopnamen maken of mensen interviewen. De Amsterdamsestraatweg is afgezet. En dat is lastig voor de mensen die er vroeg bij waren. Zij kunnen voorlopig niet naar huis. ijdens de uitreiking van de Prins Claus Prijs danste koningin Beatrix net een van de leden van Carlinhos Brown. Foto: GPD/Phil Nijhuis (advertentie) door Hans Jacobs Amsterdam - Collectief hielden de genodigden in de Burgerzaal van het koninklijk paleis in Am sterdam de adem in. Aan het einde van de feestelijke uitrei king van de hoofdprijs gisteren van het Prins Claus Fonds liep een adjudant naar koningin Bea trix. De woordenwisseling was maar kort. De blik van Beatrix verstrakte even. Na afloop werd over het inter mezzo niets gezegd. „Het was een mededeling voor de konin gin", aldus een collega-adju dant. Maar een communiqué van de Rijksvoorlichtingsdienst drie uur later gaf uitsluitsel. Prins Bernhard was aan het einde van de middag opgeno men in het ziekenhuis. Kort daarna bleek dat hij was overle den. Professioneel. Zo luidde het oordeel over de reactie van de vorstin, die zelfs inging op de uitnodiging van de Braziliaanse muzikant Carlinhos Brown om een dansje te maken. De dans passen werden door de geroer de zaal begroet met een donde rend applaus, maar ook met gê ne. Beatrix wilde niet weigeren, maar iedereen was in gedach ten bij haar doodzieke vader. „Zo is de familie nu eenmaal. Ze scheiden dat soort zaken", aldus een bekende van Beatrix. De vrolijke klanken onder droe ve omstandigheden pasten des ondanks bij de prijsuitreiking van het Fonds dat prins Claus in 1996 van de regering cadeau kreeg bij zijn 70ste verjaardag. „Claus zou haar ook hebben aangespoord te dansen", weet een ingewijde, die de speciale sfeer roemde die deze bijeen komsten vanaf het begin ken merkt. Het gezin van de konin gin is bijna nooit compleet bij een officiële bijeenkomst, maar met de Claus Prijs voelt ieder een zich nauw verbonden - van Beatrix tot Mabel. Het onderwerp van dit jaar - de positieve kanten van asiel en migratie - gaf de plechtigheid een bijzondere actualiteit, om dat tegenwoordig juist de nega tieve kanten van migratie voor het voetlicht komen, zo lieten de prinsen Constantijn en Friso weten. Beiden hebben na het overlijden van hun vader het erevoorzitterschap van het Fonds op zich genomen. Vorig jaar sprak Constantijn, dit jaar was het de beurt aan Friso, die voorbeelden gaf van de voorde len die migratie een land en volk kunnen opleveren. De Palestijnse prijswinnaar Mahmoud Darwish, omschre ven als de nationale dichter van een niet bestaande staat en de stem van volk dat het zwijgen is opgelegd, was zeer omstreden vanwege zijn uitgesproken me ning over de Israëlische bezet ting van zijn land. De SGP pro testeerde en ook joodse organi saties hadden bezwaar. De aan wezigheid van premier Balke nende, een novum, en de voor zitters van Eerste- en Tweede Kamer gaven echter aan dat de regering achter de keuze van het Fonds stond. Rijswijk/ANP - Erik Hazelhoff Roelfzema, de legendarische Soldaat van Oranje, leerde de prins in 1941 in Londen ken nen. De twee bleven vrienden voor het leven. Hazelhoff Roelfeema, Ridder in de Militaire Willemsorde, rea geerde schriftelijk: „Wanneer een oude ridder, 93 jaar, ertus senuit gaat, dan is dat natuur lijk geen tragedie. Vooral niet na een welbesteed, succesvol leven en in de boezem van zijn familie. En zeker niet als hij, zo als prins Bernhard, Ridder in de Militaire Willemsorde, voor niets en niemand bang was." „De klap komt aan bij hen die hij achterliet", aldus Hazelhoff Roelfzema. „Mijn gedachten gaan uit naar zijn vier dochters en vele kleinkinderen, die alle maal dol op hem waren, ieder op eigen manier. En naar zijn ontelbare vrienden, want vriendschap was prins Bern- hards sterkste punt. Daar kan ik van meepraten, want een van deze vrienden was ikzelf." De Engelandvaarder vertelt: „We maakten kennis met elkaar in de late zomer van 1941, in Londen, en ons eerste gesprek eindigde typerend met zijn woorden: „Als er iets is wat ik voor u doen kan, laat maar we ten." Kort hierna gaf hij mij de eerste vliegles van m'n leven en even typerend ploften we met z'n tweeën in een klein dubbel- dekkertje als een pudding een Engels weiland in. Het was het eerste van een reeks avonturen, nu dierbare herinneringen, die we in de loop van zestig jaren samen hebben doorgemaakt." IN UW SCHOEN? amersfoort/anp - Prins Bernhard was voor de veteranen, vooral de oudere veteranen uit de Tweede Wereldoorlog, een rots in de branding. Dat zegt voorzitter A. Knoppien van het Vetera- nenplatform. Volgens Knoppien heeft de prins de totstandkoming van het platform vanuit de cou lissen gesteund. Met het veteranenbeleid is het in Nederland lang modderen geweest. „Het is natuurlijk heel triest", zegt Knoppien over het overlijden. „We wisten dat het kwam, maar op het moment zelf is het toch een schok. Trekking zondag 5 december (advertentie) •Wie heeft er recht op WW? Tot welke leeftijd geldt de sollicitatieplicht? Wat gebeurt er met de WAO? Hoe lang blijven we doorwerken? SZ\W.nl Dan weet u het snel m Sociale Zaken m I T» f «S» c j* «sr .uurenscherm! incl. gratis riginele headset! nu Bel 020 - 35 55 355 of kijk op www.expert.nl voor adressen en telefoonnumrr ers van de ruim 200 experts in heel Nederland „Vriendschap was wellicht de krachtigste motivering van prins Bernhards leven, een na tuurlijke uiting van zijn gulle karakter", benadrukt Hazelhoff Roelfzema nog eens. „Hij dééd graag iets voor anderen, zonder bijbedoelingen, liefst anoniem. Ter gelegenheid van zijn zestig ste verjaardag maakte ik een in terview met hem voor een na tionaal tijdschrift en één van mijn vragen was: „Wat geeft u de meeste voldoening?" Zijn antwoord: „Iets te doen voor een of andere eenvoudige stak ker die dat niet verwacht, liefst zonder dat hij weet dat het van mij komt. Het was zijn sterkste én zijn zwakste punt, een drijf veer die geld kostte, wat soms tot excessen leidde." Volgens Hazelhoff Roelfzema is het „geen wonder dat het Ne derlandse volk hem op handen heeft gedragen, juist omdat hij onder zijn uitzonderlijke eigen schappen een enkele keer blijk gaf van menselijke zwakte. Juist daardoor ga je van iemand houden. En wij Nederlanders hielden van hem, herkenden hem als één van ons, ook als we gewoon soldaat waren of ma troos, of 'een of andere eenvou dige stakker'." „Dus toch een tragedie, maar dan voor ons, Nederlanders die achterbleven", constateert de Soldaat van Oranje. „Wat een verlies van iemand die zo lang zoveel voor ons heeft gedaan en nog zou kunnen doen als hij nog leefde. Ieder van ons, Ne derlanders, ons hele volk, heeft een persoonlijke vriend verlo ren." den haag/gpd - „Een man om van te houden", zo typeerde premier Balkenende gister avond prins Bernhard. Van een gesprek dat de premier op 18 november met de toen al zieke prins had was Balkenen de vooral dit bijgebleven: „Zo veel liefde voor het leven, zo veel kracht en strijdbaarheid en tegelijkertijd rustig de dood in de ogen ziend. Een unieke persoonlijkheid." Alle politieke partijen in Den Haag prezen de prins als een kleurrijk mens, een markante persoonlijkheid, en zelfs een levende legende. Zij roemden zijn grote inzet voor het verzet in de Tweede Wereldoorlog, maar de meeste wezen ook op de moeilijke pe riode in het leven van de prins. Vanaf 1976 droeg hij, wegens de Lockheed-affaire, niet lan ger zijn militaire uniform. „Het tekent hem dat hij zich ook daarna met enthousiasme en optimisme is blijven inzet ten voor de samenleving", al dus Balkenende. „De prins zag elke dag als een geschenk." „Vooral tijdens de oorlogsja ren heeft de prins een enorm belangrijke rol gespeeld, niet het minst als bevelhebber van de Binnenlandse Strijdkrach ten", aldus CDA-ffactievoor- zitter Verhagen. Na de oorlog was Bernhard op bevrijdingsdag steeds bij het défilé van oud-strijders. „Hij was de prins van de vetera nen." PvdA-leider Bos herinnert zich de prins van de Lockheedaffai- re. „Prins Bernhard was een uitgesproken persoonlijkheid die met grote inzet actief was voor de wederopbouw van Ne derland en het behoud van de natuur in de wereld", aldus Bos. „Met prins Bernard ver liest Nederland een kleurrijke prins met een veelbewogen le ven die op zijn eigen wijze woelige periodes in de monar chie te boven is gekomen." Volgens WD-ffactievoorzitter Van Aartsen heeft Bernhard „met de ijzeren wil waarmee hij telkens tegenslagen te bo ven is gekomen en de vrijmoe digheid waarmee hij zijn me ning gaf, ook de jongere gene ratie aangesproken." D66 noemt de prins een toege wijd pater familias. „Daar naast was hij iemand die ogenschijnlijk uitersten in zich verenigde: als fervent jager en als hartstochtelijk beschermer van de natuur bij het WNF". aldus de D66-ffactie. „Sommige mensen zijn reeds tijdens hun leven een legen de", zei LPF-fractievoorzitter Van As in een reactie. De SP memoreert dat Bern- hard hoewel geliefd ook om streden was. „Er was de Lock- heedaffaire, maar ook de ge ruchten over een vermeend lidmaatschap van de NSDAP keerden steeds terug. De prins heeft de beschuldiging altijd ontkend", stelt SP-leider Ma- rijnissen. (advertentie) Hij was een symbool voor de veteranen, een rots in de branding." Hij kwam soms opvallend voor hen op, zoals tijdens het laatste défilé dit jaar. Toen zette Bernhard een groene baret op, ter on dersteuning van de commando's die het hoofd deksel exclusief voor zichzelf willen houden. „Hij was een rebel, hij deed dat toch maar." De veteranen hebben volgend jaar, op de verjaar dag van de prins (29 juni), hun eerste veteranen- dag. Hij zal zo nog lang herinnerd worden, denkt Knoppien. U hoeft deze alleen nog maar te controleren. Binnenkort ontvangt u uw ingevulde Voorlopige Teruggaaf 2005. De berekening daarvan is mede ge baseerd op uw Voorlopige Teruggaaf 2004. Controleer de gegevens goed. Zijn deze niet juist? Geef de juiste gegevens dan door via internet of door middel van een 'verzoek of wijziging Voorlopige Teruggaaf 2005'. Zijn alle gegevens juist en volledig? Dan hoeft u niets te doen. Het bedrag van de Voorlopige Teruggaaf ontvangt u dan vanaf januari 2005 automatisch in maandelijkse termijnen op uw rekening. Kijk voor meer informatie op v Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3