GESPREK VAN DE DAG Rolstoel houdt hond overeind Slaapkamer is de gevaarlijkste ruimte in huis Wonderlijke schittering Barry Hay grootste muzikale Nederlander Dierenartsen wijzen cliënt op handige vinding DAGELIJKS LEVEN Ho& zijn Die oEVTtts MENSELIJK Radio 538-dj RUUD DE WILD en tv-presentatrice TATUM DAGELET gaan SCHEIDEN. Dat heeft een woordvoerster van de radiozender gisteren bevestigd. Het paar was sinds september 2000 getrouwd. De Wild en Dagelet hebben een dochtertje van bijna twee jaar, Toy Travis, waarvoor ze samen blijven zorgen. Meer wilde de woordvoerster niet zeggen over de scheiding, omdat het ,,een pri- vé-aangelegenheid betreft". De Britse PRINS HARRY moet zijn officiersopleiding aan de prestigieu ze militaire academie SANDHURST met enkele maanden uitstellen om een knieblessure volledig te laten genezen. Dat maakte de koninklijke familie bekend, aldus de BBC. De 20-jarige prins zou aanvankelijk in januari in Sandhurst beginnen, maar heeft dat tot mei uitgesteld. De tweede zoon van kroonprins Charles en wijlen prinses Diana liep de knie blessure in de zomer op tijdens een training van het leger. De prins ver ergerde de kwetsuur in oktober tij dens een partijtje rugby. Foto: APA Het promotieteam van de Ameri kaanse film OCEAN'S TWELVE moet het voorlopig zonder hoofdrol speler GEORGE CLOONEY stellen. De Hollywöod-ster, die in mei voor opnames van de actiefilm in Neder land was, heeft last van zijn rug. De 43-jarige moet wegens een hernia thuisblijven, deelde zijn woordvoer der aan een Amerikaanse website mee. Volgens hem klaagt Clooney al een tijd over rugpijn. Behalve de promotietour vallen ook interviews in veelbekeken talkshows in het wa ter. De tweede ster van Ocean's Twelve, Julia Roberts, is voorlopig ook uitgeschakeld. Zij beviel zondag van een tweeling. Ocean's Twelve draait vanaf 10 december in de Amerikaanse bioscopen. Foto: AP Jan H. de Groot Wilt u anderen vervelen, vertel ze van uw successen Emile Ratelband gaat optreden met LEEUW LEON. De positiviteitsgoe- roe redde het beest uit Praag, waar de leeuw een spuitje wachtte nadat zijn dompteur was overleden. Na een kort verblijf in huiselijke kring bij Ratelband in Oosterbeek is Leon ondergebracht bij het Groot Rus sisch Staatscircus. Op eerste kerst dag is het circus met Leon en Ratel band te zien op het Malieveld in Den Haag. Ratelband noemt het op treden met de leeuw een „mentaal experiment". „Als ik vijfhonderd managers van Philips over vurige ko len kan laten lopen, moet het me ook lukken deze leeuw mijn wil op te leggen", aldus de goeroe. Volgen de week begint hij te trainen met Leon in Duitsland. Het Groot Kerst circus in Den Haag heeft plaats van 25 december tot en met 9 januari. ZANGERES DO is de nieuwe ambas sadeur voor MEMISA. Do zet zich in voor het project Cool2Care, dat tot doel heeft jongeren in Nederland en in ontwikkelingslanden dichter bij elkaar te brengen. Do begeleidt kin deren op Nederlandse scholen bij het maken van een videoclip waarin ze het leven in Nederland en in ont wikkelingslanden laten zien. Begin volgend jaar wordt een prijs uitge reikt voor de beste clip. De zangeres bezocht een gezondheidscentrum in de Kenyaanse stad Kisumu. Het centrum regelt onder meer thuiszorg vooraids-patiënten. In Kisumu is ruim 41 procent van de vrouwen tussen de 18 en 35 jaar besmet met aids. Een verslag van het bezoek van Do wordt op 8 en 22 december op Net5 uitgezonden. De Nederlandse acteur en zanger JOHANNES HEESTERS, volgens het Guiness Book of Records al ge ruime tijd de langst werkende podi umartiest, wordt zondag 101. Geen enkel beletsel voor de witgelokte lie veling van onze oosterburen om voor volgend jaar een fikse tournee door zijn tweede vaderland Duitsland te plannen. Heesters gaat met het Duitse Filmorkest Babelsberg vanaf 16 januari naar zestien plaatsen. Het wordt een grote muziek en dansshow, die meer dan een halve eeuw filmgeschiedenis de revue laat passeren. De moeilijk lopende Heesters gaat zelf niet meer met de beentjes van de vloer, maar zingen kan hij nog als de beste. Heesters debuteerde in 1920 in Amsterdam. Medio jaren dertig vertrok hij naar Wenen en Berlijn, vooreen glansrij ke loopbaan in aanvankelijk vooral operette en film. Foto: AP Een man van vijfenvijftig jaar wordt weer vader. De komst van het kind staat een rustige oude dag in de weg. Hij moet weer van voren af aan beginnen. Redt hij dat nog? Wordt het een ramp of juist een zege ning? Twijfels, herinneringen aan zijn eigen jeugd en goede voornemens strijden om voorrang. In dit feuil leton leest u in dertig afleveringen hoe hij de lange weg naar het nieuwe vaderschap aflegt. Vandaag afle vering 12. Over drie dagen is het Sinterklaas. Dan mag neef Jan weer in maillot en kan hij vrijelijk zijn lippen stiften, met Zwarte Piet als alibi. Dan doet de overbuurman weer zijn witte baard om, zo'n baard met van die nep- golven erin, zoals bij de pruiken van Engelse rechters; dan houdt die man die alles altijd zo zeker weet zich nastaan een lang gouden vraagteken. Ook toen ik de leeftijd had waarop ik alles wat vader zei nog voor zoete koek aannam, was er al argwaan tegen 'de goedheiligman, tegen deze gulle bejaarde. Nog ner gens had ik oude mensen ontmoet die zo vrijgevig waren als hij. Ik weet nog hoe mijn opa uitzijn portemonnee, die zo dik was als een loempia, een dubbeltje pulkte en het drie, vier maal omdraaide voor hij het aan mij gaf, alsof hij zich het gezicht van Juliana goed wilde inpren ten voordat hij het kwijt was. Ik vertrouwde de zaak al vroeg niet. En maakte stiekem andere tekstjes op de lied jes die ze zongen. „Sinterklaas is jarig. Zet hem op de pot. Hoop dat hij hem vol doet. Met de deur op slot.En tartte Sinterklaas. Als-ie alles kon horen, moest hij ddt maar eens opschrijven in het oude, met rood crêpepa pier gekafte, behangselboek. Bij ons thuis werd het Sinterklaasfeest uitgebreid ge vierd. Al dagen van tevoren maakten vader en moeder ruzie over het te besteden bedrag. Ik zat daar gewoon bij. En vroeg als de twist op zijn hoogtepunt was: „Maar we krijgen toch alles gratis van Sinterklaas, pap?" „Sodemieter toch op met je gratis", zei vader bits. „Wat weet jij daar nou van? Jij weet niks." Er stond een revolver op mijn verlanglijstje. Een speel goedrevolver helaas. Op de avond zelf smeet hij de pepernoten naar binnen. Ze kletterden tegen de ruitjes van het buffet. Kijk je uit, Jan", mopperde mijn moeder, een opmerking die ze snel weer voor mijn kleine zusje inslikte. Na het strooien bonsde hij hard op de deur, zodat we verstijfden van schrik. „Ga maar eens beneden kijken", zei moeder. En ja, hoor, daar stond een zinken teil vol met cadeau tjes, de teil waar we wekelijks in gingen, met vaag de zeeprand er nog in. We pakten de geschenken uit, trokken het papier er ruw vanaf, het huis lag vol proppen en dozen, 's Morgens hadden je ouders geen kind aan je, want dan zat je met je cadeautjes te spelen. Nou ja, met je cadeautjes spelen. Je zat eigenlijk te dromen boven de lege dozen, die altijd mooier waren dan wat erin had gezeten. De Bijenkorf in de Grote Marktstraat had destijds prach tige etalages, waar de Sinterklazen en de Zwarte Pieten je nawuifden met een door een motortje aangedreven hand. De heerlijkste cadeaus lagen er uitgestald. Alles zager zo rood en warm uit. Ik voelde een soort gebor genheid die ik later alleen nog in de paar bordelen die ik heb bezocht ben tegengekomen. Als het eenmaal Sinterklaas geweest was, naderde Kerst mis met rasse schreden. Dan verscheen de Kerstman in de etalages, een wat ruigere broer van Sinterklaas. Ook in het rood gestoken, maar met laarzen aan en een rode muts met een witte bol eraan op zijn hoofd. De Kerst man zag er veel blozender uit dan Sinterklaas, die een wat poederachtige gelaatskleur had. Tenvijl zich op het donkere asfalt een web van sneeuwsporen vormde, zag je de mensen 's avonds met kerstbomen achterop de fiets naar huis rijden. Op de hoeken van drukke winkelstraten stonden soldaten van het Leger des Heils naast grote spaarpotten te zingen. „Daar staat dat uitschot weer", mopperde vader. „Eerst zich jarenlang te pletter zuipen en dan ineens heilig gaan doen. Van mij krijgen ze niks, nog geen knoop." Op het Prins Hendrikplein werden de kerstbomen ver kocht. Een vriendje van me mocht de baas van de kerst bomen helpen, zodat die zich kon bezighouden met het telkens weer opnieuw bladeren door het bundeltje pa piergeld dat hij in zijn achterzak bewaarde. De kruizen werden met de achterkant van een bijl aan de bomen vastgespijkerd. Venvijtend keken de mensen naar de kerstbomen. Wat waren ze weer duur dit jaar!„Mij maakt het niet uit, hoor", zei de kerstbomenverkoper. „Dan laat je die boom toch staan. Deze komen helemaal uit Duitsland, echte blauwsparren zijn het. En ze zijn mooi vol. Als om dat te bewijzen, pakte hij een boom vast bij de kruin en liet hij hem met het kruis een paar maal hard op de grond tapdansen. „Kijk eens", zei hij, „die verliest geen naaldje, hoor." Later, in de januarimaand, zou die boom van driehoog naar beneden worden gegooid en kaal temidden van zijn eigen naalden op de stoep staan. Het mooiste van de kersttijd vond ik toch het zingen. Van het lied 'Stille nacht, heilige nacht' kreeg ik bijna tranen in mijn ogen. Als ik het op een straathoek hoorde aanzwellen, bleef ik even staan en voelde ik een groot en prettig verdriet in mij opkomen. Wanneer mijn moeder de kerstboom ging optuigen, mocht ik helpen. In de loop der jaren waren de broze kerstfiguurtjes danig gehavend. Van hetelandje was een oor af, de kerstman had een voetje verloren. Maar als je ze een beetje tussen de takken wegmoffelde, zag je er niets meer van. Als de lichtjes over de boom heen waren uitgespreid en het engelenhaar tussen de takken was ge drapeerd, kwam de piek. Daarvoor moest mijn moeder op een stoel gaan staan. Wanneer vader thuis was, stak hij soms ineens een hand onder haar rok en zei hij met een wat gesmoorde stem: „Godverdomme, meid, wat heb je toch een lekkere poten. „Hou op", zei moeder, „niet waar die jongen bij is." Waarna vader zuchtte en even over mijn haar streek. „Geeft niet hè, jongen", zei hij. „Zo ben ik nou een maal. 's Nachts ging de kerstboom uit. Vader draaide voor hij naar bed ging één lampje los. Ik sloop stil mijn bed uit en probeerde dat lampje te vinden. Dat was nog een hele toer, de takken verweerden zich tegen mij, prikten in mijn handen, een bal viel uit de boom. Maar dan, opeens, floepten de lichtjes weer aan. Ik keek naar die wonderlijke schittering die ineens in ons vale huis was gekomen. En dan wilde ik wel dat de nacht nooit meer ophield. Kerstmis is het feest van de geboorte, i kom t een kind dat alles goed zal ma ken en alle schuld van ons op zich zal nemen. De os en de ezel staan er met hangende koppen bij. Ze we ten nog niet dat dit kind veel zal moeten lijden, dat ze hem later j_ aan het kruis zullen slaan met lange scherpe draadnagels door zijn voeten en handen heen. Net Jack Spijkerman, maar dan in een nachtmerrie van zo'n tweeduizend jaar terug. Tja, jij zit nog lekker veilig in de buik van je moeder, kind. Blijf daar nog maar even. De eerste die naar je wijst, doe ik wat. Met jou ga ik alle feesten vieren die er zijn. In jouw ogen zul len lichtjes komen. En zo niet, dan weet ik het losse lampje wel te vinden. Eerdere afleveringen van deze serie zijn te vinden op onze internet-site O 0 1 O Barry Hay. Foto: Taco van der Eb Barry Hay, zanger van de Golden Earring, is op internet verkozen tot de grootste muzikale Neder lander. Bijna 17.500 mensen brachten hun stem uit op de ver kiezing die als grap begon. De stemming liep tot gistermiddag 12.00 uur. Een bezoeker van de internetpagi na www.musicfrom.nl noemde de verkiezing van de grootste Neder-, lander twee weken geleden „een blamage" eri vond dat dan ook de grootste muzikale Nederlander moest worden gekozen. De inter netpagina vond het zo'n goed idee, dat ze bezoekers lieten stem men. Helemaal representatief verliep de verkiezing niet. De internetsite is zelf de eerste die het toegeeft. Er stonden maar tien personen op de stemlijst. Ook was de fanclub van Barry Hay gemobiliseerd om vooral veel op de zanger te stem men. Hay won uiteindelijk met ruim 30 procent van de stemmen van DJ Tiësto en Boudewijn de Groot (ieder 13 procent). Ook waren er veel stemmen voor Herman Brood, Henny Vrienten en Jan Akkerman (allen 8 procent) André Hazes ontving slechts 6,4 procent van de stemmen. Huub van der Lubbe werd laatste met een schamele 2,9 procent. Ongezonde lucht in de slaapkamer veroor zaakt jaarlijks honderden doden. Doordat de meeste slaapkamers onvoldoende ge ventileerd worden en te warm zijn, ontstaat gedurende de nacht een bijna giftige lucht die mensen gevoeliger maakt voor ziekten. Met name voor astmapatiënten kan dit fa taal zijn. Dit blijkt uit promotie-onderzoek van Evert Hasselaar van het onderzoeksinstituut OTB van de TU Delft. Hasselaar bestudeerde in ongeveer vijfhonderd woningen wat voor gevaren de verschillende ruimten met zich mee brengen. Hij schrok van de gezond heidsrisico's van slaapkamers. „De keuken leidt door de gevaren van snijden en bran den misschien tot acutere gevaren, maar in de slaapkamer worden geleidelijk veel chronische ziekten opgebouwd." Hasselaar keukens en badkamers vaak geen ventila tiesysteem of slechts ventilatie die geba seerd is op één persoon. Uit matrassen komt fijne stof van huismijt en onder meer doordat langdurig in- en ui geademd wordt komt er veel kooldioxide de lucht. Hasselaar: „De wettelijke grens voor kantoren wordt 's nachts in veel slaapkamers bereikt. In één op de vijfhui zen woont iemand die gevoelig is voor die stoffen." De onderzoeker adviseert elke nacht een slaapkamerraam open te doen en elke vijf jaar een nieuw matras te kopen. Ook is het gezond het beddegoed overdag terug te slaan en de temperatuur in de slaapkamer laag te houden. Huismijt is minder actief als het koud is. schat het aantal 'slaapkamerdoden' op vierhonderd tot zevenhonderd per jaar, maar benadrukt dat dit nattevingerwerk is. De belangrijkste oorzaak van aandoenin gen die men via de slaapkamer kan oplo pen is gebrek aan ventilatie. Veel mensen slapen met meerdere personen op één ka mer zonder dat daar een raam open staat. Bovendien wordt in slaapkamers relatief veel tijd doorgebracht, ongeveer eenderde van een mensenleven. Mensen hebben tij dens hun slaap een andere temperatuur- en vochtregulatie dan wanneer ze wakker zijn. Ze zweten bijvoorbeeld veel meer en ook dat vocht komt in de lucht terecht. Door de slechte luchtkwaliteit ontstaan al lergieën en worden mensen gevoeliger voor ziekten. Slaapkamers hebben in tegenstelling tot Als het aan de dierenarts had gele gen, had Sam'anderhalf jaar gele den al een spuitje gekregen: artro se. Maar dankzij de vindingrijkheid van zijn baasje Harco Jans dartelt de inmiddels 12-jarige viervoeter nog immer door het Lage Bergse Bos in Rotterdam. Speciaal voor Sam ontwierp de 34-jarige Rotter dammer een hondenrolstoel. Dank zij mond-tot-mondreclame zijn er inmiddels een stuk of zestig uit de werkplaats gekomen. Hij zou er inmiddels een aardig belegde boterham aan kunnen overhouden. Vier, vijf keer per week staat Harco Jans achter de werkbank om een exemplaar van de door hemzelf ontworpen hon denrolstoel te vervaardigen. Hij maakt het aluminium frame, echtgenote Vivienne achter de naaimachine het stoeltje. De ge middeld 350 euro die ze voor hun werk vragen, wordt zonder dralen afgerekend. „Maar het geld gaat naar het goede doel. Ik doe het uit dierenliefde. Bovendien verdien ik de kost al met m'n eigen timmer bedrijf." De ziekte van zijn eigen hond was voor Jans aanleiding een oplos sing te zoeken. „Hij had artrose in de knieën, en de dierenarts had al gezegd dat we Sam moesten laten inslapen. Mijn vader zei toen: dat gaan we niet doen." Samen gin gen ze aan de slag met koperen buizen en ander 'loodgieterspul' en het resultaat was een voertuig dat het midden houdt tussen een rolstoel en een rollator. Alle vier de poten van het dier kunnen op de grond staan, maar het achter lijf en zo nodig ook de achterpo- ten vinden steun op het stoeltje. „In eerste instantie had ik de stoel alleen voor mijn hond gemaakt, maar bij het uitlaten werd ik door allerlei mensen aangesproken of ik er voor hen ook een kon ma ken." Inmiddels zijn verschillende dierenartsen overtuigd van het nut van de vinding van Jans. En in plaats van een spuitje te advise ren, wijzen ze hun cliënten op de handige dierenvriend. „Van echt doorverwijzen is geen sprake", zegt de Rotterdamse die renarts T. Lateur. „De hond van Jans was hier patiënt. Ik ben na dien weieens wezen kijken hoe het met de hond ging, dat zag er goed uit. Maar de vraag is wel: hoe ver ga je met een dier? Voor jonge dieren, tot een jaar of acht, negen, kan het een oplossing zijn. Maar is een dier eenmaal veer tien, dan gaan gewrichtsklachten vaak samen met andere klach ten." Vooral sinds Jans in augustus een eigen website opende, loopt het storm. „Zo'n beetje elke avond zijn we bezig met de hondenrol stoelen." Elke stoel wordt op maat gemaakt, in prijs variërend van 250 euro voor een 'maatje teckel' tot 550 euro voor de Sint Bem- hard. „Met levenslange garantie." Edwin Wendt De half verlamde hond Sam heeft veel baat bij de hondenrolstoel. Hij verplaatst zich met het door zijn baas ontworpen karretje. Foto: GPD/Cor Vos Uitvergroot lijkt de huisstofmijt op een mon ster. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2