'Zakenprins' steun voor bedrijfsleven BERNHARD Als vader was Bernhard de baas in huis HOC 294 DONDERDAG 2 DECEMBER 20. Hij opende deuren die anders dicht bleven tiek. In die tijd werd de prins 'één van onze meest waarde volle exportartikelen' genoemd. 'De Vliegende Hollander' van het bedrijfsleven slaagde er in de loop der jaren in heel wat orders in de wacht te slepen. Zo kreeg Fokker dankzij de be moeienis van de prins een or der uit Indonesië voor acht Fokker-Friendships. Drukkerij Johan Enschedé en Zn. ontving een opdracht voor driekwart miljoen gulden uit Mexico. En Rijn-Schelde-Verolme mocht drie vrachtschepen van 30 mil joen per stuk aan Venezuela le veren. Scheepsbouwer Cornelis Verolme slaagde er dankzij Bernhard in zaken te doen met de toenmalige sjah van Iran. Verder kon hij een scheepswerf in Brazilië beginnen en kreeg hij ook in Indonesië vaste grond onder de voeten. Overi gens zou het Oranjehuis ook fi nanciële belangen in de scheepswerf hebben gehad. Voor KLM - ook een belangrijke staatsdeelneming - heeft Bern- hard heel wat lijnverbindingen losgepraat. Hij maakte zich in Mexico sterk voor landings rechten voor de luchtvaart maatschappij en de bouw van een wagonfabriek voor Werks poor, verrichte hand- en span diensten in Brazilië en Venezu- Prins Bernhard bezoekt in 1956 in het gezelschap van de Nederlandse Admiraliteitsraad het werkterrein van de Velsertunnel. Het wandeltem po van de prins ligt duidelijk hoger dan dat van minister Staf en hoofdingenieur Eggink van Rijkswaterstaat. Foto: ANP Bernhard was op velerlei gebied een 'ambassadeur1 voor Nederland. In 1959 wordt de prins in Leiden ge- installeerd als curator van het Nederlands instituut in Istanbul. Bij de Leidse universiteit bekijkt hij spij kerinscripties op kleitabletten. Foto: ANP ela en regelde landingsrechten in Buenos Aires en Canada. Bij elk bezoek aan Zuid-Amerika werkte hij het boodschappen lijstje van de KLM getrouw af. Het KLM-archief bevat vele dankbrieven aan de prins van luchtvaartpionier Albert Ples- man. Ook Fokker voer wel bij de ac tiviteiten van de prins. Als het zo uitkwam verkocht hij een paar vliegtuigen, zoals in 1955 aan keizer Haile Selassie van Ethiopië, met wie hij overigens ook de levering van mijnenve gers besprak. Bernhard be middelde ook bij de verkoop van Fokkers aan Iran, maar loste eveneens problemen op in uiteenlopende ontwikke lingslanden. In Tanzania bepleitte bij voor het Amsterdamse handelshuis Van Eeghen de entree in de rietsuikerhandel en hij was te vens ambassadeur voor Phi lips in Saudi-Arabië en Vene zuela. Pas na vele jaren dit soort klussen te hebben verricht, met medeweten en medewer king van achtereenvolgende kabinetten, liepen zijn zakelij - spaak. De Lock- heedaffaire bracht de konink lijke ambassadeur van het be drijfsleven in opspraak. De vliegtuigbouwer bekende Bernhard smeergeld te hebben toegeschoven. Volgens mr. C. van Veen, van 1973 tot 1985 voorzitter van de belangrijkste werkgeversorga- niatie VNO, heeft het Lock heed-schandaal Bemhards marketing-activiteiten echter niet merkbaar beïnvloed. „Hij was een meester achter de schermen, deed vooral soft sel ling. In de jaren vijftig ver- kocht-ie wel eens een paar vliegtuigen of mijnenvegers. Dat waren de wat meer ro buuste jaren." Van Veen ver haalt met smaak hoe de prins op Borneo het initiatief nam voor het opzetten van een gro te steenkoolgroeve, waarbij onder meer ook Shell was be trokken. „Daar lag een belang rijk natuurgebied naast, waar nog orang-oetangs in het wild leefden. Met zijn andere pet op, die van het Wereld Natuur Fonds (WNF), heeft hij toen ook geregeld dat de regering jaar minister van financiën en ook nog een poosje premier, roemt de kwaliteiten van de prins. „Hij vroeg van tevoren, als er een officieel bezoek op het programma stond, of er nog bilaterale problemen waren waarvoor hij aan een oplossing kon bijdragen. Dat keken we dan na in de dossiers op het de partement." Zijlstra herinnert zich dat Bern- hard na terugkeer van een za kenreis steevast opbelde en ver slag uitbracht. „Of hij vroeg me om de volgende dag even langs te komen. Meestal om het suc ces van zijn missie toe te lich ten. Prins Bernhard was bijzon der toegewijd en heel precies, deed het graag en had er flair voor. Er gingen deuren open die anders gesloten zouden blij ven." Eind jaren veertig nam Bern- hard zitting in de raad van commissarissen van de KLM, Hoogovens, de Herstelbank en later ook Fokker. Bernhard was geschikt als adviseur in lucht vaartzaken door zijn praktische vliegervaring. Hij had boven dien een belangrijk aandeel in het bepalen van de bedrijfspoli- door Raymond Peil De zakenwereld en het bedrijfs leven hadden prins Bernhards warme belangstelling al heel lang. Zijn verloving in 1936 maakte een einde aan een veel belovende carrière bij het kolos sale Duitse chemieconcern IC Farben. Na de oorlog verveelde Bern hard zich vaak danig. Hij had weliswaar 'allerlei klusjes' om handen, zoals het maken van internationale zakenreizen na mens de Nederlandse regering, maar hij besloot er meer van te maken. In de jaren vijftig ontwaakte in de prins de sluimerende presi dent-directeur van een multi national. Nederland werkte hard aan de wederopbouw en hij kon daar, met zijn netwerk van relaties over de hele wereld, als vliegende ambassadeur van het bedrijfsleven veel aan bij dragen. Prof. dr. J. Zijlstra, minister van economische zaken van 1952 tot en met 1959 en daarna vier Bernhard tijdens een werkbezoek in 1959 aan Haarlem. Foto: ANP dat gebied afdoende bescherm de." De ex-VNO-voorzitter, -staats secretaris en -minister aarzelt niet Bernhards verdiensten voor de vaderlandse export groot te noemen. „Alle bedrijfs sectoren hebben ervan geprofi teerd. Of het nu om ingeblikte melk ging, melkpoeder, indu striële produkten, weg- en wa terbouw of baggerwerk, hij was zeer correct." Makelaar C. van Zadelhoff, die Bernhard kende via activiteiten van het het van harte met Van1 eens. „Hij was een fant ambassadeur voor han industrie. De prins was zeer veelzijdig mens, hij wij waar-ie het over had." Autorijden had de bijzondere belangstelling van de prins. Hier bezoekt hij een rallye-klassementspro 1949 in Zandvoort. Archieffoto/C. de Boer door Carine Neefjes „Dat heeft mijn vader niet ge daan!", schreeuwde kroonprin ses Beatrix in 1976 tegen jour nalisten toen prins Bernhard ervan werd beschuldigd dat hij steekpenningen had aangeno men van vliegtuigfabrikant Lockheed. Beatrix, die haar va der tot op de dag van zijn dood 'pappie' noemde, was dol op Bernhard en kon geen kwaad woord over hem horen. Vader Bernhards wil was wet in paleis Soestdijk. Hoewel artikel 11 van het huwelijkscontract tussen Juliana en Bernhard be paalde dat 'de opvoeding van de kinderen in beginsel door de Hoge Echtgenoten zal worden geregeld', beschouwde Bern- hard dat toch vooral als zijn taak. „We zijn een gewoon Ne derlands gezin en daar is de man de baas in huis. Mijn vrouw regeert het land, maar thuis ben ik de baas", zo sprak de prins ooit over zijn rol als va der. Als vader was de prins streng, een beetje autoritair zelfs. „Ik wil niet dat onze dochters in de watten worden gelegd of zachtzinnig en week hartig worden opgevoed. Trou wens, dat zou niet kunnen, want - om een voorbeeld te noemen - onze Trix is daar he lemaal het kind niet naar. Die is veel te resoluut", zei hij in de jaren vijftig. Zo moest Beatrix eens voor straf naar school lo pen omdat ze een slecht rap port had. Een paar dagen later ontdekte Bernhard dat Trix met een auto meeliftte. Vervolgens begeleidde hij haar naar school: Trix liep, Bernhard reed naast haar in zijn auto. „Beatrix moest leren om naar mij te luis teren." In de opvoeding zorgde met name Bernhard er voor dat alle vier prinsessen goed werden voorbereid op de troonopvol ging. „Ik wil de zekerheid heb ben dat ieder van hen de konin gin zou kunnen opvolgen en het er dan goed zou afbrengen. Wij mogen onze kinderen niet isoleren, maar we moeten ze naar school sturen en op voet van gelijkheid laten omgaan met andere kinderen. Zij moe ten beseffen dat er belangrijker waarden zijn in het leven zijn dan geld en macht. Maar daar naast moeten onze dochters ex tra voorbereiding krijgen op hun speciale beroep". Zijn vaderschap heeft het ech ter zwaar te verduren gehad tij dens de Tweede Wereldoorlog. Bernhard zat met koningin Wïl- helmina in Londen en Juliana zat met haar kinderen in Cana da. In vijfjaar tijd heeft hij zijn dochters maar zo'n zes keer op gezocht. Het eerste weerzien was na een jaar, in de zomer van 1941. Irene herkende hem niet en Beatrix keek hem aan alsof hij een vreemde was. „Ik had het gevoel dat me een mes in het hart werd gestoken", zo vertelde de prins later. Bovendien vond hij dat zijn kinderen opgroeiden als 'halve wilden'. In Canada werd op een onconventionele manier ge leefd en Bernhard was het daar niet mee eens. Maar Juliana zat er niet mee; zij hield zelf ook niet zo van strakke regels. Haar toespraken voor de radio, be- doeld om het bezette Neder land op de hoogte te houden van de contacten die zij had met de bondgenoten, waren soms onverstaanbaar door het gejoel van de spelende prinses sen. Dat irriteerde Bernhard mateloos. Bij terugkeer in Nederland, in augustus 1945, bepaalde Juli ana de schoolkeuze, Bernhard was nog op zijn hoofdkwartier in Londen. Zij stuurde haar twee oudste dochters naar De Werkplaats, de experimentele school van onderwijsvernieu wer Kees Boeke in Baarn. Bern hard was niet gelukkig met deze keuze. Hij wilde liever dateijn dochters naar een school gin gen waar ze zo veel mogelijk kennis opdeden. Zijn dochters werden zeer creatief en sociaal, maar in kennis liepen de prin sessen achter op kinderen van andere scholen. Onder druk van Bernhard, die inmiddels een hoogleraar pedagogiek als persoonlijk adviseur had aan gesteld, moesten Beatrix en Ire ne de school van Boeke voortij dig verlaten. Behalve een strenge vader was Bernhard ook een kameraad van zijn dochters. Gek genoeg wordt de prins door ingewijden omschreven als een huiselijke man die graag spelletjes deed en sportte met z'n kinderen, terwijl hij voor buitenstaanders meer een reizend zakenman was die het liefst ver weg was van paleis Soestdijk. Vooral Beatrix en Irene waren stapel gek op hun vader. Al van jongs af aan had vooral Irene - die zich tegenwoordig Irene van Lippe noemt - veel bewonde ring voor Bernhard. Enerzijds werd ze gek van de discipline die hij eiste, want ook zij werd opgevoed als troonopvolgster. „Ik liep soms stampvoetend door het paleis en schreeuwde: 'Ik wjl geen prinses zijn!", zo bekende Irene ooit in een inter view. De koninklijke familie in februari 1964 bijeen op Schiphol bij de verloving van Irene en Carel Hugo (rechts), rechts Beatrix, koningin Juliana, Christina, Margriet en Bernhard. Foto: ANP Anderzijds had ze veel ontzag voor haar vader. Ze ontsnapte aan de troonopvolging door geen toestemming voor haar huwelijk te vragen, maar toch is de band tussen die twee nooit verbroken. De hang naar vrij heid kenmerkte de karakters van Bernhard en Irene, de dochter die volgens de moeder van Bernhard het meest op haar vader zou lijken. Met Beatrix heeft de prins nauw samengewerkt toen hij voorzit ter was van de Bilderbergconfe- rentie, een exclusieve club van topmensen die de betrekkingen tussen Europa en de Verenigde Staten wilden verbeteren. Bea trix was zijn secretaresse. Voor alle vier prinsessen was het zeer belangrijk dat Bernhard hen voortvarend stimuleerde in hun wereldwijde, algemene ontwik keling. Hij was voor hen een aardige tegenhanger van Juli ana, die sociale vaardigheden Verder op de foto van links nal het belangrijkste vond vooi haar dochters. Het is dan geen toeval dat alle vier de sessen één kind naar vader opa Bernhard hebben ver noemd.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22