Van de prins geen kwaad Politiek kon prins niet boeien BERNHARD Blazoen Bernhard moest keer op keer onbesmet blijven Bernhard in zijn element als reizende vrijbuiter pr Arthur Maandag i hoort blijkbaar bij het «karakter dat we hier op de iblik van sommige personen o'n tomeloze vervoering ko- n, dat alle andere geestelijke mogens daardoor defect ra- H. J. Hofland geeft in 1978 rake typering van de relatie ;en de Nederlandse bevolking iet koningshuis. Prins Bern- d als hoofdpersoon in enkele affaires. Nederland weet rnog steeds moeizaam mee te gaan. em nu de affaire-King Kong, de zaak rond dubbelspion Christiaan Lindemans, een man die in de Tweede Wereld oorlog tal van verzetsmensen de dood injoeg door ze aan de Duitsers te verraden. King Kong was verbonden aan het hoofd kwartier van prins Bernhard, die in 1944 bevelhebber was van de Nederlandse strijd krachten. King Kong heeft ook de Duit sers op de hoogte gesteld van de geallieerde operatie Market Garden, later meer bekend als de verloren Slag om Arnhem. De combinatie prins Bernhard en King Kong lag kort na de oorlog uiterst gevoelig. De jovi ale en nonchalante prins had immers enorme veiligheids- blunders gemaakt door met de dubbelspion in zee te gaan. En datzelfde gold de geallieerden die ook van de diensten van Lindemans gebruik maakten. Vrijwel iedereen had er dus be lang bij de zaak in de doofpot te stoppen, wat dan ook gebeur de. De regering schroomde niet grove onjuistheden naar buiten te brengen, terwijl ook de prins zelf lange tijd in strijd met de waarheid beweerde niets met King Kong te maken te hebben gehad. Pas in 1986 kon zonne klaar worden aangetoond welk een duister spel was gespeeld om het blazoen van de prins niet te besmetten. Dat gebeur de overigens pas nadat de rech ter er aan te pas moest komen om een BVD-dossier over King Kong openbaar te krijgen. Vol- rol van de prins in de zogenoemde 'King Kong' affaire is lange tijd in nevelen gehuld geweest. 1: Anefo gens de minister van binnen landse zaken was de staatsvei ligheid in het geding. En ook in 1994 bleek de zaak nog steeds gevoelig. Bij de vijf tigste herdenking van operatie Market Garden viel op dat over King Kong en het verraad voor namelijk werd gezwegen. Dag blad Trouw wist het onderwerp in een vraaggesprek met de prins zelfs volledig te negeren. Toen 'Bemhard-watcher' Wim Klinkenberg de krant daarover een kritische brief stuurde, bleek uit het naschrift van de redactie dat de prins het onder werp taboe had verklaard. De krant had zich daar bij neerge- legd. Wordt er in de tweede helft van de jaren veertig stukje bij beetje door publicaties in de buiten landse pers iets over de zaak- King Kong ook in Nederland bekend, hetzelfde herhaalt zich in de affaire-Greet Hofmans. Een enkele uitzondering daar gelaten, slaagt de Nederlandse pers er in deze heikele kwestie zoveel mogelijk dood te zwij gen. Ook hier is pas later in vol le omvang duidelijk geworden dat het voortbestaan van het koningshuis in het begin van de jaren vijftig op het spel stond. Het Nederlandse volk komt daarover in 1956 bitter weinig te weten: men moet het doen met de wetenschap dat een commissie van drie wijze man nen de zaak onderzoekt. Hun bevindingen leiden tot een nietszeggend communiqué, ge volgd door een korte verklaring van prins en vorstin waarin staat dat ze de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. Hoe ernstig de situatie rond Hofmans was, werd in 1993 duidelijk toen deze krant in een Amerikaans universiteitsarchief de geluidsbanden aantrof van een nooit gepubliceerd inter view, waarin prins Bernhard zijn uitvoerige visie op de zaak gaf. De Rijksvoorlichtingsdienst dreigde de krant nog met juridi sche stappen om publicatie van een verhaal over de inhoud van de banden te verhinderen, maar zag daarvan al snel af. Na 'Lockheed' was er wel iets ver anderd in de onderdanige hou ding ten opzichte van het ko ningshuis. Ook in de Lockheed-affaire, die zijn wortels in de Verenigde Staten heeft, doen wijze man nen hun intrede. Alleen komt hier - in 1976 - wel een duidelijk en schokkend officieel oordeel naar buiten: de prins is fiks in de fout gegaan in een zaak rond smeergeld van de Amerikaanse vliegtuigfabrikant Lockheed. Wat zich nu precies heeft afge speeld en bij wie het geld is be land, is nooit geheel opge klaard. Hoewel de Nederlandse media bij 'Lockheed' veel van hun vroegere terughoudend heid van zich afschudden, is het ook hier de buitenlandse pers die meer initiatief neemt en verder gaat in de berichtge ving. Er duiken daar verhalen op over een dochter bij een vrien din in Parijs. De Nederlandse media volgen met mate. De Britse journalist Anthony Sampson zegt in 1977 in The Arms Bazaar dat het privéleven van de prins er voor zorgde dat hij altijd geld te kort had. „De prins had een royaal oog voor zijn vriendinnen en hun kinde ren, en hij kon moeilijk de ko ningin om extra steun vragen. In de kwetsbaarheid van de prins lag de kans voor Lock heed en anderen; want wat de staat in het openbaar niet kon verschaffen, kon het Lockheed- circuit in het geheim wel ge ven." Prins Bernhard als gevoelig on derwerp. Het bleek begin 2004 nog toen de vroegere RVD-chef Van der Voet met de resultaten van een onderzoek kwam dat de prins van verwijten in tal van affaires moest vrijpleiten. De Volkskrant kreeg de primeur en het dagblad was daarmee zo blij dat de krant geheel vergat kritische kanttekeningen bij het ir Wilfred Scholten rsonische vliegtuigen, het mische zakenleven en bor- ide vrienden konden prins ...hards aandacht aanmerke- c''i langer gevangen houden de politiek. Als kersverse Dofde van prinses Juliana onbekend met de Neder- ;e politieke verhoudingen hem in 1936 een Tweede ierdebat maar matig boei- ;Na een half uurtje had hij Iwel gezien. De interesse in ilitiek zou zijn hele leven in laag pitje blijven staan, de politiek werd hij regel- ög geconfronteerd, maar ;tal onvrijwillig. Iers dan zijn schoonzoon Claus heeft Bernhard zich ter met politieke vraag- ;en bezig gehouden. Toen Is Duitse prins in Neder- terecht kwam, kreeg de je industrieel ook onder- it in het staatsrecht en de litieke geschiedenis. Maar als bij het aanleren van de lerlandse taal ontbrak het werkelijke interesse, zoals leraar destijds constateer- 'Ein leichter Vogel', ver- 'itte hij over de aanstaande s-gemaal. lauwheid van Bernhard lijkt Itimuleerd te zijn door de Ischap die zijn schoon- ler hem ondubbelzinning ;t hebben meegegeven bij De prins - hier in 1956 in gesprek met Lockheed-manager Robert Gross - had al in de jaren vijftig contac ten met de Amerikaanse vliegtuigfabrikant. Foto: ANP het huwelijk met Juliana: „De politiek is voor mijn dochter." Ook premier Colijn was terug houdend in het vergroten van de politieke kennis van de aan staande prins-gemaal. Daar naast spelen de vijf oorlogsja ren in Londen een grote rol. De nog onbekende verloofde van Juliana groeit daar uit van eenvoudig kapitein tot bevel hebber van de Binnenlandse Strijdkrachten en vertrouweling van koningin Wilhelmina. Daarnaast ontmoet hij in het toenmalige middelpunt van de rins Bernhard hangt de Argentijnse presidentsvrouw 'Evita' Peron de versierselen op van het grootkruis *n Oranje-Nassau. Het bezoek aan Argentinië in 1951 leverde Werkspoor een flinke order op. Foto: ANP wereld veel invloedrijke men sen. Voor de Amerikaanse pre sident Roosevelt was Bernhard bovendien de contactman met de Nederlandse regering. Dat alles zonder enige parlementai re controle. De vrijbuiter had de tijd van zijn leven. Na de oorlog moest Bernhard de meeste privilleges weer inle veren, maar hij werd wel in specteur-generaal bij de krijgs macht. Het gaf hem de moge lijkheid op elk gewenst moment onze jongens te bezoeken en ver van huis tal van internatio nale NAVO-oefeneningen bij te wonen. Dat het reizen hem in het bloed zat, bleek ook door zijn ambitie Hollandse waar in den vreemde te willen aanprij zen. In 1950 schreef hij de toen malige minister van economi sche zaken, Van den Brink, een briefje waarin hij de export van onderzetters voor bloempotten naar de Verenigde Staten be pleitte. De minister toonde zich enthousiast over zijn aanbod om reizend ambassadeur van het Nederlandse zakenleven te worden. Een jaar na zijn start had de prins al beet. De Argentijnse president Peron plaatste na een bezoek van Bernhard een order bij Werkspoor van 258 miljoen gulden, met daarnaast een be drag aan steekpenningen van 30 miljoen. Dat laatste gebeur de overigens zonder medewe ten van de prins. Terwijl het bedrijfsleven voor hem in de rij stond en ministers hem op goodwill-veizen stuur den, werd Bernhard thuis in Soestdijk met een persoonlijke en politieke crisis geconfron teerd. De gebedsgenezers Greet Hofmans was in 1948 op het paleis verschenen om de oog kwaal van de jonge prinses Ma rijke (later: Christina) te 'be handelen'. Juliana bleek erg ge voelig voor de mystieke en pa cifistische denkbeelden die Hofmans propageerde, zoals bleek uit de redevoeringen die de koningin hield tijdens een staatsbezoek aan de Verenigde Staten. Met de toenmalige minister Beyen lag de majesteit behoor lijk in de clinch over de volgens de minister wel erg vaag-filoso fische gedachten die ze het Amerikaanse Congres wilde meedelen. Ook de oproep alle wapens maar in de oceaan te dumpen, viel bij de bewinds man niet goed. De prins-ge- maal moest van deze pacifisti sche standpunten als rechtge aard militair en anti-commu nist niets hebben. Daardoor onstonden er letterlijk twee vleugels op het paleis: de paci fistische Soester-vleugel rond Juliana en Hofmans en een NAVO-gezinde Baarnse vleugel rond Bernhard en zijn vertrou welingen. Pas toen de buitenlandse pers de crisis aan het hof begon te beschrijven - door 'lekken' van de prins zelf - greep het kabinet in. Een commissie van drie wij ze mannen, onder leiding van oud-premier Beel, adviseerde de koningin de contacten met Hofmans en haar kliek te ver breken. Alleen vanwege 'het landsbelang' stemde Juliana daarmee in. Ondertussen verbleef de prins veel in het buitenland. In 1953 had hij ook de zogeheten 'Bil- derberg-groep' opgericht, een club vooraanstaande politici en zakenlui uit Europa en de VS die bij elkaar kwam om op een ontspannen en vriendschappe lijke manier over tal van onder werpen te spreken. 'Kanonnen' als Brandt, Schmidt, Giscard 'd Estaing en Kissinger waren hiervan lid. Zo kon de prins als een vogelvrije zijn functie uit oefenen, ver van enige Haagse bemoeienis en controle. Van de fouten van de prins werd nau welijks ophef gemaakt en op papier verschenen vrijwel geen berispingen, ook omdat minis ters en premiers daarvoor te rugschrokken. Premier De Jong was in 1967 één van de weinigen die hem op zijn falie durfde te geven, toen hij ondanks een verbod daartoe de Griekse koning Constantijn ontmoette om hem te waarschuwen geen coup te plegen. Vice-premier Biesheuvel berispt Bernhard enkele jaren later voor een kranteninterview waarin de prins-gemaal pleit voor een 'nieuw democratisch stelsel', waarin de regering twee jaar met volmachten mag regeren. Een woedend parlement vraagt opheldering over deze 'belediging' door de prins, die ter verontschuldiging spreekt vkn een grap. Deze vrijbuiterige houding verklaart mede het ontstaan van de Lockheed-affaire. De kwestie over het aannemen van steekpenningen van de Amerikaanse vliegtuigbouwer kwam aan het rollen doordat bekend werd dat een 'hoge Nederlandse functionaris' ruim een miljoen dollar van de fabriek had ontvangen. Die ge gevens kwamen aan het licht na een onderzoek van een commissie van de Amerikaan se Senaat naar illegale stortin gen in de partijkas van de Re publikeinse Partij door onder meer vliegtuigfabrikant Nor throp, Het bleek dat Northrop - in navolging van Lockheed - beschikte over een geheim net werk in Zwitserland waarin de - Zwitserse advocaat Weisbrod en de van oorsprong uit Neder land afkomstige vliegtuigbou wer Meuser de hoofdrol speel den. Via hen liepen de contac ten tussen fabrikanten en even tuele kopers. Zowel in het onderzoek naar Northrop als naar Lockheed stuitte de commissie op een 'hoge Nederlandse functiona ris'. De naam van prins Bern hard werd op 5 december 1975 voor het eerst genoemd door de Amerikaanse krant The Wall Street Journal. Bernhard ont kende ten stelligste dat hij geld had ontvangen om de Neder landse regering over te halen bij Lockheed vervangers van de Starfighters te bestellen. Een commissie onder leiding van de staatsrechtgeleerde Donner concludeert echter dat de prins zich 'veel te lichtvaardig heeft begeven in transacties, die de indruk moesten wekken dat hij gevoelig was voor gunsten'. Hij had zich ook ontvankelijk ge toond voor 'onoorbare verlan gens en aanbiedingen' en initi atieven ondernomen (zoals het schrijven van bedelbriefjes) die 'volstrekt onaanvaardbaar' wa ren. Bevindingen waarmee Bernhard uiteindelijk instemt. De toenmalige premier Den Uyl zat lelijk in zijn maag met de kwestie, die hij echter volgens vriend en vijand uitstekend heeft opgelost. Volgens de over levering is het aan de stuur manskunst van de sociaal-de mocratische premier te danken dat de monarchie overeind bleef en Bernhard niet straf rechtelijk werd vervolgd. Het enige raadse»ijft nog of de ko ningin dreigde met aftreden als de prins zou worden vervolgd, of dat Den Uyl haar dwong aan te blijven door te dreigen an ders Bernhard te zullen vervol gen. Voor de prins lijkt de affai re het einde te zijn van het pu bliek optreden. Zijn militaire rang moet hij opgeven, ook de meeste van zijn commissaria ten in het bedrijfsleven levert hij in. Het enige politieke ru moer onstaat als premier Lub bers hem in 1991, ter gelegen heid van zijn tachtigste verjaar dag, vriendelijk vraagt zijn uni form 'bij gelegenheden' weer eens aan te doen. De reactie van Bernhard is ook tekenend: „Die uniformen kunnen mij ge stolen worden schrijft hij bit ter terug. Om vervolgens bij de herdenking van de Duitse capi tulatie in Wageningen toch in vol ornaat te verschijnen. DONDERDAG 2 DECEMBER 2004 Bernhard in gesprek met zijn biograaf, Alden Hatch. Foto: ANP werk van de vroegere RVD-baas te zetten. De prins zal gezien zijn levens wandel ongetwijfeld nog lange tijd bron van publicaties blij ven. En die zullen per definitie stof doen opwaaien, omdat niet iedereen op de pure feiten zit te wachten. Wat een ophef ont stond er niet in 1979 toen een aflevering van Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog verscheen, waarin dr. Lou de Jong schreef over de niet zonder gevolgen gebleven buitenechtelijke relaties van de vorige prins-gemaal, Hendrik. De opwinding duidde er op 'dat vorst en vaderland elkaar toch minder goed blijken te kennen dan Pro-Juventutekalenders en tv-beelden van spontaan gebo den krentenbroden tijdens défi lés voor Paleis Soestdijk deden vermoeden', schreven Hugo Arlman en Gerard Mulder in 1982 in hun boek 'Van de prins geen kwaad'. Een treffender ti tel valt moeilijk te bedenken. Bernhard liet via de buitenlandse pers informatie uitlekken over de Greet Hofmans-affaire. Foto: ANP Bernhard met, toen nog prins, Albert van België, tijdens een conferentie in Scheveningen beginjaren zes tig- Foto: Archief/C. de Boer

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21